ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Maart 1902. Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ier i li z e e s c h. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending oens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7667. DirecteurA. 7. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. Advertentiënvan 13 regel p 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaaUruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 155 cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. DRA N K WE T. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van Zierikzfe herinneren de belanghebbenden, die wenschen dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn veriergd, <lat xij vóór don 1 April a.s. daarvan aan lien Dolioo- reu kennis to geven. Zierikzee, den 8 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het aanstaande 54ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres. Velen zullen eerst uit het verslag, dat wij de vorige week van de vergadering van «Nut on Genoegen" gaven, vernomen hebben, dat Zierikzee dezen zomer op Dinsdag en Woens dag den 24sten en 25sten Juni de eer zal genieten het 54ste Nederlandsch Landhuis houdkundig Congres binnen haar muren to herbergen, dat het Congres door een Ten toonstelling alhier zal opgeluisterd worden, en dat ter gelegenheid van Congres en Ten toonstelling luisterrijke feesten te dezer stede zullen gegeven worden. Daar er onder onze lezers en lezeressen van de jong8 generatie niet weinigen zullen zijn, die noch den aard nóch de strekking van een dergelijk Congres kennen, zoo meenen wij hun geen ondienst te bewijzen, wanneer wij hen hiervan eenigszins op de hoogte brengen. De ouderen van jaren zullen zich onge twijfeld nog wel lovendig herinneren, dat in 1874, dus een acht-en-twintig jaren geleden, ook een Landhuishoudkundig Congres in deze gemeente is gehouden geworden, dat aan dat Congres eveneens een TentoonstelliDg verbonden was, en dat oók ter gelegenheid van Congres en Tentoonstelling schitterende feesten gegeven werden, waarvan de regeling, evenals nu, aan bet bestuur der Sociëteit «Tot Nut en Genoegen" was opgedragen. Voor hon wordt dan ook dit artikel niet geschreven, al zal, naar wij hopen, de op wekking van hun herinnering aan die schoone dagen hun niet geheel en al onwelkom zijn. Wat is, wat beoogt, wat vermag een Landhuishoudkundig Congres? Telken jare komen in de een of andere, door het laatstgehouden Landhuishoudkundig Congres aan te wijzen gemeente van ons vaderland uit alle oorden van Nederland een aantal mannen bijeen, landbouwers en grond eigenaren, geleerden en staatslieden, mannen van de praktijk, en mannen van de theorie, die alles, wat rechtstreeks of zijdelings op den landbouw betrekking heeft, of daaraan slechts eenigszins verwant is, met elkander grondig bespreken. Zij trachten de verschillende vraagstukken, die op den landbouw betrekking hebben, na deze van alle kanten te hebben bekeken, tot een oplossing te brengen, geven vaak de middelen aan de hand, die óf tot een opbeuring uit een kwijnenden staat óf tot bevordering van den bloei van den land bouw kunnen leiden, en oefenen door het gezag, dat aan hunne beslissingen wordt too- gekend, evenals «Schuttevaêr" ten behoeve van de scheepvaart, bij regeering en volks vertegenwoordiging niet zelden een heilzamon invloed op hetgeen ten behoeve van den landbouw ontworpen, voorgesteld, tot stand gebracht wordt. Op het Congres in 1874, dat, nadat de afdeelingen en haar besturen gevormd waren, drie dagen duurde, en dat door wijlen mr. J. Moolenburgh gepresideerd werd, die bij de opening er van een rede uitsprak, die zekerlijk door allen, die haar hoorden, zoowel om haar vorm, als om haar inhoud, moet bewonderd zijn, werden vele hoogst belang rijke kwestiën besproken. Onder anderen werd een voor Zeeland, inzonderheid voor Schouwen-Duiveland, zeer ingrijpend landbouw vraagstuk behandeld. Men leefde namelijk toen in den tijd, dat de alizarine aanving de meekrap zoo al niet te verdringen, dan toch haar een concurrentie aan te doen, die by sommigen ernstige bezorgdheid voor de toekomst van Zeeland's toenmalig hoofdproduct deed ontstaan. En men opperde toen het later verwezenlijkt denkbeeld om de meekrap teelt door de suikercultuur te doen vervangen. De onderwerpen, waarover op zulk een Congres van gedachten gewisseld wordt, zijn velerlei. Zij bepalen zich niet aUeen tot den landbouw ea de veeteelt, me ar strekken zich ook uit tot staathuishoudkunde, statistiek en andere wetenschappen, voor zooverre die met de landhuishoudkunde in verband kunnen worden gebracht. Gelijk wij reeds gezegd hebben, zal een Tentoonstelling, hoewel zij geen integreerend deel van het Congres vormt, daaraan ver bonden worden. Zij zal zijn een expositie van landbouwwerktuigen, en een beeld geven van onzen veestapel. Onder andere omstandigheden dan in 1874 wordt thans het CoDgres alhier gehouden. Yelen, die toen daarin een hoofdrol vervulden, zijn van het levenstooneel verdwenen, en zij, aan wie het gegeven is tot ons terug te keeren, zullen onze schoone, vruchtbare eilanden in menig opzicht veranderd vinden. De meekrapcultuur, in die dagen het hoofd- be8taan der landelijke bovolkiüg, heeft haar plaats moeten inruimen voor de suikerbieten teelt; het stoomros, aan het bezit waarvan men in die dagen op Schouwen-Duiveland nog niet durfde denken, heeft ons thans met den vasten wal verbonden, en daardoor aan vreemdelingen de gelegenheid ons te bezoeken vergemakkelijkt. Moge die laatste verandering, die ongetwijfeld een verbetering is, ons ten goede komen. Zij kan voor velen een prikkel wezen om ter gelegenheid van Congres en Tentoonstelling in den aanstaanden zomer naar Zierikzee een uitstapje te doen. Nederiand. Maastricht, 13 Maart. Bij advortentie in de nieuwsbladen hebben zich bij de aan staande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, in plaats van den heer De Ras, aanbevolen de heeron A. Nierstrasz, notaris alhier, en de heer Jules Schaepkens, grond eigenaar. Amsterdam, 13 Maart. Het is de politie gelukt de valsche munters, die zoovele waarde - looze guldens in omloop brachten, te arresteeren. Twee Eogelsche negers zijn gevaDgen genomen, in wier woniDg men materiaal als: zuren, gips, vormen enz. dat bij de fabricatie van het valsche geld moest dienst doen, gevonden is. Gedeeltelijk was dit materiaal na de fabricatie van 't geld vernietigd. Valsche munten werden in de woning niet gevonden, wel een bedrag van omstreeks vijftien gulden aan gangbare munten. De daders zijn rondgeleid en herkend door verschillende winkeliers, bij wie valsche guldens in betaling gegeven waren. Ook de apotheker, I bij wien de ingrediënten voor het valsche munten wa»*en gekocht, heeft de daders her kend, als de koopers. j Het schijnt, dat ook eenig valsch Engelsch geld door de heeren vervaardigd is, althans een valsch 2-shillingsstuk werd ook in beslag genomen. I Men mag zich van harte verheugen over de arrestatie van de valsche munters. Er l waren al vrijwat waardelooze guldens in omloop. Op het bureau van politie werden niet minder dan 36 stuks ing&'Dverd. Utrecht, 12 Maart. De 25-jarige K. alhier huwde ruim 2 jaren geleden een aardig 20-jarig meisje. Al heel gauw bleek het huwelijk voor beiden niet datgene te geven, 1 wat zij er zich van haddon voorgesteld, zoodat reeds na verloop van een jaar tot een vrij- willige scheiding werd besloten en het jonge vrouwtje tot haar ouders terugkeerde. Sedert heeft de man echter niet opgehouden zijn vrouw op allerlei wijzen lastig te vallen en te plagen, terwijl meermalen de hulp der politie en justitie werd ingeroepen, wanneer hij handtastelijk tegen haar was opgetreden. Het hielp echter niets. Wat hij gisterenavond uithaalde, overtrof echter alles, wat hij tegenover haar vroeger al had bedreven. Toen zij namelijk omstreeks halfe'f mot haar moeder van familiebezoek huiswaarts keerde, trad hij op eens uit de duisternis te voorschijn en stortte een pot met bijtend vocht, naar men zegt vitriool, over haar heen. Gelukkig wendde zij nog intijds het hoofd zijwaarts, ZDodat slechts haar kleeding en haar hand weiden geraakt, welke laatste daarna eenige brandwonden vertoonde. Van deze lafhartige daad is aangifte bij de politie gedaan, die van een en ander proces-verbaal opmaakte. 's-Gravenhage, 13 Maart. Het Kamerlid de heer Ter Laan woonde heden, na zijn ontslag als schoolhoofd, de Kamerzitting bij, welke bij vroeger alleen des Woensdsgs en des Zaterdagsmiddags bezocht. Rotterdam, 13 Maart. In een Woensdag middag op verzoek van 47 leden van den «Algemeenen Rijnschippersbond" alhier ge houden vergadering is de voorzitter C. Muiier, die geweigerd heeft te voldoen aan de ver plichtingen, hem opgelegd bij het huishoudelijk reglement, als lid geroyeerd en als voorzitter ontslagen. Dit geschiedde met 65 tegen 18 stemmen. Tilburg, 12 Maart. Alhier is een 51-jarige weduwe begraven, die de laatste jaren haars levens in behoeftige omstandig heden had doorgebracht, ten laste van wel dadige vereenigingen. Na haren dood vond men in hare woning oDgeveer vierduizend gulden. Middelharnis, 12 Maart. Bij gelegenheid van zijo 12^-jarig bestaan, zil op 29 Mei a.s. (2den Pinksterdag) het muziek-gezelachap »Sempre-Cre8cendo", van Middelharnis-Som- melsdijk, een festival houden, tot deeloeming waarvan zich reeds 14 muziekgezelschappen hebben aangemeld. Door de Centrale Anti-revolutionaire Kic8voreeniging in het district Middelharnis is voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten 't volgend drietal aao de plaatselijke kiesvereenigingen aangeboden, om daaruit een candidaat te kiezenH. Ch. Vegtel, Den Haag; J. v. d. Waal, Middelharnis; C, Warner, Dirkslaud. De onder-afdeeling «Ooltger.splaat" der liberale kiesvereoniging »Ovorflakkee en Goedereede" heeft met algemeeno stemmen tot candidaat voor de Provinciale Staten gekozen den heer J. van Schouwen, burge meester van Oude Tonge. Zierikzee, 13 Maart. Iu een Bijvoegsel tot de St.-Ct. van heden is opgenomen een staat betreffende den afloop van de lichting voor de nationale militie in 1901. Iö Zeeland was het aantal militie-plichtigen, waarnaar het aandeel der provincie is bepaald, 2081, terwijl het aandeel bedroeg 495. Er werden 974 ingeschrevenen vrijgesteld, terwijl 1 werd uitgesloten en 1' overleed na de loting. Afgeleverd werden 493 manschappon. 2 ontbraken wegens gebrek aan tot don dienst aangewezen loteliogen in twee gemeenten, en wel 3, die reeds als vrijwilliger bij de zee macht, en 5, die bij de landmacht in dienst waren, 440 werden ingelijfd bij de militie te land en 45 bij de zeemilitie. De heer J. A. de Bruyne alhier is benoemd tot gewoon lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. Men meldt ons uit Schouwen: Vrijdagmiddag j.l. waren twee joDgens te Scharendijke met een roeiboot aan het varen in de haven aldaar. De ruimte scheen hun daar echter te beperkt en daarom werd naar buiten gerooid, in do richting van Je zoe. De felle ebbe bracht hen al spoedig een heel eind weg. En nu ze terug roeien wilden, bleek hnn dit bij hun ongeoefende krachlen en wegens de sterke ebbe niet mogelijk. Inmiddels was het mistig geworden en hun toestand allesbehalve benijdenswaardig, ter wijl de zee tamelijk woest was. De vader van één der jongens, ongerust geworden, riep de hulp in van een schipper. Gelukkig was er nog een roeiboot in de haven en met een paar man werden de verlorenen opgespooi d en veilig in de haven geland. Het Duitsche rijks-poststoomechip «General", komende van Zuid- en Oost- Afrika, wordt de volgende week op de haven van Vlissiogen verwacht ter ontscheping van passagiers en mail. Serooskerke. Een heele beweging op en onder 't dorp. Het gemeentehuis is al tot balkhoogte, en zoover men er nu over oor- deelen kan, zal het alleszins ruim en voldoende zijn voor de behoeften. In den Schelphoek maar eiken dag groote drukteaan kijkers geen gebrektrouwens, zelfs al heeft men dergelijk werk meer gezien, niemand beklaagt zich een tochtje er heen. Flink, degelijk werkvolk, volkomen voor zijn taak berekend, uitstekende leiding, dagelijks mooi weer voor werkmenschen en paarden, geen wonder, dat men zichtbaar voortgang maakt aan de haven. Oud-Vossemeer. Het Weezen-Armbestuur houdt wekelijks uitdeeling van brood aan behoeftigen, waardoor heel wat nood geleend wordt; de voorraad spek enz. is bij velen reeds verdwenen, terwijl van veld werkzaam heden haast nog geen sprake is, zoodat-alle hulp welkom is. De influenza heeft de tooneelvereeniging «Eendracht" alhier ook parten gespcald, door dat werkende leden telkens door ziekte waren verhinderd. Thans zal evenwel Vrijdag de zaak haar beslag krijgen. Het is opmerkelijk, dat tot heden in den loop van het jaar rreds vol meer gehoortegevallen zijn voorgekomen dan andere jaren, maar ook de sterfte is boven het nor male cijfer. Goes. Stoomtram BorseleGoesWol- faartsdijksche Veer. Berekening van onkosten. Lengte der lijn 31 K.M., berekend tegen f 20.000 per K.M. (het rollend mateuëel daaronder begrepen), zou de lijn kosten 625000 gulden. De lijnen van de Ned -Tram- maat fliappij hebben gedurende twee jaar gem'ddeld opgebiacht f 6,38 per dag K.M. De ondernemer, de beer Nieuwveen, rekent voor deze liju aanvankelijk )r dag k^ome'er f 3,30, waardoor de opbrengst j .r jr ir en voor de gehc Je lijn zou zijn f 37640. Bij vele 1 ïkende tramlijnen be 1 roegen de exploitalie-kosten gemiddeld 52 procent van de brute ontvangsten. Ondernemer raamt d:e hier op 60 procent of f 22584. D. irbij voegt men f 6056 voor rente en aflossingen van geleend geld, zoolang de gemeente en polders hun subsidie niet hebben uitgekeerd, dan blijft er een winstsaldo van f 9000, waarin men tegen 5°/0 f 180000 gulden kan opnemen. Geven nu het Rijk en de Provincie ieder 2 ton subsidie, dan is er een beschikbrir kapitaal van f 580000. Er blijft derhalvo te kort 45 duizend gulden, die gedekt d:enen te worden door polders en belanghebbende gemonten. Stelt men don termijn op 15 jaar, dan vei^vacht men ccn jrarlijksche subsidie van f 3000 van de gemeenten Borsele, 's HeerenhoekÜvezande, 's-Gravenpolder, Gor Wolfaarbdijk, Kortgeneen van de polder3 Ellewoutsdijk, Boreele, Ovczande, de Breede Watefng, W:,helmioapolder en Wolfaartsdijk. 24 Maart a s. zal op het stadhuis te Goes eene nadere bijeenkomst van belanghebbenden worden gehouden. Middelburg, 13 Maait. Met een eigen aardig onderwerp zal do heer mr. P. J. Troelstra 21 Maart a s. alhier in openbare vergaderiog voor de Middelburgscbe afdeeling van de eeciaal-democratische arbeiderspartij optreden, n.l. met «De Brandkast beschermd door Bijbel en Wierookvat". Nassau" alhier, ten overstaan van den deur waarder Van Kogelenberg, verkocht paarden tot den prijs van f261, f 275, f 300, f 305 en f 420. St.-Maarten8dijk, 13 Maart. Door het Bestuur van het Waterschap St.-Maartensdijk werd heden aanbesteed a. de levering van 285 M3. waalbrikken. Inschrijvers per M3. de heeren A. G. van IJsseldijk, St.-Maartensdijk, f 2,24^ G. M. Larooij, Scherpenisse, f 2,09 W. Hokken, Sliedrecht, f 2,W. Verheij, Werkendara, f 1,99; W. v. d. Klippe, Serooskerke (S f 1,79. Minsten inschrijver de levering gegund b. de levering franco op den havenwal alhier van 900 M3. Pruisipche grint. Inschrijvers per M3. de heerenJ. P. GreijsSt.-Maartensdijk, fl,84; Grint- Maatschappij, Utrecht, f 1,80 C. de Ruijter, St.-Filipsland, fl,75; A. J. Verstraate, Staveniese, f 1,74; A. Vermeulen Wz., St.- Miartensdijk, f 1,69. Minsten inschrijver de levering gegund c het vervoer der grint naar den weg. Inschrijvers per M3. de heeren C. M. de Graaf, St.-MaarteDsdijkf 1,C. M. Polderman, idem, f 80M. Hoek Chrz., idem. f 0,75C. Nelisse, idem, f 0,72 C. Quaak, Scherpenisse, f 0,69; L. J. Groenewego Mz., St.-Maartensdijk, f 0,67£ C. v. d. Werf, idem, 1 cent minder dan de minste inschrijverdit briefje werd echter door het Bestuur van onwaarde verklaard. Minsten inschrijver het vervoer gegund. AanbeMtedingen, Verkoopingen enz. Zierikzee, 13 Maart. Heden werden op het afspanningsplein van het «Huis van Landbouw en Veeteelt. Men meldt aan de N. Ct, dat door de suikerfabrikanten een vereeniging «De Unie" is gevormd, met het doel de bieten-agenten successievelijk af te schaffen. Als commissarissen zullen optreden de heeren Y. de Coritat de Perruzzis te Roozen- daal, Ernest Laane te Bergen-op-Zoom en J. van Rossum te Oudenbosch. De meekrapteelt wil niet meerjammer genoeg, dat stroosnijders, rijkmakers, taaie groene enz. niet meer groote drukte aanbrengen, dan zou klacht op klacht over willekeur van bondsfabrikanten in het bepalen van bieten- prijzen en voorwaarden van levering zeker niet meor zoo gehoord zou worden. Suikerbieten. Uit Oud-Gastel (N.-Br.) schrijft men Nu door den Bond van Nederlandsche Suikerfabrikanten besloten is, dat tien fabrieken in de aanstaande campagne niet zullen werken, is aan die fabrieken nu reeds veel personeel bedankt, waaronder arbeiders zijn, die er reeds 20 30 jaar werkzaam waren. Voor de fabrieken die wèl werken, is het beetwortel-contract nu ook vastgesteld, en hebben de agenten bericht gekregen om met het contractecren een begin te maken. Aangezien de prijs van dien aard is, dat er met voordeel bieten kunnen verbouwd worden, zijn vele laudbouwers vooralsnog ongenegen contracten te sluiten. De fabrieken met het parcipatie-stelsel hebben voor de volgende campagne reeds bieten genoegen de fabrikanten, die aangesloten zijn bij de vereeniging «Union-Sucrière", hebben ook een gunstiger contract, dat vrijwel overeen komt met de contracten op suikergehalte. Het grootste verschil is echter dat de prijs in bet contract niet bepaald is, en de koopor dezen dus zal moeten regelen met de agenten, die door de «Union" zijn aangesteld. Het waarborgfonds van f 10.000 voor de te Leeuwarden in Augustus a.s. te houden natioDale tentoonstelling van Landbouw en Veeteelt, ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Friesche Maatschappij van Land bouw, is geheel volteekend, zoodat door het Uitvoerend Comité besloten is deze tentoon stelling aldaar aan het Nieuwe i\ anaal van 2331 Augustus te doen plaats hebben. Van het comité is voorzitter de heer D. van Konijnenburg- en secretaris de heer G. Blaauw. Zonnemaire, 14 Maart. Iu de heden gehouden vergadering van aandeelhouders der Stoomzuivelfabriek «Luctor et Emergo" werd behandeld het voorstel tot liquidatie. Aan gezien echter het vereischte -f aantal stemmen (52 van do 75) niet behaald werd, is het voorstel alzoo niet aangenomen. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 10 Maart. Door den heer kantonrechter zijn op 5 Maart j.l. de navolgende vonnissen uitgesproken, tegen onderstaande personen, wegens

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1