Zaterdag 22 Maart 1902. (Z i e r i Is. z e e s c lx e Cour an t). 58ste JAARGANG. No. 7670. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. BERICHT. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., KENNISGEVING. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur s A. ar. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbèLnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij, die zich met 1 April a.s. op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. A. J. DE LOOZE, Directeur. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen model 1902. Poststraat. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag: den 34 Maart o.ls., des namiddags te 2'/» nur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden. Zierikzee, den 20 Maart 1902. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukkenbehandeling eener ontwerp-instructie voor den beestenvilder en be noeming van zoodanig beambte; benoeming van 13 inwoners, tevens kiezers, tot leden en plaatsverv. leden der stembureaux; benoeming van zes leden in de Com missie van toezicht op het Middelb. Ouderwijs, enz. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg zijn executoir verklaard twee kohieren der Personeele belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1902 (wijken A en B), welke op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 20 Maart 1902. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Nederland. Enschedé, 20 Maart. Naar wij vernemen is bij het organisatie-comité een voorstel inge komen omtrent het benoemen van een scheids gerecht in zake de loonkwestie tusschen de firma van Heek Co. en bare arbeiders ook zou, indien de kas het toelaat, eene verhoogde uitkeering aan de stakers en uitgeslotenen plaats hebben voor de Paaschweek. Deze voorstellen zullen morgenavond door de gecombineerde besturen worden bohandeld. Zutphen, 19 Maart. Gisterenmorgen hebben twee jongens van 17 en 18 jaar, J. I. en H. R., leerlingen der christelijke normaallessen, heimelijk de woning hunner ouders aldaar verlaten, omdat zij bevreesd waren dit jaar niet op school over te gaan. Na een dag en nacht van angst en spanning ontvingen de ouders hedenmorgen een brief uit Roermond, waarin de jongens meedeelden behouden aldaar te zjjn aangekomen en verder plan te hebben naar Transvaal te gaan, om daar tegen de Engelschen te vechten. Als motief van hunne vlucht gaven ze boven genoemde redenen op. De ouders zijn zei ren onmiddellijk op den trein gegaan, om hunne jongens te achterbalen. Nijmegen, 19 Maart. Hedenochtend stonden mej. K. en haar nicht op het achter balkon der eerste verdieping harer woning aan den Jodenberg, om beddegoederen uit te hangen, toen plotseling het balkon onder haar voeten wegzakte en zij beiden met 't geheele balkon naar beneden stortten. Meer dood dan levend van de schrik werden zij door de heeren Jansen en Weijers van onder den chaos van balken, planken en beddegoederen vandaan gehaald. Bij onderzoek bleek, dat zij alleen eenige kneuzingen of ontvellingen aan de beenen en armen hadden bekomen, zoodat het ongeval nogal goed afliep. Amsterdam, 18 Maart. Toen gisteren avond de heer J. Schweers, eigenaar van een sigarenwinkel, Weaterstraat 09, te ongeveer 12 uur na een korte afwezigheid in zijn woning terugkeerde, kwam hij tot de onaan gename ontdekking, dat de deur geopend was en eenige personen in zijn huiskamer aanwezig waren. Ten overvloede hoorde hij gold rammelen. Fluks de deur te sluiten en politie te halen, was zijn eerste werk. Deze, die gelukkig spoedig aanwezig was, doorzocht het perceel, en had succes, daar zij twee personen, die zich langs een hekwerk en dakgootpijp naar boven hadden weten te werken, op het dak ai resteerde. Ook een derde, die op den uitkijk stond, werd ingerekend. Den vierden medeplichtige,, die ook op het dak gevlucht was, heeft men niet kunnen vinden. De dieven hadden alle geldswaarden, benevens een zak met ongeveer j 2500 sigaren gereed staan, toen de eigenaar gelukkig bijtijds thuis kwam. Er wordt niets vermist. Naar aan bet Handelsblad wordt mede gedeeld, zal H. M. de Koningin dit jaar het gewoon bezoek aan deze gemeente niet brengen. 'g-Gravenhage, 19 Maart. Bij het uiteen gaan der Tweede Kamer op heden werd door de leden de waarschijnlijke terugkeer gesteld op 22 April. 20 Maart. In de gisterenmiddag voort gezette Tweede-Kamerzitting werd behandeld het wetsontwerp, waarbij de bevoegdheid tot ontzetting uit de ouderlijke macht en de voogdij als gevolg van de Kinderwetten van den strafrechter op den burgerlijken rechter wordt overgedragen. Na eenige bespreking werd het zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Voorts werden goedgekeurdeen over eenkomst betreffende ruiling van grond met Vlissingen en een ontwerp tot aanvulling van de begrooting van oorlog voor 1902 (cursus lokalen te 's-Hertogenbosch) en van de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1902 (aanstelling van een hoogleeraar te Leiden in Indische geschiedenis enz.). De Min. van Binnenlandsche Zaken deelde mee, dat voor de voorgenomen tijdelijke voorziening in de opleiding van Indiech- ambtenaren hoofdzakelijk het stelsel 1883 zal worden gevolgd, met een 2-jarigen cursus, de zes vakken, in het besluit van 1893 genoemd, met Javaansch als verplicht examen vak. De regeling van dit ontwerp praeju- diceert echter niets omtrent een definitieve regeling. Het ligt niet in de bedoeling, reeds nu kennis van de zendingsgeschiedenis als cxamen-eisch op te nemen. Verder werden goedgekeurd het ontwerp tot bestemming van het saldo der weten schappelijke balans van 't pensioenfonds een aantal naturalisatie-ontwerpen de verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen noodig voor de verbetering van de Oude Vaart en de Noksloot, en ver schillende conclusion van verslagen over De Kamer ging hierop tot nadere bijeen roeping uiteen. Naar men in het Volksblad leest, zal Prins Hendrik op het a.s. kroningsfeest van Koning Eduard van Engeland onze Koningin vertegenwoordigen. Naar men verneemt, tracht de regeering het daarheen te leiden, dat de invoering der Woningwet tegen of in September a.s. zal kunnen plaats hebben. Rotterdam, 19 Maart. Aan boord van 't Rijnschip »Tourist", schipper Braun, liggende in de Westerhaven, is tijdens de afwezigheid van dien schipper ingebroken. Door het intrappen van twee deuren verschaften de dader of daders zich toegang tot de kajuit van den schipper en doorzochten daar alles, openbrekende wat gesloten was. Ontvreemd werden een bedrag van f 80 aan specie in Duitsch en Hollandsch geld, een spaarboekje waarop ongeveer 1000 mark ingeschreven stond, benevens een aantal gouden lijfsieraden. I In een huis van verkoop met recht van wederinkoop aan de Nassauhaven te Feyenoord, heeft door middel van valsche sleutels een brutale diefstal plaats gehad tijdens de preventieve hechtenis van den firmant G. van Dam, die in zijn betrekking als kassiersbediende bij de firma Gebr. Ch. Co. te Rotterdam, verdacht wordt van ver duistering van een bedrag van f 10.000 ten nadeele van genoemde firma. In het pandjeshuis, dat door Van Dam wordt geëxploiteerd, bevonden zich in een ongesloten toonbanklade tal van gouden en zilveren voorwerpen, toebehoorende aan ver schillende particulieren. Vermist worden 21 diverse gouden en zilveren heeren- en dames- remontoir- en cyliuder-horlogésalsmede enkele nikkelen horloges, voorts gouden en zilveren broches, oorknoppen, oorringen, flacons, kettingen, armbanden, enz. enz. De commissaris van politie in de 5de afd., bureau Nassaukade, verzoekt opsporing en inbeslagneming. Zierikzee, 21 Maart. Op een goed bezochte vergadering der anti-revolutionaire KiesvereenigiDg alhier werd met algemeene stemmen besloten aan Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken een rekest aan te bieden, om instemming te betuigen met de motie inzake de Leerplichtwet, aangenomen op den anti-revolutionairen partijdag te Middelharnis. In breederen kring zal dit rekest tot teekening worden aangeboden, doch alleen aan vaders van buisgezinnen. Tevens werd door den voorzitter mede gedeeld, dat D. V. op 40 April a.s. in eene openbare vergaderiog der Kiesvereeniging optreden zal de heer ds. R. W. J. Rudolph van Leiden, om te spreken over 't socialisme. Er zal alsdan gelegenheid zjjn tot debat. Plaats en tijd zullen nader worden aan gekondigd. Jhr. mr. J. C. Schorer, ambtenaar ter secretarie te Middelburg, is benoemd tot adjunct-commies aan het Provinciaal gouver nement te Arnhem. Tot agent van politie te Terneuzen is benoemd L. van Koeveringe te Waarde. De maréchausBée J. K. van Noordenne te IJzendijke is met 1 Mei benoemd tot bewaarder in het huis van bewaring te Rotterdam. Bij kon. besluit- is aan deu heer J. Zaaijer Pz. te 's Gravenhage, op zijn ver zoek, met iügang van 1 Juni, eervol ontslag verleend als lid van het bestuur van den polder Dirksland. Benoemd met ingang van 1 April tot stationchef te Maaabracht (Limburg) de heer C. C. Lukaart van Stavenisse, thans te Roermond. Serooskerke. Moge een leek meenen, dat er aan de haven in den Scholphoek goed vooruitgang wordt gemaakt, de deskundigen, en men behoeft zelfs zoo heel deskundig niet te wezen, denken er heel anders over. Het moet in één woord slecht gaan, en het staat te betwijfelen, of er met Paschen wel een dam door den polder zal liggen. Natuurlijk wordt er over dien tegenspoed veel gesproken. De grond deugt niet, om er een dijk van te maken, zegt de een de grond is uitstekend, zegt de ander, maar het vervoer deugt niet. Dat is geen werk voor paarden over zoo'n slappen grond en zoo'n grooten afstand van put tot stort. Een locomobile moest er zijn. Geen van beide is goed, zegt een derde, zoomin de grond als het materiëel. Een vierde beweert, en verzuimt niet er den nood'gen klem op te leggen, dat van de zijde der bestedere do samenstelling van den grond te rooskleurig is opgegevencan vijfde houdt vol, dat de aannemers te lichtvaardig gewc ist zijneen zesde zegt, dat de haven er nooit zal komen, enz. enz. De tijd zal wel leeren, welke van d»'e vele i beweringen het naast aan de waarheid is. Maar zeker is het: de zaak gaat op het oogenbfik niet naar wensch, en het is te hopen, dat er spoedig verandering moge komen. Scherpenisse, 20 Maart. Dr. Sneepels alhier heeft in het schoollokaal een vergadering belegd met lieden, meestal uit den werkenden stand, teneinde een ziekenfonds tot s'and te brengen. De opkomst was zeer talrijk. Nadat het nut en doel van het fonds uiteengezet was, lieten zich eenigen als lid inschrijven, doch velen moesten nog met hunne huis- genooten over de a' of niet toetreding raad plegen, daarom is de gelegenheid om zich als lid te kranen aanmelden opengesteld tot 1 April a.s. Oud-Vossemeer. Deze week arriveerde alhier van de zijde van Noord-Brabant een wagen met Zigeuners, Gypsies, Bohemers of Heidens, die vooral onder het jonge volkje wat ontsteltenis bracht, daar onmiddellijk aan hun komst allerlei ijselijke verhalen werden verbonden. De zwervers, deel uitmakende van een grooteren troep, schijnen plan te hebben het eiland Tholen plaats voor plaats met een bezoek te vereeren. Het bedrijf door den baas van het gezelschap uitgeoefend schijnt te bestaan in het maken van boren en zoo mogelijk ruilhandel in paarden. De Rederijkerskamer «Eendracht" heeft alhier haar voorstelling gegeven; een drietal stukjes, n.l. «Jenny", tooneelspel van mej. Poonsvan Biene; «De twee jassen", blijspel van J. v. Brussel en «Wie is het weeuwtje", blijspel van J. A. Holtrop, werden zeer netjes gespeeld, vooral in het eerste gaf men blijken van ernstige studie, en mej. P., die de titel rol vervulde, mag een woord van bizonderen lof niet onthouden worden. Na afloop werd een prèttig bal gegeven. St.-FiUpsland, 20 Maart. Eenige dagen geleden gaf iemand alhier zijn huishondje mee met een groenteboer uit Bergen-op-Zoom om het aldaar op de eene of andore wijze van de hand te doen. Vreemd keek hij op, toen het beestje een paar dagen daarna weer voor de huisdeur zat. Het dier had in zijn eentje den terugweg, een afstand van circa 4 uur, afgelegd. Twee paarden, bespannen voor een zaaimachine, maakten zich bij het naar huis gaan bang en sloegen op hol. De bestuurder kon er nog bijtijds afspringen. De paarden holden voort tot bij de hofstede, waar zij eensklaps bleven staan. Behalve een gebroken wiel, had de machine eenige kleinere schade. Alhier heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de dames v. EldikVerlinden, GeenseRoggeband, v. BendegomDe Graaf en MolStruijk, dat pogingen in het werk stelt om het muziekgezelschap Concordia" een vaandel te kunnen aanbieden. Deze week zijn gearriveerd en geplaatst de beide stoomkranen, waarvan één op den Steiger aan 't Zijpe en één aan de Tramhaven in den Anna-Jacoba-Polder. Hierdoor is men in het vervolg bij het vervoer der suikerbieten uit SchouwenDuiveland niet meer gebonden aan hoogwater. Vlissingen, 19 Maart. Omtrent de ramp van het Fransche schoenerschip »Anna Ango" kan het volgende gemeld worden Het schip, komende van Duinkerken en bestemd naar Lorient, had als loods aan boord den Belgischen zeeloods P. Huilmans, uit VlissiDgeu. Nadat het in de Noordzee was gezonken, moest de bemanning zich in de scheepsboot redden. Kort nadat de zeven personen met inbegrip van den loods zich daarmede hadden verwijderd, zonk bet schip. De hooge zeeën deden den schipbreukelingen meermalen het ergste vreezen, totdat des middags ongeveer halfvijf in de nabijheid van het vuurschip de «West-Hinder", de mailboot van Vlissingen in het gezicht kwam. Gelukkig werd ook van deze boot, de «Willem, Prins van Oranje", het roeibootje opgemerkt en werd onmiddellijk in die richting gestuurd. De hooge zeeën bemoeilijkten echter het reddingswerk niet weinig, en het bleek niet mogelijk te zijn met de roeiboot langszijde de mailboot te komen. Evenwel slaagde men er in door het uitwerpen van eene lijn, allen behouden aan boord te brengen om halfzeven werden zij alzoo Vlissingen binnengebracht, tot groote verbazing van de huisgenooten van den loods, die hem op dat uur niet hadden terugverwacht. De bemanning van de »A.nna Ango" werd in het gebouw »Elim" opgenomen. De genoemde loods had eerst, toen hij aan boord' was, bemerkt dat het schip reeds lek was. Hij brengt allen lof aan den commandant en de verdere bemanning van de mailboot voor de uitstekende verzorging aan boord en voor de wijze, waarop zij het reddingswerk hebben volbracht. Indien zij de schipbreukelingen niet zoo spoedig hadden opgemerkt en gered, dan zouden dezen meer dan wrarschijnlijk bij het toen heerschende ruwe weder en den vallenden avond hun graf in de golven hebben gevonden; te meer, wijl de scheepsboot geen roer had en alzoo aUeen met de riemen kon gestuurd worden. In November werden op de Kon. Maatschappij «De Schelde" de werkuren des morgens bepaald van 712| uur, met een kwartier rusttijd op het werk. Maandag is weer de vroegere regeling ingevoerd, n.l. van 6—12£ uur met drie kwartier ïusttijd van 8\9 nor. Axel, 19 Maart. Het is aan de voortdurende waakzaamheid van de maréchaussee te danken, dat twee beruchte dieven thans in banden zijn. Eene patrouille van do brigade alhier ontdekte in den nacht van 1.1. Zaterdag op Zondag een bende van vier personen, die, zooals bleek uit de kippen die zij met zich voerden, terugkeerden van een pas door hen gepleegden kippendiefstal. Twee der verdachten namen op het zien van de maréchausseés de vlucht, de twee anderen werden door de maréchausseés gegrepen, de een door den brigadier Van Sluis, de andere door den maréchausseé Lambregts. De door dezen laatste aangehouden persoon bood een geweldigen tegenstand tegen zijne arrestatie eene hevige worsteling volgde, doch de maréchausseé, die van den brigadier geen hulp kon erlangen, daar deze zijn arrestant moest vasthouden, wist met de uiterste krachts inspanning zijn gevangene zoolang meester te blijven tot een patrouille van de brigade Hulst tot hulp opdaagde. Toen werden de beide arrestanten met hun buit naar hier overgebracht. De vreugde over deze aanhouding is in de geheele streek groot. De in beslag genomen kippen zijn reeds door de bestolenen herkend. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd heden (Vrijdag) aanbesteed Het bouwen van eene woning voor den bewaarder, met bergplaats voor goederen, op het voormalig fort «De Ruijter" te Vlissingen. (Raming f 3600). Laagste inschrijver de heer J. de Buck te Middelburg, voor f 3719,85. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmerraanpolder werd heden te Rilland-Bath aanbesteed de aanleg van werken tot oeververdediging. (Raming f 14 680). Van de 9 inschrijvers was de laagste de heer A. Tholens Dz. te Terneuzen, die inschreef voor f 10.855. Aan dezen is het werk gegund. Landbouw en Veeteelt. Men schrijft uit Oud-Vossemeer Naar men ons meldde, zal dit jaar te dezer plaatse heel wat minder bieten uitgezaaid worden dan het vorige jaar; men zegt, dat er boeren worden gevonden, die maar een vijfde of zesde deel van het getal gemeten zullen bezaaien, dat bij goeden prijs er voor bestemd was. Een en ander zal natuurlijk tot gevolg hebben, dat andere gewassen in ruimere mate geteeld zullen worden. Nieuwerkerk (D.), 21 Maart. Vanwege de dorpsvereeniging «Eendracht Bindt" werd in de jongste vergadering besloten een prijs van f 15 beschikbaar te stellen voor de Landbouw-Tentoonstelling, dezen zomer te Zierikzee te houden. Moge dit andere ver- eenigingen tot navolging strekken I KKCHTSZAKEN. Zierikzee, 21 Maart. Hedenmorgen werd uit het huis van bewaring alhier naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht de wegens brandstichting veroordeelde Evangelist A. W. Het gerechtshof te 's-Hage veroordeelde Donderdag 1.1. F. B. uit Hoedekenskerko, wegens diefstal van eenden, tot een jaar Vrijgesproken werd J. B., schipper, door de rechtbank te Middelburg wegens meineed in een zaak van huisvredebreuk tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. In het paleis van justitie te Amsterdam zette Woensdagavond de raad van tucht voor de koopvaardij de behandeling voort der zaak tegen kapitein Roggeveen, gezagvoerder van het es. «Gironde", dat, op reis van Aberdeen naar Rotterdam op den 16en Januari j.l. strandde op het eiland Schouwen, bij zwaar weer en sterkon stroom om de Zuid gezet, zoodat de kapitein meende nog benoorden den waterweg te zijn, terwijl hij reeds ten zuiden van het vuurschip was. Gehoord werd de stuurman J. P. Scholten, door wiens ver klaring het door kapitein Roggeveen in de vorige zitting medegedeelde werd bevestigd. Hij i8 op de brug geweest, toen men des middags ten 4 uur den visscherman ont moette, die zeide, dat de «Gironde" zich dwars voor Katwijk bevond, terwijl later bleok, dat men toen reeds voorbij den Maas mond was. Scholten heeft zich voornamelijk met het looden belast, onder toezicht van den gezagvoerder. Veel nieuws leverde zijne verklaring niet op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1