Zaterdag 2$ April 1902. (25 i e r i Is. z e e a c h. e Oour an t). Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. HIEUWSTIJPIIIGE1I. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eons per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7684-. Dlreoteura jr. iie: LOOZB. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALEalleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regel. 30 Ct». meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend gescliieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zieiikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEt, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 7f> cts. Elke regel meer 15 cts. Ontvangen i model 1902. Poststraat. De BURGEMEESTER van Zierik7.ee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Manmlajr «Ion April o.lc., des namiddags te 12s/t uur, op bet Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 24 April 1902. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekrmen stukken. Adres van de Verecniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer in de eilanden Schouwen en Doiveland, houdende verrock om op daarin aangewezen plaatsen in de open bare Wandelingen nog ééo of meer rustbanken te doen plaatsen, m°t bericht van Burgem. en Weth., enz. Ons politiek overzicht zal dezen keer met het oog op do berg copie, die voor ons ligt, en de dientengevolge uiterst beperkte plaatsruimte, waarover wij beschikken kunnen, zeer kort zijn. Do militaire toestand in Zuid-Afrika, die vrijwel stationair gebleven is, geeft ons goen aanloiding tot een nadere bespreking. De aanvoerders der Boeren, die te Pretoria met Lord Kitchener en Sir Milner geconfe reerd hebben over het vinden van een grondslag voor den vrede, zijn naar hun respectievelijke commando's teruggekeerd. Zij zullen de burgers raadplegen over de voor gaarden, die hun gesteld zijn. Die voor waarden zijn van dien aard, dat aan inwilli ging van deze zelfs niet gedacht kan worden. De Boeren zullen tot den laatsten man toe blijven doorvechten, éér zij hun onafhankelijk heid, waarvoor zij zooveel geleden, zooveel bloed gestort hebben, zullen prijs geven. Nu Do Wet, De la Rey en Louis Botha weer goed en wel bij de commando's zijn terug gekeerd, blijde dat zij Pretoria, waar zij omgeven door den vijand zich voorzeker niet volkomen op hun gemak zullen hebben gevoeld, achter den rug hebben, zou het ons niet verwonderen, indien men weldra van het een of ander krijgsbedrijf hoorde, waardoor de Engelachen minder aangenaam verrast worden. In België is de orde hersteld, en de werkstaking geëindigd. Summa summarum: de veldtocht voor algemeen kiesrecht is in dit land mislukt. Ware de algemcono werkstaking geslaagd, dan zou het gouvernement hebben moeten toegeven. Nu zij faalde, zit de regeering vaster dan ooit in het zadel. Jammer voor de slachtoffers, die in dezen veldtocht gemaakt zijn. In Brussel en Leuven moest namelijk de militaire macht tot herstel van de orde van de wapenen gebruik maken, zoodat niet weinigen doodelijk getrcffen, en velen min of meer gevaarlijk go wond werden. Geweldpleging is, al strijdt men ook voor een rechtvaardige zaak, steeds af te keuren. Wie haar aanprijst, of in de hand werkt, laadt een groote verantwoordelijkheid op zijn schouders. Ook in Zweden heeft do bewoging voor algemeon kiesrecht oen minder gewenscht karakter aangenomen, en overschreed zij de grenzen, die wet en orde stellen. Te Stok- holm kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Na afloop toch van een groote meeling voor algemeen stemrecht, wilde het volk in optocht trekken naar het paleis des Konings, teneinde dezen door kreten te beduiden, dat men algemeen kiesrecht verlangde. In de uit voering van dit voornemen werd hot evenwel belet, want de gewapende macht joeg door een charge den reeds gevormden stoot uiteen. Bij deze charge geraakten velen onder den voet, en werden onderscheidene gekwetst. Niet alleen in Nederland, maar ook in Finland heerscht groote ontevredenheid over het oproepen der miliciens. Te Ilelsingfors, de hoofdstad van Finland, kwamen van de 850 opgeroepene miliciens slechts 56 op. Het opkomen van deze 56 veroorzaakte eeu volksoploop, die allengs aangroeide en ten slotte een reusachtige betooging werd tegen de regeering. Uit vrees voor ongeregeldheden werden de kozakken opgeroepen, en deze reden onbarmhartig en woest op de menigte in, vertrapten velen, waaronder vrouwen en kinderen, onder do hoeven van hunj paarden. Toen het volk dit ontzettend schouwspel zag, geraakte het in felle woede, en dientenge volge ontstond er een hevig gevecht met het krijgsvolk, waaraan de burgemeester door zijn invloed een einde maakte. Hij verzocht namelijk den bevelhebber de kozakken in de kazernes te doen terugtrekkon. Deze voldeed aan het verzoek. Nauwelijks waren de kozakken geretireerd, of het volk werd rustig, en ging vreedzaam naar huis. Nederland. Enschedé, 23 April. De firma Van ncok zal nog deze week de grofspinmachine op Kremersmaten in werking brongen. In de dekenwoverij zjjn thans 58 getouwen in werking. Maandag zijn 6, Dinsdag 7 nieuwe arbeiders aangenomen. Voor de stakers is tot Woensdag 11. ingekomen f 87.845.51^. Almelo, 23 April. De werkstaking aan de stoombleokerij van de firma Ten Bruggon- cate is geëindigd. De patroons stonden de loonsverhooging van 50 ct. per week toe, heden ingaande en met Juli nogmaals. Amsterdam, 23 April. Do bediende van een kofïiefirma alhier, die onlangs des ochtends naar de Twentsche Bank was gegaan om circa f 4600 to gaan ontvangen, maar spoorloos was verdwenen, is te Londen aangehouden. Hij was nog io het bezit van f 1000. Vroeger was de aangehoudene beambte bij de politie in één der groote gemeenten hier te lande. 's-Gravenhage, 24 April. De 44-jarigo knaap Sandberg, te Schevoningen, had gister avond de onvoorzichtigheid een dynamiet- patroon, welke hij in de Vijzelstraat had gevonden, in zijn woning bij de lont aan te steken, waarop een hevige ontploffing volgde, die ruiten in de nabijheid deed springen en een klein brandje veroorzaakte. Ongelukkiger liep het voor den jongen af, die aan hals, lippen en tong zoodanig verwond werd, dat hij naar het ziekenhuis te Schevoningen moest worden overgebracht, waar hij in den afgeloopen nacht aan zijn wonden bezweek. Het lijk is naar de ouder lijke woning vervoerd. De dynamietpatroon was gevonden op eon onbebouwd terrein in de Vijzelstraat. Tweede Kamer. De motie van den heer Van Alphen, aangevuld door den heer Ter Laan, betrekkelijk het oproepen der miliciens van de lichting 1895, zal op Dinsdag a.s. behandeld worden. Vlaardingen, 24 April. Aan de heeren J. C. van Wingerden alhier en W. G. Brandsma te Rotterdam is door den Staat een terrein aan den Nieuwen Waterweg, tusschen Maassluis en Iloek-van-IIollandin erfpacht afgestaan. Op dat terrein zullen door een Maatschappij, genaamd »de Maat schappij Naaldwijk"grooto scheepvaart- inrichtingen worden gesticht. Er zal een steiger aan de rivier worden gemaakt, en een binnenhaven evenwijdig met dien stoiger woiden gegraven, verbonden door een door vaart met de rivier. Directeuren der nieuwe maatschappij zijn de heeren Jos. do Poorter en J. de Poorter te Rotterdam, Do zeeschepen, dio voor deze Maatschappij ladiDg hebben, varen dus niet moer naar Rotterdam, maar lossen aan den steiger bun lading in de lichters, waarvoor de binnen haven is bestemd. Voor dat doel komen in gebruik vier reus achtige loskranen, zooala zo alleen nog maar in Pitsburg zijn. Deze kranen hebben een hoogte van plm. 15 meter. Ze zijn op 't oogenblik in de maak te Keulen en te Osnabrück. Gisteren werd het maken der werken aan de rivier aanbesteed. Hoogste inschrijver was de heer A. v. d. Straaten te Berg-Ambacht, voor f 155.000, laagste de heer G. Klootwijk te Papondrecbt, voor f 110,840. Rotterdam, 24 April. In den danssalon Walhalla" van Chr. Nielsen aan de Zand straat no. 71 trof gisterenavond om halftwaalf de 20-jarige zeeman G. IIwonende in do Tuinderstraat, zijn vroegere meisje met een ander man aan. Plotseling sprong II. voor het mrisje on richtte op haar een mot 5 patronon geladen splinternieuw revolver. De revolver weigerde evenwel, waarop II dadelijk ontwapend werd. Bij zijn arrestatie bekende hij het voor- ncmon gehad te hobbeD, haar te vermoorden. Het meisje verloor het bewustzijn op hot zien van de revolver, die hij op haar richtte. Breda, 24 April. Een treurige gebeurtenis bad bier plaats te midden van een blij feest. Terwijl oen jong paartje zich in don echt liet vorbinden, zou de moeder thuis alles voor de feestelijke ontvangst en het gastmaal in gereedheid brengen. Maar toen de bruidsstoet in vroolijk gejubel aankwam voor hot ouderlijke huis, stond de moeder niet daar om hen met lachende ontroering te ontvangen, noch opende zij na herhaald kloppen de deur. En toen men eindelijk in angstige onzekerheid was binnen gedrongen, vond men daar de oude vrouw liggen dood, plotseling gestorven. Stil en bedrukt zijn de bruiloftsgasten toon heengegaan en in plaats van schaterend juichen klonk or droef, jammerend weeklagen in het groenkleurig versierde huis. Zierikzee, 25 April. Wij vernomen, dat door het Raadslid W. C. de Crane eon voorstel bij den Gemeenteraad is ingediend, om in het vervolg de verslaggevers der plaatselijke nieuwsbladen in de gelegenheid te stellende onderwerpendie in de openbare zitting van den Gemeenteraad ter behandeling komen, in extonso op te nemen met de daarbij behooronde toelichtingen en prae-adviezen. De heer O. Yerwer, houder der sociëteit »Ons Genoegen" in do Poststraat alhier, heeft wederom een bewijs gegeven, dat bij alles in het werk stelt om het aan de leden van genoemde sociëteit met hunne dames zoo aangenaam mogelijk te maken. Hij heeft namelijk zijn smaakvol aangelegdon tuin voor het zomer-seizoen in gereedheid laten brengen, zoodat het een waar genot is daarin te vertoeven. Vier fraaie perken van tulpen van verschillende kleur en soort, waaronder wij opmerkten de kelktulpen en papegaaitulpen, prijken er grootendeels in vollen bloei. Ook is do tuin iets vergroot. De kegelbaan heeft een algeheelo verandering ondergaan. Zjj is oen stuk langer en breeder geworden, ontvangt dioreen glizen bedekking het volle daglicht, bezit voor de beoefenaren van het kegelen een breede en een smalle kegelplank, en is tevens voor oen schietbaan uiterst doelmatig ingericht. De wanden der baan zijn versierd met keurige schilderingen van pittoreske plekken of gebouwen in ouden stijl, die men in deze gemeente of in een andere gemeente van dit eiland weleer vond of nu nog vindt. Zoo ziet men afgebeeld het vermaarde slot Haamstede het bekende slot Moermond te Renesse, zooals bet thans is, en zooals het was vóór de verwoesting in 1306: het voormalig fraaie klooster Sion te Noordgouwe, dat later verwoest werd het slot Windenburg te Dreischor, dat in 1837 word afgebroken; de mooie Havenpoort van Zierikzee; de steenen brug op de Oude Haven, die vele stadgenooten zich nog wol herinneren zullen Schuddebeursden Grachtweg te dezer stede op bet punt, waar de weduwe Ton Haaf woont. Het oog wordt door dit alles aangenaam gestreeld. Maar er is meer. Er spreekt uit deze wand-schilderingen een stuk geschiedenis van Schouwen en Duivoland. Wij kunnen dan ook niet nalaten onzen geachten stadgenoot, den heer J. W. Gudde, schilder-decorateur, warmen lof toe te zwaaien voor deze onmiskenbaar echoone sch'lderingen, die een getuigenis van zijn talent en een sioraad van de kegelbaan ongetwijfeld in hooge" mate de bewondering van eiland-bewoners en vreemdelingen zullen opwekken. Naar wij van bovoegde zijde vernemen, zuUen er met hot in Juni te houden Land- hu-'shoudkundig Congres en de Tentoonstelling van de Maatschappij tot bovordering van Landbouw on Veeteelt in vereeniging mot do Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" de volgende feesten worden gegeven: Maandag 23 Juni: 's Avonds concert in den tuin van den heer Verwer, door het Muziek gezelschap Kunst en Eer"; toegankelijk voor de Congresleden en leden dier Sociëteit. Dinsdag 24 Juni: 's Avonds concert in aParklust" (met illuminatie) door het Muziek korps van het regiment te Breda, kapelm. de heer P. A. Stenzuitsluitend toegankelijk voor do leden van het Congres. Woensdag 25 Juni: 's Avonds concert op hot Ilavenplein (niet illuminatie) door het Muziekgezelschap »Kunst en Eer", d^ecteur do lieer S. Klimmorboom, alhier. Donderdag 26 Juni: Matinée, soirée en waarschijnlijk bal-champétre in »Parklust" (met illuminatie), te geven door het Muziek corps van het regiment te Bergen-op-Zoom, kapelm. de heer A. Barbe; toegangelijk voor do leden der Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" en der Maalsch. van Landbouw en leden van het Congres. Vrijdag 27 Juni: Matinee op het ten toonstellingsterrein, tegen entrée voor ieder toegankelijk. Soirée, illuminatie en vuurwerk in »Parklust"toegankelijk voor de leden van nNut en Genoegen" en der Maatscb. van Landbouw. Deze concerten zullen worden gegeven door hot Muziekcorps uit M'ddelburg, kapelm. do heer J. Morks. Wij gelooven belanghebbend! n te mogen aanbevelen om gebruik te maken van de gelegenheid om zich nog als lid van »Nut en Genoegen" aan te geven, waartoe tot 1 Mei 1902 do gelegenheid, tegen de gewone contributie van f 1.50, bestaat. B. Bakker te Renesse is bij het j 1. gehouden examen voor opzichter bij 's Rjjkf Waterstaat ges'aagd. Met 1 Mei a. s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's rijks-belastingen J. F. Zonnevijle, 3e klasse, van Middelburg naar IJsselmondo en G. W. Wedding, 4e klasse van St. Jansteen naar Vlaard'ogen (tijdelijk). De verplaatsing van de koromiezen 3e klasse M. F. E. Nederhand van Hocdekens- kerke naar Aardenburg en F. Beun van Bresken8 naar Iloedekenskerke is ingetrokken, terwijl de naar Breskens verplaatste kommies 3o klasse F. B. Tas voorloopig te IIuLt is gedetacheerd. Mej. Maarschalck, weduwe van het te Koewacht overleden hoofd der schoolis Woensdag 1.1. komende van Brussel, bij Deodermonde, door to vroeg uit den trein te stappen, verbrijzeld. De lichting 1895. Hot Ilbld. meldt, dat op 19 dezer de minister van oorlog niet bet voornemen had de lichting '95 buiten oproeping te laten, met andere woorden, intrekking dan wel wijziging van het kon. besluit voor te stellendat de uitvoering? bepalingen, in ontwerp gereed, nog bij enkele afdeelingen van het departement behandeling vereischen en daarna dos de bekrachtiging van ZExc. vorderen dat vermoedelijk in de laatste dagen dezer week de afkondiging kan worden tegemoet geziendat hoogstwaar schijnlijk de eerste '95ers t. w. de 4e comp. van het 2e reg. vesting-artillerie reeds den 15 Mei a.s. zullen moeton opkomen. Het hoofdbestuur van het Zeeuwsche comité tor behartiging van de belangen der verlofgangers van de lichting 1895 is gevestigd te Middelburg. Naar liet Volk verneemt, is de 4< comp. van bet 2e reg. vestingartillerie, de eenige, d:e do minister reeds op 15 Mei wil laten opkomen, juist de compagnie, waar.'ij de socialist W. Ch. Merk, secretaris van het centraal-coniité, dient. Blijkbaar, zegt hot blad, is het er den minister dus om te doen, de beweging van haren leider te berooven. Noordgouwe, 24 April. Het departement Noordgouwe der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield gisteren zijn gewone voor jaarsvergadering. Tot afgevaardigden naar de algcmeono vergadering, 21 en 22 Mei te Amsterdam te houden, werden gekozon de hoeren A. A. Vis en A. Prinse. Aan de beurt van aftreding waren do hoeren J. L. C. Wortman, vice voorzitter en APrinse, secretaris, die beiden met algemeene stemmen min één werden horkozon. Uit do rekening over 1899/1901, die door omstandigheden eerst nu plaats vond, bleek dat de inkomsten mot batig slot hadden bedragen f 163,72; de uitgaven f 89,63, zoodat het goed slot nu f 74,09 bedraagt. Besloten word om op één der Zondagen in Mei een tentoonstelling, gevolgd door een verloting, te houden van de voorwerpen door- de leerlingen der school voor handenarbeid gemaakt. De opbrengst der verloting zal uitsluitend besteed worden tot instandhouding der school. Scharendijke, 23 April. Toen heden de landbouwer L. Kloet, vrachtrijder op Zierikzee, na gedanon veldarboid, op den Borenweg huiswaarts keerde, sloeg zijn paard op hol, met het gevolg, dat de wagen hem over den arm reed en het korte wioghout hom togen 't lijf sloeg. Van belang bloedend en pijnlijk riep hij spoedig de hulp van een geneeskundige in, die gelukkig geen ernstige verwonding constateerde. Dreischor. Ter voorziening in do periodieke aftreding van den gezworen van den polder Dreischor, den heer H. der Weduwen, is opgemaakt de navolgende voordracht 1. H. der Weduwen; 2. Joh. Doelcman IIz.; 3. J. P. Boogaart. Nieuwerkerk. In de laatste dagen werd deze gemeente bezocht door venters van allerlei artikelen van weinig waarde, van eiornetjes b.v., die blijkbaar alleen dergelijke negotie drijven om ongestraft te kunnen bedelen en hier en daar op afgelegen boerde rijen door hun brutale en dreigende houding de bewoners af te persen. Er werd zelfs gesproken over een aanhouding op Maandag j.l. op klaarlichten dag van een molenaars knecht. Of de knaap onder den indruk van het procesMusolino het verhaal heeft ver zonnen, of dat hij werkelijk is aangehouden, is nog niet opgelost. Oosterland, 23 April. Heden vergaderden ingelanden van den polder Ooster- en Sir- Jansland ten dorpshuizo, in welke vergadering word vastgesteld de bfgrooting voor het dienstjaar 1902/1903, in ontvaDg en uitgaaf tot een bedrag van f 32671.975 Ter voorziening in de periodieke aftreding van den gezworen S. de Rijke werd de navolgende voordracht van candidatin opgo- maakt, bestaande uit de heeren1S. do Rijko; 2. A. Schoof; 3. L. A. Hanse. Dat de lust tot trouwen er hier nog niet uit is, moge blijken dat deze week 6 paartjes in ondertrouw zijn opgenomen. Stavenisse. Do le luitenant dor infaotoiie van het O.-I. legor, D. Buijzo, is benoemd als commandant van de buitenpost te Kendangan (Z -O. Bornéo.) Scherpenisse, 24 April. Door de dartd- heid van eenige beesten, die van den stal naar do weide vervoerd werden, brak een os een poot, zoodat het dier op de plaats afgemaakt moest worden. Een tweejaiig dochter!je van J. R. viol achterover in een pot met kokend eten, dat de moeder op de achterplaats had neergezet. Met verscheidene brandwonden overdekt, wird het daaruit verlost. Hoewel de toestand zeer ernstig is, hoopt men nog op behoud van het leven. St.-Filipsland, 24 April. Benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim aan school I, de heer C. Clarisse. Goes. De werklieden-vereeniging »Eigen IIiUp" heeft een nadeelig kwartaal achter den rug. Gedurende 1 Januari31 Maart is niot minder dan f 627 uitgekeerd, zijnde f 542 aan 25 zieke leden, en f 30 aan een weduwe. In die drie maanden is f 220 meer uitgegovon dan ontvangen. Er zijn 217 leien. Slechts drie Iotelingen der lichting van 1895 waren opgekomen om to protesteeren tegen do voorgenomen oproeping dozer l'chting. Daardoor had de voorgenomen bijeenkomst geen succesmen zal zich nu aansluiten bij het comité voor dat doel t9 Middelburg. Brr! Een aanranding op den publiekon weg. Zekere S., van het café »Raveljjn" door de publieke wandelplaats naar huis gaande, word onverwachts aangovallon en I mishandeld. Zijn kleeren werden van het I lichaam geiukt. Laaghartig is hot vernielen van hot hekje roDdom den Wilhclminaboom, welk hekje I bekostigd is uit de centen der schooljeugd van 4898. Een fieltenstreek noemt men zulke nachtelijke heldendaden. Plezierig! Een koopman uit Kloctirge had te Ierseko de zorg van zijn paard ann een kleinen jongen overgelaten, welke peutcr- achtigo palfrenier niet tegen buitensporigheden van den rossinant bleek opgewassen, want toen het dier schrikte, liet de kleine snaak i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1