Zaterdag 19 April 1902. (Z i e r i Is. z e c s c ti e C o u r a n t). 58ste JAARGANG. No. 7681. Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Kostelooze Koepokinenting en Herinenting Algameen Overzicht. MIEUWSTIJPIMGEI8. Uit Stad es Provincis. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur i A, J. DE LOOZE. Redacteuren: i A' FRANKEL* I J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 4—3 regels 30 Cta. meerdere regels 4 0 Cts.kunnen uiterlijk tot dos Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 38(5, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 1—5 regels 75 cts. Elke regel meer 15 cts. Ontvangen model 1902. Post8traat. op Zalcrilag den 1!> April ek., des namiddags te li uur, in het gebouw voor lijders aau besmettelijke 2iektcn staande in de Sint-Anthonie- of Manhuisstraat, wijk C No. 80. Kon men gedurende den geheelen Zuid- Afrikaanschen oorlog niet veel op de oorlogs berichten aan, die van Engelsche zijde kwamen, nog minder staat kan men er thans op maken, nu het belang van het Britsche miuisterie, het publiek met overwinningsbulletins zand in do oogen te strooiennog grooter is dan voor heen. Men moet namelijk stemming houden voor den oorlog, omdat er nu groot kans bestaat, dat de bekende EDgelscho voorwaarde van volledigo onderwerping aan het Britsche gezag door de Boeren onaannemelijk zal verklaard worden. En als dat dan gebeurt, dan zal de publieke opinie, misleidt door de zegebulletins, niet voor een vrede zijndie aan de Boeren hun onafhankelijkheid laat. Dit staat vast, dat, terwijl over den vrede onderhandeld wordt, de wapenen niet rusten. Van een wapenstil stand toch gedurende de beraadslagingen over een vergelijk hebben de Engelschen niets willen weten. Wel werd hij door de Boeren aanvoerders aangevraagd, maar men heeft dien overeenkomstig de bevelen uit Downingstreet geweigerd. Geweigerd natuurlijk uit lage zelf- zuohtige berekening! De Wet, De la Rey, Steyn en Louis Botha, de bekende aanvoer ders, die de Engelschen menigmaal duchtig hebben afgeklopt, kunnen nu immers, nu ze te Pretoria met Lord Kitchener en Milner over de vredesvoorwaarden delibereeren, hunne mannen in den strijd niet aanvoeren. En deze omstandigheid is een prachtige gelegenheid voor de Engelschen om de te velde staande Boeren, die zoodoende de uitnemende krijgs- leiding van hun voormannen moeten missen, eens heelemaal te verpletteren of tot overgave te dwingen. Zij verliezen evenwel dit uit het oog, dat al zouden zij zelfs ondanks het ver leende vrijgeleide De Wet, De la Rey, Botha en Steyn onder het een of ander voorwendsel gevaDgen houden, waartoe wij de Engelschen, die bewezen hebben voor niets terug te deinzen, ook niet voor een schending der eenvoudigste regelen van het volkenrecht, best in staat achten, dat in dat geval zelfs de Boeren nog niet overwonnen zijn, want hoewel de strategie door hen op geen krijgsschool beoefend is, zoo zit toch in schier eiken Boer iets van een aanvoerder. liet leven is hun leerschool. Het vormt hen tot strijders, die met tact en beleid moeten optreden. Het commando van Beyers schijnt aan de omsingeling van kolonel Colenbrander grooten- deels ontkomen te zijn. De Engelschen geven natuurlijk hoog op van de door hen behaalde lauweren. Tendenzieuse grootspraak! De Minister van Financiën heeft in het Engelsche Parlement zijn millioenen-speech afgestoken. Er is een tekort van tennaastenbij 45 millioen pond sterling, dat gedekt zal worden door verhooging der invoerrechten op meel en maïs, door schorsing der amortisatie (jaarlij ksche aflossing der openbare schuld) en door het sluiten van een leening, die de kleinigheid zal bedragen van 32 millioen pond sterling. Tengevolge van de hoogere belasting op het meel hebben de bakkers te Londen alvast de prijzen van het brood ver hoogd. Het arbeidende en neringdoende deel der bevolking zal daarmede wel zeer in zijn schik zijn, en niet verzuimen aan de goud magnaten zijn erkentelijkheid te betuigen voor den uitgelokten oorlog, die de oorzaak is van een zoo aanzienlijk tekort in de schatkist en van het dientengevolge dure brood. In België is het op dit oogenblik buigen of barsten. Liberalen en socialisten hebben van de Regeeriog herziening dor Grondwet geëischt, teneinde te komen tot opheffing van het meervoudig stemrecht (vote plural). De Regeering, en met haar de parlementaire meerderheid, waarop zij steunt, wil hiervan niets weten. Dientengevolge heerecht in het gansche land een buitengewone opwinding. In de grooto steden, inzonderheid te Brussel, is het reeds tot ernstigebetreurenswaardige botsingen met de politie en gendarmerie ge komen. Tot het bedwingen der onlusten werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt. Er vielen dooden, en meer dan honderd personen werden gekwetst. Thans is, dank zij het op treden van de socialistische leiderB, die het volk tot kalmte aanmaanden, het op het ge moed drukten zich vooral van het gebruik van sterken drank te onthouden (eau de vie c'est eau de mort), en het DVolkshuis", liet ver gaderlokaal der socialisten des avond ten 7 ure reeds sloten, de orde teruggekeerd, maar de opwinding is gebleven. In het gansche land is een werkstaking uitgebroken, die dagelijks een grooteren omvang verkrijgt. Berekend wordt, dat reeds 200,000 arbeiders het werk hebben neergelegd. Inmiddels is de Nationale Vertegenwoordi ging, die op reges was, bijeengekomen. Namens de liberale partij werd, om een einde aan de in het land heerschende gisting te maken, aan de Regeering voorgesteld bij den Koning op ontbinding der Kamer aan te driDgen opdat de kiezers in do gelegenheid zouden gesteld worden uitspraak te doen over de vraag, of een herziening der Grondwet noodig is. De Minister-President antwoordde, dat dit niet op den weg van het Ministerie lag. Het ontbindiDgsrecht behoorde tot de prerogatieven van de Kroon, op het gebruik waarvan men geen invloed wilde oefenen. Het voorstel van de liberalen vond in de Kamer, die uit 87 katholieken, 43 liberalen, 21 radi calen en 37 sociaal-democraten bestaat, geen meerderheid. In dezen staat van zaken zouden wij, te oordeelen naar de tot ons gekomene berichten, zeggen, dat hoog spel gespeeld wordt. Het is n.l. de groote vraag, of do Regeering, die de lichtingen van 1898 en 1899 onder de wape nen heeft geroepen, als de nood aan den man mocht komen, op het leger wel zal kunnen rekenen. In België namelijk bestaat geen alge- meene dienstplicht, zoodat het leger koofd- zakelijk uit de arbeiders gerecruteerd wordt. J En de huidige beweging gaat grootendcels van I de arbeiders uit. In onderscheidene gemeenten zijn dan ook de opgeroepene verlofgangers van genoemde lichtingen door de straten getrokken, zingende de Marseillaise, en zich verbroederend met het volk, dat »Leve het leger" riep. In Denemarken is de Koning de vorige week 84 jaar geworden. Hij is de oudste vorst van Europa, en de stamvader van schier alle Regeeringshuizen in jEuropa. Omringd door zestig vorstelijke personen, vertoonde hij zich op zijn verjaardag op het balkon van zijh paleis aan de juichende menigte. Een tafereel voor eeu schilder, teekenaar of photograaf om van te watertanden. J De erfgroothertog van Luxemburg, die wegens den ongunstigen gezondheidstoestand van den Groothertog tot stadhouder benoemd ia, heeft in handen van een daartoe benoemde commissie van zeven leden den bij de Grondwet vereischten eed afgelegd. In Rusland is de Minister van Binnen- landsche Zakeo, Sipiagin, door een student i doodgeschoten. Hoewel de toestanden in Rus land rot zijn, is dit tccb niet het middel om daarin verbetering te breDgen. Het nihilisme moest toch reeds lang hebben ingezien, dat met het terrorisme het schoone doel, dat het najaagt, de verkrijging van een grondwettigen staatsvorm, niet kan bereikt worden. Niet tegen de personen, die, als zij vallen, door anderen van hetzelfde slag weer vervangen j worden, maar tegen het stelsel, dat heerscht, en niet deugt, moet gestreden worden. Nederland* Maastricht, 47 April. Het nieuwe lid der Tweede Kamer, mr. Janssen, is wel het jongste lid der Kamer. Hij telt pas 31 jaar. In 1893 als doctor in de beide rechten gepro moveerd, vestigde bij zich te Maastricht als advocaat en werd in 1899 tot lid van den gemeenteraad gekozen, Steeds toonde hij te behooren tot de vooruitstrevende katholieke partij. Apeldoorn 17 April. Uit alleszins ver trouwbare bron kan bericht worden, dat de geruchten omtrent buikvliesmteteking of nier ziekte, waaraan II. M. do Koningin zou lijden, ten eenenmale onjuist zijn. Er schijnt gevaar te hebben bestaan voor longontsteking, maar het gevaar daarvoor schijnt geweken. Het officiëel bulletin van hedenmorgen 3 uur luidt In den toestand van H. M. de Koningin kwam sedert hedenmorgen geen verandering. De koorts blijft aanhouden. De stadsfeestelijkheden in Den Haag op Zaterdag a s. (verjaardag van Prins Hendrik) zijn officiëel afgelast. Professor Rosenstein vertrok heden van Het Loo, met het voornemen om in het begin van de volgende week wederom ia consult te komen. Zie telegr.) Enschedé, 17 April. Hedennacht te drie uur zjjn alhier 40 woningen aan den Lipper- kerkweg, toebehooreode aan de Wed. Platvoet, totaal uitgebrandslechts 2 bewoners waren niet verzekerd. Tegelijkertijd verbrandden drie woningen op den hoogen Bodhofhier was alles verzekerd. De oorzaak is onbekend. Amsterdam, 16 April. Dinsdagmorgen zijn de opperlieden, metselaars enz. alhier weer aan den arbeid gegaan op de werken, welke in aanbouw zijn. Toch kunnen er nog verscheidene op het oogenblik niet beginnen, daar anderen voor hen in de plaats gekomen zijn. Zoo kwamen 11 metselaars op hun werk aan den Overtoom, doch er konden slechts 4 worden gebruikt. Allen aan het werk of geen één, was het wachtwoord der metselaars, en toen hierin niet kon bewilligd worden; gingen zij allen weer naar huis. Ook op andere werken zullen zich wellicht dergelijke conflicten voordoen. Gelukkig dat in de laatst gehoudene gecombineerde ver gadering der geschilvoereude partijen besloten is een commissie te benoemen tot het beslechten van de geschillen, die zich bij het hervatten der werkzaamheden kunnen voordoen. De commissie zal bestaan uit één patroon, één werkman, en één aan te wijzen voorzitter. Gisteren maakte een deputatie uit de arbitrage-commissie haar opwachting bij den burgemeester, teneinde dezen dank te zeggen voor zijn bemoeiingen inzake do oplossing der crisis. Diof dagmiddag zijn de slachtoffers van de gruwelijke misdaad, gepleegd in de Czaar Petorstraat, op het kerkhof i>Zorgvlied" ter aarde besteld. Ruim halféén verliet de lijkstoet, die bestond uit twee lijkwagens en vier volgkoetsen, het sterfhuis. Duizenden menschen waren van deze treurige uitvaart getuigen. De geheele Czaar Peterstraat was zwart van belangstellenden en uit alle ramen hingen mannen, vrouwen en kinderen. Ten teeken van rouw hadden vele bewoners der straat de gordijnen laten zakken. Er was buitengewoon veel politie op de beendo commissaris der sectie, verschillende hoofd- en gewone inspecteurs en tal van rechercheurs, ouder leiding van den heer Ch. Batelt. In den eersten lijkwagen werd het stoffelijk overschot van den heer Brouwer geplaatst de kisfc bedekt met een 4-tal bloemkransen daarna volgde de lijkwagen met het tweede slachtoffer, JohanDa Smaaldrie kransen waren op het lijkkleed gehecht. Hevig aangedaan was de Bchoonzoon, toen hij in het eerste volgrijtuig stapte; hij moest zelf worden ondersteund, omdat hij schier door zenuwen overmand was. Op de kransen las men o.a. de woorden »Slaap zacht, beminde opa 1" en »Rust zacht, j geliefde vader!" »Rust zacht, geliefde nicht! i lieve tante Jo! geliefde vriendin!" Behalve door eenige agenten uit Nieuwer- Amstel en enkele rijks-veldwachters, waren de graven op doelmatige wijze afgezet door de Amsterdamsche politie. Allereerst werd het stoffelijk overschot van den heer Brouwer aan den schoot der aardo toevertrouwd. I Vooraf waren in de kloino kapel op het kerkhof door den kapelaan Zuidgeest do kerkelijke ceremoniën verricht. Toen do kist in het graf was neergelaten, werd door den heer H. A. Koch een enkel woord aan de nagedachtenis van den overledene gewijd en er op gewezen dat het vooral daarom zoo treurig was, dat deze man op zoo'n ellendige wijze om het leven was gekomen, omdat hij geon vijanden had en veel goed deed onder de armen. Daarna toog men naar het gedolven graf, waar Johanna Smaal haar laatsto rustplaats zou vinden. Hier werd in de eerste plaats het woord gevoerd door ds. J. H. Wiersma. In een zeer treffende toespraak wees de heer Wiersma er op, welk een oceaan van smart er lag in de kennisgeving, welke aan familie en kennissen was verzonden, dat op zeer noodlottige wijze twee menschen waren gestorven. Hij beschreef de moordenaars als bloed dorstige dieren en kon zich niet voorstellen, dat iemand zich op zoo'n rampzalige manier kon vergrijpen om daar een weerlooze, want dat was zij, zoowel als Brouwer, al was do laatste het ook lichamelijk, te vermoorden. Wat een oceaan van gemeenheid en laagheid lag er in, om ter wille van enkele zilverlingen, twee menschen het leven te benemen, die niet alleen niemand kwaad deden, maar zelfs vele armen tot steun waren. Al mag het niet ontkend worden, vervolgde spreker, dat er velen zijn die de moordenaars in handen wenschen te hebben om hen een voorbeeldige straf te doen ondergaan, toch meende hij te moeten wijzen op het Bijbelwoord j> Wreek uzelven niet, beminden, maar geef den toorn plaats". Na een gedeelte van den 94en Psalm te hebben voorgelezen, eindigde de heer Wiersma met do hoop uit te spreken, dat er licht moge komen in deze afschuwelijke geschiedenis, omdat er tal van menschen zijn, die zich in Amsterdam niet meer veilig voelen. Hierna was het weder de heer Koch, die ook aan dit graf eenige woorden sprak van troost tot de diepbedroefde familie. De schoonzoon was zoo onder den indruk van deze treurige plechtigheid, dat hij geen woorden kon vinden om iets te zeggen en de beide sprekers met een handdruk bedankte. Niet alleen de familie, maar ook do talrijke aanwezigen verlieten geheel onder den indruk van deze treurige plechtigheid daarna het kerkhof. Rotterdam, 17 April. Op last van do Amsterdamsche politie zijn hedenmorgen naar Amsterdam overgebracht de 32-jarigo M. W., diens 20-jarige gehuwde zuster C. II., geb. W. en hun 45-jarige stiefvader Th. Kr., do personen, die gisteren alhier werden aange houden, nadat de twee eerstbedoelden voor ongeveer f 10.000 effecten bij den heer Wakkie te koop of ter beleening aangeboden hadden. Zooals men zich herinneren zal was het aan het beleid van den heer Wakkie to danken, dat deze personen aangehouden konden worden zijn vermoeden, dat de effecten van misdrijf afkomstig waren, werd bewaarheid door het onderzoek, dat aan het licht bracht, dat de geldswaardige papieren onlangs gestolen waren bij den heer Th. Hofzumahaus, 2o Wetering- dwarsstaat 75 te Amsterdam. Omtrent dezen diefstal meldt het HandeUblad: Er was voor ruim f 12.000 aan effecten gestolen en ondanks een scherp onderzoek van politie en justitie waren do daders nog niet ontdekt. Het bleek, dat de te Rotterdam aangehoudenen do daders van den diefstal zijn. De politie werd gewaarschuwd en de aan gehoudenen bleken te zijn zekere Wijnmalen, die vroeger hier ter stede (Amsterdam), in een café chantant gewoond heeft in de War moesstraat, en een meisje, dat voorgaf zijn zuster te zijn. Klaaswaal, 16 April. Alhier is het huis van den zadelmaker Gravendeel, benevens 4 aangrenzende woningen, een prooi der vlammen geworden. Met veel moeite gelukte het eenige kinderen te redden. Door de drukte met den brand was ver zuimd den tram wissel te verzetten, waardoor de markttram ontspoorde en togen volgeladen veewagens aanliep, wat nog al materieele schade veroorzaakte en waardoor de tram drie uur to laat te Rotterdam arriveerde. Zierikzee, 18 April. Blijkens het verslag der »Zuid-IIollandsehe Maatschappij tot redding van Schipbreuke lingen" over 1901 werd in dat jaar onderstand verleend voor het in orde houden van hun vaartuig en zeilen aan de gebroeders Van den Berg te Vianen (Zeeland), wier diensten als redders van schipbreukelingen aan het drukke en lastige vaarwater, waaraan zij wonen, zeer op prijs gesteld worden. Het verslag maakt melding van een 11-tal strandingen. In 1901 zijn acht-en-veertig menschen door de hulp van de Maatschappij gered. Er zijn noch legaten, noch giften inge komen. Aan 8cheepsbijdragen werd ontvangen f 16.956.07. De staat van inkomsten en uitgaven over 1901 wijst een saldo aan van f 214.28 Overgeplaatst zijn de rijksveldwachters J. A. van der Wild van Sommelsdijk naar Brouwershaven, en A. Koppennol van Brou wershaven naar Sommelsdijk. Tholen In de Dinsdagavond gehoudene vergadering van aandeelhouders der Thoolsche gasfabriek is het dividend over 1901 bepaald op 5 pCt. De gasprijzen voor verwarming, voor licht en verwarming en voor lichtgas werden bepaald op 5, 7 en-9 cent per M3. Herkozen als commissaris weid do heer D. van de Yelde. Oud-Vossemeer. Als bizonderhoid ten plattelande in onze omgeving mag wel gemold worden, dat J. Kunst alhier onafgebroken vijf-en-twintig jaren als pakhuisknecht bij de familie De Graaff heeft gediend. Woensdag 1.1. werd hem, ter herinnering aan dat feit, met zijn huisgenooten een feestelijke dag bereid. De hoofdelijke omslag dezer gemeente voor 1902 is door den Raad vastgesteld op een bedrag van f 3300, geheven van 251 contribuabelen. Camperland, 16 April. Maandag vierde de heer I. de Regt, rustend landbouwer alhier, zijn 80en geboortedag. Van verschillende zijden ontving de krasse oude man bewijzen van belangstelling, waar onder bepaald niet te vergeten het fanfaren- korps van ons gehucht, dat den jarige een serenade bracht. Dat allen bij zijn zoon, den heer M. de Regt, een gul onthaal vonden, behoeft geen betoog. Ierseke, 17 April. Tijdens een hevig onweder dat zich Dinsdagavond omstreeks 7 uur boven deze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in den molen van den molenaar P. van Boven, en sloeg een balk in den molen geheel midden door. Buiten aan den molen werd een geheel nieuwe pas aangebrachte roede zoodanig beschadigd, dat deze moet vervangen worden door een nieuwe. Tijdens hetzelfde onweder werd een oester- loods getroffeD, waar de bliksem groote splinters van het dak sloeg. Do bewoners van een aan die loods gebouwd huis kwamen met den schrik vrij. Vlissingeii, 16 April. Bij het op de haven komen van het Duitecho njkspost- stoomschip »Köuing", dat, van Zuid- en Oost-Afrika komende, passagiers en mail moest ontschepen, kwam Dinsdag dat vaartuig in aanraking met de mailbcot ^Engeland" van de Maatschappij Zeeland". Dat schip bekwam schade aan de brug en twee gaten, een boven en een onder de waterlijn. De »Eogeland" is naar de fabriek »Do Schelde" verhaald tot herstelling van de schade. Dinsdagavond is alhier een vrouw, wier man bij het Belgische loodswezen in dienst is, van drielingen (meisjes) bevallen. Ter onderscheiding heeft men de kleinen van lintjes voorzien, n.l. met de kleuren van de Belgische vlag (rood, geel, zwart). In do vijf jaren van zijn huwelijk is dit gezin gezegend met acht kinderen. De kapitein bij het 3e reg. infanterie Staal is met 1 Mei overgeplaatst van Vlissingen naar Kampen. Landbouw en Veeteelt. In de laatste algemeene vergadering van de Stoomzuivelfabriek „Luctor et Emergo" te Zonnemaire is tot likwidatie besloten. Jammer voor ons eiland, dat die fabriek door Ie weinig samenwerking te gronde gaat. Naar wij even wel bij geruchte vernemen, zal de fabriek na 30 Juni blijven doorwerkeu. Wij hopen, dat ze dan op een beteren grondslag is gebouwd en onze landbouwers meer samenwerkiug toonen, opdat die inrichting onze laud bouwers, in 't bijzonder de zuivelbereiding ir c algemeen ten goede mag komen. In een bijvoegsel tot de St. Ct. van Woensdag is opgenomen een staat van do gevallen van^besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Maart. In Zeeland kwam slechts één geval voor van vlekziekte der varkens, en wel te Zierikzee. Men meldt ons uit Oud-Vossemeer Dat het bij de landbouwers niet altijd voor den wind gaat, werd in do laatste dagen alhier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1