ZIERIkZEESCHK NIEUWSBODE. Donderdag 15 Mei 1902. (25 i e r i li. z e e s c h. e Courant). Jacht- en Yischacten. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. Verachijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7692. Directeur i A. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. De hongersnood in westelijk Siberië moet verschrikkelijk zijn. Duizenden lijken van verhongerde dieren liggen in de straten en langs de wegen, en verpesten do lucht. De meeste boeren hebben bijna niets meer te eten. Maanden geleder '^eeft de Russische regeoriDg graan naar dit gebied gezonden, doch tengevolge van het slechte spoorweg- beheer is het nog altijd niet aangekomen. Frankrijk. De heer en mevrouw Humbert, die zoovele jaren lang in de groote wereld te Parijs hebben geleefd van geld, dat zij leenden op hunne niet-bestaande erfenis van 100 millioen, hebben in 't geheel schulden gemaakt tot een bedrag van 56,115,000 francs. Daarna moeten 15 millioen zijn terugbetaald of voor de aankoop van grondeigendommen zijn gebruikt, zoodat de gezamenlijke schuldeischers ongeveer 40 millioen francs verliezen. Het voorname oplichterspaar had, behalve het prachtige huis in de Avenue de la Grande Armée, nog een woning op de Place Vintimille, waar zij onder een valschen naam van tijd tot tijd bezoeken ontvingen. Mevrouw Humbert is Woensdagavond nog in de Opera gezien. Donderdag is zij te Saint-Germain geweest en van daar moet zij naar Havre zijn vertrokken, waar zij met man en zuster aan boord van haar eigen jacht scheep ging vermoedelijk naar Engeland. Parijs, 13 Mei. Aan het departement van buitenlandsche zaken is mededeeling ontvangen uit Londen in aansluiting op het vroeger afgeslagen verzoek van vicomte de Villebois Mareuil om een ambulance naar de Boeren- strijdmacht te mogen zenden, dat de afzending van de geneesmiddelen, ten behoeve van de expeditie saamgebracht, toegestaan zal worden. De bestuurbare luchtballon »Pax" is Maandae-morfi'en hnvo« 11S- /infninft- Tin twee luchtreizigers, Severo en Sachet, werden gedood. Beide reizigers waren Brazilianen. Zij maakten hun proeftocht; de as liep warm, de ballon ontplofte en van een hoogte van 1200 voet vielen de reizigers naar beneden. Belgü. De boringen, in België begonnen, teneinde don ondergrond te kennen, heeft reeds ver- rassendo resultaten opgeleverd. Ia de geheele Kempen, zoowel te Gbeel als onder Meerhout zijn reeds fabelachtigryke steenkolenmijnen ontdekt. De boringen worden thans ook to Asch, te Eilen enz. voortgezet. Brussel, 11 Mei. Hedenmorgen zijn in de »Madeleino"-kerk openbare geboden gelezen voor bet herstel van Koningin Wilhelmina. Vijf honderd personen waren daar tegen woordig. De Rector beval io hartelijke bawoordingen de Koningin in de gebeden der geloovigon en hief tenr slotte het »Domino Salvam Fac Reginam" aan. Gedurende de ziekte der Koningin wordt iederen Zondag voor haar gebeden. ■Vaderland. Arnhem, 12 Mei. Naar men verneemt is door een sergeant van het 8e regiment infanterie bij de bevoegde autoriteit eono klacht ingediend tegen een tweede-luitenant van het 3e regiment vesting-artillerie, wegens bet door dien officier zonder noodzaak dooden van een aan den sergeant toebehoorenden hond door revolverschoten, nadat een poging om het dier met behulp van groote steenen te doen verdrinken was mislukt. Het voorval moet hebben plaats gehad te fort Pannerden, alwaar de luitenant fuDgeerde als commandant der Yredes-Bezetting. Amsterdam, 12 Mei. In den afgeloopen nacht kwam een 28-jarige sigarenmaker, wonende ten huize zijner ouders in de le Boomdwarsstraat, thuis, met eene bloedende wonde aan den linkerslaap. Hij vertelde, dat die verwonding hem was toegebracht bij eene vechtpartij in de Nieuwebrugsteeg door een glazenwasscher. Dadelijk brachten twee zjjoer kennissen hem per rijtuig naar het Binnengasthuis, waar bij werd opgenomen. Eenige uren later echter is de man reeds overleden. De geneesheer constateerde de dood als gevolg van do verwónding. De glazen wasscherdie bekende den verslagene mishandeld te hebben, werd door een rechercheur op den Zeedijk gearresteerd. Ook heeft dezelfde rechercheur nog een vrouw gearresteerd, die van medeplichtigheid aan de mishandeling verdacht wordt. 'a-Gravenhage, 13 Mei. Tweede Kamer). BERICHT. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op aanstaanden Maandag avond niet worden uitgegeven. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 7;j, die voor het seizoen van 1902—4903 eene jacht- of vischacte verlangenzich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden; en dat zij, die ter zake van onvermogen een kostelooze vergunning om te visschen wenschen te bekomen, a'daar zullen moeten overleggen de bewijzen van toestemming, door eigenaars van de vischwaters af te geven. Hij roodigt de belanghebbenden uit de aanvragen van vischacten en van kostelooze vergunningen vóór 1 Juni, en die van jachtacten vóór 1 Juli a.s. in te dienen, onder opmerking, dat de inzendiDg op straffe van het uitblijven eener beschikking, door zijne tus'chenkomst behoort te geschieden. :e, den 1 Mei 1902, De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJS. De Transvaalseh-Engeleche oorlog. Londen, 12 Mei. De Times verneemt voor zeker, dat Kitchener gedurende de onder handelingen beslist weigerde, dat de Boeren- vrienden in Europa werden geraadpleegd, of dat een der gedelegeerden naar Afrika uit gezonden word, om hen met raadgeving bij te staan. 13 Mei. Kitchener seinde gisteren uit Pretoria In do afgeloopen week zijn 19 Boeren gesneuveld, 6 gewond, 802 gevangen genomen 580 geweren, 5420 patronen, 157 wagens, 400 paarden en 4300 stuks vee buitgemaakt. Bruce Hamilton's kolonnes zijn den 9en dezer weder noordwaarts gerukt, van Lindley uit. Ian Hamilton heeft het centrale gebied ten oosten van de Hartsrivier gezuiverd, en is vervolgens, op den 7en, westwaarts getrokken, in vcreeniging met Rochfort, die van Bloemhof kwam. Allen vereenigden zich den 11 on op den wester-spoorweg, met 357 gevangenen en nagenoeg alle wagens en kudden van de commando's ia dit district, hetgeen De la Reij's strijdmacht (aanmerkelijk vermindert, sedert diens gelukkigen aanval op Paris' kolonne, twee maanden geleden. De volgende «algemeene kennisgeving" der Boeren-Regeering, hier te lande nog niet bekend, wordt door Mr. H. ver Loren van Themaat medegedeeld in de N. R. Ct. Waterval, distr. Stauderton, Z. A. R., 20 Juni 1901. Daar zijn Hoog Ed. Staatspresident Krüger en de deputatie in Europa niets direct van onze Regeoring vernomen hebben sedert de conferentie tusschen Comdt.-Generaal Louis Botha en Lord Kitchener te Middelburg ge houden en de Regeering der Z. A. R. het raadzaam achtte, dat zij in kennis gesteld en op de hoogte gebracht werden van den toestand van zaken alhier, zoo werd op verzoek van den Comdt.-Generaal en met de welwillende toestemming van Lord Kitchener een geheim telegram naar hen verzonden, waarin de geheele toestand onzer zaak volledig werd uiteengezet en opzettelijk in het donkersto licht gesteld, teneinde het advies van Zijn Hoog Ed. en de deputatie van des te meer gewicht te doen zijn. Hierop deelde Zjjn Hoog Ed. ons mede, dat hij en de dsputatie nog volle hoop op een goedgunstigen uitslag van onzen strijd koesterden, dat na de gedane stoffelijke en persoonlijke opofferingen wij den strijd moesten blijven voortzetten en dat van hun kant alle maatregelen reeds genomen waren en nog zouden genomen worden voor de goede ver zorging der gevangen vrouwen en kinderen en de krijgsgevangenen in den vreemde. Ter bespreking en overweging van dit antwoord van Zijn Hoog Ed. werd een conferentie van de RogeeriDgcn der beide Republieken bepaald, waarbij ook aanwezig waren Iloofd-Comdt. C. H. de Wet, Comdt.- Generaal Louis Botha en Adst.-Comdt.-Generaal J. II. de la Rey. Na een volledige uiteenzetting van den toestand in de krygsafdeelingen, vertegen woordigd door do hoofdofficieren en eene grondige bespreking onzer geheele zaak, door beide Regeeringen, werd met advies van gemolde hoofdofficieren het volgende besluit door beide Regeeringen genomen 9De Regeeringen van de Z. A. R. en den O. V. S. met advies van gemelde hoofd officieren en in aanmerking nemende het gunstig rapport van Zijn Hoog Ed. Staats president Krüger, en de deputatie in het buitenland, en lettende verder op den goeden vooruitgang onzer zaak in de kolonies, alwaar onze broeders zich meer en meer verzetten tegen het gruwelijk onrecht, dat de Republieken wordt aangedaan en het ontnemen hunner onafhankelijkheid, lettende verder op de onschatbare persoonlijke en stoffelijke op offeringen, reeds gedaan voor onze zaak, welke alle waardeloos en ijdel zouden gemaakt worden door een vrede, waarbij de onaf hankelijkheid der Republieken wordt prijs gegeven, lettende verder op de zekerheid, dat het verlies onzer ouafhankelykheid na de reeds verrichte verwoestingen en geleden verliezen den nationalen en stoffelyken onder gang van ons geheele volk met zich zou slepen en lettende vooral op den geest van onwrikbare volharding, waardoor nog de over- groote meerderheid van ons volk, vrouwen en kinderen zoowel als mannen bezield is en waarin wij met dankbare erkenning de hand van den Almachligen Beschermer zien besluit Dat er geen vrede zal gemaakt en dat geen vredesvoorwoarden zullen aangenomen wordenwaarbij onze onafhankelijkheid en zelfstandig volksbestaan of de belangen onzer koloniale broeders zouden worden prijsgegeven en dat de oorlog krachtdadig zal worden voortgezet met aanwending van aüe maat regelen, welke ter handhaving dier onafhankelijk heid en belangen berekend zijn}\ M. T. STEYN, Staatspresident O. V. S. S. BURGER, Wd. Staatspresident Z. A. R. Amerika. In New-York ia groote sensatie gewekt door den broedermoord van den beroepsbokser Malcolm W. Ford op zijn broeder Paul Lei- cester Ford. De vader had indertijd den boksenden broeder onterfd, omdat hij geen vrede had met het beroep van zijn zoon, en Paul, die een niet onbekende novellist was, kreeg de erfenis, die anderhalf millioen dollar groot was. Tusschen beide broeders vielen vaak twisten voor over geldzaken tot Malcolm zijn broeder Donderdag kwam op zoeken en hem zonder een woord te zeggen een kogel door het hart joegdaarop schoot bij zichzelf dood. Een verschrikkelijk ongeluk heeft zich op een staal werkfabriek in den Staat Pennsylvanië afgespeeld. Een met kokend staal gevulde ketel barstte uit elkaar, zoodat de inhoud zich naar alle richtingen verspreidde en acht werklieden, welke zich in het naaste vertrek bevonden, met zich voortsleepte. Vijf hunner werden door de vloeiende staalmassa gegrepen en stierven alzoo een verschrikke- ijken dood, terwijl van hunne lijken niet het geringste overblijfsel teruggevonden kon worden. De drie andere bekwamen vreesolyke brand wonden stervend werden zij naar het ziekenhuis gebracht. Het Zaterdagavond uit New-York ont vangen beurstelegram van Reuter meldt, dat de algemeene werkstaking der mijnwerkers aangekondigd is. Oostenrijk. In Tirol tracht men de nachtvorst, welke in dezen tjjd zoo gevaarlijk is, door een eigenaardig middel te bestrijden. Toen in het eind der vorige week de kille noordenwind in het Eisackthal neersloeg en de temperatuur bedenkelijk deed dalen, duchtte men, dat de nacht zeer gevaarlijk voor de wijngaarden zou worden. Daarom werd besloten om, wanneer de koude 's avonds aanhield, groote vuren aan te steken. Ea inderdaad toen tegen middernacht het kwik bijna tot 0 was gedaald, j werd door klokkeluiden en kanonschoten hot sein gegeven en weldra vlamden tusschen Klausen tot boven Brixen over de 2000 vuren op de berghellingen, die nu door ont zaggelijke rookwolken omhuld worden. Spoedig wees de thermometer 4 graden boven nul en was het gevaar geweken. Dichte rook gaat de uitstraling der bodemwarmte tegen. Rusland. St.-Petersburg, 12 Mei. De moorJenaar van Minister Szipjagin is tot den dood door den strop veroordeeld, i De voltrekking van het vonnis wacht op de Keizerlijke bevestiging. Bij den aanvang der vergadering verklaarde de Min. van Koloniën, dat het Nederlandsche volk en Hr. Ms. Regeering ten zeerste getroffen zijn door de treurige berichten over de ramp te Martinique. Waar ook wij in dit werelddeel bezittingen hebben, is bet van 1 gewicht te kunnen mededeelen, dat wij de 1 zekerheid hebben, dat onze Bovenwindsche eilanden door die ramp niet getroffen zijn. De RegeeriDg beeft gemeend, dat onzer zijds niet slechts aan de Fransche Regeering deelneming diende betnigd, maar ook hulp verleend, waartoe Hr. Ms. panteerschip «Koningin Regentes" in overleg met den gouverneur van Curasao ten spoedigste naar Martinique is gezonden. De Regeering heeft hiervan mededeeling aan de Kamer gedaan, omdat zij, ofschoon hiertoo niet gemachtigd, meende gerechtigd te zijn zonder een bepaalde som op de begrooting te brengen, reeds tot dezen maat regel over te gaan. De voorzitter, zich bij deze betuiging van deelneming geheel aansluitend, betuigde ook namens de Kamer innig medelijden met de slachtoffers van do ramp en verklaarde, dat de Kamer gaarne aan de Regeering machtiging wil verleenen tot het verleenen van materieelen steun aan de getroffenen. Vervolgens werden voortgezet de beraad slagingen omtrent hot ontwerp militair j strafwetboek. Een amendement der commissie van voor bereiding op art. 42 (beteekenis van de uitdrukking militair), om de militairen-verlof gangers aan het militair strafrecht te onttrekken zoolang zij niet in werkelyken dienst zijn, uitgezonderd bij insubordinatie en opzettelijk wegblijven uit den dienst, werd na verdediging van het art. 42 door den Regeeringecommissaris, op grond, dat de bedoelde personen blijven hfihnnron tnt, fin «owonflnfla piqnjif ol iri'in >711 met groot verlof, en eene wyzigmg door hem j daarin gebracht, zoodat zij slechts, wanneer zij als militairen hebben gedeliDqueerd, zij ook alB militairen zullen worden behandeld, bestreden door den heer Schaper, die er tegen opkwam, dat men als verlofganger goduronde i 8 jaar als burger het militaire juk zou j blijven dragen. Bij voortzetting van het debat over bet i Militair Strafrecht, is na langdurige discussie aaugonomen met 48 tegen 18 stemmen het amendement der commissie van voorbereiding op art. 42, om militaire verlofgangors aan het militair strafrecht te onttrekken, zoolang j zij niet in werkelijken dienst zijn, uitgezonderd bij insubordinatie en opzettelijk wegblijven uit dienst. Maassluis, 13 Mei. In de nabijheid dezer gemeente is een vlet der te Rotterdam g.jvestigde roeivereeniging «Eendracht" onder het zeilen omgeslagenwaardoor de drie opvarenden J. Bos, J. Schuier en K. Kuiter I zeer waarschijnlijk zijn verdronken, daar uit- gezonden hulp onverrichter zake terug moest keeren. Stellendam, 12 Mei. Alhier ontstond Zaterdagochtend brand in de woning van C. de Ruiter, aan de Voorstraat, waarin het bakkersbedrijf werd uitgeoefend. Het geheele perceel is tot aan den grond afgebrand, terwijl van den inboedel niets is gered. Met achterlating van bijna al hun kleedingstukken hebben de bewoners, niet zonder levensgevaar, het brandende perceel kunnen verlaten. Een gedeelte van den zijgevel van een belendend perceel is mede ingestort. A'les was tegon brandschade verzekerd. Numansdorp, 13 Mei. Gisteren geraakten twee schippersknechts aan da Haven alhier, die zich van den wal, over een plank, naar boord wilden begeven, te watereen derde stond er bij en wilde hulp verleenen, doch ook hij verloor zijn evenwicht en viel in de Haven. Gelukkig kwam er meer hulp opdagen en met vereende krachten werd het drietal behouden op het droge gebracht. Zierikzee, 14 Mei. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn door het Comité der Zierikzeesche Paardenloterij reeds 5000, dat i8 de helft hunner loten (maximum 10.000), geplaatst, terwijl het vorig jaar op denzelfden tijd nog slechts 3000 verkocht waren. Dus zijn nu reeds 2000 loten meer uitgegeven. Bij nader onderzoek is ons gebleken, dat door onze hoofdsteden buitengewoon veel loten gevraagd zijn. Wel een bewijs, dat de Zierikzeesche Paardenloterij zich in een goede reputatie verheugen mag. Met het oog op de groote vraag van buiten raden wij een elk aan, die nog niet voorzien is, zich tijdig een lot aan te schaffen, wil men niet op don dag der trokking een verhoogden prijs voor een lot betalen, of zich getroosten aan deze verloting met hare vele en kostbare prijzen geen deel te kunnen nemen. Wij vestigen de aandacht van onze lezers en lezeressen op het Buitengewoon Concert, dat op den 2den Pinksterdag, den 19den Mei, des namiddags ten 3 ure door den heer 8. Klimmerboom met medewerking van mej. Annie Siewe, concertzangeres uit Frankfort a/M. en den heer I. Mossel, solo- violoncellist aan het Concertgebouw-Orchest te Amsterdam, in de Nieuwe Kerk alhier zal gegeven worden. De heer S. Klimmerboom is een bij ons te bekend musicus, dan dat wij het noodig oordeelen over hem uit te weiden. Ditzelfde geldt van den heer Mossel uit Am sterdam, die voor ons ook geen vreemde is. Mej. Annie Siewe echter is iemaüd, die wij aan het muziekminnend publiek moeten voor stellen. Zij is een zeer begaafde concert zangeres, die met haar prachtvolle sopraanstem overalwaar zij zich liet hoorengrooten bijval had. Wij vernemen, dat Dinsdag den 20sten Mei, 's namiddags ten drie ure, de plechtige steenlegging zal plaats hebben van het zieken huis voor Schouwen en Duiveland te Noord- gouwe. Het bericht over de Zeeuwsche Yerloting, voorkomend in ons vorig nummer, is niet van onzen gewonen correspondent te Goes. Deze deelt ons mede, dat hij niet gaarne de ver klaring omtrent die Verloting voor zijn verant woording zou willen nemen. Bij den Uitgever C. A. J. van Dishoeck van het Beknopt Praktisch Leerboek der Oever-, Strand-, Duin- en DijksverdedigiDg, samengesteld en bewerkt door den, opzichter van den Provincialen Waterstaat in Zeeland, den heer L. R. Plasschaert, Met deze aflevering is dit belangrijk, door gezaghebbende mannen zeer gunstig beoordeeld werkeen gids voor allen, die tot den Waterstaat in betrekking staan of daarbij belang hebben, voltooid. De gemeenteraad van Cortgene heeft besloten aan den concessionaris van het tramplan BorsseleGoes—Wolfaartedijk, op diens verzoek, een subsidie te verleenen gedurende 15 jaren. De gemeenteraad van Colijnsplaat stelde een gelijk verzoek in handen van Burgem. en Weth. In de Zaterdag j.l. gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeel houders der «Zeeuwsche Hypotheekbank" te Middelburg is met algemeene stemmen benoemd tot directeur, in de plaats van den heer C. J. Iluvers, aan wien eervol ontslag werd ver leend, de heer H. Worst Jr., candidaat- notaris te 's-Hertogenbosch. Tot ontvanger-griffier van de Aarden- burgsche baven is, in plaats van wijlen den heer Koksma, benoemd de heer J. J. van der Jlaaft te Aardon burg. Zeeland telde op 1 Januari j.l. 108.768 mannelijke en 111.064 vrouwelijke inwoners, totaal 219.832. Daarvan hadden Middelburg 18.949, Vlissingen 19.224 inwoners. Bruinisse, 12 Mei. Met voldoening kunnen wij melden, dat wederom met het beste succes een Nortonpomp is geslegen op den dijk alhierzij levert uitstekend water. De pomp is geplaatst door den heer Joh. Padmos alhier, terwijl de levering heeft plaats gehad door don heer D. Padmos van Zierikz- e. Wy kunnen genoemde heeren voor dat werk alzoo ten zeerste aanbevelen. Tholen, 13 Mei. Sedert Vrydag wordt alhier een dienstbode vermist. Meenende dat zy een broer in Rotterdam was gaan bezoeken, stelde men daar een onderzoek in. Een draadbericht meldde echter, dat men haar Diet had gezien. Men vreest nu een ongeluk. Het meisje lydt min of meer aan St -Maartensdijk, 13 Mei. Verwijdering tusschen de echtgenooten onderling en daar mede als van zelve gepaard gaande inmenging der familie gaf ons heden weder een dier treurige tooneelen to aanschouwen, als waar- vaD, helaas, het leven ons maar al te veel te zien geeft. De heer A. F notarisklerk alhier, heeft door drift vervoerd of handelend uit zelfverdediging, dit zal later voor den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1