ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Maart 1902. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). Tweede Blad. NÏËUWSTIJDÏHGEN7 Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7673. Directeur A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen yoor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. De Tranewaalseh-Engeleche oorlog. Londen, 26 Maart. In de naaste omgeving van het departement van oorlog wordt na drukkelijk verklaard, dat de waarnemende president van Transvaal, de heer Schalk Burger, niet op de hoogte was van de neder laag van de colonne onder lord Methuen, toen hij aanhield om een vrijgeleide, waar schijnlijk op aanstichting van generaal Kitchener, met het uitsluitende doel om een onderhoud te hebben met president Steyn en generaal Christiaan de "Wet. Kitchener meldt uit Pretoria van gisteren, Dinsdag, dat colonnes bereden troepen Zondag avond zonder kanonnen of eenigerlei trein, gecombineerde operatiën hebben ondernomen tegen De la Rey. Het resultaat is nog niet definitief bekend, doch gerapporteerd wordt dat de colonnes van Kekewich en generaal Walter Kitchener een drietal 15-ponders en 2 pompons vermeesterd hebben, alsmede een aantal wagens en vee, terwijl zij bovendien 98 Boeren gevangen namen. De troepen legden 128 K.M. af in één etmaal. Nader wordt gemeld, in toevoeging aan Kitchener's telegram, dat de colonnes nit Commando'sdrift aan de Yaalrivier, uit Klerksdorp en uit Yaalbank op de Lichtenburg- blokhuizenlinie aantrokken. Maandagmorgen, bij het aanbreken van den dag, bevonden de colonnes zich in haar aan gegeven stellingen en begonnen snel in oostelijke richting op te trekken, een onaf gebroken linie bewarend, met het doel de Boeren tegen de blokhuizenlinie op te jagen of hen tot een gevecht te dwingen. Kitchener doet dan verder mededeeling van de ver meestering der kanonnen enz., zooals reeds gemeld en besluit met de mededeeling, dat Rochfort's en Rawlinson's colonnes nog geen melding hebben gemaakt van de door haar verkregen resultaten. In een telegram, door lord Kitchener Woensdag in den namiddag afgezonden uit Pretoria, wordt verklaard, dat alle rapporten aangaande de gecombineerde bewegingen tegen De la Rey, zijn jongste telegram bevestigen; volgens de tot dusver ingekomen berichten bedraagt het aantal gevangenen 135 man. Reuter seint uit Wolvehoek, dat de colonnes, die eenige dagen geleden de hoofd lijn verlieten, het schoonvegen in het Noord- Oosten van den Vrijstaat voortzetten. Zij zijn in aanraking geweest met een aantal Boeren, die den eersten nacht te vergeefs beproefden Westwaarts door te breken. Er zijn reeds ongeveer een 25 Boeren gevangen genomen. In militaire kringen maakt men zich ongerust over de colonne-Grenfell, met welke lord Methuen zich zou vereenigen toen hij door De la Rey verslagen werd. Het gerucht loopt, dat de colonne-Grenfell achtervolgd is door De la Rey, dat de achterhoede der colonne verstrooid is en dat zij haar convooi verloren heeft. De Neue Freie Presse publiceert een gesprek, dat haar correspondent te Utrecht heeft gehad met een Vrijstaatsch burger, die, volgens den correspondent, uitstekend op de hoogte is van den loop der zaken der Boerengedelegeerden in Europa. Volgens dezen persoon had de heer Fischer, op uitnoodiging van dr. Kuyper, 17 Maart eerst een samen- spreking gehouden met dr. Kuyper en ver volgens met president Krüger en dr. Leyds. De gedelegeerde heeft verklaard, dat de besprekingen tusschen Schalk Burger, De Wet en Botha tot basis zouden hebben de onafhankelijkheid voor de Boeren, en de ruiling van den Witwatersrand van Johannes burg en de goudmijnen tegen Zoeloeland. De gedelegeerde beweert, dat de reis van lord Wolseley, die Maandag te Kaapstad wordt verwacht, door Koning Edward is voorbereid, die de meening van Wolseley over den toestand wenscht te weten. Volgens denzelfden Vrijstaatschen burger zouden er op het oogenblik 35,000 Boeren onder de wapenen zijn, waaronder 12,000 Kaapkolo nisten. Hg voegt er bij, dat een wapenstilstand schijnt gesloten te zullen worden. De Brussel8che correspondent van the Standard meent te weten, dat de onder handelingen, naar de meening der Boeren- vertegenwoordiging te Brussel, den volgenden loop zullen nemen Schalk Burger zal eerst beraadslagen met President Steyn, De Wet en De la Rey. Als zij tot een besluit komen, zal Schalk Burger aan lord Kitchener toestemming vragen per draad met President Krüger en de Bóeren- afgevaardigden te Utrecht te correspondeeren. Als de Europeesche en Zuid-Afrikaansche Boerenleiders het eens zijn over de vredes voorwaarden, zal Schalk Burger belast worden, deze het Engelsche gouvernement voor te stellen. Het is dus waarschijnlijk dat de onderhandelingen op moeilijkbeden zullen stuiten. De Londensche correspondent van deParijsche Matin legt er nadruk op, dat de betrekkingen tusschen lord Kitchener en President Steyn en Botha uitmuntend zijn. Lord Kitchener heeft de grootste achting voor generaal Botha, en de Boerenopperbevelhebber van zijn kant rechtvaardigt de hoffelijkheid van lord Kitchener. Zuid-Afrika. Cecil Rhodes is Woensdag 1.1. overleden in den ouderdom van nog geen 50 jaar; hg stierf geheel zonder pijn. Zijn dood is het onmiddellijk gevolg van een zeer groote zwakte na twee aanvallen van zijn hartkwaal gedurende den dag, waarvan één zeer ernstig was. Rhodes gaf den wensch te kennen begraven te worden in de Matoppoheuvels, in Rhodesia. Engeland. Koning Edward van Engelanddus wordt uit Londen aan Vindépendance Beige bericht, heeft een zeer laDg onderhoud gehad met zijnen Minister van Buitenlandsche Zaken, lord Lansdowne. Het duurde een geheelen morgen en een gedeelte van den middag. Men gelooft, dat die langdurige besprekingen voornamelijk eene belangrijke mededeeling betroffen omtrent de thans aangeknoopte onder handelingen met de vertegenwoordigers der Boeren, welke mededeeling namens de Britsche Regeering aan de Mogendheden zou worden gedaan vóór het weder bijeenkomen van het Parlement (7 April). De Koning moet er rond voor uitkomen, dat hij alles wil doen wat hjj kan om aan den oorlog in Zuid-Afrika eeD eind te maken. Italië. Het proces wegens den diefstal van 400,000 lire in het Vaticaan is Vrijdag geëindigd. Scotto is schuldig bevonden en tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De overige be schuldigden werden vrijgesproken. Geheel Napels is ten zeerste verbolgen tegen den consul van Engeland, die in een tweede uitgave van een vroeger door hem geschreven plaatselijken gids zich aldus over de Napolitanen uitlaat. »Zeer gevat en slim ras, maar zonder eenig principe. De Napolitaan liegt en steelt met de grootste onbeschaamd heid". Nu heeft de ongelukkige consul zich trachten te rechtvaardigen en hij heeft verklaard slechts bedoeld te hebben de pickpockets en niet de geheele bevolking. Maar hij heeft den storm niet meer kunnen bedwingen: heel Napels neemt het voor zijn pickpockets op. Zwitserland. Wegens den hevigen sneeuwval is het ver keer over de bergpassen grootendeels gestremd. Verscheidene postwagens zijn in de sneeuw blijven steken. Frankrijk. Parijs, 26 Maart. In een interview met een correspondent van de Figaro heeft dr. Kuyper, de Nederlandsche premier, verklaard, dat de vredesonderhandelingen geheel buiten hem omgaan en dat zijn tusschenkomst zich geheel bepaald heeft tot den door hem in Januari ondernomen stap. Een andere persoonlijkheid heeft verklaard, dat de stap, door de Boerenregeerders onder nomen, geen wijziging zal brengen in don toestand. De opperbevelhebber generaal Louis Botha en De la Rey zouden tot de vredesgezind zijn, doch men vreest voor de gezindheid van De Wet. Het resultaat van de onder handelingen zal niet bekend zijn vóór over een week, wanneer de gedelegeerden te Pretoria zullen terugkomen. BelgiSs Behalve in Brussel hebben Zondag ook in Gent groote betoogingen op straat plaats gehad voor algemeen stemrecht. Alles is in volmaakte orde afgeloopen. De monster demonstratie te Gent was georganiseerd door de liberalen, socialisten en christelijk demo craten. De stoet telde ongeveer 15,000 personen, zoowel uit de stad zelf als uit den omtrek. Kalm trok hg de hoofdstraten door. Te Brunei manifesteerden 300 socialistische studenten vóór het rijtuig van prins Albert, toen deze het Tbéatre de la Monnaie verliet, door te roepen: »Leve het algemeen stemrecht!" Zij hielden met hun geroep aan, totdat het rijtuig uit het gezicht was verdwenen. Kort na den aanslag te Binche is in den nacht van Zaterdag op Zondag in België een tweede dynamiet-aanslag gepleegd te La Louvière. Daar heeft men beproefd, het postkantoor in de lucht te doen springen. Al de ruiten werden verbrijzeld, en binnen het gebouw werd ook eenige schade aangericht. Ook in een koffiehuis aan de overzijde der straat zijn al de ruiten in stukken. Het parket van Bergen, dat ook de zaak van Binche onderzoekt, is Zondagmiddag ter plaatse geweest, en heeft een onderzoek Brussel, 26 Maart. Men bericht uit Den Haag aan de hier verschijnende Soir, dat dr. Kuyper zich slechts tot het Britsche Kabinet wendde, toen hij zeker was van de goed keuring van Koning Edward. De Britsche Regeering deed door Kitchener aan Schalk Burger en Steyn weten, dat zij eene bespreking van beiden zou vergemakke lijken, wanneer zij beraadslagen wilden over het gevolg, te geven aan den stap, door dr. Kuyper gedaan. Zoo is de juiste toestand, dien de vrienden van dr. Kuyper zeer hoopvol inzien. Over den aanleg van wei- en hooi landen en Icurstweiden- Of de uitgestrektheid weide groot of klein zal zijn, hangt van zeer veel omstandigheden af. De schaarschte der arbeiders, de daardoor stijgende arbeidsloonen, de hooge prijzen van het vee, de dalende suikerprijs, dat alles maakt, dat in den laatsten tijd meer werk gemaakt wordt van de weide, en er meer wei- en hooilanden en kunstweiden aangelegd worden. Een enkel woord over deze weide en hooilanden is dus zeker niet overtollig. De tijd, dat de weiden niet bemest werden, is, hoop ik, voorbij. Men heeft ingezien, dat ook de weideplanten moeten gevoed worden en de ervaring heeft geleerd, dat de hoedanig heid en hoeveelheid van het gras en het hooi in evenredigheid is met de zorg en moeite, met de kosten voor bemesting aan de weide besteed. Een eerste voorwaarde voor het goed slagen bij het aanleggen van kunstweiden is een zorgvuldige voorbereiding van den grond. Voor een vlakke ligging draagt men zorg door het afgraven van hoogten en het vullen der laagten, bij het eerste zooveel mogelijk den ondergrond weg nemende: de bovengrond moet in de meeste gevallen op de oorspronkelijke plaats blijven. Doch in de eerste plaats moet de grond goed van onkruid gezuiverd en goed bemest worden. Het is over dit laatste vooral, dat ik heden een enkel woord wil zeggen. Het is duidelijk, dat de bodem van een wei- of hooiland, wanneer het gras en de andere weideplanten er eenmaal opstaan, niet zoo behandeld kan worden als die van een gewoon bouwland. De grond kan niet open gemaakt worden, om de meststoffen te ontvangen, m. a. w. de mest kan niet ondergeploegd worden. Het is dus in de eerste plaats noodig in den bodem alle stoffen te brengen, die voor den groei der weideplanten noodig zijn, en wel in zoodanigen vorm, dat de voedende bestand- deelen, langzaam en geregeld de planten ten goede komen. Men moet op dit punt onder scheid maken tusschen tijdelijke, zoogenaamde kunst weiden, die na enkele jaren weder om geploegd worden, en blijvende graslanden. Beschouwen wij eerst de kunstweiden. De bodem van deze weiden blijft wel zóó los, dat de zuurstof der lucht er in kan door dringen, en de temperatuur in de bovenste lagen stijgt, als het buiten warmer wordt. De salpeterverwarming kan dus bij aanwezig heid van stikstofhoudeode bestanddeelen in zulk een bodem zeker plaats hebben. Het is dus wenschelijk, dat de bodem van zulke kunstweiden vóór de zaaiing der weide planten bemest wordt met een meststof, waarin de stikstof aanwezig is in een vorm, die langzaam tot salpeter wordt, waaraan de planten het tweede en ook het derde jaar zich nog voeden kunnen. Daarvoor komt naast stalmest in de - eerste plaats in aan merking de Peru-Guano, die de stikstof bevat in den ammoniakvorm, een stof, die door den bodem wordt geabsorbeerd, d. w. z. vastgehouden, tot zij in salpeter overgaan. Die Peru-Guano moet gegeven worden in den opgelosten vorm, het moet dus zooge naamde opgeloste Peru-Guano zijn. En wel, omdat ook aanstonds de grassen er reeds nut van moeten kunnen trekken. Op zand gronden zal het in de meeste gevallen goed zijn, zooals ik bekend mag veronderstellen, dat er bovendien nog een zekere hoeveelheid Kali (waarvoor Kaïniet uitstekend past) gebruikt wordt. Op bodems, die aangelegd worden tot blijvende weilanden, moeten wij rekening houden met het vrij algemeen bekende feit, dat, wanneer men veel stikstofhoudeode mest gebruikt, de groei der grassen zóó welig wordt, dat de vlinderbloemige gewassen, de klavers, geheel onderdrukt worden, en dat, wanneer enkel phosphorus en kali gegeven wordt, de vlinderbloemigen zich meer ontwik kelen en bij een zoodanige eenzijdige bemesting de grassen onderdrukken. Het fundament, dat, alvorens de weide aan te leggen, in den grond moet worden gebracht, kan dus ook hier niet anders zijn, dan een volledige meststof, een die èn stikstof, èn phosphorus, èn kali bevat. De Peru-Guano eigent zich hiertoe uitstekend. Misschien is het in dit geval altijd wel beter de ruwe Peru-Guano te nemen. Op vochtige en moerassige gronden is dat zeker altijd aan te raden. Wanneer de weide eenmaal gevormd is, kan men met gier, Chili-salpeter enz. begieten of bestrooien. Ook moet men niet vergeten nu en dan fijne kalk over de weide te strooien. Om over de weide te strooien, tenminste als de wei meer dan twee of drie jaar oud is, kan ik dc guano niet aanbevelen. Zij zou niet in den grond dringen of slechts voor een gedeelte. Gier en Chili-salpeter zijn daarvoor beter geschikt. Maar voor den aanleg van weiden, van welken aard ook, en op welke soort grond het moge geschieden, is Peru-Guano de aangewezen meststof. Zij vormt een klein kapitaal van voedsel, waaraan de planten jaren genoeg hebben, waaruit ze stikstof, phosphorus en kali tot zich kunnen nemen. De hoeveelheid, die men voor den aanleg moet nemen, hangt natuurlijk af van den aard van den grond en de hoeveelheid stal mest, die men gebruikt en variëert tusschen 400 en 600 K.G. per H.A. Een „Keurstamboek" voor Ned. Rundvee. Het is een bekend feit, dat het eerste stamboek in Amerika voor Nederlandsch rundvee reeds in het jaar 1872 werd opgericht, dus twee jaar vroeger dan ons Ned. rundveestamboekdat zyn werkzaamheden in 4874 begon. Dit stamboek ging uit van de nHolstein Breeders Association of Amerikadaarnaast ontstond in het jaar 1880 een tweede stamboek onder den naam van sDutsch Friesian Herd Book" voornamelijk op aandringen van mr. Thomas E. Whiting, van wiens vee enkele dieren door het eerstgenoemde stamboek geweigerd werden op te nemen. Beide stamboeken werden echter in het jaar 4885 tot één geheel vereenigd onder den naam van nHolstein- Friesian Association of Amerika". Een der voorwaarden, waarop die vereeniging tot stand kwam, was, dat zou worden overgegaan tot de oprichting van een ^Advanced Register", wij zouden kunnen zeggen een Keurstamboek"alleen toegankelijk voor dieren, die aan hooge eischen moesten voldoen, met betrekking tot den uitwendigen bouw, terwiji daarnaast voor de vrouwelijke dieren een vry hooge melk- of boteropbrengst als minimum werd gevorderd. Dat zoodanig Keurstamboek gunstig op de veredeling en voortfokkerij van ons rundveeslag in Amerika moest werken, was te voorzien doch niemand heeft bij benadering zich kunnen voorstellen, dat dit een zóó groote vlucht zou nemen I Dat er onder ons vee uitstekende melk- geefsters en boterkoeien waren, wist m^n reeds lang, doch wat men niet wist en wat eerst door het Keur stamboek aan het licht gebracht werd. is dat een zóó groot aantal daarvan zulke hooge opbrengs'en gaven. Nu wellicht het tydstip niet meer ver verwijderd is, dat ook wij in een zoodanig Keurstamboek, de opbrengsten van ons rundvee (althans vau de beste exemplaren daar van) zullen verzamelen, komt het mij gewenscht voor, de inrichting van het Advanced Register" en de wijze van werken onzer voorgangers in dezen, aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Om de aanmeldingen aan zekere regels te binden worden in Amerika de aangegeven dieren als volgt geclassificeerd, t. w.: A. Alle dieren van twee tot drie jaar oud in de twee jarige afdeéling; B. Alle dieren van drie tot vier jaar oud in de driejarige afdeeling; C. Alle dieren van vier tot vijf jaar oud in de vier-jarigc afdeéling; D. Alle dieren boven de vyf oud, in de volwassen afdeeling. Om opgenomen te kun nen worden in het Keurstamboek, moet een dier door den inspecteur opgenomen en goed- gekev-d woi denin het van die bevinding fit te brengen rapport zullen bizonderheden opgegeven worden over de volgende onderdeelen, t. w.: naam van het dier en stamboeknommer, ouderdom ten tijde der opneming in je^en, maanden, weken en dagen uitgedrukt, de ver schillende maten, de melk- ol z&adspiegel, de verder daarop betrekking hebbende teekens, en de algeraeene indruk, voorts voedertoestand en gewicht van het dier. Om opgenomen te worden zal een stier ook in zijn afstammelingen ziju superioriteit moeten bewijzende inspecteur zal te dien einde minstens drie afstammelingen moeten zien en onderzoeken en de stier zp.I minstens 80 punten moeten behalen. Een koe zal minstens ééa kalf moeten hebben voort gebracht en een gecontroleerde opbrengst als volgt: A. In de twee-jarige afdeeling: Wanneer zij kalft op den dag, waarop zij den leeftijd van twee jaar bereikt heeft, niet minder dan- 9 Eng p.d. boter in 7 dagen (4,08 kilo) of 6500 Eog. p.d. melk in 40 maanden (2863s liter). Bovendien zal zy moeten gevfn voor eiken dag, dat zii bij het afkalven ouder is dan 2 jaar(1,688 liter) 383/loo Eng. p.d. meer in het 10 maands record; of in de boteropbrengst 9/,?0 van een Eng. ons (0.0025 kilo). B. In de drie-jarige afdeeling: Wanneer de koe kalft op den dag, dat zij den leeftijd van 3 jaren bereikt heeft niet minder dan 11 Eng. p.d. boter in 7 dagen (4 98 kilo) of 7900 Eng. p.d. melk in 10 maanden (3480 liter). Bovendien zal zy voor eiken dag, die zij ouder is dan 3 jaar op den dag van het afkalven, de zelfde ver meerdering moeten geven als sub A. vermeld. Voor C en D gelden analoge bepalingen. Toelichting. Uit de verschillende mededeelingen en vertalingen van de bepaling door de Amerikanen gemaakt voor opname in hun Keurstamboek krijg ik den indruk, dat zij dit boek geenszins open gesteld hebben uitsluitend voor de buitengewone geefsters, maar werkelijk de deur vry wijd openstelden om talrijke inschrijv-ngen te bekomen, en dat de door hen gestelde eischen, datgene, wat ook wij van een goede koe ver langen, niet te boven gaat. Als zoodanig noem ik voor dieren van: precies 2 jaar oud 2863 liter melk in 10 maanden 3 3480 of 617 liter meer 4 i 4097 617 5 4713 617 of boteropbrengsten dieren juist 2 jaar oud in 7 dagen 4.08 kilo >3» 4.98 »4» i i i 5.89 5 d D 5.79 of telkens 0 9 kilo meer. Wy zien dus elk jaar, dat de koe ouder wordt, de eisch voor de melk stijgen met 617 liters. Hiermede i< de voor eiken dag dat de koe ouder is, dan precies 2 of 3 of 4 of 5 jaren, méérder geëischte 1,69 liter in volmaakte overeenstemming want 365 X 1,69 616,85 liters. Bij de boteropbrengst, is de voor eiken dag boven den vastgestelden leeftijd geëischte hoeveelheid van 0,0025 kilo (een vierhonderdste kilo) X 360 dagen ook weer precies de 0,90 kilo in 7 dagen meer gevorderd. De verdere bepalingen der statuten evenals het voor geschreven puntenstelsel voor de beoordeeling der dieren voor het oogenblik buiten beschouwing latende, wensch ik alleen nog in het licht te stellen, dat de Amerikanen, in het juiste besef van de groo'e belangen, die het Keurstamboek geroepen werd te bevordeien, dit niet hebben gemaakt tot een eenvoudig onderdeel of bijboek van bun stamboek, maar dat zij daaraan een meer zelfstandig karakter hebben toegekend. Het Keurstamboek evenals alle nieuwe zaken, moest in Amerika en moet ook h-er eerst gepopulariseerd worden en daarvoor begreep men versche weikkrachten in het werk te moeten stellen, die zich geheel aan die taak konden wijden. Te dien einde werd ééa der bestuursleden speciaal benoemd tot superintendent van het Keurstamboek met het recht van assumptie voor eventueele geschilpunten De benoeming als superintendent van mr. S. Hoxie was een zeer gelukkige en de opname van 350 koeien en 31 stieren in de eerste twee jaren, waren de vruchten van zijn verbazende werkkracht I Zal het er komen? ons Ned. Keurstamboek! Voorzeker zal het dat, maar daarvoor is de mede wei king van alle vooruitstrevende fokkers onmisbaar, die moeten begrijpen, dat de waarde van hun vee zetéllin de mclkopbrengst, en dat men die moet kennen om ze te weten, en meten om ze te kennen! Dan zal de fokker weten, welke kalveren aan te houden en welke niet I En wanneer zyn koeien dan een ge schiedenis hebben (en dat zyn zyn melklijstcn) dan zal hij naar het Keurstamboek komen en die geschiedenis laten opteekenen, want zijn melklijst kan onder den voet raken, maar het Keurstamboek blyft. Eerst wanneer dit begrip duidelyk en algemeen wordt gevoeld, kan het Keurstamboek tot zyn recht komen; dat begrip door woord en schrift ODder ieders bereik te brengen moge een reuzentaak zijn, een schoone, een levenstaak is zy voor hen, die zich daartoe aangorden. E. VAN DEN BOSCH. Haagsche Brieven. 's-Gravenhage, Maart 1902. Nederland is gered! Voortaan zullen wij onoverwinnelijk zijn. Niet meer door de Piet Heinen of de Ruyter's. Neen, onze kracht zit 'm tegenwoordig aan den vasten wal. Er is door deze Regeering gezorgd, dat onze schutters doel zullen treffen. Een „eereprijs" is ingesteld voor de beste schutters en het prtedicaat „Koninklijke" zal er nog de waarde van verhoogen. Laten vrij de Boeren in Zuid- Afrika hun nooit miesend schot hebben leeren afvuren achter onbegaanbare kopjes of in de vervolging van leeuwen en tijgers, wij zullen hun evenknie in 't schieten worden, dank zij den „eereprijs". Doch ironie ter zijde, is het niet een klein beetje benepen te meenen, dat de zooals de overweging van het pas uitgevaardigde Kon. Besluit luidt „toe nemende zin onder de bevolking tot vrijwillige beoefening van het schieten met handvuur wapenen" dient te worden aangemoedigd door het uitloven van eereprijzen. Wanneer werkelijk de neiging en de lust is opgewekt om meer dan vroeger zich in het schieten te bekwamen, dan is ongetwijfeld de Zuid-Afrikaansche oorlog daarvan de oorzaak geweest, en is er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5