Dinsdag 29 April 1902. (525 ierilizeesclie C o u r a n t). Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden J. DE GRAAF Cz., ALGEMEENE OPNEMING NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7685. Directeur A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 ('ts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels 'T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen model 1902. Poststraat. O P N'ËMÏNG VAN DE Wegen en Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week van wegc de gemeente eene zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Zierikzee, den 28 April i902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CII. W. VERME1JS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Wij zollen raar staan te kijken, wanneer de Zuid-Afrikaansche oorlog uit is, de censor afgeschaft en de verhalen komen van hetgeen er in de oorlogsjaren werkelijk Want dat weten wij nietzoo nu en dan vernemen wij iets, dat een eigenaardig licht laat vallen op de EDgelsche berichten, de leugens nog grooter maakt, maar toch zal er nog ruimte te over zijn voor verbazing. Trouwens, dat moet ook wel. De Boeren zijn niet gek zij zouden den strijd niet volhouden, indien het voor hen zoo slecht stond als de Jingo-pers met do Times aan het hoofd voortdurend beweert. Het gevleugeld BoerenwoordUw macht reikt niet verder dan uw kanonnen, lijkt waarheid. Wij dachten daaraan toen wij een brief lazen in de Daily Mail vau een Engelschman uit Kimberley d.d. 30 Maart, dus nog niet zoo heel oud. »De Boeren vielen van alle richtingen op ons aanplunderden alle magazijnen en huizen over een uitgestrektheid van 15 mijlen en meer nog bij de stad. Zaterdagnacht telefoneerde de hoofdwacht mij, dat er ruiters op onzen grond waren. »Tocn ik den uitkijk passeerde, berichtte de wacht daar, dat hij zes Boeren bij het magazijn bespeurde. »Het zoeklicht van De Beers ging rond in alle richtingen en toen het op hen viel, gingen zij uit elkaar en galoppeerden door -de opening, die zij in de borstwering gemaakt hadden. ^Onverwacht verdubbelde ik de blanke wachtposten zoowel als die der kleurlingen en den gehcelen nacht was ik in dienst, maar zij verschenen Diet meer. »Ik had niet gedacht, dat ik de stad twee jaar na het beleg opnieuw te verdedigen zou hebben. »Ik had gisteren een langdurig gesprek met den kommandant. Hij is van meeniDg, dat er op 1 Mei geen 500 Boeren meer in het veld zullen zijn. »Lord Roberts dacht dat 18 maanden geleden ook, of zeide, dat bij dat dacht". Zulke brieven zijn karakteristiek. Dat men na twee-en-een-half jaar vechtens in de stad van Rhodes nog niet eens rustig kan ademhalen, is toch wel wat kras. Wij zullen later nog meer hooren, ook van het soort van Engelsche soldaten. Dat daaronder een ruim percentage voor komt van tweebeenera, die zich telkens voor de grap door de Boeren laten gevaügen nemen, om van hun munitie verlost te worden, die toch maar ballast is, is bekend. Maar wat te denken van het bericht van de Paris-Nouvelles. waarin gezegd wordt, dat men in Canada met verbazing vernomen heeft, dat een aantal jonge Canadeezen, die jsich voor den Britschen krijgsdienst lieten aanwerven, tot de Boeren zijn overgeloopen. Men heeft dit gemerkt uit opgaven van Boerenverliezenwaarop 49 Canadeesche namen voorkwamen. Een correspondent van de Frankfurter Zeitung, die in Den Haag een onderhoud gehad heeft met den heer Wessels, seint aan zijn blad dat volgens diens gevoelen zeker drie weken moeten verloopen voordat het oordeel van de belangrijkste commando's over de besprekingen ter zake van den vrede te Pretoria medegedeeld kan worden, want behalve in Transvaal en Vrijstaat zouden ook de commando's in het westen en in het oosten van de Kaapkolonie (bij Dordrecht staan er ook nog) gepolst moeten worden. Als het eenmaal zoover is, verwachten de vertegenwoordigers der Boeren in Holland bericht, en het zou niet onmogelijk zijn dat er reeds een bode onderweg was. Amerika. Uit een lijst der rijkste belastingbetalers van New-York blijkt, dat daar 10G millionnairs zijn, dio te zamen ongeveer GO millioen gulden aan directe belastingen betalen. G. W. van der Bilt betaalt 5 millioen W. K. van der Bilt 2£ millioen Alice van der Bilt 2| millioenA. G. van der Bilt millioen R. C. van der Bilt f 625,000 en C. van der Bilt, de »arme man" der familie, maar f 250 000. Carnegie en Rockefeller betalen ieder 2£ millioen, evenals ook Twombly. W. C. Schermerhorn, Jos Fulilzer en W. C. Witney betalen ieder 1| millioen. Te St.-Loui8 is een kleurling, Henry Plutcher, opgehaogen wegens het dooden van een jonkman, bij een twist. Ongeveer een half uur na de terechtstelling kwam er een bevel van den Gouverneur, waarbij de voltrekking van het vonnis 14 dagen werd uitgesteld. De Attorney had onverwachts een nieuw getuigenis ontvangen, volgens hetwelk Plutcher, toen hij den jonkman doodde, in rechtmatige zelfverdediging had gehandeld. Hij seinde onmiddellijk aan den Gouverneur, om uitstel van de terechtstelling te vragen. Dat telegram werd 's nachts om 2 uur bezorgd. De Gouverneur, uit zijn bed opgescheld, riep uit zijn venster den besteller toe, het telegram maar onder de deur te schuiven en ging daarna we6r slapen. Toen de Attorney 's morgens 6 uur nog geen antwoord had op zijn telegram, meende hij, dat de Gouverneur het uitstel weigerde en het vonDis werd toen voltrokken. Even halfzeven kwam het bevel tot uitstel van den Gouverneur maar toen was het te laat. Verscheidene Amerikanen troosten zich nu met de gedachte »dat het maar een neger was". Te New-York is het sedert een paar dagen zóó heet, als het bij ons zelfs in het midden van den zomer maar hoogst zcldf n wordt. Woensdagmiddag om 1 uur wees de thermometer er 90 graden in de schaduw. Sedert 60 jaar is het to New-York om dezen tijd van het jaar niet zoo warm geweest. Engeland. Vrijdag is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd op een dor treinen, die tusschen Londen en de voorsteden loopen. De trein was stampvol reizigers, meest werklieden. Twee wagens ontspoorden en werden ver brijzeld drie menschen waren op slag dood, 30 zijn zwaar, een veertigtal licht gekwetst. Rusland. Een particuliere correspondentie uit St.- Peteraburg deelt mede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zich eerstdaags naar de gouvernementen Pultawa en Cbarkof zal begeven, waar 18.000 boeren en arbeiders in opstand zijn. De beweging moet enkel een gevolg van den heerschenden nood zijn en geen politiek karakter hebben. Onrust stokers maken echter van dien nood gebruik om de boeren tegen de overheid op te hitsen. Boeren, die zich eerst alleen met geweld van zaaikoren wilden meester maken, zouden na het onbesuisd optreden der militaire macht in blinde woede de goederen van grootgrond bezitters vernield hebben. Er moeten ver sterkingen zijn afgezonden. De gouverneur-generaal|van Kiëf, Dragomirof, is vertrokken om zelf de militaire leiding in het opstandig gebied ter hand te nemen. Frankrijk. Parijs, 25 April. VolgenB eene déjóche uit New-York aan de bladen heeft de tecre- taris van president Kriiger aan den agent der Boeren in de Ver. Staten geschreven, dat eene nieuwe Republiek zal gevestigd worden in het land van Langenburg, tusschen j de Duitsche en Portugeesche koloniën. Voor het geval dat de vrede werd ge- I teekend, zouden de Boeren, die zich niet willen onderwerpen, zich voegen bij de land- genooten van hen, die zich daar reeds hebben gevestigd. De tentoonstelling te Rijssel wordt den 15en Mei a.s. geopend. De Fransche Minister van Landbouw heeft voor de afdeeling Landbouw en verwerkte alcohol twee gouden, twee verguld zilveren, drie zilveren en vier bronzen medailles beschikbaar gesteld. Kederland. Leeuwarden, 26 April. Het lijk der sedert 3 April j.l. vermiste dienstbode Tetje do Jong, is gevobdon in het vaarwater bij de Schan8erbrug, aan den Groninger straatweg, op ongeveer een uur gaans van de stad. Er waren geen ken teekenen van geweld waar te nemen. Het lijk is gebracht naar Bergumerheide, gemeente Tietjerksteradeel. De Leeuwarder Ct. meldt daarover nog het volgende De politie alhier kreeg door telegraphisch boricht van den burgemeester van Tietjerk steradeel, onder welke gemeentedeSchanserbrug ligt, kennis van de vondst van een lijk, met verzoek om voor de herkenning te zorgen. Een politiebeambte uit Leeuwarden is daarop met twee personeD, die Tetje de Jong kenden, derwaarts gegaan en dezen hebben toen in de gevondene Tetje herkend, zoodat de identiteit thans officieel vaststaat. De officier van justitie uit Leeuwarden heeft zich daarheen begeven. Amsterdam, 2G April. Li de zoogenaamde Begijnensloot, een slop dat parallel loopt met de Kal verstraat aan de zijde van het Begijnen hof, zijn gevestigd de bergplaatsen van de firma Verweegon Kok, handelaars in leder werken, waar weder is ingebroken. De dieven zijn binnengekomen blijkbaar met valsche sleutels en hebben toon brutaal weg eenige van de best voorziene kisten die door de firma waren ontvangen, opengebroken. Zij stalen eenige duizenden portcmonnaies, portefeuilles, brieventasschen, tabakszakken enz. De waarde van het gestolene kan nog niet met zekerheid worden opgegeven, maar is zeker vrij belangrijk. Het vervoer van het gestolene moet hebben plaats gehad in z ikken of per wegen. Door den lieer Kummer, afdeelingschof, ia onmiddellijk een onderzoek werd ontslagen en, na van het noodige to zijn voorzien, voortgeholpen naar Utrecht Zijn voornemen is den president te vragen hem den noodigen bijstand te verleenen om naar Afrika te kunnen terugkeeren en zich dan weder bij een commando te voegen. Maritz, wiens vader en 6 broeders nog in het veld zijn twee broeders sneuvelden is een flinke, stevige kerel met een open en innemend gelaat en vrij goed ontwikkeld. Nog is, vermoedelijk met valsche sleutels, een bezoek gebracht aan do woniug van de familie E. Kramer, in de 2de Jan Steenstraat. Hier is een ijzeren geldkistje gestolen, in houdende een aantal bankbiljetten van f 100 en een aantal effecten, waaronder Brusselsche loten, loten Milaan, loten Witte Kruis, Theysioten en stukken Gemeentekrediet Antwerpen. In deze zaak doet de heer Van der Wiele, j commissaris van politie, onderzoek. Utrecht, 26 April. Bij de politie alhier vervoegde zich Donderdagmorgen een jonge man, zich noemende Pieter Maritz, oud 23 jaren, met het doel om inlichtingen, ten einde bij president Krüger te worden toege laten. Zooals bij vertelde, was bij een Oranje-Vrijstater en ruim 22 maanden op commando geweest, totdat bij in Augustus 1.1. in een gevecht tegen de Engelechen werd gewond en gevangengenomen. Na zjjo herstel werd bij in October met een aantal lotge- n oten naar St.-Helena getransporteerd, waar het hem zoo goed beviel, dat hij reeds dadelijk besloot zoo mogelijk een pogiüg tot ontvluchting te wagen. Eerst vijf weken geleden deed zich een gelegenheid voor, waarvan hij en drie mode-krijgsgevangenen gebruik maakten om aan hun bewakers te oDtsDappen. Ongelukkig werden zij door een schildwacht ontdekt op het oogonbltk, dat zij in zee sprongen, in de hoop zwemmende het zoolaDg te kunnen uitboudcD, tot zij door een of ander niet Engelsch schip werden opgemerkt. Twee hunner werden door geweerschoten verwond en verdwenen in de diepte, terwijl hij en een makker, na ongeveer 9 uren op buik of rug te hebben gezwommen of gedreven, meer dood dan levend door een Fransch schip werden opge nomen en verpleegd. Te Havre aangebracht moesten zij in het ziekenhuis worden opgenomen, .waaruit Maritz een dag of vijf geleden hersteld Zierikzee, 28 April. Dinsdag is te Brussel gehouden de algemeene vergadering der aandeelhouders van de »Société anonyme des Forges et Acieries Nóerlandaises Terneuzen". De rekening werd goedgekeurd met een tekort van fr. 43,330. De ten vorigen jare benoemde Raad van beheer trachtte zich, blijkens haar verslag, geheel to stellen op de hoogte vau den toestand der maatschappij. Om daarvoor tijd to hebben, was van de rechtbank te Brussel surséance vau betaling gevraagd en verkregen tot 8 Oct. a. a. De raad meent dat met ODgeveer 2 millioen francs nieuw kapitaal de fabriek kan worden voltooid en in werking gesteld. Pogingen om die gelden te verkrijgen slaagden Diet. De administrateurs geven als hunne meening te kennen, dat het na hunne aftreding, overeen komstig do statuten, te benoemen bestuur allereerst met de crediteuren eene overeenkomst zal moeten trachten te treffen, en wanneer die poging slaagt, de maatschappij vrij maken van het rechterlijk toezicht, waaronder zij thans staat. Dan bestaat er mogelijkheid de noodige bronnen voor het voltooien der werken te verkrygen en de fabriek in exploitatie te brengen. De aftredende administrateurs werden her kozen, mot uitzonderieg van den heer Brabant, in wiens plaats werd benoemd de heer J. A. v. Roinpu, lid van Gedep. StateD, te Terneuzen. Bij het gehouden examen voor opzichter van den rijks-waterstaat is o.a. geslaagd de heer J. Niiuwdorp Wz. Omtrent het droevig ongeval, aan de weduwe de Maesechalk te Koewacht over komen, waarvan wij in ons vorig No. melding maakten, meldt men nader het volgende: Mej. de Mae8schalk kwam met hare 1 7-jarige dochter met den trein uit Brussel. Te St.-Gilles, bij Dendermonde, stopte de trein even en waren de beide reizigsters van meening, dat zij moesten overstappen. Spoedig bemerkten zij echter hunne vergissing en wilden in allerijl in den reeds in beweging zijnden trein stappen, met het ongelukkig gevolg dat de moeder onder den trein geraakte, waardoor zij letter lijk vermorzeld werd. Zes minderj irigo kinderen zijn hierdoor weezen geworden. Do poetconducteur op de stoomtram IJzendijke—Schoondijke, J. M. 70 jsar oud, wooende te IJzendijke, is in zijn betrekking geschorst, verdacht van onzedelijke handelingen met een meisje op de tram. Door de maréchaussee wordt een onderzoek ingesteld. Serooskerke (S.) Na van Vrijdag vóór Pa8chen zoo nagenoeg geheel stil gek gen te hebben, worden do werkzaamheden aan de haven weer hervat. Oud-Vossemeer. Een verzoek van de wed. Johannis Polie alhier, om vrijstelling van den werkelijken dienst bij de nationale militie voor haren zoon als kostwinner van het gezin, is gewezen van de hand bij even- tuëele aanvrage zal de wed. evenwel kunnen genieten de kleine geldelijke vergoeding bedoeld in de laatste alinea van art. 113 der militiewet. O, die baldadige jeugdIn de nabijheid van de school had een morel haar nestje gebouwd in eene haag; Woensdag 11. waren reeds een viertal jongen uitgekomen, en het ouderpaar vloog druk rond om voedsel te zoeken voor het kleine, naakte kroost 1 Maar ziet, Donderdag werd het vogelpaar wreed in zijn illusie voor de toekomst ge stoord, doordat een paar baldadige jongens met stokken het nestje uitstaken en de jongen doodden. In de Nieuwsbode van 1.1. Donderdag is in de rubriek »Landbouw" reeds op het straf bare van dit feit gewezeD. Wissenkerke, 26 April. Gisteren werd in de openbare school alhier Tergaderd door de afdeeling Volksweerbaarheid. Van de 155 loden waren slechts 35 opgekomen. Waarlijk geen opkomst om op te roemen, en daar de voorzitter met een paar bestuursleden ook al achterbleven, werd de vergadering gepresideerd door den secretaris, den heer A. T. C. Swenne. Uit een door laatstgenoemde uitgebracht verslag bleek, dat de Yereeniging 10 leden moest missen en 19 nieuwe waren bijgekomen, wat wel te danken is aan de Sebietvereenigiog, die naast volksweerbaarheid werd opgericht; op 1 Januari 1.1. telde die Vereeniging 98 leden. Naast de Schietvereeniging staat een Gymnastiekvereniging onder leiding van den heer Snijder, die 24 leden telt. Door de Schietvereeniging werd een klacht ingediend naar aanleiding van de langzame behandeling der van harentwege uitgegane munitie-aanvraagdaarom moesten de schiet oefeningen reeds gedurende 8 weken worden geschorst. Wordt opgemaakt een rooster van aftreding van het bestuur, waaruit blijkt, dat dit jaar moeten aftreden de heeren G. L. v. d. Heijde, A. M. van Damme en C. J. H. Verweijs. De twee eerstgenoemden werden herkozen en in plaats van laatstgenoemde, die wegens vertrek naar elders had bedankt, de heer D. J. de Kam, zulks bij loting met den heer Joh. v. Pagee. Uit de rekening, die daarna door den penningmeester werd gedaan, bleek, dat de ontvangsten f 49 en de uitgaven f 18.68, waren, zoodat een goed slot aanwezig was van f 30.32. De rekening werd goedgekeurd. Werd nog aangenomen, dat de Vereeniging zich zou abonneeren op het blad Allen Weerbaar en eveneens om een maximum van f 10 beschikbaar te stellen aan de Gymnastiekclub, wanneer het mocht blijken deze die onder steuning noodig te hebben. Omtrent een voorstel tot bet subsidieeren van eon door de Schietvereeniging te houden prijsschieting onder de leden, werd afwijzend beschikt. Krabbendijke, 25 April. In de heden middag gehouden vergadering van het water schap de Valkeniescgrul werd rekening en verantwoording gedaau over het afgeloopen dienstjaar. Do ontvangsten bedroegen f 1348.69, de uitgaven f 1139 04. De begrooting voor het volgende dienstjaar werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 1172.75. Middelburg. Het door Burgem. en Weth. opgemaakt kohier van den hoofdelijkeu omslag, dat door den gemeenteraad in zija eerst volgende zitting zal worden behandeld, bevat 2333 aanslagen, w. o. 21 van forensen. Do hoogstaangeslage staat in de 126e klasse. Annbefitedinsen, Verkoop in gen ens. Tholen, 26 April. Ten overstaan van den notaris N. van Steenbergen werd heden een huis, staande aan do Vlasmarkt en toobehoorende aan den heer D. Quakkelaar, verkocht voor f 1025 aan F. Koppenbol een huis, staande in de Oudelandsche straat, toebehoorende aan de erven M. Koppenhol, voor f 690 aan D. van der Wege. HECI1TNZAKEN. De Rotterdaru8che rechtbank heeft vrijge sproken twee visscherlieden uit Ouddorp beklaagd geweest van diefstal van goederen uit het op de Scbouwenbank gestrande stoomschip »Gironde", wijl de beklaagden zich, naar het oordeel der rechtbank, uit gebleken omstandigheden, hebben schuld-g gemaakt aan verduistering, welk misdrijf niet ten laste gelegd was. Post en Telegrafie. Op 29 April aanstaande wordt te Anna- Jacobapolder, alsmede te St.-Philipsland, een rijkstelephoonkantoor voor het algemeen verkeer opengesteld. De beide kantoren zijn verbonden met Steenbergen, terwijl de diensttijd op werk dagen voor elk der kantoreD geregeld is als volgt: van 8 30 tot 11.30 uur voormiddags, 1.30 tot 4 en 6 tot 7 uren namiddags. Op Zon- en feestdagen is het kantoor te St.-Philipsland geopend van 7.30 tot 8.30 uur voormiddags (Greenwichtijd), terwijl het kantoor te Anna-Jacobapolder op die dagen gesloten blijft. Met ingang van 1 Mei aanstaande is benoemd tot brievengaarder te Zonnemarie de heer G. P. \an Dalsen, thans postbode le Scherpenisee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1