Zaterdag 8 Maart 1902. rêclamesT Armenzorg? (Z i c r i ls. zeesclie C o u r a n t). T Eerste Blad. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Strafverordening. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCHE NIElWSR/i? o 3^ Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7664. Dlrooteur A. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 1 meerdere regels 10 Cts.kunnen Maandags, Woensdags en Vrijdags miu. 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen s model 1902. Poststraat. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd de door den Raad dier gemeente, in zgne vergadering van den 17en Februari j.l. vastgestelde verordening tot wijziging der A'gemeene Politie-Verordening voor deze gemeente, welke voor een ieder gedurende drie maanden ter Secretarie der gemeente ter inzage is nedergelegd, en tegen betaling van vijf cent per exemplaar verkrijgbaar is gesteld. Zierikzee, den 6 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. In De Groene Amsterdammerweekblad voor Nederland, d.d. 9 Februari, komt onder het opschrift «Armenzorg?" een met A onder teekend ingezonden stuk voor, waaruit wij het volgende aanhalen «Ik schreef hierboven «Armenzorg" met een vraagteeken. Ik deed dit naar aanleiding van een wijziging, die thans weer is gebracht in de statistiek van het armwezen. Men verwondert er zich overdat onze hoogst gebrekkige wetgeving op het armwezen zoo lang ongewijzigd kan blijven. Die ver wondering heeft geen reden meer. De oorzaak is ontdekt 1 Er bestonden geene voldoende statistische gegevens voor het hervormen van dit onder werp van staatszorg. Nn zal echter weldra verbetering komen. In 1898 voerde men fluks een serie tfan tabellen in, waarin voldoende gegevens konden worden nedergelegd indien zij slechts werden ingevuld. Doch ze werden niet ingevuld. Verreweg het meerendeel der personen, voor wie ze bestemd waren, begreep ze niet, kon ze niet invullen, omdat de gegevens ontbraken, of weigerde. Dat scheen te prikkelen. In 1900 werd het houden van een naamregister aanbevolen, dan zou het beter gaan. Inmiddels werd een nieuwe serie tabellen vastgesteld. Boekdeelen met achttien tabellen werden aan alle armbesturen ter invulling gezonden. Wat er van terecht komt, zal de tijd moeten leerenze werken pas over 1901. Ook daarmede was het volmaakte niet bereikt! Nog vóór dat boekdeel was ingevuld, werd reeds eeu andere serie vastgesteld, een nieuw boekdeel, in te vullen over 1902. Om de oplettendheid te scherpen, werden de modellen van de nieuwe editie rondgezondeu, terwijl die van de oude nog niet zijn afgewerkt. Wie zal kunnen wijs worden uit dien papierwinkel Zeker niet degenen, voor wie ze bestemd zijn, n.l. de bestuurders der kerkelijke en particuliere instellingen van weldadigheid. De bestuurders en administrateurs dezer iustellingen, die ten platten lande in de steden is het misschien niet veel beter schier uitsluitend moeten worden gezocht in de koeienstallen en kruidenierswinkels, worden beleefd uitgenoodigd, in het belang van een goede statistiek, een serie staten in te vullen, waarvan het iemand, die met administratie bekend is, gaat duizelen, en die, om ze in te vullen, eene studie van haren inhoud en hare samenstelling moet maken, die vele uren vordert. Om de verwarring grooter te maken, worden zij herhaaldelijk gewijzigd. Maar er is iets op gevonden. De gemeente besturen ontvangen de uitnoodiging om, indien de kerkelijke en bizondere instellingen de noodige gegevens, door een bij te houden, samengesteld register, te hunner beschikking willen stellen, de invulling van de geheele papiermassa, door één persoon te doen geschieden Wie die persoon moet zijn, wordt niet gezegd. Er werden nog geen niet of slecht betaalde diensten genoeg geëischt van den gemeente-ambtenaarEr wordt verder gegaan met negatie van alles, wat te zijnen opzichte werd verzuimd en nagelaten sedert jaren wordt zelfs indirect een beroep gedaan op zijn bereidwilligheid. Hij zal wel bereid worden gevonden om voor een lonkje alléén, het centraal gezag zijn diensten te bewijzen. En al moet hij dat bekoopen met het verloopen van zijne koomenijs-affaire een bron van zijn bestaan der regeling van het armwezen komt het ten goede, en ook daarbij heeft vooral hij belang, omdat wellicht later, wanneer het particulier initiatief te kort mocht schieten, ook zijn betrekkingen daarvan de vruchten zullen moeten plukken. Armenzorg, vroeg ik. Wellicht trekt dat woord ook nu de attentie, zooals het dat doet, waar het hier en daar met brutalen eenvoud aan de deurposten is vastgenageld. Mocht het ditmaal tot gevolg hebben, dat de statistiek van het armwezen in 1902 nog eens werd aangevuld met een serie tabellen, dan met staten, die zich wel is waar niet bemoeien met de huiszittenden en de een- loopenden, doch die doorde gemeenteambtenaren geheel vrijwillig en nauwgezet zullen worden ingevuld. Die staten zouden dan gegevens kunnen bevatten omtrent de gemeente-ambtenaren, die door de steeds hoogere eischen van hun ambt, hunne koomenijsaffaire zagen verloopen, zonder dat zij daarvoor een vergelding ontvingenen nu niet in staat zijn om in de behoeften van hun gezin naar eisch te voorzien de gemeente-ambtenarendie broodeloos werden, omdat hunne rechtspositie niet was de gemeente-ambtenaren, die op hun ouden dag of wier weduwen en weezen moesten worden verzorgd door de liefdadigheid, omdat hunne pensionneering maar niet kon worden tot stand gebracht. Bij het bewerken van die staten zouden de gemeente-ambtenaren nog iets anders gevoelen dan inkt-wellust alleen. En de kennis van den toestand van ons armwezen zou vermeerderen, al mocht ook door de invulling van die staten blijken, dat de armenzorg een nieuw terrein zou moeten betreden, wanneer niet zonder verwijl de middelen werden aangewend om dit tijdig te voorkomen. Wij hebben een groot deel van dat artikel overgenomen, omdat wij er ten volle mede instemmen. Ons is toch bij nader onderzoek gebleken, dat niet alleen armwezen, maar dat de meeste takken van gemeente administratie zich moeten oplossen in dat ééae groote woord «statistiek". En dat alles is het werk van het Centraal- Bureau voor de statistiek, dat oordeelt, dat de geheele wereld voor hom bestaat, en waaraan de Regeering een maar al te gewillig oor leent. De onzinnigste voorschriften worden aan de Gemeentebesturen opgelegd om aan de eischen van dat Bureau te voldoen, eischen, die kant noch wal raken, en die niet het minste praktische nut hebben. Er gaat tegenwoordig bijna geen dag voorbij, dat de gemeentebesturen niet worden gekweld met de een of andere opdracht, statistiek rakende. De statistische tabellen van het armwezen, die aan de kerkelijke en particuliere instellingen van weldadigheid ter invulling worden voor gelegd, zij o voor een gewoon menschenkind eenvoudig onbegrijpelijk. Men wordt wanhopig bij de bewerking. En toch schijnt dat Statistisch Bureau te meeneD, dat dit de eenige weg is, waarop het toch ten slotte moet neerkomen, die tot leniging van de armoede leidt, 'tls gewoon bespottelijk. Men kan het den besturen dier instellingen volstrekt niet euvel duiden, wanneer zij voor de invitatie ter invulling dier tabellen eenvoudig beleefd bedanken. En wanneer zij dat nu allen in den lande doen, dan kunnen misschien de oogen der Regeering open gaan, opdat aan die dwaze eischen van dat Statistisch Bureau voor goed paal en perk wordt gesteld. Redactie. Nederland, Alkmaar5 Maart. Een krankzinnige vrouw moet noodzakelijk voor rekening dezer gemeente in een krankzinnigen-gesticht worden opgenomen. Aan 14 gestichten werd telegrafisch gevraagd, of er ruimte voor haar beitond en van alle ontving de burgemeester het bericht, dat er geen plaats voor haar was. Gouda, 6 Maart. Hedenochtend zijn twee schepen beklemd geraakt tusschen de spoorwegbrug over de Gouwe bij deze stad. De brug kon dientengevolge niet sluiten en het spoorwegverkeer ondervond eenigen tijd groote belemmering. De spoorwegdirectie nam terstond krachtige maatregelen. De treinen liepen tot aan de Gouwe-brug en terug, zoodat de reizigers moesten overstappen op «V schepen, welke nog vastzaten in de brug. Tegen ongeveer twaalf uur was men er in geslaagd de brug wederom dicht te krijgen, waarmede de versperring was opgeheven en het verkeer weer geregeld kon voortgaan. Het spreekt van zelf, dat het oponthoud van zoovele uren, een groote stoornis in den treinenloop veroorzaakt had, en verschillende treinen nu kort na elkander de reis moesten voortzetten. Een aantal reizigers naar Engeland en naar Amerika misten hunne aansluitingen. 's-Gravenhage, 6 Maart. Kwart over elf hedenmorgen vertrok de lijkstoet met het stoffelijk overschot van den oud-minister Fransen van de Putte van het sterfhuis, waar velen verzameld waren. Rijtuigen vol bloemstukken gingen vooraf. Op den lijkwagen lagen vijf kransen. Een 10-tal koetsen volgden achter den rouw wagenvoorafgegaan door boden van de Eerste Kamer. Buitengewone belangstelling werd op den doodenakker betoond, waar o. a. tegenwoordig waren bijna alle ministersvele vreemde gezanten, de vice-president en de leden van den Raad van State, verschillende oud-ministers, de commissarissen der Koningin in Noord en Zuid-Holland, de oud-gouverneurs-generaal Van Laosberghe, Pijnacker Hordijk en Van der Wijck, de griffier en de commies-griffier der Eerste Kamer volgden in den stoet, voorts hoofd-ambtenaren van het Departement van Koloniën en het griffie-personeel der Eerste Kamer, benevens vele Indische oud-ambtenaren en eenige hoogleeraren. De Minister van Koloniën bracht den afgeloopen nacht rustig door. De pols is uit stekend; de toestand zeer bevredigend. De CJtr. Crt. vult de inlichtingen van het Utr. Dlb., over de ondergane operatie nog wat aan. Zij meldt: Door de verkankering van een maagzweer was de verbinding tusschen de maag en het darmkanaal verbroken, en deze verbinding wederom te herstellen was het doel der operatie. Dit had dan ook, in een betrekkelijk kort tijdsverloop, plaats en is op zichzelf een kunst bewerking van niet al te groot gewicht. Wèl zou de operatie misschien gevaarlijker zijn geweest en van. langeren duur, zoo de toestand van den lijder dit had veroorloofd, maar de omstandigheid, dat de Minister door een lange onthouding van alle vast voedsel, uiterst zwak was, verhinderde prof. Narath, de narcose langer te laten duren, en om deze reden werd de operatie bekort en vereen voudigd. De maagzweer zelf en de omgeving daarvan werden niet operatief behandeld. Daarom neemt men tegenover de ziekte van den Minister nog steeds een afwachtende houding aan, en is een operatief ingrijpen, wanneer de zieke wederom wat meer krachten heeft verzameld, niet uitgesloten. Wij vernemen nog, dat voornamelijk de wilskracht en het opgeruimd humeur van den lijder tot den betrekkelijk gunstigen toestand veel afdoen. Er is reden om aan te nemen, dat de gemeentelijke onderhandelingen over den aan koop van «Zorgvliet", aan den ScheveningschflP weg, zoo zij al niet afgebroken zijn, toch niet meer verkeeren in een stadium, dat een spoedig resultaat kan doen verwachten. Bekend is, dat de groothertog van Saksen zijn eisch van 4\ millioen handhaafde en op dien eisch zal de overgang van het landgoed aan de stad vooreerst wel blijven afstuiten. Hoelang dit duurt is miuder, als «Zorgvliet" maar geen particulier eigendom wordt. Zierikzee, 7 Maart. Ten huize van mej. de weduwe Kanaar vergaderde gisterenavond de Vereeniging «Tot Nut en Genoegen". De Voorzitter, de heer II. C. van don Ende, opende de bijeenkomst, en deelde, nadat de notulen door den waarnemenden Secretaris, I den heer A. G. Kijn, waren voorgelezen, en door de vergadering goedgekeurd, mede, dat de Commissie van het Landhuishoudkundig Congres en het Bestuur der Maatschappij van Landbouw met het oog op de feesten ter gelegenheid van het Congres en de Ten toonstelling in den aanstaanden zomer, zich met het Bestuur van deze Vereeniging in contact hebben gesteld. Ingevolge de ver- kregene opdracht heeft het Bestuur een voorloopig programma opgesteld, dat aan den Secretaris van het Congres zal worden toe gezonden. Wordt, wat voorgesteld, vastgesteld, dan zal het programma, behoudens eventuëele wijzigingen er van, in hoofdzaak hierop neer komen Maandag 23 Juni. De leden van het Congres zullen door den Burgemeester in het Raadhuis verwelkomd worden, alwaar hun vervolgens de eerewijn zal worden aangeboden. Hoogstwaarschijnlijk zal men zich van het Stadhuis in optocht naar de sociëteit «Ons Genoegen" begeven, alwaar de Congresleden door den President van voornoemde sociëteit zullen toegesproken, en waar hun een luister rijk concert zal worden aangeboden. Dinsdag en Woensdag. Deze dagen zijn voor de zittingen van het Congres bestemd. Woensdagavond zal er denkelijk in Parklust, dat schitterend geïllumineerd zal worden, concert zijn. Donderdag. Matinée, soirée, bal-champêtre. Vrijdag. Tentoonstelling. Tot besluiting van den dag zal in Parklust een schitterend vuurwerk worden afgestoken. De Voorzitter legt er den nadruk op, dat dit alles nog definitief vastgesteld moet worden, en dat het ontvouwd programma slechts een voorloopig karakter draagt. Ook wordt door hem medegedeeld, dat tot al de feesten de leden van «Nut en Genoegen" kosteloos toegaDg zullen hebben, en dat elk lid het recht zal hebben één dame zonder betaling van entrée mede te nemen. Zij, die HO nog1 tot «Nut en Genoegen" toetreden, zullen bij de feesten dezelfde rechten genieten als de huidige leden. In dit voorrecht zullen evenwel niet deelen zij, die zich later bij «Nut en Genoegen" mochten aansluiten. Door verschillende leden werd de wensche- lijkheid betoogd, dat het Bestuur met Vreemdelingenverkeer, «Kunst en Eer" en de Mannenzangvereeniging alhier in overleg zal treden, teneinde zich van den steun en de medewerking dezer corporatiën te ver zekeren. Aan het Bestuur werd in dringende overweging gegeven bij den Burgemeester de noodige stappen te doen, opdat de burgerij bij de officiëele ontvangst der Congresleden op het Raadhuis tegenwoordig kan zijn. Was het Stadhuis daartoe te klein, dan moest men hiervoor de Concertzaal nemen. Anderen meenden, dat geen lokaal groot genoeg was om de geheele burgerij te kunnen omvatten, en bovendien, dat het Gemeentehuis uit zijn aard de aangewezene plaats voor de officiëele ontvangst der Congresleden was. Wel werd het noodig geoordeeld, dat de Gemeenteraad, als zijnde de vertegenwoordiger van de burgerij, bij de officiëele receptie tegenwoordig was, en het als wenschelijk beschouwd, dat ook de Besturen van «Nut en Genoegen", Vreemdelingenverkeer en nog andere corpo ratiën te dezer stede in de gelegenheid gesteld werden de receptie bij te wonen. Men verzocht het Bestuur in dien zin bij den Burgemeester stappen te doen. Voorgesteld werd, om voornamelijk ten behoeve van hen, die niet van alle feesten konden profiteeren, volksvermakelijkheden te organiseeren. Dit voorstel viel, zoowel bij het Bestuur als bjj de leden, in goede aarde. Op een desbetreffende vraag, deelde de Voorzitter nog mede, dat er plan bestaat voor een tramtocht en rijtoer voor de Congresleden. Aan de discussie was deelgenomen door de heeren Gasille, W. C. de Crane, Visser, C. A. de Looze, Van Os, Kodde, M. C. van der Vliet, A. Friinkel en den Voorzitter. Niemand meer het woord verlangend, sluit de Voorzitter onder dankbetuiging voor de gegevene wenkendie ter harte zullen genomen worden, de vergadering. Wij maken onze lezers en lesereseen opmerkzaam op de muziek-uitvoering, die door de leerlingen van den heer S. Klimmer- boom morgen, (Zaterdagavond), ten half acht ure in de Concertzaal alhier zal gegeven worden, Blijkens uit Indië ontvangen telegrafisch bericht, is bij de krijgsverrichtingen in Atjeh gewond de fuselier L. van der Werf, geboren te Burgh. Noordgouwe, 6 Maart. Gisteren werd het bestuur van het alhier t9 stichten zieken huis verblijd met de ontvangst van f 200, toegezonden door H. M. de Koningin-Moeder, ten behoeve van genoemdo stichting. Noordwelle. De heer J. C. Numans, paardenarts 3e kl. bij het 2e reg. huzaren (vrofger rijks-veearts alhier), is gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. Oosterland. Wegens vacature voor een lid van den Gemeenteraad door het overlijden van dr. E. E. Vleugels Schutter, zijn als candidaten gesteld de heeren J. C. van der Have en J. A. Ganzeman. De verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 18 Maart a.s. Stavenisse. In een heden alhier gehouden vergadering van den Dijkraad der Water- keering van het Calamiteuze Waterschap Stavenisse had plaats de omschrijving der uit te voeren werken. Het gewone onder houd werd bepaald op een bedrag van f 1301.65, en de buitengewone werken werden gesteld op f 1123.23|. Het dijkgeschot werd bepaald op f 14522.98. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 18394.98. St.-Filipsland, 7 Maart. Terwijl deze week iemand 's avonds naar de laatste tram reed, en bij den oprit naar de halte wilde keeren, kwam een der wielen van het rijtuig in een greppel, waardoor het omsloeg, en de inzittenden, zijnde 3 vrouwen, in een niet al te prettige positie geraakten. Hevig ver schrikt en gillende werdeD zij uit haar neteligen toestand verlost en kwamen er nog al goed afalleen het rijtuig had eenige schade opgeloopen. Dinsdagavond hield de kolenvereeniging «Voordeel is ons Streven" hare 2de jaarver gadering. Uit het verslag bleek, dat de Vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Het aantal leden, dat in 1900 160 was, is nu geklommen tot 175. In 't geheel werden verkocht 3080 H.L. steenkolen. Verschil van inzichten in 't vorige jaar tusschen de leden van het bestuur en den vorigen voor zitter maakten samenwerking met deze onmogelijk, en noopten hem tot aftreden. In zijn plaats werd gekozen de heer A. Léon van Eldik. Teneinde de Vereeniging op hechter grondslagen te vestigen werd er een ontwerp statuten vastgesteld, waarop de Kon. goedkeuring zal aangevraagd worden. Ook onderging het reglement eenige wijzigingen. Tot commissarissen werden gekozen de heeren A. Rijstenbil en P. Vogelaar, resp. met 17 en 15 stemmen. St.-Annaland. Door den Dijkraad van den Calamiteusen Suzannapolder is het dijk geschot, door dezen polder voor den dienst 1902/3 op te brengen, bepaald op f 1581.27, en de bijdragen der aangrenzende polders op f 1367.815, n.l. voor Annavosdijk op f 103.84; Oudeland met Ra vensoord f 994; Breedenvliet f 269,975. Tevens is vastgesteld de begrooting der inkomsten en uitgaven, dienst 1902/3, en wel in ontvang op f 3042.085 en in uitgaaf op f 5238.056. Voor kosten van uit te voeren gewone en buitengewone werken is geraamd f 2897.64s en voor kosten van beheer f 1808.66. Oud-Vossemeer. Door den jachtopziener Van Gorsel zijn deze week twee stroopers gesnapt, die zich met een geweer in het jachtveld bevonden. Goes. Voor f 500 boven het gewone plaatsgeld is door Burgem. en Weth. aan G. Vincken te Roermond vergunning verleend om gedurende de a. s: kermis hier met een Btoom-caroussel te staan. Het aantal leden der Coöperatieve Voorschot- en Spaarbank steeg in het afge loopen jaar van 259 tot 270, die te zamen aan aandeelen hebben gestort f 19432. Het reservefonds steeg van f 11474 tot f 12428. Bij het begin van het boekjaar was in de spaarbank geplaatst f 106962, er werd ingebracht f 50177 en uitbetaald f 48434, er werd f 2862 rente bijgeschreven, zoodat op het einde van het jaar de inleggers te goed hadden f 111566. Het aantal uitge reikte spaarboekjes is 1444; het daarop ingeschreven bedrag wisselt af tussohen minder dan een gulden en hooger dan f 100. In het begin van het boekjaar stood uit aan voorschotten f 127860. In den loop van het jaar werden uitgereikt 243 voorschotten I ter gezamenlijke waarde van f 220950. j Afgelost werd f 219465, zoodat er nog uit- staande is f 129365. De voorschotten varieerden tussohen f 25 en f 5000. De netto-wiost der bank bedraagt f 3356. De leden ontvangen daarvan 5 procent op hun aandeelen-kapitaal, terwijl de bestuurs leden samen f 1700 voor hunnen arbeid I ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1