Uit Stad sa Provincie. De Mannen-Zangvereeniging in de Rollebeekstraat teruggedreven met sabel en bajonet, waarbij velen gewond werden. Op andere plaatsen moesten de politie en de gendarmes herhaaldelijk charges uitvoeren, waarbij heftige tooneelen plaats hadden. De wegen, die op het Volkshuis uitloopen, waren echter volledig door de gewapende macht ontruimd. Vele personen, die revolvers, messen of ijzeren bouten bij zich hadden, zijn gearresteerd. De bewoners werden verplicht de vensters te sluiten, terwijl alle publieke huizen ontruimd werden. In de Rue Escalier werden verscheidene schoten op de gendarmes gelost, terwijl steenen en bloempotten naar hunne hoofden werden geslingerd. Eén der betoogers werd in den buik gewondin de Rue Haute werd een formeel gevecht geleverd, waarbij eeu paar dooden en gekwetsten vielenmet vitriool werd daar naar de gendarmes gesmeten. Een bewoner, die uit het venster keek, werd door een gendarme doodgeschoten het lijk viel in de straat. In het hospitaal St.-Pierre zijn reeds eenige gewonden overledende directeur moest gendarmes laten komen om te ver hinderen dat de oproerigen het hospitaal zouden binnendringen om de lijken weg te halen. Mederland. Sneek, 12 April. Een vreeselijk ongeluk had gisteren alhier plaats. In de Kruisebroedersstraat was een man bezig een boom te vellen. In de nabijheid daarvan speelden eenige kinderen. Onverwacht is de nogal zware boom naar de straatzijde omgevallen, met het treurig gevolg, dat een paar kinderen van den heer N. er onder geraakten. Één er van, een meisje van ongeveer 8 jaar, was onmiddellijk dood de haarkam was haar door den vallenden boom in het hoofd gedrongen. Haar broertje, het jongste zoontje van den heer N., kreeg verwondingen aan hoofd en rug. De andere kinderen kwamen met den schrik vrij. Dr. Bouma verleende het gewonde jongetjo geneeskundige hulp. Zijn toestand geeft hoop op behoud. Amsterdam, 12 April. Omtrent den moord in de Czaar Peterstraat is tot nog toe door de justitie nog geen spoor van eenige beteekenis gevonden. Zaandam, 11 April. Ds. W. Bax Jr., predikant te Rozendaal, tijdelijk alhier zijnde, liep dezer dagen langs de Parkstraat, toen hij nog juisfc twee kleine handjes boven het water zag uitsteken. Hij begaf zich onmiddellijk gekleed te water en had de voldoening een kind van den zoo nabijzijnden dood te redden. Het was het 4-jarig zoontje van den heer E., aan de Parkstraat woonachtig. 's-Gravenhage, 12 Maart. De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 dezer, 's nam. 2 ure. "Waarschijnlijk tegen 1 Mei zal bij de politie alhier de wapenstok worden afgeschaft en weder de sabel worden ingevoerd. Voorts zal gedurende de zomermaanden de helm ver vangen worden door een lichte pet. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den prins der Nederlanden, op Zaterdag 19 dezer, zal van gemeentewege het Lange Voorhout alhier, in feestdos worden gestoken. Op het gedeelte tegenover de Heulstraat zal een frontversiering worden aangebracht van masten met vlaggen en tropeeën. In een muziektent, geplaatst tegen over het paleis van II. M. de Koningin- Moeder, zullen des middags en des avonds concerten worden gegeven. Aan de boomen worden nationale Mecklenburgsche en stedelijke vlaggen aangebracht, terwijl het schelpenpad met banieren zal worden versierd. Een breedere frontvereiering zal opgericht worden aau de zijde van het Voorhout, tegenover het Tournooiveld. Des avonds wordt het Voorhout verlicht en zal ook de muziek-kiosk geïllumineerd zijn. Rotterdam, 12 April. Toen van morgen halfzeven een opzichter in dienst der aannemers Van Kleyn Van Houweningen bij de in uitvoering zijnde werken aan het station D. P. kwam, vond hij de directiekeet opengebroken en van de daarin geplaatste brandkast een der zijwanden van 1£ meter in het vierkant met een koevoet opengerameid, terwijl verder alles overhoop was geworpen. Daar de aan nemers uitstedig waren, kon niet vastgesteld worden wat er wordt vermist. Zierikzee, 14 April. Door den minister van marine wordt een premie uiigeloofd aan hem, die aan één der kustwacbtposten het eerste bericht overbrengt van een in de nabij heid plaats vindende stranding of van een schip dat zich in nood bevindt. In onze provincie kan dat bericht worden aangebracht: te Burghsluis bij den lichtwachter N. van der KloosterHaamstede bij den burgemeester; Westschouwen bij den opzichter der kustverlichtingNoordschouwen bij den opzichter der kustverlichting Brouwershaven, bij den commissaris der loodsen, en Zierikzee bij den commissaris der loodsen. Naar gelaDg de belangrijkheid van het bericht, van de moeite en de omstandigheden waaronder het wordt aangebracht zal toe gekend worden een belooning van f 5 tot f 25. Bevorderd tot klerk lo klasse der Rijkspostspaarbank te Amsterdam de heer M. van den Berge Mz., geboren te Zierikzee. Met ingang van 1 Mei 1902 is de hoofdkommies der lo categorie bij 's rijks belastingen B. Gartsen ontheven van de waarneming der betrekking van kommies- ontvanger der le categorie te Kapellebrug, en is met do waarneming dier betrekking belast de hoofdkommies 2e cat. A. van de Zande te Sas van Gent, die in verband daarmede is ontheven van de functiën van s actiechef en scheepsmeter van zee- en binnenschepen aldaar. De hoofdkommies B. Gartsen voornoemd is verplaatst naar Zierikzee (tijdelijk) cn de kommies-verificateur 3e cat. L. Stougie van Zierikzee naar Sas van Gent, alwaar hij wordt belast met de functiën van sectiechef voor den velddienst, scheepsmeter van zee schepen en van binnenvaartuigen. Voorts is met gemelden datum de kommies verificateur 2e cat. C. den Braber te Vlis- singen bevorderd tot kommies-verificateur le cat., de kommies-verificateur 2e cat. H. H. Beek verplaatst van Hansweert naar Rotter dam en de kommies 3e klasse A. Spijksma te Maassluis benoemd tot kommies-verificateur 3e cat. en verplaatst naar Hansweert. Te Oud-Yossemeer is overleden de heer C. Beaufort, in den ouderdom van 91 jaren; de overledene was versierd met het metalen kruis en wist met de grootste opgewektheid te verhalen uit den tijd, toen we de Belgen" klop gaven. Te Terneuzen is op de Engelsche stoom boot »Ann Webster" Vrijdag de 53.-jarige matroos J. K. in het ruim van dit schip gevallen en dermate aan het hoofd gekneusd, dat hij reeds den volgenden nacht tengevolge daarvan bezweek. Tot 2den klerk ter Prov. griffie van Zeeland is uit een 50-tal sollicitanten benoemd de heer J. Crucq te Middelburg. Herhalings-oefeningen. Bij Kod. besluit is thans bepaald, dat in 1902 tegen den daartoe door den Minister van Oorlog te bepalen tijd, tot het houden van herhalings oefeningen in werkelijken dienst zullen worden geroepen de verh fgangers, behoorende tot de nagonoemde lichtingen en korpsen Lichting 1895: de reg. inf., de comp. hospitaal-soldaten, het corps pontonniers, de reg. vesting-art., het korps pantserfort-art. en het korps genie-troepen lichting 1896: het korps torpedisten lichting 1897: de comp. hospitaal-soldaten, de reg. veld-art., het korps rijd. art., het korps pontonniers, de reg. vesting-art., het korps panteerfort-art. en het korps genie troepen lichting 1898: hot korps torpedisten; lichting 1899: do reg. inf., de comp. hospitaal-soldaten, de reg. huzaren, de reg. veld-art. en het korps rijd. art. lichting 1900: het korps torpedisten en van het korps genie-troepen do vesting telegrafisten. Renesse, 14 April. De heer A. Hubregtse, die meer dan 20 jaren in Transvaal heeft gewoond en in .de laatste 3 jaren daar zeer veel heeft ondervonden, hield Zondagavond voor een belangstellend, aandachtig luisterend publiek eene voordracht over den Z.-A. oorlog. Na eene korte schets van de weelde en den overvloed des lands vóór den strijd en de groote verwoesting van den zeer vruchtbaren bodem tengevolge van den oorlog, ten beste te hebben gegevenschilderde do heer Hubregtse, ia verband met eigen lijden en de treurige ervaringen in den oorlog opgedaan, in eenvoudige taal het enorme lijden van de Boerenvrouwen en kinderen in de concentratie kampen en gaf spreker menig staaltje van Engelsche barbaarschheid en liefdeloosheid jegens onze ongelukkige stamverwanten. De gehouden collecte bracht f 11.50 op. Scherpenis8e, 13 April. In de op 10 April j.l. gehouden vergadering van den gemeenteraad werd aan mej. M. van Stapele, onderwijzeres alhier, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend en besloten een oproeping te doen voor een onderwijzeres met acte Duttige handwerken. Tevens werd aangeboden het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1901. Het door Gedeputeerde Staten goedgekeurde kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1902 bedraagt totaal f 2598.96, verdeeld over 230 personen en loopende over 38 klassen. De laagste aanslag bedraagt f 0 09 en de hoogste f 136 26. Goes, 12 April. In een ingezonden stuk in de Goesclic Courant spoort de heer Lambers uit Utrecht de miliciens der lichting van 1895 aan om op gepaste manier te protesteeren tegen het voorgenomen onder de wapenen roepen der lotelingen van die lichting. Mogelijk zal een waardig en kalm protest bij den Minister van Oorlog niet zonder uitwerking blijven. Binnenkort zal den miliciens der lichting van 1895 gelegenheid gegeven worden een adres aan don Minister van Oorlog te teekenen. Daaraan zal zeker ieder kunnen voldoen cn moge het dan het gewensebte resultaat hebben Do hoor A. S. J. Dekker alhier is van vrij-antirevolutionaire zijde candidaat gesteld voor de a.s. raadsverkiezing. Daar het reeds meermalen is vo ^rgekomen, dat 's nachts konijnen door losloopende honden werden doodgebeten, natuurlijk tot groot Dadcel der arme eigenaars, hebben de surveilleer ende agenten last gekregen de hand te houden aan het artikel der ver ordening, waarbij het verboden is dat honden tusschen 10 uur 's avonds en 6 uur 's morgens onbewaakt langs de straten loopen. Deze losloopende honden moeten opgevangen of, zoo noodig, gedood worden. In één der afgeloopen nachten is zulk een dwalende viervoeter doodgeschoten. Middelburg. Naar wij vernemen is door de diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier een ruim pand in de Lomberdstraat aangekocht, vermoedelijk om dit in te richten tot een gebouw, waarin aan oude, arme gemeenteleden vrije woning wordt verschaft. Vlissingen, 12 April. Heden zijn aan de werf »De Schelde" een 70-tal personen bedankt, wegens slapte in de werkzaamheden. De equipage van het Engelsch drie mastschip »Slievo Roe" heeft heden het werk hervat, onder belofte van den kapitein, dat zij eene goede behandeling zouden ondervinden. Terneuzen, 12 April. Hedenochtend kwamen met de provinciale stoomboot de studenten der Polytechnische school uit Delft hier aan. Zij werden verwelkomd door den arrondis- sements-ingenieur, den heer Nelemans, en door den ingenieur De Groot, belast met het toe zicht op de sluiswerken. Het gezelschap vertoefde een poos aan de Westsluis, waar met belangstelling de waaier deuren werden bezichtigd, die aan slechts zeer enkele sluizen gevonden worden. De werking ervan werd zichtbaar gemaakt. Daarna toog men, onder leiding van den ingenieur, naar het terrein van den nieuwen sluisbouw. Het gezelschap werd daar ontvangen door den aannemer, den heer De Clercq. Men daalde af in den put, waar het hei werk voor de fundeering werd bezichtigd en uitgelegd. Een bezoek werd gebracht aan de plaats waar de uitwateringsluis voor de waterleiding komt, evenals aan de timmermanswerkplaats, het atelier en de smederij. De aannemer bood den bezoekers eenige ververschingen aan. Met de boot van 1.55 vertrok het gezel schap weer van hier. M. Ct. Biervliet. Daar het met do oesterteelt in den Braakman maar niet vlotten wilde, besloot de oestermaatschappij »l'Union" te Ierseke gevestigdde cultuur te staken. Duikers, masten, palen, planken, ziften, dakpannen, een houten zomerhuis en alles wat tot de cultuur behoorde, werd Vrijdag publiek totgoedkoope prijzen geveild. Duikers, die 70 k 80 gulden gekost hadden, golden 10 a 16 gulden. Het zomerhuis, dat tijdens de veiling bij hoog water rondom in het water stond, kocht men voor 25 gulden. Voor de maatschappij ware succes op hare onderneming zeer gewenscht geweest, en de Biervlietsche bevolking had er dan ook wèl bij gevaren. te Zierikzee. Vóór ruim een jaar werd, nadat de oude Mannen-Zangvereeniging wLuctor et Emergo" na een veertig-jarig bestaan, in 1889 was ten grave gedaald, eene nieuwe vereeniging opgericht onder directie van den heer S. Klimmerboom. De eerste stoot daartoe gaf het huwelijk van onze Koningin in Februari 1901, toen in de Nieuwe Kerk eenige toe passelijke liederen door een mannenkoor werden gezongen. De lust tot het mannengezang was opnieuw wakker geschud, en eene nieuwe vereeniging weldra opgericht. Deze gaf den lien April j.l. hare eerste uitvoering voor geïQviteerden, en hoewel van eene eigenlijke beoordeeling van den zang nu geen sprake mag zijn, is het toch aangenaam te kunnen vermelden, dat de Vereeniging reeds blijken gaf van goeden wil en groote ambitie, dank zij ook de uitstekende leiding en de bekwaam heid van haren directeur. Wat vooral waar deering verdient, is ten eerste, dat het grootste deel der koren a capellaen ten tweede, dat deze in onze taal gezongen werden. Daar doet de Vereeniging wel aan: het zingen a capella is te veel verwaarloosd, en onze moedertaal is te schoon om bij een nabuur aan te kloppen. Bovendien wordt de vaderlandsche kunst daarmee een grooten dienst bewezen. Aan merkingen maken op den zang, het werd boven reeds gezegd, ligt niet in de bedoeling van dit schrijven. Integendeel, de Vereeniging zij met hare eerste uitvoering geluk gewenscht. Moge zij op deze wijs voortgaan en een andermaal bewijzen geven van ernstige studie en voortdurende toewijding. Is het getal werkende leden betrekkelijk nog klein, de hoop wordt uitgesproken, dat dit in ruime mate moge toenemen. Er mag in waarheid gezegd worden, dat de Vere£biging in eene behoefte voorziet, dewijl alle vroegere zang verenigingen hier ter stede de rust zijn ingegaan. Het zij daarom met vreugde gezegd, dat «Luctor et Emergo" eindelijk uit de asch is herrezen. Lang leve en bloeie deze nieuwe Zangvereniging Het was een goede gedachte van den heer S. K. om tot afwisseling van den zang een drie-tal nummers voor piano voor te dragen. Hij deed dit uitwendig en op een wijze, die alle waardeering verdient. Maar niet in het minst mag vergeten worden, dat zijn zoon, de heer F. C. Klimmerboom, zijne medewerking welwillend verleende. Vóór hij zijn engagement met de Meininger Kapel verwisselde met dat van het Amsterdameche orkest, onder leiding van den heer Mengelberg, deed hij het Zierikzeesche publiek de groote eer aan voor haar op te treden en wel met het viool-concert nos. 1 en 2 van Ferd. Ries, een concert, dat, jammer genoeg, weinig wordt gespeeld. Te zeggen, dat hij daarmee een ongekend genot verschafte, is slechts een zwakke poging om zijn groot talent als solo violist in het licht te stellen. Zijn spel was bewonderenswaardig schoon en hij oogstte ook de ondubbelzinnigste toejuichingen in. Na de pauze deed hij zich ook hooren als componist van een //Romance", welke compositie door een bevoegd beoordeelaar, de heer Bern Zweers, hoogelijk ie geroemd. Voorts speelde hij nog een //Polonaise" van E. Mlynarski, welke op onstuimig verlan- fen van het publiek herhaald werd. Het ehoeft nauwelijks erkend te worden, dat zijn onverwachte medewerking een bijzonderen glans aan de uitvoering van het koor verleende. Hem daarvoor onzen oprechten dank Het mannenkoor gaat nu de zomerrust tegemoet, maar rekent er op in het volgend winter-seizoen met nieuwen lust aan de studie te gaan. Het mag overtuigd zijn, dat zijn eerste uitvoering redenen tot groote tevredenheid heeft gegeven. (Op verzoek van de Redactie ingezonden). Zierikzee. l. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Scherpenisse, 13 April. Ten overstaan van notaris Van Seters te St.-Maartensdijk en ten verzoeke van A. de Wilde aldaar werd Donderdagavond in de herberg van C. Rijsten- bil alhier bij inzet geveild 15 perceelen bouwland. le perceel 2 gem. 238 roeden, door C. de Wilde te St.-Maartensdijk, voor f 3140. 2e perc. 1 gem. 246 roeden, door J. Franke aldaar, voor f 710. 3e perc. 3 gem. 29 roeden, door W. Fermie aldaar, voor f 1050. 4e perc. 3 gcm. 179 roeden, door C. Kloet aldaar, voor f 705. 5e perc. 288 roeden, door F. Geluk aldaar, voor f 875. 6e perc. 1 gem. 90roeden, door J, Bas- tiaanse aldaar, voor f 870. 7e perc. 1 gem. 62 roeden, door F. Geluk aldaar, voor f 905. 8e perc. niet geveild. 9e perc. 1 gem. 234 roedendoor J. Hage J.Cz. aldaar, voor f 800. 10e perc. 2 gem. 208 roeden, door C. Kloet Az. aldaar, voor f 805. lie perc. 1 gem. 202 roeden door P. Kodde aldaar, voor f 665. 12e perc. 1 gcm. 169 roeden, door W. de Wilde aldaar, voor f 670. 13e perc. 1 gem. 239£ roeden, door W. do Wilde aldaar, voor f 695. 14e perc. 1 gem. 218 roeden, door P. L. de Wilde Az. aldaar, voor f 690. 15e perc. 2 gem. 129-| roeden, door J. J. de Wilde aldaar, voor f810. Gemiddeld is de inzet f 820 per gemet. Ten verzoeke van C. de Wilde werd bij inzet geveild een landbouweekuur, voor f 1020, door A. Langejan. Noordgouwe, 14 April. Voor de jongst leden Zaterdag gehouden aanbesteding van 6500 K.G. Chili-8alpeter door de Landbouw- societeit alhier waren ingekomen de navolgende biljetten Iman J. v. d. Have, Zierikzee, f 12,55; P. G. Adriaansens, Bergen-op-Zoom f 12,34 P. J van Aardenne, Dordrecht, f 12,06; C. van Bloois, Dreischor, f 11,98; J. J. van Arent- hals, Hansweerdf 11,81; L. Snelleman, Dinteloordf 11,58; W. J. C. Ribbens, Zierikzee, f 11,46. De levering zal vóór Mei vrij op den wagen aan de losplaats van de tram alhier geschieden en is gegund aan de heeren Ribbens te Zierikzee. Landbouw en Veeteelt. Vrijdag legden de leerlingen van den landbouw-wintercursus te Nieuwerkerk, geleid door den landbouw-onderwijzer, den heer M. J. Waale aldaar, ten overstaan van de commissie van toezicht, en ten aanhoore van eenige belangstellenden en gemeente-autoriteiten, het examen af ter verkrijging van een diploma. In den loop van de twee winterhalfjaren waren van de twaalf leerlingen drie afgevallen, zoodat het examen werd afgelegd door negen jongelieden. De verschillende vragen betreffende scheikunde, kennis van den bodem, bemestings leer, veeteelt, veevoederiog, waardeberekening en zuivelbereiding werden zoodanig beantwoord, dat de commissie bij monde van haar voor zitter, den heer C. v. Westen Pz., met een hartelijke toespraak het verlangde diploma aan alle jongelieden kon uitreiken. Do Rijke-landbouvvleeraar in dezo provincie kon niet tegenwoordig zijn. Namens de leerlingen, die hun onderwijzer reeds te voren een fraai geschenk als aandenken hadden vereerd, voerde het woord, de heer Frank van Vessem, om den heer Waale te bedanken. Ook spraken nog de heer J. W. van Oeveren, lid der commissie, en de heer C. v. Oeveren, wethouder der gemeente Nieuwerkerk, tot do leerlingen, de beer Waale tot de leerlingen en tot do commissieleden, en de heer 8. Ilage Cz. van Bruinisse, als toe hoorder, tot den heer Waale. Do namen der gediplomeerden zijnC. M. Zeijler te Oosterland, D. M. Boot te Kapello, B. J. van Westen Cz. te Kapelle, B. v. d. Zando Hz. en Jac. v. d. Zande Hz. te Bruinisse, Abr. Steendijk en Anth. Jac. Steen- dijk te Nieuwerkerk, L. ten Haaf Lz. te Zierikzee en F. D. v. Vessem Jz. te Bruinisse. KËBKN1EUW». Bedankt voor het beroep bij de Nederl. Herv. Gem. te Koog a/d. Zaan door ds. P. H. Kapteyn te Renesse c. a. RECHTSZAKEN. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, wegens een vormgebrek, vernietigd het vonnis der Rechtbank to Middelburg, waarbij een 16-jarig arbeider te IJzendijke, wegens meineed, was veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof den beklaagde tot dezelfde straf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. O N P E B W IJ S. Tot leeraar in do wiskunde aan de electro- technische ambachtsschool te Amsterdam, is benoemd de heer dr. M. Hertogs te Middelburg. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Waarde is benoemd mpj. J. O. van Nieuwenhuijzen van Goes. De heer P. Rinders te Hoek is benoemd tot onderwijzer te Naaldwijk en te Loosduinen. Tot onderwijzer aan de openb. school te Domburg is benoemd de heer M. A. Romijn te Vroomshoop. Overgangs-examen Winterlandbouw- school te Goes. Bevorderd van de le klasse naar de 2o vijf van de zes leerlingen, n.l. F. H. Snijder van Houtrakpolder, A. C. van Hoorn van Kapelle, P. Lindeobergh en E. Lindenbergh van Wemeldiöge en N. A. Boogert van Duivendijke. Zaterdag 12 April had ten overstaan van den inspecteur Van Hoek en van de Commissie van Toezicht het eindexamen plaats van de Winterlandbouwschool te Goes. Aan alle leerlingen van het tweede studiejaar werd het diploma uitgereikt, n.l. F. de Roo te Biezelinge, M. J. Gast te Duivendijke, J. Scheele te Goes, F. C. M. de Ridder te Terneuzen. G. G. Maris te Wissenkerke, M. J. Klompe te Serooskerke (Sch.), J. J. van Nieuwenhuyzen te 's Heer-Arendskerke, I. de Wilde te St.-Maartensdijk, J. Philipse te Middelburg. De inspecteur gaf zijne groote tevredenheid te kennen over de vorderingen der leerlingen, waarna nog het woord werd gevoerd door den heer Hanke, voorzitter der Commissie van Toezichtden secretaris, den heer Kakebeeke en door één der leerlingen. Mag men het niet vreemd noemen, dat op eene enkele uitzondering na alleen leerlingen uit Zeeland de inrichting bezoeken Waarom ontbreken de Zuid-Hollandsche eilanden en de bouwstreek van Noord-Brabant geheel? Post en Telegrafie. Tot brievenbesteller te Sluis, voor de wijk Hoille, is benoemd P. Bauer te St.-Anna ter Muiden. Ingezonden Stukken. Oüwerkerk, April 1902. Mijnheer de Redacteur Wilt UEd. zoo goed zijn het onderstaande in uw blad op te nemen als Ingezonden Stuk? Alhoewel geen lezer zijnde van het blad, De Baanbreker genaamd, kreeg ik heden toch zulk een blad in handen. Daarin vond ik in de eerste plaats een stuk te lezen met het opschrift«Ouwerkerk's Burgervader". In bedoeld stuk wordt er op gewezen, dat er in deze gemeente weinig misbruik gemaakt wordt van sterken drankik geef dat vol- j komen toe. Nu wordt er door de socialisten uit deze gemeente in dat stuk uitgeweid, dat onze achtenswaardige burgemeester op den dag, dat hij zijn 30-jarig ambtsfeest vierde, aan de inge zetenen van Oüwerkerk bekend maakte, dat m elk ingezetene boven de 16 jaar in beide her bergen iets kon gebruiken. De mannen mochten elk 15 cent in iedere herberg verteren, en de vrouwen ieder 20 cent; ik geloof, dat daarin geen oorzaak te vinden is om onzen burge meester alzoo met den naam te bezoedelen, dat hij het gebruik van sterken drank wil bevorderen. Dat er des avonds door het jonge volk gedanst en plezier gemaakt werd, dat is alleen, omdat men blijde was, dat onze burgervader zoo een langen tijd als hoofd der gemeente mocht werkzaam zijn. Wat mij verwondert, is, dat de socialen daartegen opkomen, terwijl toch de meesten van hen al spoedig in de weer waren om het J hun toekomende te halen, en die er zelf niet om kwam, liet zijn vrouw het halen in een fleschje. Zie, mijnheer de redacteur, dat is iets, wat ik al zeer aardig vind: eerst van de gelegenheid profiteeren en dan verachten. Het tweede stuk was geteekend //Leerplicht en schoolgeld". Ja, mijnheer de redacteur, het is wederom gemunt op onzen burgervader, zooals de socialen hem noemen. Er is in deze gemeente ook een afdeeling van de S. D. A. P., zooals u ook wel zult weten; aan een lid dier afdeeling nu werd bekend gemaakt uit naam van den burge meester, dat hij zijn dochtertje niet meer op de school kon toelaten, omdat het schoolgeld over 1902 nog niet betaald was. Nu wordt er door de socialisten op gewezen, dat het niet betalen van het schoolgeld voort komt uit onvermogen, maar elk, die weet, wat die huisvader verdient, en die niet tegen onzen burgemeester gekant is, moet erkennen, dat de burgemeester gelijk heeft, want die huisvader verdient meer dan vele anderen, die ook een groot huishouden hebben. Het is waarlijk te bejammeren, dat onze burgemeester op zijn ouden dag zoo door sommige ingezetenen wordt aangevallen, maar ik geloof, dat het hem weinig zal deren. De Baanbreker zal met zulke stukken niet veel eer inoogsten. En hiermede mijn dank voor de verleende plaatsruimte. EEN ARBEIDER.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2