ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 Hei 1903. (25 i e r i Is. z e e s c la e Cour an t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7698. Dlreoteura. j. DE LOOZE. Redacteurenj J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 ('ts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. De Transvaalsch-Engeleche oorlog. Pretoria, 29 Mei. De bijeenkomst der gevolmachtigden is gisteren afgeloopen. De Boeren-afgevaardigden keerden naar Vereeniging terug en Milner is naar Johannes burg vertrokken. Afrika. In do diamantmijnen van Kimberley, zoo wordt uit Kaapstad bericht, is dezor dagen een buitengewoon groote diamant van 400 karaten gevonden. De steen, welke geel van kleur is, wordt voorloopig ten kantore van een bank in bewaring gegeven, totdat hij door de officieele deskundigen zal zijn onderzocht. Engeland. Londen, 27 Mei. Het groote Pontondok, door de heeren Swan en Hunter te Wallsend gebouwd voor bet Britsche zeestation te Bermuda, vertrok gisteren van de Tyne naar Sheerness om daar beproefd te worden, alvorens naar zijn bestemming te gaan. Het reuzendok, dat 545 voet lang is, 7000 tons weegt, een oppervlakte beslaat van 69000 vierkante voet en een maximum lichtingsvermogen bezit van 17000 tons, heeft te Jurrow Slake 14 dagen liggen wachten op order om te vertrekken. Even na den middag werd het zware gevaarte midden in den stroom gebracht door de krachtige Nederlandsche sleepbooten Zwarte Zee", Lauwerzee" en Oceaan", terwijl de Engelsche sleepbooten »Rainhow", »Lord Warden" en »Resuce" hielpen om het de rivier af naar zee te brengen. Deze moeilijke taak werd zonder eenig ongeval volbracht, dank zij de zorgvuldige voorzorgs maatregelen en een vrije vaarweg, gehouden door de stoomsloep van den havenmeester. In twee uren was het dok veilig over de baar. Na een kort oponthoud om de sleep trossen vast te maken werd de zeereis naar Sheerness begonnen en als alles goed gaat, kan het dok Donderdag daar worden ver wacht. 29 Mei. Een gisterenavond overhaast saamgeroepen kabinetsraad vond hedenmorgen plaats. De minister van koloniën Chamberlain was aanwezig, hoewel hij aan een aanval van jicht lijdt. Zwitserland. De laatste man, die in Zwitserland gepijnigd werd, is dezer dagen in een dorp van het kanton Appenzell overleden. Het was de 75-jarige Johan Hazenauer. Hij werd in 1849 gevangen genomen onder beschuldiging van moord. Een rijk meisje van het dorp, Madeleine Faessler, werd in een vijver verdronken ge vonden en een paar dagen later trachtte Hazenauer's bruid, Maria Koch, een zeer schoon, maar arm meisje, een kostbaar sieraad te verkoopen, dat aan de verdronkene had toebehoord. Toen zij gevat werd, onder verdenking van moord op Madeleine, verhaalde zij den rechter dat haar bruidegom, Hazenauer, Madeleine had verdronken om de kostbaar heden van het meisje aan haar te geven. De justitie geloofde de schoone leugenaarster. Hazenauer werd gevangen gezet op water en brood, in een soort van kooi, onder het dak van het stadhuis en gedurende 200 dagen telkens ondervraagd. Maar hij bleef steeds, ondanks zijn vreeBelijk lijden, volhouden dat hij onschuldig waB, zonder op iemand de schuld te werpen, want hij wist waarlijk niets van de misdaad af. Eindelijk echter wekte het gedrag van Maria Koch weder achterdocht. Zij werd opnieuw gevat en bekende ten slotte, door allerlei vragen in 't nauw gebracht, dat zij Madeleiis* had vermoord, om de kostbaar heden van het meisje te stelen en van de •opbrengst daarvan een sieraad te betalen, dat zij voor haren bruidstooi had gekocht, zonder te weten hoe zij aan 't geld er voor zou komeD. Maria Koch werd nu veroordeeld en ter dood gebracht het moet vreeselijk zijn geweest hoe zij een uur lang tegen den beul en diens helpers heeft geworstelden Hazenauer werd vrijgelaten. Hij was een tijdlang een soort curiositeit van het dorp maar hij ontving geenerlei schadevergoeding en hij leidde, tot diepe zwaarmoedigheid ver vallen, in armoede een treurig leven, waaraan thans een eind is gekomen. Frankrijk. President Loubet heeft op de terugreis tusschen Kopenhagen en Duinkerken moeten ondervinden, dat de natuurkrachten en de elementen zelfs geen rekening houden met de door de volkssouvereiniteit begunstigden, evenmin trouwens als met de meest blauw- bloedigen op de erfelijke tronenna de lekkere dinertjes bij den czaar en na het smakelijke lunch bij diens opa, Denemarkens koning, heeft de president der groote Republiek, die 't huis toch ook niet kwaad gewend is, moeten leven (wel een halven dag langvan droog brood en beschuit, doordien in den nacht van Zondag op Maandag en Maandag den geheelen dag, de zee erg onstuimig was in het Kattegat, terwijl hij bovendien bij het overgaan van boord der »Cassini" aan boord der Montcalm" heelemaal nat moet zijn geworden wat alles den president echter geen moment uit zijn goede stemming heeft gebracht Te Duinkerken was de president Dinsdag alweer even welbespraakt als daarvóór te Krasnoje Selo, te Zarskoje Selo, te Peters burg, te Kroonstad en te Kopenhagen! Hij kon niet uitgepraat komen over des czaren vriendelijkheid en over de prachtige resultaten van zijn excursie en betoogde, dat men nu ook eensgezind, als goede burgers, leven moest in Frankrijk, zonder gekijf en met opzijzetting van alle parlijgeschillen, tot heil van de oplossing der financiëele, economische en maatschappelijke vraagstukken Om zes uur Dinsdagavond is de president met de ministers te Parijs aangekomen, vriendelijk begroet aan hot station en nu zal bij wel weer genoeg spoedig ervaren, dat 't met die eensgezindheid onder de Franschen toch niet alles botertje tot den bodem is! Duitschland. Zondag stond het perron van den stads spoorweg te Potsdam vol menschen, wach tende op den trein naar Friedenau. Toen de trein binnenkwam trachtte alles zich een plaats te bezorgen. Een dame kon niet meer mede. De trein zette zich in beweging. De dame deed een pas terug. Op dit oogenbük liep eon nakomer, een heer, die nog mee wilde, in volle vaart toe en botste in zijn haast tegen de dame aan. Deze viel van het perron en kwam tusschen de beide laatste wagens van den trein. Ofschoon de stationschef dadelijk liet stoppen, het was te laat. Do wielen waren over de ongelukkige heengegaan en hadden haar de borstkas verpletterd. De dood trad onmiddellijk in. De reizigers waren allen stom van ontzetting. Yele vrouwen vielen in zwijm. De man, die het ongeluk veroorzaakt had geheel tegen zijn wil, want hij verklaarde, dat hij loopende van achter een pijler van de kap de dame niet tijdig genoeg gezien had stond wezen loos in 't rond te staren. Belgü. Brussel, 29 Mei. Te Antwerpen is tot stand gekomen een aSociótó anversoise de Bondages" met een kapitaal van 750.000 frc., welke onderneming zich ten doel stelt het zoeken naar steenkolen in de Kempen en den verkoop of de exploitatie van conceseiën. Over de Kali, die aan den bodem onttrokken wordt. Onder de verschillende omstandigheden, die invloed uitoefenen op de vraag, hoeveel kali er in den mest moet zijn voor een bepaald gewas op een bepaalden bodem, is er uit den aard der zaak ééne, die allo andere beheerscht, n.l. hoeveel kali door de verschillende ge wassen aan den bodem onttrokken wordt. Op deze volgt in belangrijkheid van zelf, hoeveel kali er in den bodem aanwezig is. Wanneer wij toch weten, hoeveel er van een zekere stof in den grond is, en hoeveel er door een oogst gemiddeld van die stof uit den grond wordt weggenomen, dan kunnen we zoo ongeveer bepalen, hoeveel er van die stof weer in den grond moet gebracht worden. Ik zegzoo ongeveer. Want er zijn nog tal van factoren, die maken, dat do kali in den bodem niet altijd aanstonds opgenomen wordt. De uitkomst bij bovengenoemde berekening kan dan ook slechts leeren, hoeveel kali er op zijn minst in den mest moet zijn. Doch die wetenschap is reeds niet van belang ontbloot. Daar de meeste landbouwers, blijkens hunne wijze van bemesting, reeds overtuigd schijnen te zijn van de noodzakelijkheid eener phosphorusbemesting, zoo komt het mij zeer doeltreffend voor naast de hoeveelheden kali, die door de gewassen uit den bodem worden gehaald, tevens op te geven de hoeveelheden phosphorus. De aandachtige lezer kan dan zelf nagaan, waarom een kalibemesting bij0 een zeker gewas niet minder noodig is dan een phosphorusbemesting. Volgens zeer nauwkeurige berekeningen heeft men gevonden, dat in 1000 K.G. tarwe korrels gemiddeld voorkomt 5,2 K.G. kali en in 1000 K.G. tarwestroo 6,3 K.G. kali. Wanneer men nu verder aanneemt, dat men gemiddeld 1§ maal zooveel gewicht aan stroo bij een tarwe-oogst van het land haalt als aan korrels (als men b.v. 15 H.L. tarwe van 80 K.G. oogst, dat is dus 1200 K.G. korrels, heeft men 2000 K.G. stroo) eu men het ge wicht van een HL. tarwe gemiddeld op 78 K.G. stelt, dan haalt men dus met een ILL. of mud tarwe 78 KG. korrels (26 X 3) in 130 K.G. 6troo (28 X 5) van het land, dat is 1,225 K.G. kali. Iemand, die volgens deze berekening 18 Il.L. tarwe oogst van een H A. haalt ruim 22 K.G. kali uit den grond. Wanneer we op dezelfde wijze dit aantal K.G. berekenen voor phosphorzuur, komen we tot het cijfer 16 en voor stikstof zouden wij vinden het cijfer 40. De tarwe heeft dus in de eerste plaats in den bodem te vinden opneembare stikstof, in geringere hoeveelheid kali en eindelijk in nog geringer hoeveelheid opneembaar phosphorzuur. Dit leert ons echter in elk geval, dat de tarwe in nog grootere mate kali dan phosphorus uit den bodem haalt. Wanneer we de opbrengst van een H.A. wat hooger stellen, b.v. 24 H.L., wat voor een gemiddelde opbrengst zeker niet te hoog is, krijgen we voor kali- en phosphoruscijfers 28 en 21. Een gemiddelde tarwe-oogst neemt dus 28 K.G. kali uit den grond en 21 K.G. phosphorus per H.A. Op dezelfde wijze berekenende en een gemiddelden oogst tot grondslag nemende, vinden wij voor de voor naamste andere gewassen voor kali- en phosphoruscijfers de volgende Gewassen. Kali. Phosphorus. Tarwe 28 21 Rogge 40 23 Wintergerst 34 19 Zomergerst 30 18 Haver 58 22 Boekweit 47 20 Paardenboonen 94 34 Erwten 40 23 Koolzaad 55 38 Aardappelen 86 24 Suikerbieten 104 25 Ylas 31 23 Tabak 88 14 Mangelwortels 240 40 Knollen 102 34 Roodo klaver 130 39 Witte klaver 79 47 Luzerne 114 42 Spurrie 49 21 Grashooi 72 19 Bij de verschillende klaver- en grassoorten is bedoeld, dat rnon slechts de kali en het phosphorzuur van de eerste snede berekend heeft. Deze cijfers leeren ons, dat door de meeste oogsten zeer groote hoeveelheden kali uit den bodem worden weggenomen, en dat het dus niet overdreven is, te zeggen, dat kali een noodzakelijke meststof is voor do meeste landbouwgewassen. Antirevolutionaire gemeente raadsleden. Nu de »nieuwe koers" reeds sinds maanden gevolgd wordt op politiek gebied, is het wellicht tijd, meent de Standaard, om ook eens wat nader op de zaken der gemeenten te letten. De Tweede Kamer is om de Eerste Kamer heeft nog wel een liberale meerderheid, doch in de Provinciale Staten zijn de vrijzinnigen ook in de minderheid, In Kamer en Staten is dus, naar Standaard's wensch, alles in orde. Doch wat nu ten aanzien van de lands- politiek kant en klaar is, dat ontbreekt voor de gemeentelijke politiek. De gemeenten verkeeren te dezen opzichte in een moeielijke positie. Immers, 80 pCt. der gemeenten benoorden den Moerdijk hebben burgemeesters, behoorend tot de vrijzinnige richting, en van den burgemeester gaat toch altijd een groote invloed uit. Nu is de gemeente geen politiek lichaam in den gewonen zin des woords. De gemeente-politiek, ook al vloeien haar grenzen op velerlei wijze met die der lands-politiek inéén, heeft haar eigen terrein stelt hare eigen eischen. Men heeft daarbij te rekenen met allerlei belangen, die voor de verschillende gemeenten hemelsbreed uiteenloopenhet spreekt vanzelf, dat aan een raadslid van Amsterdam heel andere eischen moeten worden gesteld, dan waarmee een raadslid uit Ooltgensplaat bijv. volstaan kan. Maar toch zijn er ook algemeene vraag stukken, tot wier behandeling zoo niet alle, dan toch de meeste raadsleden in het land geroepen worden. Zij allen hebben bijv. te maken met het onderwijsen de vele daarmee in verband staande belangen. De j kindervoeding klopt in meer dan één gemeente j aan de deur het herhalingsonderwijs maakt een onderwerp van beraadslaging uit. Noemen j we verder de regeling van de gemeentelijke belastingen, en daarmee in verband, de quaestie der gemeente-exploitatie, met al wat daarbij behoorten dat is niet weinig. De gemeentelijke armenzorg baart veel hoofdbreken haar regeling is niet alleen uit financieel oogpunt, maar ook in menig ander opzicht van belang. Wie publieke vermakelijk heden noemt, noemt, vooral in plaatsen van eenigen omvang, ook de publieke eerbaarheid; een kwestie, die inderdaad alle overweging waard is en ook wendt zich de blik naar het vraagstuk van de ^Zondagsrust, thans wel bij een Rijkswet geregeld, maar waarbij de houding van den raad en van den burgemeester toch zeer veel af- of toedoet. Een gemeentelijk programma, wij hebben er meer dan eens naar hooren vragen, en we kunnen ons begrijpendat daaraan behoefte bestaatdat men wat steun en leiding heeft onder de onzen, die in zoo menigen raad een harden dobber hebben, en zich sterker zouden gevoelen, indien, ten minste in breede trekken, hun weg eenigszins ware afgebakend. De sociaal-democraten hebben dezelfde behoefte gevoeldhebben die uitgesproken 1 niet alleen, maar vonden ook een weg om in die behoefte te voorzien. Waarom zou dat onder ons niet evenzoo kunnen Zou het onmogelijk wezen eenig verband te brengen, b.v. tusschen de anti-revolutionaire raadsleden in het land Gevoelen onze mannen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en elders niet meer dan eens behoefte j aan elkanders steun en voorlichting Zou het niet veel waard zijn, indien ze eens konden saamkomen, teneinde de gemeenschappelijke gemeentebelangen te bespreken indien er i eens het initiatief werd genomen b.v. voor een congres van anti-revolutionaire raadsleden Onze Kamerleden, die elkander overvloedig ontmoeten, vormen een club, die uit den j aard der zaak dient om te komen tot éénheid van handelen. In enkele provinciën hebben onze Statenleden iets dergelijks. Doch de raadsleden staan op zichzelven. Ons dunkt, dat moet een weinig anders worden. Onder de anti-revolutionaire raadsleden zijn mannen van groote ervaring; wij behoeven maar op Amsterdam en andere plaatsen to wijzen, teneinde die uitspraak kracht bij te zetten. Welnu, dezen kunnen met hun rijke ervaring den zwakkeren staanden broeders uit andere plaatsen tot hulpe zijn, wijl men elders toch ook voor tal van vraagstukken komt te staan, die in do groote steden reeds in behandeling zijn. Zulk een congres zou wat eenheid kunnen brengenéén gedragslijn voor bepaalde gevallen kunnen uitstippelen misschien kwamen we op die wijze zelfs wel tot een goed gemeentelijk program. De ramp op Martinique. Met de mail uit West-Indiö zijn in Frankrijk eenige rapporten ontvangen over de ramp ook zijn eenige personen daar aangekomen, die van de gebeurtenissen weten te vertellen. Lbuerre, de waarnemende gouverneur, schrijft in zijn rapport over de groote uitbarsting o. a. het volgende Den 8en, tusschen 6 en 8 uur 's morgens, waren te Fort-de-France nog telegrammen uit Saint-Pierro ontvangen, meldende, dat de toestand onveranderd was. Om 5 minuten over achten, op het oogenblik, dat het stoomschip van de Compagnie Grirard Fort- de-France verliet om naar Saint-Pierre koers te zetten, werd een ontzaglijke witachtige wolkpluim, in groote spiralen wentelend, in de richting van de Montagno Pelée waar genomen. Op hetzelfde tijdstip werden du kabel en de telefoonlijn, die Saint-Pierre met de hoofdstad verbindt, verbroken, de barometer ging met een schok naar omlaag en er ontstond een vloedgolf op het strand. Wolken verduisterden binnen eenige oogen- blikken den geheelen hemeleen regen van steentjes, sommige 20 gram zwaar, kwam op Fort-de-France neer, gevolgd door een asch- regen, die tot bij elven duurde. De »Girard", die om kwart over achten vertrokken was, zette haar weg voort tot zij ter hoogte van Case-Pilote, juist halfweg, gekomen was daar, tegengehouden door de steenen en de asch, die zeer dicht vielen, keerde zij om naar Forte-de-France. Om 10 uur ging het stoomschip weer op weg, nadat de groote schrik, te Fort-de-France door den steenenregen veroorzaakt, wat bedaard was. Nadat de »Girard" voorbij Kaap Carbet gekomen was, zag men, dat 2 gebouwen in brand stonden. Eenige oogen- blikken later deed zich een vreoselijk schouwspel voor aan den voet van den vulkaan, omriDgd door een donkere rook- en aschwolk, stond alles op de kust in brand, van een punt ten noorden van Carbet tot aan Pointe Lamarre, voorbij het vlek Sainte-Philomène gelegen een uitgestrektheid van bijna vijf kilometers ook de boomen en de alleenstaande huizen brandden, een twaalftal vaartuigen ter reede van Saint-Pierre voor anker liggende (waar onder twee Amerikaansche stoombooten), stonden evenzoo in vlam. Het strand scheen geheel verlaten op zee was niets te zien dan eenig wrakhout. De hitte, door dezen vuurpoel uitgestraald, was zóó groot, dat de stoomboot niet verder kon komen, om één uur was ze te Fort-de-France teruggekeerdmet het bericht van de gruwelijke ramp. Wat de juiste omstandigheden betreft waaronder dat alles geschied ishet zou moeilijk zijn, die aan te geven. Uit de verklaringen van de enkele overlevenden en van menschen, die uit de verte het schouwspel aangezien hebben, bljjkt, dat tegen acht uur 's ochtends, ongetwijfeld nadat er een scheur ODtstaan was in één der zijden van den berg, een vuurhoos neergekomen is op Saint-Pierre, den on middellijken dood veroorzakende van de geheele bevolking, en tegelijkertijd alle gebouwen in de stad en alle schepen ter reede in brand stekende. De overtuiging van allen, die de plaats van het onheil bezocht hebben, is, dat niemaud, die zich binnen Saint-Pierre bevond op het tijdstip van de ramp, aan den dood heeeft kunnen ontsnappen. Het aantal slachtoffers wordt alleen te Saint-Pierre op meer dan 26 000 geschat, maar daarbij moeten gevoegd worden de menschen, die in den omtrek van de stad omgekomen zijn, zoodat het geheele aantal slachtoffers zonder overdrijving op ongeveer dertig duizend mag worden geraamd. In het laatst der vorige week is de paniek op Martinique en vooral te Fort-de-France iets verminderd. De Mont Pelée is in zijn verschrikkelijke uitbarstingen wat bedaard. Donderdagavond hebben 1500 menschen het eiland verlaten. Er komt van alle zijden genoeg hulp, vooral in den vorm van levens middelen. De bevolking vraagt echter allereerst om plaats op een schip, om zoo gauw mogelijk het rampzaligo eiland te verlaten. Te Brest liepen Zaterdag de onruet- wekkendste geruchten. Fort-de-France zou verzwolgon zijn. Wel verklaarde het gouver nement geen inlichtingen daaromtrent te hebben, maar omdat officiëele tegenspraak uitbleef, is men nog steeds in grooto zorg. Uit Washington wordt geseind, dat de 3 Amerikaansche oorlogsschepen, die hulp moesten verleenen voor Martinique, naar St.-Yincont vertrokken, omdat zij op de reede van Fort- de-France niet veilig meer waren. Eiken dag begint de meening meer veld te winnen, dat men het eiland St.-Vincent geheel en al zal moeten verlaten. Do Engelsche regeering zal echter geen beslissing nemen, alvorens een nauwkeurig onderzoek te hebben doen instellen. De Royal Society" van Londen zal zich hiermee belasten. Deze zal naar de Antillen eene commissie zenden, saamgesteld uit uitnemende geologen, die toegerust zijn met de noodige instrumenten en werktuigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5