ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 8 April 1902. (Z i o x* i li. z e e s c h. e C o u r a n "t). 58ste JAARGANG. No. 7676. Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., "bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Guano in den tuin en in den boomgaard. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur /v- j. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbënkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer IS cts. Ontvangen model 1902. Poststraat. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zisrjkzek maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente, in zijne Vergadering van den 24 Maart 1902, vastgestelde Instructie voor den Vilder van beesten in deze gemeente. Zierikzee, den 5 April 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland. Amsterdam, 4 April. De metselaars, opper- en sjouwerlieden zijn genegen in te gaan op het voorstel der patroons tot benoeming eener onpartijdige commissie tot onderzoek der grieven en welker uitspraak bindend zal zijn. Zij wenschen dan dat de patroons 4 leden zullen benoemen, een der vier gekozen door de opperliedenvereeniging »Nieuw Leven", die dan den voorzitter zou assumeeren. Voor een bindend besluit zal dus 6 stemmen, vereischt worden, terwijl het onderzoek zal loopen over de loontarieven van i900. Zij verlangen vóór of op Zaterdag antwoord op deze voorwaarden. 's-Gravenhage4 April. De heeren Wolmarans en De Bruyn gingen heden uit de residentie naar Utrecht om president Krüger verslag te doen omtrent de reis naar Amerika, waarvan de heeren Wessels en Wolmarans dezer dagen zijn teruggekomen. Zierikzee, 7 April. Wij waren heden in de gelegenheid een treemolen in oogenschouw te nemen, die geheel en al in de werkplaatsen van den heer K. HusonSt.-Domusstraat alhier, vervaardigd is. 't Is een knap stuk werk, dat den heer Huson tot groote eer strekt. De treemolen, die door één paard gemakkelijk in gang gebracht, en daarin gehouden kan worden, dient voornamelijk voor den landbouwenden stand, om bijvoorbeeld een dorschmachine in beweging te brengen. Hij is dus een beweegkracht, evenals de stoommachine. De door den heer Huson vervaardigde treemolen is zóó ingericht, dat hij noch voor den mensch, noch voor het werkende paard eenig gevaar oplevert. Wij raden belanghebbenden aan dezen treemolen eens te bezichtigen. Naar wij met veel genoegen vernamen, is hij door het comité der Zierikzeesche Paardenlotenj ten behoeve van de loterij aangekocht. Met dezen belang rijken aankoop is de waarde van deze loterij, die ook dit jaar wederom prachtige prijzen heeft, niet weinig verhoogd. Zaterdagavond werd door den heer Chambly in de Concertzaal alhier een, zooals het op het op het programma luidt, d groote mysterieuse voorstelling" gegeven. De zaal was niet vol. Vermoedelijk had de betrekkelijk hooge toegangsprijs menigeen weerhouden deze voorstelling bij te wonen. Yeel, wat wij zagenwasalhoewel niet nieuwtoch interessant. Aandacht trokken »de geheim zinnige sarcophaag", waaruit bij opening een dame te voorschijn kwam, alhoewel de sarco phaag ten aan8chouwe van het publiek goed gesloten ledig was bevonden en geen dubbelen, bodem bevatte: en het gebonden medium, voorgesteld door Madame Marguerite Chambly. De handen van deze dame werden door twee heeren uit het publiek stevig gebonden, en de knoopen door hen verzegeld. Haar voeten werden door den heer Chambly eveneens goed gebonden. Toch slingerde zij uit het kabinet allerlei voorwerpen op het tooneel, ontdeed zelfs eon geblinddoekten met haar in het kabinet opgesloten heer uit het publiek van zijn jas, alsof zij hare handen vrij tot haar beschikking had. Niet minder aandacht trokken »de vliegende tafel", die alleen door de bloote aanraking met de hand in de lucht zweefde, en »de geheimzinnig, zeven maal verzegelde brief', waarin een door iemand uit het publiek aangegeven versregel stond op geschreven, en zelfs afgedrukt. Yooral met het laatste kunststuk oogstte de heer Chambly veel bijval. Het is heden dertig jaren geleden, dat de heer A. Cappon, in het vorig jaar na het overlijden van den inspecteur van politie Lecluse als hoofd-agent hier aangesteld, tot j politie-agent te dezer stede werd benoemd. Die benoeming greep plaats in 1872, onder burgemeesterschap van wijlen mr. B. C. Cau, zoodat deze burgemeester zijn vijfde burger vader is. Hij was toen 24 jaar en kwam pas van dienst. Heel wat is in die dertig jaar over zijn hoofd heengegaan. Als zijn lippen wilden spreken, zouden zij heel wat te vertellen hebben. Maar daar hij slechts praat als de dienst het eischt, zoo is hij in den regel potdicht. Yan zijn ambtsplicht had hij, dit kan eershalve van hem gezegd worden, steeds een zeer ernstige, conscientieuse op vatting. "Wij hopen den heer Cappon nog vele jaren als hoofd-agent hier werkzaam te zien. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de per advertentie aangekondigde openbare vergadering der antir-rev. kiesvereeniging ïNederlaod en Oranje" alhier. Ook voor dames werd deze vergadering toegankelijk gesteld, nadat de wensch daartoe aan het bestuur was kenbaar gemaakt. Zooals Het Volk bericht, komt de socialist Hermans van Rotterdam tegen den spreker, ds. Rudolph, debatteeren. Het belooft dus een belangrijke avond te worden. Het Middelburgsch Dames-Comité heeft sedert de vorige opgave voor de Boeren- I krijgsgevangenen en de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen ontvangen in gelden f 3432.25, makende met de vorige opgaven een totaal ontvangsten van f 66743.61 f tot 31 Maart 1902. De gezamenlijke waarde der goederen, in Maart verzonden, bedroeg f 1850. Te Ylissingen is de tram-omnibus-dienst geopend tusschen de stad en de buitenhaven. Burgh, 7 April. Ook te Haamstede heeft Vrijdagavond de alhier vertoevende vroegere bewoner van den Oranje-Vrij staat een lezing gehouden in zake den toestand in Z.-Afrika, in verband met don daar heerschenden oorlog. De Harmonie //Witte van Haamstede" speelde de Volksliederen. Voor de Vrouwenkampen werd pl. m. f 12 ingezameld. Oosterland. Zondagavond j.l. trad in de Ned. Herv. Kerk alhier op de heer Hubregtse, Zeeuw van geboorte, die gedurende meer dan 19 jaren in Zuid-Afrika woonde en tengevolge van den oorlog met zijn gezin in een concen tratiekamp werd opgesloten. In het kamp bezweek zijn vrouw. Hij kreeg van de Engel- schen vergunning op parool met zijn kinderen te vertrekken naar Nederland. Einde Januari kwam hij in zijn oude Vaderland aan. Omdat hij de ellende der concentratiekampen bij ervaring kent, gevoelt hij zich gedrongen zijn tijd te gebruiken in het belang der lijdende Boerengezinnen. Hij is reeds opgetreden te Retranchement, Schoondijke, Ritthem, en Zon dagavond gaf hij ook hier zijn indrukken weer over land en volk en over de ellende in de concentratiekampen. Met aandacht volgde de talrijk opgekomen schare den spreker, die, na zijn toespraak, vriendelijk bedankt werd door den predikant dr. Smit. De collecte bedroeg f 16.43, welke som door den Kerkeraad overgemaakt is aan de Vlis- singsche Afdeeling van het Christel. Boeren- comité, met welke Afdeeling de heer Hubregtse in verbinding staat. Stavenisse, 5 April. Vrijdagmorgen voer het vaartuig »de twee gebroeders", schipper M. v. Keulen van St.-Maartensdijk, bestemd naar Rotterdam en geladen met aardappelen, hier voorbij en door het onstuimige weêr sloeg het vaartuig om en zonk. De bemanning, vader en zoon, werden door een aankomende sleepboot gered. Kleeren en geld werd er bij verloren. Vaartuig en lading waren Scherpenisse, C April. Met ingaDg van 7 April is tot conducteur op de Westland- sche stoomtram 's-GravenhageNaaldwijk be noemd de heer J. J. Geluk alhier. Kortgene, 4 April. Bij de heden alhier gehouden verkiezing voor een lid van den Raad dezer gemeente zijn candidaat gesteld de heeren J. J. Hendrikse, D. Kalle waard, J. de Korte en C. Schippers Kz. Op een daarvoor gunstig gelegen terrein is men hier druk bezig een schietbaan aan te leggen. Wij vernemen, dat er zich 38 liefheb bers veroenigd hebben om zich in de scherp schutterskunst te oefeDen. Weldra, verzekert men, zullen de wekelijksche oefeningen onder deskundige leidiDg worden aangevangen. Wissenkerke5 April. In het hotel z/Bellevue" gaf de prestidigitateur Jean Klein een uitvoering voor een welbezette zaal. Waar wij op het gebied van goochelen reeds veel zagen, moeten wij erkennen, dat de heer Klein in vingervaardigheid vele specialiteiten over treft. Zonder eenig instrument deed de heer Klein wonderlijke toeren; ook in het gedachten- lezen waren zijn proeven zeer verrassend. We kunnen bij zijn aanstaand bezoek aan de Schouwenaars, een kijkje gerust aanbevelen. Goes. In de raadsvergadering van Vrijdag avond werd officieel medegedeeld dat de gezondheidscommissie en bloc ontslag had genomen. Het bouwen van vier nieuwe woningen aan de C, Eversdijkstraat wordt aan den verzoeker, M. Buitendijk, toegestaan. Met het oog op de bepalingen der veilig heidswet zijn aan de gasfabriek noodig: een vernieuwd privaat, een verbeterd wasch- en schaftlokaal voor het personeel. Daarbij wenscht de directie eenige lokaliteit voor het uitbranden van gloeikousjes. Het aanbrengen van deze dringend noodige verbeteringen wordt toe gestaan de kosten te vinden uit den gewonen dienst of, zoo noodig, door eene leening van hoogstens f 1600. Met het verbouwen der meisjesschool wil het niet vlotten. De laagste inschrijver overtrof de begrooting met f 825. Daar de vernieuwing der scholen A en B evenwel financieel is meegevallen, zullen de meerdere kosten voor de meisjesschool wel zonder extra-leening gevonden worden. De besteding zal op een meer geschikte gelegenheid als er meer ambachtslui te krijgen zijn herhaald worden. Voor 176 honden zal f 704 belasting betaald moeten worden. Het belangrijkste uit de geschiedenis van 't muziekgezelschap »Euphonia" is zeker het bedanken als directeur door den heer J. Kooiman en het optreden van zijn opvolger den heer Anderson. Door vermindering van het aantal kunst lievende leden is natuurlijk ook het bedrag der ontvangsten verminderd, terwijl de uitgaven gestegen zijn. Versterking van inkomsten is dus gewenecht. Over 1901 hebben die be dragen f 697, en is er f 655 uitgegeven. Er is dus nog een klein batig saldo. De begrooting over 1902 is f 636. In het bestuur werden gekozen de heeren P. A. de Ligny en E. F. van Marcke. Een proef zal genomen worden, of Zondag middag-concerten, te geven in den tuin der sociëteit V. O. V., in den smaak der leden vallen. Tegen betaling van f 1 per gezin zal men het genot kunnen hebben van 3 concerten. Zondagavond-concerten in de tent op de Groote Markt werden ontraden. »Euphonia" zal meewerken aan het festival te Ginneken. Middelburg, 5 April. In de heden gehouden vergadering van het polderbestuur van Walcheren werd de begrooting voor 1902 behandeld. Ze werd ten slotte vastgesteld op een eindcijfer van f 370.934.885 in ontvangst en uitgaaf. Alhier is een afdeeling van het Christelijk Nationaal Boeren-Comitó opgericht, waartoe reeds een 140-tal leden zijn toe- De heer M. de Broekert alhier heeft belangstellenden gedurende twee dogen tegen betaling van een kleine voor de concentratie kampen bestemde entree in de gelegenheid gesteld zijn zes echte Bt.-Bernhardshonden in den kennel »Even Buiten" aan den Tramsingel in deze gemeente te bezichtigen. Naar wij vernemen, zijn van deze St.-Bern- hardshonden door den heer P. Smith photo's genomen. Van deze photo's zullen door de firma Vertraate reproducties in lichtdruk gemaakt worden, en deze als prentbriefkaart eveneens ten bate van de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen in den handel gebracht worden. Biervliet, 6 April. Door de herbergiers en bierhuishouders is tot den gemeenteraad het verzoek gericht om danstenten bij de aanstaande kermis te weren. De drie tappers, die steeds een danstent met kermis plaatsen, onthielden zich van ODderteekening. Het valt te begrijpen, dat herbergiers, die geen danstent kunnen plaatsen (en er zijn er ook, die niet mogen) dergelijke dans- inrichtingen met leede oogen aanzien. Toch valt de geringste beperking af te keuren, want waar zou dan de grens zijn. Men were alleen, wat het daglicht niet mag zien. Een tuinman, die vroege en smakelijke groenten levert, wint het van zijn collega, die wat later komt, en wiens groenten niet zoo smakelijk zijn. De vroegste en fijnste groenten leveren het meest op. Hoe die te verkrijgen? Er zijn weinig of geen tuiniers, die kunstmest gebruiken. De meesten gebruiken koemest, paardenmest, beer enz. Het lijdt geen twijfel, of al deze meststoffen zijn zeer nuttig. Toch worden zij in uitwerking overtroffen door kippen- en duivenmest. Dat weet elke tuinman. De kippenmest gebruikt hij vooral daar, waar hij een krachtige werking wenscht. Peru-Guano is in hoofdzaak vogelmest. Het laat zich dus verstaan, dat ook zij ten zeerste voor den tuin geschikt is. Een tuin is, vergeleken bij het bouwland, klein. De hoeveelheid Guano om een ganschen tuin van tamelijke grootte rijk te bemesten met Peru- Guano is betrekkelijk gering. Men kan de Guano ook gemakkelijk op de bedden uit strooien. Ook dat is geen gering voordeel. Het ligt in den aard van de Guano, in haar samenstelling, zij vereenigt toch alle voedende stoffen in zich dat zij de tuingroenten ook in koude voorjaren, krachtig en snel doet groeien. De tuinman, die vroege groenten wil hebben, ook op koude gronden en in een koude lente, beproeve het met Peru-Guano. Wat de smakelijkheid betreft der groenten, het is duidelijk, en de ervaring leert het, dat versche stalmest en beer den smaak en de fijnheid van het gewas niet altijd bevorderen. Ook met het oog op den smaak der groenten kunt ge de proef met Peru-Guano gerust wagen. Ook de boomgaard moet nu en dan bemest worden, afgezien nog van de bemesting, die men aan den bodem geeft, voordat de boomen geplant worden. Het ligt in den aard van dê zaak, dat de stof, waarmede we den grond van den boomgaard bemesten, zoo moet gekozen worden, dat de verschillende voedings stoffen eenige jaren achtereen, langzamerhand door de wortels opgenomen worden, dus niet eene, die slechts gedurende korten tijd haar voedingsstoffen verleent. Wanneer we den grond, alvorens de boomen te planten op de plaats, waar zij zullen komen te staan, ongeveer 1 Meter diep en ongeveer in een kring van 2 a 3 M. middellijn goed met ruwe Peru-Guano (echte Peru-Guano van zoo hoog mogelijk stikstofgehalte) vermengen, dan behoeven de boomen de eerste jaren geen mest te hebben. Men kan ze op ongeveer M. in den omtrek van den stam nu en dan eens begieten met verdunde urine (vooral van paarden en schapen, doch ook van runderen enzMen maakt daartoe een kringvormig gootje om den boom. Deze handelwijze heeft ten doel het kaligehalte van den bodem te verhoogen. Ook zeepsop kan daarvoor dienst doen. Bij een dergelijke bemesting zal men zien, dat de boomen goed aanslaan, flink hout vormen, en reeds vroegtijdig vruchten dragen. Vooral in den eersten tijd geve men dan verder om de drie a vier jaar een zekere hoeveelheid opgeloste Peru-Guano (van 7 stikstof, 10 phosphorzuur en 2 kali), die men op ongeveer 12 M. van den stam, ter breedte van 1 M. met de bovenste lagen van den grond vermengt. De vruchten zullen daardoor talrijker, grooter en sappiger worden. Er zijn in België en Duitschland talrijke boomgaarden, die op bovengenoemde wijze behandeld worden, en zeer goede renten opleveren. Bij den aankoop van Peru-Guano trachte men niet den goedkoopsten te verkrijgen, want dan komt men bedrogen uit. De goede Peru-Guano kan nu eenmaal niet goedkoop geleverd worden. Dr. Kuyper in Duitschland. Dr. Kuyper is Vrijdagmorgen te Chemnitz aangekomen, vergezeld door den Saksischen minister Von Metzsch, ter bezichtiging van I de »Königliche Staatslehranstalten". Vrijdagmiddag keerden zij naar Dresden i terug. Om vier uur werd dr. Kuyper door 1 den koniog van Saksen in audiëntie ontvangen op de villa »Strehlen". I Te Berlijn wordt officieus verzekerd, dat bij de gesprekken tusschen dr. A. Kuyper en staatslieden de quaestie van den vrede iu Zuid-Afrika volstrekt niet is aangeroerd, j In eenige bladen wordt het gepraat van dr. Kuyper over Nederland en onze vorstelijke familie tegenover belangstellende" journalisten in 't buitenland afgekeurd. 1 In elk geval moet men eerst afwachten of het juist is wat verteld wordt en of werkelijk onze minister-president zoo gul is geweest met zijn mededeelingen en opmerkingen als de interviewende journalist verzekert. De Stand, herinnert mede, dat dergelijke interviews met bijzonder veel wantrouwen behooren te worden begroet. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Bruinisse, 4 April 1902. Mosselen. De vorige week zijn verzonden naar Antwerpen 572 ton, die verkocht zijn voor f 1, f 1.50 en f 2 per ton; naar Mechelen 120 ton, prijs f 1.80 per ton; naar Brussel 250 ton, prijs 20 a 25 ct. per mandnaar de markt te Parijs 575 balen, prijs f 2 per baal; naar Londen 120 balen, prijs f 2.20 per baal, alles franco boord Rotterdam; naar Holland zijn ver zonden 75 balen, prijs f 1.75 per baal, hier op de haven f 1.50 per ton. Oesters. De handel is niet groot meer; slechts enkele partijtjes werden verkocht tot vorige prijzen. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 7 April. Onder het voorzitter schap van den heer J. C. van der Maas vergaderde Zaterdag ten huize van den heer Verwer alhier de Landbouw-Vereeniging Vooruitgang zij ons Streven". Niet vele leden waren ter vergaderiog opgekomen, hetgeen door den voorzitter in zijn openingswoord zeer betreurd werd. Nadat de notulen gelezen waren, en de voorzitter had medegedeeld, dat in zake de suikerkwestie geen rekwest aan de Regeering vanwege deze Vereeniging behoefde gezonden te worden, kwam het in de laatste vergadering gedane voorstel van den heer A. Geluk, het batig saldo uit de kas, zijnde f 25, voor prijzen ten behoeve van de aanstaande ter gelegenheid van het Congres te houden tentoonstelling beschikbaar te stellen, aan de orde. In verband met dat voorstel deelde de voorzitter mede, dat van het bestuur der afdeeÜDg Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland een voorstel van gelijke strekking was ingekomen, met dien verstande, dat niet een bepaalde som werd aangevraagd. In beginsel werd, na een toe lichtend woord van den heer L. Koopman Cz., besloten een bedrag uit de kas als prijs voor de tentoonstelling beschikbaar te stellen. Het voorstel van den heer A. Geluk dit bedrag op f 25 te bepalen, werd na de verklaring van den penningmeester, den heer J. E. van den Bout, dat het ledental in den laatsten tijd wegens overlijden en vertrek naar elders sterk was achteruitgegaan, verworpen, waar door het bestuursvoorstel, dit op f 15 vast te Btellen, stilzwijgend werd goedgekeurd. Tevens werd besloten om aan de jury de vrije beschikking over de afgestane som te laten. Met genoegen vermelden wij, dat die som door vrijwillige bijdragen van het bestuur en van eenige leden tot f 30 verhoogd is. Wij hopen, dat het goede voorbeeld onder de vele afwezige leden tal van navolgers moge vinden, zoodat men metterdaad blijk zal geven het heugelijk feit te waardeeren, dat in onze onmiddellijke omgeving een voor den land bouw zoo belangrijke tentoonstelling zal gehouden worden. De Vereeniging besluit voorts als lid tot het Laudhuishoudkundig Congres toe te treden, uit haar midden later een afgevaardigde te benoemen, die haar op het Congres zal vertegenwoordigen, en in een nader aan te wijzen vergadering de hoofdpunten te behandelen, die op de agenda voor het Congres zullen voorkomen. De Chili zal in het laatst van deze en in het begin van de volgende maand worden geleverd. De aanbesteding hiervoor zal niet tegelijkertijd, maar op twee verschillende tijdstippen geschieden. De voorzitter zal voortaan het boetestelsel op die leden toepassen, die zonder kennis geving een vergadering niet bijwonen. Niets meer aan de orde zijnde, en niemand meer het woord verlangend, wordt de ver gadering gesloten. Men schrijft ons uit Duiveland Dit jaar zullen ongetwijfeld veel minder suikerbieten worden uitgezaaid, dan in voor gaande jaren. De meeste landbouwers in de nabijheid van de tramlijn Brouwershaven Steenbergen sloten contracten met de fabriek te Steenbergen, de anderen zullen hun bieten grootendeels op gehalte leveren aan den heer Vlekke. In de plaats van bieten wordt zeer veel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1