Donderdag 27 Maart 1902. (2j i r i Is. zeesclie Courant). B E RICH T. DRANKWET. BEKENDMAKING. AFKONDIGING. BRANDWEER. Benoeming Keurmeesters. Een Protest. ÜlEUWSTIJDI—GEM. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7672. Directeur A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Ad vertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FRaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Wegens den Goeden Vrijdag zal de Nieuwsbode van 29 dezer op aanstaanden Zaterdagavond worden uitgegeven, terwijl wegens het Paaschfeest het nommer van 1 April niet zal verschijnen. Zij, die zich met 1 April a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. A. J. DE LOOZE, Directeur. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de belanghebbenden, die wenschen dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klem zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn verleDgd, clat vóór den 1 April a.s. daarvan aan lien toelioo- reu leen iiis to geven. Zierikzee, den 8 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezeteneo, dat de Secretarie der gemeente op den 28 Maart e.k. (Goede Vrgdag), en op den 31 Maart e.k. (den tweeden Paascïidag) zal zijn gesloten, met uitzondering van des middags 12 uur tot 's namiddags 12'/, uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand betreffende, Zierikzee, den 26 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJS. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zier'kzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1902 (wijk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 26 Maart 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze Gemeente Gelezen het voorstel van de Directie der brandweer; hebben goedgevonden: 1«. Voor het jaar 1902 tot keurmeesters over het opgeslagen hooi ot de veldgewassen iu deze gemeente te benoemen: de heeren C. J. VAN DEN BOUT, L. HAGE, JOHs. VAN WESTEN eu L. KOOPMAN Cz., aan welke keurmeesters by deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. 17 der verordening, tegen het broeien van opgeslagen hooi behoorlijk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de ingezetenen te verstaan met de Directie der brandweer. 2®. De ingezetenen te herinneren aan de voorschriften van gemeld art. 17, en de overtreding daarop gestel J, luidende »De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassen, onaangezien waar deze opgeslagen zyn, zijn verplicht: o. »te gedoogen, dat de brandmeesteis der wyk, als •hun dat noodig voorkomt, één of meer ijzsrs in de •stapels steken; b. »te zorgen, dat de ijzers zonder toestemming dier •brandmeesters, er niet uit verwijderd worden en te •a'len tijde voor hen toegankelijk zijn; c. «indien er, bij broeiing, volgens uitspraak der •brandmeesters, gevaar voor biand bestaat, onmiddellijk, •overeenkomstig hunne bevelen, de stapels te verwerken, »of op andere doelmatige wijze in het gevaar te voorzien". De overtreding van dit artikel wordt gestraft: van litt. a en b met eene geldboete van ten hoogste vyf-en-twmt'g gulden en van lite, c met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Zierikzee, den 24 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. In de Maandag gehouden raadszitting is de Redacteur van dit blad, die belast is met de taak verslag te geven van het daarin verhan delde, het onderwerp van debat geweest. Wat verschafte hem die eer? De heer W. C. de Crane interpelleerde Burgem. en Weth. over hun tot bedoelden redacteur gericht verbod mededeelingen in de courant t9 doendie betrekking hebben op de ter visie liggende stukken. Dit gaf den Wethouder, den heer mr. D. van der Vliet aanleiding te verklaren, dat in de dagen, waarin de redacteur op niet vol doende wijze inzage van de stukken kreeg, zijn raadsverBlagen daarvan de zichtbare sporen droegen. Die verklaring was koren op den molen van den heer Koopman, die maar niet ver kroppen kon, dat wij indertijd zijn candidatuur als raadslid bestreden hadden, en de gelegen heid om zich te revengeeren thans te schoon achtte om daarvan geen gebruik te maken. Zeker, aldus redeneerde hij, mijnheer Van der Vliet heeft volkomen gelijk. De raads- verslagen van dien redacteur deugen niet, zij zijn eeDzijdig. Hij laat ons dingen zeggen, die wij niet eens gezegd hebben. Wij moeten een officieel raadsverslag hebben. Ook de berichten, die hij aan de Nieuive Rotterdamsche Courant opzendt, dragen het kenmerk van partijdigheid. En ten slotte baalde hij er bij te pas de noten, die indertijd door ons ter gelegenheid van zijn verkiezing onder stukken waren geplaatst, waarin wij werden aange vallen. Dat hij het laatste deed, was zeer ondoor dacht van hem, want nu kan toch een elk begrijpen, waarom hij zoo vinnig tegen ons van leer trok. Over deze onhandigheid zullen wij echter niet verder uitweiden. Maar wat wij wel willen bespreken, is de beschuldiging zelve, dat wij ODjuiste en een- zjjdige raadsverslagen leveren. Werd zij gemotiveerd? Is zij gegrond? Noch het een, noch het andere. Wij hebben steeds naar plicht en geweten getracht het gesprokene in onze verslagen zoo objectief mogelijk weer te geven. Wij gaven zelfs aan de betoogen van menig raadslid een beteren vormwij brachten er niet zelden verband in. Wij hebben onze taak nooit te licht opgevat, maar zij viel ons zwaar, waar wij met een spreker als de heer Koopman te doen hadden, die, om het zoo uit te drukken, er maar op lospraat, die in het begin zus en aan het einde vaak geheel anders spreekt, die, met zichzelven dikwerf in tegenspraak, van de hak op den tak springtzoodat men aan zijn redeneeringen menigmaal geen touw kan vast maken. In weerwil van die moeilijkheid deden wij onze uiterste best het door den heer Koop man gesprokene zóó weer te geven, dat er samenhang in was. Den vorm mochten wij veranderen, maar niet den zin van het gesprokene. Deze bleef zwart op wit hem aangrijnzen, als bij in de sociëteit gekomen door hen, die hem in den Raad hadden gebracht, opmerkzaam werd ge maakt op zijn hun niet sympathieke houding in den Raad. Dan werd de schuld geweten aan den redacteur van de Nieuwsbodedie onjuist het gesprokene zou hebben weer gegeven. Wij hoorden er van, maar trokken ons er niets van aan. Maar nu hij in het openbaar op een plaats, waar wij niet het recht hebben van spreken, ons onverdiend heeft aangevallen, nu plaatsen wij, tot afweer van dien aanval op onze eer en ons karakter, dit als protest. De Transvaalsoh-Engelsche oorlog. Londen, 24 Maart. Uit Pretoria wordt aan de Standard gemeld, dat de waar nemende president Schalk Burger en de overige gedelegeerden de vorige week te Rhenosterkop vertoefden, waar zij ernstig bestookt werden door kolonel Park en anderen. Bij één gelegenheid zijn zij ter nauwernood ontkomen aan gevangenneming en toen de stelling nog hopeloozer werd, werden er Vrijdagavond dépêche-rijders ge zonden naar Balmoral (aan den spoorweg PretoriaLorenzo Marquez, ten oosten van Pretoria), met de mededeeling, dat de ge delegeerden aldaar zouden aankomen, wat dan ook gisteren onder escorte geschiedde. Zij vertrokken onmiddellijk naar Pretoria, j met achterlating van het escorte te Balmoral. Onmiddellijk na de aankomst te Pretoria reed Schalk Burger met zijn metgezellen in Kitchener's rijtuig naar het Britsche hoofd kwartier en na de samenkomst met Kitchener begaven ze zich per trein naar den Oranje- Vrijstaat. Aan de Daily Chronicle wordt uit Pretoria bericht, dat de Boeren, na hun onderhoud met lord Kitchener, zich naar Kroonstad (in het noorden van Oranje-Vrij staat aan den spoorweg BloemfonteinPretoria) begeven hebben. 25 Maart. Balfour beeft heden in het Lagerhuis verklaard, dat hij geen nader bericht had ontvangen over de onderhandelingen in Zuid-Afrika. Pretoria, 24 Maart. In de Hollandsche kerken is gisteren afgekondigd, dat op ver zoek van de afgevaardigden der Boeren a.s. Zondag een dag des gebeds om vrede zal wezen. Central News geeft eenige bijzonder heden, welke licht werpen op de zonderlinge telegrammen betreffende do gevangenneming van luitenant Williams. Deze Williams, een der onverzoenlijke Boeren, (treinvernieler) wordt gezegd, was den 17en dezer met een patrouille in de buurt van Standerton, voornamelijk met het doel zijn manschappen te verhinderen zich over te geven. Een afdeeling National Scouts", onder de kapiteins Badenhorst en Gildenhuis, vielen hem aan en namen hem met vijf burgera en twee EafferB gevaDgen na een scherp gevecht, waarin twee der verraders gewond werden. Kolonel Wools Sampson, die den inlichtings dienst door middel van verraders in Oost- Transvaal heeft ingericht, met voor de Engelschen goede resultaten, gaat naar West- Transvaal om zijn kunsten tegen de Boeren van De la Rey te beproeven. In het onderhoud, dat de Boeren- afgevaardigden Weasels en Wolmarans met president Roosevelt heeten gehad te hebben, zou ook de quaestie van het dragen van khaki-uniformen ter sprake zijn gekomen. Wellicht slaat ook het verzoek, door de afgevaardigden aan den President gedaan, om officieren aan te wijzen, teneinde rapport over den oorlog uit te breDgen, op de lasteringen van EDgelscbe zijde tegen de Boeren ingebracht, als zouden zij de Engelsche uniform op verraderlijke manier gebruiken. Wessels moet, alsvorens hij uit New-York vertrok, nog hebben verklaard, dat de Boeren te velde zooveel paarden, ammunitie en voor raden hadden, als zij maar konden wenschen. »Onze mannen", zeide hij, »dienen wel khaki-uniformen te dragen, willen zij niet naakt gaan, maar nooit maken zij van de Britsche distinctieven gebruik; daaronboven zijn de hoeden der Boeren, hun baarden en hun zit in den zadel zoo karakteristiek, dat een vergissing onmogelijk is. Daarbij zou een vergissing noodkttiger zijn voor onze lieden dan voor de Engelsohen zelve. Wij zijn thans in een betere positie dan wij voor 18 maanden waren; de »bags" van Kitchener halen niet bij de onze". Rusland. Petersburg, 25 Maart. De Russische Staatscourant publiceert een bericht over de studenten-onlusten te Moskou en constateert, dat sedert einde 1901 onder de onderhoorigen van de hoogescholen een vijandelijke beweging j tegen de regearing is uitgebroken, waarvan de leiders de studenten in de politieke bewegiüg trachten te trekken met de verklaring, j dat de tegenwoordige regeering veranderd moet worden. Bij de demonstraties te Moskou zijn 682 studenten in hechtenis genomen. Op bevel van den keizer zijn 95 van de voornaamste schuldigen van twee tot vijf jair naar Irkutsk verbannen, 567 hebben een gevangenisstraf van hoogstens 6 maanden gekregen, 6 zijn voor den tijd van 1 jaar onder politie-toezicht gesteld, terwijl 16 van alle vervolgingen zijn vrijgesteld. Onder de veroordeelden zijn 55 vrouwelijke studenten en 34 niet-studenten, ook vrouwen. De meesten brengen hun gevangenisstraf te Archangel door. Frankrijk. Te St.-Gervais, in het kanton St.-André de Cubzac, op 26 kilometer van Bordeaux, is een dubbele misdaad gepleegd. De echtgenooten Rigolle, de man 64, de vrouw 61 jaar oud, zijn Maandagnacht vermoord. Zij woonden alleen, maar hun kleinzoon, Andró Labrouche, sliep dikwijls bij hen, vooral sedert de misdaad van Prignac en Cazelles, die den schrik in die streek had verspreid. Dinsdagmorgen bemerkte een buurvrouw, Mad. Xans, dat de echtgenooten Rigolle tegen hun gewoonte nog niet naar buiten gekomen waren. Zij werd ongerust, naderde de woning en opende een der ramen van het beneden huis, welke aan de binnenzijde niet vastgemaakt waren. Zij zag naar binnen en stoof verschrikt achteruit, toen zjj midden in de keuken Rigolle za£ l'ggen i° zijn hemdmet onkennelijk verminkt gelaat in een grooten bloedplas. Mad. Xans riep de buren. Men ging zien aan de achterzijde van het huis en daar, op de binnenplaats, vond men het lijk van vrouw Rigolle, insgelijks met verpletterd hoofd. De schoonzoon en dochter van de slacht offers, de heer en mad. Labrouche, werden verwittigd, alsook de politie, die spoedig een onderzoek begon. Het bleek weldra dat de misdaad Maandag avond moet gepleegd zijn, op het oogenblik, dat de echtgenooten te bed gingen. Vrouw Rigolle was namelijk nog gekleed, terwijl haar man reeds te bed lag. De moordenaar of moordenaars, die de gewoonten van het huis kenden, moeten op de binnenplaats verborgen zijn geweest en de arme vrouw overvallen hebben, toen zij haar kippenhok ging sluiten. Er ontstond eene worsteling en op de kreten zijner vrouw is Rigolle opgestaan en beneden gekomen. Intusechen was de vrouw gedood en zijn de misdadigers naar binnen gegaan, waar zij in de keuken Rigolle ontmoetten en hem met hun wapen, een kapmes, op dezelfde wijze vermoordden als zij zijne vrouw gedaan hadden. Het bloed der slachtoffers was langs alle zijden heengespat. Diefstal is de drijfveer der misdaad geweest. Alle plaatsen, waar maar geld kon verborgen zijn, werden doorzocht. De echtgenooten Rigolle waren welgesteld en hadden verleden week geld ontvangen van verkochten wijn. Niemand van de omwonenden heeft iets gehoord, hoewel de misdaad tusschen 7 en 8 ure 's avonds moet gepleegd zijn. Men weet niet of een enkele of meer misdadigers aan 't werk zijn geweest. De misdaad is met ongehoorde wreedheid gepleegd. De slachtoffers hadden niet minder dan 31 houwen met een kapmes ontvangen. Tot hiertoe heeft men nog niet het minste spoor van de misdadigers ontdekt. BelgiS. De Belgische minister van landbouw en de Belgische kamer van afgevaardigden hebben dezer dagen een even origineele als treffende petitie ontvangen. Deze was afkomstig van de jonge blinden van het blinden-instituut Woluwe-Saint Lambert en verzoekt om een wet, waarbij het blindmaken van vogels verboden wórdt. »Wij, die blind zijn, zoo heet het in de petitie, hebben reden genoeg om dit verbod te verlangen. Beter dan elk ander kennen wij de verschrikkingen van den eeuwigen diepen nacht, waarin kinderen zoowel als en lieve schepseltjes doen verzinken". Te Dison is in een fabriek een vliegwiel van vijf meter middellijn uiteengevlogen, met het treurige gevolg dat een stoker door een der weggeslingerde brokstukken doodgeslagen werd. Er raakte plotseling iets onklaar aan de machine, waardoor zij angstwekkend hard begon te loopen. Het vliegwiel, dat gewoonlijk 70 omwentelingen in de minuut maakte, moet bet toen naar schatting tot 4 500 omwentelingen gebracht hebben. De stoker kwam toeloopen en wilde den stoom laten ontsnappen, toen met het geluid van een kanonschot het wiel in stukken vloog en hij doodelijk getroffen werd. Yoor en achter sloegen de stukken groote gaten in den muur. Andere stukken van honderden kilo's zwaarte vlogen door het dak, over de om liggende gebouwen heen. Een stuk van ruim 800 kilo sloeg een groot gat in den muur van C3n op 75 meter afstand gelegen fabriek, en begroef zich daar in den kelder. Nederland. Zutphen, 24 Maart. Zaterdag had een ernstig spoorwegongeluk plaats. Het ongeluk had plaats op den kruiswissel, bij het station te Gorssel. De trein, die te 7.01 van hier vertrokken was, moest te 7.12 den trein uit Zutphen even vóór het station Gorssel passeeren deze trein stond daar reeds eenigen tijd te wachten. Het signaal voor den trein uit Deventer stond op veilig, zoodat de machinist Molenbeek door den wissel heen reed. Of nu de wissel niet was overgehaald, óf dat hij niet geheel was overgehaald, met zekerheid valt hiervan nog niets te zeggen. Op het oogenblik, dat de trein door den wissel reed, voelden de passagiers een paar schokken, waarop hij plotseling stil stond en een hevig gekraak werd vernomen. Één der passagiers, de heer Crommelin, uit Twelloo, sprong uit den trein en een ander, de heer Hogestein, uit Deventer, sloeg een ruit stuk om zich een weg naar buiten te banen. Een nader onderzoek vestigde bij sommigen den indruk, dat de trein zich door den half geopenden wissel moet hebben gewrongen; de locomotief is uit de rails geslagen, stortte van den dijk en drong een eind in den grond, vlak bij een sloot, rechts van den weg. De bagagewagen vloog het spoor uit en viel links van den weg naar beneden, de telegraaf draden in zijn val vernielendehet daarop volgende 3de klasse rijtuig stond rechtop met het achtereinde gedrongen in een volgend 2de klas rijtuig. Terwijl de ontsporing plaats had, had de machinist de tegenwoordigheid van geest den stoom te laten ontsnappen. Hij en de leerling machinist zijn met de locomotief naar beneden getuimeld en kwamen onder het gevaarte, gelukkig zoodanig, dat hun geen ernstig letsel kon overkomen. De leerling-machinist wist er ongedeerd onder uit te kruipen Molenbeek zat echter geheel bekneld zijn eene arm stak door het kijkgat heen, zijn rechterbeen wfts tusschen twee stukken ijzer bekneld en men moest een ijzeren staaf van drie vingers dikte doorkappen om dit lichaamsdeel vrij te maken. Met de grootste voorzichtigheid en het grootste geduld werd dit bevrijdingswerk, dat i uur duurde, verricht. In de wachtkamer van het station Gorssel, werwaarts de machinist gedragen werd constateerde dr. Schuitemaker, dat Molenbeek niets gebroken en ook geen inwendig letsel bekomen had, alleen had hij eenige bloed uitstortingen en zware ontvellingen bekomen. Toch heeft de man, ook bij het verbinden, veel pijn geleden. Ongeveer 10 uur werd hij per trein naar Zwolle vervoerd de leerling machinist ging met een volgenden trein op de machine verder. Eén der conducteurs had een schamp aan de borst gekregen, en zou bloed opgegeven hebben. 's-Gravenhage, 24 Maart. In Transvaalsche kriDgen hier ter stede verwacht men, dat de reis der Transvaalsche Regeering naar Pretoria in verband staat met het door Kitchener gegeven gevolg aan de opdracht der Engelsche regeering om de Presidenten der Republieken officiëel in kennis te stellen met de bekende nota der Nederlandsche regeering en het antwoord van Engeland op dat stuk, als gevolg waarvan de Transvaalsche regeering het noodig kan hebben gevonden zich in verbinding te stellen met president Steijn. De particuliere secretaris van H. M. de Koningin heeft machtiging verleend het navolgende te berichten Hoewel de gezondheidstoestand der Koningin thans reden geeft tot groote tevredenheid, heeft Hare Majesteit toch, op advies van den behandelenden geneesheer dr. Roessingh, die meent, dat in het belang der gezondheid van de Koningin groote vermoeienissen dienen te worden vermeden, tot H. D. groot leedwezen moeten besluiten dit jaar af te zien van het bezoek naar Amsterdam. Een boekhouder op een kantoor te ScheveniDgen had zich met een belangrijk bedrag uit de voeten gemaakt. Hij is evenwel in Den Haag aangehouden. Slechts een klein gedeelte van het geld was verteerdhet overige werd nog in zijn bezit gevonden. Rotterdam, 24 Maart Gieterenmiddag om drie uur heeft de i 5-jarige J. M. de Bes, zijn 32-jarigen broeder Willem, die in dé Korte Dijkstraat no. 6 woont en wien hij eten ging brengen, daar liggende gevonden in een zandbak in den Boschpolder. In dien polder liggen een 5-tal zandbakken, naast een paar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1