Uit Stad en Provincie. IN MEMORIAM. Gemengd Nieuws. De firma was juist bezig uitverkoop to houden, daar zij een nieuwe zaak in de Passage geopend heeft. De gouden horloge kettingen waren reeds daarheen overgebracht. Do firma was niet verzekerd tegen inbraak. Yan de daders is geen spoor te ontdekken. Bij een vorige inbraak werden 25 horloges ontvreemd. De laatste dagen was de winkel des nachts onbewaakt. Oud-Beierland, 20 Mei. Gisteren is alhier gehouden een nationaal muziekfeest, waar aan door 20 harmonie- en fanfarekorpsen werd deelgenomen. Zierikzee, 21 Mei. Het is merkwaardig hoe op het eiland SchouwenDuiveland de lust tot het vormen van muziekgezelschappen in de laatste jaren is toegenomen. We noemen de plaatsen Brouwershaven, Haamstede, Zonnemaire, Dreischor, Nieuwerkerk, Ooster- land en Bruinisse, in welke laatste plaats zelfs twee zoodanige vereenigingen bestaan. Die liefde tot do kunst mag prijzenswaardig ge noemd worden en verdient waardeeriüg en aanmoediging. Het goede voorbeeld, dat in deze België en enkele deelen van ons land geven, vindt ook hier meer en meer na volging. Een der beide korpsen te Bruinisse, n). dat, hetwelk onder directie van den heer Joh. F. A. Theewis staat, gaf j 1. Maandag 19 Mei eene uitvoering in den tuin van de sociëteit »Ons Genoegen" ende toehoorders stonden heusch verbaasd over de aanvankelijke bekwaamheid van een korps, dat nog maar enkele jaren bezig is. Het pleit sterk voor de geschiktheid van den heer Theewis. Zijn kundige leiding draagt goede vruchten. Een beschaafde toon, eene doorgaande zuiverheid, goede phraseering, lichte naslag, duidelijke ryfhmus, dat alles zijn eigenschappen, die dit jeugdige korps in meer of mindere mate reeds kenmerken. Of er geen gebreken waren op te merken Wij nemen de vrijheid er een te noemen de eerste inzet is nog niet altijd correct. Maar wij twijfelen niet, of het korps zal mettertijd beter worden. Namens het Bestuur der sociëteit werd door den heer J. A. Legemaat aan het korps een herinneringsmedalje geschonken, welke ook met dank werd aanvaard. Deze eerste medalje aan het vaandel moge door een aantal andere gevolgd worden. Op de door de Haagsche »Vereeniging van Kunstvrienden" in de vorige week aldaar gehouden tentoonstelling van kunsthandwerk werd door de jury .een tweede prijs voor waaiers toegekend aan mevr. J. van der Kun—8torm8 te Zierikzee. Kerkwerve, 17 Mei. Hedenavond kwamen ongeveer een 40-tal personen alhier bijeen om te trachten een kolenfonds of bond op te richten. Nadat door den heer M. Hanse het doel was uiteengezet, sloten zich voorloopig 38 van de aanwezigen als lid aan. Een voor loopig reglement werd artikelsgewijze be sproken, doch nog niet aangenomen. Als bestuursleden werden benoemd de volgende heeren:M. Hanse, voorzitter; O. Bij de vaate, secretaris-boekhouder; J. G. Steur, C. J. Boogerd, J. F. Fondse, en C. Boot Johz., commissarissen. Naderhand zal nog een ver gadering worden gehouden tot nadere be- bespreking en vaststelling van een reglement. Het is te hopen, dat nog veel meer personen zich gedrongen zullen gevoelen lid te worden van deze nuttige instelling, te meer ook, daar de voordeelen grooter worden met het toenemen van het ledental. Om lid te worden behoeft men juist niet in de gemeente te wonen. Aan de grens wonenden kunnen zich eveneens aansluiten. Wie meer er van wil weten, zie de advertentie in dit nummer. Poortvliet, 20 Mei. Door den weled. heer F. Hameeteman, die met ingang van 1 Mei j.l. door den gemeenteraad alhier tot gemeente-arts werd benoemd, is eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Goes, 21 Mei. De vrachtrijder J. Bal van Kwadendamme op Goes overkwam op zijn reis naar hier een noodlottig toeval. Halver wege den straatweg 's Gravenpolder—Goes gebruikte hij nog een verfrissching, waarop de reis werd voortgezet. Bij het café »Tol" vond men den man stervende in zijn wagon, en toen men hem in huis bracht, overleed hij. De ongelukkige leed aan een hartkwaal. Ierseke, 20 Mei. Hedenmorgen omstreeks 2| uur zou een koetsier volk inladen in een herberg en naar Kapelle afrijden. Toen de man evenwel de herberg was ingegaan om zijn passagiers te waarschuwen, stapten een paar joDgens in de koets en reden weg. Even daarna, toen koetsier en passagiers buiten kwamen, konden ze in looppas de rossinante achterna. Een half uur later mocht het hun gelukken deze in te halen en konden ze instappen. De jongens ontsnapten, doch zullsn toch hun reis duur betalen. Hansweert. Alhier kwam heden met gescheurde fok binnen de tjalk »Anna", Bchipper Hoefnagel, van Antwerpen naar Zierikzee. Breskens, 48 Mei. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer N. Yalk, Aanbestedingen, Verknopingen enz. Zierikzee, 17 Mei. In de veiling, heden door den notaris Yan Nouhuys gehoudeD, zijn openbaar verkocht: 1. het huis en erf aan de Meet te Zierikzee, bewoond door S. Alburg, voor f 480 2. het bierhuis bij de Duivelandsche Poort aldaar, voor f 511. Aanbesteding levering van 13000 K.G. chili-salpoter door de hndbouwverceniging tè Oud-VossemeerP. J. Ardeone, Dordrecht, f 10,74; L. Snelleman, Dinteloord, f 10,59; J. v. d. Kar, Steenbergen, f 10,77 A. Snelle man, Dinteloord, f 10,37 J. A. Quist, Oud- Vossemeer, f 10,37 J. Arenthals, Hansweert, f 10,35; A. M. van Driel, Nieuwerkerk, f 10,35 P. J. Adriaansens, Bergen-op-Zoom, f 10,33 en A. Kolen, Colijnsplaat, f 10,25. Laagsten inschrijver gegund. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd heden (Woensdag) aanbesteed 1°. De voorziening der boorden van het kanaal van Terneuzen. (Raming f 15000). Laagste inschrijver G. J. Bolkenstein te Terneuzen, voor f 14200. 2°. De verlenging van drie vakken keibestrating op de dijken van het kanaal van Terneuzen, onder de gemeente Terneuzen. (Raming f 7000). Laagste inschrijver A. Tho- lens Dz. te Terneuzen, voor f 5148. 3°. Het bouwen van een basaltmuur langs het noordelijk boord van den O.-kanaalarm te Terneuzen. (Raming f 14000). Laagste inschrijver J. Lindenbergh Cz. te Wemeldinge, voor f 13330. Landbouw en Veeteelt. Schouwen. De stand der landbouwgewassen mag tot op heden vrij bevredigend genoemd worden. Over het algemeen is de tarwe goed gestoeld. Door het gure weer van de laatste dagen is zij doch zonder nadeel eenigszins in haren groei belemmerd. Rogge op de zandgronden van Westelijk Schouwen heeft vooral geprofiteerd van de regens, waardoor zij in lengte goed is toegenomen. Als de gerst en de haver, waarvan nogal veel is uitgezaaid, blijven ontwikkelen, zooals zij tot nu toe deden, beloven zij een bevredigende opbrengst. Uien zijn over 't algemeen goed opgekomen en staan uitstekend. Behoudens enkele stukken, die te dik staan of door aardvloo te lijden hebben, mag verwacht worden, dat de opbrengst boven het middel matige zal zijn. Ook dit gewas heeft van het ongunstige weer te lijden. De aardappelen komen goed en vrij regelmatig boven den grond. Aan alle gewassen, zoomede aan de weilanden, zou een mildere weersgesteldheid zeer goed te stade komen. Men meldt uit 't eiland Tholen De stand van het karwijzaad laat veel te wenschen over van sommige kavels zal niet meer dan 8a 9 baaltjes worden geoogst. Men wacht prijsverhooging in dit artikel, ofschoon er nog altijd voorraden zijn van vorige jareD. Te IJzendijke heeft op een verzoek van een veertigtal landbouwers om een paardenmarkt in te stellen, de gemeenteraad besloten de proef te nemen, indien de adressanten de kosten betalen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 20 Mei. Door den heer kanton rechter zijn op 44 Mei j.l. de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken, tegen na te noemen personen, wegens: 1°. Het zich in kemelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg en het ver- wekken van burengerucht: C. K., 21 jaar, arbeider te Zierikzee tot 2 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; 2". Het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg: M. C. B., 67 jaar, schilder te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 3°. Jachtovertreding S. G., 20 jaar, arbeider te Burgh, tot f20 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 4°. Overtreding van het Schelde-reglement en van het reglement ter voorkoming van aanvaring. C. M. B. Hzn., 54 jaar, schipper en visBcher te Tholen, tot 1 boete van f 20 en 1 boete van f 5, subs. 4 en 2 dagen hechtenis 5°. Het te zamen en in vereeniging rapen van schelpvisch acm den voet van een water- keerenden dijk in Zeeland. J. K. Mzn., 32 jaar en J. K. Mzn., 28 jaar, arbeiders te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6°. Overtreding reglement wegen en voetpaden in Zeeland: K. van der S., 25 jaar, arbeider te Duivendijke, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 7°. Het te zamen en in vereeniging zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over bezaaiden grond: J. B. Czn., 18 jaar; C. van S. Azn., 17 jaar en J. van B. Jnz., 17 jaar, arbeiders te Brouwershaven, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; 8°. Straatschenderij: B. K. Mzn., 11 jaar, zonder beroep te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 9°. Overtreding Leerplichtwet: A. van der C., 32 jaar, ar'oeider te Zierikzee, tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor iedere boete tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis: P. L. van der W., 45 jaar, landbouwers knecht te Burgh; A. P. de L., 36 jaar, pakhuisknecht te ZierikzeeJ. de F., 49 jaar, arbeider te Renesse; J. E., 56 jaar, arbeider te EikerzeeG. de M., 38 jaar, timmerman te Duivendijke; A. R., jaar, arbeider te Zierikzee; J. G., 40 jaar, landbouwereknecht te Nieuwerkerk; A. B., 30 jaar; A. B., 48 jaar; J. A. G., 50 jaar, pakhuisknecht; P. S., 44 jaar, visscherG. J. B., 42 jaar, landbouwer; A. B., 38 jaar, arbeider, allen te Zierikzee. Vrijgesjtroken C. A. de L., 30 jaar, arbeider te Zierikzee. K E R K N I E W 8. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. te Hoek door ds. J. W. Knaap te GrootegaBt. Beroepen bij de Herv. Gem te Melissant ds. J. Kroneman to Garrelsweer (Gr.). Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Haamstede door den heer Brouwer, candidaat te Leeuwarden. Bedankt voor het beroep naar Numans- dorp door ds. P. S. Meerburg te Maasland. Dreischor. Gekozen als notabele bij de Ned. Herv. Gem. alhier, de heer A. J. van Hoeve. De collecte voor de zending heeft Zondag 18 Mei te Sirjaneland opgebracht f4,73£. Op het Zuider ZendingefeeBt, dat op 9 Juli in het Liesbosch nabij Breda zal worden gehouden, zullen als sprekers optreden de hecren Rudolph van LeidenYan Gheel Gildemeester en Crémer van 's-Gravenhage, Zegers van Heemstede, De Yoogdt van Sint- Annaland, Van Heest van Dordrecht, en Binnema van Tilburg. O N D E U W IJ 8. Groote plannen met de ambachtsschool te Goes, in verband met het steeds toenemend gebrek aan ruimte in de lokalen. Nu zijn er 36 jongens aan het timmeren, 26 aan het smeden en 7 aan het schilderen. De afdeeling timmeren is gesplitstterwijl de ééne helft timmert, teekent de andere. Thans is voor ieder der vakken één lokaal, men wenschte voor het vervolg voor ieder twee, zoo ook voor het onderwijs in het vak- en lijnteekenen. Daardoor zou men ruimte genoeg krijgen om ook de avondschool voor ambachtslieden (vropger B. A. S.) in datzelfde gebouw onder dak te krijgen. Nu wordt dit onderwijs gedeeltelijk gegeven in enkele lokalen der R. H. B. S. De kosten van uitbreiding zullen f 20.000 bedragen. Om daaraan te komen, wil men een leening sluiten van f 28.000, teneinde de uitstaande leening van f 8000 te kunnen af lossen. Natuurlijk kan dan het aantal leerlingen belangrijk vermeerderen, en behoeven geen jongelui meer te worden afgewezen. Terrein voor de verbouwing is aanwezig. Verder wenscht het bestuur de jaarwedde van den directeur te bepalen op f 900, en dat van den leeraar in het handteekenen op f 800, de tegenwoordige onderwijzers krijgen f 850 of f 100 meer. Nieuwe onderwijzers beginnen met f 700, en krijgen na 5 jaar f 50 meer. Voor het smeden zal spoedig een tweede onderwijzer noodig zijn en eveneens een con- ciergo op een jaarwedde van f 350. De oudste onderwijzer, de heer Hoogestegen, 70 jaar oud, zal f 350 pensioen ontvangen. Eindelijk wil het bestuur aan icderen onderwijzer op 65-jarigen leeftijd een pensioen verzekeren van f 700. Nog zijn er nieuwe leermiddelen noodig. Tengevolge van een en ander zullen de uitgaven belangrijk stijgen, en wel van f 6200 tot f 10625 per jaar. Om daarin te voorzien, rekent men op verhoogd subsidie van rijk, provincie en ge meente op eenig meerder arbeidsloon en op een matig schoolgeld. De gekozen bestuursleden, de heeren W. de Beste en jhr. Van Reygersberg Versluys hebben de benoeming aangenomen. Geslaagd voor onderwijzeres te Delft mej. A. H. Fluijt te Sirjansland. Benoemd tot onderwijzeres aan school no. 1 te Hendrik-Ido-Ambachtmej. S. J. Larooij te "Wemeldinge. Aan de universiteit te Amsterdam studeeren thans over de 70 dames. Zij zijn nu van plan een dames-studenten-societeit op te richten. In het verslag over den toestand van het lager onderwijs in de tweede inspectie zegt de inspecteur, de heer Fabius, vroeger antirevolutionair lid der Tweede Kamer voor Delft, het volgende omtrent de Leerplichtwet De Leerplichtwet zal buiten de dadelijke winst aan betere uitkomsten van het lager onderwijs ook dit voordeel kunnen opleveren, dat de toenemende tuchteloosheid der jeugd eenigs zins gebreideld worde, maar een niet gering te achten bate van de invoering dezer wet zal nog deze wezen, dat niet langer allerlei fouten en gebreken worden toegeschreven aan of verontschuldigd met die ééne groote oor zaak »het schoolverzuim". Post en Telegrafie. De postbode J. Michielsen te IJzendijke, die onlangs in zijne betrekking werd geechorst, maar nu daarin weder is hersteld, heeft thans ontslag aangevraagd. Ongeveer 26 jaar heeft bij die betrekking vervuld. V188CHEBIJ-BEBICHTEN. Bruinisse, 20 Mei. Gedurende de vorige week werden van hier verzonden 300 ton mosselen naar België, ad f 1.80 tot f 1 per ton, ook al tengevolge van het onaangename weder en bijgevolg overvoerde markt. De zaadaanvoer bedroeg omstreeks 5000 ton, welke echter bij beter weder ook aanzienlijk meer had kunnen zijn. De prijs was, voor zooveel ze verkocht werden, 60 ct. per ton, doch het meest werd gevischt voor eigen consumptie. Men meldt aan de N. Rolt. Ct.: Op de vi8f-.cherij-tentoonstelling te Katwijk zal ook de Zeeuwsche oestercultuur vertegen woordigd zijn. Daarvoor is het gebruikt toe gezegd van modellen van oesterputten, aan wezig in het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. Om dat onder deel der tentoonstelling zoo volledig mogelijk te doen zijn, heeft de heer Kakebeeke een beroep gedaan op alle kweekers in Zeeland, die voorwerpen of curiositeiten, op de teelt betrekking hebbende, in bezit hebben, om deze tijdelijk voor dat doel te willen afstaan. Naar men mededeelthebben enkele visschersplaatsen reeds besloten aan de tentoonstelling deel te nemen, met voorwerpen welke op de Zeeuwsche wateren bij het bedrijf gebezigd worden. Dc ziekte van H. NI. de Koningin. Het Loo, 20 Mei. De toestand van H M. de Koningin is steeds vooruitgaande. Prins Hendrik woonde den len Pinksterdag den dienst in de Ned. Herv. kerk bij. De Koningin-Moeder maakte een korten rijtoer. Dr. Roeasingh is herstellende. De Pinksterdagen gingen bier buitengewoon kalm voorbij. Wegens het ongunstig weer kwamen er weinig menschen van buiten. Het bulletin van Dinsdagochtend 9 uur luidt De toestand van H. M. de Koningin blijft zeer bevredigend. De toename der krachten veroorloofde eergisteren voor het eerst, sedert het begin der ziekte, dat Hare Majesteit nu dagelijks gedurende korten tijd het bed ver wisselt voor een rustbank. Zierikzee heeft Zondag één van die voor treffelijke burgers moeten verliezen, die, levend en werkend niet slechts voor zich, maar ook voor de maatschappij, waarvan zij deel uit maken, elke gemeente, waarin zij wonen, tot een sieraad verstrekken. De heer F. C. van der Vliet is niet meer. Op 41-jarigen leeftijd is hij aan onze stad, waarin hij het eerste levenslicht aanschouwde, ontvallen. Werd zijn uiteinde in de laatste maanden door allen, die met zijn geschokten gezondheidstoestand bekend waren, voorzien, zoodat dit niet onverwacht kwam, toch, toen de treurige mare van zij a overlijden door de stad verbreid werd, was een elk, die haar vernam, aangedaan, ontroerd. Die ontroering vond haar grond in het besef, dat een alge meen gewaardeerd man aan gade en kind, aan verwanten en vrienden, aan de gemeente, haar stichtingen en vereenigingen in zijn volle levenskracht ontrukt was. Wat is hij voor al deze niet geweest? Er was te dezer stede schier geen instelling van philantropischen aard of openbaar nut, of de heer F. C. van der Vliet wijdde aan haar zijn kracht, of ver leende haar zijn steun. Door de fortuin begunstigd, was hij in staat veel voor zijn medemen8chen te doen. En hij deed veel. De linkerhand mocht echter nooit weten, wat de rechter gaf. Hierdoor heeft hij zich in menig hart een gedenkzuil gesticht, schooner dan één van marmer of brons. Aan een humaan gemoed paarde bij een etipt eerlijk karakter. Men kon op hem aan, men kon op hem rekeneD. Zoolang het dag voor hem was, heeft hij gearbeid voor de gemeenschap, nu de nacht voor hem is ingetreden, leve bij voort in ons aller herinnering. Geen mensch is onontbeerlijk. Maar toch, zijn heengaan zal in onze gemeente nog lang gevoeld worden. KUN8TNIEUW8. Buitengewoon Concert, gegeven door den heer S. Klimmerboom, mej. Annie Siewe en den heer I. Mossel, den 19 Mei 1902. Op gemelden datum waren de beide laatst genoemden op aanzoek van den heer S. K. naar Zierikzee gekomen, om in do Nieuwe Kerk een concert te geven. De lof van den heer Mossel, solo-violoncellist van het concort- gebouw-orkest te Amsterdam, behoeft niet meer gezoDgen te worden. Ook nu, evonals vóór enkole jaren alhier, toonde hij zich een virtuoos bij uitnemendheid. Alles gaat bij hem even gemakkelijk en zeker, van inspanning geen spoor. Feilen of tekortkomingen zijn hem vreemd. Hij is en blijft een uitstekend kunstenaar, die altijd nieuwe lauweren weg draagt. Met de voordracht van nr. 6 c. van het programma deed hij zich tegelijk als be gaafd, scheppend kunstenaar kennen. Mejuffrouw Annie Siewe, concertzangeres uit Frankfort a/M. (Sopraan), hoorden we hier voor de eerste maal. Zij zong o a. de prachtige, maar zware Aria uit Elias»Höre Israël, höre des Herrn Stimme", van Mendelseohn. Zij deed dit met even zuivere als welluidende Btem. Het ontbrak haar ook geenszins aan kracht, om de dikwijls zeer hoog liggende partij recht te doen wedervaren. Zij gaf duidelijk blijken eene uitmuntende zangeres te zijn. Behalve dit hoofdnommer zong zij nog een drietal liederen, onder welke in 't bizonder genoemd dienen te worden het »Non Credo" (Widor) en »Sei Still" (Raff). De heer K. begeleidde de zangeres talentvol en bescheiden op het orgel. Verder werden door hem drie nommers voor orgel voor gedragen, van welke nr. 1, Hochzeitmarsc'i, van E. Silas, hier nog niet gehoord was. Kievitseieren. De kievitseierenhandel ia Friesland welke voor velen in die provincie in het voorjaar eon bestaan oplevert is voor dit jaar geëindigd, wijl, ingevolge artikel 22 der Jachtwet, na 5 Mei het verkoopen, het te koop uitstallen of vervoeren van die eieren verboden is. Ofschoon er evenveel kieviten waren als vorige jaren, was in den beginne het getal eieren aanmerkelijk minder, een gevolg van het gure weder en den verhoogden water stand, waardoor de lage weilanden voor een deel onder water kwamen en vele eieren zijn verloren gegaan. Eerst later, nadat de waterstand lager en het weder zachter geworden wa9, werd het aantal eieren grooter, op enkele dagen zelfs grooter dan vorige jaren. Het getal, dat in hot nu afgeloopen seizoen gevonden is, wordt geschat op 80,000 k 100,000, wat, tegen een gemiddelden prijs van 20 cent por stuk, een bedrag maakt van 16 a 20 duizend gulden aan zuiver arbeids loon, ongerekend nog het groot aantal eieren van griet, tjirk, snip, kemphaan, enz., welke niet zoo bepaald gezocht, doch in het voor bijgaan medegenomen worden. Niet meer dan een derde van den voorraad eieren bleef in het land, de overige werden naar het buitenland verzonden en ter markt gebracht, voornamelijk naar Engeland, Frankrijk en België; ook hadden, op bestelling, verzendingen plaats naar Weenen, St.-Poters- burg en Constantinopel, zelfs naar Algiers en Egypte. De hoogste prijs der kievitseieren was in het begin van het seizoen in het laatst van Maart n.l. f 2 per stuk. Ia dien tijd zijne geene eieren naar het buitenland ver zonden, omdat men daar dien hoogen prijs er niet voor over heeft. De laagste prijs was 16 cent. TELEGBABBEN. 's-Gravenhage, 21 Mei. De Tweede Kamer heeft aangenomen op art. 122 B militair strafwetboek met 48 tegen 19 stemmen het amendement De Yisser om ook strafbaar te stellen de meerdere die opzettelijk een mindere uitvloekt. De minister had het amendement onnoodig geoordeeld, daar dit krijgetuchtelijk kon berecht worden. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur I Uit het verslag der jongste algemeene vergadering van de burgerkiesvereeniging //Ons Gemeentebelang", voorkomend in uw veelgelezen blad van Zaterdag, vernam ik, dat door voornoemde kiesvereeniging besloten is het voorstel van den heer W. C. de Crane, om in het vervolg de verslaggevers van de plaatselijke nieuwsbladen in de gelegenheid te stellen de punten, die in den Raad ter behandeling zullen komen, met de noodige toelichting en prae-adviezen van Burgem. en Weth. te publiceeren, in een adres aan den Raad te ondersteunen. Een elk zal voorzeker een dergelijk besluit van deze jeugdige kiesvereeniging niet anders dan kunnen toe juichen, en zich slechts verwonderen, dat de liberale en de anti-revolutionaire kiesvereeniging omtrent een zoo gewichtig algemeen belang, waarbij geen partij, maar de geheele burgerij ten nauwste betrokken is, niet flink uit den hoek komen. Vooral ligt het, dunkt mij, op den weg van de liberale kiesvereeniging, wil zij den naam, dien zij draagt, ten volle verdienen, en de vlag, die zij voert, hoog houden, in deze kwestie duidelijk haar standpunt kenbaar te maken. Het kan namelijk zijn nut hebben, dat al de raadsleden weten, hoe zij, die hen hebben afgevaardigd, over de onder havige kwestie denken. Art. 45 der gemeentewet zegt wel «de leden stemmen elk volgens //eer en geweten, zonder last van of rugge spraak met hen, die benoemen", maar daaruit zal toch wel geen verstandig mensch de conclusie trekken, dat de gemeenteraadsleden ter bepaling van hun stem met de gevoelens der gemeenschap geen rekening mogen houden. Wie immers is niet doordrongen van de waarheid, dat de besluiten, die de leden van den Raad nemen, en de verordeningen, die zij vaststellen, slechts dan in het belang der burgerij kunnen zijn, wanneer zij steunen op en in overeenstemming zijn met de bij haar heerschende denkbeeldenEen goede vertegen woordiging weet, dat zij acht heeft te slaan op de overtuiging der gemeenschap, en dat zij zich wachten moet een beslissing te nemen, die daarmede in strijd is. Daarom zou ik het zeer gewenscht achten, dat ook de twee andere te dezer stede bestaande kiesvereni gingen haar passieve houding in deze lieten varen, en zich onomwonden uitspraken. Zierikzee. JUSTUS. Mijnheer de Redacteur! Die uitstel zoekt van zijnen ])licht, vei'zuimt enz. Naar aanleiding der passende woorden bij de plechtige steenlegging van het Ziekenhuis te Noordgouwe gesproken, gevoelde ik mij verplicht een kort woord, dat bij de plechtig heid bij mij opwelde, aldaar te spreken, doch door de snerpende koude aldaar weerhouden, besloot ik binnens kamers zulks te doen, waartoe echter mij de gelegenheid verder ontbrak. Daarom wenschte ik, dat u het navolgende bij het verslag van uwen berichtgever wildet doen volgen, opdat ook heeren bestuurders recht wedervaart. De vaderlandsche driekleuren met het symbool van ons geliefd vorstenhuis deden in 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2