ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 1 Mei 1902. (Z ieriltzeesclie Cour an t). OPNEMING Wegen en Yoetpaden. ALGEMEENE OPNEMING AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmcrikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7686. Directeur i A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het biunen- en buitenl. nieuws. Advertentiënyan 13 regels 30 Cis. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. du Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. VAN DE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemoente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dit in de aanstaande week van wege de gemeente eene zal werden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 28 April 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Pdrsoneele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1902, (le kwartaal no. 5) dat op heden aan dan heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorderingen dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 30 April 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De Transvaalseh'Engelsche oorlog. De totale Britsche verliezen in Zuid-Afrika, met inbegrip van de invalidendie naar Engeland zijn gezonden, werden voor Maart door het departement van oorlog becijferd op 3749 officieren en manschappen. De corres pondent van de Petit Bleu te Londen beweert evenwel, dat deze opgave veel te laag is. Een zorgvuldige optelling van de dagilijksche verlieslijeten en van de aangekomen invaliden en zieken heeft hem gebracht tot een totaal van 10.510 en de correspondent beweert, dat dit laatste aantal reeds geruimen tijd het gemiddelde maandelijksche verliezencijfer is. Het Eogelsche gouvernement heeft last gegeven tot aankoop van 13000 paarden voor Zuid-Afrika in Hongarije en ze te verschepen via Fiume. Uit Tunis komt het bericht dat aldaar, op de markt van Kairouan, groote aankoopen van paarden voor het Eogelsche leger werden gedaan. Londen, 28 April. Aan de Daily Telegraph wordt uit Johannesburg gemeld, dat De la Rey's commando's Dinsdag 1.1. samenkomsten hebben gehouden om zaken te bespreken. Donderdag kwam De la Rey te Klerksdorp met eenige leden van zijn staf. 29 April. Aan de Daily Telegraph wordt uit Pretoria van Zondag gemeld: Te Utrecht en te Vrijheid hulden de Boerencommando's samenkomsten op het laatst der week, onder deelneming van Louis Botha en andere leiders. Er werd een krachtige meening geuit ten gunste van den vrede. De samenkomsten worden niet verstoord door de Britsche troepen de stilzwijgende wapenstilstand in deze districten loopt morgen af. Balmoral, 26 April. Lucas Meyer, Krogh en Vaa der Velden kwamen gisteren alhier aan en vertrokken denzelfden dag weder met den gewonen trein naar Middelburg cn Belfast, om nieuwe snraenkomsten te houden met de burgers. Amerika. Een sloep met 9 man van de 40 van de bemanning van de bark »Catbleen" js te Dominica, in West-Indië, aangekomen. Zij deden het volgende treurige en merk waardige verhaal van hun lotgevallen. De »Cathleen" was op de walviscbjacht, doch werd, toen zij circa 1000 mijlen van Barbados verwijderd was, door een walvisch aangevallen. Zij hadden een goeden dag gehad en drie walvisechen gedood en waren bezig die op te snijden, toen een andere zeer groote wal visch gezien werd. Het beest werd gejaagd on door con harpoen getroffen. Na een vreeselijken strijd wist het beest echter los te breken en zwom in dolle vaart tegen de »Cathleon" aan. Verscheidene planken gingen uit de voegen en het water drong in het schip. Voor do drie uit zijnde booten terug waren, j was het schip reeds gezooken. lotusschen was de vierde boot te water gelaten met eenige provisie, waarin de kapitein en zijn vrouw en de overige monschen hun toevlucht namen. Nu werd de provisie verdeeld over de 4 booten, elke boot kreeg een zak be schuit on een vaatje water. Zij gingen te gelijk weg, maar reed» den eersten morgen zag de sloep, die te Dominica is aangekomen, de andere niet meer. Na een tocht van 11 dagen vol ellende zijn deze ongelukkigen j één hofmeester en 8 kleurlingen te Dominica aangekomen. Van de 31 andore menschcn is nog niets gehoord. In de Westelijke Staten van Noord- j Amerika heeft het Zaterdag zwaar gestormd, j Vele huizen liggen in puin, zes menschen zijn gedood en zeer velen gewond. De stoffelijke i schade wordt op 200.000 dollars geraamd, j De hitte in New-York is Zatirdag 1 afgebroken door een vcrschrikkelijken storm. De wind had zoo'n kracht dat er een goederen- 1 trein omvergeblazen werd bij Mc. Keesport en dat van sommige wagens de houten kappen I werden afgerukt. Op de Monongahela-rivier 1 sloeg een stoomboot om, waardoor drie per sonen omkwamen en vijf ernstig gewond werden. Aan verschillende fabrieken is groote schade toegebracht, zoodat zij moesten worden stilgezet. Engel&nd* Londen, 26 April. Brodrick, de minister van oorlog, het woord voerende aan een diner te Londen, zeidc: Wij waren misschien in het gezicht van den vrede, maar inmiddels zijn wij bez:g, mannen en materiaal uit te zenden, om den oorlog nog één of twee jaar voort te zetten, zoo noodig. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt van Zondag ge meld, dat er opnieuw ernstige wanordelijk heden gevreesd worden onder de werklieden, na afloop der Paaschfeesten, to Karkhoff, Poltawa, Kief en Moscou, terwijl ook te Petersburg gevreesd wordt voor uitbreiding der stakirgabeweging, in verband waarmede de keizerlijke familie haar plan om de Paasch- dagon to Moscou door te brengen, heeft opgegeven. De ministers en verdere hoofd ambtenaren ontvangen bij voortduring be dreigingen met moord. Door het gerechtelijk onderzoek inzake den moord op den Russischen minister Sipiaguine, is gebleken, dat de moordenaar een aantal medeplichtigen heeft gehad, o. a. een jood met wiens dochter hij in het huwelijk moest treden. De verdachten zijn allen io hechtenis genomen en toen de moordenaar dit vernam, heeft hij getracht een vergif in te nemen, dat hij tot dusverre verborgen had weten te houden. Men meent, dat hij nu wel spoedig tot bekentenis zal komen. Frankrijk. Parijs, 28 Apiil. Ilavas geeft de volgende statistiek van den geheelen uitslag der ver kiezingen. Gekozen zijn47 conservatieven, 42 natio nalisten, 81 ministeriëele Republikeinen, 81 anti-ministeriëile R publikeincn, 88 radicalen, 49 radicaal-socialisten, 24 socialisten. Er moeten 177 herstemmingen plaats hebben. De Republikeinen verliezen 13 zetels en winnen er 13; de radicalen verliezen 13 zotels en wionen er 12; de socialisten verliezen 4 zetels en winnen er 2; de radicaal-sociafisten winnen 5 zetels en verliezen er 5; de anti- ministeriëele Republikeinen winnen 19 zetels en verliezen er 23 de nationalisten verliezen 7 zetels en winnen er 14; de conservatieven verliezen 3 zotels en winnen er 3. Volgens een statistiek van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken zijn gekozen 242 ministerie ilen en 163 anti-ministerië-len. Volgens de mededelingen van het Ministerie schijnen 125 herstemmingen zeker gunstig te zullen zijn voor de nvnist oriëelen, 12 voor de anti-ministeriëelcn en zijn 38 uit slagen van de herstemmingen twijfelachtig. Duitschland. Uit Berlijn wordt melding gemaakt van een geruchtmakend geval, De bekende wethouder der hoofdstad Kauffmann, wiens benoeming tot burgemeester tweemaal door den keizer was geweigerd, is, ongesteld, in een maison de santé verpleegd, en als z.g. hersenziek, daarna Daar de zenuw inrichting te Friedrichroda overgebracht. Daar is hij, door het gebruik van opium en morfine, in een toestand gekomen van hallucinatie en zou onder don indruk daarvan, een brief hebben onderteekend, waarin hij voor zijn benoemiDg tot burgemeester bedankte. Kauffmann is nu weer in eigen woning teruggekeerd en stelt zich voor den dokter, die hem in Mendel's inrichting lokte, en die, natuurlijk, nu zijn congé heelt gekregen, tot verantwoording te roepen en te doen uit maken, in hoever een dokter, zoo maar op 1 I eigen hou je, iemand in een krankzinnigen gesticht kan stoppen. Of hij den brief, dien hij in het krankzinnigen gesticht heeft geschreven, om te bedanken voor zijn verkiezing tot burgemeester, officiëel voor geldig houden zal, wil Kauffmann nog tot het najaar in overweging* houden, als wanneer hij zijn werk als stadsraad weer opnemen wil. Ziedaar het opzienbarende nieuws van Zaterdag. Men wacht met spanning het verdere beloop van de zaak af en zou wel willen weten of de latere toestand van Kauffmann zijn tegen woord igen óf de vroegeren dokter gelijk geeft. Rederland. Leeuwarden, 29 April. Een poelier alhier heeft Vrijdag, vanwrge een Engelsch handels huis, eene bestelling ontvangen op 30,000 kievitseieren, waarvoor 17-J- cent per stuk werd geboden. De aanwezige voorraad was echter niet groot genoeg om aan do gchcelo bestelling uitvoering te geven. Enschedé. Als resultaat dor bemoeiingen van den commissaris der koningin zal een bemiddelingsvoorstel gedaan worden in het geschil tusschen de firma Van Heek Co. en zijne stakende arbeiders. Arnhem, 29 April. Zondagavond hadden er in Klarendal, tengevolge van het arres teeren van eenige beruchte personen door do politie, allerlei relletjes plaats, waarbij do politie met de blanke sabel moest cbargeeren en zelfs revolverschoten loste. De aanhouding van een persoon wegens een gevel van straatroof gaf gisterenavond aanleiding, dat de relletjes weer begonnen. ITet publiek verzotte zich tegen de arrestatie en een te hulp komend hoofdagent werd met een knuppel zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij bewusteloos neerviel. Ook één der agenten werd aan het hoofd gewond door een steen worp. Het gepeupel verzamelde z!ch daarop vóór hot hulpbureau van politie in Klarendal en bombardeerde het, waarop met de blanke sabel door de agenten een charge gemaakt en het volk uiteengejaagd werd. Vier burgers liepen daarbij verwondingen op. Maatregelen worden genomen om herhaling der relletjes te voorkomen. Zondagnamiddag zagen wandelaars op den Sobelm8chcn weg alhier, hoe een boertje, die, met een pijp in den moed, naast zijn vrouw voor hen uitliep, plotseling zijn vrouw bij 't hoofd greep, onder den uitroep»Daor zou 'k mieu eigen wief verbrande Wat was gebeurd Een vonk was uit de pijp in den hoed der vrouw gevlogen en, door den wind aangewakkerd, aan het smeulen geraakt. Hoed cn haren waren al deerlijk geschroeid. Tot eenige voorbijgangers zei ons boertje: »lk hè toch liefver, dat de hoed ver brandt as 't heufd van 't wief". Amsterdam, 27 April. Ongeveer half-een gisterennacht kwam een bewoner van de Twer 1e Ooster-pirkstr? it tehuis en zag tot zijne verwondering eenig lichtgeglim in h>t kantoor van de naast zijne woning gelegen Roomboter- en melkfabriek »Gruno". Hij wist, dat het gebouw des nachts onbewoond is en kon zich daarom dat licht niet verklaren. Zijn verwondering streg, toen hij bemerkte, dat do straatdeur van het gebouw opnetond. Hij schelde aan en zag toen onnrddel'ijk het licht verdwijnen, zonder dat iemand hem te woord kwam staan. Toen begreep de Ooster- parkstraatbowoner, dat er onrrad was. Hij waarschuwde per telephoon do po1J'ie en toen er een paar agent?n verschenen waren, weldra gevolgd door (»n veel grooter getal, werd een onderzoek ingesteld en bleek zonneklaar, dat inbrekers aan het werk waren geweest. j Zij waren met behulp van een valschen sleutel de fabriek binnengekomen, hadden t j vergeefs getracht de nikkelen cassa te oper in (iets wat niet gebeuren kan zonder dat een schelleije overgaat) hadden uit een houten kastje dat zij openbraken, ongevor f 25 in zilvergeld bemachtigd en wa«-en juist bezig hun krachten aan de brandkast te beproeven, toen zij op de vermelde wijze gestoord werdeD. Een stuk van een beit -1 stak in het slot van de brandkast. I)e inbrekers waren den tuin ingevlucht, over do schutting ge klommen en zoo bij de buren gearriveerd, en de politie begon natuurlijk, hun spoor volgendo, dadelijk met jacht op hen te maken, 't Schenen echter jonge kerels geweest te zijn, want in de naburige tuinen werden zij niet meer aangetroffen, waaruit werd opgemaakt, dat zij het een of ander dak bilden weten te bere'ken en zich nu in de hoogte schuil hielden. Het geheele blok huizen, begrensd door do 2e en 3e Ooster-parkstraten en het Knsfanjeplein, werd door de politie afgezet, waarbij ook eenige bereden agenten dienst dt den en vorschillende anderen agenten zetten nu de drijfjacht over de daken voort. Dat heeft geduurd tot halfzeven van morgen en met het succes, dat althans één van de inbrekers gepakt werd. Deze bevond zich reeds op het dak boven perceel 215 in de 3e-Oo8ter-parkstraat, hij had dus den geheelen afstand tusschen het Kaetanjeplein en de Linnaeusstraat afgelegd, al vluchtende van dak tot dak, met de politie op zijn hielen. De wakkere agent, die hem te pakken kreeg, werd gelukkig door zijn kameraads, die in de straat do wacht hielden, opgemerkt en zoo konden dezen den bewoner van de verdieping, waarboven de arrestatie plaats had, waarschuwen en hem verzoeken het dakraam te openen, zoodat de agent zijn gevangene weldra over een minder ongewisse baan te vervoeren had. 't Bleek een jongen van ongeveer 20 jaren te zijn. In zijn bezit werden gevonden een aantal sleutels eu een ijzeren haak. Natuurlijk werd hem een veilige plaats op het bureau gegeven. Een tweede inbreker is helaas weten te ontkomen. Deze had, zonder door de politie opgemerkt te zijn, 't weten te brengen tot op het dak van het brooddepöt van de Wed. De Jonge, Kastanjoplein no. 9.' Door een dakvenster open te trekken kwam hij op den zolder en door overklimming van een houten rasterwerk op dion van het bovenhuis. Hij liep, zonder dat de buren wakker werden, naar beneden en zou, daar de voordeur niet op de knippen gesloten was, de deur reeds dadelijk hebben kunnen opentrekken en zich verwijderen. Daar de straat echter vol politie stond, vond hij 't veiliger te wachten en toen te halfzes de bewoner van de eerste verdieping naar zijn betrekking wilde gaan, vond hij den man onder aan de trap staan. Deze, van hetgeen gebeurd was, geheel onbewust, vroeg hem wat bij daar deed, waarop de kerel hem antwoordde, dat bij, wegens verboden visschen, door de politie achtervolgd zijnde, van de straat af den wijk had genomen in het portaal, welks deur naar hij voorgaf, had opengestaan. De ander geloofde het praatje en liet den inbreker ongehinderd vertrekken. Als men nagaat, dat het huis waar de kerels hebben ingebroken onmiddellijk grenst aan een brandweerpost, waar natuurlijk den geheelen nacht gewaakt wordt, kan men dozo inbraak zeer zeker vrij brutaal noemen. Iq den loop van den dag werd ook de twec-de inbreker door de politie aangehouden. Hij was in het bezit van een hoeveelheid zilvergeld, die vrijwel met het gestolene overeenkwam. Raadselachtig. Ia de buurt van de Flantage alhier zijn de gemoederen in spaoning. Aan de Muidergracbt is sedert eenige dagen een echtpaar, dat daar geruimen tijd woonde en algemeen sympathie genoot, spoorloos ver dwenen. Toen eergisteren ochtend de dienstbode opstond en haar gewone werk wilde verrichten, vond zij niemand in huis. Door de familie werd de politie gewaar schuwd en ook zijn maatregelen genomen, dit heden in den omtrek van de woning is gedregd, daar de mogelijkheid niet is uit gesloten dat hun een ongeluk is overkomen. Gisterenavond zijn in de Albert Cuypstraat 3 bovenhuizen geheel uitgebrand, respectievelijk bewoond door mej De Wilde, do wed. Plumper en den tramconducteur v. d. Puttelaar. Alles was verzekerd. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan doordat de gord ij non bij mej. De Wilde gewaaid waren io het theelichtje, dat daar te dicht bij had gestaan. 's-Gravenhage, 29 April. Tweede Kamer. lieden werd voortgezet de beraadslaging over de interpellation en motionYan Alphen en Ter Laan, betreffende de oproeping van mili ciens der lichting 1895. De heer Van Karnebcek bestreed do door den beer Ter Laan beweerde onwettigheid der oproeping. De heer Drucker wees er op, dat in de nieuwe Militiewet een leemte was, waarop noch do toenmaligo Kamer, noch de Minister had gelet. Er was een twijfelachtig punt, n.l. over do lichting '95 en dat had bij de behan deling van het wetsontwerp opgehelderd kun nen worden. Men moet dus thans met de uiterste omzichtigheid te werk gaan, want het raakt een rechtsbeginsel, maar ook het belang van vele gezinnen. Na verschillende discussiën kwam de heer Mees met een bemiddelings-voorstel, n.l. om te bepalen dat niet tot de oproeping zal worden overgegaan alvorens bewezen is dat deze geheel in overeenstemming met de wettelijke bepa lingen is. {Zie verder telegram). Maandagavond hield de Eerste Kamer een korte zittiog. De heer Schimmelpenninck van der Oye aanvaardde het voorzitterschap met een woord van warme hulde aan zijn voorganger den heer Van Naamen van Eomnes. Vervolgens herdacht hij dankbaar de groote verdiensten der heeren Fransen van de Putte, Viruly en Magnée, bij al welke huldebetuigingen minister Bergansius, namens de regeering, zich aansloot. Woensdag H uur komt de Kamer weer {Zie telegram). Bergen-op-Zoom. Tot directeur der gas fabriek te Dokkum is benoemd de heer J. de Jong, directeur der gasfabriek alhier. Zierikzee, 30 April. In de koffiekamer van de Concertzaal vergaderde gisterenavond ten acht ure het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Do vergadering, die slecht bezet was, werd bij afwcz:gheid van haar voorzitter, mr. A. J. F. Fokker, door den heer II. J. van Nouhuys geopend. De waarnemende voorzitter deelde mede, dat jhr. J. F. Schuurbcque Boeije zijn benoeming tot bestuurslid niet aanvaard had. Door den secretaris, den heer W. C. de Crane, werd voorlezing gedaan van het door de commissie uitgebracht rapport in zake de j bijeenvoeging der Departementen van de Maatschappij in districten. De commissie, die uit de heeren J. A. de Bruyne en Ch. W. Vermeys bestond, was van gevoelen, dat inzonderheid voor deze provincie die bijeen- voeging om verschillende door haar opgesomde redenen praktisch niet mogelijk was. Mededeeling werd gedaan, dat het hoofd bestuur f 50 voor de volksbibliotheek beschik- j baar had gesteld. Telken jare zal deze j subsidie opnieuw moeten aangevraagd worden, al is zij ook voor de volgende jaren verzekerd, j Verslag wordt gedaan van den toestand der volksbibliotheek. De heer A. II. W. van der Vegt, die aan de beurt van aftreding is, wordt als haar bestuurder herbenoemd. De rekening der volksbibliotheek wordt in ordo bevondeD. Zij sluit in ontvangst en uit gaaf met f 146.065. Er is een nadeelig saldo van f 2.215. De heer mr. A. J. F. Fokker, die als bestuurder periodiek moet aftreden, wordt i als zoodanig herbenoemd. In de plaats van jhr. J. F. Schuurbrque Boeije wordt de heer F. II. Dikschei ut bestuurslid gekozen, j Tot afgevaardigde naar de algcmeene ver gadering wordt benoemd de heer Ch. W. Vermeys. Aan het bestuur wordt overgelaten een plaatsvervanger aan te wijzen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor 1 de aanstaande algemeene vergadering punt I voor punt behandeld. Nadat men hiermede ton einde was, werd de vergadering met do belofte, dat voortaan de convocaties voor de vergadt ringen wat vroeger zullen geschieden, gesloten. Verwijzende naar de in dit nnmmer voorkomende advertentie van het bestuur van de ambachtsschool, wenschen wij de aandacht van belanghebbenden er op te wijzen, dat na een openbare les van 2 tot 3 uur op Zaterdag 3 Mei e.k. do diploma's zullen worden uitgereikt aan die leerlingen, die den cursus met vrucht hebben doorloopen. Op 5 Mei d. a. v. zal de nieuwe cursus aanvangen met 16 leerlingen in hot timmeren en 18 leerlingen in het smeden, terwijl 7 leerlingen in het schilderen voor welk vak de toelating in October plaats heeft zijn ingeschreven, j Naar wij vernemen konden 4 leerlingen wegens plaatsgebrek voorloopig niet toegelaten I worden, en zal het bestuur trachten door uitbreiding of op andere wijze in den tegen- i woordigen toevloed van leerlingen te voorzien. I De beschikbare geldmiddelen behoeven echter, juist door het groote aantal leerlingen, uit- breidiog, zoodat zoowel aan provincie als gemeente een verhoogde bijdrage gevraagd wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1