Dinsdag 10 Juni 1902. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Keuring der verhuurd wor dende Rijtuigen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE (Z ieriltzeesclie NIEUWSBODE. C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7702. Directeura. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen yoor het binnen- en buitenl. nieuws. Adrertentiënvan 13 regeli 30 meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot deB Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhönkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierik/ee; Gelet op art. 79 der Algemeene Politie-Verordening voor deze gemeente Hebben goedgevonden te bepalen: dat op Zaterdag don 14 Juni e.lt. des namiddags te 3 uur, aan de Balie eene Keuring zal worden gehouden der verhuurd wordende Rij- en Voertuigen. Alle Rijtuigverhuurders worden mitsdien opgeroepen om alsdan al hunne voertuigen op de daarvoor bestemde plaats bijeen te breDgen, teneinde de noodige keuring te ondergaan, ter voorkoming van de bij de Algemeene Politie-Verordening bedreigde boete. Zierik7.ee, den 7 Juni 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. GOLLECT E -voor liet Fonds tor aanmoediging on ondersteuning van deu go- wapondon dienst in «lo Nederlanden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat de gewone jaarlijksche Collrcte ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Neder landen, in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden op Woensdag 18 Juni a.ts., aan te vangen te 12 uur des middags. Zij noodigen de ingezetenen uit die vaderlandsche instelling, die aan de algemeene hulp by voortduring dringende behoefte heeft, ook thans wederom krachtdadig te ondersteunen, teneinde in de steeds stijgende uitkee- ringen door het Fonds aan deelgerechtigden te kunnen voorzien. Zierikzee, den 7 Juni 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. iilEUWSTI JDI—GEH Het einde van den Transvaalsch- Engelschen oorlog. Het Engelsche Ministerie van Oorlog heeft eene officiëele opgave gedaan van alle ver liezen, tot 1 Juni 1.1., dus gedurende den geheelen oorlog. De geheele vermindering van het leger heeft volgens deze bescheiden bedragen 28.434 officieren en manschappener zijn 5879 invaliden, die alzoo ongeschikt zijn voor verderen dienst. Volgens de Engelsche opgaaf hebben de Boeren in het geheel 383 officieren en 9170 man krijgsgevangen gemaakt. Londen, 6 Juni. Kitchener seint uit Pretoria op 6 Juni, dat de commissarissen van de verschillende districten opgeven, dat 1154 man de wapenen gisteren hebben neer gelegd. De commissarissen hielden na afloop telkens toespraken tot de Boeren, die dan uit volle borst driemaal hoera voor den Koning riepen. De betrekkingen waren zoo goed mogelijk, geen moeilijkheid deed zich voor. Pretoria, 5 Juni. Christiaan de Wet, uit Pretoria te Vredefort aangekomen, heeft het concentratiekamp bezocht en de burgers aangespoord aan de Engelschen te toonen, welke goede burgers der nieuwe kolonie do Boeren konden worden. 7 Juni. Dit Pretoria wordt van gisteren gemeld, dat de toebereidselen voor een grooten dankdienst tegen morgen, Zondag, naar aanleiding van het herstel van den vrede, een grootsche betooging doen verwachten. De beperkende bepalingen met betrekking tot den treinenloop gedurende den nacht, welke zeer belemmerd waren voor het passagiers- verkeer, zijn ingetrokken, terwijl de waggons der gepantserde treinen ingericht worden voor gewoon passagiersvervoer. De Daily Mail bericht, dat de regeering krachtige maatregelen neemt ter verzekering van stipte en afdoende invoering van burgerlijk bestuur in de beide nieuwe koloniën, binnen den kortst raogelijken tijd. Een der eerste daden van de Engelsche rogeering zal zijn herziening van de douano-overeenkomst in Zuid-Afrikamet enkele weinige wijzigingen zal het onder de Boerenregeering geldende tarief gehandhaafd worden. Engeland. Lord Kitchener, dus merkt de West- minster Gazette op, mag den 5en Juni wel als zijn geluksdatum beschouwen. Het was den 5en Juni 1899, dat een som van 30.000 pd. st. hem werd toegekend als j> overwinnaar van Omdurman" en den 5en Juni besloot het Parlement hem nog 50.000 pd. st te schenken voor zijn verdiensten in den pas geëindigden oorlog. Den 5en Juni 1900 woonde lord Kitchener, als hoofd van lord Roberts' staf, het hijschen van de Britsche vlag te Pretoria bij. Dat hij niet, gelijk men verwachtte, 100,000 pd. st. ontving, evenals lord Roberts, wordt, behalve uit de overweging dat de Maarschalk hooger in stand en rang staat en eene vrouw van de wereld" met huwbare dochters heeft, ook daaruit verklaard, dat meu aan Kitchener pas drie jaar geleden 30.000 pd. st. schonk, en dat hij eerst 52 jaren oud is, zoodat men hem misschien later nog wel eens meer geschenken zal hebben te verleenen. De Britten geven dus, ondanks hun groote vreugde over den vrede, de gedachte aan latere oorlogen nog niet op. Minister Balfour heeft in een redevoering, door hem voor de conservatieve vereeniging gehouden, verklaard, dat het een verderfelijke dwaling zou geweest zijn, indien er onder handelingen gevoord waren met Krüger en diens raadslieden in Europa, zooals Rose- bery voorgesteld heeft. Hij, Balfour, zou de Boerengeneraals te velde immer kunnen hoogachten, doch hij zou niet hetzelfde kunnen zeggen mot betrekking tot hen, die de Repu blieken in den steek hebben gelaten en met wie het onmogelijk was te onderhandelen. Het zou besliste krankzinnigheid geweest zijn de vertegenwoordigende regeering dadelijk in te voeren, zooals Bannerman heeft voorgesteld en Balfour sprak de meening uit, dat het het vorig jaar onmogelijk geweest zou zijn den vrede onder de huidige voorwaarden te verkrijgen. Zweden. Uit de schatkamer wordt een der kroon- juweelen vermist, een groote prachtige robijn, van 255^ karaat. De steen was een historisch sieraad, dat door koningin Christina in 1648 te Praag was gekocht. Later werd de steen, tengevolge van de wisselingen der fortuin, te Amsterdam verpand, totdat hij in 1695 kon worden gelost. Spanje. Het weer in Madrid is op het oogenblik, wij schrijven Juni, zoo ongeveer als in Februari of December. Iedereen haalt zijn winterjas te voorschijn. Uit Avila wordt geseind, dat het in den nacht van 31 Mei op 1 Juni geneeuwd heeft: de bergen zijn met sneeuw bedekt en de temperatuur is gelijk 's winters. Frankrijk. van een vergissing is eemgen tijd geleden een tekort ontstaan van 24 millioen francs in de verplichte reservekas van de algemeene spaarkas te Parijs. Een poging was gedaan door het syndicaat van de groote assurantie-maatschappijen en de »Algemeene Maatschappij" die in 1879 aandeelen van bovengenoemde spaarkas in omloop heeft gebracht om het ontbrekende aan te zuiveren, maar dit plan is mislukt. De vorige week heeft de spaarkas een staat van haar balans gezonden aan den minister van handel en deze heeft geantwoord, dat 8 dagen uitstel zal worden toegestaan om alsnog eene regeling te treffen. Het gerucht loopt, dat de directeur en de secretaris-generaal van de spaarkas zijn gearresteerd. De justitie heeft de boeken in beslag genomen. BelgiS. Volgens de Gazette de Mons is Sipido, het jonge menscb, dat te Brussel een schijnaanslag deed op het leven van koning Eduard (toen maals prins van Wales) uit het verbeterhuis ontslagen, waar hij 26 maanden heeft door gebracht. Hij heeft zich naar Parijs begeven. Twee Brussel8che rechercheurs hebben Zaterdagmorgen te Esschen een als heer gekleed persoon aangehouden, verdacht van diefstal van 50.000 francs ten nadeolo van een Brusselsch bankiershuis. Ruim 48000 francs waren nog in zijn bezit. N«derlan<f. Oosterbeek, 7 Juni. Gisteren sloeg het paard, gespannen voor een wagen van mej. A. K. alhier, op hol. In het rijtuig bevonden zich de eigenares, de koetsier en eon 11-jarig kind van den heer V. De koetsier sprong uit het rijtuig om 't paard tot staan te j brengen, wat hem echter niet gelukte. Daarna waagde ook de eigenares den sprong, terwijl j een eind verder het kind uit den wagen word geworpen, en zóódanig tegen een boom terecht kwam, dat men het noodig oordeelde het naar de polikliniek aan den Stationsweg te vervoeren. Het kind verkeert niet "buiten gevaar. Drie lantaarns werden door het woeste dier omver geworpen, totdat het nabij Den Brink tot staan werd gebracht. 's-Gravenhage, 6 Juni. Als een Inzonder heid kan worden medegedeeld, dat ds. Schouten, de bekende Utrechtsche verzamelaar van Oostersche curiositeiten op kerkelijk gebied, o. a. ook eigenaar van den tabernakel, bij het toedienen van den doop in de Groote Kerk alhier, waaronder ook zijn kleinkind was, gebruik maakte van water uit den Jordaan, hem door een geestelijke van Palestina toegezonden. Een 4 tal werklieden op de drukkerij der Ilaagsche Ct. hadden twee twintigjes in de Staatsloterij Een veertien dagen geleden viel op 't eene briefje de f 100.000, zoodat ze ieder ruim f 1000 ontvingen, en Vrijdag kwam de laatste hooge prijs (f 1000) op hun andere briefje, waardoor zij nu ook hun 20e deel in de premie van f 30.000 krijgen. Laten we er bij voegen zegt de Ilaagsche Cl. dat Fortuna in dit geval een alleszins goed werk heeft gedaan. Rosendaal, 7 Juni. Hedennacht is in de R.-K. kerk alhier ingebroken. De koster vond dezen morgen de deuren d«?r kerk open, de offerblokken waren opengebroken en eene kast, waarin de dieven voorwerpen van waarde hoopten te vinden, met een breek ijzer stak geslagen. Zierikzee, 9 Juni. Naar wij vernemen, zal het officiëele programma voor het 54ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres dat in deze maand te dezer stede zal gehouden worden, eerstdaags verschijnen. "Wij zijn in de gelegenheid gesteld daarvan reeds het volgende mede te deelen Maandag 23 Juni, 's avonds ten 8 ure, ontvangst der congresleden door het gemeente bestuur op het stadhuis. Ten 8£ uur bezoek aan de sociëteit» Ons Genoegen", alwaar door het bestuur der genoemde sociëteit aan de congresleden een concert zal worden aan geboden, te geven door het muziekgezelschap «Kunst en Eer" onder leiding van den kapelmeester, den heer S. Klimmerboom. Dinsdag 24 Juni, 's morgens ten 9£ ure, congres-vergadering in de zaal »De Weerd". Nadat het congres door den voorzitter, den heer Ch. W. Vermeys, geopend is, zullen de verschillende reeds grootendeels door ons medegedeelde vraagpunten ingeleid en behandeld worden. 's Namiddags ten 4-£ uro zal er coDgrestafel in de concertzaal zijn. 's Avonds ten 6 ure tramtooht, uitsluitend voor de congresleden met hunne dames. Op dezen tocht zal Brouwershaven worden bezocht en zullen aldaar eenige merkwaardigheden worden bezichtigd. Voorts zal men zich te Schuddebeurs ophouden, alwaar de congres leden en huDne dames te 8| ure een concert zal worden aangeboden door het muziek- j gezelschap »Kunst en Eer". Schuddebeurs zal schitterend geïllumineerd worden. Woensdag 25 Juni's morgens ten 9| ure, voortzetting der congrt s-vergadering. 's Namiddags ten 5£ ure, officiéél congres diner in de concertzaal. 's Avonds ten 8 ure, concert in Parklust met omliggend terrein, te geven door de staf muziek van het 6e regiment infanterie te Breda, kapelmeester de beer P. A. Stenz. Parklust zal schitterend worden geïllumineerd. Na afloop van het concert groot schitterend vuurwerk. Donderdagsvoormiddags tea 9J ure, alge meene vergadering van de Zoeuwsche Maat schappij van Landbouw, waarop de 3 volgende vraagpunten zullen behandeld worden I. Uienteelt voor do Londensche markt. In te leiden door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen. II. Oorzaken van de sterfte der roode klaver ia het voorjaar. Inleider de heer M. Kostense te Kruiningen. III. Hoe kan de controle op het melkvee het best worden bevorderd. Inleider de heer L. J. M. Koert te Middelburg. 's Namiddags ten één ure, rijtoer, aangeboden door de leden der afdeeling Zierikzee van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw aan de leden van het Congres, en de zich aansluitende leden der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. 's Namiddags ten 6 ure, gemeenschappelijke maaltijd in de concertzaal. 's Avonds ten 7-J ure, concert in Parklust, door de stafmuziek van het 3e regiment infanterie te Bergen-op-Zoom, kapelmeester de heer Alphonse Barbe. Schitterende illumi natie, bal champëtre. Vrijdag 27 Juni, tentoonstelling van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw op een terrein gèlegen aan den Grachtweg. '8 Avonds concert der schutterij uit Middel burg, kapelmeester de heer J. Morks, in Parklust. Na afloop groot vuurwerk. Heden (Maandag 9 Juni) viert de heer J. G. Meijer Sz. te Groede zijn gouden jubilé als ontvanger der gemeente Nieuwvliet. Te Zaamslag zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag bij den landbouwer W. D. 36 konijnen ontvreemd, vermoedelijk door Belgische veldarbeiders. Duivendijke, 9 Juni. Naar aanleiding der periodieke aftreding als raadsleden dezer gemeente van de heeren C. Boogerd en W. Ringelberg, is tegen 24 Juni a.s. een verkiezing uitgeschreven. Oosterland, 8 Juni. Zaterdagmorgen had een landbouwersknecht alhier het ongeluk met zijn been tusschen den rosmolen te geraken gelukkig dat de machine dadelijk stilstond, anders was het been totaal verbrijzeld geweest nu heeft 't geval zich bepaald tot een ernstige kneuzing. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. St.-Filipsland, 8 Juni. De toegang tot onze haven verkeert in allesbehalve gunstigen toestand. Als gevolg van de afdamming van het Slaak in 1884, waardoor het rijk binnen een paar jaren een vrij grooten polder kan indijken, heeft de stroom zich verlegd en begint de toegang tot de haven zoodanig te verzanden, dat het voor ecnigszins diepgaande vaartuigen niet altijd mogelijk is binnen te komen, ja deze soms 3 a 4 etmalen moeten wachten. Gedachtig aan de spreukAls het tij verloopt, moet men de bakens verzetten", houdt het hoofd onzer gemeente zich reeds geruimen tijd bezig met het beramen van plannen om daarin verbetering te brengen. Op voorstel van hem heeft de raad in zijn Vrijdag gehouden vergadering besloten, zich per adres tot H. M. onze Koningin te wenden met eerbiedig verzoek het daarheen te willen leiden, dat de nadeelen, die onze gemeente door dien toestand zou kunnen ondervinden, door het rijk uit den weg worden geruimd. "Wij hopen, dat het ijverig pogen van onzen burgemeester in deze met gunstigen uitslag bekroond mag worden. Goes. Aan het verslag der vereeniging tot spijsbedeeling aan de on vermogenden is het volgende ontleend. De bedeeling is begonnen op den tweeden kerstdag en duurde voort tot 29 Maart d. a. v. Er zijn uitgereikt 15518 portiën warme, voedzame spijs, waar voor noodig waren 231 kilo gort, 89 kilo rijst, 684 kilo spek en ruim 37 H.L. erwten. Er is ontvaDgen f 1224 en uitgegeven f 1163, zoodat er is een batig saldo van f 61. De ongekend zachte winter is zeer gunstig geweest voor de vereeniging. (In 1900 b.v. waren c.a. 4000 portiën meer noodig), zoodat geen extra-bedeelingen noodig zijn geweest. Ook voor den aanstaanden winter stellen alle commissieleden zich weer beschikbaar om ten nutte hunnen minder bevoorrechte mede ingezetenen werkzaam te zijn. Evenals 't voorgaande jaar zal ook in dezen zomer door de Middelburgsche schutterij kapel onder directie van den heer Jan Morks in den prachtigen tuin der sociëteit V. O. V. een paar maal concert gegeven worden. De daarvoor benoodigde gelden zijn door een paar muziekliefhebbers gegarandeerd, terwijl de entrée zoo laag mogolijk gesteld is. Uit en in de gevangenis. Twintig jaar oud, Maandag 2 Juni pas uit Veenhuizen ontslagen, en 8 Juni reeds weer gevangen gezet. Verschrikkelijk Krabbendijke, 9 Juni. Vrijdag j.l. kreeg de wisselwachter C. T. bij het slachten van een konijn een wondje aan den duim, die den anderen dag zoodanig was opgezwollen, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De man kan thans het bed niet verlaten. Vlissingen, 7 Juni. Alhier zal eene afdeeling worden opgericht van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik. Reeds vele personen hebben zich voor het lidmaatschap Temeuzen, 6 Juni. Gisterenmiddag had op het terrein der sluiswerken alhier een ernstig ongeval plaats. Op een lorrie achter een trein hangende, werden zware balken in den sluisput gebracht. De lorrie moest worden afgehaakt en de chef der voerlieden E. L., zou, om te voorkomen dat de lorrie verder de helling afreed, op de rails een beletsel leggen waartegen de wielen moesten stuiten. Terwijl hij nog gebukt neerzat, viel van het voertuig een 700 k 800 kg. zware balk, die hem achter in de lendenen trof, waardoor zijn ruggegraat brak en de ongelukkige na een lijden van ongeveer drie uren overleed, eene zwangere vrouw en een kind nalatende. Vóór een paar weken had alhier J. de D,. een voerman in dienst bij de aannemers der sluis werken, het ongeluk in de leidsels van zijn paard verward te geraken en daardoor te vallen, waarna een wiel van zijn wagen hem over de hand reed en een drietal vingers werden verbrijzeld. Ofschoon direct genees kundige hulp werd ingeroepen had het ongeval den dood Woensdagavond tengevolge. De man laat eene weduwe met 6 kinderen na. Koewacht, 7 Juni. Een veehandelaar alhier heeft het afdanken van een paar smokkelaars en het aannemen van twee nieuwe duur moeten bekoopen. De nieuwe smokkelaars, die eeu koe over de grenzen wilden voeren, werden door de oude over vallen en gearresteerd. Na eenig gekibbel werd er een overeenkomst getroffen. Men zou namelijk de koe voor eigen rekening ver- koopen en de opbrengst gezamenlijk deelen. En zulks is geschied. AanbestedingenYerkoopingen ene. Bij de j.l. Vrijdag te Breda gehou n aan besteding van het uitvoeren >au herstellings- en vernieuwingswerken aan gebouwen enz. behoorende tot de spoorlijnen Vlissingen BoxtelRoosendaalBelgische grens en Tilburg—Belgische grens was voor hot eerste perceel het minst ingeschreven door den heer A. Hanewinkel te Vlissingen, voor f 5370 en voor het tweede door den heer J. P. Panny te Krabbendijke, voor f 3250. Te Goes is aanbesteed het verbouwen der meisjesschool. Inschrijvers waren J. de Jonge Wz. te Goes, f 4565 of f 4665 J. P. Panny te Krabbendijke, f 4435 of f 4528 W. v. d. Linde te Kattendijke, f 4402 of f4480; De Beste te Goes, f 4399 of f 4515; v. d. Weert te Goes, f 4395 of f 4510 M. Buitendijk te Goes, f 4380 of f 4455. Nog werd aanbebesteed het gedeeltelijk verbouwen der gasfabriek aldaar (met het oog op de hinderwet). Inschrijvers warenv. d. Linde te Kattendijke, f1900; De Beste te Goes, f 1598 of f 1638 v. d. Weert te Goes, f 1573 of f 1598. De hoogste getallen zijn berekend met het oog op minimum-loon en maximum-arbeid, de laagste natuurlijk zonder daarop te letten. De Raad beslist over de gunning. Het bestuur van het waterschap Oud- Vossemeer heeft op 5 Juni aanbesteed het delven eener waterleiding in den Hikkepolder, genaamd »De Kreek", ter lengte van ongeveer 1650 M. Het werk was aangeboden in 3 perceelen en wel respectievelijk over 380 M 870 M. en 400 M. en in massa. Voor het 3de perceel was één briefje ingeleverd door M. Bijl te Poortvliet a f 1 per M. Voor do massa waren ingeleverd drie briefjes Jhs. Kromsohee c.s. te Tholen, f 3710; J. Geluk Jr. te Tholen f 3090 en M. K. de Wilde c. s. te Oud-Vossemeer, f 2675. Daar het bestuur do laagste inschrijving nog te hoog achtte, is bij onderlinge overeenkomst de aannemingssom bepaald op f 2375. I Zonnemaire, 9 Juni. Zaterdagmiddag had bij C. J. v. Splunter de aanbesteding j plaats van een groot woonhuis voor don heer J. M. van den Bout Fz. Ingeschreven was door Panny van Ziorikzee, voor f 11500 Panny van Krabbendijke, voor f 11295 De Wilde van Zonnemaire, voor f 11480;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1