jr de straat staande kar werd nog bovendien schade toegebracht. Persoonlijke ongelukken hadden in de niet zeer breede straat geen plaats. Voor den eierenkoopman is de schade zeer grooteen vierjarig paard dood en nog bovendien proces-ver baal, omdat hij een aan gespannen trekdier zonder toezicht had gelaten. De ondernemers der eerste Zeeuwsche Verloting te Goes hebben bepaald succes met hunne onderneming, daar onze Zeeuwen toch schijnen te begrijpen, dat waar bij de vele andere ondernemingen van dien aard, alle prijzen in Holland of elders, behalve in Zee land, worden aangekocht, van deze Verloting enkel Zeeuwsche handelaren profiteeren. Ook al omdat deze verloting strikt eerlijk is, gaan de loten gul van de hand. Viissingen, '10 Mei. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering der Maat schappij uDe Schelde" werd de winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goed gekeurd en het dividend op 4 pCt. bepaald. Als commissaris werd herkozen de heer Arie Smit en tot adjunct-directeur benoemd mr. Jan Smit Azn. Aan arbeidsloonen werd in het afgeloopen jaar uitbetaald f 724 378.25. Het gemiddeld getal werklieden bedroeg 1300. IJzendijke, 10 Mei. Alhier is hedenmiddag een achtjarige jongen overreden door de bagage-wagens van de tram, die in bewegiDg gebracht werden door spelende jongens. De knaap bleef op de plaats dood. Sas-van-Gent, 10 Mei. Aan de Westkade alhier is een groot perceel aangekocht om daar een katoenfabriek te stichten, weer voor Belgische rekening. In de laatBte jaren heeft men hier een aantal nieuwe fabrieken gekregen, meest alle van België, o.a. de goudfabriek, de verffabriek en de spiegel- fabriek. De gunstige ligging aan kanaal en spoorweg trekt blijkbaar de aandacht van ondernemende Belgen. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Op de eerste bloembollenveiling, j.l. Vrijdag te Renesse en Haamstede ten overstaan van notaris W. F. dol Campo genaamd Camp gehouden, werden de volgende prijzen besteed: Joost van den Vondel (rood) f 4f 4,75 Joost van den Vondel (wit) f 19,25; Rubra Maxima f7,50—f9,50; Gele Prins f5f6; id. (Bontlof) f 6,75—f 9,50Grand Due f 5,50 La Recieuse f 5,25 Pottebakker f 3f 4,25 Salvator Rose f 13 Van Berghem f 5 Mon Frósor f 4,75—f 8; Willem III f 7,75; Chryselora f 4,50—f 5,75; Procerpino f 8 f 8,50Rose Luisante f 17 Rosa mundi Huikman f 4,50f 6 Duchesse de Parma f 3—f 3,50; La Reine f 2,75—f 3,25; Murillo f9—f 11Max Cousine f4,50-f5; Couleur Thomson f 2,50—f 3; Rose Blanche f 4; Wapen van Leiden f 3; Jacht van Rotterdam f 6Rex Rubrorum f5; La Candeur f 5Vuurbaak f 9,25Thomas Moore f 4,50; Tournasol f 4,25—f 4,50; Von Sion f 6,75, Phoenix f3, de 2 laatste soorten per 2 bedden. Te Goes werd Zaterdag 10 Mei, ten ver zoeke van het waterschap »de Breede Watering bewesten Ierseke", aanbesteed I. het vernieuwen en herstellen der water- keerende dijken enz., waarvan tarief is vast gesteld. Hiervoor waren 5 inschrijvers afwisselend tusschen 4| tot 3,6 procent boven dat tarief. Dit perceel is niet gegund II. 400 kubieke meters grind. Vier inschrijversgegund aan den laagsten W. Gorse te Papendrecht, voor f 716 III. het gedurende één jaar onderhouden van sluizen, gebouwen en booten van den polder. Vier inschrijversde laagste A. Goedemond te Hansweert, zal voor f1400 het werk uitvoeren IV. in 5 peiceelen het onderhoud enz. der heulen in den polder. Alle perceelen werden aan de laagste inschrijvers gegund, zijnde de heeren W. v. d. Linde te Kattendijke, voor 3 pCt. beneden tarief; A. Drijgers te 's-IIeer- Abtskerke 4 pCt. beneden tarief; D. van Maris te Kapello 4 pCt. beneden tarief A. Goedemond te Hansweert volgens tarief en J. Lindenbergh te Wemeldinge idem V. het verlagen van 16 heulen in den polder onder Schore. Zes inschrijvers, waarvan de laagste A. Goedemond te Hansweert voor f 2150 het werk zal uitvoeren. Het vernieuwen der steenglooiings- en andere werken van de Calamiteuse polders Elle- woutedijkBorsele. Zes inschrijvers. Laagste J. Roskam te Sliedrecht, voor f 9930. Raming f 10370. Te Scherpenisse werd Zaterdag aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1903 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan do waterkeering van het calamiteuse waterschap Scherpenisse. Ingeschreven werd door de heeren C. Bolier te Bruinisse, voor f 5848 V. C. P. Bolier te Scherpenisse, voor f 5894 J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f 5970J. de Bree te Terneuzen, voor f 0145; J. L. Geluk te Tolen, voor f 6320 J. Scheepens te Rozen- daal, voor f 6350. De begrooting bedroeg f 6402.72. Oosterland, 10 Mei. Heden had de aanbesteding plaats door het polderbestuur van den polder Ooster- en Sirjansland van het onderhoud, de herstelling en do ver nieuwing der aard-, kram- en stoenglooiing- werken des polders (dienst 1902-1903) met leverantie der materialen enz., in het dorpshuis bij J. J. Beije alhier. Ingeschreven werd door D. van Popering, Bruinisse, f 3525 L. van Popering, Bruinisse, f 3530L. M. Geluk, Tholen, f 3635 L. van der Velde, Bruinisse, f 3686C. Bolier, Bruinisse, f 3760 W. Ringelberg, Duivendijke, f 3850P. Be- zuijen, Dnivendijke, f 3898. Aan den lasgsten inschrijver is het werk gegund. Dreischor. Voor de levering van een partij Chilisalpeter werd ingeschreven door: A. M. van Driel, Nieuwerkerk, voor f 11,40 Snelleman Ylamings, Dinteloord 10,82 Kostenso, Kruiningen, 10,79 W. J. C. Ribbens, Zierikzee, 10,74 A. Snelleman, Dinteloord, d 10,70 Arenthak, Hansweert, 10,62 Aan den laagsten iaschrijver werd de leve- ring opgedragen. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee. Wegens gebrek aan plaats ruimte moet ons verslag der vergadering van de Veeverzekering D. E. L. tot het volgend nummer blijven liggen. BEOHT8ZAKEL Zaterdag 1.1. werd voor de rechtbank te Rotterdam de zaak behandeld van den 26-jarigen hoedenmaker v. E. uit de Vondel straat, die in drift wegens mishandeling zijner moeder, zijn vader heeft doodgestoken. De ambtenaar van het O. M. eischte drie jaar gevangenisstraf, terwijl do verdediger vrijspraak pleitte op grond van noodweer, daar de beklaagde de daad gepleegd had tot bescherming zijner moeder en zuster. De beklaagde was zeer terneergeslagen, doch bekende zijn misdaad. De uitspraak is bepaald op Donderdag 22 dezer. Voor de rechtbank te Middelburg is Woensdag behandeld de zaak tegen Ch. V., 19 j., en J. V., 25 j., schippers te Bouchaute (België), beklaagd van meineed, Dadat zij reeds tegen Zaterdag 1.1. waren gedagvaard. Niettegenstaande zij konden vermoeden, dat zij zouden worden gearresteerd, verschenen zij, zeker overtuigd van hun onschuld, ter zitting van Zaterdag 3 dezer, met het gevolg dat zij tot de behandeling hunner zaak op 1.1. Woensdag in verzekerde bewaring werden gehouden. Voor do beklaagden traden als verdedigers op de heeren mr. jhr. J. A. Schorer en J. J. Heijse, advocaten te Middelburg. Na verhoor van getuigen en beklaagden, werden beide beklaagden, overeenkomstig de vordering van het openbaar ministerie, vrij gesproken met bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling. KERKNIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Geref gemeente te Ooltgensplaat door ds. C. Bakker te Den nelder. Donderdagnamiddag werd ds. P. H. Kapteijo, predikant bij de Herv. gemeente te Renesse, namens een groot aantal gemeente leden uit Renesse en Noordwelle een sierlijk cadeau aangeboden, bestaande uit een bureau ministre met stoel, als blijk van vriendschap en naar aanleiding van het bedanken voor het beroep naar Koog aan de Zaan. Naar uit Rome gemeld wordt, heeft Z. H. de Paus bij de audiëntie aan het Nederlandsche comité met innige deelneming gesproken over de ziekte van onze Koningin, voor wier herstel hij de hartelijkste wenschen uitte. Met aandrang beval Z. H. de stichting aan van een Nederlandsch college te Rome, en verklaarde voor dit doel te willen beschikbaar stellen de opbrengst der inschrijving, onder de Nederlandsche Katholieken ter gelegenheid van Z. H. jubiló gehouden. O N D E R W IJ 8. Benoemd tot onderwijzer met hoofdacte te Gouderak, de heer M. Dane, te Rilland. Dreischor. Benoemd tot onderwijzeres aan de openb. lagere school alhier, mejuffr. M. Kosten alhier (tijdelijk werkzaam te Zon- nemaire.) Als No. 2 en 3 kwamen op de voordracht voor de dames C. Rietdijk alhier en A. Gloude to Zierikzee. Post en Telegrafie. Oosterland. Het telegramverkeer in de maand April was als volgt: Ontvangen 14 en verzonden 14 berichten. Het telegramverkeer was te Sirjansland in de maand April als volgt: Ontvangen 9 en verzonden 10 berichten. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Te Bruinisse werden in 1901 aangevoerd en uitgeplant 5.400.000 le, 2e en 3e soort oesters voor f 18, f 12 en f6 per 1000 stuks. Hiervan werden in den handel gebracht 4.500.000 stuks le, 2e en 3e soort ad f 40, f 25 en f 15 per 1000 stuks. Dat de mosselhandel daar ook kolossale verhoudingen aanneemt, kan blijken uit de 65.000 tonnen mosselzaad, die in 1901 werden aangevoeld, hoofdzakelijk van de Zuiderzee afkomstig, ad f 80 per ton en tevens uit den uitvoer van 115.400 tonnen mosselen gemiddeld ad f 1,80 per ton. De ziekte van 11.91. de Koningin. Het Zaterdagochtend 10 uur ten paleize op Het Loo uitgegeven bulletin luidt: »H. M. de Koningin genoot een bijzonder rustigen nacht. De koorts bleef weg. Alles blijft naar wensch gaan". Het Zaterdagmiddag verschenen ziekte- bericht luidt: »De gunstige toestand van Hare Majesteit blijft aanhouden". De geneesheeren op 't Paleis Het Loo hebben de aandacht gevestigd op het gebruik van melk ten Paleize in verband met Ilarer Majesteits jongste infectie-ziekte. Besprekingen met Prins Hendrik hebben geleid tot installatie van een eigen veestapel. De oude boerderij van Prinses Mariane in het Koninklijk Park zal daartoe worden ingericht. Een nieuwe Friesche stal wordt reeds aangebouwd. Het vee, voorloopig bestaande uit 7 stuks koeien, zal niet in de weide doch met koek en hooi gevoederd worden. De controle en installatie heeft plaats onder toe zicht van den Rijksveearts C. Schilperoort te Apeldoorn. Voorloopig zal alleen melk en room van de boerderij worden betrokken ten dienste van het Paleis. Brieven uit Berlijn. Van oni&x correspondent). Duitsche sympathie voor „Ons Wiliemientje". Ho© de gezeten werkman gehuisvest is. Een kijkje in de grootste huurkazerne van de stad met 1000 bewoners. Berlijn, 8 V '02 In Duit8chland is Koningin Wilhelmina populairer dan menig bondsvorst. Zij handelde geheel in den geest van het Duitsche volk, toen zij de «Gelderland" zond om den grijzen Krüger af te halen. Wat werd die dappere daad door de Duitschers luide toegejuicht! Hoe gaarne had men gezien, dat hare initiatieve daad „an massgebender Stelle" zou worden ondersteund Dat het Duitsche volk voor,/Ons Wiliemientje", zooals de Koningin hier algemeen genoemd wordt, hartelijke sympathie gevoelt, blijkt in deze hachelijke dagen weer opnieuw, nu haar leven in gevaar is. Dag aan dag bevatten de bladen van de meest verschillende richtingen uitvoerige telegrammen en hartelijk gestelde bijschriften van de redacties over het beloop der ziekte. Het Duitsche volk en de geheele Duitsche pers zijn eenstemmig in den wel- gemeenden wensch, dat zij voor haar volk gespaard moge blijven. In veel opzichten is de Duitsche arbeider er beter aan toe, dan de kleine beambte en de kleine winkelier. Hij is georganiseerd, heeft dikwijls meer loon dan deze, wanneer hij zijn werk verstaat, is in allerlei kassen voor ziekten, begrafenissen en uitkeeringen na overlijden, en geniet van zijn leven, zoodra de Zondag is aangebroken. De kleine ambtenaar moet met een schraal salaris krampachtig zijn stand ophouden, en lijdt liever honger dan zijn „heer"schap op te geven. Hij kan zich lang zoo krachtig niet voeden als de gezeten werk man met een weekloon van tusschen 30 en 40 Mark, die in den schafttijd zijn dikke „stullen", belegd met worst of spek, naar binnen speelt, en met geen kalen meneer zou willen ruilen. In Abraham's schoot lèeft de Berlijnsche werkman echter evenmin als zijn collega elders. Tegenover een vrij hoogen loonstandaard staan de hooge huishuren en de duurte der levensmiddelen, welke er niet minder op zullen worden, wanneer het aanhangige toltarief wordt aangenomen. In het Noorden, Oosten en Zuiden woont hij, zoo dicht mogelijk bij fabrieken en werkplaatsen, in de onafzienbare straten der buitenwijken. Die straten zijn meestal veel vroolijker dan de oude straten in het centrum. Ze zijn breed met dubbele rijen boomen, een wandelpad in het midden, en aan beide zijden óf geasphalteerd, óf goed geplaveid. Er is ruimte genoeg voor de ontel bare kinderen om te spelen, die naar het middenpad de wijk nemen, wanneer de electrische tram komt aanstuiven. Er is licht en lucht voor de tallooze bewoners der groote huurkazernes van 4 en 5 verdiepingen, links en rechts van de straat. De lange Ackerstrasse in het Noorden is een typische straat voor den werkman. Daar vond ik ook de grootste huurkazerne van de stad, Meyers Hof, met een bevolking van ongeveer 1000 personen I In één huis meer bewoners, dan in al de huizen van menig klein Duitsch landstadje te zamenl Hoe is zoo'n groot gebouw ingericht, om lOOOmenschen te kunnen herbergen Hoe ziet zoo'n arbeiders interieur er wel uit? Ik zal trachten den lezer dit in 't kort duidelijk te maken. Laat ik beginnen met te zeggen, dat het bewuste duizendtal slechts schijnbaar in één huis woont. Zij hebben allen hun domicilie op het ééne enorme terrein, dat «Meyer's Hof" heet, naar den vader van den tegenwoordigen bezitter, doch wonen doen zij in vijf op gelijke afsianden met het hoofd gebouw parallel loopende z.g. „Quergebaude", elk even breed, hoog en diep als het straat gebouw. Door den hoogen doorrit in het midden van den gevel en de zich steeds herhalende bogen der doorritten in de vijf achtergebouwen zien we op het bureau van den administrateur, dat heel aan het eind het uitgestrekte terrein afsluit, een aardig perspectief van hooge bogen. Al de binnenplaatsen tusschen de gebo.uwen hebben dezelfde afmetingen, en worden links en rechts door de blinde zijmuren der belendende panden volkomen afgesloten. Doods zijn ze daarom nog lang niet. Er is genoeg leven en beweging. Kinderen ravotten en spelen er, in de ééne binnenplaats heeft een smid zijn werkplaats gedeeltelijk naar buiten verlegd, en zwaait den zwaren hamer op het aambeeld, dat de vonken uit het gloeiende ijzer spatten; op een volgende komen stallen uit; in een derde kakelen ijverig wroetende en krabbende kippenweer in een andere is een bergplaats voor hout van den timmerwinkel in het aangrenzende achter gebouw, waar de zaag krast en de hamei- klopt; in een volgende is een slachterij, wagens worden uit- en aangespannen, de wasch wordt door vrouwen te droogen gehangen, kortom het is een wereldje in het klein. En op al die langwerpige vierkante binnen plaatsen komen de tallooze ramen uit der parallelloopende achtergebouwen van vijf ver diepingen elk. Achter vele ramen staan bloeiende planten. Alle doorritten zijn bedekt met namen van firma's, welke hier hunne werkplaatsen hebben, en op een groot bord staan telkens al de zaken vermeld, welke in het onderhavige achtergebouw haar tenten hebben opgeslagen. Onder de beroepen en bedrijven ontbreekt er bijna geen een. Timmerlui, ververs, schoenmakers, smids, wagenmakers, bakkers, metselaars, blikslagers, borstelmakers, slotemakers, hebben hier grootere en kleinere werkplaatsen. En winkeltjes zijn er ook te kust en te keur. In de „Material- warenladen" en in den „Grünkramladen", ware toko's in het klein, vinden de huismoeders alles, wat ze noodig hebben. Ze behoeven voor hare inkoopen het terrein van «Meyer's Hof" niet te verlaten. Natuurlijk zijn er ook eenige „Deslillen" (kroegen), waar menige Mark Zaterdagsavonds in bier of schnaps wordt omgezet, terwijl buiten in den doorrit moeder tevergeefs op haar man staat te wachten. Op sommige uren van den dag is het bizonder druk op de binnenplaatsen en trappen, 's Morgens vroeg gaan honderden bewoners naar hun werk om 's avonds moe en wel weer thuis te komen, 's Middags om 12 uur komen de tallooze kinderen uit school; dan gaat er een geschuifel van vele voetjes over de uitgesleten trappen. Maar 's Zondags! Dan is er den heelen dag leven en beweging, al wordt er ook niet gewerkt in de vele werk plaatsen van «Meyer's Hof". Dan braakt het groote gebouw Paaschbest uitgedoste bewoners uit, die allen buiten aan de Spree of in den Grunewald van hun vrijen dag gaan genieten. Vader duwt de „Ehestandlokomotive", den kinderwagen, met de beide jongsten er in, moeder heeft een karbies in den arm met „stullen" (dikke boterhammen), en één van de andere kinderen draagt de onvermijdelijke ronde bus in een roodbruin gewerkt hoesje met Kuchen voor de middagkoffie. Jonge werklui, die nog „ledig" zijn, gaan met hun liefste gearmd de poort van het gebouw uit, op weg naar één der bal lokalen in Halensee of Wilmersdorf; zij in een licht kleedje en dito hoed, het manteltje aan de pink dragend, hij in uitgesneden vest met heel mooien lichten das. Soms komt er 's Zondags ook een heusche equipage voor de deur! De eigenaar van den groentewinkel gelijkvloers vóór aan de straat heeft zijn paard voor den wagen gespannen, waarmee hij op weekdagen bij dag en dauw zijn waar in de Central- Markthalle inkoopt, de speciale „vriendjes" uit het huis zijn geïnviteerd, een paar planken doen dienst als zitplaats, en voort gaat de equipage in een klein sukkeldrafje naar den Grunewald. Gelukkig voor de arme rosiuante, dat de wekelijksche groentenvrachtjes niet zoo zwaar te trekken zijn als zoo'n Zondagsch vrachtje van stevige mannen en vrouwen 1 Aan het eind van den langen doorrit trof ik den eigenaar aan in zijn eenvoudig kantoor, waar hij mij een en ander omtrent de wordings geschiedenis van zijn merkwaardige onder neming meedeelde. Oorspronkelijk was Meijer's Hof uitsluitend bestemd als woonplaats voor den kleinen manafgesloten werkplaatsen waren er pas later bijgekomen. De inrichting werd door zijn vader gebouwd in de eerste jaren na den oorlog van 1870,71, en wa9 berekend voor 3000 personen. In den eersten tijd ging alles goed, alle woningen waren steeds verhuurd, op de plaats, waar nu zijn bureau staat, had zijn vader een badinrichting gebracht, waarvan de huurders gratis gebruik mochten maken; een eigen waterleiding voor zijn uitgestrekt terrein werd aangelegd, het ging alles voortreffelijk, zooals overal in Berlijn in die merkwaardige „Grüuderjahre". Doch na de vette kwamen de magere jaren. Na een afwezigheid buitenslands had de tegenwoordige eigenaar de bezitting aan vaard. De toestand was toen niet meer zoo rooskleurig als onder het regime zijns vaders. Deels tengevolge van de malaise en den grooten krach, deels tengevolge van het wan beheer van een slordigen administrateur stonden een massa woningen in Meijer's Hof leeg. En de bewoners der overige woningen behoorden vrij wel tot het uitvaagsel. In deze précaire tijden begreep de eigenaar, dat hij de adminis tratie niet aan anderen mocht overlaten. Zelf nam hij de teugels van het bewind in handen, nam zijn intrek in een groote woning in het straatgebouw van zijn terrein, dus te midden van zijn vele huurders, vestigde zijn kantoor in het laatste achtergebouw, waar hij voor elk te spreken was, en is in Meijer's Hof tot nu toe blijven wonen, een groote zeldzaam heid in Berlijn, waar eigenaars van kleine woningen zelden persoonlijk voeling houden met hunne huurders. Meijer Jz. begreep in die moeielijke jaren, dat de groote onderneming alleen dan levensvatbaar zou kunnen zijn, wanneer het gehalte zijner huurders beter werd dan het in den laatsten tijd geweest was. Zijn eerste werk was derhalve, zich systematisch van de ongewenschte elementen te ontdoen, welke Meijer's Hof in kwaden reuk hadden gebracht. In den beginne had hij een zwaren dobber om nieuwe huurders te vinden voor de vele leegstaande woningen. Tevergeefs werden de huizen tot op een derde van de waarde gereduceerd, ofschoon daardoor van rente voor loopig geen sprake kon zijn. Tevergeefs werd de president van de naburige Steltiner Balm in den arm genomen, in de hoop, dat deze zijn werklui en kleine ambtenaren op de gunstige ligging opmerkzaam zou maken. Zij wilden zelve kiezen, en wenschten niet gezonden te worden door hunne autoriteiten. Hij wierp het daarop over een anderen boeg, bezocht zelve de machinisten, conducteurs, wegwerkers, in hunne vereenigingslokalen, en slaagde nu beter. Langzamerhand namen ordelijke werklui hun intrek in Meijer's Hof. Bij de laatste volkstelling beliep het getal bewoners nagenoeg 1000 personen. Een groot getal woningen waren door den eigenaar verbouwd en tot werkplaatsen ingericht. Een eigen elektrische machine levert de kracht voor de velerlei bedrijven op het groote terrein. Evenzoo is de eigen waterleiding nog steeds in werking, ofschoon de buizen van de stedelijke waterleiding reeds lang door de Ackerstrasse zijn gelegd, hetgeen bij den bouw van Meijer's Hof nog niet het geval was. Tegenwoordig wonen er nu 260 a 300 families, waarvan er verscheidene nog een kammer aan een „schlaf bursche'5 (ongehuwden werkman) verhuurd hebben. De meeste woningen bestaan uit: Stube, Ktiche en Kammer, en doen tusschen 195-240' mark 's jaars huur (dus 16.25 tot 20 mark 's maande) of in Hollandsch geld f 9.75 tot f 12 's maands. De huren worden eenmaal 's maands geïnd, en moeten vooruit betaald worden. Een arbeiderswoning van kamer, keuken en bij keuken voor f 5 's weeks is naar Hollandsche begrippen vrij duur, doch men mag niet ver geten, dat de loonen in dezelfde verhouding slaan. In den loop van het gesprek vroeg ik, of er misschien gelegenheid was, een paar van zulke woningen eens van binnen te bekijken, daar het mij interesseerde, hoe een gezeten arbeider hier is ingericht. Dadelijk was de heer Meijer bereid, me zelf rond te leiden. We gingen over de binnenplaats, en liepen de trap op van het eerste het beste Quergebaude. Het was Zaterdagmorgen, en het geheele trappenhuis was pas geschrobd, en netjes met zand bestrooid. Voor dit werk heeft de huis heer speciale werkvrouwen aangesteld. Op elke verdieping links en rechts deuren, welke niet zooals bij andere Duitsche woningen voor de hoogere standen toegang geven tot de woning van ééne familie, maar van verscheidene. Daarom staat deze deur naar het trappenhuis ook den heelen dag open. Aan beiae zijden van de deurposten verscheidene nette porceleinen naambordjes. De lange corridoor met links en rechts vele deuren is vrij donker, doch door dezen aanleg hebben de kamers en keukens ten minste flink licht en lucht, de kamers links met uitzicht op den eenen „Hof", de bijbehoorende keukens met waterleiding en de bijkeukens rechts dito met uitzicht op den anderen Hof. Op veler verzoek had de eigenaar bij ver scheidene woningen den muur tusschen Kiiche en Kammer, elk een smalle pijpela met één raam, laten wegbrekon. De bewoners verloren daardoor wel een aparte kamer, doch dit werd opgewogen door de groote keuken, waarin het gezin den heelen dag woont en eet. De mooie kamer aan den overkant, een flink vertrek van 4 bij 4 meter naar mijn schatting, waarin de bedden staan, wordt alleen als slaapkamer gebruikt. Zoowel in de kamer, als in de keuken staan vaste steenen kachels. Het trof me, dat de verschillende families, waarvan de mannen metselaar, machinist en timmerman waren, zoo netjes in hun meubeltjes zaten. In de „mooie" kamer meubels van echt of geïmiteerd notenhout, bedden, vertikow (hoog sierkastje), kleerenkast, een breede sopha, een hanglamp, aan de beide ramen witte gordijnen, op den vloer een flink karpet. Mijn geleider vertelde me, dat een groote slaap-sopha zelden in een arbeidersgezin ontbreekt, hetgeen ik trouwens vroeger al had opgemerkt, daar ik de afge dankte exemplaren zelfs buiten in de houten huisjes hunner Lauben-koloniën had gevonden. De bewoners van eiken corridor hebben samen een closet met waterspoeling, wel wat weinig voor verscheidene personen! Vroeger ontbraken deze gemakken geheel, en moesten de bewoners telkens naar de algemeene privaten op de binnenplaatsen. Hierin werd door den tegenwoordigen eigenaar verandering gebracht. Hij verbouwde op eiken corridor een keuken, en verhuurde de bijbehoorende smalle Kammer apart aan alleenstaande oude juffrouwen en ongetrouwde werklui. „Hoeveel huur moet deze familie nu wel betalen?" vroeg ik, nadat we het interieur van de metselaarswoning bekeken hadden. „Wat verdient de man ongeveer?" „Die woning doet 18.75 (f 11.25) 's maands. Naar mijn schatting zal haar man circa 36 mark in de week verdienen (f 21.60)", was het antwoord. r „Het is een heele toer, op eiken corridor families onder te brengen, die bij elkaar passen. U begrijpt, dat er licht haken en oogen zijn onder zooveel personen, die dicht op elkaar wonen. Het komt voornamelijk op de vrouwen aan, die den heelen dag thuis zijn. Als die onder elkaar vrede houden, is het pleit gewonnen". Voor dezen bezitter is het administreeren van zoovele „huisjes" waarlijk geen kleinigheid. K. Gemengd Nieuws. Te Ter Aar (Zuid-Holland) kwamen Vrijdag twee wielrijders met elkaar in botsing, met het noodlottig gevolg, dat een van hen, uit Amsterdam, bewusteloos neerviel. Na eenige uren verpleegd te zijn is hij aan do gevolgen overleden. Ingezonden Stokken. Mijnheer de Redacteur! Met zeer veel genoegen heb ik onlangs in uw geëerd blad gelezen, dat het Comité tot het verkrijgen van een vaste verbinding van Schouwen-Duiveland met den vasten wal door middel van een stoomtram, voor allen, die aan de totstandkoming daarvan hebben mede gewerkt, de gelegenheid heeft opengesteld inzage te nemen van de door het Comité opgemaakte rekening, en dat, als een belang hebbende van die gelegenheid gebruik wilde maken, hij zich daartoe slechts te vervoegen heeft bij den heer Ch. W. Vermeys. Het verheugt me uitermate, dat het Comité tot dezen stap, die, ware hij een viertal jaren vroeger ondernomen, zeker niet geprovoceerd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2