ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Dinsdag li Maart 1902. (Z i e r i Is. z e e s c h. e C o u r a n t). RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad bh Provincie. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7665. Dlreotour a. «T. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwe. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. Jde Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Ftuinkel, Meelstraat 38(5, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer 1 cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. Nationale Militie. Oproeping van verlofgangers der Zee militie voor de lichting 1900. De BURGEMEESTER »an Zierikzee, Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat bij Koninklijk besluit van 4 Januari 1902, No. 28, is bepaald, dat krachtens artikel 142 der Militiewet, dit jaar voor den tijd van vijf weken in werkelyken dienst moeten worden opgeroepen de verlofgangers, behoorende tot de lichting 1900 der Zeemilitie; dat de Minister van Marine op grond van het boven staande heeft bepaald, dat die opkomst in werkelijken dienst zal plaats hebben voor de miliciens, ingedeeld voor gemeenten uit de provincie Zeeland, op 2, 3 en 4 April a.s.; gezien de daarop betrekking hebbende circulaire van den Commisfaris der Koningin in deze provincie van den 1 Maart j.l., A No. 609, 3e afd. N. M.; Roept bij dezen op den tot deze gemeente behoorenden zeemilicien-verlofganger der lichting 1900, om, overeen komstig het bepaalde, op den tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken orders is vermeld, tegenwoordig te zijn en wel op S April a.s.: Willem Zonruiter, te Vlaardingen, die moet opkomen te Amsterdam aan boord van Hr. Ms. »Bulgia". Hij behoort zich op den voor hem bepaalden datum voor zooveel dit mogelijk is te 12 uur des middags aan te melden, gekleed in de bij zijn vertrek met onbe paald verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van zijne kooigoederen, zoomede van ryn zak boekje, met dien verstande, dat hij zich daartoe slechts dan den vorjgen dag op reis moet begeven, wanneer de plaats van bestemming niet binnen één dag kan worden bereikt. De milicien, die wegens ziekte verhinderd is, zich op den bepaalden datum ter opgeroepen plaatse te bevinden, behoort zich onverwijld na zijn herstel aan boord van het Wachtschip aldaar aan te melden. Voorts wordt ter kennis gebracht van hem, die in gebreke blijft op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, dat hy bij latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en die niet aan de oproeping voldoet, volgens art. 133 der Militiewet, als deserteur zal worden behandeld, tenzy hij, om andere reden dan ziekte, buiten staat zynde aan zyne oproeping te voldoen, over legt een deugdelijk bewijs of dergelijke verklaring tot staving der redenen van het achterblijven, terwijl hij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komt, verplicht is over te leggen een ongezegeld, door een bevoegd geneeskundige afgegeven getuigschrift. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Zierikzee, den 8 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd CH. W. VERMEIJS. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de belanghebbenden, die wenschen dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zyn verlengd, dat sey vóór <ieii 1 April a.s. daarvan aan hen belmo ren hennis te geven. Zierikzee, den 8 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Transvaalsch-Engelsche oorlog. Londen, 7 Maart. De correspondent van de Daily Mail te Pretoria schrijft d.d. 2 FebruariIn aanmerking nemende ieder voor deel, dat wij in de laatste maanden hebben behaald, moet ik bekennen, dat ik geen reden zie waarom de oorlog het volgend jaar tegen dezen tijd niet even lustig als ooit zou voort gezet worden en het kan zijn, dat zelfs over twee jaar onze troepen nog vechten in Noordelijk Transvaal. 8 Maart. Kitchener seinde den 7en uit Pretoria: De krijgsverrichtingen om Reitz sedert den 4den hebben ten gevolge gehad dat 35 Boeren en 23 wagens genomen zijn. Tijdens deze operaties ontdekte Rimington's kolonne een magazijn van de Boeren in een hol ten N.-O. van Reitz, dat bevatte 300.000 patronen voor Martini-Henry-geweren, 10.000 Lee-Metford-patronenverscheidene honderden bommen en lonten, 200 pond buskruit, een maxim-kanon, twee heliografen, een veldtelegraaf-instrument en verschillenden anderen voorraad. Volgens verscheiden gevangenen zou De Wet bij den bekenden aanval op de Nieuw-Zeelanders een schot in den arm gekregen hebben, toen hij, een groote kudde voor zich uitdrijvende, door de Engelsche linie trachtte heen te breken. Onder de gevangenen bevindt zich ook Louis Botha, de neef van Philip. Een naam genoot dus van den opperbevelhebber. Kolonel Byng schijnt nu echter «op" te zijn; hij gaat met verlof naar huis; kolonel Garret neemt het bevel over zijn colonne van hem over. Volgens officiëele opgaaf van het departement van oorlog te Londen zijn sedert het begin van den oorlog tot 28 Februari 11. aan Engelsche zijde in Zuid-Afrika in het geheel gesneuveld aan wonden, ziekten of door ongelukken om bet leven gekomen994 officieren en 19.429 minderen. In het geheel nam de sterkte van het Britsche leger in Zuid-Afrika af met 1002 officieren en 24.960 minderen. In Februari 1.1. nam de sterkte van Kitchener's leger af met 3122 man, onder wie 144 officieren. Gesneuveld zijn 16 officieren en 115 man, aan verwondingen gestorven 7 officieren en 33 man, aan ziekte bezweken 18 officieren en 507 man, vermist worden 18 man, en als invaliden zijn naar Engeland teruggekeerd 101 officieren en 2266 man. Nederland. Utrecht, 4 Maart. In een woning in de Zadelstraat is gisteren onder vreemde omstandigheden dood op zijn bed gevonden een heer, die daar eenige dagen geleden op kamers was komen wonen onder een valschen naam, en wiens bagage, volgens zijn zeggen, spoedig volgen zou. Het lijk is herkend als dat van dr. G. Heilbronn, uit Rotterdam, die, zooals bekend is, vervolgd werd wegens abortus mot doodelijken afloop, en die Woensdag j.l. failliet was verklaard. 's-Gravenhage, 7 Maart. Na een kort stondige doch hevige ongesteldheid overleed hedenochtend te 10 uur de Voorzitter der Eerste Kamer de heer Van Naamen van Eemne8. (Reeds kort per telegram in ons vorig nommer medegedeeld). De thans ontslapene werd in 1828 te Zwolle geboren, werd na het volbrengen zijner academische studie te Utrecht tot schoolopziener benoemd en vervulde bijna een kwart-eeuw die betrekking, waarbij hij als lid der Provinciale Staten, korten tijd ook als lid van Gedeputeerde Staten van Overijsel optrad. In November 1866 werd bij lid der Tweede Kamer voor Zwolle tot September 1879. In Mei 1880 vaardigden Provinciale Staten van Overijsel hem naar de Eerste Kamer af, waar hij na het heengaan van den heer Van Ejjsinga Voorzitter werd, als hoedanig hij niet aarzelde behartigenswaardige wenken te geven en gaarne medewerkte tot een vereeniging van alle partijen voor het algemeen belaog des Vaderlands. Hij was lid der Commissie voor de Grondwetsherziening in 1883 en maakte, als Voorzitter der Eerste Kamer, deel uit van den Raad van Voogdij. Jarenlang was hjj president-commissaris der Centraal-Spoorweg-Maatschappij en der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg- Maatschappij. De ontslapene was gerechtigd het Grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw te dragen. Bij de inhuldiging van H. M. de KoniDgin was hem als voorzitter der vereenigde zitting de leiding dier onvergetelijke plechtigheid opgedragen. Wegens het overlijden van den Voorzitter van de Eerste Kamer zijn in het gebouw van dat Staatslichaam alle gordijnen Het graf der familie Van Naamen van Eemnes is te Zwollerkerspel. Aldaar zal a.s. Dinsdag de begrafenis plaats hebben. Het voorzitterschap der Eerste Kamer vervalt door het overlijden van den heer Van Naamen tijdelijk aan het oudste lid in jaren, den heer Geertsema. Bij diens ver hindering volgt hem als zoodanig op de heer Cremers, afgevaardigde van Gelderland. Tweede Kamer). Jachtwet. De door den heer Passtoors voorgestelde motie van orde betrekkelijk het geven van per- j missiën tot het schieten van schadelijk gedierte, luidt als volgt «De Kamer, overwegende, dat de Commissarissen der Koningin de bevoegdheid bezitten permissiën te geven tot het schieten van schadelijk gedierte, spreekt de wenschelijkheid uit dat, in afwachting eener herziening der Jachtwet, de Minister tot directe hulp van den door schadelijk gedierte geplaagden boerenstand bij de Com missarissen der Koningin er op moge aan dringen, dat genoemde permissiën zoo ruim mogelijk worden verstrekt Vlaardingen, 7 Maart. Voor de betrekking van opzichter-teekenaar bij de gemeentewerken alhier hebben zich niet minder dan 148 sollicitanten aangemeld. Middelharais, 7 Maart. Onze afdeeling van de liberale kies vereeniging Overflakkee en Goedereede heeft met algeraeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten in dit district (vacature-Kuipers) gesteld den heer J. van Schouwen, burgemeester van Oude ToDge. Zierikzee, 9 Maart. De Vereeniging Onderling Hulpbetoon" vergaderde Vrijdag avond ten huize van mej. de wed. Kanaar. De voorzitter, de heer J. Gloude, opende ten half acht de vergadering met een in leidend woord. De secretaris, de heer J. W. V. La Brand Fz., las hierop de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, tegen den inhoud waarvan niemand eenig bezwaar had. In verband met de notulen deelde de voorzitter mede, dat de besprekingen op de jongste algemeene vergadering betrekkelijk de oprichting van een Weduwenfonds ten behoeve van de leden van «Onderling Hulp betoon", het bestuur bewogen had tot de leden in een gedrukte circulaire deze twee vragen te richten: 4°. of men de oprichting van een Weduwenfonds wenschelijk achtte en 2°. of men bereid was wekelijks hiervoor vijf cent extra te betalen. Het resultaat was, dat 99 leden zich met een verhooging van hun wekelijksche contributie met vijf cent konden vereenigen. Vervolgens werd door den secretaris het algemeen jaarverslag uit gebracht, waaruit bleek, dat het ledental tot 395 gestegen was, zoodat de Vereeniging zich in een vooruitgaanden toestand verheugen mag. Ten slotte werd door den penning meester rekeniDg en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Aan contributie was ontvangen f 1556.63; aan bijdragen, rente enz. f 527.05totaal f 2083 68. Uitgegeven was voor 71 zieke en invaliede leden f 1343.40; kosten van beheer enz. f 293.39; totaal f 1636.79. Het batig saldo van het 30ste boekjaar bedroeg dus f 446 89. Tot het nazien van de rekening werd een commissie van vier leden benoemd, bestaande uit de heeren M. F. de Vos Cz., J. J. van den Houten Cz., J. de Granje en J. J. van 't Noordende. Deze bevond de rekening in orde, zoodat zij door de vergadering werd goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van twee commissarissen, wegens de periodieke aftreding van de heeren M. F. de Vos Cz. en J. Th. Vermunt. Beide heeren werden her kozen, en verklaarden zich onder dankbetuiging voor het hun geschonken vertrouwen op de vraag des voorzitters bereid het hun opnieuw opgedragen mandaat te aanvaarden. Mede op de voordracht waren geplaatst do heeren W. Leijdekkers en S. Laven. De voorzitter wen8chte de herkozenen geluk, niet twijfelende of zij zullen met dezelfde toewijding en den zelfden ijver voor de belangen der Vereenigiüg blijven werkzaam zijn. Was het plan een Weduwenfonds ten bate van de leden van «Onderling Hulpbetoon" te stichten afgestuit op de geringe deelneming der leden, het bestuur had, zooals de voor zitter mededeelde, niet stil gezeten. Het stelde aan de vergadering thans voor om aan elke weduwe van een lid, dat te over lijden kwam, gedurende zes achtereenvolgende weken de volle uitkeering van f 3.50 per week te geven. Dit voorstel, dat een eerste, zij het ook nog een zeer bescheidene stap is op den weg der ondersteuning van weduwen der leden, werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. Met het nemen van dit besluit, dat, zooals op een desbetreffende vraag door den voorzitter werd te kennen gegeven, onmiddellijk in werking treedt, heeft «Onderling Hulpbetoon" principieel een belang rijke beslissing genomen. Een ander voorstel van het bestuur om f 60 als vaste som uit te trekken voor de bestrijding der kosten van de vergaderingen, werd algemeen goed gekeurd. Die som van f 60 is gelijk aan het bedrag, dat telken jare voor vergaderings- kosten uitgegeven werd. Bij de rondvraag gaf de heer De Granje aan het bestuur in overweging om in het vervolg op de convocatiebiljetten de punten van behandeling te vermelden. Het bestuur zal van dezen wenk goede nota nemen. De heor mr. Cru gelooft, dat, indien men de contributie slechts met twee centen per week had verhoogd, men allicht meer leden bereid had gevonden deel te nemen aan de oprichting van het Weduwenfonds. En dan kon men bij particulieren en het Armbestuur verder aankloppen. Bij het Armbestuur met alle reden, want dit werd dan door «Onderling Hulpbetoon" ontlast, daar anders menige weduwe ten laste van het Armbestuur zou komen. Ook gaf bij in overweging jaarlijks een gedrukt verslag te verspreiden, opdat daardoor de nuttige werking van «Onderling Hulpbetoon", die zijns inziens nog niet genoeg zaam algemeen bekend is, voor een elk blijke. Over een en ander ontspon zich een breed debat, waaraan voornamelijk werd deel genomen door den voorzitter, die aantoonde, dat het Armbestuur volgens de wet geen steun aan «Onderling Hulpbetoon" mocht verleenen, van gevoelen was, dat «Onderling Hulpbetoon" voldoende bjj het publiek bekend was geworden èn door de Maatschappij Tot Nut van het Algemeen alhier èn door het plaatse lijk orgaan, waarin jaarlijks een verslag van «Onderling Hulpbetoon" voorkwam, en waarin nog onlaDgs naar aanleiding van een artikel van mr. Cau in de Economist een hoofdartikel aan «Onderling Hulpbetoon" gewijd was. De heer Yan Schelven verwacht evenals de heer mr. Cau van een gedrukt jaarverslag gunstige resultaten voor de Vereeniging. De kosten hiervoor, die niet zoo groot zullen zijn, moet men zich getroosten. De heer Van Meteren geeft het bestuur in overweging om met de honderd, die zich tot een verhoogde contributie van vijf cent per week bereid hebben ver klaard, te beginnen een afzonderlijk op zichzelf staand pensioenfonds voor de weduwen van de leden te vormen. De voorzitter, de debatten sluitend, belooft, dat de verschillende gegevene wenken door het bestuur in nadere over weging zullen genomen worden. Persoonlijk gevoelt hij veel voor het denkbeeld van den heer Van Meteren. Uit vrees, dat ons verslag te veel van onze voor heden beperkte plaatsruimte zou vergen, hebben wij ons bepaald tot een ver melding van de hoofdpunten, die besproken zijn. Voegen wij daaraan nog toe, dat bij het sluiten der vergadering de voorzitter wees op het verblijdend verschijnsel, dat zoovele van de geciteerde leden ter vergadering waren opgekomen, wat in geen jaren gebeurd is, en aan de heeren donateurs zijn dank betuigde voor hun tegenwoordigheid en finantiëelon steun, inzonderheid aan den heer mr. Cau, die de Vereeniging kort geleden met een belangrijke gift aangenaam verrast had. (Applaus). Hierna werd de vergadering gesloten. Wij hebben in ons jongst verslag der vergadering van «Nut en Genoegen" abu sievelijk vermeld, dat zij gehouden werd ten huize van mej. de weduwe Kanaar. Dit moet wezen «Huis van Nassau" bij den heer Constandse. Nu wij toch dit rectificeeren, wenschen wij naar aanleiding van een tot ons gericht verzoek, ter voorkoming van misverstand, hen, die tot «Nut en Genoegen" mochten toetreden, opmerkzaam te maken, dat zij daardoor wel toegang hebben tot verschillende feesten, maar niet tot de zittingen van bet congres of de tentoonstelling, noch deel kunnen nemen aan den tramtocht en den rijtoer. In Februari is door het dames-comité te Middelburg voor de Boeren-krijgsgevan- genen en de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen f 2275.22 ontvangen en in het geheel f 63311 36^. Aan goederen is in de afgeloopene maand voor een waarde van f 2750 verzonden. Tot gemeente-ontvanger van Cadzand is door den gemeenteraad met 6 van de 7 stemmen benoemd de heer J. A. Blankert, secretaris dier gemeente. In de j.l. Donderdag gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van den Mosselpolder (Z.-Vlaanderen) werd tot ontvanger-griffier benoemd de heer P.Rammeloo te Philippine en in die van den Kanaalpolder de heer J. M. Dregmans te Hoek. Bij den landbouwer Meijer te Sluis is in den nacht van Woensdag op Donderdag een vet varken ontvreemd. Uit Philippine zijn de vorige week vijftien visschersvaartuigen naar de Zuiderzee ver trokken, teneinde nabjj het eiland WifriDgen mosselzaad te vissohen. Burgh, 10 Maart. Zaterdagavond is alhier opgericht eene Vereeniging, welke ten doel heeft hare leden die door ziekte of kwetsuren buiten staat zijn te werken, door eene wekelijksche toelage te ondersteunen. Ruim 50 leden traden reeds tot de nieuwe Vereeniging toe. Een bestuur werd benoemd, bestaande uit de heeren G. A. van Zuijen, voorzitter; W. G. Boot, secretaris J. van de Vate Jz., penningmeesterM. Bom M. van der Klooster en J. Fondse, commissarissen. Tot en met 15 dezer is nog gelegenheid om tot de Vereeniging toe te treden. Ouwerkerk, 6 Maart. Heden was het 30 jaar geleden, dat de heer B. G. van der Have als burgemeester dezer gemeente werd ingehuldigd. Al dien langen tijd heeft hij zijne beste krachten aan het welzijn der gemeente gewijd, en getracht hare belangen in alle opzichten voor te staan. Van daar dan ook, dat als bewijs van waardeering heden alom de driekleur in dit dorp wapperde, en van velerlei zijden bewijzen van belangstelling inkwamen. Kleinen en grooteren, armen en ouden van dagen werd door den jubilaris een genoegelijke dag of avond bezorgd. Moge het Z.Ed. nog vele jaren gegeven zyn aan het hoofd dezer gemeente te staan, en hare belaügen te bevorderen. Stavenisse. L I. Vrijdagnamiddag ontstond alhier andermaal een begin van brand ten huize van L. H., in de woniDg aan den Achterweg. Een gebrek in de rookgeleiding had den zolder reeds vuur doen vatten, en zonder de spoedig toegesnelde bulp zou het pand voorzeker een prooi der vlammen geworden zijn, want het hout vlamde reeds. De schade is door assurantie gedekt. Ierseke, 8 Maart. Een huisbaas, die het met één zijner huurders niet best eeDS kon worden over de finantieele kwestie, liet den huurder per deurwaarder sommeeren de woning te ontruimen. Toen de huisbaas de familie later ontmoette, ontstond een gevecht, waaraan deelnamen de huisbaas, de huurder en diens levensgezellin, welk gevecht uitliep op een bebloed gelaat van den verhuurder. De politie nam de vechtpartij over en vecht de zaak nu uit. In deze gemeente werd een afdeeling van Volksweerbaarheid opgericht en de vorige week werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren M. de Korte, president; A. Nolet, secretaris; J. J. v. d. Peijl, penningmeester; W. Joosse en H. Bannet, commissarissen. Traden aanvankelijk 21 leden toe, de vorige week steeg het ledental tot 40. Van harte is het te hopen, dat deze vereeniging moge bloeien en opwassen, dat ze in ledental moge toenemen, en alzoo worden een vereeniging, waarop Ierseke trotsch mag zijn. Reeds zoovele kwamen en gingen en nog staan er op de voordracht om te gaan, dat deze nu eens mag toonen, dat een degelijke vereeniging in onze gemeente wel degelijk kan bestaan. Vlissingen. Door den gemeenteraad is in zijne j 1. Vrijdagnamiddag gehouden zitting benoemd tot wethouder (in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Verkuijl Quakkelaar) de heer A. Loois met 11 stemmen en tot tijdelijk wethouder de heer Jos. van Raalte met 12 stemmen. Beiden namen de benoeming aan. Tot controleur der plaatselijke belastingen alhier is in de plaats van den heer J. C. Fanoij benoemd de heer "W. F. van Meerendouk, inspecteur van politie alhier. Biervliet. De heer P. W. Maarleveld, secretaris en ontvanger der gemeente, heeft zijn ontslag genomen als debitant der Staats loterij. De melkfabriek is na een bestaan van een paar maanden opgedoekt. In 't gezin van het hoofd der school heerscht het roodvonk, zoodat deze en diens leerlingen vacantie hebben. Aanbestedingen, Verknopingen enz. Zierikzee, 10 Maart. De uitBlag der heden op het raadhuis alhier gehoudene verpachting is, dat een perceel weiland der gemeente gegund is aan den heer L. Koopman Cz. voor f 197 en drie perceelen bouwland der gemeente, in massa aan den heer B. G. Moer- mond voor f 188 's jaars. Ten overstaan van den notaris mr. J. C.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1