Donderdag 5 Jnni 1902. ZIERIKZËESUHE (2S i e r i Is. z e e s c h. e NIEUWSBODE. Courant). Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AinerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7700. Directeur a. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende bericht ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Wrak opgeruimd. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededeeling van den Iospecteur over het Loodswezen is bet wrak, liggende op ongeveer52° 27' 40" N.b. en 0° 47' 50" 0.1, opgeruimd en de wrakton opgenomen. Beproeving van verlichtingsmiddclen. Hoek-van-Holland. 4de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen aan den Hoek-van-Holland proeven worden ge nomen met verlichtingsmiddelen, als volgt a. Van 2 tot en met 6 Juni 1902 op het fort, met Well's licht en lichtfakkels, tusschen 8 u. des avonds en zonsopgang van den volgenden dag. b. Op 4 en 5 Juni 1902 op een s.s. in den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg, met electriek licht, tusschen 8 u. des avonds en zonsopgang van den volgenden dag. Schietoefeningen van het fort nabij den Hoek-van- Holland. 4de District. Volgens mededeeÜDg als voren zullen schietoefeningen gehouden worden van het fort nabij den Hoek-van- Holland, op de onderstaande data a Op 11 en 12 Juni en zoo noodig op 13 en 14 Juni 1902. 6. Op 18 Juni en zoo noodig op 19 en 20 Juni 1902. De schietoefeningen worden gehouden in een driehoek gevormd door het fort, eene roode vlag op den wal beZ. het zeegat en eene roode vlag op het uiteinde van den Zuiidara. Deze vlaggen zijn oDgeveer 3100 M. van het fort verwijderd. Bij de schietoefeningen zullen een of twee stoombooten dienst doen om te waarschuwen en zoo noodig sleephulp verleenen aan kleinere (zeil) vaartuigen om buiten den onveiligen driehoek te komen. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen tot het eiüde daarvan. Zierikzee, den 4 Juni 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. VREDE. Afin don door do Engelsche regeeriog uit- gelokten Zuid-Afrikaanschen oorlog, die den llden October 1899 begon, is Zaterdagavond den 31 sten Mei, waarop do Boeren-afgevaar digden eenorzijds namens do ten grave dalende republieken, en Lord Kitchener en Sir Milner anderzijds namens Engeland de capitulatie teekenden, een einde gemaakt. Het onrecht heeft wreed gezegevierd. De Zuid-Afrikaansche Republiek en de OraDje-Vrijstaat hebben in de rij der onaf hankelijke Staten thans opgehouden te bestaan. Aan de overzijde van de Noordzee juicht en jubelt een misleide natie vreugdedronken over het door haar met inspanning van al haar kracht verkregen resultaat. Het is haar gelukt met behulp van meer dan een kwart-millioen soldaten twee kleine vrijheidminnende volken, die ten hoogste een dertigduizend man in het veld hebben kunnen brengen, tot het sluiten van een verdrag te noodzaken, waarvan de hoofdvoorwaarde is erkenning dor souvereiniteit van Groot- Brittannië. Met diepen weemoed zijn wij vervuld. In ons hart is rouw over den nationalen ondergang van onze stamverwanten in Zuid- Afrika. Moest dat het einde zijn van zooveel volhar ding, zooveel opoffering, zooveel heldenmoed Wat baat aan de Boeren de bewondering van het menschdom? Zij hebben hun onafhankelijkheid verloren, waarvoor zij dapper en onversaagd gestreden, en o zoo ontzettend veel geleden hebben. Op de puiuhoopen van hun door het vuur verwoeste hoeven zullen zij treuren over het verlies van hun nationaliteit. Wij gevoelen behoefte te verklaren, dat wij in die droefheid met geheel onze ziel deelen. De retraite van de Tweede Kamer of de ministerieele crisis bezworen. In den aanvang van do zitting der Tweede Kamer, die gisteren, Dinsdag gehouden is, deelde de Minister van Oorlog, Bergansius, het resultaat mede van het overleg der regee ring, dat na de aanneming van het amende ment-De Waal Malefijt heeft plaats gegrepen. Dit komt, uit de parlementaire taal in die der samenleving overgebrachteenvoudig hierop neer: Indien de Kamer het door haar gewijzigd artikel 66 verwerpt, dan zal het wetsontwerp betrekkelijk de krijgstucht niet worden ingetrokken, en de Minister van Oorlog zal zijn zetel niet verlaten. Hecht zij daaren tegen aan voornoemd artikel haar sanctie, dan kan de regeering de behandeling van het ontwerp niet doorzetten. Voor het geval nu, dat de Kamermeerderheid, die in een onbe waakt oogenblik, zonder zich behoorlijk reken schap te geven, zonder zelfs te denken aan de ernstige gevolgen van haar gedrag, een amendement aannam, dat den Minister mis haagde, het door de regeering aangegeven middel thans goed te maken, wat zij onwetend en onbewust bedorven heeft, aangreep, dan is de regeering bereid nieuwe voorstellen, waarvan de Minister inmiddels voorlezing deed, in te dienen, zooveel mogelijk in aansluiting met het amendementDe Waal Malefijt, maar met behoud van het beginsel van het regeerings ontwerp, dat niet kan worden prijsgegeven. In het wezen der zaak stelde dus de Minister van Oorlog aan do Kamer voor, terug te komen op een door haar pas eenige dagen geleden genomen besluit. Want dit is onzes inziens de beteekenis van den regeerings wenk aan de Kamer om art. 66 te verwerpen. Teneinde deze retraite behoorlijk te dekken zeido het Kamerlid Schaepman, dat het amen dement-De Waal Malefijt »een geïmproviseerd amendement waswaarover de Kamer toch niet met volkomen kennis van zaken heeft kunnen oordeelen". En de Kamermeerderheid, den Minister, die met de kruk van de deur in de hand stond, willend behouden, en wen- schenddat het regeeriügsontwerp op de krijgstucht in het Staatsblad komt, retireerde. Drie en twintig leden maakten den terugtocht niet mede, maar bleven pal staan voor het door de Kamer in de zitting van Vrijdag aangenomen beginsel. SHEUWSTiJPIHGEBl Oe Transvaalsoh-Engslsche oorlog? Volgens een bericht in de Engelsche bladen zullen er voorloopig 38.000 man als bezettings troepen in Zuid-Afrika blijveD. Pretoria, 31 Mei. Een proclamatie is uitgevaardigd, waarin ondanks de proclamatie van president Krüger, bevelende de schorsing van de rentebetaling vao de bons van Transvaal gedurende den oorlog, gezegd wordt, dat ze weer van 1 Juni af betaald zullen worden. (Hieruit valt op te merken, dat Engeland de Transvaalsche schuld voor zijn rekening neemt). 2 Juni. De meerderheid der Boeren aanvoerders, vertrokken van hier om hun commando's in te brengen, waarmee wel 14 dagen gemoeid zullen zijn. 3 Juni. De oorlogskosteu worden globaal berekend op 230 millioen pond sterling (2760 millioen gulden). Brussel, 3 Juni. Er loopen geruchten, dat er onder de Boeren verschil van meeniog bestaat met betrekking tot den vredeer zou zich een partij van onverzoenlijken vormen, vastbesloten met alle middelen den strijd tegen de Britsche souvereiniteit in Transvaal en Oranje-Vrijstaat voort te zetten. Engeland;. Londen, 1 Juni. In een stampvol Lager huis las Balfour de vredesvoorwaarden voor. De voornaamste artikelen van de overeenkomst zijn de volgende 1. De burgers te velde leggen aanstonds de wapenen neer en leveren alle geweren en munitie in hun bezit in. Zij zien af van alle verzet tegen het gezag des konings, dien zij erkennen als hun wettigen vorst. 2. Alle burgers te velde buiten de grenzen van Transvaal en van den Vrijstaat en de krijgsgevangenen buiten Zuid-Afrika, die burgers zijn, worden, bijaldien zij verklaren hun positie als onderdaan van den koning te aanvaarden, naar hun woonplaats teruggebracht zoo spoedig er vervoermiddelen verschaft kunnen worden en hun middel van bestaan verzekerd is. 3. De burgers, die aldus zich onderwerpen en terugkeeren, worden niet beroofd van hun persoonlijke vrijheid en eigendom. 4. Geen burger- of strafrechterlijke ver volging wordt iDgeateld tegen burgers, die zich aldus onderwerpen of aldus terugkeeren voor eenige daad, die in verband staat met het voortzetten van den oorlog. Deze bepaling strekt zich echter niet uit tot zekere daden in strijd met het oorlogsgebruik, welke daden na het einde van de vijandelijkheden voor den krijgsraad komen. 5. De Nederlandsche taal wordt op de openbare scholen in Transvaal en Vrijstaat onderwezen, waar do ouders der kinderen het verlaDgen, en wordt bij de rechtbanken toegelaten, waar het noodig is. 6. Het bezit van geweren wordt toegelaten aan wie er om vragen tot zelfverdediging en verlof er toe krijgen. 7. Het militaire bewind wordt zoo spoedig mogelijk vervangen door burgerlijk bestuur en zoo spoedig als de omstandigheden het bepalen worden vertegenwoordigende instel lingen als inleiding tot eigen bewind (self- government) ingevoerd. 8. Er wordt een commissie in ieder district benoemd, teneinde hulp te verleenen om de mcn8chen naar hun woonplaats terug te brengen en hun van middelen te voorzien voor het herstel van hun hoeve. De regeering stelt 3.000.000 pd. st. ter beschikking van de commissies en behalve deze vrije gift is de regeering bereid voor hetzelfde doel geld te leenen, gedurende twee jaar vrij van intrest en terug te betalen over een tijdperk van jaren tegen 3 pCt. intrest. Geen vreemdelingen of opstandelingen kunnen van deze bepaliDg voordeel trekken. Wat de behandeling van de opstandelingen betreft, heeft Lord Milner aan de Boeren- afgevaardigden een verklaring voorgelezen, waarvan de hoofdzaak het volgende isDe behandeling van de Kaapsche en Natalsche opstandelingen, die zich onderwerpen, zal, als zij naar hun kolonie terugkeeren, bepaald worden door de koloniale regeeringen in overeenstemming met de wetten dier kolonies. De Kaapsche regeeriDg is van oordeel dat het gros der opstandelingen levenslang van het kiesrecht verstoken moet zijn en dat de veldkornetten en alle opstandelingen die bij de vijandelijke legermacht een voorname plaats hebben ingenomen wegens hoogverraad terecht moeten staan, maar in geen geval zal de doodstraf worden toegepast. De overeenkomst is geteekend door Kit chener en Milner voor de Engelsche regeering en door Steijn, De Wet, Olivier en rechter Hertzog voor de regeering van den Vrijstaat, en door Schalk Burger, Reitz, Louis Botha en De la Reij voor de regeering van de Z.-A. Republiek. De Van-dag-tot-dag-schrijver in het Ubld. maakte naar onze meening eene juiste opmerkiDg toen hij Maandag schreef: Welke de voorwaarden zijn »van de overgave", gelijk officieel de vrede genoemd wordt, weten wij nog niet. En als wij ze vernemen, weten wij trouwens nog niet of wij de geheele waarheid vernemen en of plechtige beloften niet op papier gebracht om Britsche ijdelheid te ontzien niet de ware basis van den vrede zijn. Maar hoe het ook zij, Groot-Brittannië's bezwaren en gevaren beginnen nu pas. Engeland heeft niets, volstrekt niets ge wonnen door den onrechtvaardigen oorlog. Het heeft een drieduizend millioen gulden, een twintig duizend soldaten, een heirleger zieken en gewonden verloren, behalve prestige i en den eerbied der volken, maar het heeft niets gewonnen. De goudmijnen blijven aan j de Engelsche en Duitsche kapitalisten, en het Britsche volk betaalt voor den oorlog. Het brood zelfs is er voor belast geworden en van zijn eigen koloniën maakte Engeland zijn meesters". Londen, 2 Juni. De bekendmaking van de sluiting van den vrede werd door het volk met zeer groote geestdrift ontvangen. Aan «Mansion House" werd een wit plak kaat aangeplakt, waarop in roode letters staat »De vrede is afgekondigd". De lord-mayor verschoen op het balkon en sprak de menigte toe. De straten zijn vol menschen, die vader- landsche liederen zingen. Do menigte neemt gedurig in aantal toe. De klokken van de kerken en van andere gebouwen luiden. Er heerscht ontzaglijke geestdrift. Door de publicatie van don burge meester aan den voorgevel van het stadhuis is het bericht van den vrede in Zuid-Afrika met bliksemsnelheid door de geheele stad verspreid en de straten der City, verlaten en vervelend als gewoonlijk op de Engelsche Zondagen, werden plotseling verlevendigd. Op verschillende plaatsen werden vlaggen uitgestoken, hier en daar weerklonken trom petten en allerwegen werd »Rulo Brittannia" gezongen. De bladen maken met genoegdoening gewag van de totstandkoming van den vrede en brengen hulde aan de Boeren zoowel als aan de Britsche soldaten. De Standard heet de Boeren de dapperste tegenstanders, die het den Engelschen en kolonialen troepen immer ten deel is ge vallen te ontmoeten. De Morning Post beschouwt het als een gelukkig slot, dat de koning gekroond zal worden wanneer het rijk, waardoor Z. M. regeert, sterker is dan immer te voren. De Daily News zegtx»Wij hebben een grooter taak voor ons dan de oorlog was, namelijk eensgezindheid en geluk te brengen aan het verwoeste grondgebied, door den Boeren te toonen dat wij kunnen uitmunten in den vrede, zoowel als in den oorlog". De Daily Telegraph verklaart: »Het is goed voor Engeland, dat de crisis ontstaan is om bedwongen te worden, juist op het oogenblik, dat zij is ontstaan later zou het te laat geweest zijn het gevaar, waar tegenover wij gestaan hebben en dat wij te boven zijn gekomen, was een doodelijk gevaar". De Times bevat een hoofdartikel, waarin de volgende woorden »Wij treden uit den oorlog om met vernieuwden geest de zending van het Britsche Rijk te vervolgen, jonger in het bewustzijn van onze macht en jonger in onze verwachtingen dan toen de dappere tegeDstanders, die wij nu verwelkomen als mede-onderdanen, ons den oorlog opgedrongen hebben". Ouiischland. Het Reichsgesundheitsamt maakt thans zijn rapport openbaar met de overwegingen, op grond waarvan 't indertijd de regeering geraden heeft, het gebruik van boorzuur en zij a ver bindingen bij de verduurzaming van vleesch te verbieden. In een officieus artikel, hetwelk dit stuk toelicht, wordt medegedeeld dat reeds uit vroegere proefnemingen van het Gesundheits- amt is gebleken, dat de boorzuur-preparaten uitwerkingen hebben op de voediDg en de stofwisseling, die b.v. vreemd zijn aan keuken zout en salpeter. Ten slotte werden onder zoekingen ondernomen met gezonde, volwassen menschen, om binnen de grenzen van de tegenwoordige experimenteele techniek een denkbeeld te krijgen van de veranderingen in de stofwisseling bij het gebruik van boor zuur. Yoor een deel nam een man van de wetenschap deze proeven op zichzelf, voor een ander deel werden ze genomen met vier andere geschikte personen, die zich hiertoe vrijwillig beschikbaar stelden. De uitkomst was dat men, bij gebruik van boorzuur, constateerdevermindering van het nuttig effect van eiwit en van voedende vetten in den darm, vermeerderde waterlooziDg en afneming van het gewicht, die soms gevaarlijk voor de gezondheid werd. Op grond van deze en andere waarnemingen hebben de medische deskundigen zich eenstemmig voor het ver bieden van boorverbindingen verklaard. Bfoderltntf. Haarlem, 2 Juni. Gebleken is, dat in denzelfden nacht, waarin de moord op mej. Yan Weenien plaats vond, ook een poging tot iabraak is gedaan in de Rozenprieelstraat, ten huize van den politie-agent Stekelenburg, die nachtdienst had. De vrouw, die alleen thuis was met haar beide kinderen, welke nog geen drie jaar oud zijn, had zich ongeveer halfelf naar bed begeven, nadat haar man om 10 uur uit was gegaan. Te elf uur wordt zij wakker door bet getik aan het kastje, dat in haar slaap kamer staat en bemerkt zij tot haar grooton schrik een man, die zich geheel had ver momd en naar haar bed toekwam met een mes in de hand, dat op de tafel had gelegen. Hij voegde haar toe »Als jij mij jou geld niet geeft, dan vermoord ik jou met je beide kinderen". De vrouw gaf 't hem onge veer f2 toen de deur der buren eens klaps werd opengemaakt en de inbreker op de vlucht ging, denkende dat dit de deur was van het huis. De inbreker kwam de woning binnen door een zolderraampje en zoo de trap af, die naar de slaapkamer leidt. Hij is op dezelfde manier gevlucht. Men schijDt verband te zoeken tusschen deze brutale inbraak en den moord. De moord te Haarlem. De officier van justitie te Haarlem heeft bevel gegoven tot opsporing en aanhouding van Frans Rosier, gewoonlijk »Haarlemsche Frans" genoemd, als verdacht van den moord op mej. Yan Weemen op de Raamvest. Opmerkelijk veel en belangrijk zijn de aanwijzingen, thans tegen Rosier ingebracht. Men herinnert zich boe indertijd een man op klaarlichten dag bij een weduwe in de Nieuwstraat kwam en haar dreigde en geld afperstehet signalement van dezen man komt overeen met dat van Haarlemschen Frans. Daarmede komt óók overeen het signale ment van den inbreker bij den heer Westen dorp in de Groote Houtstraat, die eon paar revolverschoten loste. Rosier heeft een paar jaar gezeten voor il braak bij den heer Paul van Ylissingon aan de Leidsche Yaart, en wordt verdacht van den bekenden moord op twee oude vrouwen aan den Raamsingel, gepleegd in 1892. Merkwaardig is het dat toen, evenals thans, de verwonding met een stomp voorwerp moet zijn toegebracht. Gedurende den tijd, dat de verdachte ge zeten heeft, is te Haarlem geen moord ge pleegd en reeds vóór tien jaar was hij op do hoogte van de levenswijze der vermoorde, want meermalen kwam hij, met turf ventende, aan haar woning. Het nietige vrouwtje heeft hem wellicht herkend en toen waar schijnlijk gedreigd hem bij de justitie bekend te zullen maken. Men meent, dat het zoo goed als vast staat, dat juffrouw Yan Weemen met haar moordenaar geworsteld heeft, want haar valsch gebit is govonden in de gang van haar woning. De apotheker Van Rhijn heeft aan de justitie meegedeeld, dat in den nacht van den moord, om één uur, een man bij hem ia geweest, die zeide gewond te zijn en wilde verbonden worden. Om 'smans ongunstig uiterlijk hielp de apotheker niet, doch zond de man naar de politie, waar hij niet geweest is. Dinsdag zijn door den rechter-commissaris gehoord de heeren Van Dobben en Beeremanu, die op den avond vóór den moord op de Raamvest een verdacht doend persoon hebben gezien, die, zich ontdekt achtende, den kraag van zijn jas opzette. De begrafenis had Dinsdag te Overveen plaats. Op de lijkbaar lag een krans. Bij de begrafenis van het slachtoffer van den moord was veel publiek. De verdachte Ilaarlemsche Frans, tegen wien een bevel tot aanhouding is uitgevaar digd, is nog niet ondekt. 's Gravenhage, 3 Juni. Tweede Kamer). De Minister van Oorlog deelde hedenochtend mede, dat hij na de beslissing van j.l. Vrijdag zich genoodzaakt achtte om schorsing van de verdere behandeling te vragen om met zijn ambtgenooten te overwegen wat verder te doen staat. Op grond van de gehouden overwegingen kon hij thans mede- deelen, dat art. 66, zooals het thans luidt, een beletsel zou zijn voor do regeering met de behandeling van het ontwerp voort te gaan. Mocht echter het artikel worden verworpen, dan was de Minister gaarne bereid de verdere behandeling op zich te nemen. Om aan de wcnschen der Kamer tegemoet te komen, stelt de Minister voor na artikel 65 een artikel 65 a-c. Bij de formuleering daarvan heeft hij gestreefd naar een oplossing die voor de straf van verlaging de zaak regelt op een wijze zooveel mogelijk aansluitend bij het amendement-De Waal Malefijt. De straf zoowel als de plaatsing in een tuchtklasse wordt opgeschorst tot na de beslissing van den meerdere. Voorts wordt de mogelijkheid geopend tot toepassing eener niet geringe verzachting bij de andere straffen. Na uitvoerige discussie werd op voorstel van den voorzitter besloten na de pauze de stemming over art. 66 te doen plaats hebben en de verdere discussie over het ontwerp. Na de pauze is artikel 66 der Krijgstuchtwet verworpen met 67 tegen 23 stemmen, nadat de Kamer met 62 tegen 29 stemmen besloten had de discussie over hot artikel niet te heropenen. Vervolgens werd behandeld de door de Regeering voorgestelde nieuwe regeling. Rotterdam, 2 Juni. Een felle brand heeft gisterenavond in het Noorderkwartier gewoed en vele nieuwsgierigen werden door het brandalarm, dat de geheele stad in rep en roer bracht, daarheen gelokt. Op den hoek van de Jacob Catsstraat en Gerard Scboltenstraat bevindt zich in perceel 67 de winkel van den heer C. N. van den Broek, in tapijten, vloerzeilen, gordijnen, vloermatten e. d. Om vijf minuten over negenen wilde de beer Van don B. het licht in één der winkelkasten opsteken, toen de licht brandbare vitrages vlamvatten. In een oogwenk stond het winkelhuis in vlammen en aan blusschen met eigen middelen viel niet te denken. Bijgestaan door zijn 30-jarigen knecht, J. de Reus, die met andere werk lieden in den kelder aan de zijde der Gerard Scholtenstraat werkzaam was, wilde de heer Van den B, nog een kistje met geldswaarde redden uit één der beide opkamers, die aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1