ZIERlkZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 Maart 1902. (Z i e r i li z e e s c h e Co nr an t). Eerste Blad. BERICHT. RECLAMES. Heeren Hoeden, 1. DE GRAAF Cz., Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGAN6. No. 7673. DirecteurA. 3. DE LOOZE. Eedacteuren: j A" FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkei., Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens het Paasehfeest zal de Nieuwsbode op aanstaanden Maandag avond niet worden nitgegeven. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. Het groote nieuws, dat de gemoederen in heel de beschaafde wereld bezig houdt, en nog dagelijks aan de bladen stof tot ver schillende beschouwingen geeft, is het door de Transvaalsche Regeering aangevraagd en door Lord Kitchener met toestemming van het Engelsche gouvernement verleend vrijgeleide, teneinde over Pretoria en Kroon- stadt, dus over het door de Engelsche troepen bezette grondgebied, en voorbij de Britsche liniën, een onderhoud te hebben met Steyn cn De Wet over de vraag, of aan Engeland vredesvoorstellen zullen gedaan worden, en zoo ja, welke. Hoe komt, zal men vragen, Schalk Burger, de waarnemende President der Zuid-Afrikaansche Republiek, er toe dit vrijgeleide aan te vragen? Was hij, zooals van Engelsche zijde beweerd, en den volke verkondigd werd, zóó in het nauw gebracht, dat hij tot dien stap als het ware gedrongen werd? In geenen deele. Zijn stap was een gevolg van een overhandiging der nota's, die onlangs tusschen Groot-Brittannië en Neder land met betrekking tot Zuid-Afrika gewisseld zijn. Lord Kitchener had op last van zijn Regeering hem die nota's doen toekomen. Daardoor is als het ware die stap uitgelokt. De Transvaalsche Regeering heeft die toezending begrepen. En daar zij wegens het bondgenootschap met den zoo getrouw gebleken Oranje-Vrijstaat niet alleen vredesvoorwaarden mag voorstellen, zoo heeft zij aan Lord Kitchener doen weten, dat zij zich met Steyn en De Wet in contact wenschte te stellen, teneinde met hen te beraden, of, en zoo ja, welke vredesvoorwaarden zullen worden voor gesteld. Lord Kitchener heeft hierop zijn gouvernement geraadpleegd. En daar Engeland om verschillende beweegredenen den vrede vurig wenscht, zoo heeft het in het verleenen van een vrijgeleide bewilligd, waarvan dan ook reeds gebruik is gemaakt. Met dien vurigen wensch naar vrede houdt dan ook nauw ver band de reis van Wolseley naar Kaapstad. Men zegt, dat te Kaapstad over de vredes voorstellen, die men van de zijde der republieken verwacht, onderhandeld zal worden. Intusschon zwijgen de wapenen niet. Begeerig de door Lord Methuen geleden nederlaag uit te wisschenheeft Lord Kitchener zijn colonnes uitgezonden om De la Rey te vangen. Maar deze is er niet op gesteld de zegekar van Lord Kitchener te trekken, en zal wel zorgen, dat de Britsche :olonnes hem niet te na komen. Zijn door iiem vrijgelaten gevaDgene. Lord Methuen, lie, zooals men weet, in het been door de Boerea geraakt is, zal wellicht dat been moeten missen. Cecil Rhodes, één der aanstokers van dezen vreeden oorlog, is overleden. Eenige dagen 'eleden ontving hij nog van de Koningin van ingeland, Alexandra, een telegram, waarin ,ij hem mededeelde, 3>dat zij God bad hem le gezondheid terug te geven". Zou voor ion geldduivel, die het gestorte bloed van uizenden mede op zijn geweten heeft, niet assender zijn geweest de bede: »0 Heerl ees zijn ziel genadig". In het Engelsche Parlement beeft de ;uid-Afrikaau8che oorlog weer aanleiding jgeven tot een heftige scène met de Ieren, nze beminnelijke Chamberlain sprak als zijn leening uit, dat de beide rassen, die thans i Zuid-Afrika zoo vijandig tegenover elkander staan, mettertijd zich met elkaar wel weêr geheel zouden verzoenenTot staving van zijn profetie wees hij op het corps burger verkenners, die uit de Boeren gerecruteerd aan de Engelschen onschatbare diensten bewezen. »Dat zijn verraders", zeide de Ier Dillon. Hierop antwoordde de venijnige Chamberlain, dat de geachte afgevaardigde Dillon op het punt van verraders een specialiteit was. Dillon noemde toen den geachten Minister Chamberlain een leugenaar. Dillon sprak de waarheid, maar werd wegens de onparlementaire inkleeding van deze waar heid door den Speaker (Voorzitter) tot de orde geroepen, en uitgenoodigd haar in te trekken, waaraan hij evenwel niet wenschte te voldoen, hetgeen ten gevolge had, dat hij tot straf voor een week geschorst werd, waarop Dillon onder de levendige toejuiching van de Ieren de zittingszaal verliet. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft besloten om den duur barer zittingen op zes jaren te bepalen. Deze is thans vier jaren. En tevens bepaalde zij, dat de Kamer om de zes jaren in haar geheel zou aftreden. De commissie uit den Senaat evenwel heeft over dit besluit een ongunstig prae-adviea uitgebracht, zoodat er groot kans bestaat, dat het niet tot wet verheven wordt. Voor de reis van den President Loubet naar Petersburg heeft de Kamer een crediet van een kwart-millioen gulden toegestaan. Een duur reisje! Delcassó, de Minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in de Kamer den inhoud van het met Rusland gesloten tractaat betreffende China medegedeeld. Het tractaat beoogt de integriteit van China en de handhaving van het status quo. Het laatste willen wij gaarne aannemen, want daarin ligt opgesloten, dat Rusland Mantsjourije, dat het bezet heeft, bezet houdt. Vermoedelijk omvat dat tractaat nog andere, geheime bepalingen, die gewichtiger zijndan hetgeen door den Fraoschen Minister is medegedeeld. De Belgische Kamer heeft het voorstel betrekkelijk het algemeen kiesrecht voor provinciën en gemeenten verworpen. Dit was te voorzien. De socialistische afgevaardigde Van der Velde heeft hierop terstond een voorstel tot Grondwetsherziening ingediend, teneinde te komen tot invoering van algemeen stemrecht voor Staat provinciën en gemeenten. Na de Paasch-vacantie zal dit voorstel een onderwerp van discussie uitmaken. Welk lot er aan te beurt zal vallen, is niet twijfel achtig. De groote betooging te Brussel voor algemeen kiesrecht, waaraan een 300 ver- eenigingen met vaandels, emblemen en muziek deelnamen, is ordelijk afgeloopen. De groote stoet trok door Brussels hoofdstraten naar het stadhuis, waar een deputatie door den burgemeester De Mot ontvangen werd, die een petitie van haar, waarin op invoeriDg van algemeen kiesrecht werd opgedragen, in ontvangst nam, en beloofde het verzoekschrift bij de Kamer te zullen indienen. Nederland, Zaandam, 27 Maart. In de gemeentelijke ziekenbarakken alhier, waar patiënten, lijdende aan besmettelijken vlektyphus, worden ver pleegd, hebben de verplegers de zieken in den steek gelaten. De burgemeester, H. J. C. v. Tienen, seinde gisteren te half ééo naar Amsterdam, om hulp aan den overste der eerw. broeders van den H. Joannes de Deowaarop reeds te 31- ure ia dea namiddag uit Amsterdam drie broeders aankwamen. De broeders hebben voorloopig den geheelen verplegingsdienst op zich genomen, maar de voorwaarde gesteld, dat voor vrouwelijke patiënten ook vrouwelijke hulp moet worden aangewezen. De burgemeester zou zich naar Amsterdam begeven om assistentie in te roepen van enkele katholieke liefdezusters. 's-Gravenhage, 28 Maart. In het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage lezen wij het volgende »Van hoogst betrouwbare zijde ontvingen wij de heugelijke tijding, waarvan men in gezaghebbende kringen geen geheim meer maakt, dat H. M. de Koningin zich in belangwekkende omstandigheden bevindt. »De gewichtige gebeurtenis zou in September worden tegemoet gezien". Volgens het Berliner Tageblattzal Koningin Wilhelmina dit jaar langen tijd zout- baden gaan gebruiken te Frankenhauoen, in Schwarzburg-Rudolstadtaan de Wipper. Tijdens de kuur zal H. M. dan, zooals reeds gemeld is, haar intrek D,"q/ïn, in het jachtslot Ratsfeld (Kylïhauser) van de vorstelijke familie van Schwarzburg-Rudolstadt. Rotterdam, 26 Maart. Maandagmiddag ging de 9-jarige Matthijs J. Human, nadat hij om 4 uur uit school gekomen was, nog wat spelen op den zanddijk tusschen de Middellandstraat en den Beukelsdijk. Toen hij dien avond om 10 uur nog niet in de ouderlijke woning aan de Coolschestraat 72 was teruggekeerd, verzochten zijn ouders opsporing aan de politie. Gisteren meende men den knaap in gezelschap van een anderen jongen gezien te hebben, doch de politie kon zijn spoor niet terugvinden, zoodat zij heden den geheelen dag gedregd heeft in de middel wetering, die loopt langs den dijk waar de knaap het laatst gespeeld had. In den namiddag werd uit die wetering, achter de school, het lijk opgehaald door den hoofdrechercheur P. C. Bazen. Na door dr. Mees te zijn geschouwd, werd het naar de ouderlijke woning vervoerd. Oud-Gastel, 26 Maart. Zekere L. B. alhier is gearresteerd als beschuldigd van mishandeling van zijn kind van 15 maanden. De vrouw was niet thuis, zoodat hij op het kind moest passen. Het schijnt lastig te zijn geworden, waarop hij, in zija drift, het kind tusschen de knieën heeft gezet en 't zoo geweldig daar tusschen gekneld, dat er eenige ribben zijn gebroken. Een paar dagen later stierf het kind. Steenbergen, 27 Maart. Een ongeveer 9-jarig meisje, dat hedenmiddag op weg naar school was te Lepelstraat, wilde nabij de halte Vossenjacht waarschijnlijk op een der achterste melasaewagens van den in I beweging zijnden trein springen, die van de i halte Vogelenzang kwam. Het kind viel en i kreeg den wagen over het hoofd, zoodat het I deerlijk verminkt daar bleef liggen. Zierikzee, 29 Maart. Heden, Zaterdag, is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Caljouw, thans opziener lste klasse, bij de viescherij- politie in dienst trad. Met ingang van 1 Maart j.l. is hij benoemd tot technisch inspecteur. In dank is ontvangen voor de concentratiekampen van mej. A. en T. M., kinderondergoed en 2 jurkjesM. en V., 1 hemdmevr. De J. v. E., kinderondergoed mej. R. B., 16 boekenN. N., f 2.50 fam. H., f 2.50; van diversen, f 1.45; u>t de kas van de kerk »Uw Koninkrijk kome" te Nieuwerkerk f 8. Wij vestigen de aandacht op de voor stelling van de Société Original-Artistique welke blijkens advertentie in dit nummer, a.s. Zaterdagavond 8 uur in de Concertzaal zal gegeven worden. Wij wekken onze stadgenooten op tot een flinke opkomst, daar de heer Chambly zich in zijn vak een goeden naam heeft verworven. Dit bewijzen ook de talrijke gunstige recen sies in verschillende Nederlandsche bladen en tijdschriften. Zoo lezen wij in de N. Gr. Ct. het volgende: De heer Chambly kan tevreden zijn met het succes van de voorstelling hier gisterenavond in de groote zaal der Harmonie gegeven. Het publiek was, in aanmerking genomen dat de heer Chambly van avond weer optreedt, vrij talrijk opgekomen en zeer voldaan. Hij is een prestidigitateur van den eersten rang, en ook in de nieuwere richting van het vak, het ge- dachtenlezen en het spiritisme, vertoont hij de sterkste stukken. De heer Chambly gaf daar van gisterenavond opnieuw doorslaande bewijzen en de lust bekruipt ons, hier te zeggen, waarin zij bestonden. Maar dan zouden wij het ge- heele rijke programma moeten overschrijven en dat zou ons te ver voeren. Wij volstaan liever met te constateeren, dat de heer Chambly zijn publiek gisterenavond op zeer aangename wijze eenige uren bezig gehouden heeft en dat, zoo hij nog aanbeveling voor vanavond noodig mocht hebben, dat publiek de beste recom mandatie zal wezen. De Telegraaf van 15 Maart 1901 schrijft: In «De Werkende Stand" trad gisterenavond voor een talrijk en gedistingeerd publiek op de heer Chambly. Zijn toeren vervulden het jeugdig deel der toeschouwers, dat niet in geringe mate vertegenwoordigd was, met ver bazing en verschafte het andere veel vermaak, door de waarlijk wonderlijke wijze waarop zij werden verricht. Wij dachten aan Herman, aan Davenport, aan Robert Houdin. Het meest van allen bevielen ons de minst eflëctmakende kunsten, de Magische rekenkunst en de ge heimzinnige 8piritische verzegelde brief. Het Taiza-wonder en het Amerikaansche kabinet vielen ook zeer in den smaak en bezorgden den heer Chambly rijkelijk bijval. Ook zal in de voorstelling, welke hier ge geven wordt, nog optreden Mile Marguerite Kardec in hare spiritische Experimenten. Het geheel belooft een interessanten genoegelijken avond. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie van Hde Nieuwe Schoenwinkel", den heer Paterik, in het Visch- slop alhier. Uit deze advertentie blijkt, dat vele en niet de minste prijzen, nog niet zijn afgehaald. Dat is voor de houders dier Loten zeer te bejam meren, daar het prachtige prijzen zijn. Doch dit brengt ons onwillekeurig op het gebied van den ondernemer. Deze geeft bij degelijke waar, gelegenheid om een cadeau te ontvangen, dat //elk wat wils" is en alzoo in elk huis gezin nuttig en aangenaam is. Daarbij komt nog, dat de heer Paterik zijn cadeaux allen hier koopt en alzoo ook onze industrie bevor dert. Thans is in wde Nieuwe Schoenwinkel" wederom een nieuwe verloting georganiseerd en wij vertrouwen dat ook deze uitnemend zal slagen en alzoo opnieuw succes zal hebben. Men schrijft ons uit Antwerpen, d.d. 27 Maart: Wanneer men over de Groote Markt gaande de oogen naar de vensters van de trouwzaal op het stadhuis wendt, ziet men daar nog al eens dikwijls een roode draperie met gouden franjes versierd, fladderen. Dit wil echter niet beduiden, dat ons raad huis reeds geheel door de socialisten is in genomen neen, deze draperie toont alleen aan, dat op dit oogenblik openbare aanbestedingen plaats hebben, of wel, dat men niet trompet geschal een nieuw gemeente-reglement gaat afkondigen. Een zeer oude overlevering wil namelijk, dat een politie-adjunct, van den stadstrompetter vergezeld, aan de vier hoeken der Groote Markt de nieuwe reglementen aflezen. Deze formaliteit een overblijfsel uit vroegere tijden komt ons zeker belachelijk voor, maar is nu eenmaal noodzakelijk, willen die reglementen kracht van wet hebben. Overigens, buiten enkele straatjongens, blijft niemand staan, om de lezing aan te hooren. Wat zeer weinigen weten, is, dat de regle menten eerst van boven het stadhuis worden afgekondigd: een bediende stelt zich aan het venster waar de draperie hangt en moet daar luidop lezing geven van de nieuwe schikkingen door de gemeenteraden genomen. Wijl gewoon lijk niemand hem hoort of bemerkt, stelt hij zich tevreden met de verschillende artikels binnensmonds af te rammelen, 't Is de jongste bediende van het stadhuis, die met dit werk gelast wordt. 't Is erg middeneeuwsch, niet waar Mij dunkt, dat, om er wat kleur aan te geven, men politie-adjunct, stadhuisbediende en trom petter in Oud-Antwerpenaars moest kleeden. Bij den landbouwer C. Ysebaert onder St.-Jansteen zijn deze week des nachts 42 kippen gestolen. Dit is reeds de derde maal dezen \vinter, dat op de hofstede van genoemden landbouwer diefstal wordt gepleegd. Eerst konijnen, daarna een varken, thans het grootste gedeelte van de hoenders. Tot concierge van het Gasthuis te Aardenburg is benoemd de heer J. de Lange te Middelburg. Te Schore heeft iemand de brutaliteit gehad bij den burgemeester, den heer J. G. van Nieuwenhuyzen, des nachts door de ruiten te schieten van een kamer, waarin bewoners sliepen. Gelukkig heeft niemand eenig letsel gekregen. De politie heeft den volgenden morgen huiszoeking gedaan bij een ingezetene, doch zonder gevolg. Bruinisse28 Maart. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot onderwijzer benoemd de heer Van der Weel van Colijnsplaat, met 4 stemmen tegen 3 stemmen op den heer Vink van Axel. Op een verzoekschrift van heeren Kerkvoog den der Ned. Herv. Gemeente, om vergunning tot het vergrooten der kerk werd besloten dit vooralsnog buiten' beschikking te houden, wegens te vreezen moeilijkheden. In de be grooting van 1902 werden enkele wijzigingen gebracht. Besloten wordt de verordening op heffing van kaai- en havengelden weder voor 5 jaar onveranderd vast te stellen. Aan den heer Krijger werd het voormalige telegraafkantoor wederom verhuurd, om als Zondagsschool te gebruiken. Mededeeling werd gedaan van een gehouden kasopname, waarbij alles zooals steeds, in de beste orde werd bevonden. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer in deze gemeente bedraagt 460, waarvan 428 belastingkiezers, 12 door dienstbetrekking, 18 als inwonende zoons, 1 spaarbankkiezer en 1 woningkiezer. Voor de Prov. Staten bedraagt dit hetzelfde aantal, terwijl er voor den gemeenteraad 430 zijn. Serooskerke, 27 Maart. Door de aan nemers is het werk aan de haven in den Schelphoek heden gestaakt. Stavenisse, 27 Maart. Volgens de vast gestelde kiezerslijst voor 1902 zijn er alhier 205 kiezers, tegen 194 in het vorige jaar. Onder deze komt geen enkele loon- of spaar bankkiezer voor. f Scherpenisse, 27 Maart. Op de op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst voor 1902/03 komen 218 personen voor, allen belasting kiezers, en allen kiezers voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad. In de gemeente alhier is een geval van diphtheritis geconstateerd. Oud-Vossemeer. Door den gemeenteraad is aan den alhier gevestigden veearts, den heer A. van der Sande, over 't jaar 1902/1903 een bedrag van f 50 als toelage "toegekend naar aanleiding van een verzoek door een aantal landbouwers onder deze gemeente. Dinsdagavond werd ten huize van den heer M. J. Ampt de laatste vergadering in dit seizoen gehouden van de Vereeniging »Eendracht" uit de gedane rekening bleek, dat een batig slot bleef van f 3,65. Als bestuursleden werden herkozen de heeren G. J. de Graaff, F. J. Ampt, M. A. Douw en F. W. O. Wiskerke. De laatste trad als lezer op met het onderwerp: dWindhandel". St. Filipgland, 27 Maart. Er bestaat veel kans, dat met den zomerdienst een tram zal loopen op Maandag en Dinsdag van den Anna-Jacoba-poIder naar Steenbergen, in aan sluiting met de eerste tram van Steenbergen naar Rozendaal. Hierdoor zal het mogelijk zijn reeds 's morgens circa 8 uur te Rotterdam te zijn. Goes. De liberale kies vereeniging Voor uitgang stelde den heer E. v. d. Hoek candi- daat voor de aanstaande raadszitting. In het bestuur dier kiesvereeniging werden gekozen de heeren Ter Haar, den Hollander, W. Kakebeeke, Ross en W. Temperman. Wemeldinge, 26 Maart. Nabij deze gemeente had Dinsdagavond een treurig on- Het Duitsche schip »Karl Schroers X", geladen met zout voor Bergen-op-Zoom, werd op de hoogte van Stavenisse door zijn sleep boot »Content", die het wegens don storm niet houden kon, verlaten. Half vol water kwam het te Wemeldinge binnen. Oogenblikkelijk stoomde do Belgische sleepboot «Louis Gutjahr", kapt. Van Oosten, »full speed" ter hulp, en sleepte het schip van de Dorstmanplaat af. In 't gezicht van Wemeldinge brak het vaartuig echter doormidden, schipper en knechts medeslepend. De schipper verdween in de diepte. De knechts werden door Van Oosten gered en te Wemeldinge aan wal gezet. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 25 Maart. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld wegens Wederspannigheid M. K., 35 jaar, bierhuishouder te Brouwers haven, tot 1 maand gevangenisstraf; Wederspannigheid O. van N., 37 jaar, slager te Brouwershaven, tot 1 maand gevangenisstraf. Door het O. M. was geëischt 3 maanden. Als verdediger was in deze zaak opgetreden mr. A. J. F. Fokker. Diefstal: E. van D., huisvrouw van C. B., 20 jaar, arbeidster te Nieuwerkerk, tot f 10 boete^ subs. 12 dagen hechtenis. Bevestigd werden de vonnissen teeen P. A. D., 21 jaar; H. V., 28 jaar; J. de W., 60 jaar; F. de W., 25 jaar; M. P„ 31 jaar; P. van der H., 46 jaar en H. P. P„ 27 jaar^ allen schippers en visschers, wonende te Ierseke, gewezen door den kantonrechter alhier, waarbij zij werden veroordeeld wegens over treding van het baggerreglement, ieder tot een geldboete van f 20, doch de duur der ver vangende hechtenis bepaald op 15 in plaats vau 5 dagen. In deze zaken was mr. D. van der Vliet als verdediger opgetreden. Mede werd bevestigd een vonnis tegen L. van der W35 jaar, landbouwer te Kerkwerve, door den kantonrechter, wegens jagen met geweer zonder akte, veroordeeld tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis. Voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1