ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 Mei 1902. Tweede Blad. Haagsche Brieven. (Z i g i* i li. zeesche Courant) Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7693. Direotoura. ar. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 C'ta. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de le helft der maand Mei 1902. 1. Wed. Filhaber, Arasterdam. 2. A. van der Have, 's-Gravenhage. 3. L. Boot, id. 4. Mevrouw Schieka 199a, Rotterdam. 5. A. Schudt, id. 6. M. de Glindt, id. HIEUWSTIJPÏilGEII. De Transwaalsoh-Engalsche oorlog- Londen, 14 Mei. Uit Harrismith wordt van eergisteren, Maandag, gemeld, dat generaal Wessels, commandant Louis Botha en andere Boerenleiders, daar Zondag zijn aangekomen. Maandagmorgen vertrokken zij uit Harrismith per trein om de samenkomst der BoereDgedelegeerden te Vereeniging bij te wonen. Pretoria, 14 Mei. Er komen voortdurend afgevaardigden van de Boeren aan, uit alle streken, met bestemming naar Vereeniging. Vanavond zal het meerendeel zijn aangekomen. Tegen morgenochtend vroeg zullen alle afgevaardigden te Vereenigiög zijn. Men verwacht dat de eerste samenspreking morgen gehouden zal worden. Men verneemt dat Kitchener met de leiders van de Boeren overeengekomen is, dat aan de samenspreking te Vereeniging, die naar men- verwacht morgen beginnen zal vertegenwoordigers van alle afdeeliogen Boeren in beide koloniën (bedoeld worden: de Zuid- Afrikaansche Republiek en de Vrijstaat) zullen deelnemen. In de bijeenkomst zijn dus alle commando's vertegenwoordigd. Wat er ver handeld wordt, blijft onder de Boeren zeiven. Men verwacht dat, als de conferentie het eens is geworden over de voorwaarden voor een regeling die aan Kitchener kunnen voor gelegd worden, zij afgevaardigden met dit doel naar Pretoria zal zenden. Amerika. Te groote zegenEen 28-jarige dame te New-York, reeds moeder van drie kinderen (waaronder tweelingen), heeft dezer dagen aan vijf meisjes het leven geschonken. Mama en de vijf kleinen zijn welvarend. Zwitserland. Het is in Zwitserland zóó koud, dat de nachtvorsten een groot deel van den wijnoogst hebben vernield. Op sommige plaatsen ligt het ijs op het water. De insecten worden door de kou gedood, doch hiervan is het gevo'g, dat veel vogels van honger en kou sterven. De handel in vogel-lijken voor de dameshoeden is dientengevolge groot. Frankrijk. Het drama in de lucht. Aangaande het vree8elijke ongeluk, dat Maandag in den vroegen morgen don Braziliaanschen af gevaardigde Severo to Parijs is overkomen met zijn bestuurbaren luchtballon »Pax", is nog het volgende mede te deelen 't Was de eerste proeftocht, welken de luchtreiziger mot zijn ballon zou ondernemen. Om vijf uur Maandagmorgen was de vulling van den ballon met waterstofgas geëindigd, Severo en zijn machinist Sachet namen in het schuitje plaats en beproefden voor het laatst, of alles in goede orde was. Tegen halfzes werd de ballon losgelaten. Hij verhief zich snel in do lucht, doch, in stede van zich te richten naar Isey-les-Molineauxhet doel van den tocht, zwenkte het luchtschip heen en I weer, beschreef cirkelbogen in verschillende richtingen en dreef dan weer aanmerkelijk af. De toeschouwers verwachtten den ballon te zullen zien dalen, doch bij rees nog steeds en bleef onregelmatige lijnen beschrijven. Plotseling, het was goed tien minuten na de opstijging, zag men een vlam om den ballon slaan onmiddellijk daarop hoorde men een zwaren slag en toen stortte het schuitje om laag. De geheele toestel, 1500 K.G. zwaar, viel iu de avenue du Maine, vernielde een schoorsteen, rukte een deel van een dak weg en kwam dwars over den weg te liggen. Severo en Sachet waren beiden dood, de machinist had brandwonden en zware kneuzingen bekomen, de luchtreiziger was deerlijk verminkt, doch had geen haartje gezengd. Het ongelukkigste van de zaak is, dat de weduwe van Severo met zeven kinderen overzorgd achterblijft. De man had zijn geheele kapitaal in zijn ballon gestoken. Yan andere zijde wordt beweerd, dat het ongeluk te wijten is aan een toevallige fout aan den gashouder, als dikwijls bij automo bielen wordt geconstateerd. Ook zou Severo, die 20 jaar lang de luchtvaart heeft bestudeerd eu zelfs met vrouw en kinderen per lucht ballon is opgestegen, volstrekt niet onbekend zijn geweest met de behandeling van het luchtschip. Het lijk van Severo zal gebalsemd en naar Brazilië overgebracht worden. Het heet, dat de Braziliaansche regeering de begrafenis op staatskosten zal doen plaats hebben. Parijs, 14 Mei. President Loubet is hedenmorgen om halfnegen te Brest aange komen met de ministers van buitenlandsche zaken en van marine en onmiddellijk na de begroeting door de autoriteiten op het perron, naar de prefectuur vertrokken, waar receptie werd gehouden. Om halfelf woonde de president de voorbij trekking bij van burgerlijke en militaire vereenigingen, daarna bezocht hij het burgerziekenhuis en om 12 uur nam ten stadhuize het feestbanket een aanvang, waaraan deelgenomen werd door 187 burgemeesters. Hedenmiddag om 5 uur scheept de president met minister Delcassé zich in aan boord van de »Montcalm" om de reis naar I Rusland te aanvaarden en men verwacht, in verband met de jongste berichten uit Peters- I burg aangaande de heropening der scheepvaart in de Oostzee, dat hot oorspronkelijke plan i om te Kroonstad te landen, doorgezet zal I kunnen worden. In elk geval zal er in het I reisprogram geenerlei wijziging worden gebracht, i wanneer de landing moest plaats vinden in I Re val. Wel is er sprake van geweest, in verband I met de ramp op Martinique, de reis uit te stellen, doch toen hiervan mededeeliog werd gedaan aan den Czaar, toonde deze zich met dit plan niet ingenomen, daar de toebereidselen reeds te ver gevorderd zijn en redenen van politieken aard zich tegen een dergelijke verdaging verzetten. Alleen zou de president als zijn verlangen hebben te kennen gegeven, dat er enkele wijzigingen werden gebracht in het programma der feestelijkheden, om er het karakter van vermakelijkheid aan te ontnemen, dat in de gegeven omstandigheden niet wel zou passeD. De president zal zijn wenech in dezen onmiddellijk na zij a landing te kennen geven en men verwacht, dat zijn bedenkingen gewaardeerd zullen worden. 's-Graveniiage, 13 Mei 1902. Welke een verluchting voor de gemoederen, die tijding, dat nu werkelijk het genezings tijdperk voor onze geliefde Koningin is aan gebroken, welk een heerlijke gedachte, dat de vorstin, op wie het oog van de gansche wereld is gevestigd, thans niet meer lijdt, noch gedrukt gaat onder de pijnigende onzekerheid, of het kind, dat zij onder 't harte droeg, niet dood ter wereld zou zijn gekomen, of, zoo niet, de sporen levenslang zou dragen van de typheuse aandoening der moeder, maar dat zij kalm haar volkomen genezing kan afwachten om tot sterkte en kracht terug te komen. Zeker, de teleurstelling moet groot geweest zijn voor haar, voor haar gemaal en haar moeder, niet minder dan ze het was voor het Nederlandsche volk, maar de dankbaarheid, die de natie vervult over haar genezing is overwegend. Teleurstellingen worden vergeten, het jonge, frissche leven van de Koningin geeft alle reden tot hoop voor de toekomst. Neder land weet te wachten, en wenscht voor alles het behoud van het dierbaar leven op den troon. Zelden of ooit heeft het lijden van een Vorstin zoo'n algemeenen weerklank door de wereld gevonden als dat van Koningin Wil- helmina. Een stroom van sympathie concen treerde zich op dat écne punt, het kasteel Het Loo. Dit doet het Nederlandsche hart goed, omdat wij weten, dat het hier niet enkel geldt den naam, maar de persoon, de daden van de Vorstin, die door haar optreden, door haar woorden, door hare handelingen in den korten tijd van haar regeering het recht heeft ver worven op den eerbied en de hoogachting der beschaafde wereld. Hoogstwaarschijnlijk zal, als de Vorstin van haar ziekbed zal zijn verrezen, en weer is gaan meeleven in het dagelijksch leven, voor naar een tijdperk van kalme afzondering aanbreken. Men spreekt van een verblijf te Soestdijk, misschien ook een tijd in 't buitenlanddoch zeker zal het nog geruimen tijd duren, voordat de Koningin weer in 't openbaar optreedt. Het is niet te ontkennen, dat de ziekte eenige vertraging heeft doen ontstaan in de behande ling van Staatszaken. Doch dat moeten we, en willen we gaarne dragen, te meer, daar het meest spoedeischende toch is geschied, zoodat van eigenlijke stremming geen sprake is geweest. Trouwens, ook zonder die ziekte, zou dit jaar de wetgevende arbeid toch niet groot zijn geweest. Dat is nooit het geval in het eerste jaar van het optreden van een nieuw Ministerie. De Ministers moeten eerst inleven in hun nieuwen werkkring, voordat zij wetten kunnen maken, waarvoor ze staan. Alleen is daardoor juist bewaarheid, wat bij de verkiezingen voor speld werd, dat verandering van bestuur steeds de zaken benadeelt, omdat er zooveel is, wat voorbereid was en wordt te niet gedaan, en overweging van nieuwe maatregelen tijd vordert. Waar deze regeering veel aan doet, dat is de Zondagsrust te bevorderen. Zelfs is nu sedert eenige weken een maatregel in werking, waardoor des Zondags ook de groote kantoren van doorloopenden dag- en nachtdienst: Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage zes uur des Zondags gesloten zijn, namelijk van 25 en van 811 des avonds. Het vreemdst van deze geschiedenis is, dat deze maatregel, ternauwernood aangekondigd, den eersten keer den beste, weer moest worden ingetrokken, met het oog op den toestand der Koningin, en toen de nieuwe regel den volgenden Zondag doorging, juist de ergste toestand had kunnen geboren worden dien men zich in een constitutioneelen Staat denken kan, n.l. het gevaar voor het verlies van het hoofd van den Staat, zonder dat er eenige telegrafische gemeenschap was met den zetel der regeering en de regeerings-personen. Indien Zondag voor acht dagen tusschen 8 en 11 uur 's avonds een ramp ware voorgevallen, zou de regeering er al dien tijd onkundig van zijn geweest, dank zij den pas ingevoerden beperkten telegrafischen Zondagsdienst. Mag dat, kan dat? zou men geneigd zijn te vragen. En nu had men nog maatregelen kunnen treffen. Maar zoo iets, of iets anders van even groot gewicht kan voorvallen, als men er hoe genaamd niet op is voorbereid. Is het dan verstandig een gemeenschap te belemmeren van zooveel belang als die van de groote steden des lands onderliog en met de verblijf plaats van het hoofd van den Staat? Voor godsdienstige oogmerken heeft de directeur-generaal deze rust niet ingesteld; immers dan zou die op Zonda^voormiddags zijn gesteld, terwijl die in den middag gelegen heid geeft tot wandelen en 's avonds tot ont spanning. Waarom dan niet liever door eenige ver meerdering van personeel om beurten volkomen Zondagsvrijheid toegekend met behoud van den vollen diensttijd van kantoor-openhouden. En hoe zal het dezen zomer te Scheveningen j gaan met die talrijke badgasten en bezoekers, j het drukke gebruik van telegraaf en telefoon I door komenden en gaanden. Men vergete toch ook niet, dat het intercommunaal telephonisch verkeer zoo goed als geheel stilstaat op Zondag, i En wanneer nu ook wat men nu voornemens schijnt te doen den Zondags-spoorwegdienst gaat beperken, dau wordt elk verkeer op den dag zóó bemoeielijkt, dat er de grootste nadeelen uit kunnen ontstaan. Rust is goed, Zondagsrust uit welk oogpunt ook noodig, maar de wereld rust niet, het bestaan staat niet 52 dagen in het jaar, een zevende van een jaartijdperk, totaal stil. j Beperking van den arbeid door meerdere arbeidskracht bij afwisseling op Zondag te laten dienst doen, dit is noodig en wenschelijk, maar evengoed als de zieke op Zondag dezelfde verpleging behoeft als andere dagen, de mensch zich moet voeden, het vee moet verzorgd worden, omdat dat eischen zijn van de natuur even zoo goed moet men niet opzettelijk de hoofd aders van het verkeer, van het maatschappelijk en staatkundig leven des volks een geruimen tijd des Zondags van elkaar gescheiden houden. De natuur stoort zich niet aan Zon- en feest dagen, dat leert de ontzettende ramp op Martinique. In zulke tijden is elk oogenblik uitstel van gemeenschap te zoeken met de buitenwereld, een misdaad tegen de menschheid, waarvan duizenden het slachtoffer kunnen worden. Van misdaad gesproken, het revisieberoep door den in 1880 veroordeelden De Jongh heeft hier tot niets geleid, wat te voorzien was. Er zou gewichtiger aanleiding moeten bestaan om opnieuw een rechtsgeding op 't getouw te zetten dan de beweriDg, dat een ander dan hij den moord op den jeugdigen knaap had gedaan, welke moord indertijd zooveel sensatie heeft gewekt. Alles is mogelijk, maar in 1880 heeft niemand getwijfeld aan De Jongh's daderschap of hoofddaderschap. De Kamer, die thans bezig is met het militair strafwetboek, zal waarschijnlijk niet vele weken meer bijeen blijven. De bedoeling is enkele urgente wetsontwerpen af te doeu, en dan vacanlie te gaan nemen, natuurlijk als er geen gewichtige omstandigheden mochten I tusschenbeide komen. I De ziekte van H. 91. de Koningin. Dr. Roesingh zal van Den Haag uit H. M. de Koningin nu en dan blijven bezoeken. De verpleegsters blijven voorloopig Dog ten paleize. Hoewel de ziekte, waaraan H. M. aanvan kelijk lijdende was, geweken is, zullen de officieele biljetten met de aanduiding der besmettelijke ziekte eerst verwijderd worden, nadat de ontsmetting der vertrekken heeft Dr. Roessingh heeft Donderdag de directie van het Gemeente-Ziekenhuis ia Den Haag weder aanvaard en ook de consultatieve praktijk hervat. Hr. Ms. geneesheer denkt H. M. de koningin Zaterdag weer te gaan bezoeken. Dr. Roessingh ontving in de jongste dagen uit verschillende plaatsen in Europa (Duitsch- land, Frankrijk en Engeland) van collega's telegrammen, brieven of briefkaarten, met hartelijke gelukwenschen over de gelukkige wending, die ten slotte de behandeling van H. M. onder leiding van de geneesheeren heeft genomen. De ramp op 9Iartiiiiqae. Afdeelingen soldaten zijn in St. Pierre onophoudelijk bez'g de lijken te brengen naar groote brandstapels van met petroleum ge drenkt hout. Een verschrikkelijke lucht van verbrand vleesch heerscht over de verwoeste stad. Een aantal priesters hebben zich ook daarheen begeven en nemen der lijkdienst bij de brandstapels waar. In de baai voor de stad dreven tal van lijken, maar deze werden vrij spoedig opgeruimd door zwermen zeevogels en door haaien die blijkbaar van alle richtingen naar dat punt zijn gekomen. Intusschen buldert en vlamt de Mont Pélée nog altijd vooit, nog steeds omringd door donkere wolken. Ook de Souffrière op St. Vincent is nog steeds in werking. De berichten, die van dat eiland komen, luiden ook droevig. De dokters en ziekenzusters zijn uitgeput door het voort durende werk, en er blijft groote ongerust heid heerschen onder de bevolking. Volgens de laatste berichten zou het aantal dooden 1600 zijn. Uit de houding der lijken te St. Pierre maakt men op dat de slachtoffers gestikt zjjn door de vergiftige dampen. De meesten hadden de hand voor den mond. Uit St. Pierre is blijkbaar niemand ontkomen. De geredden zijn meest uit voorsteden, voornamelijk uit Le Prêcheur, en vormen een 1300-tal. Sommigen van hen hadden St. Pierre den vorigen avond verlaten, maar over 't algemeen deed de overheid alle moeite om de bevolking te kalmeeren en een paniek te voorkomen. Men schat 't aantal lijken in de stad op 30.000. Inmiddels wordt alom gewerkt tot organi satie van hulp voor de slachtoffers; in Frank rijk is men bijzonder getroffen door de energie die de Vereenigde Staten daarbij toonen. Uit alle landen stroomen giften in. Aan het Fransche dep. van marine heeft men nu de zekerheid, dat door de uitbarsting van den Monte-Pelée het geheele grondgebied verwoest is tusschen CarbetPrêcheur Grande Rivière en Macuba. Te Prêcheur zijn reeds 400 lijken begraven en ook te Basse Pointe (aan de noordkust van Martinique) is de schade aanzienlijk. Fort-De-France, 13 Mei. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zijn in de straten van Saint- Pierro ongeveer 2000 lijken gevonden. De kruisers uSuchet" en nValkyrien" en het kabelschip »Pouyer Quertier" hebben de bewoners van Prêcheur en Carbetdie halfdood waren van dorst en honger, opgenomen. Alleen de »Pouyer Quertier" heeft meer dan 2000 menschen gered, die grootendeels ernstige brandwonden hadden. Heden was de uitbarsting van den Monte Pelée weder sterker. Volgens berichten, aan 't Fransche dep. van koloniën ontvangen, zou bij de ramp te St.-Pierre, zeker het grootste gedeelte der bevolking zijn kunnen ontkomen, indien de gouverneur van Martinique den avond te voren om 7 uur, geen proclamatie had afgekondigd ter geruststelling van de bevolking en ter aanmaning tot kalmte, tot welke daad de gouverneur was overgegaan, nadat hij te rade was gegaan met een commissie van deskundigen. De Koningin heeft machtiging vtrleend tot het zenden van het pantserschip Koningin- Regentes", commandant de kapitein ter seo

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1