Dinsdag 17 Juni 1902. (55 i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Grond- en Personeels Belasting. COLLECTE Loting voor de Schutterij. publicatie. Voorbereidend militair onderricht. Da aanstaande Feestweek. NIEUWSTIJDINGEN. ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschynt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7705. Directeur A. «r. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dm Looze, Hoek Scliuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer IJ» cts. Ontvangen model 1902. Poststraat. Aan belanghebbenden wordt her innerd, dat gemelde belasting vóór 1 ,lnli moet worden aangezuiverd. voor l*et Fonds tor un,timoe<li«rii»{r «mi onderstouuiny: vim «leu (ffo- wapenden «lionsst in <lo JN cdorlandon Dö BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat de gewone jaarlijksche Collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en onder steuning tan den getvapenden diëtist in de Neder landen, in deie gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op WocnsdatT 1?8 .Juni a.8., aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit die vaderlandsche instelling, die aan de algemeene hulp by voortduring dringende behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te ondersteunen, teneinde in de steeds stijgende uitke ringen door het Fonds aan deelgerechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, den 7 Juni 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee maken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de alphabetische naamlijsten van de ingeschrevenen voor de Schutterij ter inzage van een iegelijk zullen liggen op het Raadhuis dezer gemeente, van Maandag den 10 Juni tot Viijdag den 27 Juni e.k., ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan te moeten worden weggelaten, zulks aan het Bestuur ken nelijk te maken. Dat de loting: voor de Schutterij tusschen de ingeschrevenen van dit jaar zal plaats hebben onder toezicht eecer Commissie uit het Bestuur, ten Raalhuize dezer gemeente, op Zaterdag? den 28 .Juni 1002, des namiddags ten 7 ure precies; wordende de belanghebbenden bij deze gelast, zich ter plaatse en op dato vermeld te laten vinden, ten einde aldaar roor den dienst der Schutterij te loten, of zulks door behoor lijke, bij de gedachte Commissie bekende, gemachtiglen te laten doen, zullende voor hen, die persoonlijk afwezend mochten blijven en zich niet op vorenstaande wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der leden van de Commissie worden getrokken. Dat dadelijk na den afloop der loting, op voorschreven wijze cene naloting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen, welke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toedoen niet onder dezelve mochten zijn begrepen ge worden, alsmede ten behoeve dergenen, welke, of choon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de laatstvoorgaande inschrijving, in de gemeenten zijn komen inwonen, en der vreemdelingen, welke sedert die inschrij ving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk de belanghebbende personer, bij de loting de gelegenheid zal worden opengest- ld, om de rede nen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken, ter kennisse van de genoemde Commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel van dien waarop zij hunne reclame hebben gegrond. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen v.oorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doeu binnen deze gemeente gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzee, den 13 Juni 1902. En is hiervan afkondiging gesch:ed ter plaatse waar het behoort den 13 Juni 1902. CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op 5 der Regeling van het voorbereidend militair ouderrich'; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat van lieden af tot en mot 30 «Juni O.lc. ter Gemeente-Secretarie gelegenhed bestaat tot inschrijving van jongelieden van It*- tot j ur ïffon looi tijd, die wetschen deel te uemen aan het voorbereidend militair onderricht, hetwelk koste loos wordt gegeven van ongeveer half October ejt. tot ultimo Februari d.a.v. Met het oog op het groote belang, dat er voor den eventueel in te lijven loteling in gelegen kan zijn, ora ingedeeld te worden bij het ltorps en in het tfuruizoen /.\ju«r Keuze, zij er hierbij aan herinnerd, dat op dat voorrecht alleen die loteling uitz:cht heelt, die in het bezit is van het getuigschrift mo lel W, dat o. a. kan worden verworven, door gedu rende de twee wintertijdperken, welke vooi afgaan aan de inlijving als milicien, met vrucht aan dit onderricht deel te nemen. Zierikzee, den 14 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJS. Koolzaad. Openbare verkoop van het in het drooggelegde Dijk- water te velde staande KOOLZAAD der gemeente Zierikzee, op Maauday; 30 .Juni 1002, des namiddags 1 uur, ten Raad huize dier gemeente. De too-waarden l'ggen ter Gfmeente-Secretarie voor belanghcbbenlen ter l<-zing en zijn tegen beta'-ng van f 030 in afschrift veikiijgbaar. Een voor onzen nationalen landbouw in het algemeen, en voor dion van onze eilanden in 't bizonder hoogst belangrijke week staat voor de deur. In Zierikzee toch, «de stad" zooals zij ten spijt van de wettelijke terminologie door de landelijke bevolking nog altijd genoemd wordt, waar de bewoners van Schouwen- Duiveland bun producten aan de markt brengen, hun waren en benoodigdheden inslaan, en menigen dag van aangename ontspanning doorbrengen, in Zierikzee zullen namelijk de volgende week drie merkwaardige gebeurtenissen plaats grijpen. Men zal er houden 1°. liet 54ste Nederlandsch Landhuisboud- kundig Congres. Wat zoo een Congres is, waarom en waarvoor het bijeenkomt, hebben wij reeds vroeger in een hoofdartikel uiteengezet. Wij achten dus het doel er van vrij wol algemeen bekend. Voor hen echter, uit wier geheugen de inhoud van dat artikel gewischt is, of die er geen kennis van genomen hebben, en die er toch prijs op stellen te weten, wat een dergelijk Congres beoogt, zullen wij art. 1 van het reglement der Vereeniging «Het Nederlandsch Laodhuishoudkundig Congres" aanhalen. Dit art. luidt: «De Vereeniging «Het Nederlandsch Land- «huishoudkundig Congres" heeft ten doel de «Nederlandsche landbouwers en andere belang stellenden in den nationalen landbouw bijeen »te brengen, teneinde hunne belangen te «bevorderen door onderliDg overleg en aaneen sluiting". Wij hebben van de belangrijke onderwerpen, die op dit Congres zullen behandeld worden, verreweg de meeste in ons blad reeds aan gekondigd, en daarvan de voorgestelde con- clusiën medegedeeld. Van twee onderwerpen deden wij dit nog niet, omdat de daarover uitgebrachte pneadviezen eerst later bij de commissie tot vaststelling der vraagpunten waren ingekomen, en daardoor niet vroeger gedrukt en aan de Congresleden verzonden konden worden. Nu zij in ons bezit zijn, achten wij bet beslist noodig die onderwerpen alsnog in ons blad te vermelden, niet alleen tor wille van de volledigheid, maar ook en wel voornamelijk wegens bun bizonder groot gewicht. Wij zijn zelfs geneigd om dezo twee vraagpunten, die door do Nedorlandeche Kamer van Koophandel te Londen zullen ingeleid wordeD, onder de gewichtigste kwestiëo te rangschikken, die op dit Congres een onderwerp van beraadslaging zullen uit maken. De twee bedoelde vraagpunten zijn van den volgenden inhoud a. Is het mogelijk door rykscontióle ia Nederland op de bereiding van boter en margarine te geraken tot een oplossiDg der moeilijkheden, die thans de Nederlandsche boterhandel ondervindt bij den invoer van Nederlandsche boter in het buitenland? b. De noodzakelijkheid van toezicht op den uitvoer van vleesch naar Londen in verband met de vele afkeuringen wegens tuberculose. Men zal inzien, dat beide vraagpunten raken een hoogst belangrijk nationaal- economisch belang, en wel dat betrekkelijk het gevaar, dat onzen afzet en uitvoer van boter en vleesch niet slechts bedreigt, maar feitelijk voor de genoemde producten reeds aanwezig is, zoodat, wat de boter aaDgaat, Denemarken en Rusland reeds flink op weg zijn ons van de Londensche wereldmarkt to verdringen. De knoeierijen toch in onzen boterhandel door vervalsching van de boter met margarine en vermenging met water, en deze vervalschte en vermengde boter als boter in andere landen, voornamelijk in Groot-Brittannië, in te voeren, hebben aan den goeden naam van de Nederlandsche boter in het buitenland een knak gegeven, zoodat deze op verre na niet meer zoo gewild is als voorheen. En wat het vleesch betreft, dat wij uitvoeren, men staat er versteld van, hoeveel uit Nederland geïmporteerd vleesch in Engeland wordt afgekeurd, hetzij wegens ziektekiemen, hetzij omdat het afkomstig was van gestorven en daarna geslacht vee. Goen wonder, dat in het belang van onze nationale welvaart, zoowel ten aanzien van de boter als van het vleesch, aangelrongen wordt op eon scherpe controle. Naar onze bescbeidene meening zal echter dat toezicht slechts dan doeltreffend wezen, wanneer het van rijkswege uitgaat, zoodat niets van boter of vleesch mag uitgevoerd worden, -<*<hct moet van een rykskeur voorzien zijn. 2°. Op hot Congres, dat Woensdsg den 25sten dezer zal gesloten worden, volgt Donderdag de Algemeene Vergadering der Maatschappij ter bevordering van Landbouw sn Veeteelt in Zeeland. Van de drie onder werpen, die op dezo vergadering zullen besproken worden, ia uit een economisch oogpunt voor deze streek wol het meest belangrijke, dat door de Kamer van Koop handel te Londen zal ingeleid worden, en dat betrekking heeft op de «Uienteelt voor de Londensche markt". 3°. Nadat de dagen, waarop laDg ver gaderd, en vermoedelijk druk gedebatteerd zal worden, voorbij zija, zal alles, wat op den landbouw en de veeteelt betrekk'.Dg heeft, aanschouwelijk worden voorgesteld. Hiertoe zal op Vrijdag den 27 dezer op een weiland aan den Grachtweg een tentoonstelling worden gehouden van paarden, runderen, schapen, varkens, konijnen, pluim vee en landbouwwerktuigen. Zulk een tentoonstelling aan het Congres te verbinden is een goede gedachte geweeBt, niet alleen om het wetenschappelijk doel, dat er mede beoogd wordt, een beeld te verkrijgen van den landbouw in de streek, waar men ver gaderd heeft, maar ook ora het voortrtffelyk oogmerk alien, die zich hier aan den land bouw wijden, tot verhoogden ijver te prikkelen. "Wij wekken dan ook de landbouwende bevolking van deze eilanden op, vooreerst in te zenden, en ten tweede door haar inzendingen op de tentoonstelling te toonen, dat zij èn wat de hoedanigheid èn wat de hoeveelheid van liaar producten bc+reA »icfc bij andoro landbouwdistricten ten achteren staat, maar met deze best kan wedijveren. liet is en wij leggen hierop den nadruk in het wel begrepen belang van dit gewest, dat Schouwen- Duiveland op de expositie flink voor don draad kome. Voor het debiet in de toekomst kan het van onberekenbare waarde zijn, dat èa goed èn veel wordt geëxposeerd. Wanneer, wat zeker gebeuren zal, kooplieden van elders hier komen om de tentoonstelling te bezoeken, en zij bemerken, dat er zoo weinig uit deze streek geëxposeerd is, dan zullen zij geen hoogen dunk van onzen landbouw en onze veeteelt mede naar hui3 nemen, wat zeker uit een commercieel oogpunt zeer schadelijk zal zijn. Inmiddels, terwijl door een en ander aan de bevordering van onzen landbouw en onze veeteelt in het belang van de nationale wel vaart ijverig gewerkt wordt, is voor een gepaste ontspanning van de vermoeide geesten Da verrichte dagtaak op behoorlijke wijze zorg gedragen, gelijk uit het door ons in de vorige weck gopubliceerd programma ge bleken is. En wanneer nu, wat wij vurig wenschen, het weer ons nog gunstig is, dan gaan wij een week tegemoet wel van inspannenden, naar wij hopen vruchtdragenden arbeid, maar toch ook van een heerlijk, verheffend feestgenot. Het einde van den Transvaaltch- Engeltchen oorlog Pretoria, 14 Juni. Botha, De Wet en De la Rey vertrekken in de volgeade maand naar Europa. Afrika. Uit Middelburg, in de Kaapkolonie, wordt gemeld, dat voor het eerst sadert zestien jaren het land met een dikke sneeuwlaag is bedekt. Het spoorwegverkeer is gestremd en vele telegraafpalen zijn gebroken. Engeland. De Engelsche kroningsfeesten. Koningin Alexandra heeft wederom het bewijs gegeven, dat zij de kroning ook tot een feest voor den minderen man wil maken. Zij he« ft thans besloten 10.000 van de dienstmeisjes van Londen op eon «afternoon tea" te onthalen. De bisschop van Londen heeft de vorige week, hij gelegenheid van de inzegening van het hospitaalschip «Koningin Alexandra", voor de koninklijke natioualo missie aan diepzee- visschers, deze mededocling gedaan, er aan toevoegende, dat het harcr majesteits wonsch is, dat iedere klasso zal deelnemen aan do kroningsfeesten. Drie welbekende liefdadigheids-instellingen zijn belast met het organiseeren van dit feest. Londen zal worden verdeeld in districten. Bij de groote revue op de reede van Spithead zullen de mogendheden bijna zonder uitzondering zich doen vertegenwoordigen. Alleen Oostenryk-Hongarye, hoewel een vrij aanzienlijke vloot bezittende, schittert door afwezigheid. In een of twee gevallen zijn, hoewel slechts één schip was uitgenoodigd, twee of drie gezonden. Behalve de «Illinois", zullen de «Albany" en de «Chicago" bijvoorbeeld de Vereenigde Staten vertegenwoordigen. Niet minder dan 22 admiraals zullen bij de revue tegenwoordig zijn, waaronder de prins van Wales. Het kroningskleed van koningin Alexandra is thans gereed en eenige weinige uitverkorenen hebben het te Parijs, vóór het vertrek naar Engeland, mogen aanschouwen. De japon is alleen te Parijs gemaakt, al het materieel werd geleverd door Engeland en de koloniën. Prachtige kant is bewerkt in Indië, waarin rozen, klaverblaadjes, enz., kunstig gestikt zijn in goud en zilver. De japon zelf is van goudlaken vervaardigd, overdekt met crème-zilveren tulle. De sleep is van rood fluweel, twintig yards lang, om zoomd mot hermelya en versierd met de koninklijke wapenen, in goud geborduurd. De Londensche bladen deelen nu het vol ledig programma van de kroningsfeestelykheden mede, welke van 23 Juni tot 5 Juli zullen duren. 23 Juni. Aankomst der vertegenwoordigers van gekroonde hoofden. Diner ten Hove; 24 Juni. Ontvangst van de buitengewone gezanten en deputatiën. Gala-diner in 't Buc kingham paleis; 25 Juni. Ontvangst van de Koloniale Premiers. Diner door den Prins van Wales aan al de Vorsten en afgezanten aangeboden. 26 Juni. Kroningsplechtigheid. Familie-diner ten Hovo; 27 Juni. Optocht door Londen 28 Juni. Vlootschouwing te Spithead. De Koning en de Koningin breDgen den nacht door aan boord van hun jacht. De vreemde Vorsten en afgezanten keeren naar Londen terug; 29 Juni. Feestmaal ter eere van de vreemde Vorsten gegeven door de Gezanten en Ministers; 30 Juni. De Koning en de Koningin keeren terug te Londen. Gala-voorstelling in de Opera; 1 Juli Buitenparty te Windsor; 2 Juli. Vertrek der vreemde Vorsten en afgezanten. H.II. M.M. dineeren op «Londonderry House". 3 Juli. Do Koning en de Koningin wonen een buitengewone godsdienstoefening in de Sint.- Paulskerk by. Daarna lunch in de Guildhal. 4 Juli. Ontvangst van do Indische Vorsten. 5 Juli. 's Konings feestmaal voor do armon. De datum van Koningin Alexandra's feest voor de dienstmeisjes is nog niet bepaald. Aan den optocht der Koloniale troepen zal o. a. ook deelnemen Generaal Brabant, met eene afdeeling van zijn berucht geworden ruiterkorps. Er schijnt eenig licht te komen in het mysterie van de moord te Lambeth. Een werkman heeft tenminste verklaard aan de half-verbrande en gekookte overblyfselen het lijk zyner vrouw te herkennen, die de echte lijke woning sedert zes maanden geleden bad verlaten. Ondertusschcn laat de politie de asch in den oven van een aardewerkfabriek in de buurt, waar het lyk gevonden werd, chemirch ondeizoeken; men acht het mogelijk, dat het lyk daarin is verbrand en, mocht zulks het geval blyken te zijn, dan zou men C3n draad in handen hebben, die tot de ontdekking van den moordenaar zou kunnen leiden. Londen, 13 Juni. Heden bood de lord- mayor aan het hoofd van de City corporation op Buckingham Palace, een adres van gelukwensch met herstel van den rede aan. Do koning antwoordde, dat hy den Almachtige hartelijk dankbaar is voor do beëindiging van den stryd met een dapper, vastberaden volk. llij zeide zich te verheugen in de verwachting, dat de vroegere tegen standers, nu vrienden worden en hij sprak de hoop uit, dat, door gemeenschappelijke samenwerking en goeden wil, de bittere gevoelens zullen voorbij zijn en spoedig vervaDgen zullen worden door banden van trouw en vriendschap, en dat een tydpork van vrede en welvaart in Zuid-Afrika zal intreden. In antwoord op hot adres van den Graaf- echapsraad verklaarde de koning, dat hij zich verheugde in de gedachte, dat de overwinning den weg zou bereiden voor de uitbreiding tot de nieuwe koloniën van het regeeringssysteem, dat, onder Gods zegen, Zuid-Afrika vrede en welvaart zou brengen, evenals dit in elk deel van den aardbol op de invoering gevolgd is. Vol vertrouwen gelooft hy, dat do welgezindheid, tusschen do beide joDgste tegenstanders getoond, een goed voortceken is voor de toekomst van het uitgebreide grondgebied, aan de bezittingen van de kroon toegevoegd. Frankrijk. Aan de wapenfabriek te Saint-Etienne zullen tegen het eind van Juli dertienhonderd arbeiders gedaan krygen, wegens gebrek aan werk. In het gunstigste geval zal deze executie met enkele weken vertraagd kunnen worden, wanneer de minister van oorlog zich laat vinden voor de wyziging van 600.000 Gras-geweren. Nederland. Dokkum, 14 Juni. Gisterenmiddag had alhier een droevig tooneel plaats. Reeds herhaaldelyk waren by de politie klachten ingekomen omtrent het gedrag van Jan Boomsma, 18 jaren, inwonende by zija vader. Donderdagmorgen verwondde hy weder zijn zuster met een mes, zoodat geneoskundigo hulp moest worden ingeroepen. De inspecteur van politie begaf zich daarom in den middag naar het huis van Boomsma Jan had zich op den zolder teruggetrokken, wilde niet beneden komen en wierp met allerlei voorwerpen naar den inspecteur. Deze ging daarop hulp halen, maar alle sommaties waren vergeefs. Als een razende ging Jan te keer, scheldende en vloekende wierp hy alles naar beneden, wat hem in handen kwam. Op den zolder van een buurman werd nu UDII suil uiting JwigouaagJ CU ZOO gOIUKlU het aan politie en maréchaussée den onverlaat te naderen. Jan sprong echter raat een hooivork op den inspecteur toe en tot zelfverdediging loste deze een schot. De woesteling viel neer en naar hst politiebureau vervoerd, bleek, dat hy in de i buik getroffen was. Nog alt yd razend en tierend werd hy met moeite door den inmiddels geroepen geneesheer Boerma verbonden. Een halt uur later echter was hij overleden. Arnhem, 14 Juni. Tydens een kortstondig onweder, dat gisterenmiddag boven dezo stad losbarstte, is een 6-jarig meisje, dat mot haar broertjes uit school kwam, op don Klarenbeekschenweg bij het z.g. Tamboers- boschje, door den bliksem gedood. Haar broertjes werden Diet gedeerd. i Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 46 Juni. Programma van het Eerste Zomer-Concert in Parklust, te gevon door het Harmonie-Gezelschap «Kunst en 1 Eer", op Dinsdag 47 Juni a.s., 'savonds 8 uur: 4Salut au Président, Pas-redoublé, J. Giraud 2. Ouverture, Wie es weint und lacht, Conradi; 3. Sénoritas, Mazurka, A. Preckher 4. Fantaisie, .7. Heymans; 5 Ouverture, Ma Patrie, L. Langlois6. Souvenir D'osny, Polka caprice, B. Bopp7. Suspinul, Valse roumaine, I. Ivanovici; 8. Grande fantaisie, Guilleaume Tell, G. Rossini. Te Iloedekenskorko had Donderdag eon ernstig ongeluk plaats. Toen de landbouwer II. R., oud 27 jaren, te paard van het land kwam, struikelde het dier, met het gevo'g dat R. over den kop heen op den grond viel, .onder het paard geraakte en een trap tegen de borstkas kreeg. Na een vreeselijk lijden van eenige uren is de man overleden. Hy laat een vrouw met twee kinderen na. In de te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder «Catharina" werd besloten voor den aanlog van een stoomtram HontenisseSelzaete oen subsidie te verleunen van f 45 's jaars, ge durende 20 jaar. Door de vergadering van ingelanden van den polder Beoosten en Bewesten blij (Axel) is besloten aan het traqi-comUó Hontenisse—Selzaete eene jaarlykache bijdrage gedurende 20 jaar te verleenen van f 200. Een voorstel vaD een lid om het bedrag te bepalen op f 400 jaarlijks gedurende 20 jaar, zooals 't comité vroeg, kon slechts 4 3 van do 64 stemmen verwerven. Een voorstel van eou ander lid om de bydrage te bepalen op f 300, I bekwam 47 van de 64 stemmen, j De polder ia ruim 4950 H.A. groot

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1