ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag f0 Mei 1902. (Z ierilizeesclie Cour an -t). 58ste JAARGANG. No. 7690. Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden J. DE GRAAF Cz., Onveiligheid Vaarwater. Algemeen Overzicht. WEUWSTIJDIgiGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Dlreotouri A. J. DE LOOZE. Redacteuren: j A" WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FrSnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Ontvangen s model 1902. PoBtstraat. Paardenmarkt en Weekmarkt. Dt BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Paardenmarkt in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 4 Juni e.k., en dat op d en dag tevens de gewone Marktdag* zal worden gehouden in plaats van op Donderdag daaraanvolgende. Zierikzee, den 9 Mai 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het volgende bericht ter kennis van Zeevarenden, die daarbij belang bunnen hebben. Schietonfouiugen naby Diemor* dam. Zuiderzee, 3j District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op den 5den Mei 1902 en volgende dagen schiet oefeningen plaats hebben van uit eene opstelling naast de kustbatterij nabij Diemerdam in de richting van het punt, liggende op ongeveer 1300 M. Zuid van het fort Pampus. De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 10 uur des vcnrmiddags en 4 uur des namiddags, terwijl op de dagen, waarop gevuurd wordt, roode vlaggen zullen worden getoond op het fort Parapus, op de Westbatterij te Mniden en op de kustbatterij nabij Diemerdam. De driehoek, gevormd door de kustbatterij nabij Die merdam, de stompe ton No. 15 met afgeknotten kegel (Muiderhard) en den toren van Muiderberg wordt als onveilig beschouwd. Gedurende het vuren zal eene stoomboot in de nabij heid van den onveiligen driehoek beschikbaar zijn voor het geven van waarschuwingen en om zoo noodig kl inere zeil vaartuigen behulpzaam te zijn om uit dien dien driehoek te komen Zierikzee, den 9 Mei 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De oorlogsberichten, die de Eogeleche Regeering tot ons doorlaat, zijn nog altijd schraal. Wel blijkt, dat Lord Kitchener de afwezigheid dor Boerenaanvoerders, die, gelijk men weet, ter bespreking van de Engelsche voorwaarden de verspreid liggende commando's afreizen, poogt te benutten om zijn slag te slaan, maar tot dusverre zijn de uitkomsten van die pogingen nint schitterend. De Britsche colonnes rooven wat vee, maken ettelijke gevangenen, vegen zoogenaamd het land schoon, maar nauw hebben zij het schoongeveegd terrein verlaten, of de Boeren verschijnen er op nieuw, 't Oude spelletje I Ia de Kaapkolonie, waarvan de Engelsche berichten zoolang geen gewag maakten, hebben de Engelschen het erg te kwaad gehad. De Boeren-generaal Smuts namelijk heeft daar aardig wat klappen uitgedeeld. De bezetting van een blokhuis dwong hij door de bedreiging het met dynamiet, dat daarvoor reeds gereed lag, in de lucht te laten springen, tot overgave. Zelfs belegerde hij Ookiep, dat door den kolonel Schelten verdedigd werd, en dat hij zeker zou in genomen hebben, ware het niet, dat hij voor de talrijke van alle kanten opdagende Engelsche ontzettroepen genoodzaakt was het beleg op te breken. Den 15den Mei zal te Yereeniging, dat op de grenzen van Transvaal en Oraoje-Vrijstaat ligt, een grooto BoerenvergaderiDg plaats hebben om te beraadslagen over de door de Engelsche Regeering gestelde vredesvoor waarden. Naar men zegt, heeft men te Londen èn met het oog op de kroning in de volgende maand, èn omdat men den alles verslindenden oorlog moede is, door het matigen van zijn eischen vrij wat water in den wijn gedaan. De Redactie der Daily News bevat een klaar blijkelijk geïnspireerd hoofdartikel, waarin zij schrijft, dat de Koning al zijn invloed heeft aangewend om tot een schikking met de Boeren te kunnen komen, dat de Britsche t)6StclB.t Tlit Re8eeriDg daarom haar oorspronkelijke harde eischen aanzienlijk getemperd heeft, en dat I thans voorwaarden gesteld zijn, die een geest van Dverzoening en grootmoedigheid" ademen. In het algemeen valt in de geheele Engelsche pers, zelfs in de felste Jingobladen, ten aan zien van de Boeren een toon van gematigdheid waar te nemen, waaruit men zou moeten opmaken, dat de wind uit een geheel anderen hoek waait. Men houde in het oog, dat in Groot-Brittannië de couranten de spreekbuizen van de Regeering zijn. Zij zijn niet onaf hankelijk, en moeten zich voegen naar de wenken van het gezag. Voor het Eogelsche volk is het een ware ramp gebleken, dat de pers niet zelfstandig kau optreden, maar de oogendienares moest zijn van hen, die aan het roer zitten. Het voor het Engelsche volk vleiend spreekwoord, »hij is op en top een gentleman", dat vóór den Zuid-Afrikaanschen oorlog op geheel het vasteland van Europa als zoodanig gold, kan nu wel ter aarde worden besteld. De Engelsehen hebben in dezen oorlog zóó als roovers, bandieten en kannibalen huisgehouden, en zelfs met vrouwen en kinderen niet de geringste consideratie gebruikt, dat zij tot een gruwel zijn geworden. Is het geen eeuwige schande voor dit volk, dat mevrouw De Wet, de vrouw van den wereldberoemden Vrijstaatschen generaal, te Pietermaritzburg in een ellendig vrouwenkamp als gevangene zit opgesloten, Biecht ea on voldoende gevoed wordt, en in een ongezonde hut met haar kroost en familie moet leven? Bitter beklaagt zich deze vrouw in een schrijven aan den Minister Bróderick over het wreede lot, dat men baar ten deel doet vallen. Moet het schaamrood niet de wangen van eiken Brit kleuren, wanneer hij dezen brief, die een altooedurende schande voor zijn volk is, leest? Nog een ander staaltje van Engelsche ridderlijkheidLouis Botha heeft een zoontje van tien jaren, dat hem op zijn krijgsmarschen vergezelt. Onlangs sprong in de nabijheid van den knaap een door de Engelschen afgevuurd granaat. Tengevolge van den schrik hierover is het zenuwgestel van den jongen ondersteboven geraakt. Louis Botha vroeg Lord Kitchener verlof zijn kind door de Engelsche liniëo te mogen voeren, teneinde het naar zijn moeder te zenden. De beul van Zuid-Afrika weigerde. In de wetgevende vergadering van Natal werd door den Minister-President mededeeling gedaan van den inhoud der stukken, die met de Regeering in Downingstrcet gewisseld zijn. Daaruit blijkt, dat Natal ook een kluif van de Zuid-Afrikaansche republiek vurig begeert. Natal wenscht namelijk Vrijheid, Utrecht en Wakkerstroom aau zijn gebied te zien toe gevoegd. Het zal in ruil daarvoor 700.000 pond sterling van de Transvaalsche schuld j overnemen. Iq België is een wetsontwerp op de Zondagsrust ingediend, waarbij de patroons j verplicht worden eens in de week, en wel op Zondag, aan hun werklieden en beambten een rusttijd van zes-en-dertig uron achtereen toe te staan. Van dezen regel kan in bizondere gevallen afgeweken worden, zoodat de rusttijd op een anderen dag dan den Zondag kan worden vastgesteld. De afwijkingen zullen bij Koninklijk Besluit geregeld worden. De verkiezingen voor 's lands vertegen woordiging zijn in aantocht, 't Is te hopen, dat deze niet opnieuw het volk in beroering zullen brengen, en even kalm als in Frankrijk zullen afloopen. De beroemde advokaat Labori, die in Frankrijk in herstemming komt, heeft zich teruggetrokken, teneinde de kansen van zijn geestverwant, die met een nationalist den stembusstrijd zal hebben uit te vechteD, te vergrooten. In Italië, waar, zooals men weet, de bandiet Musolino voor een jury terecht staat, is deze door zijn zonderlinge vrienden en vereerders tot candidaat voor de Kamer geproclameerd. Mocht hij onverhoopt gekozen worden, dan moet bij volgens de wet on middellijk in vrijheid worden gesteld. De geschiedenis leert, dat de afstand van de staatsgevangenis naar bet parlementsgebouw vaak niet groot is, maar het zou iets nieuws in de historie zijn, wanneer iemand uit de misdadigers-cel naar de tribune van het Huis van Afgevaardigden werd gedragen. Te Rome heeft zich de Prinses Beatrix van Bourbon, een dochter van den bekenden Don Carlos, die met Don Fabricio Massino gehuwd is, van het leven willen berooven. Zij sprong namelijk in een prachtig zijden gewaad gekleed, en met goud en juweelen getooid, in den Tiber, maar werd door politie-agenten er nog levend uitgehaald, en Daar het ziekenhuis vervoerd. Hier maakte zij, toen zij bij haar bewustzijn kwam, haar naam bekend, waarop zij terstond naar haar paleis werd gebracht. De levensmoede Prinses leidt met haar gemaal opu ongelukkig huwelijksleven. Deze is namelijk op een burgermeisje verliefd, met wie hij reeds vóór zijn echtverbintenis een liaison had. De Prinses werd door een brief op de hoogte van deze liaison gebracht, en in haar wanhoop hierover wilde zij zicbzelve dooden. Zij is thans niet meer in Rome, maar op haar landgoederen, waar zich ook haar ontrouwe gemaal bevindt. Nederland. 's-Gravenhage, 7 Mei. Ongeveer drie honderd werkstakers (metselaars en opperlieden) vergaderden gisteren onder leiding van afgevaardigden van hoofdbesturen van work- liedenvereenigingen te Amsterdam. De leiders wezen er hun op, dat werkende kameraden niet gevraagd moesten worden het werk neer te leggen, maar eenvoudig van het werk gehaald moesten worden. Hedenochtond 7 uur kwamen zij weder bijeen. Het comité voor de werkstaking heeft den stakers toegestaan buiten de gemeente te werken tegen het oude loon, maar dan één loon af te dragen aan de weerstandskas. De polderjongens bij do havenwerken te Scheveningen, die beweren dat hun lager loon wordt uitbstaald dan in de bestekken is bepaald, besloten met andere grondwerkers de tusschenkomst van den burgemeester in de loonquaestie in te roepen. 4 afgevaardigden van de grondwerkersvereeniging werden door den burgemeester ten stadhuize ontvangen. 7 Mei. Het dezer dagen nieuwbenoemde lid der Eerste Kamer, de heer Ilavelaar, zal gelijktijdig met zijn mandaat het ambt van directeur-generaal der posteryen en telegraphic blijven vervullen, in overeenstemming met het gevoelen van de Ministers, ten aanzien van de vereenigbaarheid der beide betrekkingen. De heer Havelaar heeft zich echter bereid verklaard het Kamerlidmaatschap voorwaarde lijk aan te nemon, in dien zio, dat hij voor nemens is het neer te leggen, wanneer blijkt, dat zijne werkzaamheden als directeur-generaal er onder zouden lijden. Eene bekende Ilaagsche type, waarvan men echter in de laatste jaren niet veel meer hoorde, omdat zij sedert 1896 in het Bestedelingenhuis was opgenomen, is in dat gesticht op 80-jarigen leeftijd gestorven. Het is Maria Christina de Leeuw, meer bekend onder den naam »Mie do honden- scheerster", en die ontelbare malen veroordeeld werd wegens openbare dronkenechap. Rotterdam, 6 Mei. Gisterenmiddagomstreeks twaalf uur ontstond alhier een vrij ernstige binnenbrand op de tweede verdieping achter van pand do. 48 op de Scheepmakershaven, bewoond door den loodgieter C. van Tol. De brand werd veroorzaakt door dat de 75-jarige huishoudster, de weduwe Ileiuz, met een brandende lucifer onder een bedstede naar waschgoed zocht, hetwelk daarbij vlam vatte. De huishoudster liep daarop naar de keukon, waar zij door den rook bevangen, bewueteloos ineenzakte. Op het gerucht van den brand ging de agent van politie M. Barens- waard, die de eerste verdieping achter bewoont, naar boven en op het gekerm van de huis houdster liep bij tot tweemaal toe langs de brandende bedstede naar de keuken om haar te redden. De eerste maal deed de ver stikkende rook hem terugdeinzen, doch de tweede maal slaagde bij er in op het gekreun afgaande, de vrouw te bereiken en haar in veiligheid te brengen. Hoewel bewusteloos kreeg zij geen letsel. I Zierikzee, 9 Mei. De netto-opbrengst der uitvoering van de gemengde zang vereeniging ^Excelsior", teD voordeele van ds. Van Belkum, bedroeg f 77,75. Van J. W. is voor hetzelfde doel nog ingekomen f 0,70. Wij betreuren ten zeerste dit erbarmelijk resultaat, en vleien ons alsnog met de ver wachting, dat het comité door vrijwillige bijdragen in staat moge gesteld worden een belangrijk bedrag aan ds. Van Belkum te kunnen overmaken, die een tijdlang het predik-ambt te dezer stede vervuld heeft, en thans teDgevo^ge van den oorlog in Zuid- Afrika door de Engelschen krijgsgevangene gemaakt en met zijn talrijk gezin in benarde omstandigheden verkeert. De vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel »Prins Hendrik" te Yeere zal, ter gelegenheid van baar 20-jarig bestaan, op haar baan, een provincialen schietwedstrijd houden op 16, 17, 19 en 20 Mei, waartoe alle schietverenigingen in Zeeland zijn uitge- noodigd. Aan den wedstrijd is toegevoegd een korps- wedstrijd, voor 5 schutters van iedere ver eeniging, waarvoor medailles zijn beschikbaar gesteld door de Koningin, Prins Hendrik en do Koningin-Moeder, benevens door de jubi- leerende vereeniging. Ook zal een personeele baan en een flobert- baan worden opengesteld voor alle leden der uitgenoodigde vereenigingen. Te Oostburg zijn bij de eind-examens van den aldaar bestaanden snoei-cursus van de maatschappij van ooft- en tuinbouw geslaagd de leerlingen F. van de Plassche Luteijn te Oostbug, A. van Uxem en A. Casteleijn te Groede, P. Polderman te Aardenburg, J. van den Bunder te IJzendijke en J. J. Faro te Cadzand. Eén leerling werd afgewezen. Te St.-Jansteen is uit de weide van den landbouwer Van Acker een koe gestolen. Sirjansland, 8 Mei. Hedenmorgen had een knaap alhier, doordat bij een ladder die tegen het kerkgebouw opstond te beklimmen, het ODgeluk van de goot af te vallen, met 't gevolg dat hij zijn arm ter hoogte van zijn pols brak. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen. Bruinisse, 8 Mei. Op het vaartuig van den tonnenlegger alhier is gisteren door M. J. Beekman Sz. eene postduif gevangen met de volgende kenmerken de rechtervleugel heeft van boven een paars gekleurde vlek en de linkervleugel van binnen dezelfde kleur aan dea rechterpoot een bandje, waarop 8e wijk 1902—1517. Stavenisse, 8 Mei. De afdeeling Tholen van het N. O. G. heeft met algemeeno stemmen besloten een adres te zenden aan de betrokken autoriteit, iD zake het verschijnen van de onderwijzers bij de zittingen van het kanton gerecht, waarin overtredingen van de leer plichtwet worden behandeld. Deze zittiogen worden alhier des Maandags gehouden en het komt gedurig voor, dat aan bijna alle klassen vacantie gegeven moet worden, terwijl feitelijk de onderwijzers weinig met de zaak te maken hebben. De landbouwer D. alhier had dezer dagen pas een moesmachine en reeds den j tweeden dag geraakte zijn zoontje met één viDger er in bekneld, waardoor deze minstens een lid van den vinger moet missen. Scherpeni8se, 8 Mei. Heden had alhier een 3-jarige jongen het ongeluk, al spelende zoodanig te vallen, dat bij juist met bet oog op de punt eener klomp terecht kwam, met het noodlottig gevolg, dat dit lichaamsdeel nsar binnendrong. Er bestaat veel kans, dat het kind het oog zal moeten missen. Toen heden een fietsrijder met snelle vaart het dorp kwam binnenrijden, waren om deo hoek der straat eeDige kinderen aan het spelen en geen acht gevende op het sein, dat werd gegeven, liep eensklaps een meisje dwars de straat over, met het gevolg, dat de fiets haar over het lichaam ging. Hoewel aan vankelijk zich de schijn voordeed, dat een schouder stuk was, bleek echter later, dat dit Diet het geval was, zoodat het kind grooten- deels met den schrik vrijkwam. St.-Philip8land, 8 Mei. Hedenmiddag werd alhier een riogrijderij per fiets en ook een te paard gehouden. Yan de eerste waren de prijs winnersle L. Geelhoed; 2e J. de Wilde3e M. v. Splunter 4e F. H. Odink 5e P. Geense; de prijzen waren, le een carbitlantaren 2e signaalhoorn 3e voetpomp en een paar toclipe4e electrische schel5e en bus carbit, een paar blockclips en een paar handvatten. Bij de ringrijderij te paard werden de prijzen behaald door: le J. de Wilde; 2e Am. Rijstenbil; 3e Geluk; 4e J. Mol; 5e Am. v. Nieuwenhuizen6e J. A. Stole hierbij waren de prijzen: 1e een hoofdstel; 2e eon paar schachten; 3e een stel leidsels; 4e idem5e een paar sporen6e een zweep. Het aantal ritten was 15, het grootste getal gestoken ringen 7. 's Avonds werdon de prijzen onder een toe spraak van den voorzitter der feestcommissie uitgereikt, terwijl een zeer geanimeerd bal de kroon zette op dezen voor velen genotvollen 't Is bij deze gelegenheid duidelijk gebleken, dat de leiding van dergelijke volksfeesten in onze gemeente aan uitstekende handen is toevertrouwd. Door eenige grondeigenaren uit den Anna-Jacoba-Polder is aan een schaapherder, die te oud geworden is om zijn beroep langer naar behooren uit te oefenen, gedurende zijn overige levensdagen een klein pensioen toegekend. Oud-Vossemeer. Woensdag 1.1. werd vergadering gehouden van ingelanden van het waterschap Oud-Yossemeer, waarin behandeld werd de rekening over 1901/1902 en de begrootiDg voor het volgende dienstjaar respectievelijk hadden de polders Slabbecoorn, Oud-Kijkuit, Leguit, Yogelsaüg, Hikke, Kerke en Oud-Vossemeer een goed slot van f 64,495, f 105.865, f 86 935, f 130.55, f 62.865, f 40 33 en f 75.775, terwijl het dijkgeschot voor 1902/1903 respectievelijk per H.A. werd bepaald op f 30, f 5, f 20, f 16, f 6.50, f 5.75 en f 5.75. Yan het gemeeneland bedroegen de inkomsten f67,58 en de uitgaven f 3630.315van de vier kleine polders de ontvangsten nihilde uitgaven f 726,15; van de drie groote polders de ontvangsten f 5520,325, en de uitgaven f 4889.215. Uit de rekening van het stoom gemaal bleek, dat de inkomsten waren f 20441, de uitgaven f 9915, zoodat een goed slot bleef van f 10525 voor het gemaal zullen de drie groote polders gemiddeld aangeslagen worden tegen f 3 per H.A. Uit de verschillende medcdeelingen van het bestuur bleek, dat nog steeds hangende is de quaestie van toepassing der boete wegens te late - oplevering dor machines voor het stoomgemaal. Op de voordracht voor gezworene werden geplaatst de heeren F. J. Ampt, C. W. Snijder en A. C. de Wit. Er zal een bedrag van f 4300 voor het verbeteren der waterleidingen naar het stoomgemaal worden geleend. Aan uitwateringsgelden werden de ontvangsten begroot voor het gemaal op f 1167,175. In de vergadering van ingelanden van de polders van Vrijberghe werd als plaats vervangend dijkgraaf benoemd de heer H. de Wilde te Tholende rekening van den MiddeDpolder bedroeg in ontvangst f 152.915, in uitgaaf f 114 645, die van de Twee oude Polders in ontvangst f 124 59 en in uitgaaf f 121.81 de polderlasten werden bepaald op f 1.50 en f 4 per H.A, Aan de wed. Johs. Pollie alhier is op haar verzoek om haar tijdens den duur van den werkelijken dienst van haren zoon eene vergoeding toe te kennen, als bedoeld wordt in art. 113 der Militiewet, gunstig beschikt door den Minister van Oorlog en f 10 toegekend voor elk tijdvak van 30 dagen of minder, gedurende welke haar zoon onder de wapenen zal zijn. Werden tot heden bij het lossen van grint voor de polderwegen alleen arbeiders van hier gebruikt, de aannemer kon geen accoord treffen en heeft daarom werklui van Brabantsche zijde genomen, die tegen lager bedrag dan hier werd gevorderd worken. Intusschen is het voor hier een schadepost van ruim 800 X f 0-30 of 800 X f 9.25, welk laatste bedrag per M3. wordt betaald voorheen kreeg men f 0.30 per M3. Terneuzen, 7 Mei. Bij het ontsporen van den goederentrein nabij het station, gisteren middag, zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken te betreurenvan het trein personeel is zelfs niemand gekwetst. Het ergst was io de eerste oogenblikken de stoker er aan toe, die van de machine werd ge slingerd en door den val versuft was. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk het spriDgen yan de rails, althans eene staaf krulde zich achter de machine omhoog en drong door den bodem van den tender. Zóó staken er twee staven-lengten boven den tender uit. De vier eerstvolgende wagens waren geheel versplinterd. Hoewel met eenig oponthoud, werd het verkeer geregeld onderhouden. Aanstonds werden maatregelen genomen om den weg vrij te maken en te herstellen, waartoe van de maatschappijen Mechelen- en Gent-Ter- neuzen eene afdeeling wegwerkers en moDteurs arriveerden, die des nachts gereed kwamen, zoodat vanmorgen het verkeer weer on gestoord kon plaats hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1