Zaterdag 31 Mei 1903. (Z i e x* i Is. z e e s c lxe Courant). Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIËRIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7698. Directeur A. «r. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALEalleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 ets. Elke regel meer IS cts. Ontvangen model 1902. Poststraat. Volgens de Engelsche courantenberichten "zou de vrede met den Transvaal en den Oranje-Vrijstaat heden op den verjaardag van koniüg Edward VII tot staüd komen, en wel op dezen grondslag, dat de Boeren, hun onafhankelijkheid prijsgevend, aan Groot- Brittannië onderworpen worden. Nu kan men aan de Britsche pers, die in dezen oorlog zich juist niet door een groote mate van waarheidszin gekenmerkt heeft, niet al te veel vertrouwen schenkenmaar toch zijn eenige verschijnselen, die wijzen zoo al niet op de zekerheid, dan toch op de mogelijkheid van een op handen zijnden vrede. Vooreerst de lange duur der onderhandelingen te Pretoria met de afgevaardigden van de te Vereeniging samengekomene Boerenvergadering. Hieruit blijkt toch, dat of de Boeren aan den hun gestelden eisch bun nationaal volksbestaan geheel of ten deele prijs te geven, hebben toegegeven, of dat de Engelschen dien eisch althans ten deele hebben laten vallen. Ver moedelijk zijn van beide kanten op dit belang rijk hoofdpunt wederzijds concessies gedaan, in dien zin, dat de Boeren, Engeland's opper macht erkennendautonomie (zelfregeering) verkrijgen, hetzij terstond, hetzij binnen een niet al te ver verwijderd tijdstip. De rebellen- kwestie zal waarschijnlijk in een voor de Boeren gunstigen geest worden opgelost, zoodat de Kaapsche opstandelingen niets anders dan het tijdelijk verlies van hun stem recht zullen te betreuren hebben. Engeland zal de verbrande hoeven voor zijn rekening doen opbouwen, en voor het aankoopen van vee geld geven. Ten aanzien van de Kaffers zal hot bij de Boeren geldend grondbeginsel gehandhaafd blijvenhierin bestaande, dat gene niet met deze zullen worden gelijk gesteld. Deze voorwaarden maken volgens de Engelsche bladen de hoofdpunten voor den te sluiten vrede uit. Nog een andere grond zou voor het in aantocht zijn van den vredes toestand kunnen aangevoerd worden. In het Engelsche Parlement namelijk is op voorstel van den Minister Balfour besloten het begrootiogsdehat uit te stellen, totdat beslist zal zijn, of er vrede zal komen, dan wel, of de oorlog zal voortgezet worden. Hoewel men in Engeland vast overtuigd is van den op handen zijnden vrede, zoo ontveinzen sommige bladen het niet, dat een talrijke onverzoenlijke minderheid op de Boerenvergadering te Ver eeniging, hoofdzakelijk uit Vrystaters bestaande, sterk tegen een vrede is gekant, die aan de Boeren hun zelfstandigheid ontneemt, en die daarom den oorlog wil voortzetten tot het uiterste. De Engelschen dit is duidelijk verlangen om verschillende redenen naar vrede, en zijn daarom tot het doen van concessies op ondergeschikte punten geneigd, maar ook de Boeren wenschen, wat even verklaarbaar is, het einde van den oorlog. Het is voor hen hard zoo lang van vrouw en kinderen gescheiden te leven, dubbel hard te weten, dat deze door de Engelschen in de concentratie kampen zijn opgesloten. Daarbij komt, dat zij ook zullen denken aan de duizenden land- genooten, die ver van den vaderlandschen bodem in krijgsgevangenschap zuchten, en smachten om hun land terug te zien. Hindon, de bekende treinvernieler, een Ier van geboorte, heeft zich aan de Engelschen overgegeven; 81 mannen van zijn commando hebben dit voorbeeld gevolgd, nadat hun de wapenen door een afdeeling Boeren onder Slegtkamp ontnomen waren. Loubet is in Parijs van zijn reis naar Rusland teruggekeerd. Op zijn terugreis bezocht hij den bejaarden koning Christiaan van Denemarken, die hem met veel onderscheiding en warmte ontving. Loubet is bij zijn weder keer in Frankrijk wel met veel warmte, maar niet bepaaldelijk met groote geestdrift ont vangen. De Franschen namelijk beginnen het verbond met Rusland meer door den bril der werkelijkheid te beschouwen dan vroeger. De ervaring heeft hun toch geleerd, dat Rusland het gesloten bondgenootschap alleen ten bate van zich zeiven zooveel mogelijk exploiteert, en dat Frankrijk zelf tot dusverre er niets bij gewonnen heeft. Zij beginnen allengs te begrijpen, dat zij Elzas en Lotharingen niet tengevolge van de door hen gesloten alliantie zullen terug erlaDgen, een alliantie, die hun bovendien met het oog op de Russische leeningen zeer duur te staan komt. De Kamers zijn tegen 1 Juni bijeengeroepen. Het Ministerie zal een crediet van vijf millioen francs voor Martinique aanvragen. Maandag ondernamen tal van Parijzenaars een pelgrimstocht naar de graven der slacht offers van de Parijsche commune in 1871. Die graven bevinden zich op het bekende kerkhof Père Lachaise. Toespraken werden gehouden, en do roode vlag werd ontplooid. Een en ander was niet naar den zin der politie, die daarin meer zag een politieke manifestatie dan een vrome bedevaart. Zij trad handelend op, hetgeen ongeregeldheden tengevolge had. De roode vlag werd in beslag genomen, en zestig manifestanten werden achter slot en grendel gebracht. De erfenis-zwendelarij of millioenen-oplichterij van mevrouw Humbert neemt afmetingen aan, die in de geschiedenis haar weerga niet vinden. De kleinste pretentie bedraagt 25000 francs. Het totaal bedrag der schuldvorderingen beloopt de kleinigheid van 54millioen francs. In België hebben de Kamerverkiezingen een kalm en rustig verloop gehad. De regeeringsmeerderheid is versterkt uit de stembus te voorschijn gekomen. OpmerkiDg verdient nog, dat in de Kamer niet minder dan 37 socialisten thans zitting hebben. De Keizer van Duitschland heeft, gelijk wij reeds de vorige week besproken hebben, aan Amerika ten geschenke aangeboden een standbeeld, voorstellende Frederik den Groote, met 't verzoek 't te doen plaatsen op één der markten of pleinen in New-York. Nu gaan er in Amerika stemmen op, die tegen de aanneming van dit opzienbarend cadeau opkomen. Zij beweren namelijk, dat in een republiek geen standbeelden voor vorsten mogen verrijzen, en dat de president Roosevelt den repuhlikeinschen regeeringsvorm schromelijk miskent, wanneer hij een dergelijk geschenk toch aanvaardt. Ook wordt beweerd, dat de Amerikanen als contra-beleefdheid aan "Wilhelm II een standbeeld van Washington zullen aanbieden, met het beleefd verzoek het te willen plaatsen in de Sieges-Allee te Berlijn. In het Pruisische Huis van Afge vaardigden is in de eerste lezing behandeld het zoogenaamde Polenkrediet, waarmede bedoeld wordt, dat van staatswege uit de schatkist een zekere som aan de regeering wordt toegestaan tot aankoop van land, dat in Pruisisch Polen gelegen, aan de Polen in eigendom toebehoort, teneinde het aan volbloed Duitschers te verpachten, om op die wijze het Polenland te germaniseeren. De Poolsche afgevaardigden verlieten, na tegen deze voordracht bij monde van één hunner geprotisteerd te hebben, gezamenlijk de vergaderzaal. Namens de Fortschrittpartei sprak Eugen Richter tegen het door Yon Bülow verdedigd regeeringsvoorstel. Hij was van oordeel, dat het onverstandig was, tegen de Polen te ageeren, daar de voorgestelde maat regel weinig of geen uitwerking zou hebben, en ook niet in overeenstemming was met de constitutie, die alle burgers gelijk voor de wet verklaarde. Ook het centrum scheen met de voordracht weinig ingenomen te zijn. Besloten werd het regeeringsvoorstel naar een commissie van 21 leden te verwijzen. Haderland. Apeldoorn, 28 Mei. De regeerende vorst van Waldeck heeft aan H. M. de koningin moeder de beschikking gegeven over zijn kasteel te Schaumburg. H. M. zal tegen half Juni daarheen ver trekken, om er eenige weken te verblijven. Alleen de datum van het vertrek van Het Loo is nog niet vastgesteld. De toestand van H. M. de koningin is nog steeds beterende. Gisteren ifl vastgesteld, dat H. M. de koningin-moeder het sanatorium te Hellendoorn zal openen, daar de toestand van H. M. de koningin zulks niet toelaat. IJmuiden, 29 Mei. Terwijl Dinsdagmiddag alhier eenige Haarlemsche glazenwasschers bezig waren aan het Koning Willemshuis, begon één van hen plotseling te schreeuwen en te gillen. De man had met één zijner handen één van de geleiddraden der elec- tri8che verlichting gegrepen en daardoor de strooming door het lichaam gekregen. Akelig kermende bleef hij hangen en kon den draad niet loslaten. Een van de talrijk toegestroomde nieuws gierigen, de bakker J. Krab, neemt dadelijk de ladder op zonder te bedenken, dat hij zelf daarbij gevaar loopt, en bevrijdt hem uit zijn gevaarlijken toestand. De man, die brand wonden bekomen had, werd in het Koning Willemshuis opgenomen en door dr. Lange- veld verbonden. Gelukkig k^n men hem een uur later weder aan het werk zien. Amsterdam, 29 Mei. Gisteren werd uit België aan de Nederlandsche regeeriDg uit geleverd de kantoorlooper Hofstede, die zich eenigen tijd geleden met een door hem ont vangen bedrag heimelijk naar het buitenland had begeven. De beschuldigde was vroeger rechercheur van politie te dezer stede. Nog een groot gedeelte van het ontvreemde geld werd bij hem gevonden. Door een rechercheur is gisterenavond een persoon gearresteerd, verdacht van vele in den laatsten tijd gepleegde diefstallen door insluiping. De veiligheid in de hoofdstad liet gedurende geruimen tijd veel te wenschen over en te hopen is het, dat het eindelijk aan politie en justitie moge gelukken daaraan perk te stellen. Utrecht, 29 Mei. Bjj een bewoonster der Viestraat alhier vervoegde zich in het begin der vorige week een heer van middelbaren leeftijd om een paar gemeubileerde kamers met pension te huren. Zooals hij voorgaf, was hij door een groote firma belast met het oprichten van agenturen in een zeer courant artikel en dacht hij ongeveer 3 maanden te blijven. Daar de gevraagde huurprijs hem alleszins billijk voorkwam, was men de zaak spoedig eeDs en werd den volgenden morgen het kwartier door hem betrokken. Yeel last had men van den nieuwen huurder Diet, daar deze alleen thuis kwam om te eten en te slapen, waarin hij echter een meester bleek te zijn. Yoordeelig was het zaakje dan ook voor de juffrouw juist niet, doch daar meneer had beloofd ook haar zoon te zullen bedenken, stapte zij daarover gaarne heen. Toen echter na verloop van eenige dagen de verwacht wordende koffers nog altjjd op zich lieton wachten en meneer zelfs een leening bij zijn hospita sloot, begon men kwaad vermoeden te krijgen, totdat men gisteren de politie in den arm nam. Hiervan schijnt sinjeur echter de lucht te hebben gekregen, althans na gisterenmiddag nog eens flink te hebben gedineerd, is hij uitgegaan en sedert niet teruggekeerd. Leiden, 28 Mei. Gisterenmiddag gebeurde er bij deze stad een ongeluk, dat betrekkelijk goed afliep. De Irein stond n.l. vlak bij den overweg te stoomen, juist toen er 0 tilbury's, bespannen met een paard, moesten passeeren. De eerste ging goed voorbij, maar het tweede paard schrok zoo hevig van het snuiven dor locomotief, dat het begon te steigeren en met de tilbury op zij viel. De personen, die er in zaten, vielen uit de tilbury op het gras en kwamen met den schrik vrij. Het daarop volgende paard schrok eveneens en sprong over de omgevallen tilbury heen met het rijtuigje achter zich, stortte in de daarachter liggende sloot, met den kop in den modder, en stikte. De personen, die in de tilbury zaten, raakten er onder en werden er na zeer veel moeite onder uit gehaald, zoodat ook hierbij gelukkig geen menschenlevens te betreuren waren. De wijze, waarop de politie bij dit ongeval optrad, wordt door verscheidene toeschouwers geroemd. Rotterdam, 28 Mei. Gisterennacht, om half drie, heeft een brand gewoed in een benedenhuis aan de Noorderstraat 17. De brand ontstond in de achterkamer, terwijl de bewoners in de voorkanïer sliepen. Het bovenhuis wordt door vier gezinnen bewoond, waarvan het gezin van M. IJspetter zich den toegang langs de trap zag afgesneden. IJ. wierp twee zijner kinderen uit het raam, die behouden in dekens werden opgevangen. Zijne vrouw redde zich langs een brandladder en hij zelf klom over de daken. Ia een uur tijds was de brand door twee spuiten gebluscht en tot het benedenhuis beperkt. Assurante dekt de schade. Zierikzee, 30 Mei. Programma van het eerste zomer-concert in de sociëteit x>Ons Genoegen" alhier, te geven door het harmonie-gezelschap x> Kunst en Eer" (directeur de heer S. Klimmerboom), op Zondag 1 Juni a.8., des avonds te 8 uur: 1. Fröhliche Heimkehr. Marcbe Militaire, H. Bohm2. Ouverture zu Berlin wie es weint und lacht", Conradi; 3. Pasquino. Polka, J. Steenebrugen4. Fantaisie sur l'opéra Lackmé, L. Delibes; 5. Fantaisie no J. Heijmans6. Bleu d'Azure. Valse de Concert, G. Cossetli; 7. Sénoritas. Mazurka, A. Precklxer; 8. Fantaisie-Ballet L. Montagne. Dinsdag werd in de Tweede Kamer behandeld het voorstel van wet van de heeren De Savornin Lohman, Kolkman en Heemskerk tot aanvulling der militiewet van 1901, hierop neerkomend, dat art. 111 niet op de lichtingen van 1895 en 1896 van toepassing is. Opdat voorstel was door de heeren Drucker, Fokker, Ketelaar, Marchant en Van Raalte een amen dement ingediend, strekkend om ook de lichting 1897 in die nieuwe regeling op te nemen. Gelijk reeds door ons werd medegedeeld, werd het amendement van Drucker en zijn vier andere collega's met 56 tegen 33 stemmen verworpen, zoodat de lichting 1897 van de herhaliDgs-oefeningen niet is uitgesloten. Het voorstel van wet werd hierop met 86 tegen 2 stemmen aangenomen. Is ook al niet alles verkregen, wat gewenscht werd, toch heeft de door geheel Nederland op touw gezette beweging tot dit resultaat geleid, dat althans de verlofgangers van 1895 en 1896 niet noodeloos en met schending van een reeds door hen verkregen recht uit hun werkkring en broodwinning gerukt worden. "Wij ontvingen in zakformaat een reis gids voor de Hoeksche WaardZeeland zomerdienst 1902, uitgave van M. J. Witte, Oud-Beierland. De heer J. J. K. te Goes ontving dezer dagen het treurige bericht dat zijn 19 jarige zoon Zondag voor acht dagen te Cardif, toen hij des avonds aan boord van zijn schip wilde gaan, van de loopplank in het water viel en verdronk. De jonge man voer sinds twee jaar ter koopvaardij en had nu, met een nieuw schip, een reis naar Noorwegen gemaakt, van waar hij terugkeerde toen hem het ongeluk trof. 5 kinderen in een jaar en een week. Te Vlissingen zijn tweelingen geboren in een huisgezin, waaria een jaar en een week te voren drielingen verschenen. Door de vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder is met 24 tegen 18 stemmen besloten de gevraagde subsidie voor de ontworpen stoomtram Hontenisse Selzaete te verleenen. Door de vergadering van ingelanden van den polder Beoosten Blijbenoorden (Axel) is met 16 tegen 11 stemmen besloten aan het comité voor een tramlijn Hontenisse Selzaete gedurende 20 jaar een jaarlijksch subsidie van f 100 te verleenen. Het comité vroeg f 140 'sjaars. Nieuwerkerk, 29 Mei. In den nacht van Dinsdag op Woensdag moet J. K., arbeider te Kapelle, vader van een talrijk gezin, heimelijk zijn woning hebben verlaten om daar tot heden niet terug te keeren. Men vreest, dat hij zich verdronken heeft. 30 Mei. Hedennacht, waarschijnlijk door den regen en het onweer tot beter in zicht gekomen, is J. K. bij zijn vrouw komen aankloppen, om binnengelaten te worden! Hij had al den tijd, van Woensdag af, in een veld met koolzaad gelegen. St.-Filipsland, 28 Mei. In den Anna- Jocoba-Polder viel een jongen bij het slootje spriDgen en brak een arm. AanbestedingenVer koop In gen enz. Stavenisse. Door het bestuur der water- keering van het calam. waterschap Stavenisse werd publiek aanbesteed het herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot 30 April 1903, van de aarde-, kram-, rijs- en steeDglooiing- werken aan genoemde waterkeering. De raming was f 3306,88£. Inschrijvers de heeren: Y. C. P. Bolier te Scherpenisse, voor f 3046; J. Lindenberg te Wemeldinge, voor f 2980; M. Kleppe te Scherpenisse, voor f 2936C. Bolier te Bruiniese, voor f 2890, en P. Moerland te Stavenisse, voor f 2847 (reeds per telegram in het vorig nummer vermeld). Te Terneuzen is gisteren door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuw- Neuzen aanbesteedhet maken van werken tot verdediging van den oever aan genoemden polder. (Raming f 21841.77). Het hoogst schreef in de heer H. de Kluiver te Sliedrecht, voor f 17684, het laagst de heer P. A. van de Velde te Terneuzen, voor f 15845. Aan den laagsten inschrijver werd het werk gegund. Te Rilland-Bath werd Woensdag aan besteed het jaarlijksch onderhoud van den calamiteuzen Zimmermanpolder, voor welk werk het minst inschreef de heer J. de Bree Fz. te Terneuzen, voor f 17477. Poortvliet, 29 Mei. Hedenavond werd in de herberg van J. Noom alhier, door den notaris Yan Steenbergen van Tholen, ten verzoeke van den heer Johs. van Splunter, publiek verkocht bij toewijzingeen woonhuis en erf in de kom van het dorp voor f 900 een perceel bouwland in den Klaas van- Steenland-Polder, groot 1 gemet 88 roeden, voor f 035een perceel bouwland in de Kleine Krenge te Scherpenisse, groot 257 roeden, voor f 505. Alles per gemet. Landbouw en Veeteelt. Riet en Bietsuiker. In Die Natioji treffen we een artikel aan van den Utrechtschen hoogleeraar d'Aulnis de Bourouill, waarin de schrijver uiteenzet, dat de vrees, in Duitschland opgekomen na de Buikerconferentie te Brussel, dat n.l. de verlaging van het invoerrecht van 20 mark tot 4.80 mark per 100 K.G. voor de beetwortelsuiker een zware concurrentie voor de rietsuiker ten gevolge zou hebben, ten eenenmale ongegrond is. Om dit duidelijk te maken, wijst professor d'Aulois op Nederland. Do hier te lande voortgebrachte suiker is belast met f 27 per 100 K.G. en het invoerrecht is even hoog. De prijs van de suiker in Nederland is (afgescheiden van onkosten en verdiensten voor de tusschenhand) uitsluitend samengesteld uit den prijs op de wereldmarkt, vermeerderd met de belasting. Yan een voorsprong voor den Nederlandschen producent kan men alleen in zooverre spreken, dat deze uit de staatskas een premie ontvangt. Deze premie beliep in de campagne 1900—1901 f 1.56 (n.l. f 1.38 voor den fabrikant en f 0.18 voor den raffinadeur). Werkelijk beschermend werkt deze premie echter niet, daar de prijs hier te lande met dat geheele bedrag verhoogd wordt. De invoer van suiker in Nederland is aanzienlijk, doch deze doet geen schade aan de productie in het land zelf, integendeel, die productie neemt steeds toe. Wel daaren tegen leidt de invoer tot grooteren uitvoer. Ik heb alle moeite gedaan zegt prof. d'Aulnis om in Den Haag rietsuiker te koopen, maar dat is mij niet mogen gelukken. Mijn mede-gedelegeerde ter suikerconferentie, de heer Eschauzier, heeft mij uit Java kort geleden een pakje suiker gestuurd om mij eens rietsuiker te laten zien. De invoer van suiker voor de raffinaderijen neemt telken jare af. Tegen 149 ton in 1891, beliep deze invoer slechts 2 ton in 1900. De invoer van ruwe suiker beloopt hier nog iets meer, omdat behalve voor de raffinaderijen ook voor de bakkers direct deze stof wordt aangevoerd, ter vervaardiging van een bepaald Boort van koek, dit is echter niet meer dan enkele tonnen. We kunnen nog vragen of hier veel geraffineerde rietsuiker wordt ingevoerd. In 1900 werd 6.498.961 K.G. geraffineerde suiker ingevoerdwas daaronder misschien veel rietsuiker? De schrijver acht dit uiterst onwaarschijnlijk. Waar zou deze suiker geraffineerd zijn De suikerprijs is in Engeland hooger dan hier. Nederland voert dan ook uit naar Engeland, doch het omgekeerde is slechts onder zeer bizondere omstandigheden het geval. Uit de statistieken blijkt dit zonneklaar. België, Hamburg on Pruisen voerden in Nederland te zamen meer dan 5.000.000 K.G. in, terwijl uit Engeland slechts 10 kilogrammen werden aangevoerd in gemeld jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1