ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 27 Mei 1902. (Z i e r i li. z e e s c h. e C o u r a n t). 58ste JAARGANG. No. 7696. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., SCHUTTER IJ. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeura. j. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 3C' lts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandag.»'Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen s model 1902. Poetstraat. De geborenen in 1877, die zich dit jaar voor de Schutterij moeten laten inschrijven en nog niet aan deze verplichting hebben voldaan, worden herinnerd zulks alsnog vóór 1 Juni a.s. te doen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie, benoemd ingevolge art. 15 der Wet op Schutterijen, hare eorste zitting tot onderzoek van hen, aan wie - of der redenen waarop in het vorige jaar voor waardelijke vrijstellingen zijn verleerd, zal houden op Zaterdag 31 Mei ek., des namiddags 2 uur. Zierikzee, den 26 Mei 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het BESTUUR der RIJKSVERZEKERINGSBANK in aukt bekend: dat alle werkgevers, die verzfkeringsplichtige bedrijven uitoefenen en tegen loon één of meer werklieden in hunnen dienst hebben, verplicht zijn vóór 1 Juni a.s. daarvan aangifte te doen dat de aangifte geschieden moet op formulieren in tweevoud, die kosteloos verkrijgbaar zijn aan elk post kantoor en hulppostkantoor, en die na invulling en onderteekening aldaar weder moeten ingeleverd worden, tegen bewijs van ontvangst; dat tot aangifte gehouden zijn ook die werkgevers, die hun personeel reeds tegen oigelukken verzekerd hebben of die voornemens zijn vergunning te vragen om het risico zelf te dragen of aan eene vereeniging of vennootschap over te dragen; dat bij elk stel formulieren eene lijst is gevoegd van verzekeringsplichtige bedrijven, en dat ook zij, die twijfelen of hun bedrijf valt onder een der daar genoemde, echter wel zullen doen eene aangifte in te leveren, waarop zij den grond van hunnen twijfel kunnen ver melden; dat, wie hunne formulieren niet tydig inleveren of niet behoorlijk invallen of nalatig zjjn in het verschaffen van inlichtingen, strafbaar zijn volgens de wet. HET BESTUUR DER RIJKSVERZEKERINGSBANK Oe Transvaalseh-Eitgelsche oorlog. Een deel van een commando is Vrijdag avond te Balmoral aangekomen om zich over te geven. Men verwachtte, dat de rest van het commando er te middernacht zou aan komen. De Transvalere te velde blijken dertig ver tegenwoordigers naar de bijeenkomst te Ver- eeniging te hebben gezonden, en de Vrijstaters óók dertig. Voor de commando's in de Kaap kolonie kwamen drie gedelegeerden op. Bij de beraadslagingen moesten zijdie verklaarden zich bij het prijsgeven der onaf hankelijkheid te zullen nederleggenmenig bitter woord van de vrijheidsmannen hooren. Maar waar van Transvaalsche zijde vooral het onvermijdelijke van het aanvaarden der Britsche voorwaarden werd bepleit, weigerden zij toch beslist elke afzonderlijke overeenkomst met de Britten, waarbij de VrijBtaters zouden worden alleen gelaten. Het was toen, dat besloten werd de voor naamste leiders naar Pretoria te zenden, om met Kitchener en Milner nader te beraadslagen. Het zestal blijkt bestaan te hebben voor Transvaal uit Schalk-Burger, Reitz en De la Rey en uit Steyn, Brand en De "Wet voor den Vrijstaat. Hoofddoel van dezen stap is waarschijnlijk geweest te vragen, welke mate van zelfstandig heid de Britten dan dachten te geven, en wanneer, voor het prijsgeven der onafhanke lijkheid. De Standard verneemt uit Pretoria, d.d. 22 dezerIk ben nu in staat met grooter nadruk dan in mijn vorig bericht te zeggen, dat er vooruitzicht is op epoedigen vrede. Naar men gelooft, is een finale overeenkomst opgesteld, die, naar men hoopt, aangenomen zal worden. De Standard verneemt verder, dat de toe stand voor den vrede gunstig is De afgevaar digden der Boeren hebben geen eiechen gesteld, waarbij de Engelsche regeering eenig hoofd beginsel, waarop zij blijft staan, zou moeten opofferen. De eisch van onafhankelijkheid is als hopelooa prijsgegeven, en de afgevaardigden hebben er zich mee vergenoegd, de amnestie, de schadevergoeding en een zelfstandig bestuur te berde te brengen. De Daily Neivs verneemt: De Boeren hebben geëischt, dat hun onmiddellijk zelfstandig bestuur verleend wordt. Wordt hun dat niet verleend, dan verlangen zij hun tijdelijke regeerders te mogen adviseeren. Verder verlangen zij amnestie voor de rebellen, en verlof om hun geweren en paarden te houdenvoorts den waarborg, dat de inboor lingen niet met blanken op voet van gelijkheid worden gesteld. Dan stellen zij voor, geen grens te bepalen voor het verstrekken van geld ter wederopbouw van huizen en het herstel van den veestapel der hoeven. Naar het gerucht gaat, heeft de Engelsche regeering geantwoord, dat zij onmogelijk een tijdstip voor de invoering van zelfstandig bestuur kan vaststellendat geen rebellen, behalve misdadigers, lastig gevallen zullen wordendat vuurwapenen ter verdediging tegen inboorlingen op een bewijs van ver gunning toegestaan worden; dat inboorlingen niet op voet van gelijkheid met blanken gesteld zullen worden, en dat aan het parle ment gevraagd zal worden geld te leenen zonder vastgesteld bedrag om huizen op te bouwen en de hoeven van vee te voorzien. De Standard verneemt: De kabinets raad duurde Vrijdag twee uur. Daarna had er eèn bijeenkomst plaats van een commissie uit het kabinet. Chamberlain is vervolgens bij den koning op gehoor geweest. De ministers hebben allen de stad verlaten. Chamberlain is naar Birmingham. De geheele Engelsche pers is thans hoopvol gestemd ten aanzien van de kansen op vrede, naar aanleiding van den Vrijdag gehouden ministerraad. Zelfs meent de Times te weten, dat de Boeren hun eisch betreffende onaf hankelijkheid prijs hebben gegeven, waardoor de kansen op vrede aanmerkelijk verbeterd zijn. De geheele pers geeft te verstaan, dat de voorstellen van de Boeren, die de kabinets raad behandeld heeftgeen buitengewone moeielijkheden en onoplosbare vraagstukken inhielden. Alleen verklaart de Daily Mail, dat de kabinetsraad elke concessie van gewicht geweigerd heeft. Het blad herhaalt, dat het Engelsche antwoord op de voorstellen van de Boeren den vorm heeft van een ultimatum. Kitchener heeft tot opdracht om, wanneer de Boeren te Vereeniging het verwerpen, den oorlog krachtdadig voort te zetten tegen de I onverzoenlijken. Een Afrikaander, die op het oogenblik in Europa vertoeft, schreef dezer dagen j «Een dame, die eenige weken geleden uit Johannesburg is aangekomen, zegt, dat het j zes weken geduurd heeft, voordat zij verlof kou krijgen om Johannesburg te verlaten. Zij I verhaalt van een man, die des nachts om 12 uur uit zijn bed werd gehaald, naar 't fort 1 gevoerd, en teD zes uur 's morgens zonder j eenig verhoor werd doodgeschoten, enkel op het gezegde van een vijand, dat hij anderen aangeraden had de stad heimelijk te verlaten, 1 om naar de Boerencommando's te gaan". I Italië. De pauselijke internuntius bp het Neder- landsche hof, mgr. Tarnasei, is Zaterdagmorgen te Rome overleden. Rusland. President Loubet heeft Rusland, na een hartelijk afscheid, alweder verlaten. Zaterdag middag aanvaardde hij van Kroonstad uit met de «Montcalm" de terugreis, nadat de Czar en de Czarina hem nog eerst de eer hadden aangedaan aan boord een afscheids- vroegmaal te gebruiken. De President heeft 100,000 francs geschonken voor de armen van St.-Petersburg, Tzarkoë, Peterhof en Kroonstad. Loubet heeft onder meer ook het St.-Peters- burgsche Czar-Peterhuisje bezichtigd een zeer eenvoudige Russische boerenwoning bestaande uit een voorhuis en twee kamers, waar Peter de Groote in 1703 heeft gewoond, toen hij toezicht hield over den bouw van St.-Petersburg. Daar worden allerlei voorwerpen bewaard, welke de Keizerlijke timmerman eigenhandig heeft gemaakt, o. a. ook een groote leuning stoel voor eigen gebruik. Zondag is de President te Kopenhagen aangekomen, waar hij door Koning Christiaan en diens Hof begroet werd. Te Duinkerken ia men druk in de weer met toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van het terugkeerend Hoofd van den Staat. Den 27en Mei zal de President weder te Parijs zijn. Frankrijk. Volgens den Liverpoolschen berichtgever van le Figaro is de familie Humbert uit Liverpool vertrokken met een bizondere, door haar gehuurde stoomboot. De crediteuren in het faillissement-Humbert zijn opgeroepen tot een bijeenkomst te Parijs, op 27 Mei, waar de rechter-commissaris hen wil raadplegen over de samenstelling van de lijst van vermoedelijke crediteuren, de be noeming van controleurs, enz. De schuldvorderingen bedragen millioenen francsdaar zijn er bij van een paar millioen. Onder de slachtoffers van Mevrouw Humbert is ook een kassier, dien zij overhaalde haar uit de brandkast zijner patroons 300,000 francs te leenen, welke zij hem den volgenden dag terug zou geven, en, die zij nooit teruggaf. Toen de man lastig begon te worden, en te kennen gaf, dat hij haar bedrog doorgrondde, gaf zij den diefstal aan in een ongeteekenden brief, waarin zij ook sprak over den ver warden geestestoestand" van den kassier als voorzichtigheidsmaatregel voor het geval, dat hij haar mocht willen beschuldigen. De kassier werd tot één jaar gevangenisstraf vercorleeld. Hij is onlangs uit de gevangenis ontslagen. BelgiS. Jan Jacobs begaf zich Maandagavond naar zijn buurman Hermans, om over de feesten te Hoogstraten te spreken. Hij was hier nauwelijks eenige minuten, of bij Scheyltjens, die naast Hermans woont, scheen getwist te worden. Yrouw Hermans en hare dochters, die familieleden zijn van Scheyltjens, gingen zien, wat er gaande was. Zij zagen weldra, dat de zoon, Jan Scheyltjens, thuis twist maakte, en de meubelen verbrijzelde. Toen de twee buurvrouwen binnenkwamen, nam hij zijn geladen revolver, en loste buiten twee schoten in de lucht. Jan Jacobs, die in het huis van Hermans alleen achtergebleven was, daar bij zich in den twist niet wilde mengen, wachtte nog eenige oogenblikken, en keerde toen langs de achterdeur huiswaarts, doch nauwelijks had hij den dorpel overschreden, of hij zag Jan Scheyltjens aankomen met een knuppel Zonder een woord te spreken bracht de kerel Jacobs een geweldigen slag toe op het hoofd. De ongelukkige werd met één slag neergeveld. Middelerwijl waren de zoon en dochter van het slachtoffer ter plaats gekomen. De woestaard zeide hun: «Gaat uw vader daar binnen halen, ik heb hem lam geslagen De zoon maakte hierop opmerkingen, welke het gevolg hadden, dat de woestaard, die nog altijd mot zijn stok en revolver gewapend was, den zoon slagen toebracht. Nu kwam diens broeder ook toegesneld. De moordenaar loste toen twee schoten op de dochter en den zoon van het slachtoffer Jacobp. Zoo verklaren deze toch. Gelukkig werd niemand door die schoten gekwetst. De zoon Jacobs had plotseling het hoofd gebukt, zoodat de kogel boven hem heen vloog. Intusschen had vader Jacobs het bewustzijn teruggekregen, en kroop op handen en voeten de woniDg binnen. De dader mishandelde hem toen nog met geweldige stokslagen. Het slachtoffer werd naar zijn woning gebracht, en door een geneesheer verzorgd, die zijn toestand heel bedenkelijk voDd. De gendarmen deden een ijverig onderzoek. De toestand van het slachtoffer verergerde. Het parket van Turnhout werd verwittigd. De dader, ScheyltjenB, werd op bevel van het parket aangehouden. Hij deed volledige bekentenissen, voor wat de slagen op Jacobs betreft, doch hij loochende stellig, met den revolver op iemand geschoten te hebben. Zijn 1 er schoten gelost, dan gebeurde dit in de 1 lucht. De woestaard is door de gendarmen naar het arresthuis van Turnhout overgebracht. De dader is de zoon van den ongelukkigen Scheyltjens, wiens zonderlinge verdwijning over 2 of 3 jaar in de Kempen zooveel opschudding verwekte, en wiens lijk eindelijk uit de vaart werd opgevischt. De leden van het parket zijn te Turnhout teruggekeerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Het gerucht liep, dat Jacobs zou overleden zijn. Dit wordt evenwel niet bevestigd. Nederland. Het Loo, 26 Mei. De ontsmetting der vertrekken ten paleize is gereed, zij heeft plaats gehad onder leiding van den arts Pot en de heeren J. M. Romijn, hofapotheker, en diens broeder dr. G. Romijn, door middel van formaldehyde. De ontwikkeling dezer dampen geschiedde volgens een door dr. G. Romijn uitgewerkte methode, nl. door verhitting van een met sterk phosphorzuur vermengde formaldehyde- oplossing. De vertrekken, die vooraf, op de voor het invoeren van het gas bestemde openingen na, geheel waren dicht geplakt, werden daarna ongeveer twintig uren in dien toestand gelaten, waarna het formaldehyde, dat een hevig prikkelenden reuk bezit, door instoomen van ammoniakgas onschadelijk werd gemaakt. Deze methode heeft het voordeel, dat geen enkel voorwerp aan de behandeling ontsnapt, en er niets wordt aangetast of beschadigd. Amsterdam, 26 Mei. De directie van het Paleis voor Volksvlijt alhier, waar den 2en Pinksterdag een opera-voorstelling, en Zondag en Maandag een zanguitvoering werden gegeven, is wegens overtreding der Zondagswet bekeurd. Over deze gemeente is Zaterdagmiddag, komende uit het Zuidwesten, en door den wind gedragen, een groote zwerm insecten getrokken, die hier en daar op hooggelegen punten neerstreken. De diertjes kwamen wel eenigszins overeen met gewone vliegen, doch waren veel smaller dan deze. Behalve haring is thans ook ansjovis levend in het aquarium van Artis alhier. In geen enkel aquarium der wereld is de ansjovis ooit levend te zien geweest. De Miaister van Binnenlaudsche Zaken, dr. A. Kuyper, bracht Zaterdag een bezoek aan de Kweekschool voor machinisten. Iq liet Volk deelen de besturen van de cacao-, chocolade- en suikerbewerkersver- eeniging te dezer stede, en van den Amster- damschen Bestuurdersbond mede, dat de boycot-Bensdorp, wegens het ontslag van den heer Boxem door de vakvereeniging uitgc - sproken, en door den Bestuurdersbond onder steund. ten volle is opgeheven. Het verbod, dat de werklieden der firma Bensdorp geen lid der vakvereeniging mogen zijn, is inge trokken, en als blijk, dat de firma nimmer iets tegen het vereenigingsrecht der arbeiders had, is f 100 gestort in de kas der vakver eeniging. 's-Gravenhage, 26 Mei. H. M. de Koningin heeft, naar wij veiaemen, aan den Franschen gezant alhier f 2000 doen toekomen ten be hoeve van de noodlijdenden op Martinique Delft, 26 Mei. In het café «Nieuw Reiueveld" alhier had een ernstig ongeluk plaats. De dochter viel uit het raam, door het dak der veranda, en kwam toen met den rug op een stoel te vallen. Voor dood werd het zwaargekwetste meisje door haar vader in huis gedragen. Er is weiDig hoop op haar behoud. 1 I Zierikzee, 27 Mei. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger, met ingang van 1 Juni 1902, in het kanton Zierikzee, de heer A. Meijlink, ontvanger der registratie en domeinen te dezer stede. i Tot lid van den gemeenteraad van Arnemuiden is gekozen de heer F. Crucq, met 124 van de 225 geldige stemmen. De heer P. Boone verkreeg de overige 101 stemmen. 1 Mejuffrouw A. M. Bronswijk te Oost burg verwierf te Amsterdam het diploma voor verpleegster bij het Witte Kruis. Vanwege de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, afdeeling Zeeland, is uitgegeven een vlugschrift, tot titel voerend «strafbare dierenmishandeling, een woord gericht tot de Ned. politie, door A. van der Ameele, wachtmeester, brigade-commandant der kon. maréchaussée te IJzer dijke., met een voorwoord van jhr. mr. J. A. Schorer, secretaris van bovengenoemde afdeeling. Dit geschrift, waarin beknopt wordt aangegeven, wat zoo al onder het bereik van de artikelen 254 en 255 van het wetboek van strafrecht valt, zal zeker voor de polilie-beambten, die niet altijd precies weten, wat al of niet op dit gebied strafbaar is, een welkome ver schijning wezen. Wij ontvingen de statuten der vereeniging «Onderlinge Vrouwenbescherming", die op gericht is in de allereerste plaats als een protest tegen art. 342 burgerlijk wetboek, dat luidt «Het onderzoek naar het vaderschap is ver boden" en als gevolg daarvan tegen alle bepalingen, waardoor het buiten echt geboren kind wordt achtergesteld bij dat, hetwelk uit een wettig huwelijk is geboren. Onderlinge Vrouwenbescherming wil dus 1°. In de zeden wortel doen vatten de ge woonte om de daden van mannen en vrouwen naar denzelfden maatstaf te beoordeelen. 2°. Door deze veranderde opinie verkrijgen verandering van de wetten in denzelfden zin, en vooral de slachtoffers van die wetten en zeden steunen, hun leed verzachten, en te beschermen, overal waar ze lijden door de bevoorrechting der mannen door de wet. Deze beginselen zijn in de statuten neer gelegd. Zij tracht tot een verwezenlijking van die beginselen te komeD: 1°. Door zich over het geheele land het lot der ongehuwde moeder, der verlaten vrouw en van het buiten echt geboren kind aan te trekken 2°. Door het vormen van een fonds, waaruit de ongehuwde moeder, en de verlaten vrouw tijdelijk kunnen worden gesteund, en waaruit zij ook bijstand kunnen verkrijgen voor de opvoeding van haar kind; 3°. Door het maken van propaganda voor haar denkbeelden; 4°. Door het indienen van verzoekschriften bij de bevoegde macht, ten doel hebbende de verantwoordelijkheid van den vader van het buiten echt geboren kind bij de wet te doen vaststellen, en gelijkstelling te verkrijgen van buiten-echtelijke kinderen met de in het huwelijk geborene. De jaarlijksche contributie is ten minste 50 ct. Zoodra het aantal leden in een gemeente 15 bedraagt, kan een afdeeling worden op gericht met eigen bestuur en eigen geldmiddelen. Ook mannen, die niet op onbillijke bevoor rechting gesteld zijn, kunnen tot deze vereeniging toetreden. Het hoofdbestuur is samengesteld uit de dames A. W. L. Versluys— Pcelman, Amsterdam 2de Oosterparkstraat presidenteC. SandersHuidekooper, Van Eeghenstraat 78 Amsterdam, secretaresse en M. W. GratamaHofstede, huize «Kraijen- burg", Rijswijk (Zuid-Holland)penning- meesteresse. Nieuwerkerk, 24 Mei. Vrijdagavond bracht het in Januari van dit jaar alhier opgerichte fanfarecorps onder leiding van zija directeur, den heer P. A. Jongmans het was juist een repetitieavond een kleine serenade voor de woning van een geacht ingezetene, wiens dochter dien dag in het huwelijk was getreden. Het geldt hier natuurlijk niet een uiting van kunst, alleen van sympathie, en daarom brengen we het jeugdige gezelschap gaarne onze hulde. Sirjansland, 26 Mei. In onze gemeente doen zich in één huisgezin drie gevallen van Typhus en FebrisTyphi"a voor. Naar wij vernemen is de ziekte van ernstigen aard. Stavenisse. Bg het te Rotterdam gehouden examen, is geslaagd als deskundige voor Nieuw-Malthusiaansche hulp mevr. C. J. Groenewegevan Arkel Koudsijn te Tholen. St -Filipsland, 23 Mei. Deze week kwam alhier een kuiken ter wereld met 4 pooten. Bij de amputatie dor 2 overtollige stappers is het beestje aan bloedverlies gestorven. 25 Mei. Door eenige baldadige jongens uit den Anna-Jacoba-Polder zijn een twintigtal porceleinen potjes aan de telefoonpalen langs de tramlij q stuk gegooid. Tegen de daders is proces-ver baal opgemaakt. Colijnsplaat, 24 Mei. In deze gemeente komen een aantal gevallen van besmettelijke ziekte (typhus) voor in verschillende gezinnen. Hoewel sommigen, naar men verzekert, ernstig zija aangetast, is nog niemand aan deze ziekte overleden. Goes Gevaarlijk speelgoed. Een kereltje van 9 jaar, spelende in een schuur, waar men kort te voren met een snijmolen voer voor hot vee had gesneden, raakte met zijn handje tusschen de machine, waardoor hij zeer ernstig gekwetst werd. Een zijner vin gers zal hij voor goed moeten missen. Kan zulk een werktuig, na 't gebruik, niet vast gezet worden? In de bijeenkomst van Burgemeesters en Secretarissen op de beide Bevelenden is

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1