Donderdag 12 Juni 1902. Keuring der verhuurd wor dende Rijtuigen. mEUWSTIJPmGEH ZIERIKZEESCHE (5S ierikzeesche NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7703. DirecteurA. 7. DE LOOZE. Redacteuren: j A" WANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 (.fa. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op art. 79 der Algemeene Po'itie-Verordening voor deze gemeente; Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag; <ïon 14 Juni o.lc.des namiddags te 3 uur, aan de Balie eene Keuring; zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te brengen, teneinde de noodigc keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Poli'ie-Verordening bedreigde boete. Zierikzee, den 7 Juni 1902, De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het einde van den Transvaaltch- Engelichen oorlog. Pretoria, 7 Juui. De geheele staf van de vroegere Transvaalsche regeering, die laatste lijk haar zetel had te Rhenosterkop, heeft zich overgegeven met een lijfwacht van 50 man. Op de overgaven te Standerton op 5 en G dezer hield Louis Botha het toezichtalles ging in volkomen orde en met militaire stipt heid. In een korte toespraak getuigde generaal Hamilton van de bewondering, die door de geheele Britsche natie gekoesterd werd voor den grootschen strijd door de Boeren gestreden, en sprak de hoop uit, dat de burgers loyale onderdanen des koniogs zouden worden. S Juni. Een dankdienst voor den vrede werd heden gehouden, COOO man troepen en vele burgers waren tegenwoordig. Kitchener noodigde hen uit, «cheers" voor den koning aan te hefFen, waaraan hartelijk gevolg gegeven werd. Kitchener seint van 8 dezer: Met de ontwapeniog gaat 't naar wensch overal heerscht een goede geest. Gisteren gaven zich 1986 man met geweren over, makende tot dusver een totaal van 4342. Londen, 9 Juni. Aan Reuters Agentschap is medegedeeld, dat de door de Boeron-agenten in Nederland hardnekkig verspreide geruchten, als zou eenig geheim protocol of dergelijke bepalingen samengaan met de voorwaarden van overgave, welke te Londen officieel openbaar gemaakt zijn, van allen grond ontbloot zijn. Aan de Daily Mail wordt uit Pretoria van 18 Mei 1.1. gemeld, dat op den avond der vredesconferentie te Vereeniging, dus op Donderdagavond 15 Mei, meer dan 60 arres taties werden uitgevoerd door de militaire macht te Pretoria van personen, betrokken bij een uitgebreide samenzwering in de stad. Ilun programma was bijna gelijk aan dat van de samenzwering van Cordua. De Daily Telegraph maakt een gelijk bericht openbaar en in de mededeeling van de Daily Mail wordt verklaard, dat het oor spronkelijke telegram klaarblijkelijk door de censors ingehouden is. Door Schalk Burger en Louis Botha is den 31sten Mei uit Vereeniging, namens de burgerlijke en militaire leiders des volks, het volgend stuk tot de burgers gericht: Burgers en Medebroeders Wij voelen ons gedrongen, een woord van dank en afscheid tot u te richten, nu onze strijd eindigt. Het is onze plicht u er van te verwittigen dat thans vrede is gesloten op de wijze en op de voorwaarden, neergelegd in de overeenkomst, die door de beide Regeeringen zal worden geteekend en op de gronden, opgenomen in het besluit van dezen dag, aangenomen dooi de burger-vergadering te Vereeniging. Wij danken u hartelijk voor uw heldenmoed, voor uwe bereidwilligheid om zooveel ten offer te brengen van wat u lief en dierbaar was, voor uwe gehoorzaamheid en voor uwe getrouwe plichtsbetrachting, al hetwelk strekt tot eer en roem van het Afrikaander volk. Wij raden u in dezen vrede te berusten, u kalm en vreedzaam te gedragen en de nieuwe Regeering te gehoorzamen en te eerbiedigen. Verder verwittigen wij u, dat eene Hoofd commissie is benoemd door de vertegen woordigers der beide Staten, met het doel om geld te verkrijgen en middelen om zooveel mogelijk te voorzien in de behoeften der weduwen en weezen, wier mannen en vaders hun leven hebben geofferd in den strijd voor vrijheid en recht, en wier herinnering altijd in onze geschiedenis levend zal blijven. Wij willen hier ook ons hartelijk medegevoel uitspreken met hen die treuren, en bidden, dat God hun kracht moge geven om hun kruis te dragen. Wij willen ook een woord van lof en prijs spreken voor onze vrouwen en kinderen, die zoo heldhaftig het bitterste lijden hebben gedragen. En nu is er dan vrede, hoewel niet zulk een vrede als wij verlangd hadden. Maar laat ons berusten in waartoe God ons geleid heeft. Met een zuiver geweten kunnen wij verklaren, dat gedurende twee-en-een half jaar ons volk eenen strijd heeft gevoerd op eene wijze, nagenoeg zonder voorbeeld in de geschiedenis. Laat ons nu elkanders handen vatten! Want een andere groote strijd ligt voor ons, een voor den geestelijken en maatschappelijken voorspoed, voor de welvaart van ons volk. i Alle gevoelens van bitterheid ter zijde stellend, moeten wij derhalve leeren te ver geten en te vergeven, opdat de diepe wonden, in dezen oorlog geslagen, mogen geheeld worden. Engeland. De Engelsche predikant Stephen Gladstone een zoon van den «Grooten Ouden Man", die eenmaal aan Transvaal de onafhankelijk- heid teruggaf heeft Zondag in een preek te Hawarden een woord in den geest zijns vaders gesproken. Hij verklaarde, «van ganscher harte te wenschen, dat eens de dag zal komen, waarop het tot eer van Engeland mogelijk zal zijn aan de Boeren, indien zij dat wenschen, de vrijheid terug te geven, de vrijheid, welke steeds Engeland's grootste trots on zegen is geweest en waarvoor ook zij zoo edelaardig hebben gestreden. Niets ter wereld dan de hoogste nood zakelijkheid kan het rechtvaardigen, dat een volk aan het andere den zegen der vrijheid ontneemt". Bij eeD hevigen brand in de Queen Victoria te Londen zijn Maandagavond acht jonge meisjes en één jongen omgekomen. De brand ontstond in de werkplaatsen eener Electrische-Maatschappij, op de vierde verdieping. Op de vijfde waren een aantal jonge meisjes werkzaam. Het gebouw was bijna onmiddellijk in een dichte rook gehuld; verscheidene meisjes vertoonden zich voor de vensters van de bovenste verdieping en riepen om hulp, terwijl de vlammen reeds uit de ramen daaronder sloegen. Alle mogelijke moeite werd aangewend hen te reddenvelen werden gered, ofschoon ver wond, in de onder hen uitgezette lakens. Zooals hierboven gemeld is, verloren echter 9 personen het leven. Spanje. E n Madridsch berichtgever van le Figaro deelt het een en ander mede omtrent den jongen Koning van Spanje, dien hij van zeer nabij gezien heeft, in zijn eigen omgeving. Alfonso XIII, zegt hij, is zeer laDg voor zijn 16 jaren en de Spanjaarden zijn trotsch op zijn lengte. Maar zijn lengte en zijn gelaat zijn niet in overeenstemming. Hij heeft de lengte van een man en het gelaat van een kind, een kind dat uit zijn kracht is gegroeid en aan bloedarmoede lijdt. Hij sprak mot versoheideue zijner vreemde gasten op zeer eenvoudige en beminnelijke wijze. Hij vertelde hun o.a. van de nieuwe onrust, waardoor hij wordt gekweld, nu hij Koning is geworden. «Het is een zeer ongemakkelijk beroep", zeide bij, «constitutioneel Koning te zijn. De Koning heeft volstrekt niet verantwoordelijk te zijn en als alles goed gaat, dan denkt niemand er aan, den Koning diarvan de eer te geven. Maar als de zaken slecht gaan, j dan geeft men hem de schuld". Hij zei dit op ongekunstelde, kinderlijke manier en daarna deed bij zijn gasten allerlei vragen. De jonge Koning stelt vooral groot belang in de vele ridderorden, welke hij in zijne 1 omgeving ziet dragen. »Wat hebt gij veel ridderorden", zei hij met een glimlach tot een diplomaat. i>Maar gij hebt er toch minder dan de heer Crozier. Men heeft mij verteld, dat de heer Crozier wel 64 grootkruisen heeft". «Ik heb er maar 28 en ik heb reeds groote moeite, dio aan te doen". Daarop vroeg hij den heeren om hem heon hun oordeel over de wijze, waarop hij zijn ridderorden had aangedaan. Men prees die algemeen. Maar Koning Alfonso schijnt echter niet altijd behagen te vinden in onver deelden lof. 't Is te wenschen en te hopen, dat hij dien spoedig met iets beters zal weten te verdienen dan met het aandoen van ordeteekenen. Italië. In zijn toespraak, Maandagmorgen in het consistorie gehouden, dankte Z. II. de Paus God, dat deze zijn leven had gespaard om hem het jubeljaar to doen bel«ven. Ilij achtto zich gelukkig, dat zooveel pelgrims hom komen bezoeken en betreurt het optreden van de vijanden dos geloofs, die het Christendom in Italië en in het bizonder in Rome, pogen tegen te werken, door do ketterij, het pro testantisme en de pornografie te bevorderen en te verspreiden in geschriften, redevoeringen en tooneelstukken. Hongarije. Te Kapasvor, in Hongarije, hadden voor ongeveer zes jaren de toenmalige leerlingen van de hoogste klasse van het gymnasium een valschen sleutel laten maken op een kast in de kamer van den rector, waarin deze gewoon was de opgaven voor het schriftelijk gedeelte van het eindexamen op te bergen, zoodra hij deze van den inspecteur van het onderwijs had ontvangen. Eenige dagen vóór het eindexamen wisten de toekomstige minerva-zonen zich door inbraak toegang te verschaffen tot do kamor van den rector zij openden de kast, copiëerden de opgaven van het schriftelijk werk, en waren zoodoende in staat een uitstekend examen af te leggeD. Do sleutel werd elk jaar aan de volgende klasse overgedragea. De leerlingen dezer klassen moeten dan op hun eerewoord beloven, niets van het geheim te zullen verraden. Zij hielden getrouw woord, doch onlangs verraadde één der gymnasiasten het gebeurde aan één zijner familieleden, een leeraar aan genoemd gymnasium. De zaak werd onderzocht en het slot was dat alle leerlingen der hoogste klasse dit jaar van het eindexamen werden uitgesloten, terwijl de eigenlijke daders op geen enkel gymnasium in Hongarije meer zullen worden toegelaten. Wat de schuldigen der vorige jaren betreft, daarvan wordt niets gemeld. BelgiS. Onder de 119 personen, die medegedongen hebben naar de premie van 10,000 francs, welke door de regeering was uitgeloofd voor het vinden van een geneesmiddel tegen mond- en klauwzeer, waren 24- Nederlanders en '1 Franschman, de overige waren Bolgen. De premie is aan niemand toegekend. De commissie van onderzoek was van oordeel, dat geen der voorgestelde geneesmiddelen voldoende waarde heeft om eene ornstige proefneming te rechtvaardigen. Nederland. Apeldoorn, 10 Juni. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden had hedenmorgen te 8 54 uur het vertrek plaats van den extra-trein, bestaande uit 3 rijtuigen en een bagagewagen, die de vorstelijke familie naar Duitschland zou brengen. De burgemeester had vooraf de aanwezigen verzocht na een driewerf hoera stil te zijn. Omstreeks tien minuten vóór 9 uur kwam reeds de Koningin-Moeder, die in het salon rijtuig plaats nam en door het publiek hartelijk werd begroet. Te 9 uur verliet het open rijtuig, waarin de Koningin en de Prins gezeten waren, het paleis en verscheen in matigen draf op het perron. Bij het zien van de Vorstin, na zooveel dagen van jammer, kon menigoen zijn ontroering niet bedwingen. Gejuich en hoedengezwaai. Daarna rustig. De Koningin, eonigszins bleek, in grijs reistoilet en voile voor het gelaat, boeg vriendelijk met een lachje. Van het rijtuig, dat vlak voor hot salon rijtuig was geleid, werden de paarden afgespannen en een loopplank gelegd van het eene rijtuig naar het andere. Na van de aanwezige heeren afscheid genomen te hebben, liep II. M. over de loopplank en betrad het salonrijtuig met den Prins. Bij het vertrek van den trein groette Prins Hendrik, voor het venstor van het salonrijtuig staande. Sneek, 9 Juni. De heer F. Cooper, (Kuipers), uit Chicago, heeft zjjn geboorte plaats Akkrum bezocht. Wegens den minder gunstigen gezondheids toestand van zjjn riiim 93-jarigcu vader en één zijnor zustors, aldaar woonachtig, werden hem bij zijne aankomst geen ovatiëo gebracht, maar toch wapperde uit vele woningen de driekleur, terwijl uit de 22 woningen van de door hem in Akkrum, voor ouden van dagen opgerichte stichting «Coopersburg", de Ncderl. en op het hoofdgebouw bovendien naast die, ook de Amerikaansche vlag was uitgestoken. Zaandam, 9 Juni. Zaterdagnacht is alhier een moordaanslag gepleegd op den 16 jarigen Zweedschen scheepsjongen K. L., van het aldaar in de haven liggende stoomschip »Aldebaran". De dader, een zekere C. S., polderwerker, werkzaam aan de Nieuwe Sluis, ontstak in woede omdat hij een «dametje", waarmede hij kennis had gemaakt, in gezelschap van matrozen aantrof. Na eenige plagerijen tiok hij een scheermes en bracht daarmede den bovengenoemden K. L., die geheel onschuldig was, een diepe en gevaarlijke wonde toe aan den .hals. Aan de oplettendheid van den commissaris van politie, bijgestaan door den hoofdagent Heijkoop, is het te danken, dat de dader nog des nachts werd gearresteerd. Deze heeft bekend. Utrecht, 9 Juni. Door het centraal-comité der lichtingen 1895, 1896 en 1897 werd gisteren alhier onder voorzitterschap van den heer Meinbardt, uit Amsterdam, een congres gehouden. Na het uitbrengen van het verslag van den centraal-secretaris, kwam in behandeling een voorstel van de afdeeling Amsterdam, luidende«Na de Konioklijke bekrachtiging der wet Lohman-Heemskerk c s. de verdere agitatie voor 1897 over te laten aan deze lichting" en eveneens een voorstel van de afdeeling Rotterdam van gelijke strekking. De heer Ter Laan, lid der Tweede Kamer, was door het comité te Veendam afgevaardigd en diende het volgend voorstel in»Er wordt een bond van verlofgangers opgericht met het doel om de oproeping der liohtiogen iu de drie laatot© dienstjaren te voorkomen". Dit voorstel werd aangenomen met 19 stemmen voor, 1 blanco en 1 tegen, terwijl 't voorstel-Amsterdam-Rotterdam verworpen werd met 11 stemmen tegen, 9 voor en 1 blanco. Er waren nog verschillende voorstellen ingediend, die bijna alle handelden over de lichting 1897 en die door de vorengenoemde stemmingen gedeeltelijk vervielen. Betreffende het voorstel van Haarlem om eene vrouwen-deputatie naar de Koningin af te vaardigen in het belang der lichting, werd besloten hiermede rekening te houden als 't bekend is, wanneer de lichting 1897 opgeroepen zal worden. De heer Ter Laan zal hiernaar inlichtingen inwinnen. 'a-Gravenhage, 9 Juni. In de Boeren- kringen hier ter slede, wordt beslist tegen gesproken het bericht, dat Fischer, Wessels en Wolmarans, zich deze week naar Brussel zouden begeven om in handen van den Engelschen gezantaldaarden eed van getrouwheid aan den Engelschen Koning af te leggen. Tweede Kamer). Het Militaire Straf wetboek en de Wet op de Krijgstucht is eindelijk in de vergadering van heden aan- I genomen met 81 tegen 5 stemmen. Gorinchem,10Juni. Hedennacht,omstreeks halfdrie, ontstond alhier een zware uitslaande brand bij De Ilosson, die eene hoedenzaak j op den Langendijk uitoefent. Het huis stond in een oogwenk in lichtelaaie, en daar de straat smal is, pprongen aan do overzijde van het winkelhuis, bewoond door de familie Yan Eek, door de hitte, de ruiten, waardoor ook dat huis, waarin een boek- en papier handel wordt gedreven, door de brandbare stoffen in een oogwenk geheel in vlam stond. Verder sloeg de vlam over naar het huis, bewoond door den bakker Overes, terwijl tegelijkertijd de perceelen van den manufacturier Snoek en Van Heetcamp, in Perry-artikelen, gelegen naast dat van De Hoeson, in vlam geraakten, en ook dat van den goudsmid Hooydonk, vlam vatte. Omstreeks 3 uur gaf de Gorinchemsche brandweer watervoor het eerst deed de stoombrandspuit dienst. Met groote krachts inspanning werd gewerkt om het woedend element te stuiten, en ook het optreden van de militairen wordt zeer geroemd. Te halfzes was men den brand meeeter. Toen waren geheel uitgebrand do perceelen van De Hosson en Van Eek voor het grootste gedeelte dat van Heetcamp, de bovenverdieping van dat van Overes, een gedeelte van dat van Hooydonk, terwijl veel brand- en waterschade is ontstaan bij Snoek, Wisbrun en Liftman en Fonberger. Alles iB gedekt tegen brandschade bij verschillende maatschappijen en eenigen ook tegen neringschade. De oorzaak van den brand is onbekendde brand moet zijn ontstaan in het wiükeigedeelte bij De Hosson. Ook zijn bij dezen brand, helaas menschen- levens te betreuren. Met moeite werden De Hosson en diens vrouw gered over de daken van de buren. Een modiste echter, bij hen inwonende, geen uitweg meer wetende, sprong van het balcon in de haven en werd een paar uur later levenloos opgevischt, terwijl nog 2 dochters van De Hosson van 12 en 14 jaar worden vermist, van wie men vreest, dat zij in de vlammen zijn omgekomen. Nog nimmer is Gorinchem door zulk eene ramp getroffen. Een nader bericht luidt Het verkoolde lijk van eene der vermiste meisjes is onder de puinhoopen gevonden. Nog later De namen der omgekomenen zijn Maria Hindrikx, uit Nijmegen, ongeveer 25 jaren Berdina Maria Johanna Grada De Hosson, 14 jaren en Grada Johanna Maria De Hosson, 11 jaren. Rotterdam, 9 Juni. Hedenmiddag werd op de Algemeene Begraafplaats te Crooswijk do laatste eer bewezen aan den heer Marinus Elenbaas, in leven gepensioneerd onderofficier van het Indische leger, ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Ruim twaalf uur verliet de stoet het sterf huis, geës6orteerd door een afdeeling mariniers, onder bevel van een eerste-luitenant. Een groote schare wachtte op het kerkhof. Om halftwee vernam men daar de somlere tonen van de omfloerste trom en der fluit. Bij de genoodigden bevonden zich twee ridders van de Militaire Willemsorde, leden van »Jo Maintiendrai", de heeren F. Blanken en J. A. Meyer. De heer II. M. öuliuuutJuijeeK litjrüuciH aau de groeve in warme bewoordingen de twaalf jarige loopbaan van den overledene, als militair, in het bizonder de diensten, welke Elenbaas den lande bewees bij de krijgs verrichtingen op Lombok, in 1891, waar Elenbaas zwaar gewond werd en waar hij, behalve het expeditiekruis, ook de ridderorde verwierf. Bovenal schetste de heer Schoonen- beek zijn overleden vriend als beminnelijk mensch. In dezen geest sprak ook de heer dr. P. J. Kromsigt, predikant bij de Ned. Herv. Gom. alhier, die op het vergankelijke van het aardsch bestaan wees en verzekerde, dat in den overledene een edel man ten grave was gedaald. Ten slotte wijdde de heer André Laurense eenige woerden aan de nagedachtenis van Elenbaas, als secretaris van de vereeniging «Voor Moed, Beleid en Trouw". De oudste broeder van den overledene zei den aanwezigen dank, in het bizonder den heeren Laurense, Kromsigt en Schoonenbeek, die met opoffering van eigen rust de laatste dagen van Elenbaas' leven diens steun en na zijn dood de troost en raadgever van zijn weduwe was geweest. Toen de kist op de baar werd geplaatst, bij' het nederdalen in de groeve en bij het verlaten van het graf werden de gebruikelijke salvo's gelost als een laatste hulde der mili tairen, wier wapenbroeder Elenbaas was Elenbaas was sedert een jaar ongeveer buiten dienst en eerst onlaDgs, den 30en April, op zijn laatsten, zes-en-dertigsten, verjaardag, in het huwelijk getreden. Het drukke verkeer in de Hoogstraat alhier werd Zondagavond 9 uur gestremd door een vrij ernstigen brand in het confectie magazijn der firma Benuna, vlak over 't Stadhuis. Brand- en waterschade zijn aanzienlijk, de eerste étage is uitgebrand. De brandweer werkte met drie spuiten. Oorzaak van den brand onbekend. Aan den Hoek-van-Holland had op 13 Mei j.l. een droevig ongeluk plaats, waarbij drie roeiers het leven verloren. De weduwe van een hunner, de wed. Bos, was in het bezit van twee polissen van levens verzekering een van de «Ned. Algemeene Verzekeriogbank" en een van een dagblad, die een uitkeering van f 500 verzekert aan de nagelaten betrekkingen, als de man door een ongeluk het leven verliest. Nu het op betalen aankwam, waren beide weigerachtig. De Bank zou op de zaak terug* komen als bericht komt, dat het lijk gevonden is en de directie van het dagblad weigerde betaliDg op grond, dat het ongeluk gobeurd is óp een afctand van 6 7 mijlen van de kust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1