ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Mei 1902. (Z i e r i li z e e s c li e Cour an t). Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., H E R IJ K. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad ah Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7695. Directeur i A. J. zdus LOOZRi. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt Tiaar 'plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhéInkïx, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Ontvangen model 1902. Poststraat. Tijdvak 1902—1903. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzeê maken bekend: dat de herijk der maten en gewichten gedurende het herijk-tijdvak 1902—1903 voor deze gemeente zal plaats hebben te Zierikzee, in het gewone ijklokaal op het Raadhuis, en wel: den 2 Juni e.kvan 1—4 uur, voor de apothekers, goud- en z:lversmeden enz. (fijnere weging); den 3 Juni, van 9—12 en van 1—4 uur, voor ver- koopers van nieuwe maten en gewichten; den 4 en 5 Juni, van 9—12 en van 1-4 uur, voor ijkplichtigen, wonende in wijk A; den G Juni, van 9-12 en van 1—4 uur, en den 7 Juni van 9—12 uur, voor ijkplichtigen, wonende in wijk B; den 9 Juni van 1—4 uur, en den 10 en 11 Juni, van 9—12 en van 14 uur, voor ijkplichtigen, wonende in wijk C den 12 en 13 Juni, van 9—12 én van 1—4 uur, voor ijkplichtigen, wonende in wijk D. Zij verwittigen voorts de ijkplichtigen: 1°. dat de voorwerpen schoon en droogf ten herijk aangeboden moeten worden en zich in zoodanigen toestand moeten bevinden, dat eene verificatie en stempeling mogelijk is; 2». dat Ion tomaten, voorzien van merkteekenen ol aanwijzingen van onwettige maten moeten worden afgekeurd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden 3°. dat de onderdeelen van het Gram (Milligram- gewichten), uithoofde der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd (Ministeriëele beschikking van den 16 April 1872, no. 193); 4". dat belanghebbenden zich bij de terug-ontvangst van hunne voorwerpen moeten overtr:gen, dat deze duidelijk het wettige goedkeuringsmerk n dragen, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan ven rechtsvervolging; 5°. dat na het einde van den termijn tan den herijk (1 September 1903) het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van het goedkeuringsmerk ii vorborieu en strafbaar is; en 6°. dat het laatst geplaatste goedkeuringsmerk gedurende minstens twee jaren ongeschonden moet blijven bewaard, en dat voorwerpen, waarvan dat merk onduidelijk wordt, andermaal tot den herijk moeten worden aangeboden. Zierikzee, den 23 Mei 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Primitief Kohier van den Hoofdelijken Omslag 1902. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier van den Hoof delijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1902, op den 10 Mei j». door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen d'ie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kuunen inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 23 Mei 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De blikken van de geheele beschaafde wereld zijn gericht op de aamenkomst van de 160 afgevaardigden dor Boerencommando's te Vereeniging, en de vraag rijst bij een ieder op, zullen deze kloeke, dappere mannen, vertegenwoordigers van twee heldenvolken, zich onderwerpen aan Eogeland'a hoofdeisch. Zullen zij de onaf hankeljjkheid der republieken, waarvoor zij tot verbazing van alle volken twee en halfjaar geworsteld hebben, waarvoor zij goed en bloed hebben veil gehad, thans opgeven, en voortaan uit Downiogstreet de wet ontvangenwaaraan zij hebben te gehoorzamen Zullen zij, beraadslagend onder den rook der Engelsche kanonnen, het dood vonnis der vrijheid en zelfstandigheid van hun vaderland onderteekenenzoodat zij ophouden in de rij der natiën te bestaan? Wij gelooven het niet, niet alleen omdat het onze gloeiende wensch is onze stamverwanten, wanneer deze wreed gevoerde oorlog voorbij is, de rechtmatige en verdiende stelling van vrij en onafhankelijk volk wederom te zien innemen, maar ook omdat het onze heilige overtuiging is, dat Engeland bij een voort zetting van den strijd aan het kortste eind zal moeten trekken, en daardoor genoodzaakt zal wezen zjjn hoofdeisch, waaraan het nu nog vasthoudt, op te geven. Volgens de laatste berichten heeft deze vergadering uit haar midden zes mannen gekozen, die met eenige leden der twee regeeringen van de beide republieken zich naar Pretoria hebben begeven, om met lord Kitchener en Sir Milner te onderhandelen. Op welke bazis die onder handelingen zullen gevoerd worden, welk mandaat aan de afgevaardigden is mede gegeven, hiervan is tot nu toe nog niets uitgelekt. De krijgsverrichtingen staan inmiddels nagenoeg stil. Hier en daar moge wat gevochten worden, maar dit heeft geen naam. Trouwens lord Kitchener heeft de toezegging laan, dat hij de commando's, waarvan de bevelhebbers aan de vergadering te Ver eeniging deelnemen, met rust zal laten, zoolang de bijeenkomst duurt. Of hij zich aan d;e belofte zal houden, is een andere zaak. Lord Kitchener heeft in dezen oorlog juist gem schitterende bljjken van eerlijkheid en ridderlijk heid gegeven, zoodat twijfel aan zijn soldaten woord gerechtvaardigd is. Loubet, de President der Fransche republiek is door zijn bondgenoot, den Czar, met alle pracht en praal in Rusland ontvangen. De straten waren overal, waar de President passeerde, met groen en vlaggen getooid, de muziek speelde, o tempora, o mores, het lied der revolutie, de Marseillaise. De ijsbeer had voor deze gelegenheid zijn wintergewaad afgelegd, zich smaakvol opge tooid, en aarzelde geen oogenblik om de vredemaagd met haar Phrygische muts het kaf te maken. Er werd gebanketteerd, en op de alliantie, den vrede en het leger druk getoost. Revues werden gehouden, lintjes uitgedeeld, voor de liefhebbers om van te watertanden, 't Is dus, zooals men ziet, alles couleur de rose. Inmiddels is, terwijl Loubet ver van huis was, bekend geworden, dat Waldeck-Rousseau, de Premier-Minister, zijn portefeuille ter beschikking van den President zal stellen, zoodra deze in Frankrijk is teruggekeerd. Men verdiept zich in gissingen omtrent de reden, die den Minister kan bewegen zijn ontslag in te dienen. De plaats gehad hebbende verkiezingen kunnen het niet zijn, want deze zijn vrij wel gunstig voor het Ministerie uitgevallen, daar de meerderheid, waarover het in de Kamer kan beschikken, is uitgebreid. De booze wereld zegt, dat de Minister, evenals Paul de Cassagnac, de reis van den President naar Rusland, thans met het oog op de ramp op het eiland Martinique, waardoor Frankrijk getroffen werd, minder voegzaam achtte, en liever had gezien, dat deze ware uitgesteld. Hoe ook, Waldeck-Rousseau zal aftreden, en Loubet zal wel iemand vinden bereid en geschikt hem te vervangen. In Spanje heeft de jonge Koning Alfonsus XU, die Zaterdag zestien jaar geworden is, zelf de teugels van het bewind in handen genomen, en werd na den eed op den bijbel te hebben afgelegd, door de Cortes gehuldigd. Wij zullen van die inhuldiging, die vooral in Spanje wegens de eeuwenoude hof-etiquette een bizonder luisterrijk karakter draagt, niet uitweiden. Al de vorsten van Europa hadden overeenkomstig het gebruik buitengewone gezantschappen gezonden. De Koning van Engeland had den Hertog van Connaught afgevaardigd om hem te representeeren. Deze Hertog had tevens in opdracht den jongen Koning te omhangen met de insignia (eere- teekenen) der Orde van den Kouseband. Ook over deze plechtigheid, die geschiedde in tegenwoordigheid der Gandes van Spanje, waaronder de ons Nederlanders bekende familienamen van Alva en Spinola voorkomen, zullen wij het stilzwijgen bewaren. Vóór de inhuldiging deed zich een incident voor. Toen de jonge Koning in zijn door 8 paarden getrokken gouden koets van zijn paleis naar het gebouw der Cortes reed, naderde een jonge man het rijtuig, en trachtte er een briefje in te werpen. Eerst dacht men aan een anarchistischen aanslag, maar later, toen men het briefje inzag, bespeurde men, dat het een biljet doux was, bestemd voor de Infante, Maria Theresia, Prinses van Asturië. Men heeft den verliefden jongeling gearres teerd, en opgeslotenteneinde hem van zijn liefdeskwaal te genezen. De jonge Koning heeft den President der Fvaasche republiek de ridderorde van het Gulden Vlies geschonken. Amerika heeft Cuba vrijverklaard, zoodat de Cubanen thans in de rij der onafhankelijke volken een plaats gaan innemen. Palma is hun eerste President. Toen deze Havana binnenstoomdehaalde de Amerikaansche Gouverneur Wood de Unievlag omlaag salueerde haar, en heesch toen de Cubaansche vlag. Wood scheepte zich na deze handeling, die uit een volksrechter lijk oogpunt groote beteekenis heeft, met zijn staf en troepen in, en verliet de haven. Loubet heeft zich gehaast Roosevelt met de vrijverklaring van Cuba geluk te wenschen. In Zweden had men op het voetspoor van België de algemeene werkstaking geprocla meerd, teneinde large dezen meer gebruikelijk wordenden weg tot invoering van algemeen kiesrecht te geraken. Het gevolg er van was, dat vele bedrijven op een gegeven oogenbl'k stilstonden. Te Stockholm kwamen zelfs geen dagbladen uit, daar de letterzetters aan de werkstakiog deelnamen. Gelukkig duurde die toestand niet laDg. De Eerste Kamer heeft zich voor algemeen stemrecht verklaard, in dien zin, dat het eerst in 1904 zal inge voerd worden.' Tengevolge van dit besluit werd de algemeene werkstaking opgeheven, en allen gingen weer aan den arbeid. Engeland. Londen, 22 Mei. De ministerraad is tegen morgen bijeengeroepen. Heftige tooneelen hpbben Woensdag avond plaats gevonden in den stadsraad van Battereea. De burgemeester had een ver gadering belegd om een vroeger raadsbesluit, waarbij geweigerd werd den Koning een adres aan te bieden ter gelegenheid van zijn kroning, te laten vernietigen, maar met een kleine meerderheid verwierp de stadsraad dit voor stel van den burgemeester. Daarop zeide deze, dat hij de commissiën voor het kroningsfeest en voor den volksmaaltijd, te Battersea gevormd, zou ontbieden, en zelf nieuwe Dmmissiëu daartoe instellen. De radicale leden van den raad riepen, dat de burge meester er niet toe bevoegd was. De jingc-para is over de houding van den stadsraad van Battersea buiten zichzelf. Oo«t«nrijk. Keizer Franz Josoph is het voorwerp geweest van een aanval van anarchisten. Op den Tweeden Pinksterdag heeft men onder den waggon van den nachtsneltrein, tien minuten vóór zijn vertrek naar Budapest, een bom, in papier gewikkeld, gevonden, juist op de plek, waarboven de Keizer plaats zou nemen. De bom ontplofte niet, en de Keizer is aan het gevaar ontsnapt. Een streng onderzoek wordt ingesteld, en men zegt, dat verscheidene spoorwegbeambten zijn Frankrijk. De zaak HumbertCrawford. Opnieuw is de boedel der voortvluchtige mevrouw Humbert bestolen, en naar het schijot op dezelfde wijze als in het geval, dat we iu ons laatste nummer hebben medegedeeld. Het is thans het buitengoed Celleyran, dicht bij Narbonne, waar de inbraak is gepleegd. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de dieven zich een toegang in het huis gemaakt, zonder verder acht te slaan op de zegels, die in de vorige week op alle sloten aan gebracht waren. Celleyran ligt nog al afgelegen, en zoo komt het, dat de maatregelen van voorzorg, die na de inbraak op het kasteel des Vives- Eaux op alle bezittingen der familie zijn voorgeschreven, hier nog niet waren uitge voerd. De bewakers waren op weg, maar de dieven zijn hun voorgeweest. Bizonder- heden omtrent den diefstal kunnen we nog niet vermelden. Het vermoeden, reeds na de vorige inbraak geopperd, dat we hier te doen zouden hebben met een expeditie, door mevrouw Humbert zelf uit de verte geleid, wordt door de laatste gebeurtenis versterkt. Mevrouw Humbert, die zoovele jaren lang de wereld bedroog met hare niet-bcstaande erfenis van 100 millioen, toonde reeds als kind neigiDg tot allerlei bedrog. Op 13-jarigen leeftijd maakte zij de hand- teekeniog van haren vader na. Als jong meisje pronkte zij met de sieraden en talenten van vriendinnen, welke zij voor hare eigene liet doorgaan, en op 17-jarigen leeftijd verzon zij een geschiedenis van een rijk huwelijk, dat zij zou doen, en bedroog daarmele allerlei leveranciers, bij wie zij fraaie kleederen kocht, om te betalen na de bruiloft. Yan den ouden heer Crawford, die haar zijne millioenen naliet, vertelde zij, dat hij eigenlijk haar vader en die van bare zuster Marie was. Zij had hem in zijn laatste ziekte getrouw en zorgvuldig opgepast, en als loon daarvoor had de rijke man haar zijn schatten vermaakt. Een tjjdlang vertelde zij, dat hij het bedoelde testament schreef op den muur van de hotelkamer, waar bij ziek lag, en dat daarom niets anders dan een kopie er van kon worden vertoond. Mear later wijzigde zij de geschiedenis weder, en het kostte de sluwe bedriegster met haar onschuldig gezicht en haar schijn van oprecht heid geen moeite zóó te liegen, dat iedereen haar geloofde. Zy moet ook, naar men verzekert, schuldig zijn geweest aan het helen van gestolen effecten. Dat de inbraak in het kasteel des Vive8-Eaux geschied is door personen, die er uitstekend den weg kenden, en veel in het huis hadden vertoefd, wordt zeer waarschijnlijk, als men weet, dat er 73 vensters zijn iu het gebouw, en dat deze alle door blinden waren gesloten behalve éóo, waaraan het haakje ontbrak, en juist dót venster is door de inbrekers als doorgang gekozen. Er loopt een gerucht, dat de Fransche justitie de schuilplaats van mevr. Humbert, de beruchte oplichtster, ontdekt heeft, en dat zy weldra in hechtenis zal genomen worden. Waarschijnlijk zal dat teLiverpool geschieden. Althans het hoofd der geheime politie te Liverpool heeft, naar men meldt, het bericht bevestigd, dat de familie HumbertDaurignac zes personen zich te Liverpool bevindt. Het gezelschap dineerde Zaterdag in het hotel Adelphi, en verliet dat hotel 's avonds acht uur. Na dien tijd heeft niemand de vluchtelingen meer gezien. Maar men is over tuigd, dat zy Liverpool niet verlaten kunnen hebben. Maar bet zou nog zoo'n groot wonder niet zijn, als »men" zich bedroog, en de listige bedriegers toch onder de een of andere ver momming waren weggekomen. Mevr. Humbert had het leven van hare dochter Eva verzekerd voor 10 millioen francs, en de premiën stipt betaald. Men vermoedt, dat zy die levensverzekering te gelde heeft gemaaktmaar dat is nog niet bewezen. Do Humberts moeten echter by hun ver trek voorzien zijn geweest van een aanzienlijke som gelds. Volgens het gerucht zouden de heer en mevrouw Humbert, de veelbesproken Parysche oplichters, te Amsterdam vertoefd hebben. Op verzoek van de Fransche justitie is de politie met de portretten de hotels te Amsterdam rond geweest. De eigenaar van het hotel Rotterdam" op het Weesperplein meende in twee van deze portretten die van het echtpaar gelijkenis te zien met de gelaats trekken van een heer en een dame, die in het café een glas bier hebben gedronken, en een brief geschreven. Toevallig of merkwaardig vertoont het vloeiboek, dat het paar gebruikt heeft, de mio of meer duidelijk leesbare afdruk van het adres van een brief naar Liverpool. Nederland. Leeuwarden, 22 Mei. Jetze V., arbeider te Surhuisterveen, sedert eenige weken gede tineerd, tegen wien door den officier van justitie wegens strafbare poging tot doodslag op zyn vrouw 8 jaar gevangenisstraf werd gecischt, heeft zich gisteren in de gevangenis alhier door ophanging van het leven beroofd. Enschedé, 2-2 Mei. Het totale bedrag van het voor de stakers en uitgeslotenen ingekomen geld bedraagt tot Dinsdag volgens opgave, f 110.073.45g. Amsterdam, 22 Mei. Toen Woensdag avond een lid van de familie J. ten Sijthoff in de woning Koninginneweg no. 49 te dezer stede kwam, bleek, dat inbrekers aan het werk waren geweest. De heer Ten Sijthoff zelf vertoeft tijdelijk in het buitenlanden zyn echtgenoote by familie te Amersfoort. Bijna zeker zyn de inbrekers aan de j achterzijde binnengedrongen, want de toegang aldaar is zeer gemakkelijk, vooral in een onbewoond perceel. Zy hebben dus tijd gehad alles te doorzoeken, wat dan ook is geschied, want de tijd, waarop de inbraak is geschied, is niet met juistheid op te geven, evenmin als de hoegrootheid van den diefstal. In elk geval is een voorraad zilver verdwenen. De nachtwaker, die voor een in aanbouw zijnde villa waakt, heeft het signalement opgegeven van twee verdachte personen, die hy meermalen in den omtrek heeft zien zwerven in de laatste dagen. Prins Hendrik is voornemens het van stapel loopen van het pantserschip »Hertog Hendrik" op 7 Juni a.s. op 's rijks marine werf alhier by te wonen. 's-Gravenhage, 22 Mei. De groote ver gadering door een comité uit 27 politieke- en vakvereenigingen tegen hedenavond belegd in Concordia alhier, ter bespreking van het onderwerp: »de hakparty der Haagsche politie op den 1 Meidag en het verbod op de colportage", was slechts zeer matig bezocht. Bergmeyer uit Dordrecht en Luijtjes uit Blaricum kwamen hoofdzakelijk op tegen de verordeningen in verschillende steden in het leven geroepen, behelzende het verbod van colportage, en zy wekten op tot protest en agitatie tegen het voorstel van de Haagsche commissie voor de strafverordeningen om een gelijk verbod in te voeren. Alleen Bergmeyer gewaagde van de botsing tusschen politie en burgers op 1 Mei. Hy deelde mede, dat de hoofdcommissaris in een onderhoud met gedelegeerden van het Mei comité zou verklaard hebben zeer ontevreden te zyn geweest over het optreden der politie, en een streng onderzoek te zullen instellen. Verder zou de heer Versteeg naar aanleiding van een opmerking der gedelegeerden dat er niet gesommeerd was, gezegd hebben »dat hij voor f 600 niet allemaal meesters in de rechten kon krijgen". Havers, die niet by de botsing tegenwoordig was, protesteerde tegen het optreden der politie, waardoor nu nog arbeiders met ver bonden hoofden liepen. Verder besprak hy nog de weigering voor het houden van een optocht op 1 Mei. Eenige politie-amhtenaren woonden de ver gadering by, terwijl by hot uitgaan der vergadering een vrij sterke politiemacht in de omgeving van Concordia tegenwoordig was. Alles verliep echter zeer ordelijk. Tweede Kamer. Heden is het debat over het wetsontwerp op de krijgstucht aan gevangen. De regeeringscommissaris, bestrijdende het araendement der socialisten op artikel 2, betoogde dat het, ter verspreiding, in voorraad hebben van beleedigende of opruiende ge schriften een te ernstig feit is om disciplinair af te doen. Hij deed uitkomen, dat disciplinaire bestraffing niet uitsluit een latere strafrechterlijke berechting en omgekeerd. De Minister van Oorlog bestreed het amen dement-Schaper. Deze wijzigde daarop zijn amendement zoodanig om alleen in vredestijd ondermijning der krijgstucht door geschrift enz. niet straf rechtelijk maar disciplinair te straffen. Dit amendement werd door de regeering overgenomen, en art. 2 aldus gewijzigd goed gekeurd, nadat de Minister van Oorlog nog pertinent verklaard had, dat het bezit van opruiende geschriften strafbaar zal gesteld worden in de dienstvoorschriften. De heer Melchers verkreeg verlof om op - nader te bepalen dag den Minister van Buitenlandsche Zaken te interpelleeren over de uitzetting van twee Nederlandsche arbeiders, Groens en Hajee, te Rheine woonachiig, uit het Pruisische staatsgebied. Breda, 22 Mei. Alhier heeft een arrestant den politie-agent, die hem had opgebracht, door een behendige en krachtige beweging in het arrestantenhok opgesloten. Hij ver wijderde zich daarna kalm. De agent werd later door zijn kameraden verlost. Zierikzee, 22 Mei. Gisterenavond ver gaderde onder praesidium van den heer A. II. W. van der Vegt ten huize van mej de wed. Kanaac Volksonderwijs". De voorzitter her dacht onmiddellijk na opening der vergadering, die zeer schaarsch bezocht was, het verlies, dat door hot overlijden van den heer F. C. I van der Vliet Volksonderwijs" geleden heeft. Jarenlang was hij er de penningmeester van, en niet zelden heeft hij het tekort in kas uit eigen beurs aangevuld. Veel had hjj voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1