Donderdag 13 Maart 1902. (25 i e r i li. z e e s c h. e Courant), Algemeen Overzicht. PSIEUWSTIJDIRieEN. Uit Stad en Provincie. I ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7656. Dlrootear iV. O". DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. du Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 38(i, Zierikzee. Nog geen twee woken zijn verstreken, sedert het bemachtigen door De la Rey van Doncop's convooi te Elandslaagte Dabij Rlerks- dorp, of een nieuw, nog schitterender wapen feit valt van dezen dapperen, doortastenden Boerengeneraal te vermelden. De telegraaf bracht ons namelijk Maandagavond, even vóór het afdrukken van de Nieuwsbode, zoodat wij tot ons genoegen nog in de gelegenheid waren onze lezers en lezeressen daarvan op de hoogte te stellen, de heuglijke tijding, dat De la Rey den Engelschen gen aal, Lord Methuen bij Tweebosch met 50" uua Vrijdag gevangen genomen, en vier kanonnen benevens een pompon veroverd had. Deze door de Boeren behaalde overwinning zal de snoevende Engelsche Regeering wel nopen een toontje lager te zingen, en aan de publieke opinie in Groot-Brittannië de over tuiging schenken, dat men nog ver verwijderd is van het in het vooruitzicht gesteld oogen- blik, dat de Boeren hun worsteling voor hun onafhankelijkheid moeten opgeven. Lord Methuen is de eerste Engelsche generaal, dien de Boeren gevangen namen. Als bekwaam leger-overste heeft hij zich Diet doen kennen. Meer aan zijn adellijken titel, dan aan zijn persoonlijke verdiensten is hij den hoogen rang verschuldigd, dien hij in het Engelsche logor inneemt. Hij meende het goed, wilde de Boeren dolgraag aan de vernietiging prijs geven, maar hij vermocht het niet. Slechts hun hoeven heeft hij in brand kunnen steken, en slechts hun weêrlooze vrouwen en kinderen gewelddadig kunnen wegvoeren. Met het oog op zijn hooge positie in de aristokratische samenleving sluit de Regeering niet alleen haar oogen voor zijn onkunde en de fouten, die daarvan het gevolg waren, maar prijst hem zelfs. In hot Parlement heeft de Minister van Oorlog, toon hij onder het gejubel der Ieren voorlezing deed van Lord Kitchener's telegrammen, waarin Lord Methuen's neder laag en gevangenneming werd medegedeeld, op dezen een lofrede gehouden. In Zwitserland heeft de kantonnale RegeeriDg van Genève het houden van een beteekeni8Vollen optocht verboden. Men wilde namelijk met omfloerste vanen en treurmuziek in optocht trekken naar de woning van den voorzitter van het Internationale Roode Kruis, teneinde op die wijze te protesteeren tegen de schending van het oorlogsrecht door Engeland. Wij betreuren dit verbod, omdat het eon grove miskenning is van het heilige recht, dat zelfs het kleinste volk ter aaide bezit, vrijelijk zijn gevoelens te mogen uit spreken. In Frankrijk is een beweging op touw gezet om, zoolang de Zuid-Afrikaansche oorlog duurt, geen Engelsche waar, of waar van Engelschen oorsprong te koopen. Het ware te wenschen, dat wij Nederlanders dit voor beeld, dat het buitenland geeft, metterdaad volgden, en zekerlijk niet bij Engeland ter markt gingen, waar wij op eigon bodem goed terecht kunnen. En als wij allen ons voornamen geen Engelsche producten in de winkels meer te koopen, dan zouden de winkeliersinziendo dat deze geen aftrek meer vonden, die niet meer inslaan. Loubet is door den Czar uitgenoodigd hem te bezoeken. Wij kennen aan die woder- zijdsche visites geen groote politieke waarde toe. De liefdo komt slechts van één kant. De Russische ijsbeer laat zich de lief kozingen van de vurige Marianne welgevallen, teneinde haar te exploiteeren en dienstbaar te maken aan de bevordering van zijn belangen. Generaal Mercier, de bekende groot-leugenaar, is van een koude reis gekomen. Te Caer wilde hij een nationalistische vergadering presideeron. Hij mooat echter hals over kop Caer verlaten, want de bevolking toonde hem, dat zij van hem niet gediend was. Ons politiek overzicht is, met het oog op onze beperkte plaatsruimte, heden uiterst beknopt. De TraBDvaatsch«£ngeItche oorlog. Londen, 10 Maart. Aan de Daily Mail wordt uit Pieter Maritzburg van gisteren, Zondag, gemeld, dat 700 werklieden, arbeidende in de spoorwegwerkplaatsen te Durban, den arbeid gestaakt hebben, ter verkrijging van hooger loon. De staking breidt zich uit tot het verkeerspersoneel. Waarschijnlijk zal bet spoorwegverkeer er ernstig door getroffen worden en inderdaad bestaat er kans, dat het verkeer tijdelijk gestaakt zal moeten worden. Artikelen in de bladen over de ontdekking van kolonel Rimington doen ongerustheid uitkomen, in verband met de mogelijkheid, dat de zoo juist ontdekte groote voorraad ammunitie, er slechts één kan zijn van vele dergelijke bewaarplaatsen, terwijl er verder de aandacht op gevestigd wordt, dat alle Boeren nu feitelijk het Mausergeweer gebruiken en bovendien de vermeesterde ammunitie meest bij het Martini-geweer behoorde. Volgens bericht uit Vrijheid, in het zuidwesten van Transvaal, bevindt de Boeren- opperbevelhebbor Louis Botha zich met 800 man op zijn eigen grondgebied, 40 K. M. ten noordoosten van Vrijheid, tusschen Utrecht en Piet Retief. Volgens een telegram uit Colchester van Maandag heeft, in verband mot de hernieuwde activiteit en de daden van geweld van de zijde der United Irish League, het 3de bataljon van het Suffolk-regiment, waarvan de moesten geteekend hobben als vrijwilliger voor den dienst in Zuid-Afrika, plotseling bevel gekregen zich naar Ierland te begeven. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat lord Milner Diet meer alleen durft uitgaan hij heeft een lijfwacht gevormd uit gewapende wielrijders en telkens wanneer hij per rijtuig uitrijdt, wordt hij door een wielrijdersstoet voorafgegaan en begeleid. De Morning Leader bevat de volgende belangwekkende bijzonderhedon over de gemakkelijkheid, waarmede sommige Eogelsche soldaten zich aan de Boeren overgeven. »Het blijkt, dat in de omstreken van Ficksburg (Vrijstaat) 150 yeomen door de militaire autoriteiten op een beuvol afgezonderd en van hun wapenen beroofd zijn, omdat zij allen minstens driemaal gevangengenomen zijn. Meerendeels behooren zij tot compagniën, welke door De Wet zijn overrompeld in een Decembernacbt en zij bezorgden den Boeren generaal zulk een groote hoeveelheid ammunitie, dat hij verklaarde »dat hij niet beter bediend had kunnen worden, als hij te voren had getelegrafeerd". Eén der yeomen is zelfs vijfmaal De Wet's gevangene geweest. En aan zulke lieden betaalt men 5 shilling soldij per dag. De 150 yeomon maakten deel uit van de colonne-Rundie, doch werden door De Wet naar generaal Knox gezonden. Doch deze wilde niets met hen te doen hebben en weigerde, hun nieuwe uniformen te geven, zoodat zij nog altijd rondloopen in de schapen vellen, die de Boeren hun hebben gegeven". De Times verneemt uit Johannesburg 1295 stampers in de mijnen aan den Rand zijn thans aan het werk, tegen 6000 vóór den oorlog. Het gebrek aan Kaffer-arbeiders is de eenig overblijvende hinderpaal. Er zijn er niet te krijgen uit noordelijk Transvaal. Mozambique heeft er tot dusver 1800 bezorgd, wat teleurstellend is, maar Portugal's welwillende medewerking zal tengovolge hebben dat binnenkort meer Kaffers vandaar worden ingevoerd. Dan zullen de mijnen honderd stampers per week meer kunnen opstellon. De Standard verneemt uit Kaapstad De toestand van Rhodes is uiterst zorgelijk. Hij lijdt aan angina pectoriszijn hart is aanzienlijk vergroot en drukt op de long. Men dient hem geregeld zuurstof too. Londen, 10 Maart. Generaal De la Rey heeft lord Methuen gevaDgen genomen en 4 kanonnen op de Engelschen veroverd. Een later bericht meldt: Kitchener seint, dat den 7en Maart gene raal Methuen en majoor Paris door De la Rey bij Tweebosch aangevallen werden. Methuen werd gewond en gevangen ge nomen. De Engelschen verloren hunne kanonnen en hun legertrein. Verder werden aan hunne zijde 3 officieren en 38 man gedood5 officieren en 72 man gewond. Één officier en 200 man worden vermist. Reuter geeft hetzelfde telegram van Kitchener. Majoor Paris kwam te Kraaipan met de rest der kolonne en rapporteert: De Boeren vielen bij het krieken van den morgen bij Tweebosch aan. Voordat de versterking kon aankomen, werd de achterhoede overweldigd. Een groot aantal Boeren patrouilleerden naar beide flanken. Er ontstond een paniekde muildieren sloegen op hol. Majoor Paria verzamelde 40 man in een stelling en bracht op een oogenblik de wagens met de muildieren tot staaD1. Hoe dapper de verdediging ook was, zij bleef vruchteloos. De vijand rende op de wagens in; lord Methuen werd gewond. Majoor Paris, die omsingeld werd, gaf zich, evenals lord Methuen, over. Majoor Paria had 1200 man. Zijn vier kanonnon en een pompon werden door den vijand buitgemaakt. {In hoofdzaak reeds in ons vorig No. medegedeeld). Engeland. Londen, 9 Maart. Hot Amorikaansche stoomschip »Waesland" van Liverpool naar Philadelphia, met 114 passagiers en 89 personen bemanning, zonk nabij Anglesea. na in aan varing te zijn geweest met het stoomschip »Harmonides", der Houston Line, die alle opvarenden redde en aan boord nam. 11 Maart. Aan het eind van de ver gadering in bet Lagerhuis leest Brodrick het volgend telegram van Kitchener voor: Methuen's konvooi van ossenwagens vertrok een uur voor het konvooi van met muilen bespannen wagens. Bij dagbreek deed do vijand een plotselingen aaDval op do achter hoede. De eerste verwarring werd gesticht door de Kaffers met bij de hand geleide paardendeze galoppeerden door het muilen konvooi heen. Daar het laatste dicht bij het konvooi ossenwagens was, sloeg de verwarring in het muilen-konvooi over op de bereden troepen. De Boeren, die in khaki gestoken waren, verijdelden alle pogingen van de officieren om de orde te herstellen. Groote verwarring volgde onder dit gedeelte van de bereden troepen. Deze laatstoD en de muilenwagens renden het ossenkonvooi 5 K.M. voorbij en werden afgesneden. De artillerie en de infanterie legden in het oog loopendo dapperheid aan den dag; de infanterie weigerde zich over te geven tot alle tegenweer vruchte loos was. De la Iley's strijdmacht was bijna geheel in onze uniform gekleed, zoodat het voor de infanterie onmogelijk was onderscheid te maken tusschen de onzen en de Boeren. De vijand telde 1100 man met een vijftien ponder en een pompom. De la Rey, Oelliers en andere Boeren aanvoerders waren tegen woordig. Men zag dat Methuen goed verzorgd werd in zijn wagen. Ik verneem dat zijn dijbeen gebroken is en hij hét goed maakt. Ik hoop dat de thans aankomende versterkingen den toestand in deze streek zullen verbeteren, zonder de krijgsverrichtingen elders te storen. Italië. Rome, 9 Maart. Door een aantal ver mogende personen is besloten, ter herinnering aan het pausolijk jubileum, een volksbank op te richten onder den naam Leo XIII, waarvan het doel is de werklieden te ont trekken aan de woekeraars, door hun geld te leenen tegen matigen interest. Bij de overhandiging van het geschenk van den Duitscben keizer aan den paus, heeft luitenant-generaal Von Loë nadrukkelijk de aandacht gevestigd op de goede betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan, waarop do paus hartelijk bedankto voor het cadeau en verklaarde zeer dankbaar te zijn voor de zending van een bijzondere missie en zeer verheugd over de tegenwoordig tusschen den keizer en zijn Katholieke onderdanen bestaande goede betrekkingen. Maandag heeft Z. II. de Paus de ver tegenwoordigers van Nederland, Brazilië, Peru, Costa RicaSan Domingo en Montenegro ontvangen ter aanvaarding van hun wenschen bij zijn jubileum. De autoriteiten te Napels zijn er mede in kennis gesteld, dat er pogingen zijn aan gewend tot verbroking der zegels van de nagelaten papieren vau Crispi. Prinses Lin- guaglosBa, de dochter van Crispi, heeft doen constateeren, dat een linnen band, door zegels bijeengehouden, verbrand was en dat do lakzegels ook sporen droegen van een mis dadige poging. Rusland. Een comité van Russische Boerenvrienden, met den Nederlandschen predikant Gillot te St-Petersburg. aan het hoofd, heeft, gelijk reeds vroeger werd bericht, gelden ingezameld voor een eere-geschenk aan de krijgsgevangen Boerengeneraal Cronjó. Dat geschenk is nu gereed. Het bestaat uit een fraai bewerkten zilveren wijnkroes, geëmailleerd en met edelgesteenten versierd. Op de kroes is de Moddorrivier voorgesteld en eon gevecht, waarin de generaal zich roem verwierf en op het deksel een Boer te paard, die zich toerust ten strijde. Frankrijk. Do Echo de Paris meent te weten dat president Loubet den 17den Mei uit Duin kerken vertrekken zal om aan boord van de »Massaoa" naar Petersburg te stoomen, een uit vier oorlogsschepen bestaand smaldeel zou den president vergezellen. Den 30en zou de president te Duinkerken terug zijn. Duitschland. Frankfort a/M., 9 Maart. EenFrankfortsche dame, die uit New-York is teruggekeerd, ver telt, dat de Manitoba Hudsonbaai-maatschappij, uit een Noordelijke factorij, te Churchill een bericht heeft ontvangen, dat een stam wilde Eskimo's drie mannen, die in een groote bsjak of in een boot door de lucht kwamen, door middol van pijion hebben gedood. Dit bericht schijnt betrekking te hebben op Andrée en eenigermate vertrouwbaar te zijn, daar de factory een tamelijk juist bericht over de uitrusting van den ballon zendt en ook meldt, dat do wilde Eskimo-stam, die de lieden van de factorij aantrof, messen, tabak en patronen had, die zij echter niet wilden overgeven. Berlijn, 10 Maart. Graaf en gravin Von Waldersee hebben hun voorgenomen reis naar Amerika, welke vastgesteld was op de volgende maand, uitgesteld tot hot volgend jaar. Prins Ileinrich wordt Dinsdag der volgende week te Cuxhaven terugverwacht aan boord van de »Duetscbland". 11 Maart. Bij de beraadslaging over do bcgrootiDg van Buitenlandsche Zaken las de Minister van Richthofen in het Huis van Afgevaardigden het antwoord der Engolscho Regeering voor op het verzoek van den Bond tot hulp voor de Boeren om vrijstelling van invoorrechten voor bezendingen naar de Booreukampen en vrachtvrij vervoer daarvoor van de ootschepingshaven af. De Brit8che Regeering zal zooveel mogelijk aan die wenschen voldoen, onder voorbehoud van het recht tot onderzoeken van de be zendingen. Duitschland is de eerste Staat die in het belang der menschelijkheid zulke stappen deed. Hiermede zijn echter niet alle wenschen van den Buren hilfbund" vervuld. De verantwoordelijkheidwelke de Duitsche Regeering in dezen op zich nam, geeft spr. het recht tot een opmerking, welke ook buiten de grenzen des lands, voor het algemeen moet gelden. België. De gevreesde crisis in de diamant-nijverheid te Antwerpen schijnt dicht ophanden. Einde Januari waren van de 2600 tot 2500 diamantslijpers in de stad er geen 1800 meer aan het werk, en dit getal moet in de vorige maand nog bedenkelijk verminderd zijn. In de Volks-Diamantslijperij in de Van-Immerssel- straat waren Woensdag van de 608 molens nog maar 80 aan het werk. Het onderzook in de zaak van de drie in hechtenis genomen diamanthandelaars, Ullmann, Hirschmanu en Reesen, die beweerden voor 322,000 frB. aan diamanten in Keulen verloren te hebben, duurt nog voort Volgens een bericht in de bladen, hebben zij den rechter vaa instructie al de plaatsen genoemd, waar de door hen verduisterde steenen verpand of vei stopt zijn. Brussel, 10 Maart. Dr. Leyds heeft in een intervieuw met een medewerker van de Etoile Beige verklaard dat hij nog altijd hetzelfde vertrouwen had in den einduitslag van don strijd. Het bezoek van de heeren j Wolmarans en Weasels aan do Vereenigde Staten heeft eenvoudig ten doel de comité's tot hulpverschaffiog aan de Boeren opnieuw te organiseeren en niet om een beweging ten gunste van den vrede uit te lokken. Nederland. Amsterdam, 10 Maart. Alhier heeft zich eon eigenaardig geval voorgedaan nDen vierden Februari word in de Tollen- straat geboren een zwak kind, dat ter verdere opkweeking naar do couveuse in het Wilhelmina- Gasthuis gebracht werd en daar op het oogenblik nog vertoeft. Het kind werd onder den naam Franciecus Gerardus bij den Burgerlijken Stand ingeschreven en is in het Gasthuis, waar het zeer vooruitgaat, door de familie reeds eenige malen bezocht. Zondag j.l. deelde de met de verpleging belaste zuster den vader mede, dat met den naam vau het kind een vergissing moest hebben plaats gehad, aangezien het als jongen aangegeven wichteen meisje was. De zuster voegde hierbij, dat zij het kind ook als meisje ontvangen had, doch eerst later het naambriefje had ingezien en toen de vergissing bemerkt had. De vader hield vol, dat de vroedvrouw en eenige buren onmiddellijk de geboorte van een jongen geconstateerd hadden en dat hij dus vermoedde, dat er een verwisseling met i één der andere patiëntjes had plaats gegrepen. Hij wilde niet anders dan een jongen als zijn kind erkennen. i De politie werd er bijgehaald, deze Dam de vroedvrouw en do buren in verhoor en i hoewel deze laatsten niet zoo pertinent in hare verklaringen waren als de vader beweerd had, de vroedvrouw betuigde er een eed op i te durven doen, dat het een kind van het mannelijk geslacht was. Welke Salomo zal in deze moeilijke queastie recht spreken? Sommelsdijk. S. II. E. Fabry, de weduwe van den rijksveldwachter Isaiic Dubbeld alhier heeft van rijkswege een pensioen gekregen van f 256. Zooals men weet, werd Dubbeld op sur veillance in het jachtveld onder Nieuwe Tonge, bij betrapping op heeterdaad van wildstroopers »bij ongeluk" door een schot hagel gedood. Zierikzee, 12 Maart. Maandagavond trad in de Concertzaal alhier voor 't Departement Zierikzee der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen" op, mevrouw Aleida Mulder Roolofeen, een begaafde en bekende tooneel- j speelster. Zij vergastte ons op verschillende voordrachten. Is liet in hot algemeen geen gemakkelijke taak een auditorium een geheelen avond mot voordrachten aangenaam bezig te houden, nog moeilijker wordt dio taak, wanneer één persoon de uitvoering er van op zich heeft genomen. Aan mevrouw MulderRoelofsen is hot niettemin vrij wel mogen gelukken, die moeilijkheid te over winnen. In de keuze der stukken van de besten onzer Hollandeche dichters heerschte verscheidenheid. Voor afwisseling tusschen hot hoog ernstige en het meer luimige was zorg gedragen, al was ook aan het eerste een eenigsziDs grootere plaats toegekend. Door de natuur bedeeld met een klankvolle, buigzame stem, vertolkte zij mot groote juist heid de gedachten der dichters, wier stukken zij voordroeg. Zij begreep, zij gevoelde, zij gaf terug. Aan het schilderij, dat zij ons voor oogen tooverde, gaf zij kleur en leven. Indien het ods vergund is eenige opmerkiDg te maken, dan is het deze, dat het ons voor kwam, dat zij soms wat al to snel voordroeg, zoodat men moeite had haar te volgen. »Bij de Wieg", een monoloog uit hot Fransch, het eenige stuk dat, aan vreemden bodem ont leend, word voorgedragen, was een geestige, grappigo alleenspraak, waarom men hartelijk moest lachen. De leden, die met hunne dames in geen grooten getale waren opgekomen, gaven door hun herhaald applaus blijk, dat zij zich amuseerden. De Dinsdag te Middelburg voor de uit- geslotenen te Enschedé gehouden collecte aan de huizen, heeft de som van bijna f 400 opgebracht. Aan den maréchaussee te paard, E. A. Cortvriendt en aan den maréchaussée te voet, M. Beun, beiden van de le divisie Konink lijke maréchaueeée te Terneuzen, is bij Koninklijk besluit verleend de eere-medaillo der orde van O ran je-Nassau, iD brons, wegens hun fliok en moedig gedrag bij het betrappen en gevolg verzet van eenige Belgische vi8ch-8troopers op 25 Augustus j.l. onder de gemeente Sas-van-Gent. Teneinde mogelijke teleurstellingen te voorkomen, vestigt de minister van buiten landsche zaken de aandacht van belanghebbenden op het feit dat, blijkens bericht van den consul-generaal te Londen, thans voor zee lieden en visschors, die naar Grimsby moohton 1 gaan om werk te zoeken, aldaar geen werk te vinden zal zijn. NoordweHe, 13 Maart. Het doet ons aangenaam aau van »die in vrede rusten"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1