Donderdag 24 April 1902. Uit Stad ea Provincie. Advertentiönvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Scliuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkkl, Meelstraat 380, Zierikzee. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7683. Dlreoteviri A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Plaatsing van kinderen op de School A. ZITTING van COMMISSARISSEN dier Schcol in het Schoollokaal in den Wevershoek (Hoofd de onderwijzer J. VAN BALLEGOOIJEN) op Zutortltijgr A o.lx*, des avonds te T' 11111% tot het ont vangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. De toelating geschiedt slechts eens in het jaar. Om als leerlingen op de School tc wor den toegelatenmoeten de kinderen in 1S96 of vroeger geboren zijn. Plaatsing van kinderen op de School B. ZITTING van COMMISSARISSEN dier School in het Schoollokaal aan het Kerkhof (Hoofd de onderwijzer P. VAN DER HAVE), op ZntorilUff ÖO April o.lx., des avonds te T" uur, tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken om plaatsing van kinderen op die School. De toelating geschiedt slechts eens in het jaar. Om als leerlingen op de School te wor den toegelaten, moeten de kinderen in 1896 of vroeger geboren zijn. Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gezien de circulaire van den Commissaris der Komrgin in Zeeland van den 17 Aprd 1902, A no. 237/1, 1ste afieeling; ma lx en bokoud: dat de aanvaog van het beschrijvingswerk voor de belasting op beclrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjiar 1902/3. door den Commissaris der Koningin is bepaald op Donderdag 1 Mei 1902, en d it het werk der commiNSiën van aanslag behoort te zijn afgeloopen op den 27 September daaraan volgende/; dat omdat er bezwaar zou kumen lijzen tegen regeling, ra den krachtens art. 19 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termyn, van aanslagen welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eeue andere reden ïijn aangehouden moeten worden is bepaald, dat die regeling moet zijn afgeloop m binnen eene rnaand, nadat de commissie van aanslag of het college van zetters door den voorzUter daartoe zal zijn opgerorpeD; en dat de voornaamste verplichtingen, welke het publiek heeft te vervullen, zijn voorgeschreven bij de navolgend» artikelen der wet van 2 October 1893 Staatsblad no. 149), die luiden: Artikel 15. 2. Ieder die optreedt als bestuurder of beheerend vennoot van eene hier te lande gevestigde vennootschap, onderlinge verzekering-maatschappij, coöperatieve ver- eeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier ,te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Het gemeentebestuur handelt met deze kennisgeving op de wijze voorgeschreven in de laatste zinsnede der vorige paragraaf. Artikel 16. Hier te lande wonende beheerende vennooten van Neder- landsche vennootschappen en maatschappen, als bedoeld in art. 6 2, ea van de in art. 1 b bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere ve een'gingen, en onderlinge verzekering-maat schappijen, alsook boekhoud rs van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uilkeeringen, waarover volgens art. 5 1 en 2 en art 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan ^angifie gedaan en de over vroegere uitdeelingen of uilkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben By liquidatie mogen de hier bedoelle uitdeelingen of uitkeeringen n:et geschieden, alvorens de daarover ver- sclrïldigde belasting is voldaan. Artikel 45. Bestuurders van de bij art 1 b en c bedoelde naam looze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vcreenigingen en stichtingen, die een bedrijf of bero»p uitoefenen, onderlinge verzekering-maatschappijen en sociëteiten alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittreksel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorz tter der commissie van aanslag, bedoeld by art. 19 1 b of 2, die den aanslag moet regelen. Artikel 47. 5 Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld by art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art 16 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 400. Artikel 31. Handel reizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrekkende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de bedoelden by art. 1 a, h en ft, zijn gehouden onverminderd hunne verplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belasting jaar het eerst bevinden, bij het gemeentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgasf van h in naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of beroep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvangen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastiDgen te vertoonen. Artikel 47. 7. Personen, die van een bewys voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebroke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25. Geven zij ter bekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valsche naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zy gebruik van het aan een ander afgegeven bewijs, dan worden zij gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 150. Eindelijk vest-'gen zij nog de aandacht op de in art. 12 2, 2e lid 1°. d, aan de ingezetenen van het Rijk verleende bevoegdheid om zich bij de aanstaande beschrijving de uitreiking van een be»chrijvings-biljet D te verzekeren, door vóór of op 15 Mei a s. het verzoek daartoe te richten tot den Ontvanger der directe belastingen over hunue woonplaats. Zierikzee, den 21 April 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. HEUWSTiJDIHGEil. Oe Transvaalsch-Engelsche oorlog* Er zijn Zondag 1.1. in velo kerken van Engeland gebeden opgezonden voor het wel slagen van de vredesonderhandelingen. Ook in Zuid-Afrika is dit reeds vroeger geschied. Uit Pretoria schrijft men daarom trent van 30 Maart Dichte scharen van Hollandsche Afrikaanders waren aanwezig bij de diensten, gisteren namiddag in bun kerken zoowel als in het concentratiekamp te Irene gehouden, om ge beden op te zenden voor goddelijke tusschen- koni8t ten bohoeve van vrede. In de voornaamste Ned. Goref. Kerk alhier zeide ds. Bosman, over den tekst predikende »onze God is een verterend vuur", dat de kastijdende hand van den Almachtige zwaar op hen zoowel als op hun bestrijders had gedrukt. Er waren bij eiken twist tweo partijon, en was het Gods wil dat de Afri kaander natio zich moet onderwerpen, dan moest zij ootmoedig bet goddelijk besluit ontvangen en vurig bidden dat de zending hunner vertegenwoordigers eindigen moge door een eervollen vrede. Maar, zeide de prediker, laat er vrede zijn, vredo voor de weduwen en weezen aan beide kanten, en laat Gods verterend vuur ook een zuiverende werking oefenen in de volbrenging van Zijn groot doel". Van den preekstoel werd afge kondigd, dat ook bij de commando's zulke diensten gehouden worden. Londen, 21 April. Aan de Daily Chronicle wordt uit Pretoria gemeld van Donderdag 1.1., dat Louis Botha met De Jager het eerst uit Pretoria vertrok, per trein, met bestemming naar Dundee. De waarnemende president van Transvaal, Schalk Burger, goneraal Lucas Meyer en staatssecretaris Reilz, begaven zich naar de omgeving van Balmoral en De Wet naar Oranje-Vrijstaat. Aan de Daily Chronicle wordt uit Pretoria van Zondag gemeld, dat president Steyn en De la Rey Zaterdag to Klerksdorp zijn aangekomen. Klerksdorp. 21 April. Schalk Burger is met Steijn en De la Rey uit Pretoria terug- g< komen en met hen naar de commando's gegaan. Volgens officieele opgaven zijn in do concentratie-kampen gedurende de maanden Januari en Februari van dit jaar overleden 14 914 volwassen personen en 470G kinderen. Of de toestaod daar ook goed is! Amerika. Dat de toestand in Amerika ook al niet rooskleurig is, bewijst de opgave van de officiëele faillissementendaaruit blijkt dat in de week van 10 tot 17 April 2G1 faillissementen hebben plaats gehad, met een gezamenlijk tekort van ruim 25 millioen gulden. Engeland. Bij een brand, die Zaterdagnacht een huis in llackney road te Looden in de asch legde, zijn zeven menschen omgekomen, de familie Denman en twee kostgangers. Londen, 22 April. Het Lagerhuis heeft liet voorstel om graanrechten te heffen goed gekeurd met 283 tegen 197 stemmen. Spanje. De plechtige inhuldiging van den jongen koning zal wegens het overlijden van don Francisco van Assisi niet worden uitgesteld, maar slechts beperkt worden. Het hof, dat voor zes maanden den rouw aannam, zal de fcestvoorstellingen niet bijwonen en er zullen geen bals worden gegeven. Het stoffelijk overschot van 's konings grootvader zal met groote plochtigheid in hot Escuriaal worden begraven. De Cortes biovon do zitting op ten teekon Tan rouw. Frankrijk. Een jongmensch te St.-Mandó. bij Parijs, die onverwachts eenige honderd duizenden francs erfde, is bij het verrassond bericht krankzinnig geworden van blijdschap. Ilij wierp in een woesten aanval zijn effecten in het vuur en trachtte zich daarna voor het hoofd te schietefi> BelgiS. Een der gekwetsten in de bloedige boisiugen, die Vrijdagavond te Leuven hebben plaats gehad, is sedert overleden. Twee liggen op sterven. Het aantal dooden bedraagt tot dusver 7. In het geheel ziju 29 personen gewond. De meeste dooden zijn in den rug gewond, waaruit blijkt, dat zij vluchtend zijn getroffen. Er bevindt zich een joDgen van 1G jaar onder, die door een kogel in do hersenpan is gedood. Een ander heeft 5 kogels in het hoofd gekregen. De lezingen omtrent de aanleiding tot de botsingen loopen uiteen. Volgens sommigen is daarvoor verantwoordelijk een tamboer der schutterij, die, toen bij zag, dat de betoogers aarzelden voort te gaan, naar hen toesnelde en hun verzekerde, dat de schutters niet zouden schieten. De betoogers gingen daarop voorwaarts en pakten een luitenant bij de keel, die toen »Vuur!" commandeerde. Volgens anderen is herhaaldelijk gesommeerd, alvorens geschoten werd, doch luisterden do betoogers niet naar de sommaties. Eén der bevelvoerende luitenants is zoodanig aangegrepen door het gebeurde, dat hij ziek te bed ligt. De burgemeester en de arbeiderspartij te Leuven hebben manifesten verspreid, waarin tot kalmte wordt aangemaand. Alles is na Vrijdag rustig gebleven in de stad. To Brussel en in den omtrek wordt algemeen het werk horvat. In hot Midden- bekken bij 40 pet. van bet werkvolk. Te Charleroi geschiedt het in de inetaalfabrieken en glasblazerijen op aanmorkelijke schaal. Dinsdag begonnen de mij a workers weer. To Gent zal morgen het werk algemeen weer aan den gang zijn. Nergons is er iets bizonders voorgevallen. Brussel, 21 April. Alhier en in do overige deelen des lands heerscht volkomen iust. Do besluiten tot verbod van samen scholing zijn oviral ingi trokken. Do laatsto berichten botriffondo do werkstakingen ver melden gedeeltelijke hervatting van den arbeid in het kolenbekken van Bergen, men verwacht zeer spoedig het einde der staking; in den omtrek van Luik is do arbeid ook door zeer velen hervat. Te Antwerpen is het volkomen kalm overal ia de staking g< ü!ndigd. Te Mons zijn Maandag slechts 320 stakers weer aan het werk gegaan, in de Borinage 1500. Er staken daar nog 2G000 arbeiders. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men te Quaregnon getracht, het huis van een metselaar, die geweigerd had zich bij de staking aan te sluiten, in de lucht te laten vliegen. In het vensterkozijn was een wiji'fl'jsch neergezet, gevuld met 750 gram kruit, spijkers en stukken ijzer. De holscho machine ontplofte niet, doordat de lont uitdoofde. Te Luik en in do omgeving is de staking zoo goed als g< ëindigd. Een tiental betoogers, dio de vorige week waren gearresteerd, zijn gisteren door de rechtbank aldaar veroordeeld tot straffen, afwisselende van 8 dagen tot 2 maanden gevangenisstraf en van 15 tot 200 francs boete. Eenige arrostatiëu zija nog uit gevoerd wegens aanranding van de vrijheid van arbeid. Onder do arrestanten bevindt zich eon socialistisch gemeenteraadslid van Angleur. Een onbelconde heeft van de ongeregeld heden te Brussel op handige wijze voordeel weten to trekken. Hij verscheen in het begin dezer week ten kantore der Nationale Bark en overlegde één door het ministerie van binnenlandsche zaken afgegeven wissel, volgens welke 3722 fr. voor aan de burgerwacht gedane leverantiën waren uit te betalen. Daar de wissel do voorgescbreveno drie onderteekeningen der beambten der staatskas en der rekenkamer droeg, werd het geld den z g. d koopman O. Bédel, uit de Rug des Tanneurs" zonder bezwaar uitbetaald. Later bleek de gebcele zaak een knappe vcrvalsching te zijn. Een koopman met bovengenoemden naam is er te Brussel niet. Nederland- Leeuwarden, 21 April. Alhior heeft een zeer raadselachtige verdwijning plaats gehad van een circa 25-jarigo dienstbode. Dit meisje dienda bij een familie aan de Tweobaksmarkt alhier. Donderdagavond 3 April, ruim 8 uur, zou zij uitgaan om een naaister te bezoeken, die voor haar wat onderhanden had, of zij zou een bezoek afleggen bij een familie in de stad, met wie zij door een vriendin in kennis gekomen was. Nóch bij do naaster, noch bij de familie is ze gezien. Eerst dacht men aan een ongeluk, vooral verdrinken, doch dit is niet aan te nemen. ~Wel moest zij langs een gracht gaan, maar daar is liet Donderdagsavonds zeer druk. Immers die avond is do uitgaansavond voor hot dienstpersoneel, de avond vóór eeu drukken marktdag, zoodat in die gracht de vrachtschepen aankomen en vele vreemdelingen zich op straat bowegen. Was zij dien avond in de gracht geloopen of gevallen, het zou opgemerkt ziju. Bovendien het was dien avond niet donker, de lantarens brandden. Was zij verdronken, dan zou nu zeker haar lijk wel gevonden zijn. Geen dor buren heeft haar in dien avond het huis zien verlaten, geen barer konnissen heeft baar op straat gezien. Later kwam de familie van het meisje een onderzoek instellen op haar kamertje. Zij vond er alles in de volmaaktste orde. Ia haar kastje haar geld, haar horloge en kleederen, waaruit duidelijk blijkt, dat het meisje niet stilletjes haar dienst heeft willen verlaten, om bijv. elders een betrekking te zoeken. In dat geval zou ze toch wel haar geld en horloge medegenomen hebben. Hedenavond heeft men haar lijk in een der grachten gevonden. De aanleiding tot deze daad is nog on bekend. 's-Graveuhage, 21 April. Do leden van de Eerste Kamer zjjn tegen Maandag, 28 April, des avonds halfnegen uur, bijeengeroepen. 22 April. (Tweede Kamer). Hedenmiddag zijn de werkzaamheden hervat. Ingekomen waren de geloofsbrieven van Mr. Janssen, nieuwbenoemd lid voor Maastricht en do nominatie voor eon lid van den Iloogcn Raad in de vacature-IIanlo, voorts onderscheidene wetsontwerpen. De heer Van Alphen heeft vorlof verkregen op nader te bepalen dag tot dep Minister van Oorlog eenige vragen te richten omtrent de voorgenomen late oproeping van miliciens der lichting 1895 voor het houden van herhalingsoefeningen. Daarna zijn de afdeelingen hernieuwd. Rotterdam, 21 April. Zaterdagavond is op den Nieuwen Binnenweg de conducteur van de R. T. M., Pieter Kanaar, oud 28 jaar, wonende Hugo de Grootstraat 111, doordat hij misstapte en van de treeplank viel, door een omnibus ovorredeD. Hij werd aan het linkerbeen gekneusd en door de tram naar het Ziekenhuis gebracht. De bekendo socialistische eolperteur P. C. Bos is op het hoofdbureau van politie alhier aangehouden, waarheen hij zich in gezelschap van een rechercheur had begeven, na in verzet te zijn gekomen tegen een vonnis van het kantongerecht te Appingedam. Aan het hoofdbureau ontving men juist toevallig het laatste Politieblad en één van de gesignaleerden, daarin voorkomende, was de colporteur Bos, dio 6 weken gevangenisstraf moet ondergaan, waartoe bij bij arrest van hot gerechtshof te Leeuwarden wegens bcleediging van ambtenaren bij herhaling is veroordeeld Hij is dadi lijk naar de gevangenis op den Noordsingel overgebracht. Maandag werd brand ontdekt in een proeflokaal in het Hang, dat gedreven wordt door een vrouw, wier man varende is. Toen de brand door de buron ontdekt werd was zij afwezig; zy had vroeg in den avond haar woning verlaten om met een bootwerker uit te gaan. De brand werd spoedig gebluscht, doch de politie vond aanleiding om de vrouw en den bootwerker, toen zij tegen het middernachtelijk uur thuis kwamen, aan to houden onder verdenking den brand gesticht te hebben. De verzekeringspolis bad de vrouw in den zak. Nader meldt men dat de vrouw naar het huis vau bewaring is overgebracht. Ook haar man, die eveneens is aangehouden, is der waarts g< traneporteerd. De bootwerker is op vrije voeten gelateD. Oud-Beierland, 2! April. Terwijl de stoomtram van Zuid-Beierland hedenochtend circa half twaalf langs Stoutjesdijk (een gehucht, ongeveer een half uur van onze gemeente gelegen) reed, kwam een vierjarig jonge!ja' spelende op de tramlijn Hoewel de machinist direct stopte, werd hot kind door één der wielen van de locomotief zoodanig aangereden, dat de boide beentjes moesten geamputeerd worden. Het kind ia na deze amputatie bezweken. Hot ongeluk is in geen geval aan den machinist der stoomtram te wijtendie integendeel alles in 't werk gesteld beeft, om het te voorkomen en zelf een oogenblik ernstig gevaar liep. Zierikzee, 23 April. Bij eene Zaterdag j 1. gehouden inspectie der d.d. Schutterij werd de medaille wrgens langdurigen dienst uit gereikt aan den fourier L. J. Leeuwe en aan de muzikanten M. P. do Bie en G. Peute. De commandant Mr. J. C. v. d. Lek de Clercq hield daarbij een korte toespraak. "Wegens de ziekte van II. M. de Koningin was hierbij geen muziek. De heer F. C. Yersélewel de Witt Hamer te Haarlem ontving o. a. voor de vrouwen en kinderen der Boeren in de concentratiekampen van mej. H. Mulock Houwer te Zierikzee als opbrengst van een tentoonstelling van poststukken en voorwerpen met verkoop f 320.20. Aan het Middelburgscho dames-comité word door hem een bedrag van f 2131.46 over gemaakt. Den 7 Mei a.s. zal het 25 jaren goleden zijn, dat de bij alle korpsen infanterie bekendo korporaal A. Leeuwe, iu militairen dienst is g-treden, waarvan hij ruim 24 jaren als gedetacheerde bij het instructie-batail Ion werkzaam is. Tengevolge zijner functio in de cantine van genoemd bataillon is hij gedurende die lange reeks van jaren door zijn omgang met de jeugdige militairen bij liet geheelo h ger bekend geworden, alwaar bij dan ook algemeen bekend staat ondor den naam van Paatje Leeuwe". De korporaal Leeuwe staat zoowel bij zijn meerderen als minderen goed aangeschreven. Voor eenige jaren werd hij begiftigd met de eero-medaiile der Orde van Oranje-Naesau met do gekruisto zwaarden in brons. Wij twijfelen niet, of de 7 Mei a.s. zal voor den algemeen genchton »Paatje" wol niet onopgemerkt voorbijgaan. Bij het doze maand gehouden examen voor do betrekking van opzichter van den rijkswaterstaat slaagden o. a. de hoeren W. Flipse to Weetkapello en P. J. de Wilde te Kattend ijke. Scharendijke, 21 April. Herhaaldelijk loopt een vrij talrijke vloot van Arnemuiden- sche garnalen-visschers, die vroeger naar Burghsluis of Brouwershaven koers zetten, onze gemakkelijk te bereiken haven binnen, ook en vooral om hun vangst to lossen. Ook wordt menig zoodje vorscho visch meegebracht, die hier grage koopers vindt. Deze week lagen er op een scheepje een 4-tal zeebonden, waarvan 2 levend, bestemd voor de Rotter- dani8che diergaarde. Capelle, 22 April. In de op heden gehouden vergadering van Ingelanden van den Polder do Vier Bannen van Duiveland werd de begrooting voor het dienstjaar 1902/1903 ia ontvang en uitgaaf als door het bestuur voorgedragen vastgestold op een bedrag van f 43145.39. Besloten word om de gronden, vallende onder art. 101 van het Algemeen Reglement, te herschatten in het loopende jaar en werd eene commissio voor eventueele reclames benoemd, bostaando uit de hoeren Job van der Have Cz C. Steendijk Az. en H. van de Zande IIz., welke heeren ter vergadering aanwezig, verklaarden deze benoeming zich te laten welgevallen. Het bestuur werd gemachtigd op dezelfde wijze als voreu aanvragen te doen tot verkrijgiug der concessie tot heffing haven recht te Stevensluis. Uitgeloot werden de obligation nos. G, 7 en 9 der geldlooning 1899, aflosbaar 1 Juni a.s. Ter voorziening in de periodieke aftreding van den gezworen J. C. Verstraate met 1°. Augustus a.s. werd de na*olgondo voordracht opgemaaktbestaande uit do heeren: 1°. J. C. Verstraate; 2°. Job van der Have Cz.3°. L. van den Bout. Cortgene, 22 April. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een ge meenteraadslid waren uitgebracht 124 stemmen; van onwaarde waren er 4. Op den lieer Jac. do Korte waren uitgebracht 62, en op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1