haver gezaaidook erwten, boonen en aard appelen zullen meer dan anders verbouwd worden. Sirjansland. Door het voortdurend ongun stige weêr is er nog weinig aan het veldwerk gedaan. Haver staat er een weinig boven den gronduienzaad is er nog iets uitgezaaid aardappelen zijn er een weinig gepoot, doch de meesten moeten nog gepoot worden. Suiker bieten zullen in onze gemeente dit jaar lang niet zooveel uitgezaaid worden dan verleden jaar. De lage prijs is daarvan natuurlijk de oorzaak. Bij de landbouwster mejuffrouw de weduwe J. v. d. Bijl werd Zaterdag j.l. een proef genomen met de aardappel-pootmachine, ingevoerd door de heeren Gebr. Polak van Vlissingen. Vele belangstellende landbouwers waren er bij tegenwoordig. Weer een nieuwe uitvinding op landbouwgebied! Stavenisse, 5 April. Heden (Zaterdag middag) werd alhier de openbare les gehouden op den landbouwcursus, die geleid wordt door den heer M. J. Waale van Nieuwerkerk. Begonnen met 15 leerlingen, eindigde dit eerste cursusjaar met 13 leerlingen. De commissie van toezicht en verscheidene ouders en belangstellenden woonden deze les bij. Uit de verschillende antwoorden bleek duidelijk, hoe de leerlingen de lessen gevolgd hadden, en op welke wijze de heer Waale zijn taak opgevat heeft. Bij monde van den voorzitter werd door de commissie den wensch uitge sproken, dat de leerlingen het volgende studie jaar weder met denzelfden ijver de lessen zullen bijwonen, zoodat allen in het bezit van het diploma zullen komen. Natuurlijk werd den heer Waale dank betuigd voor zijn leiding, en de commissie en het gemeente bestuur voor wat ze in het belang der zaak gedaan hadden. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Door het bestuur van den Oranjepolder te Biervliet is het in ons vorig nummer ver melde werkhet leggen van een grintbaan in de Oudelandsche straat en op den Geer- truidendijk (zonder bijlevering van onderhouds- grint), gegund voor f 8862.60 aan den heer J. de Ruijsscher te Biervliet. Wissenkerke. Bij de verleden week gehouden aanbesteding voor het vervoer der grint voor deze gemeente werd aannemer de heer Jan de Looff te Geersdijk voor die van de haven Geersdijk voor 70 cent per M3 en voor die van de haven Camperland de heer P. Gillesse voor 60 cent per M3. Brouwershaven, 4 April. Heden is ten overstaan van den notaris Van Nouhuys te Zierikzee, ten verzoeke der erfgenamen van M. Arnold, openbaar verkocht: het huis en erf in de Nieuwstraat, sectie C. No. 1079, voor f 425. Naar men mededeelt, is het maken van de aardebaan enz., door de vennootschap Stoomtram HulstWalsoorden, den 25 Maart j.l, te Hulst aanbesteed, aan de laagste inschrijvers, de heeren Swets te Sliedrecht en A. Smits te 's-Bosch gegund. Verder verneemt men, dat in de volgende maand de aanbesteding zal plaats hebben van het rollend materiëel en zoo mogelijk half Augustus de lijn in exploitatie zal worden gebracht. Burgh, 5 April. Uitslag der heden alhier gehouden aanbesteding van het herstelde vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1903 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- werken aan de waterkeering van den calami- teusen Burgh- en Westlandpolder. Raming f 6367,935. Ingeschreven door de heeren: M. Kleppe te Scherpeniase voor f 6479, C. Bolier u Bruinisse u 6420, L. van de Velde t, idem n 6375, F. van der Hulle Oosterland 6350, P. van der Linde Eikerzee u n 6267, P. Romeijn Burgh 6259. BBC HTHZAKEN. De officier van Justitie te Zierikzee ver zoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Johannes Marinus Waller, geboren te Zierikzee 24 Juli 4868, arbeider, laatst wonende te Zierikzee, afgeschreven uit het bevolkingsregister 25 September 4897 te 's-Gravenhage, aan wien een gerechteljjk stuk moet worden uitgereikt. Tegen de vroegere onderwijzeres te Opsterland, die beschuldigd wordt van diefstal van turf uit de school, is voor de rechtbank te Heerenveen 7 dagen gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te Groningen behandelde Donderdag de zaak tegen den geschorsten deurwaarder K., beschuldigd van verduistering. Hij zou, behalve enkelo kleinere bedragen, hem terhandgesteld met opdracht tot uitkeering aan anderen, verduisterd hebben een bedrag van bijna f 4700, zijnde het totaal der koop penningen van een boelgoed, door hem in Maart 4901 te Ezingi gehouden. Eisch 48 maanden. De toegevoegde ver dediger vroeg ontslag van rechtsvervolging. KEBKN1EUW». Ü8. J. Ossewaarde te Grand-Rapids, N. A., is door den President der N. A. Republiek aangesteld tot veldprediker bij 't leger van de Vereenigde Staten, met den rang van kapitein en op een jaarwedde van 4500 dollar. De senaat van Michigan bekrachtigde deaaostelling en ds. Ossewaarde nam haar aan. ON 1> E K W IJ 8. Tot onderwijzer aan de openbare school te Eede is benoemd de heer C. A. van de Bilt te Koewacht. Door den heer dr. H. J. F. A. Wansinck is eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van leeraar aan het gymnasium te Middelburg. Benoemd tot bewaarschoolhouderes en onderwijzeres in de fraaie handwerken te Wirdum (gemeente Leeuwarderadeel) mej. A. de Jong te Haamstede. Geslaagd bij het examen voor de toe lating aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Middelburg de jongeheer N. de Vin te Haamstede. Voor de betrekking van directeur der Ambachtsschool, tevens directeur der Burger- Avondschool te Middelburg, respectievelijk op jaarwedde van f 4600 en f 800, hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. Onder den Bond van Ned. Onderwijzers is een stemming gehouden over het door het hoofdbestuur gedane voorstel, om aan den te Apeldoorn ontslagen onderwijzer M. Zwaagdijk tot opzeggens toe uit do weerstandskas een steun van f 550 'sjaars te verleenen. Het voorstel is met bijna algemeene stemmen aangenomen. Aan de rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg zijn tot kweekelingen benoemd J. A. L. Krüss, 's-Gravenhage, H. Bezemer, Bergambacht, H. A. Rotte, Ellewoutsdijk, W. H. Padmos, Ouwerkerk, N. W, de Vin, Haamstede, E. C. van Bellen, Dordrecht, C. J. Daane, Veere, M. A. van Dien, Vlissingen, A. C. Abrahamse, Vlissingen, J. II. Visser, Retranchement, J. Malepaard, Ierseke, J. Rijlaarsdam, Utrecht, J. C. Kraak, Den Bommel, C. P. Amelunxen, Biervliet, G. J. Molhoek, Ellewoutsdijk, J. M. Nagtegaal, Melissant, J. Verburg, Borssele, A. Over- beeke, Oucle-Tonge, D. J. van der Zande, Melissant en J. de Jonge, Hoedekenskerke. Mej. P. J. Noteboom, onderwijzeres te Heenvliet, is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de rijks-normaallessen aldaar. Oosterland. Voor de betrekking van tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school alhier hebben zich vier sollicitanten aangemeld; voor die van onderwijzer met hoofdacte en 23-jarigen leeftijd aan diezelfde school geen. Post en Telegrafie. Met ingang van 46 April a.s. is aan het post- en telegraafkantoor te Terneuzen geplaatst de commies der posterijen 2e klasse A. I. J. Schmalhausen, van het postkantoor te Arnhem. Gemengd Nieuws. De afschaffing der Staatsloterij wordt door de N. R. Ct. aanbevolen. De argumen ten der voorstanders: dat on2ë rijksfinanciën dit middel niet kunnen missen, dat zij van verderfelijker kansspel afhoudt, acht het blad steekhoudend, noch waar. De Ned. Staats loterij is inderdaad ook niet minder gevaarlijk en minder schadelijk dan andere loterijen. Iemand, die alle loten van één loterij voor zich zelf opkocht, zou betalen f 4,470,000 en terugkrijgen f 4,430,475; derhalve verliezen f 339,825. Deed iemand een geheel jaar bij elke loterij dezelfde nadeelige operatie, dan zou hij dus verliezen f 4,019,475. Dat is dan ook het bedrag, dat de staat jaar op jaar aan de spelers zou verdienen, indien bij Diet uitbetaalde aan de collectanten. Deze verdienen echter (met inbegrip van het deel, dat zij aan de debitanten afstaan) per loterij f 426,000 of per jaar f 378,000, waardoor voor den staat per jaar overschiet f614,000. Dat een zoo groot deel van de winst niet in de staatskas terecht komt, maar in de beurzen van tusschenpersonen, is een reden te meer om aan het staatsspel een einde te maken. Belastingen, waarvan naar de verhouding van de som, door de burgers opgebracht, het kleinst percentage als netto staatsinkomst wordt geboekt, moeten tot de meest schadelijke worden gerekend. Het rijk speculeert niet alleen op de speel zucht, maar ook op de onkunde van zijn burgers. Begrepen dezen hun belang goed, dan zouden zelfs de speelzuchtigsten onder hen aan een loterij, waarbij de winstkansen zoo ongunstig zijn, niet meedoen. Maar de enkele hooge prijzen, en meer in het bijzonder de honderdduizend, benevelen het verstand. Besluit men morgen aan den dag nog de helft meer loten uit te geven, maar in het aantal prijzen geen verandering te brengen, en alleen den prijs van f 100,000 tot f 500,000 te verhoo- gen, zonder eenigen twijfel zou de lust om mee te spelen nog veel grooter worden, ofschoon de winstkansen nog veel ongunstiger zouden zijn dan thans. Eén van allen moet toch den hoogsten prijs trekken, zegt het domme publiek, en waarom, vraagt de door hartstocht verblinde speler, zou ik niet even goed de gelukkige kunnen zijn als iemand anders/ Op die speelzucht en op die onkunde te speculeeren acht de N. Rolt. Ct. een den staat onwaardig bedrijf. Werkstaking te Enschedé. In eene Zaterdag gehouden vergadering van uitgeslote- nen is besloten aan de firma Van Heek te verzoeken, zoo lang de uitsluiting duurt, een kleine wekelijksche tegemoetkoming uit te betalen, daarvoor aanvoerende dat de firma tot uitsluiting was overgegaan om niet gedeeltelijk to werken, wat evenwel tooh geschiedt met de vaste arbeiders. Voorts gaven zij te kennen dat zjj in gedrukte omstandig heden verkeeron. Een meisje, dat in Kremersmaten werk had met machinespoetsen, werd door verschillende personen bij het gaan naar de fabriek gemolesteerd, tengevolge waarvan zij haar werk heeft neergelegd. Een wever, door den brand der fabriek van de firma Jannink zonder werk, begon Zaterdagmorgen in de dekenweverij der firma Van Heek en Co. te werken. Te 42 uur huiswaarts keerende, werd hij achtervolgd door oenige stakers en uitgeslotenen, die voor zijn huis bleven post vatten en hem weer geleidden naar do fabriek. Toen groeide do menigte tot 300 a 400 man aan. De politie was genoodzaakt de Oldonzaalscho straat af te zetten. Bij de fabriek werd hij door onge veer 400 a 500 man uitgejouwdook daar was politiemacht aanwezig. Onder gejoel ging hij de fabriek binnen. Lichting 4895. Omtrent de in de laatste dagen besproken vraag of de verlof gangers der lichting van 4895 wel of niet onder de wapenen zullen worden geroepen, wordt van bevoegde zijde het volgende gemeld Uit de begrootingsstukken voor dit jaar is duidelijk en klaar te zien, dat het in de bedoeling ligt van de Regeering om dit jaar allo verlofgangers der lichting van 4895 onder de wapenen te roepen, die in het volgend jaar hunnen verderen zevenjarigen dienst bij de landweer zullen moeten vervullen, dat zijn derhalve de miliciens bij de regimenten infanterie, hospitaalsoldaten, vesting-artillerie, pantserfort- artillorie, ponteniers en genietroepen. Werd onder de vroegere wet de oudste lichting in het volgend voorjaar ontslagen, thans moet zij nog zeven jaar dienst doen bij de landweer, 't Is dus natuurlijker, dat men in het laatste jaar van den dienst bij het leger hunne militaire vaardigheid nog eens opfrischt, teneinde zekeren graad van de landweertroepen te waarborgen. Tegenover de niet geringe bezwaren om op ouderen leeftijd nog voor een maand uit bun werkkring te worden geroepen, staat echter, dat althans art. 443 der Militiewet 4901 de bevoegdheid geeft om in gevallen, waar dit noodig is, geldelijke vergoeding toe te kennen, waardoor mogelijk leed wordt verzacht. De etikette aan ons Ilof. In den laatsten tijd doen allerlei verhalen over ons Hof, meestal verdichte sensatie-berichtjes, in de buitenlandsche pers de ronde. Ditmaal echter vinden wij in de Voss. Ztgvan den Amsterdamschen correspondent van genoemd blad afkomstig, een verbaal over de etikette aan ons Hof, voorafgegaan door een be- schouwinkje over ons parlementair stelsel, dat te aardig bedacht is, om het onzen lezers te onthouden Zooals men weet", schrijft die correspondent, wiens geloofsbrieven wij niet kennen, x>behoort het Koninkrijk der Nederlanden tot die Staten, waar men het parlementair systeem het zuiverst vindt uitgedrukt. De vorming van een kabinet is daarom ook niet een zaak van de Kroon, maar wordt aan den erkenden leider van de meerderheid der volksver tegenwoordigers opgedragen maatschappelijke positie, hooge geboorte en andere ^natuurlijke en sociale voorrechten" spelen bij het bezetten van een miniBteriëelen zetel in het geheel geen rol en als de minister van Buitenlandsche Zaken dikwijls tot den Nederlandschen adel behoort, is dit óf toevallig óf het gevolg van het bekende feit, dat de adel zich bij voorbaat aan de diplomatie wijdt. Natuurlijk is ieder minister »hoffahig" en even natuurlijk is het volgens Nederlandsche begrippen, dat ook de vrouwen en dochters der ministers tot hoffeesten uitgenoodigd worden, al daalt de stamboom der ministers ook tot de laagste volksklasse af. Met den tegen woordigen ministerdr. Abraham Kuyper, heeft het strenge, onver biddelijk calvinisme de macht in banden gekregen en ook de meest verbitterde tegenstander van de tegenwoordige regeering zal den tegenwoordigen premier niet kunnen verwijten, dat hij ook maar in het geringste in zijn doen en laten is afgeweken van het doel, waarvoor hij vroeger als eenvoudig predikant en later als journalist heeft gewerkt en gestreden. Dr. Kuyper is weduwnaar, heeft echter 2 groote dochters, die volgens de positie van hun vader «hoffabig" zijn en daarom voor het eerste groote hofbal van dit jaar ook de gebruikelijke uitnoodiging ontvangen hebben. Ook aan het Nederlandsche Hof schrijft de etikette voor, dat de dames gedecolleteerd moeten verschijnen en de streng calvinistisch opgevoede dochters van den minister richtten daarom tot de opperceremoniemeesteres van de Koningin een brief, waarin zij met alle bescheidenheid meedeeldendat zij niet gedecolleteerd verschijnen zoudendat dit echter, naar zij hoopten, geen beletsel zou zijn om aan de Koningin voorgesteld te worden. De opperceremoniemeesteres antwoordde de dames trotsch, dat van de etikette niet afgeweken kon worden en dat zij de noodzakelijkheid, dat de beide dames Kuyper aan Hare Majesteit voorgesteld moesten worden, niet kon inzien. Papa Kuyper stak den brief, zonder een woord te zeggen, in zijn zak en legde hem den volgenden dag, na afloop van zijne ambtelijke bezigheden bij de Koningin, aan deze voor. H. M. moet over don hoogen toon der opperceremoniemeesteres zeer verontwaardigd geweest zijn en gaf in den loop van het onderhoud te kennen, dat Zij, zoowel als Hare Moeder, eveneens onder de levens opvattingen van deze hofcamarilla te lijden had, verklaarde echter, dat zij in de kleeder dracht bij de bestaande etikette geen verandering kon brengen, maar beloofde dat zjjne boide dochters volledige voldoening zouden krijgen. Den volgenden dag na het hofbal, waarop zij natuurlijk niet waren verschenen, ontvingen zij van de Koningin een intieme uitnoodiging voor de thee en inderdaad hebben de beide doohters van don vroegeren journalist volle drie uren, terwijl de opperceremoniemeesteres in de voorkamer met het overige bedienden- personeel op het teeken van de Koningin moest wachten, met de Koningin gepraat, die ton slotte hartelijk afscheid nam van de beide dochters van den minister en haar zelfs tot aan de trap begeleidde. Het was in de Hof- en adellijke kriDgen in Den Haag een ware revolutionnaire en wereldschokkende gebeurtenis, maar de Koningin heeft schitterend woord gehouden, want de opperhofmeesteres, een geboren gravin, heeft de terechtwijzing gekregen, die zij verdiende". De Indische loopeend. Onder dien naam is een eendenras bekend, dat wegens zijne groote huishoudelijke waarde meer alge meen verdient gehouden te worden, dan wel het geval is. Of de bijvoeging Indische wel recht van bestaan heeft, is zeer de vraagde nasporingen, in de laatste jaren dienaangaande gedaan, hebben er niet toe geleid, dat men die vraag bevestigend kan beantwoorden, en meer en meer wint het vermoeden veld, dat we hier slechts weder met een reclame-naam te doen hebben. Den naam loopeend verdient het ras echter ten volle, want de loopeend heeft in hare beweging over den grond niets van de andere eendensoorten, zij sleept zich niet moeilijk en waggelend voort, doch loopt werkelijk en tamelijk snol ook. De groote waarde vaD de loopeenden zit ten eerste in hare gehardheid; van buiten gewone zorgen bij de opkweeking ia geen sprakezij groeien even gemakkelijk, zoo niet gemakkelijker op dan de gewone huis eenden, en zijn binnen het half jaar volwassen en aan den leg. Ten tweede zijn ze onvermoaide voeder- zoeksters; als ze vrij kunnen rondloópen, voorzien ze voor de grootste helft in hun ondorhoud. Ten derde zijn het de beste eierleggers, die men zich onder do eenden kan denken, en zij steken in dat opzicht de allerbeste hoenderrassen naar do kroon exemplaren, die 200 eieren per jaar geven, zijn geen zoo groote zeldzaamheid, en menig houder van dit ras verzekert, dat zij op den leeftijd van 4 a 5 maanden beginnen te leggen, in den ruitijd een poosje ophouden, en dan opnieuw beginnen om den geheelen winter door te leggen. Bizonder vloeschrijk zjjn de loopeenden niet, doch haar vleesch is fijn en bizonder sappig. Voor hen, die niet over water, en slechts over een beperkte ruimte te beschikken hebben, zijn de loopeenden eveneens zeer aan te bevelenop de bevruchting der eieren is dat van geen invloed, omdat deze dieren wegens hun vurig, levendig temperament en gemakkelijke bewegingen op het land oneindig beter paren dan de zware, logge en flegma tieke rassen. Dat eenden, die zoo uitstekend leggen, niet veel broedsch worden, ligt voor de handof dit nu echter juist een nadeel is? Voor de eier- en vleesch productie maakt het al bitter weinig uitwelke kleur en teekening deze dieren hebben, en daarin is dan ook waarlijk niet weinig verschil op te merken. We zagen ze reeds van allerlei kleur, zeer onregelmatig bij bont af; ook draagt deze door haar dikken kop wel het teeken van kruising met een andere soort. Doch ook de sportdierenfokkers hebben de loopeend tot onderwerp hunner studie en proefnemingen, en voor deze is een bepaalde standaard noodig. We twijfelen niet, of zij zullen met belangstelling kennisnemen van den, door de club van watervogelfokkers in Engeland opgestelden Standaard der Ind. Loopeenden. Kop, oogm en snavel. Kop fijo en vlak, de oogen hoogstaand. Snavel aan de basis krachtig, zoo recht mogelijk aan den schedel aangezet, op een lange wig gelijkend. De kleur van den snavel is bij jonge dieren geel; bij toenemenden ouderdom begint er zich aan de basis een groene streep te vertoonen, dijkwijls vergezeld van groene vlekken, welke langzamerhand in aantal en grootte toenemen; totdat bij een-jarige exemplaren de geheele oppervlakte van den snavel groen is. De punt ziet men het liefst zwart. Kopteekening. Kop en wangen moeten zoo mogelijk dezelfde teekening hebben als de rompeen korte witte streep moet de kop van de wangteekening scheiden, en ook moet een ongeveer 3 m.M. witte streep de grens vormen tusschen de kopteekening en de basis van den snavel. Ilals. Zoo laDg en dun mogelijkvolkomen wit van den kop tot de borstteekeniDg, welke ongeveer 4 c.M. van de basis van den hals begint. Romp. Lang, smal, zacht en glad bevederd de borst niet vooruitstekend. Poolen. Ver naar achteren geplaatst, zoodat het dier in staat is, het lichaam reohtop te dragen; donkergeel van kleur. Rompteekening. Welke kleur deze eenden ook mogen hebben, de dekveeren moeten altijd gelijkmatig van kleur zjjn, uitgezonderd de staart van den woerd, die donkerder is. De kleur der borst moet in het midden tusschen de punt van het borstbeen en de pooten door een scherpe lijn begrensd worden. De schouders, de vleugeldekveeren en staart moeten dezelfde kleur hebben als de borst; de rngteekening moet, van boven gezien, hartvormig zijn. Vleugels en borst wit, met uitzondering van een onbepaalde, gekleurde vederpartij, die van de basis van den staart naar de schenkels loopt. Reebruin en grijs zijn de meest gewilde kleuren. Het gewicht msg bij woerd noch eend 4£ pond te boven gaanhet beste gewicht van een één-jarigen woerd is 4 a 4£, dat van een eend 3^ pond. 75 c.M. kan als eon goede lengte voor een woerd worden beschouwd, die niet meer dan 5 pond weegt, terwijl 65 c.M. als eene goede lengte voor een eend van 4 pond geldt; grootere lengte bij niet meerder gewicht als aangegeven is, verhoogt de waarde der dieren. Het ligt in de natuur van de echte Ind. loopeend, om te loopen zonder te waggelen, zooals de meeste andere eendenrassen doen aangezien dit karakteristieke kenmerk alleen is waar te nemen, wanneer de eenden zich in eene loopruimte bevinden, kan er in eene tentoonstellingskooi niet over geoordeeld worden. Fouten, die eene bekroning uitsluiten: blauwe spiegels op de vleugels, bleekgekleurde borst, horizontale houdiDg van het lichaam, ontbrekende of slecht ontwikkelde slagpennen, hangende vleugels, scheve staart of andere misvormingen. Geen Engelschen. De beroemde Fraosche schilder David was één der grootste vereerders en getrouwste aanhangers van Napoleon I, dien hij op vele veldtochten ver- Er zijn vele schilderijen van veldslagen en tooneelen uit 's Keizers leven van David's hand, welke in het Louvre-museum worden bewaard. Toen de Verbondenen in 4814 Parijs binnentrokken, werd David met een groot aantal gelijkgezinden verbannen. Hij begaf zich toen naar Brussel, waar hij een geheele reeks voorstellingen uit de nieuwste Fransche geschiedenis schilderde. Na den slag bij Waterloo kwam bij den hertog van Wellington de wensch op zich door David te laten schilderen. Hij begaf zich met zijn gevolg van generaals en adjudanten naar het atelier van den schilder. David was rustig bezig met schildereneen penseel in de ééne, een palet met verf in de andere hand, een grijze, breed overhangende muts op het hoofd, een jasje vol vernis- en verfvlekken aan het lijf, een oude das om den hals en oude, afgetrapte vilten pantoffels aan de voeten, kortom, hij was zoo eenvoudig mogelijk gekleed. Zijn vrouw kwam binnensnellen, en vertelde hem zeer onthutst, dat de hertog van Welling ton met zijn gevolg vóór de deur stond, en hem wilde spreken. »Laat hem binnenkomen", antwoordde David bedaard, zonder een oog van zijn werk af te wenden. Maar zijn gelaat betrok, toen hij den naam van den Engelschen veldheer, den vijand van zijn hoog vereerden Keizer, hoorde. Wellington trad met zijn officieren de kamer binnen, en de schilder bleef rustig door werken. Na eenigen tijd wendde hij eindelijk het hoofd een weinig naar de bezoekers, en vroeg, zonder van zijn stoel op te staan 3>Met wie heb ik het genoegen te spreken, heeren ïlk bon de hertog van Wellington", ant woordde één der bezoekers. •En wat is er van uw dienst?" vroeg de kunstenaar met ijzige bedaardheid, en zonder zich eenigszins te laten imponeeren door dien klinkenden naam. »In de eerste plaats wenschte ik een zoo beroemden man als gij zijt te leeren kennen", zei de hertog, verwonderd over het vreemde gedrag van den schilder. »En dan zou het mij zeer aangenaam zijn, als gij, die het portret- van Napoleon hebt gemaakt •Van Keizer Napoleon wilt gij zeggen!" viel David hem met fonkelende oogen in de rede, terwijl hij bij den naam Napoleon zijn muts afnam. »Ja", vervolgde Wellington, »het zou mij zeer aangenaam zijn, als gjj ook een portret van mij zoudt willen schilderen". David zag den hertog met een beleedigenden blik aan, en zei: •Mijnheer, ik ben historie-schilder". »Ja, dat weet ik", antwoordde Wellington, »en ik ben ook geen romanheld. Gij hebt door uw penseel het gelaat van den dien grooten man verheerlijkt", ging hij voort, op het portret des Keizers wijzend, »en ik zou er veel prijs op stellen ook door u geschilderd te worden". •Mijnheer", antwoordde David, »ik heb u reeds gezegd, dat ik historie-schilder ben, en daarenboven schilder ik geen Engelschenl" De laatste woorden stiet hijzijn zelf- beheersching verliezend, heftig uit. Daarop ging hij zonder complimenten weder naar zijn ezel, en schilderde rustig voort, als was er niemind anders meer in de kamer. Do hertog van Wellington ging zwijgend heen. Dat was de grootste vernedering, die de trotsche veldheer in zijn leven onderging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2