ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 18 Maart 1902. (Z i e r i li z e e s c li e Courant). 58ste JAAR6AN6. No. 7668. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Kazernementsfonds. HIEUW S Tl JDIHGEM. Uit Stad 8B Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeur/v. j. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redactenreu: J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regel» 30 ("te. meerdere regels 10 Ct».kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekerul. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T'ö ets. Elke regel meer lö ets. Ontvangen model 1902. Post8traat. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de Ie helft der maand Maart 1902. 1. Tapijtwinkel, Heerenstraat 19, Rotterdam. 2. BehaDger, Kerkstraat 27, idem. 3. P. Huigens, idem. 4. G. Kamman, Delfshaven. 5. H. Holzapfel, Essen a/Rh. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekenddat de Commissi© van. beheer van het Kazernements* fonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1901, op Woensdags <l©ii 19 Maart e.lc., des namiddags te 3 uur, in één der lokalen van het Raadhuisen roepen all' gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig zijn. Zierikzee, den 17 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Da Transwaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 14 Maart. Aan de avondbladen wordt uit Heilbron van Woensdag gemeld, dat Zondag opnieuw een groote opdrijvende actie ondernomen werd. De Brit8che linie strekte zich uit van Frankfort aan de rechterzijde tot Lindley aan de linkerzijde. 5 Britsche colonnes trokken in westelijke richting op Wolvehoek aan. 2 Offieieren met een convooi bepakte muilezels vormden de achterhoede van de actie en zij doorzochten de Renosterrivier, waarbij zij zich meeater maakten van 9 Boeren, die zich in holen verborgen hielden. Ongelukkigerwijs slaagde de hoofdmacht der Boeren onder Mentz er in te ontkomen door de gebruikelijke tactiek te volgen, bestaande in de opdrijving van groote kudden schichtig gemaakt vee over de lijn, waardoor bijna allen in verwarring wegkwamen. De doorbreking vond plaats ongeveer halfweg tusschen Heilbron en Wolvehoek op de blokhuizenlinie. De beweging liep uit op de gevangenneming van 50 Boeren en de vermeestering van eene groote hoeveelheid levensmiddelen en voorraden. Het gerucht houdt overigens aan, dat De la Rey, twee dagen na Methuen's gevangenneming, ook met Grenfell's colonne heeft afgerekend, en wel op eene wijze, die aan grondigheid en afdoendheid niets te wenschen overliet. Maar geen enkele bijzonderheid wordt daaromtrent nog gemeld. De militaire medewerker van Daily News trekt uit die afwezigheid van berichten en het weinige dat nog maar bekend is omtrent de nederlaag te Tweebosch de slotsom, dat kolonel Grenfell waarschijnlijk niet door De la Rey is aangevallen, maar zich heeft teruggetrokken. Als De la Rey Grenfell had aangevallen, zegt hij, dan zou de weg van Lichtenburg niet open zijn, en die weg is ongetwijfeld open, want onze berichten komen van daar. 15 Maart. Reuter's correspondent seint uit het kamp bij Kopjesfoptein d.d. 11 Maart: Lord Kitchener's groote drijfjacht eindigde heden. Het veld van de operaties was wederom de ruimte, die ingesloten wordt door de blokhuislinies van Heilbron, Frankfort, Lindley, Bethlehem en Harrismith. De beweging was geheel dezelfde als de eerste, verscheidene moeilijkheden stonden de tegenwoordige operaties echter in den weg, daar de Boeren op hun hoede waren door de beide laatste drijfjachten. Ia den nacht van 9 Maart was er een onafgebroken linie van Lindley naar Frankfort bijna geheel langs de Liebenbergsvlei, en volgens de beste inlichtingen waren De Wet en Steyn ingesloten. In den nacht van 6 en 8 Maart trachtten de Boeren zonder succes zich een doortocht te banen door de Engelsche linies en trokken onder een hevig vuur van de bereden infanterie terug. Den 9en trok de helft van Remington's macht op en V0(.r de linie uit in de bedding van de Rhenosterrivier, waar deze zich met de Elandspruit verbindt, met het doel de Boeren te beletten een geconcentreerden aanval te doen. De geheele linie rukte 10 Maart op, vele Boeren slaagden er in zich door de werkelijke hoofdlinie te slaan, en zelfs voor de colonnes zich werkelijk hadden gevormd tot een linie voor de drijfjacht, was De Wet zich van het gevaar vergewissende door de hoofdlinie gebroken, alvorens zij versterkt was geworden. Uit de dezer dagen door den gezant der Z.-A. Republiek te Brussel uit Zuid- Afrika ontvangen rapporten, gaande tot half Februari, bleek, dat de talrijke in Transvaal j te veld staande commando's op alleszins bevredigende wijze uitgerust, en telkens met den vijand slaags waren. Zoo had op 15 Januari een treffen plaatswaarbij van Boerenzijde onder generaal Christiaan Botha drie dooden en zes gewonden voor kwamen, terwijl de Engelschen verloren: 46 dooden, 92 gewonden, 150 gevangenen, i 15,000 klein-geweer-patronen en 200 paarden. Op 3 Februari behaalde commandant-generaal i .Louis Botha een belangrijke overwinning op den vijand. De omvang der Boeren-verliezen aan gesnen velden en gewonden blijft voortdurend gering, vergeleken bij de aan Britschen kant geleden verliezen. De geest onder de burgers liet niets te wenschen over. Er is weder eenig nieuws van Louis Botha. Volgens ontvangen bericht van 13 Maart, is generaal Bruce Hamilton met zijn troepen te Vaalbank aangekomen, waar hij vernam, dat generaal Botha zich op eenigen afstand bevond en voornemens was hem het voort trekken te beletten. Goedgeloof is de eigenaardige naam der vanwaar dit gemeld wordt. Botha rukte niet lang geleden van Ermelo, in Zuid-Ooatelijk Transvaal, Zuidwaarts op, na De la Rey gelast te hebben in Westelijk Transvaal handelend op te treden. Doel van beide bewegingen was Kitchener heeft het zelf óók gemeld de aandacht af te leiden van den in het nauw gebrachten De Wet, wat gelukte. Het moet een zeer sterke stelling wezen, die Botha inneemt. Mocht de overmacht hem te sterk worden, dan heeft hij Swazi-land achter zich, met welks koningin hij een geheim verdrag moet hebben gesloten, waarbij hem verlof wordt verleend haar gebied te betreden. Lord Methuen. Luitenant-generaal lord Methuen was in Zuid-Afrika de hoogste in bevel na lord Kitchener en staat in dienst jaren boven hem. Oorspronkelijk was Methuen bij de Scots Guard ingedeeld, bij welk keur korps hij 40 jaar diende. Een poos lang was hij militair attaché te Berlijn. Hij nam deel aan de expeditie tegen de Ashanti's in 1873 en aan de eerste Egyptische expeditie, waar hij de slagen van Mahuta en Tel el Kebir medemaakteverder voerde hij het bevel over de expeditie naar Bechuanaland in 1884 en ging hij met die naar Tiras, in 1897, mede. In October 1899 ging bij aan het hoofd van de le divisie naar Zuid-Afrika en is daar langer in het veld geweest dan eenig ander divisie-generaal. De noodlottige tocht, op welken hij gewond en gevangen genomen is, zou juist de laatste zijn geweest, dien hij in 't westen van Trans vaal als divisie-generaal zou leiden. Kitchener vond, dat het legertje daar zóó weinig meer kreeg te doen, dat wel een generaal van lager rang, desnoods een kolonel, de leiding op zich zou kunnen nemen. Methuen zou dan een plaats krijgen bij den generalen staf. 't Is weer een kleine Engelsche misrekening geweest. Tegenover het leedvermaakdat de Duitschers luide uiten, zeggen de Engelschen hatelijk terug, dat Methuen de eenige Engelsohe generaal is, die een leerliDg is geweest van den als geniaal geprezen Duitschen veldmaar schalk Yon Moltke. Japan. Men herinnert zich het in de sneeuw om gekomen Japansehe bataillon. De commandant werd levend teruggevonden en naar Tokio gebracht, waar hij spoedig herstelde. Nauwlyks was hij echter genezen of men vernam, dat hij plotseling gestorven was. Uit een onder zoek bleek, dat hij zich vergeven had. De oorzaak van den zelfmoord was een brief van zijnen vader, een oud-soldaat, die hem ver weet zooveel brave jongens .pgeofferd en ze overleefd te hebben. Engeland. De Engelschen houden maar steeds vol, dat zij hunne gevangenen humaan bejegenen. Het is maar de kwestie, wat zij humaan noemen. Zoo bijv. vinden wij de wijze waarop zij Napoleon op St.-Helena hebben behandeldeen beschaafde natie onwaardig. Geen andere mogendheid zoude een machteloozen krijgsgevangen oorlogs-God, zooals de geniale Napoleon de groote was, moreel hebben gemarteld. De Britten daaren- j tegen meenen waarschijnlijk, dat zij dien Caesar menschelyk bejegenden. Van geloofwaardige zijde vernam men wederom zoo'n staaltje van Engelsche ruwheid en ongevoeligheid. In één der tenten had een moeder een kaars ontstoken, om haar stervend kind te kunnen bijstaan. Een wachthebbend Engelsch soldaat meende, dat licht te veel weelde was, en een Boeren- hondenkind evengoed zonder licht kon sterven. Vloekend en scheldend vertrapte hij de kaars, de moeder op die manier belettendeden laatsten blik van haar ongelukkig kind op te vangen. Frankrijk. De vorige week is er brand ontstaan in een groot gebouw, op den hoek der rue Montmartre en der rue d'Uzès waar groote restaurants en een der belangrijkste zijdemagazijnen te Parijs, Brach Blum en Co., gevestigd zijn. Er woonden nog een aantal andere personen, namelijk de afgevaardigde Mesureur en zijne familie. 't Was na 9 ure toen de brand bij Brach en Blum ontstond. Wegens den drukken tijd van het naderende lente-seizoen waren een dertigtal bedienden nog aan 't werk. In eenige minuten waren deze door de vlammen omringd. Zij vluchtten naar de trap, die uitkomt in de rue d'Uzèste laat, deze stond reeds vol rook. Verschrikt snelden zij naar de vensters aan de straatzijde. De voorbijgangers hadden reeds de vlammen op de tweede verdieping bemerkt. De ruiten vlogen in stukken en van angst waanzinnige menschen snelden op de balkons, 't Waren de bedienden van Brach Blum en Co. De pompiers waren tien minuten later ter plaatse. Bedienden en gasten van het restaurant waren onmiddellijk gevlucht. Een paniek had zich van al de buren meester gemaakt. Reeds sloegen de vlammen door de vensters der eerBte verdieping. De bedienden liepen nog altijd op de balkons. Iemand ging Mesureur verwittigen. Deze snelde door rook en vlammen naar boven en vond zijn vrouw, kinderen en meiden doodelijk verschrikt, op 't punt van door het venster te springen. Mesureur stelde hen gerust. De pompiers snelden reeds van alle kanten toe, een 18-jarige bediende van Brach Blum sprong van het balkon op de straat, waar bij zich eenige ribben brak. Men bracht hem aanstonds naar bet gasthuis. Intusschen bevond de familie Mesureur zich op het balcon. Hun woning was vol rook eu uit de vensters der lagere verdiepen sloegen de vlammen naar boven. Mesureur zette een tafel op het balkon en deed daar langs zijn meid, zijn kinderen, zijn vrouw en een buur, alle in nachtgewaad, op het dak van het naburige huis klimmen. Vandaar hielpen de pompiers ze door de vensters van n. 166 naar beneden en werden zij opgenomen in een apotheek, waar zij zich eenigszins van den schrik herstelden. De overige bewoners en bedienden werden met de ladders der pompiers beneden gehaald. Een 80-jarige dame, Mad. Leuviac, die op de tweede verdieping woonde, is niet meer gezien en alles laat veronderstellen dat zij te bed was toen de brand losbrak. Niet minder dan 10 huizen, één blok vormend, zijn vernield. De vlammen bereikten eene ontzaglijke hoogte. De reddingswerken werden door eene ontelbare menigte bijgewoond. 4 pompiers zijn gewond. De Figaro schat de schade op 15 millioen francs. BelgiS. De heftige tooneelen, die Donderdag 1.1. in de Kamer plaats vonden, geven aan vreemde beoordeelaars den indruk, dat ze ernstige gevolgen kunnen hebben. De Kölnische Zeitung geeft er als volgt verslag van De socialist Van der Volde had gezegd Ik bezweer de clericalen zich, met het oog op de vastbesloten houding der oppositie, te verheffen boven hun partijbelangen, en ik 1 wil hopen dat nog vóór het sluiten van deze discussie een woord van verzoening van de minister bank zal gesproken worden (Bijval links). Daarop zeide de minister-president: De regeering verwerpt het voor allen gelijke stemrecht zonder meer, omdat zij overtuigd is dat het niet in overeenstemming is te brengen met den goeden gang van onze staatsinstellingen. (Toejuichingen rechts). Van der Velde: Gij vreest dus, mijnheer de minister, dat de meerderheid zich ten gunste van de republiek zal uitspreken? Gij hebt, door het uitspreken van uw vrees, de zaak die gij moet verdedigen, een slechten dienst bewezen (Toejuichingen links). Uw laatste verklaring is een rechtstreeksche uitdaging, een oorlogsverklaring aan den werkmansstand (Levendige bijval van de socialisten en liberalen, groote opschudding). De minister-president: Ik heb gezegd dat gij ons de grondwetsherziening, die gij met middelen gelijk struikroovers die plegen te gebruiken, wilt afdwingen Bij deze woorden springen de socialisten als geëlectriseerd van hun banken op en loopen naar de ministerstafel, waarop zij onder onbeschrijfelijk geschreeuw met de I vuisten slaan. De voorzitter heft haastig de vergadering op, en laat de tribunes ontruimen, i Twintig bedienden plaatsen zich vóór de ministers, terwijl de socialisten en radicalen voortgaan met de ministers te beschimpen en j te dreigen. Eerst tien minuten later verlaten de clericalen, door politie beschermd, de zaal. Een nieuwe krach, aldus schrijft het 1 Hand. van Antwerpenkomt de reeds zoo lange reeks rampen in de diamant-industrie vergrooten. I De firma Weinbaum en Borotsky heeft sedert eenige dagen hare betalingen gestaakt. De vennooten waren gevlucht, latende een tekort van 800.000 fr. Weinbaum en Borotsliy hadden hun bureel in de Pelikaanstraat. De eerste verbleef te Antwerpen, de tweede te Londen, maar kwam een keer of drie-vier per maand naar Antwerpen. Thans was Weinbaum ook naar Londen getrokken, waar j beiden Donderdag aangehouden zijn. Verscheidene huizen zijn alweer door die j ramp getroffen. Nederland I Amsterdam, 15 Maart. Brutaalweg is j Woensdagavond een bewoonster der Huide- koperstraat alhier in haar eigen huis aangerand. De dame, een tachtigjarige, was alleen thuis, daar de heer des huizes voor zaken afwezig was, terwijl de dienstmaagd weggelokt j was door het valeche bericht, dat één harer I verwanten in het gasthuis lag en haar wilde spreken. Een man meldt zich nu aan om mijnheer wat mede te deelen en krijgt j vergunning in de gang te wachten. Hij laat echter een makker binnen, en gaat met I dezen de dame te lijf. Zij trachtten haar hoofd in een vloerkleedje te wikkelen, doch zij verweerde zich krachtig en riep zoo luid om hulp, dat de bovenburen door de deur, welke het bovenhuis met het benedenhuis verbindt en welke het dienstmeisje alvorens te vertrekken had opengemaakt, toesnelden. Toen poetsten de aanvallers de plaat. De oude dame is gelukkig vrijgekomen met den schrik. 's-Gravenhage, 14 Maart. De stadgenooten, die hedenochtend de glazenwasschers ver wachtten voor de reinigingswerken aan de puien, verbeidden te vergeefs de komst van de mannen van de spons en de zeemlap. In een vergadering, welke buiten weten van de directiën der verschillende glazenwasschery- I ondernemingen moet zijn gehouden, hebben de glazenwasschers besloten hooger loon te j vragen, en wel 25 cents per uur. Het loon bedraagt tot dusverre 20 23 cents. Hedenochtend zijn de werklieden niet naar hun karweien gegaan, en deden zij moeite I om kameraden, die hier en daar nog aan het werk waren, te bewegen van de ladder te komen. Men verneemt, dat de patroons niet geneigd zijn den eisch van hooger loon in te willigen, i 16 Maart. De werkstakiug duurt nog steeds voort; een voorstel der werklieden tot verhooging van het loon is door de patroons onaannemelijk verklaard. Delft, 15 Maart Het stelen aan de Polytechnische school heeft zulk een omvang aangenomen, dat de commissie tot behartiging der studiebelangen alle ingeschrevenen heeft medegedeeld, dat zij den raad van bestuur eene opgave zal doen toekomen van al wat gestolen wordt; het aan den raad voornoemd overlatende maatregelen tegen dit kwaad te nemen. De commissie roept daartoe de mede werking in van alle ingeschrevenen. Breda, 15 Maart. Door de bewindvoerders over de Noord-Brabantsche Bank is een aan klacht ingediend tegen den heer Crul alhier, voormalig agent dier onderneming, ter zake van verduistering. In de vorige week heeft in verband hiermede een huiszoeking bij genoemden heer plaats gehad. Zierikzee, 17 Maart. Bij de meeste werken, die in afleveringen verschijnen, moet men, als men een aflevering ontvangen heeft, vaak lang wachten, voordat de daarop volgende het licht ziet. Dit kan niet gezegd worden van het Beknopt Practisch Leerboek der Oever-, Strand-, Duin- en Dyks-verdedi- ging", samengesteld en bewerkt door den heer L. R. Plasschaert, opzichter van den Provincialen Waterstaat in Zeeland. Bij den uitgever toch, den heer C. A. J. van Dishoeck te Amsterdam, is reeds thans de zesde aflevering van voornoemd werk in druk verschenen. Dat de afleveringen zoo spoedig op elkaar volgen, is grootendeels te danken aan de omstandigheid, dat de copy voor de pers geheel en al gereed lag, toen men met het afdrukken van de eerste aflevering begon. Voor de velen, die op dit nuttige met veel zorg bearbeid boek zijn ingeteekend, is deze geregelde verschijning voorzeker zeer aan genaam. Gisterenavond omstreeks 1(H uur had op de Balie een vechtpartij plaats, waarbij zekere H. V. alhier, met een scherp voor werp waarschijnlijk, in den linkerschouder word verwond. De dader, zekere P. K. Donselaar, zwervend koopman, werd door de politie in een logement opgespoord en naar het bureau van politie gebracht. Na door den commissaris van politie gehoord te zijn, werd hij ontslagen en op last van dezen ambtenaar overgebracht naar het Huis van Bewaring alhier, tot het ondergaan van 14 dagen hechtenis, welke straf hij, bij onderzoek, nog bleek te moeten ondergaan. Met ingang van 1 Mei a.s. zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingenP. Versluys, le klasse, van Ileinkenszand naar Domburg J. Crombouw, le kl. van Domburg naar Heinkenszand A. J. W. Korff van Koewacht naar Axel, H. R. J. Claeys van Hontenisse naar Koe wacht, M. T.E.Nederhand van Hoedekenskerke naar Aardenburg, F. Beun van Breskens naar Hoedekenskerke, T. B. Tas van Hulst naar Breskens, C. L. Vervaeck van Zuiddorpe naar IJzendijke, deze zijn alle 3e kl.en verder J. Visser van Axel naar St.-Jansteen J. Kes- teloo van Hulst (tijd.) naar Hontenisse, A. de Maat van Cortgene (tijd.) naar Hulst, G. Kuiper van St.-Jansteen naar Hulst, C. R. Janssen van Sas van Gent (tijdnaar St.-JanBteen, W. Jansen van IJzendijke naar Hontenisse en H. Post van Hontenisse naar Zuiddorpe. De zeven laatstgenoemde zijn allen 4e kl. By kon. besluit zyn tegen 1 April by den Ryks waterstaat bevorderd tot bureel- ambtenaar late klasse de heer J. J. Schenk en tot bureel-ambtenaar 2de klasse de heeren C. J. Meulmeester en J. Delzenne, allen te 1 Middelburg. By beschikking van den minister van waterstaat is J. A. C. van der Velde benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken ten I behoeve van de voltooiing en het onderhoud der haven te Numansdorp. I Te Axel geraakte een meisje met de I hand tusschen een snymolen, tengevolge I waarvan haar twee vingers werden afgesneden. Naar men verneemt, bestaat by den minister van oorlog het voornemen, de miliciens van de lichting 1895 der onbereden korpsen dit jaar geheel of gedeeltelijk voor herhalings oefeningen onder de wapenen te roepen. Deze lichting gaat het volgend jaar, op grond van art. 134 der mililiewet 1901, over by de landweer. De sergeanten d.d. luitenant te velde, zoomede de serg. maj. titulair zullen binnen kort met de lange sabel (officiers-model) worden bewapend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1