ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Diasdag 22 April 1002. (Z i e r i li. z e s c li e Courant). RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Bed r ij fs belast i n g. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Vcrschijot DINSDAG. DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7682. Dlreoteuri A. J. DE LOOZK. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts,kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote leiter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FiiaNKnr,, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels TSy cts. Elke regel meer IS cts. Ontvangen 2 model 1902. Post8traat. Aau belanghebbenden wordt her innerd, dat bovenvermelde belasting lóir 1 Mei 1902 betaald moet zijn. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 18 April. De Daily Mail verklaart in staat te zijn, volgens inlichtingen uit vertrouwbare bron, mede te deelen, dat do grondslagen voor den vrede daadwerkelijk gelegd zijn te Pretoria. Het blad geeft een historisch overzicht van de onderhandelingen, welke Maandag 1.1. be gonnen zijn tusschen lord Milner eenerzjjds on de Boerenvertegenwoordigers anderzijds. Deze laatsten drongen nadrukkelijk aan op een wapenstilstand. Het Britsche kabinet weigerde Maandag beslist op dit verzoek in te gaan, de Boeren legden er zich bij neder en de beraadslaging nam een aanvang. Het schijnt nu, dat er nimmer sprake van is geweest de voorwaarden der Boeren als grondslag voor do onder handelingen in overweging te nemenin werkelijkheid legden de Boeren geenerlei formeele voorstellen over. Het standpunt van het Britsche kabinet was, dat er geen sprake kon zijn van een tractaat, een conventie of een regeling en dat er alleen gesproken kon worden over voor waarden, door den overwinnaar toe te staan aan den verslagen vijand, die zijn onder werping aanbood. De Boeren droDgen levendig aan op amnestie, intrekking van de verbanningsproclamatie, onverwijld herstel van de verantwoordelijke regeering en een aandeel voor hen in den Uitvoerenden Raad, welke het militair bewind zou moeten opvolgen. De Britsche regeering weigerde Woensdag haar voorwaarden te wijzigen op eenigerlei wijze. Dit antwoord werd gisteren, Donderdag, ter kennis gebracht van de Boeren, doch Milner beloofde hun, dat zij één of tweo zotels zouden hebben in den Uitvoerenden Raad. De Daily Mail meent te mogen aannemen, dat de Boeren feitelijk de voorwaarden van Britsche zijde geformuleerd, aannemen en dat er nog slechts enkele biztnderheden zonder beteekenis te regelen zijn. Tot dusver hebben de Boerengedelegeerden, geheel onafhankelijk van de Boerenvertegen- woordiging in Nederland, gehandeld. Klerksdorp, 16 April. De colonnes, die uit het Westen terugkeerden, vormden oen linie van vijftig mijlen lang over den hoek tusschen de Vaalrivier en de Schoonspruit- blokhuizeulinie. Zij veegden het ingesloten terrein schoon en maakten 64 gevangenen. Brussel, 18 April. Volgens berichten uit Boerenkringen, zou de indruk te Pretoria en to Johannesburg zijn, dat lord Kitchener wanhoopt aan een definitief succes dor Britsche wapenen, terwijl de troepen ge- leidelijkweg op do hoogte komen van do inzichten der aanvoerders, die op grond van hun ondervindingen tot de overtuiging zijn gekomen, dat de Boeren het op den langen duur, door de uitgestrektheid van het terrein en door hun stalen volhardiug, zullen moeten winnen. De Boeren zijn in overvloed voorzien van ammunitie en levensmiddelen en zij hebben meer dan 15.000 man in het veld, terwijl besloten is dit effectief niet uit te breiden, omdat de tactiek er door geschaad zou worden. Zij bepalen zich er toe do opengekomen plaatsen aan te vullen door een keus uit de aanbiedingen, die in steeds grooter getal uit Kaapkolonie komen. Pretoria, 19 April. De Boerenafge- vairdigden zijn gisterenavond om negen uur vertrokken om met de Boeren te velde te raadplegen. Engeland. In het zuiden van Engeland is verleden week de koekoek al gehoord. De bakkers van East-End te Londen verhoogden den prijs van een vierpondsbrood met een hal ven stuiver, tengevolge der nieuwe belasting op graan. De Canadeesche graan handelaars moeten niet best te spreken zija over de graanbelasting. Op het oogenblik heerscht in Engeland groot gebrek aan vleesch. De Londenscho correspondent beantwoordt de vraag of Nederland daar ook zaken zou kuonen doen als volgt: «Importeurs zeggen, dat in de eerste drie maanden Nederlandsch rundvleesch hier zeker een markt zal vinden, maar uitsluitend vette ossen en vaarzen van 300 tot 350 K.G. Lichter vee gaat hier niet". In het Lagerhuis deelde Minister Balfour mede, dat Lord Milner en Lord Kitchener twee bijeenkomsten hadden met de Boeren-gedelegeerden. Op verzoek van dezen heeft Lord Kitchener, nu de wapenstilstand om militaire redenen moest worden geweigerd, goedgekeurd facili teiten te geven voor het verkiezen en bijeen komen van vertegenwoordigers der verschillende commando's om den toestand te overwegen. De Boerenleiders zijn daartoe uit Pretoria vertrokken. Men verwacht, dat de besprekingen niet voor over drie weken hervat zullen kunnen worden. BelgiS. Brussel, 18 April. Het voorstel tot her ziening der Grondwet is met 84 tegen 54 stemmen verworpen na heftige redevoeringen van beide partijen. Het uiteengaan der Kamer had zonder eenig incident plaats. Een stoet van duizenden personen ging naar het «Volkshuis", waar de socialist Vandevelde in een bijeenkomst het volk aanmaande binnen de perken der wet te blijven, daar hij nog hoopte, dat de Koning tusschenbeide zou komen om een einde te maken aan de beklemdheid des volks. De vergadering hechtte vervolgens haar goed keuring aan het voorstel om de werkstaking voort te zetten of ter gelegener tijd te her halen. De uitslag der stemming in de Kamer zal, naar verwacht wordt, de rust in het land doen wederkeeren, al is het slechts voor eenigen tijd, want de houding van Koning Leopold ook in deze kwestie brengt geen algemeene sympathie teweeg. 20 April. De algemeene raad van de werkliedenpartij heeft, na eene beraadslaging die 2£ uur duurde, besloten, om de volgende week den arbeid overal te hervatten. Heden avond zal een manifest aan het arbeiders volk worden afgevaardigd, om het met dit besluit in kennis te stellen. Het besluit is genomen met 24 stemmen tegen 1 en twee onthou dingen. Er zal een manifest tot de werklieden worden gericht, waarin gezegd wordt, dat de clericale partij door hare moordenarijen de oorzaak is, dat het openbaar geweten tegen haar gekant blijft. Mocht zij op den ingeslagen weg voortgaan, dan is de revolutie aanstaande. Daar thans de werkstaking en met haar de troebelen ten einde loopen, zal er geen sprake meer zijn van ontbinding der Kamers. De neringdoenden te Brussel verheugen zich over het eindigen van do werkstaking, i In de laatste dagen was er stilstand in alle zaken en in de geheele stad. Reeds heden avond echter had de stad haar gewone Zondags-aanziende boulevards en do voor naamste straten wemelden van menschen. i Niettemin heeft ook deze verstoring der openbare orde vele slachtoffers goëischt: te Brugge, Brussel, Gent, in de Borinage en te Antwerpen zijn vele dooden en gekwetsten gevallen maar meer nog dan dit zija de persoonlijke naweeëndie zulk oproer na zich laat. 19 April. De vreeselijke slachting te Leuven zal dit troostrijke gevolg hebben, dat het einde van de agitatie en de werkstaking er door verhaast is. Hedenmiddag is er dan ook een bijeenkomst geweest van Jaoson en andere vooruitstrevende afgevaardigden met de leiders der socialistische partij, met name Vaudervelde. Op deze bijeenkomst is het i ontwerp van een manifest vastgesteld, dat morgenochtend aan den algemeenon raad van do arbeiderspartij zal voorgelegd worden om een einde aan de werkstaking te maken. I Het staat vast, dat de algemeene raad zich haasten zal om dezen stok, hem toogereikt, aan te grijpen, want hij kan de stakiDg niet volhouden. Men heeft uitgerekend, dat er voor hot volhouden van de staking een millioen francs per dag noodig is. De onder steuning uit Duitachiand, Frankrijk en elders is maar een druppel water Th dien put. Op de vergadering, hedenavond in het «Volkshuis" gohouden hoeft Vandervelde de tusschenkomst van de vrijzinnige afgc- I vaardigden aangekondigd en te verstaan I gegeven dat die tusschenkomst aanvaard zou j worden. Er zouden stappen gedaan worden bij don Koning om ontbinding van de Kamer I te verkrijgen. Men zegt ook, dat de burgo- meesters van de groote steden besloten hebben om zich tot den Kooiog te richten. De burgemeester van Brussel weigert echter beslist mee te doen. Een lid van de Kamer verzekerde, dat de Koniog de ministers van staat togen morgen bijeen heeft geroepen. Er zou dan overwogen worden of de ontbinding mogelijk en nuttig is. Ofschoon deze mededeeling bevestigd is, kost 't toch moeite er aan te gelooven. Is zij juist;, dan mag men zeggen, dat van deze bijeenkomst de ontbinding niet het gevolg zal wozen. Een ontbinding onder de gegeven omstandigheden en na de plechtige verklaring, in do Kamer door het hoofd van het kabinet afgelegd, zou een afkeuring van den Koning tegenover zijn raadslieden zijn en tegelijk tegenover de geheele rechterzijde. Te Leuven is het even kalm als hier te Brussel, waar er ia den omtrek van het «Volkshuis" niet de minste levendigheid is. Leuven, 18 April. In den avond trok een stoet betoogers langs de straten, die op de «Place St. Antoine" op den hoek van do «Rue Marius", waar de woning van den Kamer-Voorzitter Schollaert staat, vijandige kreten aanhief. De politie werd overweldigd, de burger wacht met steenen geworpen. Deze laatste gaf daarop vuur. I Een dergelijke botsing deed zich voor in de «Rue Tirlemont", waar de burgerwacht eveneens schoot. In het geheel vielen vijf dooden, waarvan twee of drie bij de eerste botsing, en twaalf gewonden. De dooden en gewonden werden door de betoogers weggedragen naar bet «Proletariërshuis". De Patriote geeft do volgende I iz inde:- heden over de botsing te Leuven Van het begin van den avond af voorzag men een levendige opgewondenheid. Tegen halfacht trokken groepen, gewapend met bouten cn klinknagels, door do Stations straat, waar zij verscheidene ruiten in café's en bierhuizen verbrijzelden en een voorbij ganger, Jacqmotte genaamd, verwonddeu. De bende verbrak het politiecordon in de «Rue Tirlemont" e'n wieip de glazen in van het lokaal der «Jeune Garde catholique". Eindelijk, op de «Place St. Antoine", gaf de burgerwacht, overmand door de oproerlingen, vuur, waardoor verscheiden slachtoffers vielen. Er zijn twee lezingenvolgens beido is het aantal dooden 5, maar het aantal gewonden wordt verschillend opgegevenvolgens de ééne lezing 12, volgens de andere 20. Het wordt bevestigd dat de burgerwacht twee salvo's loste. De cijfers, verstrekt door de Leuvensche politie, zijn 5 dooden en 12 gewonden. De tweede losbranding had plaats vóór het lokaal der Katholieke vereeniging. Verscheidene der gewonden zijn doodelijk getroffenzij zijn deels naar het hospitaal, deels naar een socialistisch lokaal gebracht. Alle straten zijn afgezet; do militaire autoriteiten zullen de orde handhaven. Op den Gentschen spoorweg bij Brussel, niet ver van do brug te Laeken, heeft men een man betrapt op een poging tot het bewerken van een ontsporing door het weg nemen van een staaf. Hij werd natuurlijk in hechtenis genomen. Bij Arlon (pr. Luxemburg) werd een dergelijke misdadige aanslag gepleegd. Men trachtte daar een spoorwegbrug door middel van dynamiet te vernielen. Maar de ontploffing richtte slechts gcrioge schade aan. Te Antwerpen is voor het huis van het gemeenteraadslid Van de Walle een voorstander van algemeen stemrecht eene soort van bom ontploft, gelukkig zonder veel schade te veroorzaken. Nederland Apeldoorn, 19 April. De toestand onzer Koningin. Tot dusver heeft do typheuse koorts bij II. M. de Kon'ngin een geregeld verloop en heeft men meer en meer vertrouwen, dat de ziekte geen kwaadaardig karakter aanneemt. Ook de geneeskundigen zien den toestand niet donker in. Steeds waakt een verpleegster aan bet ziekbed van H. M. Aan het paleis op Het Loo is ook iogovolge de wet aangeplakt «Besmettelijke ziekte". Van Het Loo wordt van Zaterdag gemeld De berichten van heden omtrent den toestand der Koningin hebben do ongerustheid een weinig weggenomen. Zoolang echter de negende dag niet zonder complicaties voorbij is, verkeert men bij typhus tusschen hoop en vrees. Hare Majesteit is ondanks de koortsen volkomen bij kennis. Zij heeft eenige beschikkingen genomen en bevelen gegeven, in verband met den verjaardag van den Prins, Ook gedurende den dag van heden is de normale loop der ziekte niet gestoord en evenals gisteren, was hedenavond de toestand niet onbevredigend te noemen. Hare Majesteit gebruikt tot dusver uitteraard vloeibaar voedsel. Ook heden kwamen de KoniDgin-Moeder en de Prins niet buiten het paleis. Na elk bezoek aan de hooge patiënte deelt dr. Roessingh zijne bevinding onmiddellijk aau II. M. de Koningin-Moeder en aan Z. K. II. den Prins mede. Nieuwediep, 20 April Alhier zijn gisteren, aan boord van Ur. Ms pantserschip «Kortenaer" drie werklieden van 's-Rijkswerf, die in den tunnel van het schip werkzaam waren, door kolongas bewusteloos geworden. Aan dek gebracht, keerden twee hunner spoedig weder tot bewustzijn terug, doch de derde, de werktuigmaker, J. \V. Dijker, verkeerde in zóó ern8tigen toestand, dat hij per raderbaar naar zijn woning moest worden vervoerd, waar bij door officieren van gezondheid wordt behandeld. Haarlem, 20 April. Slechts zelden is het hier zoo druk als heden; reeds ten 10 uro had de spoor alleen van Amsterdam pl. m. 20.000 personen aangevoerd. Deze verspreidden zich toen in trams en rijtuigen om naar Bloemendaal, Heemstede en Santpoort te gaan, teneinde de bloemenvelden te bezichtigen, waarvan het op zijn eind loopt. I)at ook van de fiets een ruim gebruik wordt gemaakt, blijkt hieruit, dat reeds te half tien ure 300 i fietsers te Velsen waren aangekomen. 1 Amsterdam, 19 April. Gelijk na iederen J moord krijgt de politie allerhande geheim zinnige brieven, doch bij de misdaad in de Czaar Poterstraat doet zich do eigenaardigheid voor, dtit ook particulieren dergelijk geschrijf ontvangen. Zoo werd Woensdagmiddag aan het adres van den heer Rovers, sigaren- 1 winkelier, een briefkaart gezonden, waarin o. m. stond «Wij zijn de moordenaars Zij krijgen ons toch nooit. We waren bij de begrafenis en hebben nog met een agent over den moord gesproken. I Van de f 1900, die wij gestolen hebben, kunnen wij nog voorloopig rondkomen, maar wij moeten nog meer hebben". I - De briefkaart was uit Amsterdam gezonden en met twee verschillende potlooden geschreven, j Deze kaart hcefc hij aan de politie tor hand 1 gesteld. In de buurt waar do misdaad gepleegd is, is men natuurlijk nog vol over het afschuwelijk misdrijf. I Merkwaardig is het, dat men in 't algemeen de door de justitie uitgeloofde premie van f 500 te geriDg acht. Er zijn tal van i menschen, die er gaarne uit hun eigen zak j eenige guldens wilden bijdoen. Wormerveer, 19 April. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur weerklonk door deze gemeente een verschrikkelijke slaghet bleek, dat door I een tot nog toe onbekende oorzaak in lijet meterhuis van de gasfabriek een ontploffing I had plaats gehad, waardoor dat gobouw uit elkander sloeg. Oogenblik kolijk verspreidde i zich door de gemeente een gaslucht, van j korten duur evenwel, aangezien men weldra alles had afgesloten. De meter zelf bekwam ook eenigo schade. Van de huizon in de nabijheid zijn verscheidene ruiten verbrijzeld j en in een huis is een schilderij van den wand gevallen. Do gemeente verkeerde gisterenavond in volslagen duistornia, terwijl ook menig i inwoner, die gas- of kookgas bezit, \an licht verstoken is. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, I ofschoon ia de smederij, die aan het meter- I huis grenst en waarin de tusschenmuur neer- stortte, drie menschen aan 't werk waren. Niemand kreeg eenig letsol. Oude Tonge, 19 April. In plaats van dr. W. J. Arends werd tot lid vrn den Gemeenteraad gekozen de heer G. Heestermans. Zierikzee, 21 April. Gelijk wij reeds vroeger in een hoofdartikel hebben mede gedeeld, zal dezen zomer het 54ste Nederl. Landhuishoudkundig Congres alhier gehouden worden, en wel op den 23sten, 24sten, 25sten en 26sten Juni. Op dat Congres zullen vele en belangrijke landbouwbelangen besproken worden. Wij hebben toen tevens vermeld, dat Zierikzee in 1874 de eer genoot het 28ste gehouden Congres in haar midden te ontvangen. Het Dagelijksch Bestuur nu van het 548te Nederl. Landhuishoudkundig Congres heeft een tijd geleden een circulaire verspreid, waarin aller medewerking wordt ingeroepen om het nu te houden CoDgres even belangrijk te doen zijn, en even schitterend te doen slagen als het in 1874 gehoudene. Daarom noodigt het een elk uit als lid van dit Congres toe te treden. Gewone leden, dat zijn zij, die zich voor ten minste twee jaren als lid aangeven, hebben het recht op de vergaderingen van het congres één stem uit te brengen terwijl hun bovendien het uitge breide verslag der vergadering gratis wordt toegezonden. De contributie der gewone leden is f 2.50 per jaar. De buitengewone leden mogen aan de beraadslagingen deelnemen, doch hebben geen stemrecht. De buitengewone leden, dat zijn zij, die slechts voor één Congres toetreden, betalen een contributie van f 3. Zij ontvangen het verslag niet gratis, doch kunnen dit tegen betaling van f 0.50 verkrijgen. De verschillende Landbouw-Vereenigingen, Assurantie-Maatschappijen, Veeverzekeringen, en alle Vereenigingen, die ten doel hebben de belangen van den landbouw te behartigen, kunnen als gewoon lid van dit Congres toe treden. Elke Vereeniging zal, doordien zij tijdig, vóór de bijeenkomst van bot Congres, de gedrukte prae-adviezen over de te behandelen onderwerpen ontvangt, de gelegenheid hebben, het oordeel harer leden in te winnen, en haar zienswijze zelf kunnen verdedigen door het zonden van een afgevaardigde naar hot Congres. Buitendien ontvangt men een gedrukt, nauwkeurig verslag, waardoor van het be handelde, na afloop van het Congres, ook kennis kan genomen worden door hen, die niet in de gelegenheid waren tegenwoordig te zijn. Het Dagelijksch Bestuur, dat uit de heeren Ch. W. Vermeya (voorzitter) en Iman J. van der Havo (secretaris-penningmeester) bestaat, wekt in genoemde circulaire alle ingezetenen van Zierikzee en van geheel Schouwen Duiveland op, om zich als buitengewoon lid voor het te houden Congres to laten inschrijven, ook al staat men niet direct met landbouw in verbinding. Daardoor toch wordt het Bestuur in staat gesteld de bezoekers en de leden van het Congres waardig te ontvangen, waardoor dit eiland ziju ouden roem kan handhaven en hoog houden, n.l. dat de bewoners tact hebben het den vreemdeling aangenaam te maken, i waar zij hen een feestelijke ontvangst bereiden. I De vele luisterrijke feesten, die gedurende de dagen van het Congres zullen gegeven 1 worden, zijn alléén toegankelijk voor de I congresleden met hun dames. Gisterennamiddag is in het «Duivelandsch Koffiehuis" een vergadering gehouden van militieplichtigen van de lichting 1895, ten einde ook van hier aan Z Exc. den Minister van Oorlog te verzoeken het voorgenomen besluit tot oproeping vau bovengemelde lichting in te trekken. Achttien personen uit verschillende gemeenten van Schouwen en Duiveland waren opgekomen. De waarnemende voorzitter herinnerde aan het doel dezer bijeenkomst, terwijl hij er op wees hoo bezwarend het voor velen, die thans reeds in zaken en hoofden van gezinnen zijn, is om gedurende een maand onder de wapens te komen. Hij stelde daarom voor, ook hier een comité te vormenteneinde met medewerking van allen in den lande te trachten dit besluit niet te doen uitvoeren. Tot bestuursleden van dit comité werden benoemd: B. G. Moermond van Zierikzee, voorzitter; A. van Staalen van Duivendijke, vice-voorzitterJ. J. Wisse van Zierikzee,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1