«Volksonderwijs" over. ïïet vorig jaar nog heeft hij zjjn buitenplaats «Rustenburg" ten behoeve van de kinderen, die een uitstapje naar Brouwershaven maakten, welwillend be schikbaar gesteld. Zijn heengaan is voor «Volksonderwijs" een ernstig verlies, dat nog lang zal gevoeld worden. Hierop begonnen de werkzaamheden. De secretaris, de heer P. van der Have, las de notulen, die door de ver gadering onveranderd werden goedgekeurd. Uit de notulen bleek, zooals de voorzitter in herinnering bracht, dat het uitstapje der schoolkinderen in het vorig jaar naar Brouwers haven, dank zij de vrijwillige bijdragen en de goede zorgen der hoofden van scholen, uitmun tend geslaagd was. Door den penningmeester, den heer J. A. de Bruyne, werd rekening en verantwoording gedaan van het door hem ge houden beheer. De rekening werd in handen van een commissie gesteld, bestaande uit de heeren De Graaf en Van Schelven, die haar onderzochten en accoord bevonden, waarop de vergadering haar goedkeurde. De heer J. A. de Bruyne, die als bestuurslid periodiek moest aftreden, werd als zoodanig herkozen. Het voorstel van het bestuur om de hoogste klasse der scholen A, B en C in dezen zomer een uitstapje naar Rotterdam te laten doen, vond algemeenen bijval. Alleen die leerlingen zulbn aan dat tochtje mogen deelnemen, die zich aan weinig of geen schoolverzuim hebben schuldig gemaakt. Ter voorbereiding van dit schooltochtje werd met toestemming der vergadering aan het bestuur een commissie toegevoegdbestaande uit de heeren Van Ballegooijen, De Graaf, Slot, "W. C. de Crane en Van Schelven. Deze commissie zal trachten ter uitvoering van het voorgenomen plan vrijwillige bijdragen te verkrijgen, die, naar wij hopen, mild zullen vloeien, opdat het schoflne doel, dat Volksonderwijs" met zulke schooltochten beoogt, bereikt wordt. Dit doel is toch het schoolbezoek van het opkomend geslacht aan te moedigen, door het eens in het jaar een ontspanning te schenken, die den blik verruimt, den geest opwekt, en het ontvankelijk jeugdig gemoed van vreugd en geestdrift doet zwellen. Een groote menigte had zich heden voormiddag naar de algemeene begraafplaats begeven om tegenwoordig te zijn bij de ter aardebestelling van den heer F. C. van der Vliet. Was het nieuwsgierigheid, die zoovelen uit alle klassen, uit alle kringen van onze samenleving naar den doodenakker gedreven had? Neen, uit den diepen ernst, dien men op aller gelaat kon lezen, uit de fluisterende gesprekken, die gevoerd werden, bleek, dat men in zoo grooten getale naar de rustplaats der dooden was opgegaan om de laatste eer aan een stadgenoot te bewijzen, wiens heen gaan in den bloei van den mannelijken leeftijd door schier de geheele bevolking betreurd werd. Toen dan ook de treurstoet, dragende de met kransen bedekte lijkbaar, voorafgegaan door de vertegenwoordigers van kerk en diaconie, en door de afgevaardigden der vele corporatiëD, waarvan de ontslapene tijdens zijn leven bestuurder was of geweest was, en gevolgd door de familieleden, vrienden en belangstellenden, stapvoets den grafkelder genaderd was, en daarin het stoffelijk over schot langzaam werd neêrgelaten, waren zichtbaar allen diep bewogen. De heer H. C. van den Ende, waarnemend voorzitter van het College der Brandweer, en voorzitter van de Vereeniging »Tot Nut en Genoegen", trad op dit oogenblik naar voren, en sprak als volgt: Het College der Brandweer heeft het zich tot een eer en tevens tot een plicht gerekend een laatste hulde te breDgen aan den man, dien wij heden naar zijn laatste rustplaats hebben geleid, en die gedurende bijna tien jaren onze voorzitter, onze comman dant geweest is. In al die jaren heeft zich de heer Van der Vliet doen kennen als een welwillend, humaan man. Geheel op de hoogte van zijn taak, heeft hij met lust, ijver en nauwgezetheid de belangen der brandweer behartigd. In niet mindere mate is hij werk zaam geweest voor de Vereeniging «Tot Nut en Genoegen", waarvan hij het secretariaat tal van jaren met liefde heeft waargenomen. Bovendien wist hij door zijn vriendschappelijken omgang aller harten te winnen. Namens deze Vereeniging, en uit naam van het College der Zierikzeesche Brandweer breng ik hier een laatsten groet, een laatst vaarwel aan den overledene, door den onverbiddeljjken dood te vroeg aan ons en aan zooveel, dat hem dierbaar was, ontrukt. Zijn nagedachtenis zal bij ons, en ongetwijfeld ook bij vele anderen, in dankbare herinnering blijven voortleven. Zijn taak is hier thans afgedaan. Moge hij in vrede rusten! Hierop werd door ds. Van Nouhuys de ontslapene herdacht. Aan diens geopende groeve te staan, zeide spreker, is smartvol. Niet daarom, omdat wij er door herinnerd worden aan het feit, dat wij sterfelijk zijn. "Want die herinnering aan den dood komt dagelijks voor. Maar hier is een man in de volle kracht des levens geveld, van wien nog veel verwacht werd, en voor wien het leven nog de schoonste beloften had. 't Is dan ook niet te veel gezegd geweest, dat in weerwil de hoop op zijn behoud was opgegeven, ont roering ons allen beving, toen de mare van zijn verscheiden ons bereikte. Veel heeft hij gedaan. In de verschillende betrekkingen, waarin hij werkzaam was, heeft hij zijn plicht steeds betracht. Wij, die hier staan als vertegenwoordigers van de Hervormde Gemeente, weten, dat hij èn als notabele èn als diaken èn als voorzitter van dit College de stoffelijke belangen van de gemeente en do armen met grooten ijver en zeldzame toewijding heeft bestuurd. Wij willen het hier openlijk uitspreken, dat zijn heengaan ons innig leed doet. Wij zullen hem missen. Maar het meest zullen in hem verliezen zijn treurende dochter, diepbedroefde weduwe en moeder en verdere familie. De Almachtige trooste hen. Mogen allen aan hem een voor beeld nemen, opdat, als ook eens ods uur van scheiden zal slaan, men ook van ons zal getuigen, dat ons leven vol toewijding was voor onze evenmenschen. Namens de familie dankto mr. D. van der Vliet voor het gesprokene en voor de eer aan het stoffelijk omhulsel van zijn broeder bewezen. Het primitief kohier van den Hoofde- lijken Omslag dezer gemeente voor 1902 wijst een totaal cijfer aan van f 29815.80. Het percentage bedraagt 3,60. De laagste klasse bevat 108 aangeslagenen, naar een. belastbaar inkomen van f 50 tot en met f 100 en de hoogste klasse één aangeslagene, naar een belastbaar inkomen van f 27650 tot en met f 28000. Zooals uit vorenstaande advertentie van het Gemeentebestuur blijkt, ligt dit kohier thans voor een ieder terinzage op de Gemeente-Secretarie. Tot directeur van het zeebad Domburg is benoemd de heer D. F. H. G. van Iterson, oud-burgemeester van Asperen en Heukelom. In den Pinksternacht (smokkelaars rekenen niet met feestdagen) werden nabij Koewacht twee dezer heeren, een prachtige Hollandsche koe voor zich uitdrijvende, door Belgische beambten achtervolgd. Het eind was dat de smokkelaars de koe moesten achterlaten, die door de ambtenaren in beslag werd genomen en naar St.-Nicolaas vervoerd, om daar ten voordeele van den Belgischen staat te worden verkocht. Nieuwerkerk, 22 Mei. De jaarmarkt of kermis, die telkens op den Dinsdag en den Woensdag na Pinkster wordt gehouden, was tengevolge van het ongunstige weer niet zoo druk door vreemdelingen bezocht, als gewoon lijk, vooral sedert den aanleg van de stoomtram, het geval is. Een draaimolen, enkele kramen en andere vermakelijkheden luisterden het feest op, dat door de dorpelingen, goed of slecht weer, op de gebruikelijke wijze wordt gevierd. Scherpenisse, 22 Mei. Een vrouw alhier, die een toonbank verplaatste, had het ongeluk op een in de nabijheid staanden steenen pot te vallen, met het noodlottig gevolg, dat zij twee ribben brak. Thans doet zich weer een geval van typhus in de gemeente voor, in hetzelfde huisgezin waar zich een maand geleden een dergelijk geval voordeed. Een buurman in een andere kamer van hetzelfde huis werd vroeger eveneens door die ziekte aangetast. St.-Maartensdijk. In de vergadering van ingelanden van het vrije waterschap St.-Maar- tensdijk werd het dijkgeschot, dienst 1902/03, voor de verschillende polders por H.A. vast gesteld als volgtOudeland f 11 Middelland f 6 Noord f 8Uiterst Nieuwland f 6 Ravensoord f 6.60Groote en kleine Landekens f 5 Slabbecoorne f 16 Molen f 12 Pluim- pot f 5vroonlanden Ravensoord f 2.20 overige vroonlanden f 0.60. Ter voorziening in de periodieke aftreding van den heer A. Kloet als dijkgraaf werd de volgende voordracht opgemaakt: le cand. A. Kloet (aftr.)2e cand. A. Geluk 3e cand. I. P. Hage Czen ter voorziening in de periodieke aftreding van den heer A. Geluk als gezworene de volgende voordracht: le cand. A. Geluk (aftr.)2e cand. G. Hoek Mz. 3e cand. Anth. Elenbaas. Er ontspon zich nog een klein debat tusschen den voorzitter en een ingelande over de vraag of op nieuw aangelegde dijksverdedigings- werken ook art. 102 van 't Algem. Regiem, op de polders en waterschappen in Zeeland van toepassing is. St.-Annaland. In de j.l. Woensdag gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap «St.-Annaland" werden behandeld en vastgesteld de verschillende rekeningen dienst 1901 /2 en begrootingen dienst 1902/3. Al de rekeningen hadden een batig saldo en welhet Waterschap f 202 335 Algemeene WateriDg f 359.385 Oudeland en Annavoadijk f 114l,825; Suzanna f 23,09; Breedenvliet f 96.205 Maria f 13.89; Pluim- pot f 18 825. De begrootingen werden vastgesteld: van het Waterschap in ontvangst en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 3615.755van de Algemeene Watering id. op f 1133.435 van Oudeland en Annavoadijk id. op f 7278.G65van Suzanna id. op f 330.31; van Breedenvliet id. op f 1056.105; van Maria id. op f 87,81van Pluimpot id. op f 129.62. Het dijkgeschot voor 1902/3 werd bepaald per H.A. voor Oudeland en Annavosdijk op f 9; Suzanna f 4.50; Breedenvliet f 5.50; Maria f 6; Pluimpot f 5.50. In den vorigen dienst was de aanslag respectievelijk f9, f4, f 5.50, f 6 en f 5.50. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den gezworene, den heer D. Goedegebuure, werd opgemaakt een voordracht van 3 personen, waarop werden geplaatst als no. 1 de heer J. Boogaard, no. 2 de heer Anth. van Luijk Cz. Jr. en als no. 3 de heer L. Polderman. Op een daartoe gedaan verzoek werd besloten het resteerend gedeelte van den weg naar C. Geluk te begrinten, waardoor aan een groote behoefte wordt te gemoet gekomen, daar in den winter het onbegrinde gedeelte schier onberijdbaar is. Uit het verslag bleek, dat de toestand der verschillende polders bevredigend was en geen buitengewone werkzaamheden noodig zullen zijn. Door de daaraan in de laatste jaren verrichte verbeteringen verkeert de zeewering van Annavosdijk in goeden staat, en is in dezen dienst gewoon onderhoud voldoende. Nog zal worden gedolven de waterleiding van de heul af bij den Aanwas tot aan de Stoofheul. St.-Filipsland, 19 Mei. Met vliegend vaandel en slaanden trom trok heden het fanfarengezelschap «Concordia" uit, om deel te nemen aan het festival te Sommelsdijk Middelharnis. «Concordia" bestaat nog maar eenige weken en 't ligt dus in de reden, dat die deelneming alleen bestond in een zwijgend toehooren naar 't geen andere gezelschappen zouden presteeren. «Concordia'"s leden waren dan ook uitsluitend ten teeken hunner waardig heid, met hun instrumenten gewapend. On danks het alles behalve fraaie weer, hebben zij zich dit reisje niet te beklagen gehad. Een gezellig boottochtje, een uitstekende ontvangst van het feestvierende corps te Middelharnis, het genieten van prachtige muziek van andere kunstbroeders, een verguld zilveren herinneringsmedaille, waarmee het vaandel versierd is, en «last not least" een gul onthaal van den voorzitter van «Concordia", die dit reisje meemaakte, ziedaar do redenen, dat de jongelui bepaald genoten hebben. Goes. In de raadszitting van Donderdag avond werd officieel meegedeeld, dat do beide "Wethouders op audiëntie geweest zijn bij den Directeur-Generaal der Staatsspoorwegen. De hoognoodige verbouwing der wachtkamer 3e klasse zal plaats hebben, eene verbeterde in richting der vestibule is niet onmogelijk, maar de wachtkamer le en 2e klasse zal niet ver bouwd worden. Het adres van den ondernemer der stoom tram BorseleGoesWolfaartsdijksche veer, tot het bekomen van een subsidie gedurende 15 jaar, berekend tegen 10 cent per inwoner, is gesteld in handen van Burgem. en Weth. om advies. De geloofsbrieven van den heer Dekker zijn in orde bevondenzoodat dit nieuw- gekozen lid kan toegelaten worden. Een langdurige discussie ontstond over het verzoek der stoomfabriek «La Vitesse", tot het bekomen van water, het plaatsen van een kraan om boomen uit de vest op te halen. Dit verzoek werd ingewilligd, behalve enkele onderdeelen, waarover de stemmen staakten, en die dus in een volgende zitting uitgemaakt zullen worden. Te hopen is, dat de Raad aan die fabriek alle mogelijke faciliteiten zal verleenen, omdat een groot aantal personen uit de gemeente daar een goed stuk brood verdienen. De aanvrage tot het dempen van een sloot werd met algemeene stemmen afgewezen. Tot onderwijzer werd benoemd de heer A. Marys te Middelburg. Het totale bedrag van den hoofdelijken omslag werd bepaald op f 27598; de factor op 1,01. Eindelijk brengt de Raad de zaak van het tonnenstelsel tot een einde, nadat een voor stel, om de kwestie aan te houden tot de heer Dekker zijn zetel zal ingenomen hebben, was verworpen. Het ophalen enz. der tonnen éénmaal per week geschiedt kosteloos; meermalen per week ko6t f 2,50 per jaar, waarvan onvermogenden zijn vrijgesteld. Het repareeren der tonnen geschiedt door de gemeente, die 2 tonnen verstrekt per perceel. Daarvoor wordt jaarlijks betaald f 1,20. De nieuwe regeling treedt in wer king op 1 Maart 1903. 22 Mei. „Geen ondernemerzou ver standiger gedaan hebbenals hij de bewuste zaak maar blauw-blauw gelaten had. Een onhandige verdediger doet dikwijls veel kwaad, al was 't alleen maar, dat op hem van toe passing is«Wien de schoen past, trekke ze aan". En daarmede basta! Ierseke, 22 Mei. Een koopman in deze gemeente, die steeds met kar en honden er op uit ging om zijn waren, bestaande uit glas- en aardewerk, aan den man te brengen, zou het nu eens met paard en kar probeeren. Alles moet echter geleerd worden. Dit bleek ook hier. Hedenmorgen even buiten de gemeente gekomen moest de man uitwijken en manoeuvreerde hij met kar en klepper een sloot in. Hevig verschrikt, doch zonder persoonlijke ongelukken, kwam hij er af. Alleen bekwam hij schade door het breken van nog al veel zijner koopwaren. Vlissingen, 22 Mei. Gisteren kwam hier op de reede het jacht Alberta", met koning Leopold van België. Het jacht nam aldra een loods aan boord, en stoomde daarna het Oostgat in. Het keerde echter des avonds ongeveer 9 uur weer terug en zette de reis naar Ostende voort. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Sirjansland de heer Kampsteegcandidaat tot den Heiligen Dienst. De classis Tholen der Geref. kerken in Nederland heeft, na praeparatoir-examen, met algemeene stemmen beroepbaar gesteld den heer H. de Bruijn, cand. te Oud-Vosmeer. PREDIKI in onderstaande Gemeenten van f Zondag 9 5 De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure: ds. Esselinh. Cat. Zondag 33. Herv. Kerk te Kerkwerve: 's Nam. twee ure: ds. Van den Berg van Zierikzee» Herv. Kerk te Serooskerke: 's Avonds half zeven ureds. Mossel. Herv. Kerk te Burgh: 's Voorin, half tien ureds. De Jayher. Herv. Kerk-te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Noordwelle: 's Nam. twee ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure: ds. Mossel van Serooskerke. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorrjj. half tien ure en 'snam. twee ure: ds Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. ha'f tien ure: ds. Blankert van Kerkwerve. (Bevestiging van ds. J. de Leur); 's nam. twee ure: ds. J. de Leur. (Intree-rede). Geref. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure: ds. Van den Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Geerling. Herv. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Zeeman. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Zonnemaire: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureLeesk. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. half tien ure: ds. Nauta. (Collecte voor de Zending). Herv. Kerk te Dreischor: 's Voorm. half tien ure: ds. A. Burger. (Donpsbed.) Aanbestedlogen, Verhoopingen en*. Poortvliet, 22 Mei. Hedenavond werd door den notaris Van Steenbergen te Tholen, in de herborg van A. J. Nortier alhier, ten verzoeke van den heer Job. van Splunter, publiek verkocht bij inzeteen woonhuis en erf, staande in de kom der gemeente Poort vliet, groot 23 centiaren, ingezet door den heer J. E. Slager alhier2 perceelen bouw land in de Klaas-Van-Steenland-polder, elk groot 194 roeden le perc. voor f 360 en 2e perc. voor f 410, door den heer C. van Rijssel te Tholen 1 perceel bouwland in de Kleinekrenge te Scherpenisse, groot 257 roeden, door den heer J. Gelderblom alhier, voor f 455. Alles per gemet of 300 roeden. Te Oud-Vossemeer is Woensdag door het dagelijksch bestuur aanbesteed het uitdiepen van de havenkom aldaar, waarvoor ingeleverd werden vijf inschrijvingsbiljetten: J. van Luijk, f 125; J. Nelisse, f 130; Jacob Geluk, f 147; B. Veraart, f 147,50 en M. Jagt, f 165. De inschrijvers wonen te Oud-Vossemeer, behalve J. Geluk te Tholen. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Landbouw en Veeteelt. Men bericht ons, dat te Oud-Vossemeer in den Hollarepolder weder een proef genomen is met het uitzaaien van blauwmaanzaad, een gewas, dat in het eiland Tholen tot de zeldzaamheden behoort. De Sociëteit Landbouw en Handel te Goes looft 3 prijzen uit voor driejarige, 3 voor tweejarige en eveneens 3 prijzen voor jaarling-merriën bij gelegenheid der aanstaande paardenmarkt te Goes. Rundvee-Stamboek. Woensdag 21 Mei had onder den Voor zitter K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Goes een bijeenkomst plaats van de Afdeeling Zeeland van bovengenoemde vereeniging. De opkomst der leden was maar schraalhun aantal was van 331 teruggegaan tot 330er zijn 777 dieren ingeschreven. Een adres is gezonden aan den Minister van Binnenl. Zaken tot verhooging van het Rijkssubsidie, teneinde ook éénjarige in Zeeland geboren stieren te bekronen. Er is wel kans, dat het verzoek zal worden toegestaan. Het Rijks subsidie voor 1902 bedraagt f 1950. De ontvangsten hebben bedragen f 2622,675de uitgaven f 2618,29, goed slot f 4,385Van het Provinciaal subsidie was f 1973,25 ont vangen en uitgegeven. Van het Rijkssubsidie was ontvangen f 6001,34 en uitgegeven f 5743.065goed slot f 258,27». Voor 1902 is f 600 uitgetrokken voorbij- dragen aan de afdeelingen voor het aanleggen van melkstaten. De heer Dorst zou daarvan gaarne f 50 uitgekeerd zien aan de boter- fabriek te Stavenisse, voor hot onderzoek der geleverde melk op vetgehalte. Vermoedelijk zullen die f 600 onder de afdeelingen ver deeld worden. Als gevolg van een klacht van den heer Hanken over do hooge vracht voor te onder zoeken melk op de Spoorboot, werd besloten bij de directie op een lager tarief aan te dringen. Voor premiën op de tentoonstelling te Zie rikzee zal f 25 worden aangevraagd. Als de algemeene vergadering van 1903 niet ergens in Limburg kan gehouden worden, dan zal Goes daartoe voorgesteld worden. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren W. Kakebeeke (Goes), II. Dorst (St.-Annaland). en B. Giljam (Ouwerkerk); plaatsvervangers de heeren S. do Geus (Biezelinge) en C Zuid weg (Wolfaartsdijk). De heer De Geus zal belast worden met het nazien der reke ningen van het hoofdbestuur op de algemeene vergadering, 29 Mei te Nijmegen. Om de gemakkelijke reisgelegenheid zal de zomer- ÏBURTBN Ichouwen en Duiveland. JH ei 19 O 9. Chr. Geref. Kerk te Zieriktee: 's Voorm. 9.30 ure: 's nam. 2 ure en 's avonds 6 ure: ds. Weasels. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 'sNam. twee ure: ds. Kunst. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure en 's nam 2 ure: ds. v. d Linden. Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure; 's nam. 2 ure en 's avonds 5.30 ure: Leeskerk. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure; 'snam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.15 ure: ds. Van den Berg van Zierikree; 'snam. 2 ure: Geen dienst. Geref. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure; 'snam. 2 ure: d?. C. Staal en 's avonds 6 ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland: 's Voorm. half tien ureds. Van Nouhuys's nam. twee ure: Leeskerk. Herv. Kerk te Bruinisfe: 's Voorm. 9.30 ure: Leeskeik; 'snam. twee ure: ds. Waardenburg. Geref. Kerk te Bruinisse *s Voorm. 9.30 ure en 's avonds 5 ureds. F. Staal van Colijnsplaat. Oud-Geref. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9 ure's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: Gewone dienst. Evangelisatie Jeruël U: 's Voorm. 40 ure; 's nam. 3 ure en 's avonds 8 ure fprekers: Het Bestuur. bijeenkomst der afdeeling te Goes worden gehouden. De gewijzigde statuten, tot reorganisatie der vereeniging, werden op voorstel van den heer Hanken niet behandeld, omdat de leden niet in de gelegenheid waren er kennis van to nemen. Zelfs het hoofdbestuur heeft zijne meening nog niet over die wijzigingen uit gesproken, waarom de afdeeling besloot die bespreking later te doen plaats hebben. De heer Hanken gaf den wensch te kennen, vcor een uniform stamboek voor fokkers, en de heer H. Dorst zou niet alleen afzonderlijke koeien, maar liefst een geheele familie willen bekronen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 23 Mei. Ter terechtzitting der arrond.-rechtbank van heden werd de zaak behandeld tegen G. van K., 21 jaar, vroeger dienstbode alhier, thans verblijvende te Renesse, beklaagd van het kind, waarvan zij op den 24 Maart 1902 te Zierikzee was bevallen, van het leven te hebben beroofd. Behalve 3 getuigen, waren gedagvaard 2 deskundigen, de heeren A. van der Hoeven en J. de Vrieze, artsen alhier. De behandeling der zaak had plaats met gesloten deuren. Naar wij vernemen is door den officier van justitie tegen beklaagde eene gevangenisstraf gevorderd van 8 maanden, terwijl de uitspraak werd bepaald op 3 Juni a.s. Nog altijd stroopen en hot zich onrecht matig toeëigenen van wild. De kanton rechter te Goes moest 20 Mei weer acht personen veroordeelen tot verschillende straften, wegens overtreding der jachtwet. De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde den 26-jarigen A. C. G. van Efferen, hoedenmaker, wonende in de Vondelstraat te Rotterdam, die bij gelegenheid van een huiselijken twist in een heftige gemoeds beweging zijn vader een mes tot het heft in de borst stak, tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar. De rechtbank nam in haar vonnis als verzachtende omstandigheden in aanmerking de houding van den vader tegen zijn ziekelijke vrouw en dochters, doch de rechtbank ging niet mede met de meening van den verdediger mr. Limburg, dat beklaagde zou gehandeld hebben uit noodweer, teneinde zijn moeder en zusters te verdedigen. O N P E R W IJ 8. Te Axel worden pogingen aangewend tot het stichten van eene R.-C. school. De heer B. Th. Avenarins, thans onderwijzer aan een der openbare scholen te Vlissingen, is benoemd tot hoofd der school voor M. U. L. O. te Maassluis. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Men meldt uit Zeeland aan de N. Rolt. Ct. De garnalen-visscherij laat dit jaar, zoowel binnen- als buitengaats, veel te wetschen over; de garnalen zijn klein van stuk, en do prijzen niet hoog, daar per mand op de Londensche markt slechts 3 4 shilling kan gemaakt worden en per tij de vangst van eiken visscher niet hooger loopt dan 2 3 mandjes. De garnalen, die binnengaats gevangen worden, vinden aftrek op de Belgische mark ten, terwijl in het district Zierikzee door Thoolsche en Ierseksche visschers de garnalen in hun woonplaats of omgeving worden ver kocht. Een groot aantal mannen en vrouwen van "Woensdrecht, Ossendrecht, Kieldrecht enz. trachten op de slikken van Saeftingen, de Batsche vlei enz. te voet met de zoo genaamde stootkar een broodje te verdienen, en ook deze garnalen worden na thuis gekookt te zijn, door huisgenooten uitgeleurd. Van groote beteekenis zou het kunnen zijn voor de garnalen-visschers, wanneer ook elders,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2