RaadszitliDg van 16 Juni 11. Ie Wissekerke. hebbenden (gemeenten, polders of derden) verzekerde bijdragen tot een bedrag van ten minste f 57,640. Aan het verleenen van een subsidie worden cenige voorwaarden verbonden, waaronder deze, dat de onder neming, na opneming en goedkeuring der lijn van wege Gedep. Staten, uiterlijk 4 Juni 1906 in exploitatie kome en daarna onafgebroken blijve; 9°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van het aangehouden verzoek van het Bestuur van het water schap Eiland en Brandkreek om een renteloos voorschot voor wegsverbetering (maximum f 10000); 10°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van het aangehouden verzoek van het Bestuur van den polder Oud-Vogelschor, om een renteloos voorschot voor wegsverbetering (maximum f 7225); 11°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van het aangehouden verzoek van de Vergadering van Inge landen van den Stoppeldijkpolderom een renteloos voorschot voor wegsverbetering (maximum f 16660); 42°. Voorstel van Gedep. Staten tot herstelling van den Provincialen steiger te Wolphaartsdijk en tot uit- baegeren van de daarvoor liggende verondieping; 13°. Voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling van een regeling voor het pensionneeren van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren. Bij besluit der Staten van 8 November j 1. werd aan genomen de volgende motie van de heeren Dieleman, De Veer en Hammacher: »De Provinciale Staten van Zeeland, vin aanmerking nemende, dat het wenschelijk en nood zakelijk is, om ook aan weduwen en weezen van andere Provinciale ambtenaren dan die van den Provincialen Waterstaat pensioen te verleenen, dragen Gedep. Staten op eene regeling daarvoor te ontwerpen". Ter voldoening aan deze opdracht bieden Gedep. Staten een ontwerp-besluit aan. De eenvoudigste vorm, om aan het uitgesproken ver langen te voldoen, komt Gedeputeerden voor te zijn, dat het bestaande besluit voir de pensioenen van weduwen en weezen van ambtenaren van den Waterstaat zoodanig worde aangevuld, dat het van toepassing zal zija voor alle Provinciale ambtenaren en bediendeu, die zelf tot pensioen gerechtigd zijn. In dien zin is het overgelegd ontwerp opgemaakt. Gedeputeerden meenden aan de bedoelingen der ver gadering tegemoet te komen, door tevens een miniuium voor de pensioenen voor te stellen. Voorts komt het hun billijk voor, de gelegenheid tot het verkrijgen van pen sioen ook open te stellen voor de weduwen en weezen van reeds gepensionneerde of overleden ambtenaren. Ter vereenvoudiging der raadpleging leggen Gedep. Staten een afdruk over van een Reglement op de pen- sionneering van weduwen en weezen van Provinciale ambtenaren, waarin de vervallen en de nieuwe bepalingen met verschillende letter zijn aangewezen; 14°. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen aan de weduwe Quaars te Vlissingen van een gratificatie groot f 100 over 1902; 15°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het Reglement op de tramwegen. Bij besluit van 8 November 1901 noodigden de Staten het Gedeputeerd College uit, in de aanstaande zomer vergadering van praeadvies te dienen omtrent het voor stel van den heer mr. A. A. de Veer, strekkende om aan art. 32 van het Reglement op de tramwegen toe te voegen: »De bestuurders van tramwegen zijo verplicht bij het rijden twee personen op de locomotief te doen aanwezig zijo". Het denkbeeld, om twee personen op de locomot'ef te doen aanwezig zijn, heeft reeds vroeger bij het Gedep. College een punt van onderzoek uitgemaakt. Naar aan leiding van het voorstel van den heer nar. De Veer, verzochten Gedeputeerden den Hoofdingenieur hun dien aangaande zijne raeening te doen kennen en tevens mede te deelen, of hem eeu middel bekend is, waardoor het mogelijk zoude zijn, om van uit den trein te allen tijde de machine tot stilstand te brengen. Zijn antwoord leggen Gedep. Staten over. Gelijke uitnoodiging werd door Gedeputeerden tot de Stoomtram Maatschappij BreskensMaldeghem en de IJzendyksche Stoomtramweg- Maatschappij gericht. Hunne antwoorden en het ambts bericht daaromtrent van den Hoofdingenieur worden mede overgelegd. Na overweging van die berichten komt Gedeputeerden het denkbeeld van den Hoofdingenieur het meest aan bevelenswaardig voor. Zoowel op de eene als op de andere door hern aangegeven wijze wordt, ter keu2e van den concessionaris, voorzien in het geval, dat de machinist door welke oorzaak ook buiten staat geraakt zijne taak naar behooren te verrichten. Daarom stellen Gedep Staten voor, aan het reglement op de tramwegen toe te voegen «Art. 28bis. De concessionaris is voor eiken trein verplicht te zorgenóf dat op de locomotief twee personen aanwezig zijn, öf dat zich op den trein een beambte bevinde, die by het rijden van uit den trein het uitzicht op de locomotief heeft en gemakkelijk moet kunnen komen op de locomotief, om deze tot stilstand te brengen, of dit van uit den trein moet kunnen doen"; 16°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden. Volgens art. 87bis 1 reglement op de wegen en voetpaden is het verboden de wegen te berijden met ry- of voertu'gen, welke door eene mechanische kracht worden voortbewogen, terwijl volgens 2 Gedeputeerden van dit verbod ontheffing en onder daarbij te stellen voorwaarden vergunning kunnen verleenen tot het berijden der wegen met een daarin te noemen motor rijtuig. Die redactie laat het Gedep. College echter geene vrijheid vergunning te verleenen voor bfpaalde wegen en haar voor andere te weigeren. Het kan niettemin wenschelijk zijo, om motorrijtuigen te weren van wegen, welke daartoe uithoofde van de geringe breedte of om andere redenen minder gesch kt worden geacht. Gedep. Staten stellen daarom wijziging van art. 87 voornoemd in den aangegeven zin voor; 17°. Voorstel van Gedep. Staten tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Maatschappij voor den straatweg van IJzendyke naar de Belgische grens; 18°. Voorstel van Gedep. Staten tot inwilliging van het verzoek van C. A. Carpreau om andere perceelen dan de thans daarvoor aangewezene te verbinden tot zekerheid voor het onderhoul van den weg van Aarden burg naar de Belgische grens; 19°. Voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling van de grenzen der werken tot zeewering of oeververdediging van den calamiteuzen Zimmermanpolder, met eene nadere mededeeling 20°. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een subsidie ad f 325 aan de gemeente Nisse, in de kosten van hare huishouding voor 1902; 21°. Voorstel van Gedep. Staten tot als voren ad ƒ250 aan de gemeente Veere; 22°. Voorstel van Gedep. Staten tot verhooging van het subsidie, verleend aan de Vereeniging «De Ambachts school" te Goes, tot f 1600; 23°. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een subsidie ad f 800 aan de Vereeniging »De Ambachts school" te Zierikzee, gedurende 5 jaren; 24°. Voorstel van Gedep. Staten tot verleenen van een subsidie ad f lf 00, ten behoeve van eene Zeevaartschool te Vlissingen, gedurende 5 jaren; 25°. Voorstel van Gedep. Staten tot verhooging van het subsidie, verleend aan de «Vereeniging tot bevordering vao amiuale koepokinenting te Middelburg", tot f 350; 26°. Voorstel van Gedep Staten tot verleenen van een subsidie ad f 250 aan L. G. Overbeeke, ten behoeve van zijn wagendienst Wolphaartsdijksche VeerGoes, ge durende 2 jaren 27°. Voorstel van Gedep Staten tot verleenen van een crediet ad f 3550 aan de «Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeelandten behoeve der paardenfokkerij, gedurende 2 jaren; 28°. Voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van-het verzoek van Burgemeester en Wethouders van Duiven- dijke om verhooging van het renteloos voorschot voor het aanleggen van een haven, verleend aan de gemeenten Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet. Namens de gemeente raden van Duivendyke, Eikerzee en Ellemeet hebben Burgem. cn Weth. van eerstgenoemde gemeente ver hooging verzacht van het bij besluit der Staten van 13 Juli 1899 verleende rentelooze voorschot voor het aan leggen van een haven in do inlaag bij Kloosternol in de gemeente Duivendijke. Zooals in dat adres wordt herinnerd, werH het voor schot bij besluit van 17 Juli 1901 met f 400 verhoogd wegens overschryding der raming van het werk met f 1200, onder voorwaarde, dat ook het Rijk in de meerdere kosten ad f 1200 een derde draagt. De Regeering vond daartoe echter geen termen. Het thans gedane verzoek is een gevolg van de om standigheid, dat op 10 October 1901 door grondverschuiving over ongeveer 30 M lengte aan de beschoeiing van het havenplateau een belangrijke beschadiging ontstond, waarvan de herstelling volgens mededeeling van Burgem. en Weth. aanvankelijk op f 3200, thans op f 3600, is geraamd. Evenmin als het eerste verzoek om verhooging kunnen Gedep Staten de thans gedane aanvraag onder steunen. De waarde van het bepalen van, een maximum voor rentelooze voorschotten gaat geheel verloren, wanneer bij onvoorziene omstandigheden verhooging van het voorschot wordt toegestaan. Buitendien heeft de uitvoering van de herstelling der schade buiten toezicht dezerzijds plaats gehad. Het zou een bedenkelijk antecedent zijn, wanneer op die wijze besturen, die een subsidie of een renteloos voorschot tot een vast bedrag of een maximum ont vingen, nog Provinciale- en Rijksbijdragen boven bedoelde bedragen konden tegemoet zien, zonder dat Provincie en Rijk op de wijze van besteding van die meerdere gelden invloed zouden kunnen uitoefenen. Daarom stellen Gedeputeerden afwijzing voor; 29°. Voorstel van Gedep. Staten tot sluiting van eene geldleen:ng van ten hoogste f 165.000; 30°. Voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling dei- provinciale rekening over 1900 31°. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van de provinciale begrooting voor 1902; 32®. Voorstel van Gedep. Staten tot voordracht aan de Koningin van de begrooting der kosten van het Provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1903. Het totaal bedrag der geraamde kosten is f 99.050; 33°. Voorstel van Gedep. Staten tot vaststelling van de provinciale begrooting voor 1903, en 34°. Voorstel van Gedep. Staten tot heffing van 28 en 36 opcenten op de hoofdsommen der belasting, resp. op de gebouwde en op de ongebouwde eigendommen en van 21 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, over het jaar 4903. Tegenwoordig allen. Yoorz. de burgemeester. Ingekomen van Gedep. Staten de goed keuring van het kobior van den Hoofdelijken Omslag voor 1902, tot een bedrag van f 4567.871. Mede het bericht der goedkeuring op het besluit betreffende vergoeding voor huishuur voor do hoofden der scholen f 1,50 voor hen, die geen vrije woning hebben. Thans aan de orde het ingekomen verzoek van den heer II. Nieveen te Lemmer, aan gaande de subsidie voor het plan der aan te leggen stoomtram Borsele—Goes—Wolfaarts- dijk8cheveer a 7| cent per inwoner of het hieraan gelijke bedrag f 237.90 per jaar, gedurende 15 jaren. De voorzitter stelt namens Burgem. en "Weth. voor, hierop afwijzend te beschikken, daar huns inziens de gevraagde som te hoog is naar het geringe belang, dat onze gemeente hierbij heeft, en stelt dienaangaande voor, om, zoo door het totstandkomen van het tram plan de onderneming van den wagendienst WolfaartsdijkscheveerGoes van den heer Overbeeke kwam te vervallen, dan aan de tram onderneming de subsidie a f 50 van den wagendienst over te doen brengen op den tramdienst. De heer Van Nieuwenhuize vraagt hier omtrent het woord en zegt in dit opzicht van gevoelen te verschillen met Burgem. en Weth.hij stelt voor, juist met oog op de groote belangen, dat ons Noord-Beveland, heeft bij zulk een tramonderneming, de door den voorzitter bedoelde subsidie van f 50 op f 100 te brengen. Het voorstel van den heer Van Nieuwenhuize wordt echter niet in stemming gebrachtwel dat van Burgem. en Weth., dat ook met 10 tegen 1 stem, die van den heer Van Nieuwen huize wordt aangenomen. Vervolgens wordt volgens art. 11 der ver ordening op den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente benoemd eon commissie ter behan deling der aangebracht geworden reclames, in welk college worden benoemd do heeren D. J. Helderman, A. van Damme on J. W. van Nieuwenhuize. Daarna wordt door den voorzitter mede* deeling gedaan, dat de heer Schippers door zijn drukke bezigheden genoodzaakt is ontslag te nemen als secretaris en lid van de cjm- missie tot wering van schoolverzuim te Kamperland. Hierna wordt een besluit genomen tot wijziging der begrooting 1901. Na gewone omvraag verlangt do heer Marcusso het woord, die in het midden brengt, dat volgons zijn inzien de nieuwe grintlaag te laat op de wegen wordt gebracht, en stelt daarom voor, dit in het natte seizoen te laten doen, daar do grint er dan beter wordt in getrapt en gereden, terwijl ze nu voor een gedeelte door do paarden van de harde wegen wordt afgeschopt. De voorzitter belooft hiernaar een onder zoek te zullen instellen om hieromtrent met de kantonniers nader to kunnen raadplegen. Hierna sluiting. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn, d.d. 17 Juni 1902, voor den heer II. Hanse Lz. verkocht de gebouwen zijner hofdstede onder Kerk- werve, voor afbraak, voor f 1925; 50 Aren 50 Centiaren [erve en stapelhof aldaar, voor f 525; diverse perceelen bouw- en woilanden aldaar bij de hofstede, voor f 500, f 630, f 550, f 640, f 559, f 010 en f 525 per 41 Aren 68 Centiaren; do hofstede met 15 Hectaren 94 Aren 80 Centiaren ervebouw- en weilanden stond door elkander op f 010, welk bod niet is verhoogd do arbeiderswoning en 18 Aren 80 Centiaren erve on bouwland ia verkocht voor f 751. 1 Hectare 08 Aren 60 Centiaren bouwland, aan het Arkelweegjo aldaar, voor f 710 per 41 Aren 68 Centiaren; Aan bet Gebouw van het Prov. bestuur te Middelburg werd heden (Woensdag) aan besteed Het verlagen en horstellen van strandhoofd no. 16 aan de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f 2000). Ingeleverd 4 billetten. Laagste inschrijver de heer W. Vink, Noordgouwe, voor f 1591. Landbouw en Veeteelt. In do St.-Ct. van Zondag is opgenomen oen staat van de gevallen van besmettelijke veeziekte in Nederlandvoorgekomen in Mei 1902. Ia Zeeland kwam alleen voor een geval van vlekziekte bij varkens te Tholen. BECMT8ZA KEN. Zierikzee, 17 Juni. De arrondissements rechtbank verklaarde heden C. van T., 32 jaar, arbeider te Zierikzee, schuldig aan liet twee malen plegen van openbare schennis van de eerbaarheid en van schennis van de eerbaar heid, waarbij een ander zjjns ondanks tegen woordig is, en veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van 0 maanden. Verder werden veroordeeld: J. J. van 't H., 43 jaar, zonder beroep te Zierikzeo, bij verstek, wegens verduistering, tot f 25 boeto, bij niet-betaling te vervangen door een maand hechtenis; W. J. D., 17 jaar, metselaar te Schuddebeurs, wegens mishandeling, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenis; A. R., huisvrouw van K. V., 58 jaar, arbeidster te Oud-Vosmeer, wegeus miehandeling, tot f 15 boete, subs. 1 maand hechtenisA. B 25 jaar, landbouwer te Tholen, in hooger beroep, wegens jachtovertreding tot 2 booten, elk van f 10, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. VrijgesprokenW. J. de G., 33 jaar, molenmaker te Zierikzee, beklaagd van ver nieling. De officier van justitie bij de arrond.- rechtb. te Amsterdam heeft, na instructie der zaak tegen W. P. Noëls van Wageningen, betreffende de Maatschappij voor verband middelen «Hygiëna", op grond van geen genoegzame bezwaren tot verdere vervolging, gerequireerd den verdachte niet verder te vervolgen. De Hooge Raad handhaafde Maandag 1.1. de veroordeeling van J. d. Kkoopman te Middelburg, door de rechtbank en het gerechtshof tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering. Voor de rechtbank te Breda stond Dinsdag 1.1. terecht L. B., te Oud-Gastel, beklaagd van door drukken of knijpen zijn kind van 4 maanden te hebben gedood, althans zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht, tengevolge waarvan dit kind is overleden. Drie geneesheeren lichtten hun visum repertum toe en verklaarden als hun meening. dat de dood van het kind veroorzaakt was door het met grooto kracht ineendrukken van do borstkas, waardoor 8 ribben gebroken en oen longvliesontsteking ontstaan was. Uit het getuigenverhoor bloek vorder, dat beklaagde bet kind meermalen mishandeld had en zich tegenover verschillende personen had uitgelaten dat bij naar den dood van het jonge wicht verlangde. Beklaagde bekende, dat hij, toen het kind lastig was, met allo kracht op het lichaampje had gedrukt, maar niet het doel te hebben gehad het om 't leven te brengen. Eisch: 12 jaar gevangenisstraf. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ilerv. Gem. te Ovezande c.a,, da. H. J. Couvéo te Cortgene. Als opvolger van wijlen Da. Janae is voor de 22 gemeenten van Ledeboer, beroepen de beer Roelofsen te Opheusdon voor deze gemeenten is Middelburg de staudplaats. Zonnemaire. Zondag 15 Juni herdacht de. Zeeman, naar aanleiding van Handel. 7 vers 36, zijne 40-jarige ambtsbelieniDg in deze gemeente. Een groote schare vulde bet kerkgebouw. Z.Eerw. werd na hot einde der godsdienstoefening door de gemeente toe gezongen Gez. 213 vers 3 en 4 (met kleine verandering). Post én Telegrafie. Naar men verneemt is de telefoonhouder G. Schilperoort te Zonnemaire voornemens tegen 1 Aug. a.s. zijn ontslag als zoodanig aan te vragen. HI8HM DEMiGKH, ondervonden in het «Oude en Nieuwe Gast huis, Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen" te Zutfen, door E. J. A. MELSTER, cand.-arts. IV. Zoo verliepen weer eenigo weken, gedurende welke ik weer tamelijk herstelde. Echter werd mij die behandeliog hoe langer hoe ondraag lijker. Op zekeren avond, toen ik geheel buiten mijzelven was van woede, giDg ik een paar oppassers te lijf. Er ontstond een hevig gevecht. Op het leven en hot hulpgeroep dier oppassers kwamen er nog een paar toeschieten, zoodat ik ten slotte slaags was met 5 kerels. Mijn neus, mijn tanden en mijn handen bloedden. Ik sloeg, schopte en beet die kerels. O. a. sloeg ik een van hen een behoorlijken bloed neus. Al vechtende, werd ik in mijn bed teruggedrongen, waarin die kerels mij trachtten vast te houden. Opeens verscheen do heer Le Nobel. Hij haalde, zonder iets te vragen, een morphine- spuit, ten einde mij daarmede een injectie te geven. Ik wilde dat niet toelaten en gaf o. a. den dokter een trap met mijn been en beet naar hem, als hij mij op mijn armen trachtte in te spuiten. Ik wildo den dokter toovoegen, dat ik door het gedrag dier kerels tot vechten genoopt was en dat hier dus geen reden was, om mij morphine in te spuiten, maar men wilde niet naar mij luisteren en ten slotte werd mij op één mijner beenen een injectie gegeven, waar van ik geheel verdoofde. Dergelijke tooneelen herhaalden zich ver scheidene malen, zoowel 's nachts als overdag. Bij één dier gevechten o. a. hadden ten slotte 3 of 4 kerels mij in mijn bed gedrukt en zaten boven op mij. Ééa van hen had zijn knie op mijn borst en een ander, die mij bij mijn keel had, voegde mij toe«vervelende, karakterlooze, eenzijdige ploert" en s'oeg mij met zijn vuist zoo bard tegen mijn onderkaak, dat deze aan beide zijden gedeeltelijk ont wrichtte, en mijn tanden zoo hard tegen elkaar sloegen, dat er een kies in mijn mond barstte. Zoo naderde de zomer van 1900. Mijn toestand was niettegenstaande alles, nogal tamelijk wel. Toen kreeg ik verlof om 's middags in den tuin te gaan, hefgeen mij, na die langdurige opsluiting op mjjn kamer, zeer welkom was. Wat men mot deze geheele opsluiting van het begin af, beoogde, weet ik niet. Had een der doctoren mij ondervraagd en onderzocht, en bad bij tengevolge eener dergelijke ondervraging of onderzoeking een bepaalde behandeling in eenige richting noodig geoordeeld, dan zou daarop niets aan te merken zij q geweest, maar hier was geen enkele therapeutische maatregel, welke ook, gerechtvaardigd, omdat er absoluut niets had plaats gehad, wat op onderzoek geleek. Op zekeren keer kwam dr. Ruysch, uit Den Haag, in de inrichting. Hij bezocht mij en ik zeide hem, dat èn de doctoren èa do oppassers de patiënten mishandelden en dat die geheele inrichting niet deugdo. Echter antwoordde dr. Ruysch mij, dat dat wel niet waar zou zijn en dat ik mij dat verbeeldde of droomde. Ik wilde nog meer zeggen, maar dr. Ruysch ging heen. Eens kwam dokter Bijl naar mij toe en vroeg mij Mijnheer Meister, zoudt u denken, dat u nog wel eens weer thuis zoudt kunnen komen Ik antwoordde kortafNeen, zoolang ik met zulke menschen te doen heb als hier, geloof ik dat niet. Eens word ik midden in den nacht door een oppasser gewekt. Ik zei: Wat wil je? OppasserJe moet op deton. Ik: Ik verkies niet door jou uit mijn slaap gewekt to worden, en als ik wat verlang, zal ik dat wel zeggen. Oppasser: Je zult op deton. Ik: Ik wil mit rust gelaten worden. De oppasser pakte mij beet on sleurde mij naar het andere einde der kamer, waar bij mij neersmeet op het gemakje Hij drukte mij op mijn hoofd en stompt8 mij herhaal delijk met kracht met de volle vuist tegen mijn buik onder het uiten van de woorden Sch op, bl Daarop duwde bij mij weer in mijn bed. Dat spelletje, dat hij zcor aardig scheen te vinden, heeft bij later nog eenige malen herhaald Noordelijk Zeeuwich Zendingsfeest. Begunstigd door schoon weder werd heden (Woensdag) in do Brouwersweide nabij de tramhalte «Blauwe Keet" de tweede Noordelijk Zeeuwsche Zendingsdag gehouden. Het ruim en schoon gelegen terrein was hiervoor door don heer Joh. van Iloevo Jz. te Oosterland welwillend beschikbaar gestold. Uit verschillende gemeenten van deze streek was men tot bij woning van dit Zendingsfeest, dat opgeluisterd werd door hot muziekgezelschap «Hosanna" uit Goes, opgekomen. Vooral uit Goes waron velen overgekomen, die van het extra-bootje, dat voor deze gelegenheid naar Zijpe voer, en van den extra-trein, die van Zijpe naar do «Blauwe Keet" reed, gebruik hadden gemaakt. Da. A. Burger van Dreischor, voorzitter van hot comité, dat dit tweede Zendingsfeest op onze eilanden georganiseerd bad, heette de schare, die wij bij benadering op 700 menschen schatten, in hartelijke en stichtelijke bewoor dingen welkom, uitsprekend den wensch, dat het doel van dezen Zendiogsdag moge bereikt worden. Vervolgens trad op ds. P. F. van den Berg, predikant te Zierikzee, die na de aanwezigen in het gebed te zijn voorgegaan, in zijn openings rede zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst, waarin hij een heuglijk bewijs zag van belangstelling in het Godsrijk, des to verblijdendor, omdat het aantal ongeloovigen in oDzen tijd in afwijking van voorheen zoo groot is. Hij wekte allen op tegen het ongeloof ten strijde te trekken. Doende uit komen de beteekenis van den Zendingsdag, weeB hij er op, dat in tegenstelling met Oosterland, waar do wereld zich overgaf aan bet kermisvermaakhier de christenheid feestvierde, Gode dankend voor het Evangelie van schuldvergiffenis, genade en eeuwig leven. Moge op dit christelijk feest God Zijn zegen schenkenmogen de geloovigen gesterkt, de wankelden gesteund, on de onverschilligen er toe gebracht worden Hem te dienen. Vervolgens trad op de heer W. L. Jens, zendeling te Utrecht, die een korte schets gaf van den arbeid der in 1859 opgerichte Utrechtsche Zendelingsvereoniging op Nieuw- Guinea en Halmahera. Deze spreker deelde interessanto bizonderheden mede over zijn zendingswerk onder de Papoea's op Niouw- Guinea en de Alfoeren op Halmahera, to midden waarvan hij 25 jaren gearbeid heeft. Na dezen spreker kregen wij te hooren ds. G. W. van Leussen, predikant te Goes, die tot onderwerp gekozen had «De Gemeente en hare Verwachting". In zijn rede maakte hij duidelijk, dat hij met gemeente .bedoelde de Gemeente van Jesus Christus, stelde in het licht het karakter en de roeping der gemeente, en spoorde allen aan het Evangelie aan alle volken te leeren. Toen deze redenaar geëindigd had, werd een uurtje gepauzeerd, teneinde in de can tine of op de weide in het gras gezeten den inwendigen mensch te ver sterken. Vermelden wij nog, dat telkens, wanneer een redenaar aan het woord was, gecollecteerd werd, en dat telkens, als deze had uitgesproken, door de menigte, begeleid door de muziek, een psalm of gezaag gezongen werd. Na de pauze betrad de beer F. Zal man, zendeling onder Israël te Rotterdam, het po dium. Hij beantwoordde de vraag: «Waarom geloovon velen niet, dat Israël er toe gebracht zal worden'7 Turksche jood van geboorte, is hij sedert zijn 24e jaar bekeerd, en arbeidt nu ia Rotterdam aan het zendingswerk onder Israël. Hij verhaalt van do wijze, waarop dat zendingswerk door hem verricht wordt, en spoort allen aan dat zendingswerk te steunen. Na hem voerde ds. J. van 't Hooft, predikant te Vlaardingen, vroeger pred. te Bruinisse, het woord. Hij behandelde het thema «Vrede, na langen en bangen strijd". Wij hebben van deze rede slechts het begin gehoord, zoodat wij daarvan weinig kunnen mededeelen. In de tweede pauze werd door velen met do muziek aan het hoofd een rondgang op het terrein gemaakt. Na de pauze trad nog op de heer T. van Essen, secretaris van «Jeruël" te Rotterdam, mot een voordracht «Dwing zo in te komen". De slotrede werd uitgesproken door ds. J. J. Homburg, pred. te Groedo. Daar wij met de tram naar Zierikzee vertrekken moestenteneinde te zorgen, dat nog een verslag van dit Zendings feest in de Nieuwsbode kwam, zoo waren wij niet in de gelegenheid beide sprekers te hooren. Gemengd Nieuws. Nederland en Zuid-Afrika. De heer P. Rijsdijk te Sliedrecht heeft op eono schriftelijke vraag aan den Nederlandschen Gezant te Londen, welke krijgsgevangenen het eerst worden vervoerd, als antwoord ont vangen, dat het transportschip «Canadia" Zaterdag uit Southampton is vertrokken en na to Gibraltar troejea hebben gelost zijne reis vervolgt naar St.-Helena, om de gevangenen in te schepen. Curieus! Een firma te Rotterdam verzond dezor dagen aan 30 tailleurs te Leiden haar circulaire, waartoe zij de adressen had overgenomen uit het algemeen adresboek van Nederland, uitgave 1899 en niet minder dan 12 daarvan kwamen terug met de mede deeling «overleden". Wat zou de oorzaak zijn, dat te Leiden percentsgewijze zóóveel snijders sterven? TELEGRA1IBN. Vlissingen, 18 Juni. Begunstigd door schoon weder werd heden het muziek-festival gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Vlissing's Mannenkoor. Dertig muziek- en zanggezel schappen uit alle doelen der provincie namen aan het festival deel, wat een gezellige drukte en levendigheid teweegbracht. Nadat door do feestvierende vereenigingen op de groote markt was uitgevoerd: «Holland's glorie" van Richard Hol, werd do eerewijn aan geboden. Daarna werd in optocht, door alle deolncmende gezelschappen, naar de rotonde op den Noordzee-Boulevard gemarcheerd, alwaar bij het standbeeld van Miohiel Adriaansz. de Ruyter, door de zangver- eenigingen en muziekgezelschappen werd uitgevoerd het «Wilhelmus van Nassauen" van Marnix van St.-Aldegonde, (oude toon zetting); om 2 uur nani8n op vijf plaatsen in de stad de muziek- en zanguitvoeringen een aanvang. Ingezonden Stukken. Een vraag. Zou met het oog op de feesten in de volgende week het niet gewenscht zijn, dat de gracht langs het Slingerbosch een zuivcrings- kuur onderging? PIETJE PUK. Stavenisse, 1G Juni 1902. Mijnheer de Redacteur! In het laatste nummer van een ten Uwent verschijnende courant komt uit deze gemeente het volgende bericht voor: In deze gemeente cirouleort een adres aan H. M. de Koningin ten behoeve van den arbeider M. S., in hooger beroep door het gerechtshof te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2