ZIERIKZEESfi NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Maart 1002. AANBESTEDING. (Z ierilizeesclie Tweede Blad. HEUWSTIJPIMGEia. ADVERTENTIEN. Hervormde Gemeente te Zierikzee. Het gedeeltelijk afbreken en weder opbouwen van de Kerk en Consistorie aldaar. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7667. Directeur A, 7. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Ad verten tien yan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., bunnen uiterlijk tot dos Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore vail A. J. df, Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Meelstraat 386, Zierikzee. De Transvaalscth-EogeSscfoe oorlog. Volgens de Eclair heeft het Britsche departement van oorlog in den afgeloopen nacht mededeeling gedaan van een telegram, volgens hetwelk de door lord Methuen bij Tweebosch opgeloopen verwonding verergerd is. De bladen geven bij voortduring bun vol doening te kennen over het succes der Boerenzij gelooven wel niet, dat het onmiddellijke, groote gevolgen zal hebben, doch oordeelen, dat het een nieuwe slag is, aan het Britsche prestige toegebracht, terwijl het de Boeren zal aanmoedigen. Voorts wordt opgemerkt, dat uit de nederlaag van Methuen de gevolgtrekking valt te maken, dat de Boeren nog sterk zijn en dat zij het vertrouwen herwinneD. Ten aanzien van lord Methuen zeiven onthouden de bladen zich van commentarendiens ridderlijk gedrag tegenover generaal De Villebois Mareuil wordt geprezen. Londen, 12 Maart. Volgens te Manchester uit Transvaal en Kaapkolonie ontvangen berichten, dateerende van het eind van Januari 1.1. en door inlandsche boodschappers uit de omgeviDg der Boeren overgebracht naar LoureuQO Marquez, zou de toestand van de Britsche strijdmacht lang niet schitterend zijn en zouden de Boerenaanvoerders een grooten opmarsch voorbereiden tegen het begin van April. De Boeren beschikken nog immer over aanzienlijke hoeveelheden ammunitie, verborgen op slechts bij heel enkelen bekende plaatsen en de inboorlingen bezorgen hun bij voortduring versche paarden. Reuter meldt uit Heilbron van den llen, dat De "Wet en Steyn de hoofdspoorlijn twee nachten geleden zijn overgestoken, vijf mijlen ten noorden van Wolvehoek, en west waarts trokken. 13 Maart. Het ministerie van oorlog maakt een telegram van lord Kitchener open baar, gedagteekend van heden uit Pretoria en behelzende, dat lord Methuen vandaag te Klerksdorp is binnengebracht. Hij maakt het goed. Amerika. Vier jaren geleden besloot oen Amerikaansch gehuwd paar zijn fortuin te zoeken en naar Klondyke te trekken. In Tocoma aangekomen, in den Staat Washington, kreeg de man berouw over het besluit, en verklaarde niet verder te willen gaan: de tocht scheen hem te gevaarlijk. «Dat moet gij weten", zei de vrouw, on zij vertrok alleen. De man bleef te Tocoma. Dezer dagen is de vrouw teruggekeerd te Tocoma, zij had 2 raillioen in haar zak. De man was in die jaren conducteur op de tram geweest. Het is onnoodig te zeggen, dat hij aan de knieën van zijn echtgenoote zonk en haar zijn trouw betuigde. Men bericht, dat de beruchte Eeterhazy tegenwoordig in armoe zich ophoudt te New-York. Een Frankforter te New-York, verbonden aan de ManitobaHudsonbaai Maatschappij, ontviog uit de noordelijke faktorij te Churchill het bericht, dat een stam wilde Eskimo's drie mannen, die in een grooten kajak of in booten door de lucht aankwamen, met pijl en boog doodden. Het bericht schijnt op Andrée betrekking te hebben en eenigszins betrouwbaar te zijn, daar de faktorij een tamelijk uitvoerig bericht over de uitrusting van den luchtballon zendt en ook meldt, dat de wilde Eskimostam, dien de lieden der faktorij vonden, messen, tabak en patronen hadden, die zij evenwel niet wilden afgeven. Een Central-New-bericht uit New-York meldt, dat een expeditie, die naar Andrée zocht, bericht zond uit Winnipeg, dat Andrée en zijn medegezellen door Eskimo's vermoord werden, toen zij den ballon verlieten. De expeditie-leden vonden messen, tabak, patronen, enz., waardoor het verhaal bevestigd wordt. Er is ook tijding van do Noordpool-expeditie van Baldwin, aan boord vanhetschip «Amerika". De loods Nikkolson heeft namelijk aan j zijn familie eenig bericht gezonden gedag- teekend vauFransJozefsland, 17Augustusl901 Volgens dat bericht moest men veel moeilijkheden overwinnen op de reis. Alles was wel aan boord. Men zou op Frans Jozefsland overwinteren. De reizigers waren voornemens tot op 83° depóts- te vestigen, op 20 Engelsche mijlen afstand van elkander. Van genoemd punt (83°) uit zou de groote tocht naar de Noordpool worden aanvaard met 400 honden. Als de Pool wordt bereikt, zal de expeditie trachten aan de Oostkust van Groenland te komen, waar verleden zomer een depót is gevestigd. Men zal beproeven berichten te zenden met luchtballons. Prins Heinrich van Pruisen is Dinsdag met de «Duetschland" van New-Yorkhuiswaarts gekeerd. Logé's moeten nooit te lang blijven en ook niet nog eens even terugkomen. Want dan vallen zij wel eens tegen. En zoo heeft Prins Heinrich bij zijn tweede bezoek aan New-York een deel der bij het eerste gewonnen populariteit verspeeld. Het feit b.v. dat hij' te vermoeid heette om zelf een krans to gaan leggen op het graf van generaal Grant en dit door een ander liet doen, terwijl hijzelf ging vroegmalen ten huize van mevr. Ogden Mills, heeft ontstemd. Men stelt daartegenover het gedrag van Li-Hung-Chang, die drie hoornen plantte op het graf van Grant en 20 minuten lang met ontblooten hoofde stond en bij den ingang diepe buigingen maakte, daar het, naar hij zeide, eene der heiligste verplichtingen was, den doode te vereeren. De Prins kwam Maandag te Philadelphia aan, waar, volgens de berichten, wel een half millioen menschen op de been waren om hem te begroeten. Hij werd er tot eereburger der stad gemaakt en o.a. ook namens de vele te Philadelphia wonende Duitschers begroet. De Prins bracht voorts een bezoek aan de scheepswerf van Cramp, welke hij in volle werking wenschte te zien en bezichtigde wel een uur lang het Russische oorlogsschip «Retwizan", waartoe de Czar hem had uitgenoodigd. 's Middags half 4 vertrok de Prius naar New-Jersey, waar hij twee uren later aankwam en zich onverwijld aan boord van het stoomschip «Duetschland" begaf. Aan boord gaat voor rekening der New-Yorkeche millionnairs eene bloemiste mede met honderden kisten vol kostbare bloemen, die eiken dag de vertrekken van den Prins van versche bloemen moet voorzien. Don laatsten dag van Prins Heinrich's verblijf te New-York is er nog een klein ongeluk gebeurd. Een paal van een eerepoort voor den Duitschen schouwburg viel omver, op het vorstelijk rijtuig, dat er tegen aan reed. De Prins ondervond geen letsel. Alleen werd hem door een sparretak de hoed van 't hoofd geslagen. Maar eenige kijkers op straat bekwamen lichte kneuzingen. "Washington, 41 Maart. "Wessels en Wolmaran8 hebben vandaag President Roosevelt bezocht om afscheid van hem te nemen. Zij gaan scheep omstreeks 20 Maart, na Chicago en andere plaatsen bezocht te hebben. In hun onderhoud zeiden de Boerengedelegeerden, dat zij vooraf wenschten te laten weten, dat zij nóch verzochten, nóch verwachtten van een of ander land interventie. Wat zij wenschten en wat zij de Amerikaansche regeering hadden voorgelegd, was een verzoek, dat een beschaafde wijze van oorlogvoeren in Zuid-Afrika zou worden verzekerd. Zij hadden geen plan geopperd om dien waarborg te verkrijgen. Zij wenschten een eerlijk en open gevecht en waren overtuigd, dat de Boeren vele jaren lang den strijd zouden kunnen voortzetten. Zij verklaarden, dat President Krüger geen interventie zoekt in Europa. Italië. De Belgen, die naar Rome getrokken zijn om den paus geluk te wenschen met het jubileum van Z. H., zijn Zondag door zijne heiligheid ontvangen. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, de bisschoppen van Brugge, Gent, Luik en Doornik, de prelaten van Rome en verscheidene senatoren verschenen voor den kerkvorst, die er welvarend uitzag. Magister Bisleti las het antwoord voor van den paus op de toespraakdoor den aartsbisschop van Mechelen gehouden. Hierin verklaarde paus Leo, dat hij wist, dat de Belgen zeer aan den Paus gehecht waren, en dat hun gewilligheid om aan de pauselijke aanwijzingen het oor te leenen met de jaren nog toenam. «Wanneer gij in uw geboorteland zijt teruggekeerd", luidde het verder, «zegt dan, dat do paus altijd i met hartelijke gedachten aan zijn trouw België denkt". De woorden werden met gejuich ontvangen. Daarna werden do meesten persoonlijk aan den Heiligen Vader voorgestel-. Engeland. Londen, 42 Maart. De koning heeft op advies van de ministers den lord-luitenant van Ierland medegedeeld, dat het bezoek van H.H. M.M. aan Ierland dit jaar niet kan plaats hebben. Te Londen is Zaterdag eene trouw partij besloten met een ernstig ongeluk. Toen het jonge paar de huwelijksreis zou aanvaarden, is een balcon, waarop een aantal bloedverwanten de vertrekkenden wilden na wuiven, plotseling ingestort. De grootmoeder der bruid en nog eon dame werden daarbij ernstig gewond. Acht andere familieleden van het jonge paar bekwamen minder ernstige kneuzingen. Een dame bleef ongedeerd, doordat haar kleederen aan een ijzeren tuin hek haakten, zoodat zij bleef hangen. De vader der bruid moet ernstjg ziek zijn ten gevolge van den schrik. De jonggetrouwden zagen natuurlijk van hun huwelijksreis af. Ierland. Aan de Daily Cronxcle wordt uit Dublin gemeld, dat de Vereenigde Iersche Liga steeds grooter omgang krijgt en zich scherper stelt tegenover de pachters, de zich niet bij haar hebben aaDgesloteD, hetzij door ze te boycotten, hetzij door ze direct te bedreigen. In het graafschap Sligo alleen worden 26 pachters huizen door de leden der Liga bedreigd, en 41 dezer huizen zijn dientengevolge door de bewoners verlaten. De familie van deze elf pachters moet steeds door poiitie-patrouilles beschermd worden. Acht andere families worden geboycot en kunnen noch menschen vinden, die hun levensmiddelen willen leveren, noch arbeiders, die voor hen willen werken. De juridische raad van het graafschap Sligo heeft er bij de regeeriDg op aangedrongen maatregelen te nemen, opdat aan dezen toestand een einde kome. In vele deelen van het graafschap heerscht een volmaakt schrikbewind, en ieder, die zich niet bij de Liga aansluit, wordt geboycot. De wet wordt volstrekt niet meer gerespecteerd, daar de Liga alle macht in handen schijnt te hebben. Men schijnt nu de Liga gerechtelijk te willen vervolgen. Met het oog op dezen toestand is reeds te Londen een Kabinetsraad gehouden. Er is echter nog niet bekend, wat daar is besloten. Of werkelijk op aandringen van den secretaris van Ierland den heer Wijndham, men gematigd zal optreden, of dat strenge maatregelen zullen worden toegepast, kan men nog niet weten. Ten bewijze dat de Ieren met boycotten van ontrouwen geen gekheid maken,, diene het volgend verhaal: Zaterdagavond werd to Kilrush een joDge man in hechtenis genomen, omdat hij op de hooimarkt aldaar een door de Liga in den ban gedaan pachter wilde beletten zijn hooi te verkoopen. Hij werd voor den politie-commissaris gebracht, maar weigerde te beloven zich verder rustig te houden, en werd daarom tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Hiermede was de zaak echter nog niet afgeloopen. Des avonds werd een moordaanslag gepleegd op een pachteres door twee joDge mannen, omdat die vrouw het des middags toch had gewaagd, een wagen hooi van den bovenvermelden, in den ban gedanen pachter, te koopen. België. In het Marolenkwartier te Brussel zat een vrouw, wier echtgenoot vóór 27 jaren na een huiselijken twist naar Amerika vertrokken was, rustig aan haar huiswerk, toen er onver wacht geklopt werd. Een heer kwam binnen, deftig gekleed, met hoogen hoed, en een stok met gouden knop in de hand. 't Was haar man, die schatrijk terugkeerde. Zij kende hom in 't eerst niet. Toen volgde een tooneeltje, dat men zich beter kan voorstellen dan beschrijven. De Belgische troonopvolgerPrins Albert, en zijne gemalin, hebben aan alle kinderen, die te Brussel op denzelfden dag als hun zoontje, Prins Leopold, werden geboren, een klein zilveren horloge geschonken, met het portret van het vorstelijk paar op de wijzerplaat. Dat aardige geschenk is dezer dagen aan de ouders der kleinen toegezonden. Brussel, 43 Maart. De Kamer zet de beraadslaging over het wetsvoorstel totinvoeriDg van het algemeen stemrecht voor provinciale en gemeentelijke verkiezingen voort met de behandeling van de artikelen. (Gisteren waren de algemeene beraadslagingen gesloten). Tegen het eind van de vergadering ging het zeer levendig toe. De Smet de Naijer, de minister-president, herhaalt, in antwoord op verschillende sprekers, zijn verklaringen van gisteren. Hij staat stil bij de taktiek van de socialisten om het alge meen stemrecht met de medewerking van de liberalen te veroveren. De vereeDiging van de partijen van de linkerzijde bedoelt, zegt de minister, een kunstmatige agitatie. Het eenige doel, dat men nastreeft, is revolutie of grondwetsherziening. Immers, men voorspelt, dat het daartoe moet komen. Ons hart bloedt, vervolgt de minister, als wij denken aan de verschrikkelijke dingen die kunnen gebeuren, als de voorspelling van de socialisten in ver vulling gaat. De regeering wraakt het algemeen stemrecht; omdat zij het onvereenigbaar acht met de staatsinstellingen van België in de tegenwoordige omstandigheden. Caluwaert (socialist)' schreeuwt: «Dat zal u rouwen(Uitroepen ter rechterzijde). Van der Velde (socialist) zegt, dat men niet naar de woorden van vrede, die tot het ministerie gericht zijn, heeft willen luisteren. De verklaringen van de ministers staan voer de arbeiders gelijk met een werkelijke oorlogs verklaring. Anseele (socialist) merkt op, dat de minister gezegd heeft, dat er bloed zal vloeien. De minister-president: Dat is niet waar. Maar gij verlangt grondwetsherziening met argumenten waarvan zich straatroovers op de heirwegen bedienen, om menschen uit te schudden. (Geroep ter linkerzijdeTot de orde 1) Het lawaai is ontzaglijk. De socialisten staan op. Eén van hen, Smeets, rent op het bureau af en eischt met vuistslagen, dat de minister-president tot de orde goroepen zal worden. Andere socialisten loopen met opgeheven vuist toe op de ministers- bank. De deurwaarders komen tusschenbeide. De gematigde liberalen trachten de socialisten, die een dreigenden oploop vormen voor de ministersbank, tot bedaren te brengen. De voorzitter sluit de vergadering. VISSCHEBIJ-BEBICHTEN. Bruinisse, 43 Maart 4902. Mosselen. De vorige week zijn verzonden naar Antwerpen 975 ton, die verkocht zijn voor f 1,50 a f2 per ton; naar Mechelen 450 ton, prijs f 2 per ton; naar Brussel 570 ton, prijs 20 a 25 cents per mand; de aan voer overtrof de vraag; naar Parijs 1130 balen, prijs f 1,70 a f2 per baalnaar Londen 250 balen, prijs f 2,30 per baal; naar Hull en Grimsby 280 balen, prijs f 2 per baal, alles franco boord Rotterdam geleverd naar Holland 475 balen, prijs f 1,80 per baal; hier op de haven te ontvangen f 1,70 per ton. Oesters. De handel gaat nog zeer vlug de prijzen waren: 4ste soort f 50, 2de soort f 40 en 3de soort f 26 per duizend. Wilken, 10 cents per kilo, voor de markt te Brussel. 3 Zierikzee il5 Maart 1872. Buenos-Aires i 45 Maart 1902.1 3 Op den 15 Maart hopen onze h g geliefde Ouders LEENDERT FRANSE 9 en I CORNELIA STOFFELINA DE DOES 3 te Buenos-Aires hunne 30-jarige j Echtvereeniging te herdenken, j Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. I Getrouwd J. A. STOLS Jz. E. P. STOUTJESDIJK Cd., die, namens wederzijdsche familie, hunnen harteHjken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. St.-Filipsland, 13 Maart 1902, Getrouwd PIETER HAGE en JOHANNA C. VAN DEN BOUT, die, ook namens wederzijdsche familie, hun hartelfjken dank beluigen voor de vele belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Oud-Vosmeer, Dreischor ïU 14 Maart. 1902. Bevallen van een Meisje, H. E. VAN 8PLUNTER—Filée. St.-Maartensdijk, 10 Maart 1902. De Heer en Mevrouw WORTMAN Scnoo geven kennis van de geboorte eener Dochter. Noordgouwe, 13 Maart 1902. De Verloting1 van Zitplaatsen in beide Kerken zal plaats hebben op Woensdag 19 Maart aanst.des middags ten 12 urein de Consistorie der Kleine Kerk. De BURGEMEESTER "WETHOUDERS van BuRGiizullen, op Dinsdag 25 Maart 1902, des namiddags 2 uur, in de Gemeentekamer aldaar, bij enkele inschrijving trachten aan te besteden Het afbreken van de be staande - en opnieuw bouwen eener Onder wijzerswoning te Burgh. Bestek en teekening zijn van af 14 Maart 1902 verkrijgbaar bij den Secretaris der Gemeente, tegen betaling der kosten a 52 cent. Aanwijzing zal geschieden op den dag der besteding. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Opzichter P. HANSON te Haamstede. Burgh, 7 Maart 1902. M. BOLLE Lz.Burgemeester. W. G. BOOT, Secretaris. KERKVOOGDEN der Ned. Herv. Gem. te Bruinisse zullen op "Woensdag den 26 Maart 1902, des voor middags om 11 ure, in de Consistorie aldaar, trachten aan te bestedem Bestekken en teekeningen zijn zoolang de voorraad strekt op franco aanvraag en toe zending van f 3 per stel verkrijgbaar bij den Secretaris van Kerkvoogden. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Woensdag 19 Maart en daags voor de besteding van des voormiddags 9 - tot des namiddags 5 uur. Inlichtingen worden dagelyks verstrekt door den Heer MARs. KRIJGER. De inschrijvings- biljetten kunnen per post of persoonlijk ingeleverd worden aan het adres van den President-Kerkvoogd tot op den dag van besteding en tot des voormiddags 40£ uur. Bruinisse, 6 Maart 1902. Het Kerkbestuur voornoemd, C. BOLIER Cz., Pres.-Kerkvoogd. JOH. MEERMANS, Secretaris. Onder openbare contróle van het Rijksproefstation voor Zaadcontróle te Wageningen. VAN D. J. VAN DER HAVE, KAFELLE bij Goes. Voor Eoortechtheid mijner Provencer Lucerne, llozendaalgche roede Klaver, Engelsche Mangel- zaden enz. verleen ib cultuurgarantie, d. w. z. wanneer in de cultuur blijkt, dat deze soorten niet echt zijn, heeft iedere afnemer aanspraak op vergoeding. Prijscouranten op aanvrage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5