Zaterdag 7 Juni 1902. (Z i e r i li. z e e s c h e Courant), Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Algemeen Overzicht. HIEUWSTIJDIHGE1I, Uit Stad bh Provincie. ZIEBIkZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGAN6. No. 7701. Directeura. J. DE LOOZE. RedacteurenA- FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbënkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Ingezonden Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels cts. Elke regel meer 15 cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op JlaaiKlag; <len O Jnni o.lt., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 5 Juni 1902. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukkenvoorstel van Burgem. en Weth. tot vermeerdering van het ouder wijzend personeel aan school A met ééne onderwijzeres; adres van den heer mr. J. P. Hofstede, houdende verzoek om te worden ontslagen uit den dienst bij de Brandweer, met praeadvies van Burgem. en Weth.; benoeming van een dame-lid in de Plaatselijke Schoolcommissie; vaneen lid in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en van eene onderwijzeres aan school A, enz. Waren er reeds de vorige week symptomen waar te nemen, die ons deden vermoeden, dat de vrede in aantocht was, Maandag werd ons vermoeden door de telegraaf bevestigd. Zij deelde namelijk mede, dat Zaterdagavond ton half elf de Boerenafgevaardigden het hun voorgelegd verdrag geteekend hadden, waarbij zij zich verbonden den Koning van Engeland als hun heer en eouverein te erkennen, de wapens neór te leggen en uit te leveren. Lord Kitchener en Sir Milner hebben op last van de goedertierende Engelsche Regeering de beruchte verbanningsproclamatie ingetrokken, en tevens het besluit, waarbij de goederen der verbannenen verbeurd werden verklaard, buiten werking gesteld. Aan een in te stellen staatscommissie zal tot wederopbouw van de platgebrande boerderijen en tot aankoop van den deels geroofden, deels uitgemoorden vee stapel, de beschikking over 36 millioen gulden gegeven worden. Zoo spoedig mogelijk zal aan de Boeren autonomie (zelfregeering) worden toegestaan, dat wil zeggen, dat zij het recht zullen erlangen hun afgevaardigden te kiezen, die een eigen parlement zullen vormen om de wetten te maken, die om van kracht te wordeD, natuurlijk door de Eogelscbe Majesteit moeten goedgekeurd worden. In de staatsscholen zal aan de kinderen der ouders, die 't verlangen, de Nederlandsche taal onder wezen worden, en in de rechtszalen zal, waar het noodig blijkt, men zich van het Neder- landsch bedienen. Wat de Kaapsche rebellen betreft, deze zullen met levenslang verlies van hun kiesrecht gestraft worden, terwijl zij van hen, die een rang bij de commando's bekleed hebben, wegens hoogverraad terecht - zullen staan, echter niet ter dood mogen veroordeeld worden. Het schijnt, dat aan de Boeren de toezegging is gedaan, dat aan de gevonniste opstandelingen bij gelegenheid van de aanstaande kroning des Konings gratie zal verleend worden. Ook is bepaald, dat de krijgsgevangene Boeren, waarvan het aantal naar de officiëele Engelsche opgaven 25000 man bedraagt, door de Engelschen naar Zuid-A frika zullen teruggebracht worden. Voorloopig zullen 100.000 Engelsche soldaten in Zuid-Afrika blijven om voor de naleving der vredesvoorwaarden te waken. Wij zullen over al hetgeen aan de vaststelling van deze voorafging, over de voorstellen, die de Boeren tot behoud van hun onafhankelijkheid deden, over de langdurige onderhandelingen, die hiervan het gevolg waron, niet uitweiden. Alleen zij gezegd, dat de Boeren, toen zij inzagen, dat wanneer zij den Engelschen hoofdeiach, rakond de nationale onafhankelijk heid, niot inwilligden, de oorlog beslist zou worden voortgezet. Immers, hoe verlangend de Britsche Regeering naar den vrede ook was, en hoe geneigd zij zich daarom ook betoonde om aan de Boeren al het andere, wat deze vroegen, min of meer toe te staan de aanhechting der beide republieken bij het Britsche grondgebied zou zij tot geen prijs, althans nu in dit stadium van den oorlog nog niet, loslaten. Hiervoor toch was de oorlog uitgelokt en gevoerd, hiervoor had men 20.000 Britscho soldaten op de Afrikaansche slagvelden verloren, en 2760 millioen gulden voor oorlogskosten opgeofferdhiervoor had men gedurende twee-en-een-half jaar alles op het spel gezet. En de Boeren moesten daarom wel toegeven. Want wat bewoog, wat drong hen eigenlijk de hun aangebodene gelegenheid met Engeland vrede te sluiten, niet te laten voorbijgaan op een oogenblik, dat dit rijk om verschillende redenen hartgrondig naar vrede verlangde. Zij vreesden, dat bij voort during van den oorlog hun ras allengs zóó zou wegsmelten, dat het na de totstandkoming van den vrede, in de talrijke, toenemende Engelsche bevolking met verlies van taal en zeden geheel zoude opgaan, en op die wijze tot volkomen ondergang gedoemd was. Daarbij kwam, dat hun ter oore was gekomen het gerucht, dat de Engelsche Regeering van plan was de krijgsgevangene Boeren niet meer naar Zuid-Afrika terug te zenden, maar deze stilletjes te laten in de streek, waar zij geïnterneerd waren. Om nu een en ander te voorkomen, besloten de Boeren tot behoud van hun stam Eügelands souvereiniteit to erkennen, en overigens zooveel mogelijk gunstige voorwaarden voor zich te bedingen. Nu de inly ving dor beide republieken, zoo lang een dekreet op het papier, thans een vol dongen feit is, waarover elk mensch zich diep bedroeven zal, wiens brein niet beneveld, en wiens gemoed niet bedorven is, rijst van zelve de vraag, wat zal do toekomst van Zuid- Afrika wezen. Zal Engeland behouden, wat hij door de kracht van geweld en door aanwen ding van gemeene middelen verkregen heeft? Wij gelooven het niet, wij zien nog eens den dag aanbreken, waarop de onbesmette, roem volle vaan van Hollands stam in Zuid-Afrika opnieuw in Pretoria en Bloemfontein zal wapperen. In Londen moge thans met klok gelui en feestgeschal de weinig eervolle gebeurtenis gevierd worden, dat een kwart- millioen soldaten 30.000 burgers na een twee-en-een-halfjarige worsteling tot onder werping genoodzaakt hebben, de tijd zal komen, dat de Boeren tegen hun overweldigers, die langzamerhand wel zullen trachten hot dwangjuk op hunne schouders te leggen, zullen opstaan, en hen zullen dwingen Zuid-Afrika te ontruimen. Maar wat ook de toekomst moge baren, gewenscht is het thans, dat, indien de weg het Hollandsche element in Zuid-Afrika te versterken, niet door de Engelsche Regeering versperd wordt, dezen met alle ons ten dienste staande middelen in te slaan, en niets in die richting onbeproefd te laten. Zondag is in Frankrijk de nieuwe Kamer van Afgevaardigden bijeengekomen. Zij her koos niet den aftredenden president Dcschanel, maar bracht met groote stemmenmeerderheid Leon Bourgeois, een onverdachten republikein, op den presidialen zetel. Nederland. Veendam, 5 Juni. In den avond van Zaterdag kwam de 30-jarige Albert Mulder, j knecht bij den schuiten vaarder K. Jonker te i Wildervank, van Groningen en wilde zich, langs het Boven-Westerdiep, naar zijn woning te Wildervank begeven. Na eenigen tijd in 't café Brommer vertoefd te hebben, ging hij verder, naar men zegt, door nog iomand vergezeld. Omstreeks één uur werden do bewoners van 't Boven-Westerdiep uit hun slaap gewekt door 't luid geroep, dat er iemand te water I was geraakt. Men liep te zamen, zocht, en weldra werd uit het drabbige, gistige, met j schuim bedekte water hot lijk van Mulder Op de brug, waarbij het lijk werd gevonden, Jag de pet van den doode, met zijn mes er in. Algemeene verslagenheid heerschte onder de omstanders, toen zij daar den jongen, goed bekenden en oppassenden man levenloos zagen uitgestrekt. Dr. Hessel werd ontboden en verscheen onmiddellijk. Hij kon slechts den dood constateeren. Toen werd het lijk naar Wildervank gevoerd. Bij de arme vrouw en haar eonig kind bracht men den doode in huis. De smart der weduwe is niet te beschrijven. Hier verscheen ook dr. Eerkes. Hij ontdekte boven in 't voorhoofd, onder 't haar, een diepe wonde, terwijl ook over de kleeren een snede was toegebracht. Dit alles wijst vrij zeker op moord. Welk vreeselijk drama er in den stillen nacht van Zaterdag aan 't Boven-Westerdiep is afgespeeld, valt nog niet met zekerheid te zeggen. De politie is met een onderzoek begonnen. Aan vingerwijzingen zal het haar zeker niet ontbreken. Allerlei geruchten doen de ronde en de meest uiteenloopende gissingen worden gemaakt. Zoo zien sommigen in de op de brug gelegde met bloed bevlekte pet, waarin zich 't mes van Mulder bevond, een poging om in dezen de vermoedens in verkeerd spoor te leiden. Utrecht, 4 Juni. Onmiddellijk na de aankomst van dr. Leyds en den heer Fischer werd een conferentie gehouden in »Hötel des Pays-Bas". Te 4 uur begaf het gezelschap zich naar de woning van president Kriiger, waar aanvankelijk werd vergaderd door alle heeren, later zonder do heeren Grobler en De Bruyn. De heeren Weasels en Wolmarana vertrokken te 7.56 uur weder naar 's Gravenhage de heer Fischer is met dr. Leyds alhier gebleven. Op de bijeenkomst bij president Krüger op Oranjeluat waren tegenwoordig de heeren Fischer, Wolmarans, Weasels, De Bruyn, Grobler en Yan Boeschoten. 's-Gravenhage, 5 Juni. Tweede Kamer). De heer Melchers hield heden zijn interpellatie naar aanleiding der uitzetting van twee Nederlandsche arbeiders, Broens en Ilajee, j te Rheine woonachtig, uit Pruisisch Btaats- gebied. Te 9 uur ongeveer, den 7den Mei, kregen zij aanzegging, dat zij als lastige Auslander" zich den 9den Mei te 1.41 uit Pruisen moesten begeven. Zelfs de verklaring van Hsjee, dat zijn vrouw in hoogst zwangeron toestand verkeerde, j mocht niet baten. Broens wist ten slotte 4 weken uitstel te krijgenHojee bad te i vertrekken. De een was strijker, de andere eveneens een geschikt werkman, beidon geheelonthouders, geen van beiden socialist. Waarom zijn zij dan als aliistige Ausliinder" gequalificeerd Omdat zijtoen de firma Yan Heek in het buitenland arbeiders vroeg, zg. onder- kruipers", en zij op die advertentie geschreven hadden, de gevoerde correspondentie met een j open brief in het te Twente verschijnend blad Reclit door Zee hebbon geplaatst. Oe firma Yan Heek schijnt haar invloed te hebben aangewend te Rheine om de bedoelde arbeiders over de grens te doen zetten door do Pruisische regeering. Trouwens de Nieuwe Courant heeft onmiddellijk tusschen dat schrijven in Recht door Zee en de uitzetting uit Pruisen verband gelegd. Men heeft hier te doen met een laffe wraak der firma Yan Heek. Onze regeeriDg dient te informeeren bij de Pruisische regeoring, waarom zij als hand- j langster is opgetreden van een Nederlandsch kapitalist. Spreker vroeg den Minister van Buiten- landsche Zaken: 1. Was de Minister bekend met de redenen waarom de bedoelde arbeiders als lastige Ausfiioder" zijn gequalificeerd en uit Pruisisch staatugebied gezet? 2. Heeft hij daarin aanleiding gevonden zich tot de 1 Pruisische regeering te wenden, hetzij ter vergoeding van schade, hetzij ter voorkoming van herhaling dezer feiten 3. Zoo neen, is bij bereid alsnog hiertoe over te gaan? De Minister van Buitenlandsche Zaken antwoordde, vroeger niet met deze feiten j bekend te zijn geweest. Overigens was deze interpellatie eigenlijk niet tot de Nederlandsche, j maar tot de Pruisische regeering gericht. Iedere regeering heeft krachtens haar j souvereiniteit omtrent uitzetting te beslissen. In het bevelschrift staan soms de redenen j tot uitzetting vermeld. Overigens kan een regeering niet een andere ter verantwoording roepon. De Minister kan vooralsnog niets j anders doen dan het antwoord van den 1 Nederlandschen gezant te Berlijn op een verzoek om inlichtingen afwachten. Naar aanleiding van dit antwoord verzocht de heer Melchers, die zeer teleurgesteld ver- klaarde, dat de Minister al dien tijd geen gelegenheid heeft gehad tot onderzoek der j zaak, de verdere behandeling dezer interpellatie te schorsen tot na de ontvangst der nadere inlichtingenaldus is besloten. 5 Juni. De Eerste Kamer heeft met 30 tegen 5 stemmen aangenomen het wets ontwerp Lohman c.s., tot niet-oproeping der miliciens van de lichtingen 1896 en 1897. Vlaardingen, 5 Juni. De makelaar in zeelieden, de heer S. alhier, had zijn zinnen gezet op de dochter van H. aan de Landstraat, wat aanvankelijk door haar en vooral door haar stiefmoeder werd aangemoedigd en waar voor de heer S. zich vele financicele offers getroostte, o. a. had hij haar geheel in het nieuw laten zetten om in Rotterdam te gaan dienen. Wie beschrijft dan ook zijn verbazing en verontwaardiging, toon zij eens overkwam, haar aan den arm van een ander te zien wandelen. Nu is echter mynheer S. de man niet om zich een dergelijke trouweloosheid zoo maar to laten welgevallen en bij eischt, kort en goed, liefde terug of geld en goed, en deed dat op zulk een heftige wijze, dat er gisteren avond een heel tumult door ontstond en de gansche buurt in rep en roer werd gebracht. Daar hij echter met al die drukte maar een zeer negatief resultaat bereikte, heeft hij de hulp der politie ingeroepenwat hem al even weinig zal baten. Zierikzee, 6 Juni. Wij vernemen, dat buiten de onderwerpen, aan het hoofd van ons blad vermeld, die in de Raadszitting van aanstaanden Maandag zullen worden behandeld, nog voorkomen het bekende voorstel van het Raadslid W. C. de Crane om Burgem. en Weth. uit te noodigen om de verslaggevers van de plaatselijke nieuwsbladen in de ge legenheid te stellen de onderwerpen, die in de openbare zitting van den Gemeenteraad ter behandeling komen, in extenso op te nemen, met de daarbij behoorende toelichtingen en prae-adviezen. Vervolgens een adres van het Hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren van inrichtingen voor Middelbaar Onderwijs, houdende verzoek om de jaarwedden aan de inrichtingen van Middelbaar Onderwijs dezer gemeente te regelen volgens den voor de Rijksscholen vastgestelden grondslag, met prae-advies van Burgem. en Weth. Verder een voordracht van vier personen ter benoeming van eene onderwijzeres aan school A. Bij gunstig weder zal volgens achter staande annonce aanstaanden Zondag des avonds ten zeven ure op Schuddobeurs in den fraaien tuin van den heer Dekker door het muziekgezelschap Crescendo" van Dreischor, waarvan de heer Joh. F. A. Theewis directeur is, eeu uitvoering gegeven worden. Wij twijfelen niet, of velen zullen daarvan gebruik maken, vooral wanneer zij weten, dat men 's avonds om tien uur nog per extra-trein van Schuddebeur8 weg kan. Ook slim. Zooals wel meer gebeurt, verkocht iemand van zijne vele loten een lot aan een ander. Op dit nummer valt de le' prijs dor Zierikzeesche paardenloterij. Waarschijnlijk komt dit 's avonds bij de trekking ter kennis van den verkooper, die zich herinnert, dat K. de gelukkige bezitter is van het bij hem gekochte lot. Hoe echter dit lot weer in handen te krijgen. O, ja Een boodschap met een compliment van vader, dat bij met het afgeven van het nummer verkeerd ia geweest, en het lot terug verlaDgde. Geen kwaad vermoedend, wordt door den eigenaar het lootje afgegeven. Een poos later komt dezon echter ter oore, dat de 4o prijs op dit nummer is gevallen. Wat nu De veldwachter en anderen verschaffen raad, en met vriendelijke hulp van dezekomt de ongelukkige echter weer in hot bezit van zijn eigendom, waarvoor hij in ruil den len prijs kan afhalen. Ter naturalisatie is o. a. voorgedragen de heer B. H. W. Wiebols, koopman te Zierikzee. De heer J. H. C. Heijse, lid van de Provincialo Staten van Zeeland voor het district Zierikzee, zal 3 Juli 25 jaren als zoodanig zitting hebben. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rjjkskustverlichtiog te Westorschouwen, gedurende Mei 1902. Wij zijn aan het vooruitgaan wat den regenval betreft; Mei leverde ons in 27 aftappingen en evenveel regendagen 61.4 m.M. water, alzoo 19.4 meer dan de normale val voor deze maand aangeeft; de bannen ontvingen dus een water-inkomen van 114240 M3., driemaal sporadisch vermengd met sneeuw. Vergeleken met de voorgaande maand, was Mei helder, immers men noteerde slechts 14 maal nevel en 3 maal mist. Donder, weerlicht en bliksem alzoo onweder hoorde en zag men ook 3 maal, 1 maal vertoonde zich een regenboog. Wat de luchtgesteldheid aangaat, die was als volgt2 maal helder, 7 maal lichtbewolkt, 10 maal bewolkt, 25 maal zwaar bewolkt en 11 maal betrokken. De windrichting varieerde volgenderwijze 20 maal N., 3 maal N.-O., 3 maal O., 2 maal Z.-O., 7 maal Z., 9 maal Z.-W., 21 maal W. en 10 maal N.-W. De kracht van den wind steeg 12 maal van stijve bramzeilskoelte tot marszeilskoelte. 2 maal stond het storm- sein bij. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 Juni opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen de heeren A. Hoogenraad, H. Kikkert, jnr. G. J. Goe- koop, II. Dirkzwager Mz. en jhr. mr. J. Röell. Bij kon. besluit is een pensioen van f 130 toegekend aan E. J. van Exel, wed. I. de Yey, sluisknecht aan het kanaal door Walcheren. Woensdagnamiddag werd te Terneuzen op het schietterrein door den heer Thomson, le luitenant, district-commandant der Kon. maréchaussée, in tegenwoordigheid van een aantal manschappen der brigade's uit het district, aan den wachtmeester M. Boogert te Westkapelle de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder Moerspui (Zuid- dorpe) besloot voor het leggen van een tram HonteniaseSelzaete gedurende 10 jaren eene jaarlijkscho subsidie te verleenen van f 140. Voor hetzelfde doel en gedurende den zelfden tijd stelden de vergaderde ingelanden van den polder Zuiddorpo Noorddeel f 100 's jaars beschikbaar, terwijl door de ver gadering van den polder Zuiddorpo Zuiddeel f 45 's jaarB gedurende 20 jaren werd toegezegd. Ellemeet. Woensdagavond brak een stier van den landbouwer A. Berrevoets uit den stal los, en wist zich een weg te banen naar een nabij de hofstede gelegen weide. De eigenaar trachtte met de hulp van een arbeider het woeste dier te vangen. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk. De stier rende op den eigenaar toe, die door een paar krachtige steken aan beenen en borst ernstig gewond werd. De heer B. werd uit zijn neteligen toestand verlost, doordat de arbeider deq viervoetigen ongewenschten strijder door hevige knuppelslagen wist te verwijderen. Genees kundige hulp moest terstond worden ingeroepen. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in Mei 1.1. 44.7 m.M. regen in 13 aftappingen, tegen 12.9 in 1901, 24.05 in 1900 en 50.25 in 1899. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 777, de laagste 752 m.M. St.-Maartensdijk, 5 Juni. Bij de heden gehouden paardenmarkt alhier waren aan gevoerd 192 stuks paarden. De handel was vrij levendig. Circa 40 paarden werden ver kocht. De handelaars prezen over 't geheel do goede kwaliteit der aangevoerde paarden. Jaarlingen werden verkocht tot f 2152-jarigo tot f 300 3-jarige tot f 465 en werkpaarden tot f 440. Bij de in den namiddag gehouden ringrijderij met paarden werd de le prijs, een rijzadel, behaald door I. Hage Jz do 2e prijs, een rijstel, door Cs. Hage Jz.do 3e prijs, een prima kwal. paardendeken, door M. Groenewege Mz4e prijs, een fietslantaarn, door P. Noom5e prijs, een hoofdstel zonder gebit, door D. de Wilde Dz.6e prijs, een i fietszadel, door D. Vermaas, 7e prijs, een paar fietspedalen, door Anth. Hage I.Pz. Poortvliet, 5 Juni. Alhier hebben zich in 2 huisgezinnen gevallen van diphtheritis (besmettelijke keelziekte) voorgedaan. Candidaatslijsten voor de a.s. verkiezing van een lid van den gemeenteraad ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den WelEd. heer Van Rijssel, kunnen worden ingeleverd tot 17 Juni as. Oud-Vossemeer. Elders ia reeds met j den besten uitslag beproefd het inenten tegen i varkensziekte, maar over het algemeen is j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1