Uit Stad sa Provincie. de zijde van de Gerard Scholtenstraat drie groote ramen hebben. De kleeding van De Reus had reeds vlaragevat, toen beiden uit de bel-étage op straat sprongen. Zij werden meer dood dan levend van den schrik bij de overburen liefderijk opgenomen. De Reus was bewusteloos en zijn toestand was van dien aard, dat hij vannacht om halftwee naar het Ziekenhuis werd gebracht, waar hij is opgenomen. Het kistje met geldswaarde was eohter in veiligheid. Inmiddels had de brand een zeer dreigend aanzien. Uit 5 ramen en uit de voordeur sloegen de vlammen onheilspellend naar buiten en dadelijk werd alarm gemaakt van uit het politiebureau der 2e afdeeling aan de Vinkon- straat. De heer v. d. B. was voor f 5000 ver zekerd bij de assurantie-maatschappij, «De Nederlanden". Door spuit 14 werd in de Noordmolenstraat een 10-jarige jongen overreden, die bewuste loos werd opgenomen en binnengedragen in een café in. pand no. 15 aldaar. Een politie agent bracht hem later naar zijn woning in de Schommelstraat no. 20. Het duurde ditmaal geruimen tijd, eer voldoende politiemacht ter plaatse was om het terrein behoorlijk af te zetten en de talrijke toegestroomde menigte op afstand te houden. Oosterhout, 2 Juni. Zondag 1.1. had op de tramlijn naar Dongen een treurig ongeluk plaats. Een passagier, de G. genaamd, zag, staande op het balkon van do in gang zijnde stoomtram, onder de voetgangers een kennis. Hij waagde zich te ver buiten het balkon, waardoor hij met zijn hoofd tegen een boom geslagen werd, van de tram viel, en door het volgend rijtuig overreden werd. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Het lijk werd naar het gasthuis alhier overgebracht. Bergen-op-Zoom, 2 Juni. Vóór twintig jaar werd de laatste diamant-slijperij hier opgeheven. Thans heeft zich hier wederom een diamantslijper uit Antwerpen gevestigd, die met een motor werkt. Wenschelyk is het, dat spoedig meerdere dergelijke inrichtingen zich hier mogen vestigen. Nieuwe Tonge, 1 Juni. Bij de op 30 Mei plaats gehad hebbende stemming voor een lid voor den gemeenteraad werden uitgebracht 175 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Dirk Breesnee (vooruitstrevend liberaal) 92 stemmen en de heer A. v. d. Broek (anti revolutionair) 83 stemmen. Gekozen alzoo de de heer Dirk Breesnee. Zierikzee, 4 Juni. Er heerschte heden ter gelegenheid van de paardenmarkt in ons anders stil stadje een levendige drukte. Uit zelfs de meest verwijderde streek van ons eiland was men per trein of fiets, per rijtuig of omnibus hierheen gekomen. Op vele plaatsen kon men zich slechts met veel moeite een weg door de dichte menigte banen. Vele kooplieden, vooral uit Rotterdam, hadden zich op de Varremarkt of ergens langs den weg geposteerd om hunne medegebrachte waren aan den man te brengen. Orgeldraaiers en straatmuzikanten vergastten het publiek op hun min of meer welluidende muziek. Hier was een kunstenmaker, die voor de om hem heen getoeterde schare zijn «onovertroffen" toeren verrichtte, daar op een verhevenheid een tandentrekker, die op eigenaardige wijze reclame voor zijn «kunstvaardigheid" maakte. Aan de lijn waren 240 paarden. Er was echter weinig kooplust. De aftandspaarden besomden f 50—f 150; de anderhalfjarige f 100f 160; de tweejarige f 185f 225; de driejarige f 275—f 300 en de vierjarige f 350—f 475. Slechts weinig paarden werden verkocht. Bij kon. besluit is met ingang van 21 Juni herbenoemd tot burgemeester der ge meente Zierikzeede heer Ch. W. Vermeys. De heer F. C. Dommisse, gemeente ontvanger te Vlissingen, herdacht Dinsdag onder talrijke blijken van belangstelling den dag, waarop hij een halve eeuw goleden benoemd werd tot secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar. Do 80-jarige jubilaris, pas van een ernstige ziekte hersteld, herdacht de vorige week bovendien, dat bij 40 geleden benoemd werd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Men schrijft aan de Goesche Ct. De Minister van Finantiën heeft gunstig beschikt op het verzoek van den nieuw- benoemden rijks-ontvanger te 's Gravenpolder om te Ovezande te wonen. Den lsten Mei werd 't gemeentebestuur mededeeling gedaan, dat het kantoor te 'e Gravenpolder zou blijven en den lsten Juni ontving dit bestuur boven staand bericht. Om ons onbekende reden is het verzoek toegestaan, ofschoon te 's Graven polder een woning te huur is; ook in deze beslissing is het gemeentebestuur niet gehoord. Vestigt de ontvanger zich dus metterwoon te Ovezande, dan zal do standplaats van het kantoor zich weder, als eenige maanden geleden, met één zitdag per week moeten vergenoegen, wat zeker niet in het belang van het publiek is. Te Oostburg is in de vaart, nabij don Klisseweg onder de gemeente Schoondyke, het lijk gevonden van zekeren P. L. van O., koopman en winkelier te Oostburg. Hoe do ongelukkige te water is geraakt, is niet bekend. Hij laat eene weduwe met 4 kinderen achter. De Vereeniging van gemeen te-veld wachters in Zeeland heeft een request gezonden aan den Commissaris der Koningin in onze provincie, waarin gewezen wordt op het on doelmatige van hunne bewapening volgens de voorschriften, zijnde een sabel of hartsvanger en een aohterlaad-karabijn met bajonet; deze toch kunnen zeggen adressanten moeilijk gebruikt worden bij het ontruimen van herberglokalen, enz., en zouden bij zulke gelegenheden veel beter kunnen vervangen worden door eeu gummi-wapenstok. Tevens wordt de aandacht gevraagd voor het ont breken van bepalingen, waarbij verloven voor de gemeente-veldwachters zijn voorgeschreven, waarom verzocht wordt dat ook hiervoor een vaste regeling wordt gemaakt. Te Hulst is dezer dagen een brief aangekomen, welke den 8en Maart j.l. uit Rome was verzonden aan het adres van een ingezetene uit Hulst, in Zeeland. De brief heeft in dien tijd een reisje gemaakt naar Nieuw-Zeeland (Australië), alwaar hij op verschillende plaatsen is afge stempeld, het laatst den 47 April in de havenplaats "Wellington. Als een niet onaardig toeval wordt ons gemeld, dat dit jaar de eerste Hollandsche haring werd aangebracht door het stoomschip de «Koningin Emma", onder directie van de firma A. Droogendijk Jz. te Vlaardingen. Dit jaar werd dus aan Koningin "VVilhel- mina de eerste hariDg verzonden, aangebracht door het s.s. «Koningin Emma". Zonnemaire, 2 Juni. Hedenavond had de geannonceerde algemeene vergadering plaats van de vereeniging «Onderling Hulpbetoon" alhier. De opkomst der deelhebbers was zeer gering. Uit de rekening van den boekhouder bleek, dat er aan ziekengeld was uitbetaald f 332,565dat de ontvangsten aan contributie der deelhebbers en begunstigers bedroegen f 445,15 en dat de bezitting der vereeniging geklommen was tot een bodrag van f 1260,015. Vergeleken met het vorige boekjaar was een vooruitgang te bespeuren van f 105,785. De secretaris wenschte zijn functie niet langer waar te nemen. In zijn plaats werd gekozen de heer M. P. Hockede president, de heer C. J. Hocke Hoogenboom, werd met algemeene stemmen herkozen. 5 nieuwe leden traden tot de vereeniging toe. Moge de schoone ver eeniging nog een reeks van jaren bloeien tot heil der werklieden Serooskerke. Het gemeentehuis is klaar; het maakt een vroolyken en prettigen indruk, en is alleszins voldoende voor een kleine gemeente als de onze. Alleen is het jammer, dat er uitwendige gebreken aan zijn (naar men zegt aan het metselwerk). Tot heden heeft de opzichter geen vrijheid kunnen vinden het goed te keuren. Haamstede, 3 Juni. In een dezer dagen alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Polder Westeren Ban is de rekening over 1901/1902 goedgekeurd met een goed slot van f 60.595en de begrooting voor 1902/1903 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 461. Op een verzoek van ons Gemeentebestuur om een jaarlyksch subsidie in de kosten voor den aanleg van een straatweg van Burgh naar Westen-Schouwen, werd met algemeene stem men goedkeurend beslist. Sirjansland, 4 Juni. DoFebris Typhoïdea breidt zioh in onze gemeente uit; er zijn thans weer drie lijders bijgekomen, zoodat althans zes personen daaraan lijdende zijn. Dat het warme weder van Zondag j.l. invloed uitoefent op de zoogenaamde gouden torren, blijkt dat sommige personen wel ruim dertig stuks in den tijd van een oogenblik opgevangen hebben. Bruinisse, 3 Juni. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaandat het kohier van den Hoofdelijken Omslag ongewijzigd was terug gezonden. In verband daarmede werd de begrooting voor 1902 met f 300 verhoogd, waarvan f 225 meer subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur en f 75 voor onderhoud havenwerken. Besloten bij Rijk en Provincie een subsidie aan te vragen voor de vergrooting der haven. Yan deze vergrootiDg werd bestek en begroo ting van kosten aangeboden. Vastgesteld werd het bestek en de begrooting voor het onderhoud der gemeentewerken voor dit jaar. Aan mej. H. A. Heijboer werd wegens hare benoeming te Scherpenissemet ingang van 1 Juli eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de openbare school. In het gewone vergaderlokaal van de jongedochteren-vereeniging «Lydia" werden heden avond een tweetal poppen tentoongesteld, die, door de leden van kleeding voorzien, op de Yisscherijtentoonstelling to Katwijk eene voorstelling zullen geven van de kleederdrachten in deze gemeente. De een stelt een jong schippersgezel voor in werktenue, de andere eene jongedochter in de hier gebruikelijke kleederdracht. Velen maakten van de gelegen heid tot bezichtiging gebruik en roemden zeer de nette en juiste afwerking. Waarlijk de dames hebben eer van haar werk en menigeen zal te Katwijk met genoegen een blik slaan op de stilzwijgende vertegenwoordigers van Bruinisse. Goes, 2 Juni. Het belangrijke feit van den dag is de aanvrage om ontslag als burgemeester van Goes tegen 1 October a.s. door den heer J. Ph. Wesselink. Of de naaste aanleiding tot die ontslag-aanvrage moet gezocht worden in de minder goede verstandhouding tusschen enkele raadsleden en den voorzitter, óf in diens hinderlijk gebrek, doofheid, zal wellicht later blijken. Wat enkelen den burgemeester ook ten laste moge leggen, één ding is zeker, in werkzaam heid kan hij slechts geëvenaard, moeilijk overtroffen worden. De raadszitting van j.l. Zaterdagavond was een vrij rumoerige. Dé burgemeester begon met zijn excuses te maken over eenige uitdrukkingen, die door hem in een voor gaande bijeenkomst waren gebezigd ten aaDzisn van het nieuw gekozen raadslid, den heer Dekker. Uit het applaus der leden kon men afleiden, dat dit excuus-vragen een goeden indruk maakte. Dit nieuw gekozen raadslid werd daarop beöedigd, en gelukgewenscht met het ver trouwen der burgerij. Daarna ontspon zich een zeer geanimeerd debat over de overeenkomst tusschen de gemeente en de fabriek voor houtbewerking «La Vitesse", inzake het in gebruik geven van een deel der stadsgracht om er boomen in te leggen. En het dagelyksch bestuur werd in het ongelijk gesteld. De meerderheid der raadsleden weigerde het bloedzuigers systeem op de fabriek toe te passen, door de onkosten van baggeren enz. voor rekening van deze industriëele onderneming te brengen. Men was, zeker niet ten onrechte, van meening, dat zulke inrichtingen zooveel mogelijk moeten gesteund worden, 't Zou werkelijk voor ons kleine plaatsje jammer zijn, als zulk een onderneming hier tegen werking moest ondervinden. Op andere plaatsen zou dat anders zijn den directeur, den heer v. d. Pijl, was aan het station Kapelle Biezelingo kosteloos terrein aangeboden, als hij daar zijn fabriok wilde stichten. Zelfs één der beide wethouders stemde vóór het voorstel, zooals het grootendeels op verzoek der financiëele raadscommissie was gewijzigd. Dat de raadsleden bij het uitbrengen van hun stem het belang der gemeente op het oog hadden, daaraan mag men niet twijfelen. 3 Juni. De gewone paarden- en veulen- markt heeft een talrijk publiek naar de stad gelokt, waartoe het schoone zomerweer ongetwijfeld meewerkte. Er stonden 121 paarden en 20 veulens aan de lijn, en daar onder zeer schoone dieren. Er werden hooge rijzen gevraagd, toch werd er tamelijk veel andel gedreven. De verlotingscommissie kocht 3 paarden en 4 veulens. De hoofdprijs was een fraaie tilbury met prachtig paard. De trekking heeft hedenavond plaats en de gelukkige winners zullen bij het verschijnen van dit no. reeds op de hoogte zijn van het hun te beurt gevallen buitenkansje. De zaak van den rijksontvanger, den hoer Meeuwjssen, is door de Tweede Kamer in het nadeel van dien ambtenaar beslist. Zij wilde zelfs geen onderzoek doen instellen naar den omvang der vervalschingen van den rijkeklerk vóór het overnemen van het kantoor door den tegen woord igen ontvanger. Deze lijdt daardoor een belangrijk financieel verlieB. Middelburg, 3 Juni. De heer mr. D. J. J. Laan, hoofd-commies, chef der derde afdeoliDg ter Provinciale Griffie van Zeeland, heeft ontslag uit die betrekking gevraagd. Zaamslag, 2 Juni. Door ingelanden van den Zaamslagpolder is eene subsidie van f 6000 verleend, verdeeld over 20 jaar, ten behoeve van de tramlijn HontenisseSelzaete. IJzendijke. Maandagmorgen reed naar de haven van Hoofdplaat één onzer voerlieden. Op den weg tusschen Driewegen en den Hoofdplaatschen tol ging het paard van den dijk af en in de sloot. Met toegesnelde hulp werd het paard, aangespannen met een korten dissel, op het droge gehaald. Yele menschen, die altijd het ergste hunner evennaaste vermoeden, zeggen, dat de voer man waarschijnlijk zat te slapen. Wij hebben den man niet gezien, en kunnen geen oorzaak van het ongeval opgeven. Dat de voerman klaar wakker was, toen hij den slootkant opklauterde, is ongetwijfeld zeker waar. Biervliet. Even als ieder jaar vergaderden nu weer de ingelanden der zeven polders: Amelia, Pieters, Helena, Zoute, Wilhelmina, Geertruida en Oranje. Aftredende bestuurs leden en afgevaardigden bij het waterschap werden volgens gewoonte herkozen. De in komsten en uitgaven werden vastgesteld. In twee polders werd besloten grintwegen aan te leggen, n.l. in den Amelia- en Pieterspolder tot een gezamenlijke lengte van 2250 meters. Door die polders zal twee derde bijgedragen worden, do gemeente geeft hot overige derde deel, in de kosten van aanleg van een klinker voetpad op het gehucht Driewegen, waar 's winters óén der drie wegen bij regenachtig weder voor de schoolkinderen bijna onbegaan baar was. Landbouw en Veeteelt. Onderlinge vee-assurantie-maatschappij op Zuid-Beveland, gevestigd te Ileinkenszand. Rekening over 't afgeloopen jaar in ontvang f 5875, in uitgaaf f 5773, goed slot f 102. De waarde der verzekerde koeien is f 200405. Over het aanstaande jaar zal de omslag per f 100 bedragen f 1.40. Er zijn 61 leden. Er werd vergoed f 2984 geleden schade, waartegenover Btaat een ontvangst van f 367, als opbrengst van de overblijfselen der dieren. Tot commissarissen werden gekozen de heeren W. van Liere te Biezelinge, en P. Meeuwse te Nieuwdorp. Het plukken van kruisbessen op Z.-B. is begonnen. Men weet, dat velerlei likeuren van deze vrucht worden gemaakt. BËCU T 8 ZAKEN. Zierikzee, 3 Juni. De arrond.-rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen G. van K., 21 jaar, vroeger dienstbode te Zierikzee, thans zonder beroep, verblyvendo te Renesse. Beklaagde werd schuldig verklaard aan het veroorzaken van den dood van een ander door schuld, en veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met vrijspraak van hetgeen niet bewezen is verklaard. Door het O. M. was gevorderd 8 maanden. Yerder werden veroordeeld C. G., 17 jaar, en W. "W., 18 jaar, arbeiders te Stavenisse, wegens straatschenderij, ieder tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis voor ieder hunner; C. G., 17 jaar, arbeider te Stavenisse, wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs. 7 dagen hechtenis; J. M., 16 jaar, arbeider te Stavenisse, wegens straat schenderij, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. VrijgesprokenJ. S., 36 jaar, zonder beroep, wonende te Zonnemaire, beklaagd van beleediging. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Herkingen (dus niet aangenomen) door ds. J. M. Lammers te Goedereede. Beroepen bij de Geref. Gem. te Tholen ds. A. Dekkers te Veere. Ds. C. J. PI. Verweys, vroeger pred. bij de Herv. Gem. te Burgh, laatst te Wissen- kerke, is Zondag 1.1. des voormiddags in zijn nieuwe gemeente Breukelen bevestigd door dr. J. A. Gunning van Utrecht, met een rode naar aanleiding van Joh. 10 11a; des namiddags hield ds. Verweys zijn intreê-rede, tot grondslag nemende de middenste woorden van 2 Kor. 1 24. Op 15 Judï a.s. hoopt ds. C. F. Zeeman, pred. te Zonnemaire, zijne 40-jarige evangelie bediening te herdenken. Van 1854—1862 was hij predikant te Welsum (O.) Vandaar werd de leeraar beroepen naar zijne tegenwoordige standplaats. In de Ned, nerv. Kerk is ds. Zeeman een bekend persoon. Hij i9 secretaris van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, lid van het algemeen- en secretaris van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen. Hij heeft ook zitting in de commissie van voordracht voor de benoeming van kerkelijke hoogleeraren. Haamstede. Bij herstemming is gekozen tot gemachtigde in het kiescollege bij de Ned. Herv. Gem. alhier de heer J. Spek. O N D E B W IJ 8. De heer B. Th. Avenarius, onderwijzer te Vlissingen, hoeft de benoeming tot hoofd der school voor m. u. 1. o. te Maassluis aan genomen en in verband daarmede tegen 1 Augustus a.s. eervol ontslag uit zijn tegen woordige betrekking aangevraagd. Aan de gemeente Burgh is, ter behoor lijke inrichting van haar lager onderwijs, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der onderwijswet, een subsidie verleend van f 2200. Gemengd Nieuws. Aangaande het medegedeelde omtrent de familie Scherft' te Batenburg, schrijft men nader aan het Nws. Niet ver van de Maas en van het stadje ligt de bouwhoeve «Bloemhof", in eigendom toebehoorend aan den vorst Von Bentheim en in pacht bij de weduwe Scherf! en haar 8 volwassen kinderen, 5 zoons en 3 dochters, allen lichamelijk flinke ontwikkelde menschen, arbeidzaam en die zich met hart en ziel toelegden op den landbouw, zoodat zij tot de welgestelde pachtlieden behooren. In Februari 1900, door den bekenden opzionbaronden moord te Appeltern, welke door óén der leden van dit gezin in krank zinnigheid was bedreven, kwam deze familie algemeen tor sprake, vooral omdat zij had deelgenomen aan nachtelijke bijeenkomsten, welke aan den moord waren voorafgegaan. De vrouw schyot een ijveraarster te zijn voor haar godsdienstige denkbeelden en verkeerde soms in «verrukking". In hot rapport van den geneeskundige, die de zoons krankzinnig vorklaarde, wordt gezegd, dat de moeder de oorzaak is van den ongelukkigen toestand, die ten huize der familie Scherft* heerscht. Verleden week is één der zoons naar een krankzinnigengesticht overgebracht en Maandag werd er een tweede heongovoerd. Omdat deze beide zoons zonderlinge uitlatingen deden o. a. spraken zij van een «offer" brengen, wat veel deed donken aan de treurige ge schiedenis van Apeltern waren do inge zetenen van Batenburg ongerust en liet de burgemeester de politie versterken door eenige maréchaussees om mogelijke rustver storingen te beletten of op andere wijze hulp te verleenen. Zaterdag werd de familie Scherff bezocht door den inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht, den geneesheor-directeur van het Krankzinnigengesticht te Medemblik en den officier van justitie uit Tiel. Nachtelijke bijeenkomsten, zooals die, welke den moord te Appeltern voorafgingen, zijn te Batenburg niet gehouden. Het huis der familie Scherff wordt door de bevolking geschuwd, en men waakt er zorgvuldig voor, dat geen kinderen in de nabijheid er van verkeeren. Waarschijnlijk zullen nog óén of meer kinderen krankzinnig worden verklaard. De werkstaking te Enschedé. Te Enschedé wandelden Zondagavond halfacht twee arbeiders der firma Van Heek Co. op den Parallelweg. Een vijandige menigte van den Bothof kwam opzetten en begon met veldkeien te goojen, terwijl bovendien een andere troep kwam opdagen en met steenen wiorp. Zekere v. B. liet de beide arbeiders in zija huis toe. De wonden werden af- gewaeschen. Daarop kwam de politie, die de lieden eerst naar hun logies en toen naar dr. Joosten bracht. Met het oog op de onveiligheid om zijn woning, verzocht v. B. zoo deelt men van verschillende zijden mede politiehulp die hem niet verleend werd! '8 Nachts werden bij hem alle ruiten in geworpen. v. B. hoeft ook wegens bedreiging een klacht by den burgemeester ingediend. Te Sittard zal deze week het huwelyk voltrokken worden tusschen een paar jonge lieden, die beiden voor het eerst de huwelyks- reis aanvaarden. De jonge man telt 78 en zyne bruid 72 jaren. Weersgesteldheid. Na de vele klachten en verzuchtingen over de zoo heerlijk eindigende booze Meimand van 1902 aangevuld met poëtische ontboezemingen uit 1855 deelen wij mede een uittreksel uit eene vyftiende- eeuwsche kroniek. Wij vinden daar het volgonde «In het jaar 1435 was de wind omtrent half Februari veel Oost en Noord-Oost, en 's nachts was het klaar weder tot 's morgens zes of zeven ure toedes daags was het donker grauw weder, tot 's avonds toe, en zeer koud. Het regende niet, noch dauwde niet in de maanden Maart, April noch in Mei. «En op St.-Pancrasdag (12 Mei) had het hard ys gemaakt, dat er een kraai op staan kondeen daar wies loover, noch gras, noch koren de pruimenboomen bloeiden niet, noch de kerseD, noch appelen, noch peren, noch geen wyngaard was ontladen. En daar waren menschen, die geen vertrouwen op God hadden, en keerden hun land anderwerf om, en die hadden geen vruchten. «En andere lieden zeiden met Job «God gaf, God nam", en daar zij anders een hoed tarwe van plegen te hebben, daar hadden zy dien zomer vier hoed van. «En op St.-Jan Baptistdag, 24 Juni, zaten do oude vrouwen met groote koolpot!en voor de kerken, en de menschen konden zich niet verwarmen, die by de straat gingen. «En het begon warm te worden, daags na St.-Pieter en Paulus, 30 Juni. Des daags scheen de zon helder, on des nachts regende het zoetelyk, zoodat alle vruchten op het veld wiesen. «En men koft na dien tyd een achtste tarwe om 8 groot, een achtste rogge om C groot enz". Onweders. In den nacht van Donderdag hebben boven Parys drie buiten gewoon hevige onweders achter elkaar gewoed. Er vielen buitengewoon groote hagelsteenen, die in de omstreken groote schade aanrichtten. Sommige moestuinen zyn geheel vernield. In de buurt van Medoc heeft een hevige orkaan gewoed. Hagelsteenen ter grootte van duiveneieren, hebben den oogst vernield. De huizen staan onder water en vele muren zyn ingestort. Te Mózières is de Maas buiten haar oevers getreden. De laaggelegen woningen staan onder water. Boomen zyn ontworteld, daken afgerukt. Yerscheidene personen zyn gewond. Te Düsseldorf heeft een onweder de vorige week eveneens vry groote schade aangericht. In de Gartenstrasse stortte door den hevigen wind de gevel van een in aanbouw zijnd huis in, waaronder eenige arbeiders voor den regen schuilden. Een opperman werd gedood, 2 andere werklieden kregen levensgevaarlyke verwondingen. De tentoonstellingsgebouwen hadden zoo goed als niets te lijden. In Touraine heeft het weder zich nog zeer ongestadig getoond. De warmte der laatste dagen is Zaterdag gevolgd door een onweder gepaard met zwaren hagelslag. In de gemeente Souviqué zijn alle velden verwoest. Tusschen Limours, Rambouillet en Yersailles is het gewas zeer geteisterd, rogge en tarwe plat geslagen. Op verscheidene plaatsen is de bliksem ingeslagen, tengevolge waarvan een fabriek is afgebrand. De schade in de wyngaarden van Médoc is groot. Daar en elders om Bordeaux vond men hagelsteenen als duiveneieren. Listrac en omstreken hebben het meest geleden. Huizen en kelders liepen er onder, muron sto. tten in en veel opgeslagen wyn is verloren gegaan. In het Zuiden van Spanje hebben sprinkhanen, in het Noorden nachtvorsten zware schade aan de te velde staande gewassen aangericht. In den omtrek van Oporto vooral hebben wyngaarden en veldvruchten veel geleden. De ramp op Martinique. De toestand op Martinique blijft onveranderd. Alleen heeft tydens de jongste uitbarsting van den Pelée een stroom modder een fabriek naby Basse- Pointe bereikt en het geheele gebouw mee-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2