ZIERIKZEESGHE NIEIIWSBOBE. Zaterdag 21 Juni 1902. (25 i e r i li. z c e s c li e Courant). 58ste JAARGANG. No. 7707. Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Verzetting Weekmarkt. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Vernchijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. Directeur p A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 43 regels 3C Cts. meerdere regels 40 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags miJdags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Franked, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels cts. Elke regel meer IS cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelezen een schrijven van het Bestuur der AJdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland van 49 Juni j I.houdende verzoek, om den gewonen marktdag in de volgende week, in het belang van den landbouw en de landbouwers, te verzetten op Vrijdag 27 Juni a.s.; Make n bekend: dat dientengevolge de jjowouo >veltol\jlc- selio marktdag zal worden gehouden op Vrijdag ZST* .Juni ÏOÖSJ, zijnde de dag, waarop abdan de Tentoonstelling vanwege genoemde Maatschappij zal gehouden worden. Zierikzee, den 20 Juni 4902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Al de commando's schijnen zich thans aan de fingelschen te hebben overgegeven, ook die, welke zich in de Kaapkolonie bevinden, en grootendeels uit rebellen zijn samengesteld. Deze worden, voor zooverre zij geen hooge posten in de Kaapkolonie bekleed hebben, met levenslang verlies van hun kiesrecht gestraft. Het doel van die straf is hoofdzakelijk het Kaap8che Parlement, waarin de Afrikaander partij de meerderheid heeft, om te krijgen, wanneer de voorgestelde schorsing der Grond wet niet mocht doorgaan. Want wordt de constitutie buiten werkiüg gesteld, dan bestaat er natuurlijk ook geen volksvertegenwoordiging meer. De Kaapkolonie wordt dan rechtstreeks geregeerd uit Downingstreet te Londen. Het schijnt, dat de Eogelsche Regeering dien kant uit wil. Haar dagbladpers toch, met den Times voorop, predikt dagelijks de nood zakelijkheid der schorsing van de Grondwet voor do Kaapkolonie, zich beroepende op de jegens Engeland vijandige houdiüg, die de Afrikaander bevolking in den oorlog met de Boeren heeft aangenomen. De Minister- President van de Kaapkolonie, Sir Gordon Sprigg, is met het oog op de kroningsplechtig heid op reis naar Engeland, en zal van deze gelegenheid gebruik maken om bij de Rijks- regeering het behoud van de Grondwet te bepleiten. Ook is te Kaapstad in een druk bezochte vergadering een vereeniging opgericht tot verdediging van do Grondwet. Indien de Britecho Regeeriog bij haar voornemen mocht blijven de constitutie voor de Kaap te schorsen, dan zou zij naar onze meening niet alleen een daad van terrorisme plegen, maar ook hoogst onstaatkundig handelen, daar zij hier door dat deel der Afrikaanders, die gedurende den oorlog neutraal hieven, beslist van zich vervreemden zal. Geen berichten van de Boeren zelve over het sluiten van den vrede en hetgeen daaraan voorafging zijn tot ons doorgedrongen. Wat wij van hen weten, vernemen wij door de Engelsche spreekbuis. Zoo berichten de Engelschen, dat De Wet tot de vrouwen in de concentratiekampen een toespraak heeft gehouden, waarin hij haar standvastigheid en vaderlandsliefde gedurende den oorlog betoond, prees, en haar aanmaande zich thans in het onvermijdelijke te schikken. Onder die vrouwen waren er velen, die nu eerst vernamen, dat haar man of kind, naar het weerzien waarvan zij vurig verlangd hadden, in den strijd gevallen was. De Wet spoorde die bitter weenende vrouwen aan te berusten in den wil van den Allerhoogste, maar wat hij haar niet zeide, en ook met het oog op de aan wezigheid van de hem omringende Engelschen niet kon zeggen, was zijn vermoedelijk ook in zijn hart levend geloof, dat een nieuw geslacht zal opgroeien, en eens door heel Zuid-Afrika de vierkleur zal ontplooien, zoodat het bloed, dat op het altaar des vaderlands geofferd is, niet te vergeefs zal gestort zijn. Vroeger waren de Boeren, zooals de lezers zich herinneren zullen, in de oogen van onze naburen aan de overzijde van de Noordzee j »barbaren". Althans zoo werden zjj in de Engelsche leugenpers geregeld afgeschilderd. Thans zijn zjj engelen. De voorganger van Lord Kitchener, Lord Roberts, zeide op een te Londen aan de Indische prinsen aangeboden feestmaal, dat de Boeren van nature zeer edelmoedig waren, inzonderheid jegens den vijand. Zij waren dapper in buitengewone mate. Het is, laten wij dit in het oog houden, nu niet meer noodig het Engelsche volk tegen de Boeron op te hitBen. Vandaar deze verandering in de schildering, die men thans van de Boeren geeft. Dionzelfden opmerkelijken omkeer kan men ook bij de Engelsche pers waarnemen. Maar deze is niet zelfstandig. Zij heeft voor wat zilverlingen haar onafhankelijk heid, en daarmede haar geweten verkocht. Vandaar dut zij voor geen leugen of laBter terugdeinst. Zij ontvangt van bovenaf haar orders. De Koning van Engeland, de veel beminde en door ods allen zoo hooggeachte Eduard VII, was ongesteld, of is het wellicht nog. Tengevolge daarvan was hij verhinderd de groote wapenschouwing, die over 31000 man gehouden werd, bij te wonen. Wat zou het zijn, als de ongesteldheid eens bleek van ernstiger aard te zijn, dan de bladen ver melden? Zoo eens de Kroningsplechtigheid niet kon doorgaan. Wat een teleurstelling *ou dat wezenEn welke onberekenbare stoffelijke schade zoude geleden worden Hoevelen zouden zelfs niet geruïneerd wezen Wij mogen er niet aan denken. Lynch, de Iersche afgevaardigde voor het Engelsche Parlement, van wien wij de vorige weck vermeld hebben, dat hij bij zijn aan komst te Londen gevangen genomen was, is voor den politierechter geleid, en heeft dezen verklaard, dat hij burger was van de Zuid-Afrikaansche Republiek en als zoodanig ook den eed had afgelegd. De Vorst van Bulgarije is bij den Czar van Rusland op bezoek geweest, en door dezen met groote onderscheiding ontvangen. Rusland doet alles om zijn invloed op het Balkanschiereiland te versterken. Men zegt, dat ook de jeugdige Vorst van Servië met zijn veelbesprokene Gemalin Draga plan heeft den alleenheerscher der Moscovieten te bezoeken. De Oo8tenrijk8che Volksvertegen woordiging heeft, na de begrootiog te hebben vastgesteld, vacantie genomen, of is, om den geijkten term te gebruiken, op roges uiteengegaan. Zoo in één staat, dan wordt in dit rijk het parlementaire stelsel op schromelijke wijze in discrediet gebracht. De afgevaardigden van de verschillende nationali teiten plegen elkaar gedurende de beraad slagingen scheldwoorden toe te voegen, waarover men ontsteld staat, zoodat men zich afvraagt, zijn dat nu de uitverkorenen der natie. De afgeloopone zitting was in hot bizonder vruchtbaar aan heftige scènes. Bij het debat over de interpellatie, ingediend naar aanleiding van de rede, die do Duitsche rijkskanselier Von Bülow in het Pruisisch Heerenbuis heeft gehouden over het wets ontwerp rakende de Polen, scheelde het niet veel, of de hecren afgevaardigden waren handgemeen geworden. Vergeleken bij Oosten rijk gaat het in do andere parlementen van Europa, zelfs in de Belgische Kamer, waar nu en dan ook een storm opsteekt, nog kalm toe. Nederland. Enschedé, 49 Juni. Ten huize van den heer E. J. A. Meister, cand.-arts, alhier, schrijver van de brochure «Mishandelingen, ondervonden in het Oude en Nieuwe Gasthuis, Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen, te Zutfen", had eergisteren voor den tweeden keer een onderhoud plaats tusschen hem en de doctoren Van Andel en Schuurmans Steekhovenbeiden inspecteurs van het Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, i Gelijk men weet stelden deze heeren dezer dagen gedurende twee dagen een onderzoek in genoemd gesticht zelf in. Haarlem, 48 Juni. Een zevenjarige jongen hing achter een kiuidenicrdwagon. Een agent waarschuwde den jongeD, die weg wilde loopen en toen door een geladen vuilniswagen der gemeente-reiniging werd gegrepen. Die wagen ging over den jongen heen, doch het wiel bleef op den rug van den kleine staan. De lendon werden totaal platgedrukt. De jongen is kort daarop overleden. 's-Gravenliage, 48 Juni. In het huis van bewaring op do Prinsengracht alhier is heden voormiddag door eenige gedetineerden een stout stuk uitgehaald. Omstreeks twaalf uur bevonden zich onder bewaking van twee bewaarders negen gevangenen op de wandel plaats. Geheel onverwachts werden beide bewaarders tegelijk door de gevangenen aan gegrepen. Door het dichthouden van den mond en het vasthouden der handen werd den bewaarders belet te schreeuwen of alarm te maken. Spoedig werd aan een der bewaarders den sleutel van de plaatsdeur ontnomen, 't Openen van deze deur was toen 't werk van een oogenblik en achter elkander wisten daarop zes gevangenen door deze deur, die toegang geeft tot een op de Varkensmarkt bij de Assendelftstraat uitkomende poort te ontsnappen. Drie gedetineerden slaagden daarin niet, want één der bewaarders had zich weten los te rukken en had snel de plaatsdeur dichtgeworpen. Een uur na de ontvluchting waren reeds weder twee der ontsnapten gegrepen en voor- loopig naar een politiebureel overgebracht. Uit alles schijnt te bljjken, dat do gedeti neerden volgens een vooraf beraamd plan gehandeld hebben. De politie heeft in den afgeloopen nacht een goede vangst gedaan. Omstreeks half één bemerkten de twee rechercheurs van het hoofdbureel, Warris en KoniDgkritmer, in de Surinamestraat twee mannen, die verdacht in de buurt rondslopen. Aanstonds herkenden de politiemannen in die twee personen oude bekenden van de justitie. De rechercheurs wisten ongezien in een boom te klimmen, en sloegen vandaar de handelingen van de beide mannen gade. Deze gingen de onafgesloten brandgang in, welke zich bevindt tusschen de Surinamestraat en het Nassauplein. Eenmaal in die gang, trokken de bespionneerden hunne schoenen uit, waarna zij over een vrij hoogen muur klauterden, waardoor zij kwamen in den tuin van een huis aan de Javastraat. De rechercheurs begaven zich daarop ook in de brandgaDg. Duilelijk hoorden zij aan do andere zijde van den tuinmuur geritsel. Na verloop van een kwartier kwamen de beide personen, die overgeklommen waren, weder langs denzelfden weg in de brandgang terug. Zij werden toen gegrepen, en naar het hoofd commissariaat van politie op het Alexanderveld gebracht. Iq het bezit van de aangehoudenen werden o. a. gevonden eenige sleutels en drie breekijzers. Ondervraagd over hnnne handelwijze be weerden zij dat zij zich in den tuin te slapen haddon willen leggen. Bij een hedenochtend ingesteld politie onderzoek bleek dat getracht is aan de tuin- zjjde een'huis, uitkomende in de Javastraat, binnen te driugen. Aan de serre deur waren duidelijk sporen van breekijzers waarneembaar. De beide aangehoudenen zijn naar liet huis van bewaring overgebracht. De Miuister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemecne keunis, dat Hare Majesteit de Koningin het verlangen heeft kenbaar gemaakt, dat de openbare viering van de herdenking van den geboortedag van Ilare Mejesteit, die ditmaal op een Zondag valt, plaats hehbe op Maandag daaraanvolgende. 49 Juni. De gezondheidstoestand der Koningin blijft bevredigend zij rijdt dagelijks een of tweemaal uit en maakt reeds kleine wandelingen. Schiedam, 49 Juni. Alhier zijo gisteren middag drie van de uit Den Haag ontvluchtte gevangenen aangehouden. De commissaris van politie had uit Den Haag bericht ontvangen, dat vijf gevangenen waren 'ontsnapt, en dat er vermoeden bestond, dat zij in de richting van Schiedam de vlucht hadden genomen. Daarom werden in den omtrek terstond verscheidene posten uitgezet. Ongeveer half vijf zag de politie-agent Schoei, die op het Havenkantoor, aan den Overschieschen weg had post go vat, drio mannen aankomen, waarvan hij er één terstond herkendeals den Schiedammer C. Koning, die dezer dagen tot 2£ jaar gevangenisstraf was veroordeeld, wegens diefstal van koper. Toen het drietal in de onmiddellijke nabijheid van het Havenkantoor gekomen was, verliet Schoei (de politie-agent) eensklaps zijne schuilplaats en greep Koning bij den kraag en arresteerde hem. De twee anderen zetten het op een loopen in de richting van de stad. Van uit het Havenkantoor werd dadelijk Daar de hoofdwacht op de markt getelephoneerdwaarop de hoofdagent Van der Beek en de ageDt Van den Berg en anderen, uitgingen om de kameraden van Koning te zoeken. Weldra waren zij de vluchtelingen op het spoor, en zoodra dezen de politiemacht bemerkten, liepen zij in verschillende richting, zoo hard als zij maar konden. Het gelukte de agenten Van Beek en Van den Berg, den eenen vluchteling op het Emmaplein, en den anderen op den 1e Tuinsingel in hechtenis te nemen, nadat er werkelijk eene drijfjacht was gehouden. Dit alles had eene groote menigte burgers op de been gebracht in onze anders zoo stille gemeente. Het optreden der politiedienaren wordt zeer geroemd. Op twee na waren hedenochtend de vluchtelingen weder achter slot en grendel gebracht. Onder de ontsnapten waren een paar zeer beruchte personeD, die een paar weken geleden, terzake van inbraak en diefstal, door de Haagsche rechtbank veroordeeld werden, resp. tot 5 en 3 jaren gevangenisstraf. Eén van dit tweetal, zekere R., moet ook degene zijn, die gisterenochtend op de wandel plaats, van het Huis van Bewaring, zijn bewaarder tegen den grond wierp en hem den sleutel van de plaatsdeur afhandig maakte. J I Zierikzee, 20 Juni. De ingezetenen van deze gemeente noodigen wij uit om in de volgende week van aanstaanden Maandag af ter gelegenheid van het Congres, van de Algemeene Vergadering der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, en van de Tentoonstelling, die te dezer stede zullen gehouden worden, uit hunne woningen de driekleur te steken, opdat Zierikzee een feestelijk aanzien hebbe, getuigend van warme belangstelling in deze drie gebeurteniseen. Bij de periodieke verkiezing van hoofdingelanden voor 't Waterschap Schouwen werden herkozen de heeren M. Hanso Sz. met 72 stemmen, J. W. Gast met 74 stemmen, A. Batenburg met G l stemmen, J. W. Boot Wz. met 71 stemmen, J. Steur met 71 stemmen, terwijl in de plaats van den heer mr. J. C. van der Lek do Clercq, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, werd gekozen de heer jhr. C. A. an Citters met 64 stemmen. Wegens het overlijden van den heer F. C. van der Vliet werd in diens plaats gekozen met 4G stemmen de heer M. C. do Crane, j Ingeleverd waren 78 stembiljetten, waarvan 4 biljet van onwaarde was. Wij hebben ontvangen hot verslag over het jaar 1901 van den Bond van Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland. Op dit verslag zullen wij later, als de feesten achter onzen rug zijn, terugkomen. Te Domburg is door de plaatselijke I afdeeling van den «Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik", een zeer doelmatig Volkskoffiohuis geopend. De hoofdprijs van de Zeeuwsche verloting te Goes moet ten deel zijn gevallen aan een barbier te Nijmegen, die dus do gelukkige bezitter is van de hofstede te Kapel Ie. Een Zutphenaar won het span paarden met Utrechtech wagentje. Door gerechtigden van de ambachts heerlijkheid «Cats" is benoemd tot rentmeester de heer C. Schuilwerve te Cortgene en wel in plaats van den heer D. R. Wijckerheld Bisdom, die als zoodanig ontslag heeft genomen. Bruinisse De collecte voor den gewapenden dienst bracht in deze gemeente f 11.08 op. Oud-Vossemeer. Ten huize van den arbeider S. alhier ontstond Woensdagnacht brand, welke veroorzaakt was door het laten branden van een petroleumstelgelukkig werden de bewoners tijdig wakker, zoodat men in de gelegenheid kwam het brandende te blueschen. De vrouw des huizes beliep bij dat werk eenige brandwonden. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst bracht op zeven gulden vijf-en-zoventig cent. Goes. Voor het eerst is ons harmonie gezelschap «Euphonia" onder zijn nieuwen directeur naar buiten opgetreden en wel door deelneming aan het festival te Vlissingen, waar het gezelschap door zijn geregeld jaarlijkech bezoek een goede bekende is. De concerten in don tuin der sociëteit V. O. V. door «Euphonia" in dit jaar hebben de goedkeuriog van moeder Datuur niet mogen wegdragen het weer werkte in alle opzichten tegen. Spoedig beginnen weer de openbare concerten op de groote markt, waar de muziektent weer is opgeslagen. Vlissingen, 49 Juni. Volgens hot voor aandeelhouders ten kantore der stoomvaart maatschappij «Zeeland" ter inzage liggend verslag over het boekjaar 4901, is in het afgeloopen jaar een zuivere winst gemaakt van f 407.186.48, welk bedrag door commis sarissen voor afschrijving op de stoomschepen is bestemd. Dit bedrag niet voldoende zijnde voor de aflossing van f 440.000 op de hypothecaire schuld aan de «Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen", zoo zal, zegt het verslag, ook geen uitloting van obligation der 3 pet. geldleening 1886 plaats hebben. Bij het onlangs gehouden examen voor kommies-verificateur bij 's Rijksbelastingen is o. a. geslaagd de kommies 3e klasse J. Schuiling te Vlissingen (haven). AanbestedingenVerknopingen ens. Kersen en pruimen zijn schaarsch op Z.-Beveland. Enkele boomgaarden zijn zoo slecht geladen, dat er zelfs geen kersenwachter op kan overschieten. De opbrengst zal verre beneden het gemiddelde blijven. En daarmede houden de bestede pachtprijzen natuurlijk gelijken tred. Eenige boomgaarden onder de gemeenten Kapelle en Biezelinge werden voor f 222, eenige andere rondom Goes en Kloetinge brachten f 1976 en f 946 op. En niettegenstaande deze lage pachtprijzen is de prijs der kerseu hoog. Liefhebbers van deze gezonde vruchten zullen zich dit jaar dit genot moeten ontzeggen. Landbouw en Veeteelt. Stavenisse. In de afdeeling Tholon der Zeeuwsche Maatschappij vau Landbouw en Veeteelt heeft men dit jaar een proefveld onder Sint-Annaland, gelegd in den Broedo- Vlietpolder ter grootte van 49 Aren. Het doel is een bemestingaproef op aardappelen. De grond is middelmatig zware klei, terwijl de voorvrucht aardappelen was. De proefneiniog geschiedt door den heer H. J. Dorst onder Sint-Annaland. Het proefveld is verdeeld in 4 stukken. Het 1ste stuk (64 roeden) is bemest met 34 K.G. Chili-Salpeter, 51 KG. Superphosphaat en 21 K.G. zwavelzure Kali- Magnesia. Het 2de stuk (86 Roeden) is bemest met 91 K.G. opgeloste Peru Guano (7 X 9). het 3de stuk (105 Roedon) met 60 K.G. Chili-Salpeter en 90 K.G. Super phosphaat, terwijl het 4de stuk (119 Roeden), waarin 19 Roeden totaal onbemest zijn, bemest is met [114 K.G. Ammoniak-Super- phosphaat (7X9). Over het algemeen staan de aardappelen op het proefveld zeer gunstig. De «Bond van suikerfabrikanten" heeft, in afwijking van het vroeger genomen besluit, beslist dat de zetel met de aanstaande cam pagne niet naar Rotterdam wordt verplaatst. KECHTSZAKEN. Zierikzee, 20 Juni. rieden stond voor de arrond.-rechtbank terecht J. de G., 40 jaar, bakker en koopman, vroeger wonende alhier, thans bakkersknecht te Amsterdam, beklaagd van bedrieglijke bankbreuk. Na het hooren van den curator in het faillissement, Mr. D. van der Vliet, en andere getuigon, vorderde de substituut-officier v»n justitie Mr. Hofstede, beklaigde's schuldig verklaring aan bedrieglijke bankbreuk eu diens veroordeeling tot 8 maanden gevangenis straf, met verzoek tot onmiddellijke gevangen neming van beklaagde op grond van vrees voor vlucht. De verdediger, Mr. A. J. F. Fokker, concludeerde op daartoe aangevoerde gronden tot vrijspraak van zijn cliënt, en bestreed do gevorderde gevangenneming. Na in raadkamer vergaderd te zijn geweest, verklaarde de president, dat de rechtbank geen termen vond tot inhechtenisneming van beklaagde en bepaalde do uitspraak op Maandag 30 Juni a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1