ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 Mei 1003 (Z i e x* i li. z e e s c lx e Courant). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad 6H Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7691. Directeur i A. «r. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbêLnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer 1£» cts. Ontvangen 2 Heeren Hoeden model 1902. Poststraat. BERICHT. Wegens het Pinksterfeest zal de Nieuwsbode op aanstaanden Maandag avond niet worden uitgegeven. Het in ons tweede blad van Zaterdag achter de rubriek «Nieuwstijdingen" voor komend stuk, tot opschrift voerend «Over den toestand van den veldarbeider" is niet van onze hand. Ware het door ons geschreven, dan zou het op de gewone, voor leading- artikelen bestemde plaats, aan het hoofd der courant, gestaan hebben. Abusievelijk is verzuimd boven het artikel te doen zetten de rubriek «Ingezonden stukken", waartoe het behoorde. Het ingezonden stuk uit Oosterland kan, omdat de naam van den schrijver ons niet bekend is, niet worden opgenomen. Ter wille van een goede orde verzoeken wij inzenders van ingezonden stukken be leefdelijk deze rechtstreeks aan ons bureau in de Meelstraat te doen toekomen. De Redactie. Oe Transvaaisch-Engalsche oorlog. De oude Prinsloo, die vóór generaal De Wet "opperbevèlhebber van de Vrijstaatsche strijdmacht geweest is en zich, zonder dat er werkelijke aanleiding toe was, op het eind van Juli 1900 met de hoofdmacht der Vrij- staters, 5000 man sterk, bij Fouriesberg, in de Drakensbergen, aan de Engelschen over gaf, werd natuurlijk na dien tijd door de Boeren, die voortgingen voor hun vrijheid en onafhankelijkheid te strijden, bitter gehaat. De Engelschen lieten hem op parool op zijn hoeve in de nabijheid van Bloemfontein en daar voelde Prinsloo zich onder de bescherming der Britsche troepen volkomen veilig, zoodat hij bij zijn pijp en zijn kop koffie rustig de dingen zat af te wachten die komen zouden. Onlangs werd hij echter onaangenaam uit zijn dolce farniente opgeschrikt. Eenige Boeren drongen zijn hoeve binnen, namen hem ge vangen en voerden hem mee. Hoewel Prinsloo onder bewaking werd gesteld van 12 repu blikeinen, wist hij echter kort daarna te ont vluchten en 1 April to voet Brakfontein te bereiken, van waar de Engelschen hem naar Bloemfontein terugbrachten. Vrijheid, 10 Mei. In den afgeloopen nacht zijn de Kaffers, wier kralen onlangs door de Boeren verbrand zijn, uitgetrokken naar Scheepersnek om het vee weer te halen, dat do Boeren gestolen hadden. Plotseling stootten ze op een Boerenlager en vielen het aan. 30 man, het grootste gedeelte van het commando, doodden ze; 3 personen werden gevangen genomen en in handen van de locale autoriteiten gesteld. De Kaffers hebben ten slotte hun vee heroverd. De op St.-Helena krijgsgevangen Boeren generaal Ben Viljoen schrijft in een brief aan een vriend, door the Daily medegedeeld, over zijn gevangenneming: «Wij waren nog maar twee schreden van de geweermonden af, toen men ons toeriep: «Handen omhoog 1" en terstond daarop begon men op ons te vuren. Het eerste ealvo doodde twee mannen van mijn staf en mijn paard. Ik was twee voet van de vuurlinie af, toen ik op den grond viel. «Alles om mij heen was vuurvonken, stof en schoteDgeknai. «Ofschoon er volstrekt geen kans was te ontkomen, konden de officieren de «Tommies" niet bewegen tot staken van het vuur voor er bijna een ton lood was verschoten. Een schot verscheurde mijn zakdoek. Het was als een kelscli concert. «Wij werden naar Lijdenburg gebracht. De officier die daar bevel vcirde was de vriendelijkheid zelf en ik trof er verscheidene officieren aan, die vroeger mijne gevangenen waren geweest en die ik behoorlijk had behandeld. Zoo bevond ik mij in goede handen. «Te Pretoria heb ik Lord Kitchener gesproken. Mij dunkt, bij is niet half zoo zwart, als men hem afschildert en een echt soldaat. Ods gesprek was natuurlijk van algemeenen en persoonlijken aard. «In elk geval verlangen wij allen vurig naar den vrede en wij volgen de gebeurtenissen in Zuid-Afrika met groote aandacht. Wat er na den oorlog van mij worden zal, weet ik niet. De tijd zal misschien die quaestie oplossen. «Ik ben financieel geheel geruïneerd. Mijn huis en alles wat ik bezat, is verbrand en vernield. «De censoren hier zijn persoonlijke vrienden van mij en zeer verstandige lieden. Gij kunt u wel voorstellen welk een vloed van brieven zou ontstaan, als de door die 6000 personen gevoerde correspondentie niet werd beperkt. «Ik heb Sarei Eloff gezien. Hij is in een fort opgesloten omdat hij zich, als naar ge woonte, dwaas en kinderachtig had gedragen. Hij werd door eenige oppervlakkige patriotten opgestookt. «Het Hollandsche contingent staat hier, naar ik vrees, in een slechten reuk. «Gedurende den oorlog heb ik driemaal mijn doodsbericht gelezen. Ik kan mij soms verbeelden, dat ik, mot een Engelschen pas op zak, reeds in de andere wereld was". Amerika. New-York, 9 Mei. Een telegram van St-.Thoma8 meldt, dat de «Suchet" te Pointe a Pitre (Guadeloupe) is aangekomen. De gezagvoerder rapporteert het volgende Om één uur Donderdagmiddag stond de geheele stad St.-Pierre in brand. Van de wrakken in de haven werden een dertigtal meer of minder ernstig gebrande personen gered. Eene afdeeling werd in sloepen uitgezonden om naar overlevenden te zoeken, doch kon de stad niet binnendringen. Men zag de lijken bij hoopen op de kaden liggen. Het is te vreezen, dat niemand, die zich op het oogenblik van de ramp in de stad bevond, ontkomen is. De gouverneur, die te St.-Pierre was aangekomen voor de ramp, is waarschijnlijk ook omgekomen, met den kolonel van zijn staf en diens echtgenoote. Frankrijk. Parijs, 10 Mei. De Minister van Marine heeft het volgende telegram ontvaDgen van den commandant van de «Suchet" uit Pointe "Pitre (zonder dagteekening). Ik heb de volgende inlichtingen kunnen inwinnen omtrent de gebeurtenissen van gisteren. Tegen 8 uur kwamen er uit den vulkaan groote rookwolken en aanzienlijke hoeveel heden aard en onmiddellijk daarna volgde er een vuurhoos, welke terstond de geheele stad in vlam zette. Schepen werden vernield en verbrand en een kwartier lang viel er een hagelbui van rotsblokken op de stad neder. Ik kwam om 2 uur te Saint Pierre aan. Er was geen levend wezen in de stad te ontdekken en het was onmogelijk er in door te dringen. Er lagen vele dooden bij de kaden. Spanje. Alphonso XIII, die reeds sinds eenige dagen de vergaderingen zijner ministers bijwoont, zal bij het plechtig «Te Deum" op den dag zijner troonsbestijging alle bisschoppen van Spanje 63 in getal om zich heen vergaderd zien. Den 15den van deze maand wordt in het koninklijk paleis een feestmaal aangeboden aan alle vorstelijke gasten prins Eugenius van Zweden, koniDg Oscar's jongste zoon, is j reeds te Madrid aangekomen. Den 16den volgt het diner voor de vreemde I gezantschappen. Den 17den heeft de plechtige eedsaflegging I plaats in het gebouw der Cortes, en den 18den is er groote officieele receptie ten I paleize, den 24sten tuinfeest voor 6000 burgemeesters. Ziedaar de voornaamste nummers van het rijke feestprogramma, waarvan, volgens den Madridschen correspondent der Figaro, sommige bewoners der hoofdstad een waar goudmijntje trachten te maken door het vragen van «allerschandelijkst hooge" prijzen voor kamers, rijtuigen, enz. Zierikzee, 42 Mei. Vrijdagavond ver gaderde ten huize van mej. de wed. Kanaar, in de benedenzaal, de vereeniging «School kindervoeding" die wij onder één der nuttigste vereenigingen te dezer stede veilig mogen rangschikken. En juist daarom spijt het ons te moeten vermelden, dat de opkomst der leden zoo uiterst pootgpr was. Voor een Bëstuur, dat zijn taak met gver en toewijding vervult, zijn tijd en arbeid geeft, teneinde een Dobel werk tot stand te brengen, kan het niet aangenaam zijn, als het bespeurt, dat er zoo weinig belangstelling in den door hem verrichten arbeid betoond wordt, 't Is toch niet voldoende, dat men zijn bijdrage geeft, maar men moet ook de algemeene vergaderingen bezoeken, om te vernemen, wat er in het belang van Schoolkindervoeding gedaan is, en te overwegen, wat nog op dit gebied gedaan kan worden. De voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende de bijeenkomst met een kort inleidend woord. Nadat de notulen gelezen en goed gekeurd wareD, werd door den secretaris, den heer A. H. Lemsom, een jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen. In gunstige tegenstelling met het vorig jaar, toen er een nadeelig saldo was van f 5511, sluit de rekening van dit jaar met een batig slot van f 49.22 wat een vooruitgang- aanwijst van f 104 331. De uitgaven van dit jaar waren f 262.11^, zijnde ongeveer f 7 meer dan die van het vorig jaar. De ontvangsten waren dit jaar vrij wat hooger dan het gepasseerde jaar. Zij bedroegen nu mot de opbrengst van do verloting, groot f 99.50, de inteekening op de lijst ad f 255.98 en extra giften ten bedrage van f 10.98, 366.46. Uit deze meerdere ontvangsten blijkt duidelijk, dat Schoolkindervoeding zich in de stijgende sympathie ODzer stadgenooten mag verheugen. In het verslag werd hartelijk dank gebracht aan de dames voor het moeitevolle werk der verloting. Zij zorgden voor de prijzen zonder dat do kas er slechls eenigszins door benadeeld werd. Yoor de regeling der prijzen droegen zorg mevrouw De Bruyne en mej. De Crane. Aan ongeveer 70 kinderen werd 32 keer een warme maaltijd verstrektdat is dus 2240 porties. Hiervoor werd uitgegeven f 262.12 of 11-J cent per portie. De maaltijden werden gehouden in het lokaal der Bewaarschool aan het Kerkplein. De jonge gasten waren zeer dankbaar voor het genotene. Dat kwam vooral uit bij gelegenheid van het laatste maal, toen de voorzitter hen toesprak, en zij uit den grond van hun hart riepen«Leve de dames". Hierop werd door den penningmeester, den heer Hogerland, het fioanciëfl verslag uitgebracht, en rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer gedaan. Die rekening werd door een commissie, bestaande uit de twee aanwezige leden, goedgekeurd. De voorzitter betuigde den secretaris en den penningmeester zijn dank voor hunne verslagen, stelde in het licht de verdiensten der dames, die niet genoegzaam kunnen gewaardeerd worden, en hoopte, dat het comité door de ingezetenen in staat moge gesteld worden zijn taak te kunnen uitbreiden. Want men moet zich nu beperken tot een 70 kioderen, terwijl het aantal der kinderen, die voor een maaltijd in aanmerking kunnen komen, veel grooter is. Na eenige discussie werd de vergadering gesloten. De bekende stoombargedienst tusschen MiddelburgVlissiogen wordt Maandag weer hervat. Naar de Tern. Ct. verneemt, is er sprake van eene toenadering tusschen de spoorwegmaatschappijen MechelenTernouzen en GentTerneuzeu en zouden de bestaande kwesties opgelost worden. Mocht dit bewaarheid worden, dan zou er j kans bestaan dat de zoo noodige verbeteringen I aan loskaden enz. verkregen worden, wat i voor den handel dringend noodig is. Verder zou aan de exploitatie der spoor wegmaatschappijen uitbreiding worden gegeven. Dezer dagen heeft de typografische vereonigiDg «Harmonie en Vriendschap" te Middelburg een adres gericht tot den Minitter van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, houdende instemming met het aan genoemde departementen gezonden adres van de typografische vereeniging te Assen, waarin verzocht wordt om, met gewenschten spoed, eene wettelijke regeling in het leven te roepen, teneinde tot pensioneering van de Nederlandsche werklieden te geraken. Drie Belgische koinmiezen van Stekene hebben een kippendief aangehouden te Kemoeke, nabij de Zeeuweche grens. Een zak met kippen en kiekens werd in beslag genomen, terwijl later nog in de nabijheid van do plaats van aanhouding een leege zak, een revolver en een hamer gevonden werden. De aangehoudene is waarschijnlijk ook niet vreemd aan de vele kippen- en konijnendief- stallen, welke in den afgeloopen winter in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen gepleegd zijn. Te Biervliet is in eene vergadering van den Paulinapolder besloten de voor het leggen van eene keibestrating te sluiten leening van f 14.000 voor den aanleg van een haven in genoemden polder te verhoogen tot f 19.000. Voor genoemde geldleening waren twee aanbiedingen ingekomenaangenomen werd die van den heer J. Th. nendribx te IJzendijke, tegen den koers van 97 pCt. Voor de vacature van dijkgraaf werd als no. 1 gekozen de heer J. L. I. de Bats, als no. 2 de heer J. Bliek, en als no. 3 de heer C. B. Thomaes. Brouwershaven, 12 Mei. Heden nacht ongeveer 3 ure ontstond alhier door een onbekende oorzaak brand in de stalling van het «Café Schraver", tengevolge waarvan de stalling met daarboven gelegen logeerkamers en de koffie- en biljardzaal uitbrandden. De brandweer was spoedig ter plaatse en het mocht haar gelukken door het in werking stellen van beide brandspuiten, de belendende gebouwen te behouden. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Scharendijke, 10 Mei. Een groote rij van wel 14 wageDs vol bruiloftsgasten kwam gisteren avond een pleizierritje maken van Duiven- dijke over Eikerzee en Scharendijke. Aan den weg waren als gewoonlijk kioderen om suikertjes machtig te worden en toen de voerman van één der rijtuigen voor oen kleine wilde uitwijken, geraakte dit te water. Later bleken paard en wagen niet bescha digd, doch allen die er in zaten, moesten met een nat pak hun pleizierreisje vervolgen, nog meer dan een uur ver. Westelijk Schouwen. Eindelijk was 9 Mei, de laDg met ongeduld verbeidde dag aangebroken, waarop veler hoop gevestigd was. Zou hij teleurstelling bezorgen, of zou bij geluk en welvaart brengen aan - en ten zogen en voorspoed zijn voor een geheolo streek, voor Westelijk Schouwen in het bizonder Er heerschte een zekere mate, niet te miskennen spinning. En dat was niet meer dan natuurlijk, want wie zaait, oogst ook gaarne; wie iets durft ondernemen, al is het ook op kleine schaal, ziet gaarne vruchten van zijn arbeid. Do pessimistgewoon alles van den donkersten kant te bezien, aarzelde geen oogenblik het ijverig streven van de bloem bollenkweekers als iets ijdels, als iets vaags te beschouwon. Wat zal, redeneerde hij, de bollen-cultuur in deze geïsoleerde streek bcteekenen welke winsten zal dit luxe-artikel opleveren. Er zijn immers hier geen afnemers, en van verre komen ze zeker niet. Die cultuur kan hier immers geen toekomst hebben Aanhangers van het pessimisme, het zijn doorgaans zij, wien moed ontbreekt ook maar het geringste te wagenzij hadden al heal weinig verwachting van den bloembollen- veilingsdag. Hoe zijn zij echter in hunne verwachtingen teleurgesteld 1 Niet, dat de optimist zulke hoog gespannen verwachtingen koesterde van dien dag. Er zou slechts een proef genomen worden met het veilen der bollen. De proef kon mislukken, dat is zeker. Het welslagen van de onder neming hiog er gedeeltelijk van af I 9 Mei bracht echter geen teleurstelling Op den veilingsdag zag men veel koopers uit de naaste omgeving; onderBcheidene uit Holland. Dat voorspelde reeds iets goeds dat was een teeken, dat de bloembollenteelt levensvatbaarheid bezat en een goede toekomst tegemoet gaatdat de vereeniging, hoe jeugdig nog, reeds bekend is ook buiten ons eiland. Koopers troffen wij aan, die voor de uitstekende kwaliteit bollen, die men over 't algemeen hier aantreft, vrij hooge prijzen durfden besteden. (Zie rubriek verkoopingen). De uitslag der veiling van Vrijdag heeft zeer zeker bij velen andere, betere gedachten opgewektbij anderen den geest van lauwheid, bekrompenheid en onverschilligheid wakket geschud. De veiling strekt ten spoorslag, en zij geeft moed flink voort te gaan op den eenmaal ingeslagen, blijkbaar goeden weg, maar zij spoort ook aan het goede voorbeeld van anderen te volgen, en zich aan te sluiten tot één groote vereeniging, ten doel hebbende door bollenteelt Westelijk Schouwen zoo productief mogelijk te maken ten algemeenen nutte en ten eigen bate. Nieuwerkerk, 10 Mei. Gelijk men weet bestaat hier ten platten lande de gewoonte, dat de bruiloftsgasten in rij tuigen gezeten deel uitmakende van den bruidstoet, bij den terugkeer van het gemeentehuis bruidsuikers op de straat rondstrooiendie door de jeugd tot van ondor de rijtuigen worden weggehaald. Vrijdagnamiddag gebeurde het bij zulk een gelegenheid, dat een meisje onder een der volgkoetsen geraakte. Zij werd evenwel slechts licht gekwetst, maar moest half bewusteloos van schrik worden weggedragen. Zaterdagnamiddag geraakte door het «uitpikken" van het lemoen, het rijtuig van den heer C. K. in den Gouweveerschen weg te water. De vrouw van den heer K. werd aan het hoofd verwond, doch een kind en den heer K. zelf bekwamen geen letsel. Stavenisse, 10 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Kempenshofstede werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar. De inkomsten bedroegen f 6488.605 en de uitgaven f 6056.61, zoodat de rekening sloot met een goed slot van f 431.995. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f6420.66. Opgemaakt werd een staat van voordracht, waaruit een gezworen moet benoemd worden. Er kwamon op de heeren B. M. Suurland (aftredend,) L. Hage en B. Goedegebure. In eene dergelijke vergadering van den nieuwen polder (annex Stavenisse) bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 2682.27s en de uitgaven f 2379.94, zoodat er een saldo was van f 302.335, terwijl de begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd vastgesteld op f 2807.925Op den staat van voordracht voor een gezworene werden geplaatst de heeren C. Kloet (aftredend,) Abr. Stoutjesdijk en L. Groenewege. In eene dito vergadering van het calara. waterschap Stavenisse bleek, dat de inkomsten waren geweest f 2143 IIs en de uitgaven f 1747.915, zoodat er een saldo was van f 395.18. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar werd ia ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f2156.21. Als gezworen werd her benoemd de heer C. Steendijk, aftredende op 1 Augustus a s. Naar aanleiding van het jaarverslag ontspon zich in de vergadering een levendig debat over het feit, dat verleden jaar alle besturen hun steun weigerden aan den concessionaris van de stoomtram Stavenissc- Tholen, terwijl te voren bijna alle gemeente besturen de zaak in het algemeen belang hadden verklaard. Wissenkerke, 10 Mei. Heden had in de openbare school alhier de algemeene jaarlijk- sche vergadering plaats van de Kolen vereeni ging «Ons Belang". Uit de gedane rekening bleek, dat was ontvangen een bedrag van f 3498,08s en uitgegeven f 3240,935zoodat meer was ont vaDgen dan uitgegeven een bedrag van f 257,15, terwijl in het pakhuis nog aanwezig is aan kolen voor een bedrag van f 113. Hier staat tegenover dat de Vereeniging nog een schuld heeft van f 300, wegens geleende gelden. Den leden werden de kolen van uit het schip vrij op den wagen geleverd k 81 cent per H.L. Uit de pakhuizen .te Geersdijk en hier resp. voor 92 en 96 cent per H.L. Do aftredende penningmeester J. J. Ver- hulst Johz. en de commissariseen de heeren P. Koets en J. J. Noordhoek werden als zoodanig met algemeene stemmen herkozen. Goes. Heel wat opschudding werd Zaterdag veroorzaakt door een hollend paard. Terwijl de voerman, een koopman in eieren, in don j winkel, waar hij zijne waren had afgeleverd, mnt. rlan winlrolipr non Vipf afrolrnnon maa met den winkelier aan het afrekenen was, en daarom het paard eenige oogenblikken aan zichzelf had overgelaten, ging het dier met steeds toenemende snelheid er van door. Het draafde, rende, holde en liep zich ten laatste morsdood tegen den gevel van een winkel op het eind der straat. Aan een in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1