Zaterdag 17 Mei 1902. (Z i e r i Is. z e e s c li e Cour an "t). Eerste Blad. B E RICH T. RECLAMES. Heeren Hoeden, i. DE GRAAF Cz., B E K ENDMAKIN G. Alpmesn Overzicht. WIEUWSTIJDISGEW, Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Vereohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens por week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7693. Dlrootour A. «T. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote le,tter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens bet Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op aaustaanden Marndag- avoud niet worden uitgegeven. 15 regels 7"ö cts. Elke regel meer 10 cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan JACOB FLOHIL, wonende in deze gemeente, en zijne rechtveikrijgenden, vergunning hebben verleend tot hat oprichten van eene tmliltory in het perceel, staarde in de Sint-Domusstraat, plaatelijk gemerkt wijk D no. 256, kadastraal bekend Sectie B no. 514. Zierikzee, den 12 Mei 1902 De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJ5, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis v«n de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 19 Mei e.k. (Twoedo PinliStorelaer) zal zijn gesloten, met uitzondering van des mid dags 12 tot 's namiddags 12'/i uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betrfflende. Zierikzee, den 16 Mei 1902. De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJS. Men kan van Lord Kitchener, don beul van Zuid-Afrika, niet vergen, dat hij als loyaal soldaat tegenover de Boeren zal handelen, en het kan dan ook niemand bevreemden, dat hij hen aanvalt, terwijl hun aanvoerders afwezig zijn om over Engeland's vredes voorwaarden de Bocrencominaudo's te raad plegen. Waar tegenover de Boeren zóó onridderlijk en in strijd met de oorlogsgebruiken van gecultiveerde volken gohandt-ld wordt, daar zitten zij natuurlijk niet stil, als zoete koek dit onhebbelijk optreden opnemend. Zij hebben dan ook aan Lord Kitchener zijn van groote lafheid getuigende agressieve h inde lingen in dit stadium van den oorlog eens goed betaald gezet: zij hebben namelijk een gepantserden trein, die van Pretoria naar Pietersburg reed, doen derailleeren, tengevolge waarvan één officier en tien soldaten on middellijk gedood, en elf manschappen gewond werden. Te Yereeniging zijn thans de afgevaardigden der verschillende commando's, Transvalers zoowel als Vrijstaters, bijeengekomen, om te beslissen over Engeland's vredesvoorwaarden. Naar het zich laat aanzien, zullen deze wel als onaannemelijk verworpen worden. In Engeland trouwens begint de pers reeds het publiek op een voortzetting van den oorlog voor te bereiden. Gelijk men weet, had men dit eerst ter bereiking van politieke en finantiëele doeleinden in den waan gebracht, dat de Boeren bereid waren zich aan het Britsche gezag te ODdorwerpen. Do grootste der West-Indische eilanden, die aan Frankrijk toebehooren, Martinique, is door een vulkanische uitbarsting, die vaak met een aardbeving en gloedgolf vergezeld gaat, in een woesternij herschapen. St.-Pierre, de belangrijkste handelsstad van Martinique, gesticht in 1665, de plaats, waar Keizerin Josephine, de eerste gemalin van Keizer Napoleon I geboren werd, is totaal verwoest. Het aantal bij die ramp omgekomenen is bedroevend, al is het niet zoo enorm groot, 1 als eerst werd opgegeven. Men bedenke toch, j dat den 5den Mei de suikerfabriek van den bekenden Guerin, die in de nabijheid van St -Pierre ligt, door do kokende lava bedolven werd, waarbij een 150 menschen omkwamen, en dat den 8sten Mei St.-Pierre door de gloeiende uitbraaksels van den krater geheel in vlammen werd gezet. Tusschen 5 en 8 i Mei hebben duizenden bewoners, het onheil ziende aankomen, zich vermoedelijk nog gered. Do herstemmingen in Frankrijk voor het Huis van Afgevaardigden hebben de regeerings- gezinde meerderheid in de Kamer versterkt. Wel heeft men getracht do herstemmingen in anti-miuisteriëelen zin te doen uitvallen, maar die poging leed schipbreuk, dank zij het gezond verstand der kiezers, die zich niet lieten misleiden door de lasterlijke beschuldiging, dat de Regoering medeplichtig was aan de millioenenoplichterij, gepleegd door een zekere dame Humbert, die valschelijk bewerend op een millioen-erfenis, die niet eens bestond, aanspraak te bobben, met tal van helpers uit alle klassen, er bonderden liet inloopen, die haar op die erfenis crediet schonken of geld leenden. En nu moet men weten, dat juist de President-Minister, Waldeck Rousseau, voor een viortal jaren reeds die millioenen- erfenis-historie een groote zwendelarij ge noemd had. Loubet heeft zich to Brest ingescheept voor de voorgenomen reis naar Rusland. Het ontbrak bij die gelegenheid niet aan de daarbij bohoorende festiviteiten. De President werd door de bevolking met gejuich ingehaald, door de autoriteiten op het raadhuis feestelijk ontvangen en hartelijk toegesproken. Met een maaltijd, waaraan flink getoast on nog meer werd gedronken, werd natuurlijk een en ander besloten. Of Frankrijk van het bond genootschap met Rusland veel vruchten zal plukken, hebben wij altijd betwijfeld en be twijfelen wij nog. Rusland laat zich voor zijn vriendschap duur betalen. Van Rusland gesproken, Tolstoï heeft in een brief aan den Czar, waarin hij dezen gemeenzaam met Waarde Broeder" aan spreekt, den treurigen toestand der honger lijdende in opstand gekomene boeren geschetst, hem radend om ten behoeve van de boeron, voor wie zijn vader, Alexander II, de lijf eigenschap had afgeschaft, van staatswege grond te koopen, en dien aan hen tegen een kleine vergoeding te verpachten. Men zegt, dat de Czar Tolstoï's brief niet ongunstig heeft opgenomen. De Regeering heeft in een officiëele mededeeling het honger-oproer be vestigd, waartoe de boeren des te gereeder zijn overgegaan, omdat bij honderdduizend tallen een valsche proclamatie was verspreid, waarin in naam van den Czar de boeren wer den opgeroepen zichzelve recht te verschaffen. Wat den opstand betreft, deze wordt op on- menschelijke, echt Russische wijze gedempt. De aanvoerders er van, die men in handen krijgt, worden zoodanig met de knoet getractoerd, dat zij voor dood blijven liggen. De student, die den Minister van Binoen- landeche Zaken heeft doodgeschoten, is tot den strop voroordeeld. Met stoïeijnsche kalmte hoorde bij het doodvonnis aan, na op de vraag van den president, of hij ook mede plichtigen had, geantwoord to hebben, dat de Russische Regeering zijn medeplichtige was. De Keizer van Duitschland, die er van houdt de wereld in verbazing te brengen, beeft onverwacht in een brief aan den stad houder van Elzas-Lothariogen medegedeeld, dat het dictatuur-artikel, waarbij aan den stadhouder de macht gegeven werd om bij voorkomende door hem te beoordeelen ge beurtenissen de wetgeviüg buiten werking te stellen, en zijn wil in de plaats van deze te stellen, zou worden opgeheven. De bekende admiraal Sampson, die de zoon is van een landbouwer te Palmyia, is te New-York overleden. Hij bad indertijd bij de vernietiging van de Spaanscho vloot te S3nthiago daartoe alle voorbereidende maatregelen genomen, maar met de militaire glorie er van ging admiraal Shey strijken, die, toen de vlootvoogd afwezig was, den Spaanschen admiraal Schey wist te verlokken de baai te verlateD, en van deze gelegenheid gebruik maakte om zijn slag te slaan. Nederland» Amsterdam, 15 Mei. Aan het centraal station alhier heeft gisterenavond oen ongeluk plaats gehad. De rangeerder Beesma vond omstreeks 10 uur, op het rangeerterrein boven het Westelijk viaduct, bij een der seinpalen een heer liggen, die ernstig was verwond. De stationschef werd gewaarschuwd en toen bleek, dat den man do beide voeten af gereden waren. Door de politie werd de verwonde per raderbaar naar het binnen-gasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Eigenaardig is, dat de man, niettegenstaande zijn bodenkelijken toestand, beslist weigerde zijn naam op te geven. Alleen bleek uit eonige papieren, dat hij uit Den Haag af komstig is. Ook is het raadselachtig hoe hij op het terrein is gekomen. De toegang is aan het publiek verboden en ook moeilijk te bereiken. Waarschijnlijk is hij door een rangeeronden trein, die achteruit werd gezet, gegrepen en overreden, want was het ongeluk met oen vooruitrijdenden trein geschied, dan had de machinist of do rangeerder den man moeten zien. Laat in den nacht was aan het gasthuis de naam nog niet bekend wel vernam men, dat 's mans toestand hoogst ernstig is. Op heeterdaad betrapte gisterenavond een agent van politie een 28-jarigen man, die met een valschen sleutel een huis in de Marnixstraat alhier wilde binnengaan. De kerel, don agent ziende, zette het op een loopen, dech hjj word achtervolgd. Echter gelukte het, hem op de Leidschegracht in handen te krijgen. In zijn bezit werden gevonden vier loopers, een sleutel en een schroevendraaier. Een goede vangst dus vermoedelijk Maassluis, 14 Mei. Omtreut het ongeluk te Hoek-van-Ilolland, waar een vlet, bemand met 3 personen omsloeg, tengevolge waarvan allen den dood in de golven vonden, vernemen wij nog, dat J. Bos een vrouw met vier kinderen achterlaat, J. Schuier een vrouw met drie kinderen, waarbij cog een vierde verwacht wordt, en K. Ruijter een vrouw met één kind. Zierikzee, 15 Mei. In de Maandag j.l. gehouden algemeene vergadering der aBurger- kies vereeniging »Ons Gemeentebelang" alhier werd rekening gedaan over het afgeloopen jaar, en voorzien in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer L. Koopman Cz. De rekening, sluitende met een klein voordeelig saldo, werd goedgekeurd, terwijl de heer Koopman met bijna algemeeno stemmen tot bestuurslid werd herkozen. De voorzitter stelde de aauwezige leden in de gelegenheid om de belangen der gemeente to bespreken, waarvan in ruime mato gebruik werd gemaakt. liet levendig debat, dat nu volgde, en waaraan een groot aantal leden deelnam, droeg geheel een huishoudelijk karakter en kenmerkte zich door een aangeuamen toon en waardcering van elkander's opinie. Ook kwam ter sprake het bekende voorstel van den heer W. C. de Crano in don gemeenteraad, om in het vervolg de verslag gevers van de plaatselijke nieuwsbladen in de gelegenheid te stellen de punten to publiceeron, die in den Raad ter behandeling zullen komen met de noodige toelichting en prae-adviezen van Burgem. en Weth. Met algemeene stemmen werd besloten in een adres aan den gemeenteraad instemming te betuigen met dit voorstel, dat in het belang onzer burgerij wordt geacht. Na eene opwekking van den voorzitter aan de aanwezigen om pogingen in het werk te stellen nieuwe leden voor onze vereeniging te winnen, wordt de vergadering gesloten. Voor Ds. Van Belkum is van Freule J. S. B. nog ingekomen f 2,50. Programma van het op den tweeden Pinksterdag in don tuin van den heer Verwer te geven concert 1. Lo Volontair. Pas-redoublé, II. Colint 2. Ouverture »Fëte Printannière", Jos. Kessels; 3. Le Petit Postillon, Piston-Solo, V. J. Benoodt4. La Paroissionale, Marohe de Procession, II. Colint5. 1' Invocation, Trombone-Solo, Reuland 6. Le Bonvivant, F. J. Schweinsberg7. Talon Rougo, Fantaisie Originalo, F. J. Schweimberg; 8. Doux Souvenir, Valse, E. Bedouin9. Souvenir de Campine, Fantaisie Champêtre, M. Krein. I)e notarisklerk A. F. uit St.-Maartens- dijk is heden middag weder in vrijheid gesteld. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is benoemd tot buitengewoon opzichter van 's Rijks waterstaat te Reamsdonk de heer B. Bakker te RenesBe. Tot ontvanger-griffier van den polder Coegors c.a. is in plaats van den heer P. Dregmans, die ontslag nam, benoemd de heer J. A. Dregmans, cand.-notaris te Axel. Tot gezworene van dien polder werd voorts door ingelanden herbenoemd de heer P. Dieleman Wz. De gemeente-veldwachter P. Loof te IJzendijke is tegen 1 Juni benoemd tot gevangen-bewaarder te Dordrecht. Do maréchaussee van Ykeren der brigade Gemert is overgeplaatstnaarlJzendijke. Dinsdag 20 Mei a.s., (namiddag 2 ure.) zal op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam worden onthuld het gedenkteeken door de Schippersvereeniging »Schuttevaer" geplaatst op het graf van wijlen den heer J. Varekamp, in leven secretaris der Vereeniging. Noordgouwe, 15 Mei. In de algemeene vergadering van ingelanden van den polder Noordgouwe werd de rekeniDg over 1901/02 op f 214 75 goed slot en de begrooting van in- en uitgaven over 1902/1903 op f 1497.05 vastgesteld. Tot gezworen van den polder werd met algemeene stemmen één blanco her kozen de heer J. H. de Vlieger. Sirjansland, 15 Mei. Gisterenavond ver gaderden in de herberg van J. H. Bal alhier de leden der steenkolen-vereeniging Eigen Hulp", teneinde het aantal H.L. steenkolen der leden op te nemen. De levering werd gegund aan mevrouw wed. Labrijn te Goes, terwijl voor het lossen het laagst was inge schreven door J. Quist, en voor het vervoer per as door J. A. v. d. Bijl, respectievelijk voor f 2,95 en f 2,70 per 100 H.L. St -Filipsland, 16 Mei. In de Woensdag gehouden vergadering van den Ouden-Polder is benoemd tot ontvanger-griffier de heer J. v. Dalen. Oud-Vossemeer. Een vrachtrijder op Borgen-op-Zoom had tot vervoer van zijn waren zoo'n ellendig uitziend paardje voor zijn kar, dat door de politie in laatstgenoemde plaats ten slotte verboden is, er mee in do stad te komen. Het was dan ook meer dan erg, dat zoo'n beest nog vrachten moest vervoeren. Men verzekert ons, dat hij thans aan een ander paard geholpen wordt. St.-Annaland. Door ingelanden van den polder Moggershil werden in hunne vergadering van Woensdag behandeld en vastgesteld de rekening dienst 1901/2 en de brgrooting dienst 1902/3. De ontvangsten hebben bedragen f 1320,625 en de uitgaven f708.695, zoodat het goed slot bedraagt f 611.93. De brgrooting bedraagt in ontvang en in uitgaaf f 1121,11s. Het dijkgeschot werd bepaald op f 12 per H.A., zijode f 2 minder dan de vorige dienst. Wegens periodieke aftreding van een gezworene werd een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren J. van Putte (aftr), N. Kodde en C. Geluk. De eerste twee wonen te Stavenisse, de laatste te St.-Annaland. Wissenkerke. In do vergaderingen van ingelanden der verschillende polders dezer gemeente hadden de volgende herbenoemingen plaats, n.l. tot leden van den dijkraad van den calam. Anna Frisopolder de heeren Adr. v. d. Maas Ez., Jan de Kam Jacz. en H. I. Li endertse tot gezworen van den Camperlaadpolder de heer I. de Regt Sr. tot gezworen van den Ylietepolder de heer Jacob van Leeuwen tot dijkgraaf van den Wisseukerkepolder de heer Janus de Looff en tot gezworen van dien zelfden polder do heer P. C. Meulenberg. Goes, 13 Mei. Uitslag van de heden ge houden stemming voor den raadszetel, vacant geworden door het overlijden van den heer B. Quist. Aantal kiezers 872, uitgebracht 686 stemmen, blanco 17, geldige stemmen 669, volstr. meerderheid 335 st. De heer A. S, J. Dekker (a.-r.) bekwam 386, de beer E. v. d. Hoek (lib.) 283 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Enkele polders on gemeenten zijn voor gegaan met het toezeggen van subsidie aan de ontworpen tram BorseleWolfaartsdijksche voer. Spoedig zal het aan den Raad van Goes zijn om zich in deze uit te spreken. De Zeeuwscbe Landmaatschappij te Goes is, dank zij de weinige medewerking der kapitalisten, overgegaan tot likwidatie. Vóór het nemen van dit besluit werd door den heer Stigter, waarnemend administrateur, in de meest hartelijke bewoordingen herdacht wijlen de heer De Laat de Kanter, in leven administrateur der Maatschappij, als nauwgezet en ijverig beheerder. De likwidatie-rekening word door de heeren Oele, Fransen v. d. Putte en Koeman accoord bevonden. Het dividend -bewijs no. 7 wordt dientengevolge betaalbaar gesteld met 21,19® gulden. Elk aandeel van f 500 zal worden uitbetaald met 642,91s gulden, dat is dus met een likwidatie-winst van bijna 28,5 procent. En aan zulk een Maatschappij onthouden de kapitalisten hun geld 1 De nachtvorsten en de ijzige Noorden wind hebben aan do heerlijk bloeiende vruchtboomen in een deel van Z.-Beveland veel schade toegebracht. De pruimeboomen hebben het geheel, en de pereboomen gedeeltelijk afgelegd. Bovendien worden nu reeds een aantal vruchtboomen door scharen van rupsen geteisterd. De oorzaak dier laatste plaag ligt misschien wel in de bloeiende" musscheDgilden 1 Als de boeren de musschen laten uitroeien, zullen de rupsen zich daarvoor dankbaar toonen, door zich in 't oneindige te vermenigvuldigen. De wakkere majoor der rijksveldwacht te Goes heeft met den veldwachter te Kloetinge het geluk gehad een konijnen- en duivendief op te sporen, en tot bekentenis te brengen. De afdeeling Goes en omstreken van het Groene Kruis is geconstitueerd. Het voorloopig comité, bestaande uit do heeren jhr. Leeuwe van Nyenstein, Z. D. v. d. Bilt la Motthe, dr. J. L. Goemans en de artsen W. N. G. Coenen en F. Lasonder, is bij acclamatie tot definitief bestuur gekozen. De heeren verklaarden zich de benoeming te laten Vooraf was door dokter Coenen op wol- sprekende wijze het doel en de werking van het Groene Kruis uiteengezet. Een cursus tot het geven van onderricht in het vorleenen van eerste hulp bij ongelukken zal worden gegeven. Verscheidene personen traden als lid van dien cursu9 of als begunstigers der afdeeling toe. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Bruinisse. Ten overstaan van notaris \V. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke van den heer Anth. Arijse publiek verkocht: Een 7 jarig merriepaard mot veulen, f 404; T> 9 jarig ruinpaard, - 260; 1 jarig - 150; 1-jarige merrie, - 135; melkkoeien voor f 226, f 223, f 196, f 230, f 193; een 1 ^-jarige vaars f 141kalveren voor f 40, f 64, f 27een drachtig varken voor f 91. Onkosten 10 pCt. Noordwelle. Ten overstaan van notaris "W. F. del Campo genaamd Camp werden ten verzoeke van mr. D. van der Vliet to Zierikzee, als curator in het faillissomont van Jan de Bakker, op 14 Mei publiek verkocht: 6 vette 2-jarige ossen, om contant geld, onkosten 5 pCt., voor f 182, f 172, f 178, f 174, f 149 en f 166; een 5-jarig ruinpaard voor f 400; een 4-jarig merriepaard, f 310; een 7 jarig merriepaard met veulen, f 371 twee 14-jarige merries voor f 210 en f113; melkkoeien voor f 200, f 183, f 152, f 206, f 196, f 190, f 135; 1£ jarige ossen en vaarzen f 75, f 92, f 75,f 58, f 64, f 75 kalvers voor f 41, f 50, f 37, f 39, f 39, f 39, f 38, f 44. Onkosten 10 pCt. Door het bestuur van het waterschap Poortvliet werd Dinsdagavond 13 Mei aan besteed het schoonmaken en herbedelven van waterleidingen, in onderhoud bij genoemd waterschap. Schoonmaken, lste perc., J. v. Bemden, Poortvliet, f 11. 2e D, M. Bijl, - 25.— 3e D. M. Bijl, - 58. 4e P. Scherpeni88e, - 27.80 5e A. Jopse, x» - 38. 6e P. Oostdijk, r» - 31.90 Herbedelven, lste perc., M. Bijl Wz., Strijenham, f 84. 2e x> A.Goudzwaard,Poortvliet,- 49.90 3e P. Oostdijk, - 53.28 4e C. Overbeoke, - 58.60 Te Oud-Vossemeer is aanbesteed de leveriDg van 50 60 kar machine-kolen ten behoeve van het stoomgemaal de »Drie groote Polders", franco vóór den wal aldaar. Ingekomen zijn 15 inschrijvingen, waarvan de hoogste f 14,28 per kar, van P. Guijs Bz. te Sliedrecht en laagste f 11 80 per kar van de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5