Zaterdag 14 Juni 1902. (525 i e r i Is. z e e s c li e Courant). Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Onveiligheid Vaarwaters. Algemeen Overzicht. WEUWSTIJDi—GEH. Uit Stad ew Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmorikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7704. Directeur A. «T. ID EI LOOZE. Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt de volgende berichten ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t.w.: Schietoefeningen van hel fort nabij den Hoek van Holland. 4de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen schietoefeningen gehouden worden van het fort nabij den Hoek van Holland op 20 en zoo noodig op 21 Juni 1902 De schietoefeningen worden gehouden op een drie hoekig terrein, waarvan de hoekpunten zijn het fort, eene roode vlag op het eiland Voorne en een schip voerende eene roode vlag aan den mast. De vlag op het eiland Voorne en het schip zijn ongeveer 9000 M. van het fort verwijderd. De zijden van den onveihgen driehoek zuüen kenbaarder gemaakt worden door vlaggen op den Hoek van Holland en door een schip met een vlag aan den mast, liggende op ongeveer £000 M van het fort. Bij de schietoefeningen zullen een of twee stoombooten dienst doen om te waarschuwen en zoo noodig sleephulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene rooJe vlag waaien van minstens ééi uur vóór den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Wrak b\j Kallantsoog. 3de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen ligt ter hoogte van Kallantsoog op ongeveer 2 zm uit den wal het wrak van een gezonken vaartuig in 6'/, vm. water. Op het wrak, waarvan de mast 45 d M. boven water uitsteekt en waarvan bovendien een stuk wrakbout te zien is, staat 87 d.M. water. Het l'gt gevaarlijk voor de scheepvaart op ongeveer 52° 59 20" N.b. en 0° 14' 14" W.l. (4°38'5O.l. volgens Greenwich). Zierikzee, den 13 Juni 1902 De Burgemeester voornoemd CH. W. VËRMEIJS. Lord Kitchener's dagelijkache seinberichtcn over het aantal Boeren, dat zich overgegeven heeft, en het aantal geweren, dat ingeleverd is geworden, boezemen ons hoegenaamd geen belang in, evenmin zijn zichzelve logenstraffende mededeeling, dat de Boeren met vreugde het Engelsche gezag begroeten, geestdriftvol de Engelsche volksliederen ziDgeD, en vivats in den vorm van »cheers" op den Koning uit brengen. Mannen, die twee-en-een-half jaar voor bun onafhankelijkheid geworsteld hebben, en van hun vijanden gedurende den oorlog de gemeenste en geraffiueerste wreedheden te verduren hebben gehad, doen dat niet. Zij zullen overeenkomstig hun geloof, dat hen leert in het onvermijdelijke te berusten, zich in hun droevig lot schikken. Qet schijnt, dat Kitchener gedurende den tijd der onderhandelingen zijn militaire maat regelen zóó genomen heeft, dat indien de Engelsche voorwaarden niet werden aan genomen, hij de voornaamste Boerencommando's volkomen in zijn macht had. Ook heeft bij op militaire gronden van de hand gewezen niet alleen een door de Boerenafgevaardigden gevraagden wapenstilstand, maar ook hun verzoek naar de commando's terug te keereu, teneinde met deze over de vredesvoorwaarden te kuonen beraadslagen. Als dat laatste waar is, dan hebben de Boerenafgevaardigden niet als vrije mannen, maar feitelijk als gevangenen do vredesvoorwaarden onderteekend. Hoewel nog niets daaromtrent met zekerheid kan geconstateerd worden, zoo komt het ons toch niet waarschijnlijk voor, daar Engeland voor de toekomst bij een regelmatig verdrag grooter belang heeft dan bij een op die wijze gesloten overeenkomst. Ook de vorm der proclamatie door Schalk Burger en Louis Botha na het teekenen van het vredesverdrag uitgevaardigd, maakt de waarschijnlijkheid meer aannemelijk. Te Pretoria werd op het Kerkplein, dat door 5000 Eogelsche soldaten omringd was, een dankplecbtigheid ter oere van den vredo gehouden. Nadat Kitchener, omgeven van zijn staf, onderscheidingen aan zijn officieren en soldaten had uitgedeeld, werd door die huichelaars Gode gedankt voor de totstand koming van den vrede. Hierop werd door de muziek het Engelsche volkslied gespeeld, dat door de Boeren, die achter de soldaten geschaard Blonden om het schouwspel gade te slaan, met ODtblooten hoofde werd aan gehoord. Zóó luiden althans de Eogelsche berichten, die juist niet altijd zeer geloof waardig zijn. Op den vooravond van de vredesonder handelingen is te Pretoria een samenzwering ontdekt, tengevolge waarvan meer dan zestig personen gevangen genomen zijn. Wij houden die samenzwering voor een verzinsel van de Engelechen zelve, waaraan zeker het een of ander politieke doel, dat men bereiken wilde, niet vreemd is. Onze lezers zullen zich herinneren, dat indertijdCordua ook beschuldigd werd oon complot tegen de Engelschen te Pretoria gesmeed te hebben, en dat deze, onschuldig ter dood veroordeeld, terechtgesteld werd. De vorige week was het in het Engelsche Lagerhuis bizonder rumoerig. Door den Minister Balfour was voorgesteld een dank betuiging aan het leger te richten, en aan den beul en brandstichter van Zuid-Afrika een dotatie van f 600.000 te verleenen. Het hoofd der Iersche partij, de bekende Dillon, verzette zich daartegen, niet alleen omdat hij Rdertijd tegen den oorlog was, maar ook omdat hij de wijze, waarop deze gevoerd wasverfoeide. Een ander lorRedmond genaamd, zeide, dat de geschiedenis Kitchener zoude noemen den man, die tegen vrouwen en kinderen oorlog voerde. Daar had men de poppen aau het dansen. De Jingo's raasden en tierden, dat het een aard had. Redmond weigerde de uitdrukking terug te nemen. Ook werd in het Lagerhuis tot de Regeering de vraag gericht, of zij voor de nakoming der vredesvoorwaarden wel waarborgen ge geven had. Ontkennend werd die vraag door Balfour beantwoord. Men had het niet noodig geoordeeld die te geven, zeide hij. Zeer begrijpelijk, Engeland wil de hand vrij hebben. En het zal van die vrijheid gebruik maken ook. Want alhoewel de Boeren zelfregeering voor zich bedongen hebben, zoo schijnt reeds alles er op te duiden, dat in den eersten tijd althans die bepaling als een ongeschrevene letter zal worden beschouwd. Niet alleen de Ieren maken de Regeering het lastig, maar ook de Pro-Boerbeweging in Engeland legt, nu de vrede tot stand gekomen is, het hoofd niet in den schoot. In één van haar bladen, de New Age, zegt zij ronduit, dat men van haar niet kan verwachten, dat zij andere voorwaarden zoude goedkeuren, dan die, welke het herstel en de erkenning der Boeren republieken in zich sluiten. Zij keurt niet goed, en weigert te berusten, niets willend te maken hebben met de volvoering van een nationale misdaad. Zij protesteert met al de macht tegen het zoogenaamd zedelijk recht op de gestolene landen. Het land der Boeren is eenvoudig door Eogelaud geroofd. En in die trant gaat het zoo voort. Men zal zich herinneren, dat aan de zijde van de Boeren heeft medegevochten de Iersche afgevaardigde, Arthur Lynch. Deze nu is bij aankomst te Louden in het station govangen genomen. Hierover werd natuurlijk de Regeering in het Lagerhuis geïnterpelleerd. De Ieren verwonderden er zich over, dat van deze gevangenneming geen mededeeling aan het Huis geschied was, en wisten den voor zitter de verklaring te ontlokken, dat het gewoonte is dezen in kennis te stellen van de inhechtenisneming van een Parlementslid. In Frankrijk is in de plaats van het MinisterieWaldeck-Rousseau een radicaal getint Ministerie aan het roer gekomen. Het kwam gisteren voor het eerst in het parle mentaire vuur. De Premier-Minister Combes verdedigde naar aanleiding van een interpellatie over de algemeene politiek, het regeerings- programma, dat door hem daags te voren was uiteengezet. De Kamer nam een motie aan, waarbij zij vertrouwen in de nieuwe Regeering stelde, 't Is voor Frankrijk te hopen, dat dit Ministerie niet te hard van stal loopt. In Duitschland is do Rijksdag naar huis gegaau, na afdoening van eenige belangrjjko wetsontwerpen. Zoo is dat betreffende de opheffiog van de dictatuur-paragraaf in Elzae- Lotharingen aangenomen, nadat de Rijks kanselier Von Bülow verklaard bad, dat bet gelukt was de bevolking van bot rijkstand met den nieuwen staat van zaken to verzoenen. Ook werd door den Rijksdag, alvorens op reges uiteen te gaan, de suikerconventio goedgekeurd. Nederi«n(fi 's-Gravenhage, 11 Juni. De lotsverbetering van het personeel bij de Hofhouding van II. M. de Koningin bevat o.a. den maatregel dat het ongehuwde personeel der Koninklijke stallen in de gebouwen zal worden gehuisvest. Men is voornemens den gehuwden beambten van 't staldepartement later vrije woning te verzekeren op een terrein nabij 't gebouw. De Tweede Kamer heeft Donderdag B. H. W. Wiebols, koopman te Zierikzee, genaturaliseerd. Gekozen tot lid der Eerste Kamer voor Friesland de heer mr. J. Sickenga, te Wolvega, met 25 stemmen. Prof. M. Noordtzij te Kampen had 21 stemmen. De heeren Rink, Goeman Borgesius en Lely hebben hunne benoeming tot lid van het Hoofdbestuur der »Liberale Unie" aan genomen. 12 Juni. Wederom is in den afgeloopen nacht io liet midden dezer stad ingebrokei. Thans in do fabriek en magazijnen van papier behoeften der firma Simons Co. Aan den Paralelweg ontspoorden heden voormiddag de locomotief en zes ledige wagens van een convooitrein der Hollandsche Spoorweg- Maatschappij. De schade aan materieel is aanzienlijk. Gorinchem, 12 Juni. Tot op dit oogenblik is nog slechts één der lijkjes der kinderen van den heer De Hoseon, die bij den brand omkwamen, gevonden. Naar het tweede wordt nog steeds in de puinhoopen en in de haven gezocht. Het lijk van mej. Hendrix (die zich door uit het raam te springen trachtte te redden, doch verdronk) is heden naar hare vroegere woonplaats Nijmegen vervoerd. Eindhoven, 12 Jurn'. Gisterennacht on geveer 12 uur ontstond brand in de sigaren fabriek van den heer Meerstad alhier. De fabriek brandde geheel uit. De vlammen namen zulke snelle vorderingen, dat aan blueschen niet te denken viel en van de fabriek niets kon gered worden. Het vuur deelde zich mede aau het naast gelegen blok wouingeD, waarvan er 4 mede een prooi der vlammen werden. De woningen waren bewoond door A. v. Gelderen, v. d. Wiel, Sanders, v. Genuchton en H. v. d. Kruis. Uit de gezinnen van Sanders en v. d. Kruis waren de vrouwen en van Genuchton de man in het gasthuis. De toestand was verschrikkelijk. Een 28-tal kinderen uit deze gezinnen werden bij den heer Staal onder dak gebracht, waar zij gedurende den nacht een onderkomen vonden. Yan do bewoners der huizen waren slechts v. Gclderen, en v. d. Wiel tegen brandschade verzekerd. De overigen zijn van alle have en goed beroofd. Gelukkig stonden in dezelfde rij een viertal wouiDgen leeg. waarin zij tijdelijk kunnen gehuisvest worden. Fabriek en huizen behooren in eigendom aan den heer J. Spoorenberg Cox. De gebouwen waren verzekerd, zoo ook de inboedel der sigarenfabriek. Een 40-tal sigarenmakers zijn hierdoor tijdelijk zonder werk. De schade is aanzienlijk. Breda, 4'2 Juni. Maandag werd alhier zekere R. door den deurwaarder uit zijn woning gezet. Toen zijn schamel huieboeltje reeds op de straat stond en men nog eens op den zolder ging kijken, voDd men daar een stervend kind, dat bijna geheel van gebrek was omgekomen. Met toestemming van de politie en den vader is het voorloopig bij de buren ter verzorging ondergebiacht. Zierikzee, 13 Juni. Programma van het tweede zomer-concert, te geven door het harmonie-gezelschap »Kunst en Eer", op Zondag 15 Juni a.s., 's avonds 8 uur, in den tuin van de sociëteit »Ons genoegen" 1Les ExcursionistesMarcho militaire, J. Bernard; 2. Ma Patrie, Ouverture, L. Langlois; 3. Souvenir d'Osuy, Polka caprice, B. Bopp; 4. Méphistophélèa, Fan- taisie, A. Boito5. Sous les Frènes, Ouverture, F. Schweinsberg6. Au Koenigsbourg. Polka-mazurka, A. Bopp; 7. Suepinul, Valse roumaine, J.Ivanovici; 8. Mignon, Bouquet de Mólodies, A. Thomas. Iledeunamiddag om één uur ruim word in de schuur van J. v. d. Hook in de Zuid- wellestraal brand ontdekt. Met behulp van de brandspuiten 3 en 4 was men spoedig den binnenbrand meester. De spuiten 1 en 2 waren op het terrein wel aanwezig, maar behoefden geen water te geven. Op do internationale tentoonstelling te Utrecht is mevr. C. H. van der Lek de Clercq—Yan Rappard te Zierikzee bekroond voor kortharigo fox-terriers in de opeDklasse met een derden, en in de nieuweÜDgsklasse evenzoo met een derden prijsvoor stekelharige fox-terriers bekwam zij in de openklasse een derden prijs voor reuen en een tweeden voor teven, benevens een derden in de nieuwelings- klasse. Voor jeugd derzelfde soort honden werd I in de puppyklasse de eerste prijs behaald door den heer Th. van der Lek de Clercq te Haamstede. Bij kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Verhulst te Colijnsplaat, als gezworen van den Nieuw- N oord-Be veland p older. Bij kon. bssluit zijn benoemdtot betaalmeester te Maastricht, jhr. J. F. A. van Panhuys, thans in die betrekking te Middelburg, en t3 M'ddelburg, J. Pb. baron van Ittersum, thans in die betrekking te Alkmaar. Bij kon. besl. is o.a. met ingaDg van 16 dezer bevorderd tot opzichter van den rijks-waterstaat lste k'. de heer J. Kooreman, geb. te Zonnemaire, thans opzichter 2de klasse te Numansdorp. Vanwege den algemeanen Ned. politie bond is de broDzen medaille met getuigschrift voor 10-jarigen trouweu dienst uitgereikt aau den onbezoldigd rijksveldwachter A. van der Werff te Scherpenisse. Geslaagd voor surnumerair bij registratie eu domeinen D. H. C. Ittman van Goes. Door Ingelanden van de polders Groot- Cambron en St.-Paulus onder Hulst is besloten, gedurende 20 jaren een subsidie groot f 85 en f 110 te verleenen aan het comité voor den aanleg eener stoom tramlijn Honteuis8eSelzaeto. De subsidies zijn gegeven onder voorwaarde, dat het comité een zijtak naar Sas-van-Gent moet leggen, zoodra do bruggen dit mogelijk maken. In de j.l. Dinsdag te Axel gehouden vergadering van Ingelanden van den Noord polder werd aan den heer P. Dregraans, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier en in diens plaats benoemd de heer J. A. Dregmars, candidaat-notaris aldaar. Oosterland, 13 Juni. Zaterdagavond 8 uur hoopt O ize muziekvereenigiog »Ooster- lands fanfare", opgericht 18 November 1898, hare nieuwe muziektent, haar bemaakt door wijlen den heer C. Hendrikse, feestelijk in te wijden. Wij wenschen der Vereeniging veel g«'luk met deze onderscheiding, waarop zij met recht trotsch mag zijn. De tent, die thans op de markt geplaatst is, en door gasoline-licht verlicht zal worden, doet den maker, de heer P. Boot, alle eer aan, en mag, wanneer de schilder er het zijne he?ft toe bijgedragen, met recht een sieraad onzer gemeente worden genoemd. Wissen kerke. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd bij den landbouwer D. V. onder Kamperland in een blok erwten door kwaadwilligen ongeveer een gemet dezer vruchten vernield. Het is voorzeker te hopen, dat de politie er in mag slagen de schuldigen van deze wandaad in handen te krijgen. Woensdagavond had de vrachtrijder J. het ongeluk bij het leeren van zjjn paard, doordat het dier schrikte van een hondje, dat op hem uitschoot, met heel zijn equipage »u de sloot terecht te komen. Gelukkig kwamen allen met den schrik en een nat pak vrij. Oud-Vossemeer. Door kerkvoogden der Ned. Hei v. gemeente is dit voorjaar een zeer wijze maatregel genomen door het loopen over het kerkple'u te verbieden, dat thans door zijn keurige beplanting een sieraad is voor de gemeente; vooial de jeugd kon een vorig jaar nog al eens schenden, wat natuur in zoo rijke mate gaf en daar is door het verbod een eind aan gemaakt. Middelburg, 12 Juni. Mej. C. J. Hulsen- boom, gedipl. verpleegster van het Witte Kruis, alhier, is benoemd tot hoofdverpleegster in het stedelijk ziekenhuis te Kampen. Het Middel burgsch Dames-Comitó" maakt bekend, dat het besloten heeft, nu de vrede goteekend is, zyne goederenzeudiogen voor de krijgsgevangenen en de concentratie kampen in Zuid-Afrika te staken. Het verklaart zich echter gaarne bereid tot 15 Juli a.s. gelden in ontvangst te nemen, die het zal overmaken aan mevrouw Koopman- De Wet te Kaapstad om besteed te worden ten behoeve van de slachtoffers van den oorlog. Vli88ingen, 12 Juni. Door verschillende werklieden- en vakvereenigingen alhier is onlaDgs een verzoek gericht aan de Directie der Maatschappij x>De Schelde" om bij bedanken van werklieden deze 8 of 14 dagen te voren hiervan door hunne bazen in kennis te stellen en niet zooals geschied is, door andere geëmployeerden. Deze vereenigingen ontvingen o. a. hierop ten antwoord dat bij de Directie altijd de gewoonte bestaat den werklieden 8 dagen vóór hun ontslag hiervan te verwittigen. Dat van deze gewoonte is afgeweken, daar de Directie bevreesd was dat door zulks ook nu te doen door de luiaards, die voornamelijk zijn ontslagen, nog minder zou worden verricht, hetgeen het werk zou schaden. Dat de Directie van hare zijde overtuigd is hare werklieden billijk te behandelen en dat ook zal blijven doen als plichtsbetrachting van de zijde der werklieden niet wordt vergeten. Aanbestedingen, Verkooplngen ens. Haamstede. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd Woensdag ten verzoeke van de erfgenamen van L. Matthijsse publiek verkocht: een woonhuis, erf en koetshuis, voor f 2100. Onkosten 8 pCt. Vier woonhuizen te Goes werden ten overstaan van den notaris Pilaar respectievelijk verkocht voor f 1160, f 1000, f 1050 en f 505. Onkosten 8}> percent. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 13 Juni. In het »Huis van Nassau" vergaderde Donderdag ten ééo ure de af eeling Zierikzee der Zeeuwscho Maat schappij van Landbouw. De voorzitter, de heer B. Giljam, opende de talrijk bezochte vergadering met een hartelijk welkomswoord, stelde het doen lezen der notulen uit, en gaf vervolgens het woord aan den heer Hocke Hoogenboom, die verslag uitbracht van de te Middelburg gehouden Hoofdbestuursvergadering. Bij monde van haar voorzitter betuigde de vergadering den heer Hocke Hoogenboom j haar dank voor zijn uitnemend verslag. Met het oog op de nog geriDge inzendingen van vee en paarden uit deze omgeving voor de op handen zijnde tentoonstelling, wekt de voorzitter krachtig allen op toch zorg te dragen, dat wij, bewoners van Schouwen-Duiveland, op de expositio een goed figuur maken, ook wat de hoeveelheid betreft, en niet door andeie streken overvleugeld worden. Dit is ook in het belang van ons debiet. Vreemde koop lieden, die de tentoonstelling bezoeken, moeten van onzen veestapel een gorden dunk mee nemen. 't Zou een schande wezen, als Schouwen-Duiveland op de tentoonstelling niet flink voor den draad kwam. Op een vraag van den heer Van der Maas antwoordt de voorzitter, dat het niet noodig is in geschreven te zijn in het rundveestamboek of paardenstamboek, om een prijs te krijgen. Prijzen zijn nog toegezegd door de heeren jbr. Schuurbeque Bceije, f 25; jhr. Pompe van Meerdervoort, f 25; Jules Vogelvanger, f 25; Th. v. d. Lek de Clercq, f 25, en jbr. Van Citters, f 10. Wie aan den rijtoer wil deelnemen, geve zich tijdig op bij den heer L. Koopman Cz. Aan het slot van de vergadering deelt de voorzitter mede, dat de algemeene vergadering van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt aanst. Donderdag over acht dagen in het »Huis van Nassau" zal gehouden worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. I Men meldt ons: In het eiland Tholen is hior en daar nog al ajuin uitgozaaid en, zooals bekend is, geeft dit gewas niet alleen risico in prijzon, maar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1