Zaterdag 5 April 1902. (25 i e r i li. zeesclie C o vi r a n t). Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., HONDENBELASTING. Alfl8me8H Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESUHË NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7675. Directeur A. 3". DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FréInkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels TS cts. Elke regel meer ld5 cts. Ontvangen 2 model 1902. Poststraat. Aan de belastingschuldigen, die bun aanslag voor het dienstjaar 1902 nog niet hebben voldaan en mitsdien niet in het bezit zijn van den belasting penning, wordt herinnerd: dat de termijn voor de betaling, vast gesteld bij art. 4 der verordening op de invordering, afloopt op Maandag 7 April a.s.; en dat zij, die vóór of op dien datum niet aan hunne verplichting hebben voldaan, zich blootsteilen aan vervol ging ter zake van onbetaalde belasting, onverminderd de toepassing van art. S44 van de Algem. Politieverordening. De Gemeente-Ontvanger, OLIVIER. Zierikzee, den 4 April 1902. Er zijn vele persridders, die, als er geen nieuws ia, er geen bezwaar in zien met behulp van hun fantaisie nieuws te scheppen. Tot deze behooren wij niet. Yoor onze over zichten vinden wij nog altijd wel het een en ander, dat besproken kan worden. Zoo ook nu. Vooreerst het spoorwegongeluk bij Baberton, ten gevolge waarvan 39 Engelsche soldaten het leven verloren, en een groot aantal Briteche militairen gewond werden. Alhoewel de EDgelsche bladen op gezag van hun opperbevelhebber, Lord Kitchener, deze ramp toeschrijven aan een spoorwegongeluk, waaraan de Boeren part noch deel hebben, zoo is de mogelijkheid toch niet uitgesloten, dat zij, die met het vernielen van treinen belast zijn, dit ongelukje hebben voorbereid. Hoe ook, een aantal soldaten van het Engelsche leger zijn buiten gevecht gesteld, hetzij voor eeuwig, hetzij tijdelijk, en kunnen dus aan onze stamverwanten geen schade meer berokkenen. Dan valt er nog te ver melden, dat bij Boesmanskop de EDgelsche troepen geducht klop hebben gehad. Zij deden namelijk een aanval op een Boerenlager, maar werden met bebloede koppen terug geslagen, zoodat zij, wilden zij niet gevangen genomen worden, hals over kop het hazenpad kozen. In de Engelsche pers wordt veel geschreven over het geval met twee Australische officieren, die op last van Lord Kitchener gefusileerd zijn, omdat zij tien ongewapende Boeren, die zich vrijwillig hadden overgegeven, en die veel geld bij zich hadden, na een schijnproces lieten doodschieten, teneinde zich zoodoende van dat geld meester te maken. Ook joegen zij een zendeÜDg, aan wien deze barbaarsch- heid ter oore was gekomen, een kogel door het hoofd, zoodat diens mond voor altijd gesloten werd. Het verwondert ons, dat Lord Kitchener, die anders voor geen moord op de Boeren terugdeinst, het doodvonnis van den krijgsraad, over deze twee officieren geveld, bekrachtigd heeft. Zijn soldaten toch, die de hoeven in brand moesten steken, nadat zij de vrouwen en kinderen er uit verjaagd hadden, hebben geplunderd, dat het een aard had. En zouden de Engelsche officieren hun zakken ledig hebben gehouden Geloove het, wie het wil! Intusschen is men in Australië over deze terechtstelling van twee landgenooten volstrekt niet gesticht. Er heerscht daar zelfs naar aanleiding daarvan een groote mate van ontevredenheid, die zich in desertie van velen, die reeds voor het leger in Zuid-Afrika waren aangeworven, geopenbaard heeft. Lord Wolseley, die, naar men zeide, een pleizierreisje naar Zuid-Afrika maakte, is toevallig op een tijdstip te Kaapstad aan gekomen, dat Schalk Burger met den President Steyn confereert over het stellen van de vredesvoorwaarden. Gelukkig toevalNu heeft de gewezen Engelsche opperbevelhebber een j ongezochte gelegenheid met de Boeren over die vredesvoorstellen van gedachten te wisselen. Met hem zijn gelijktijdig in de hoofdstad van de Kaapkolonie aangekomen Lady Methuen en de twee broeders van Cecil Rhodes, de laatsten om de begrafenis van hun broeder, die gisteren plaats had, bij te wonen. De EDgelsche Regeering heeft aan een broeder van den gesneuvelden kolonel De Villeboi8 Mareuil, die dapper aan de Boeren- zijde had medegevochten, geweigerd de inwilliging van het verzoek tot doorlating van een door hem georganiseerde ambulance voor de Boeren door de Engelsche linies. Het is haar bedoeling de Boeren van medische hulp voor de gewonden verstoken te laten, teneinde hen zoodoende te noodzaken het hoofd in den schoot te leggen. De Engelschen meenen, dat hun in den oorlog alles geoorloofd is. De Fransche Kamers zijn onder de kreet van «Leve de Republiek" uiteengegaan. De verkiezingen voor de nieuwe Kamers zullen vermoedelijk aan het einde van deze maand plaats grijpen. Het is te hopen, dat het gehalte der afgevaardigden beter zal zijn dan dat van de nu heeDgegane Kamer, die wel veel gepraat, maar weinig voor land en volk tot stand heeft gebracht. In dagen van geweldige crisis heeft zij zich uiterst zwak getoond, en wist zij niet de eer en waardig heid van het land op te houden. Prins en Prinses Heinrich van Pruisen zullen de kroningsplechtigheid van EDgeland's Koning bijwonen. Een aanzienlijk gevolg, waartoe ook behoort de bekende wereld-veldmaaischalk, Graaf Von Waldersee, die in China zooveel wonderen van dapper heid verricht heeft, toen er geen veldslagen meer te leveren waren, zal hen vergezellen. De Keizer heeft aan zijn oom, den Koning van Engeland, wegens het overlijden van Cecil Rhodes een eigenhandigen brief van rouwbeklag geschreven. Het zou meer waarde hebben, indien de nagedachtenis van Rhodes in stede van door vorsten door de volkeren in eere werd gehouden. Maar deze kunnen niet huldigen een man, die van den wreeden oorlog in Zuid-Afrika grootendeels de schuld draagt. Men zegt, dat Robrikof, de tirannieke gouverneur van Finland, zal vervangen worden door iemand, die niet zoo streng als deze tegen de bevolking zal optreden. Deze gunstige verandering in de tegenover de Finnen gevolgde dwangpolitiek zou een gevolg zijn van de tusschenkomst der Keizerin- Weduwe, die, een Doensche van oorsprong, aan de Finnen haar machtigen invloed had Nederlands Arnhem, 2 April. De 2e-luitenant Quaüjer van de vesting-artillerie, alhier wonende op kamers, is j.l. Zondag aan een wissen dood ontsnapt. Op dien morgen om 12 uur kwam, door toevallige omstandigheden, de oppasser van genoemden luitenant op diens slaapkamer en bemerkte een sterke gaslucht en den luitenant bewusteloos op zijn bed. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp had tot gevolg, dat des avonds om 8 uur deze officier weder hij kennis kwam en als gered kon worden beschouwd. Nijmegen, 2 April. Op de spoorbrug alhier is Zondagnacht de onbezoldigde Rijke veldwachter W. van Ewijk, te Ilatert woon achtig, die omstrcaks halftwaalf over bedoelde brug liep, op het oogenblik, toen hij voor een van Nijmegen komenden trein w'lde uit wijken, door eene van Arnhem komende locomotief zoodanig aangereden, dat het linkerbc sn onder de knie geheel vernield werd. De ongelukkige is naar het Wilhelmina- ziekenhuis overgebracht. Het afgereden been is vermoi delijk door de openingen der brug in het water gevalleD, het is althans tot dusver niet gevonden. Haarlem, 2 April. Het bezoek aan onze omstreken is met de Pansohdagen niet zoo druk geweest als gewoonlijk. Do hyacinten waren nog niet »uit", en het buiige weder werkte ook tegen. Gisteren, Dinsdagmorgen, wao het aan het station alhier in de ochtenduren buiten gewoon druk. Het geheeld j^rrm was van het eene einde tot het andere vol met varens lieden, marinematrozen en leden van het corps der Nederlandsche Weerbaarheid. De visschers, alle flinke, stoere en meest jonge kerels, kwamen, met pak en zak, meest uit VlaardiDgen, om naar IJmuiden en van daar uit weder op de vischvaDgst te gaan. Een geheele zeer lange trein, bijna uitsluitend bezet met zeelieden voor do visschersvloot er moesten er zelfs iu de 2e en le klasse ondergebracht worden vertrok te bestem der ure naar genoemde plaats. De marine matrozen waren reeds vroeger naar Den Helder gespoord. Het corps der Neder landsche Weerbaarheid vertrok het laatst, met bestemming naar Lisse, van waaruit het corps, gedurende drie dagen, oefeningen zal houden. Door het drukke personen-vervoer kwamen enkele treinen te laat en vertrokken ver over den bepaalden tijd, soms met een versclrl van ongeveer een half uur. Amsterdam, 2 April. De strijd in de diamantwereld alhier, die sedert het laatst van het vorig jaar gestreden werd tusschen de «Amsterd. Juweliersver." en den »Alg. Ned. Diamantbewerkersbond", is gisterenavond tot een einde gekomen. In de vergadering van diamantbewerkers is het door de bemiddelingacommissie aan beide partijen gedaan voorstel bij acclamatie aangenomen, terwijl de Ju weiiers vereeniging het voorstel aannam met 40 tegen 21 stemmen. De A. J. V. neemt haar eersten eisch »de opheffing van het besluit van den A. N. D. B. dat georgnnisoerdon verbiedt met ongeorganiseerden samen te werken" terug. De A. N. D. B. zou zich daartegenover verbinden bij het uitbreken van een geschil betreffende het personeel van een werkgever, die lid van de Juweliersvereeniging is, overleg te plegen met dien werkgever en, zoo die weg niet tot oplossing van het geschil leidt, zich te wenden tot het bestuur der A. J. V., ten einde nogmaals de gelegenheid te openen tot minnelijke schikking. 3 April. 1500 a 1600 diamantbewer kers hebben heden het werk hervat. Binnen enkele dagen zullen allen weder pan het werk zijn. Gedurende elf weken ontvingen de werk lieden f 150,000 uit de bondskas. Utrecht, 2 April. De familie P. alhier was voor een dag afwezig en had de zorg voor de huishouding aan de dienstbode toe vertrouwd. Voor de gezelligheid had deze haar beminde, den 23-jarigen timmerman M., uitgenoodigd dien dag bij haar te komen door brengen, hetgeen, zooals zich laat denken, zonder aarzelen werd aangenomen. Vóór mijnheer en mevrouw thuiskwamen, was M. echter reeds weder vertrokken, zoodat van hun samenzijn niets zou zijn uitgelekt, indien niet een paar dagen geleden een toevallige omstandigheid dat zaakje en nog meer aan het licht had gebracht. Zaterdag j.l. werden namelijk M. en een kameraad wegens dronkenschap gearresteerd en liet, de laatste zich bij die gelegenheid ontvallen, dat hij van de centen van M., die een partijtje zilver had verkocht, dien dag lekker had gedronken. De politie, M. nu juist niet van een gunstige zijde kennende, kreeg kwaad vermoeden en stelde een onderzoek in, waarbij aan het licht kwam, dat het verkochte zilver vier zilveren eetlepels van den heer P. afkomstig was en bij dezen een paar dagen te voren door M. uit de keuken ontvreemd, toen hij zijn meisje even had bezocht. Dit was echter nog niet het ergste, want bij nader onderzoek bleek nog, dat M., tijdens hij een dagje ten huize van den heer P. vertoefde, daar 2 goudon ringen met briljanten en een horlogeketting had ontvreemd. M., die reeds eenmaal kennis met de justitie maakte, werd naar het huis van be waring overgebracht, terwijl de vermiste gouden en zilveren voorwerpen werden opgespoord en in beslag genomen. s' Gravenhage, 3 Apiil. II. M. deKoniogin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn hedenochtend per Staatsspoor van hier naar Het Loo vertrokken, op den weg van het Paleis naar het station hartelijk toegejuicht door een talrijke menigte. Het Vorstelijk Paar werd in den Koninklijken wachtsalon begroet door den erfgraaf von Erbach, die de Vorstelijke Verwanten tot aan den trein uitgeleide deed. Ook waren aanwezig de burgemeester en de gouverneur der residentie. Aan velen viel het op, hoe H. M. het gezonde uiterlijk van vroeger beeft herkregeD. De referendaris van het Kabinet der Koningin, baron De Vo« van Steenwijk, is naar Het Loo vertrokken. Mr. I. A. Van Roijen (lib.), burgemeester van Zwo^e, is gekozen tot lid der Eerste Kamer. Rotterdam, 2 April. Alhier is overleden de bekende eacao-fabrikant de heer Driessen, die behalve om zijn gerenommeerd fabrikaat, ook bekend was om zijnen grooten liefdadig heidszin. Vlaardingen, 2 April. Naar wij vernemen is de directeur der gasfabriek in eene de vorige week gehouden geheime vergadering ontslagenwegens slordigheid in zijne administratie. Toen hij dit vernam, is hij vertrokken zonder adres achter te laten. Eerst Zondag-namiddag ontving men uit Kleef bericht, dat hij zich daar uit wanhoop het leven had willen benemen, doch dat dit was mislukt. Aan het hoofd verwond, is hij gisteren naar huis vervoerd. Zierikzee, 4 April. De Transvaal-Ten- toonstelling was heden, en vooral gisteren, druk bezocht. Er werd vrij veel gekocht. Wie er nog niet geweest is, haaste zich en late de gelegenheid, zich een souvenir aan de krijgs gevangene Boeren aan te schaffen, niet voorbij gaan. Wij zagen gisteren nog de couranten, die door de krijgsgevangenen op St.-Helena en Ceylon worden uitgegeven, en de „Permits" van de Engelsche autoriteiten om de krijgs gevangenen te mogen bezoeken. Een en ander is hoogst belangwekkend. Mevrouw De Witt Hamer, aan wie door haar gevangen echtgenoot al die goederen, waarvan de op brengst voor de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen bestemd is, zijn toegezonden, is zoo welwillend geweest ons van een en ander inlichtingen te geven. Aan de dames, die zich met den verkoop van diverse artikelen voor gemeld doel welwillend belast hebben, mogen wij een woord van lof niet onthouden. Met name vermelden wij mej. H. Mulock Houwer, die alles uitgepakt en gearrangeerd heeft. De chocolade-koning Van Houten had voor het humane doel heerlijke chocolade gezonden, terwijl onze stadgenooten, de sigaren fabrikanten Hogerheijde Jongmans, smake lijke sigaren voor de goede zaak hadden afgestaan. Een en ander verdient in het open baar gewaardeerd te worden. Is de eDtrée heden en Zaterdag nog 25 ct., Zondag zal de toegangsprijs 10 ct. bedragen, teneinde een elk in de gelegenheid te stellen deze hoogst merkwaardige expositie te bezichtigen en daardoor tevens te helpen verzachten het zware lijden der vrouwen en kinderen in de concentratiekampen. Naar wij vernemen, is heden aan de verpleegden van 't Ilerv. Diaconie-Verplegiügs- huis eene aangename verrassing ten deel gevallen. Bij testament van wijlen mej. de wed. Ridel, overleden te Middelburg, is aan deze inrichting eene som gelds vermaakt, teneinde daaruit tweemaal per jaar de verpleegden te onthalen. De eerste maal heeft dit thans plaats gehad. Op den 2den Paaschdag vertrokken 31 visschers vaartuigen uit Philippine naar de Zuiderzee om aldaar mosselzaad te visschen, daar op de Zeeuwsche kusten geen zaad te vinden is. Nieuwerkerk, 3 April. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor dezegemeeüte voor het dienstjaar 1902, 24 Febr. opgemaakt en 22 Maart goedgekeurd, wijst een totaal cijfer aan van zestien-honderd-twee-en-zeventig gulden acht-en-twintig cent, nader aangevuld met een bedrag van zeventien gulden, verdeeld over zes-en-twintig klassen met honderd-twee- en-zestig aanslagen. Op de kiezerslijst 1902-63, vastgesteld 22 Maart, komen voor honderd-twee-en- negentig namennegen zijn opgebracht en acht afgevoerd. Bruinisse, 2 April. Onder zeer vele be wijzen van belangstelling vierde de heer A. van Popering Ma. het feest van zijne vijftig-jarige dienstvervulling als ontvanger dezer gemeente. Van den gemeenteraad en den secretaris ontving hij een fraaie fauteuil, welke hem door den oudsten wethouder, den heer Z. Hoogerhe'ide met eene vajn "veel waar deering getuigende toespraak werd aangeboden. Des avonds bracht het muziekgezelschap »ExcelBisr" hem eene serenade, die het gansche dorp op de been bracht. Zeker zullen velen zich vereenigen met den wensch, dien dag zoo vaak geuit, dat het den heer Van Popering gegeven zal zijn nog langen tijd een betrekking te vervullen, die door hem met zooveel ijver, en accuratesse wordt waargenomen. Het dijkgeschot voor het jaar 1902 werd voor het calamiteuse waterschap Bruinisse vastgesteld op f 14374,23. Voor den polder OosterlaDd bedraagt de bijdrage f 2801,32. Voor het volgende jaar werd de begrooting bepaald op f 17630,45 in ontvang en uitgaaf. Kortgene, 3 April. Wegens het bedanken van den heer C. van Damme als raadslid dezer gemeente, is tegen morgen ter vervulling dezer vacature een verkiezing uitgeschreven. Bath. Aangezien het te moeilijk schijnt te gaan om nog meer lading uit het onlangs onder Saeftinge gezonken stoomschip «Australia" te halen, zijn de duikers Zaterdag j.l. ver trokken, en zal men waarschijnlijk het schip laten springen, teneinde alsdan te trachten, het restant der lading er uit te halen. Middelburg, 2 April. Eersten Paaschdag kregen alhier een drietal venters, waarvan er een te Rotterdam, een te Utrecht en een te Middelburg woont, ruzie. Zij waren alle drie min of meer beschonken en van woorden kwam het weldra tot daden. Er werd onderling geschopt en geslagen, totdat een der mannen zijn mes trok en den Utrechtenaar, G., 30 jaar oud, een steek in den rechterarm toebracht. Verder verwondde hij den Middelburger G., eveneens 30 jaar oud en gehuwd, door dezen een steek in de zijde en het linkerbeen toe te brengen. De verwonde personen werden ten huize van dr, Butner gebracht en door dezen ver bonden. De man uit Utrecht kou te voet zijn logement opzoeken, doch voor den ander, die zeer veel bloed verloren had, achtte de genees heer vervoer per brancard naar zijn woning noodig. Zijn toestand baart geen zorg. De dader van beide verwondingen, de 24-jarige te Rotterdam woonachtige II., had inmiddels het hazenpad gekozen en is ver moedelijk naar zijn woonplaats vertrokken. Vlissingen, 3 April. In de gisteren gehouden algemeene vergadering der Nederl. Loodsen-Societeit is uit 47 sollicitanten benoemd tot kastelein in genoemde sociëteit de heer M. Huisse, thans hofmeester op de Zeeuwsche Spoorboot No. 1. Sas-van-Gent, 3 April. Dezer dagen ontving de le luitenant der Kon. maréchaussee alhier hot bericht, dat de standplaats van den luitenant in dit district is verplaatst van Sas-van-Gent naar Vlissingen. Vooreerst echter ia zijn vertrek van hier nog niet te wachten, daar, naar men ons mededeelde, ook in verband met de statio neering te Vlissingen van een brigade maróchaussée's, aldaar nog een kazerne zal moeten gebouwd worden. Dit kan dus minstens nog wel een acht maanden aanloopen. Als men weet dat het grootste gedeelte der maróchaussée's in Zeeuwsch-Vlaanderen ligt gebrigadeerd en dat de luitenant thans schier alle brigades ,te paard kan bezoeken, hetgeen te Vlissingen tot de uitzonderingen zal behooren, geldt, dunkt ons, hier niet het minst de oude waarheid«Alle verandering is geen verbetering". (Af. Ct.) Hontenisse, 2 April. Het comité voor 't tot stand komen van de stoomtram Honte nisseAxelSelzaete heeft de voorwaarden van concessie, door Gedep. Staten gesteld, aanvaard. Aan belanghebbende gemeenten en polders, alsmede aan de provincie, zal om financiëelen steun verzocht worden. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. i Nieuwerkerk, 4 April. Door den notaris J. Franse werd heden alhier publiek verkocht den opstal van csn huis en het opstalsrecht van den grond, waarop het gebouwd is, op het dorp Nieuwerkerkbewoond door C. Kort Mz., voor f 560. Poortvliet, 3 April. Heden avond werd door den notaris Van Setera van St.-Maartensdijlc in de herberg van J. Noom, publiek verkocht, drie arbeiderswoningen gelegen in de Roze- merystraat alhier, en toebehoorende aan den heer M. Kuijper t3 Bergen-op-Zoom, voor eene totale som van f 260. Te Biervliet is aanbesteed het maken I van een grintbaan in de Oudelandsche straat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1