Donderdag Maart 1902. (Z i e r i Is. z e e s c li e C o u r a n t). Openbare Verpachting Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGAN6. No. 7663. Directeur i a. J. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren *8371 A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. No. 386. Verhuisd van het Haven- park naar de Meelstraat A. FRANKEL. Redacteur. op Maandag; dnn ÏO Maart 1903, 's namiddags 1 ure, ten Raadhuize van Zierikzee, van: Een perceel weiland en drie perceelen bouwland der gemeente, nabij de Algemeene Begraafplaats alhier. De voorwaarden liggen ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage. Voorkoming van brand. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de ingezetenen aan de bepaling van art. 4 der Verordening tot voorkoming eD blussching van brand in deze gemeente, luidende als volgt: Het is verboden: a. zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan, overleg met- en plaatselijke opname door de brand meesters der wijk, een aanvang te maken met het bouwen, veranderen of herstellen van schoorsteenen. De brandmeesters zijn tot het doen dezer opname en tot het in overleg treden verplicht binnen 2 maal 24 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennis geving; b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorsteen. Zierikzee, den 4 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Belasting op de Honden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het primitief kohier der belasting op de Honden in deze gemeente, over het dienstjaar 1902, op den 22 Februa-i 1.1. door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en van heden af gedurende vijf maaDden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt. Binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier worden de aanslagbiljetten uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking kunnen de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren inbrengen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 4 Maart 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Van de Boeren goed en kwaad nieuws, al zal het laatste wel niet zoo slim wezen als de Engelsche Regeering tot uitbundige vreugde van de juichende Lords in het Parlement het geliefde voor te stellen. Tegen het door de Boeren behaalde glansrijke voordeel moest natuurlijk tot verblinding van het volk een door hen geleden belangrijk nadeel gesteld worden, dat den onaangenamen indruk van het voordeel verzwakte, zoo mogelijk uitwischte. Wat is het geval geweest? In de nabijheid van Klerksdorp hebben de Boeren zich van een convooi meester gemaakt; ®van een ledig convooi", zeggen de Engelschen. Nu, dat behoeft men nog niet zoo klakkeloos aan te nemen, want een ledig convooi wordt niet door een zoo groote troepenmacht ver gezeld, als hier klaarblijkelijk het geval is geweest. Want wanneer er 179 Engelschen buiten gevecht worden gesteld, en 467 man schappen gevangen worden genomen, en twee kanonnen veroverd, dan kan men, zouden wij zeggen, veilig aannemen, dat er goederen vervoerd zijn geworden, op het behoud waarvan de Britsche intendance den hoogsten prijs stelde. En al ware dit nu ook niet het geval, die 467 soldaten hebben in elk geval paarden, geweren, ammunitie, mondbehoeften, fourage enz., bij zich, alles izeer bruikbaar voor de strijdende Boeren, aan wie de gelegenheid iets van dien aard wan elders te betrekken door de Engelschen is afgesneden. Niet minder welkome buit zijn voor onze reeds langer dan twee jaar in het veld staande stambroeders de khaki-uniformen. Yan deze de Tommies te ontlasten is het werk van een oogenblik. Op commando ont doen zij zich van hun uniformen, die zij aan hun overwinnaars gracieuselijk aanbieden. Hierop ontvangen zij van de edelmoedige Boeren schaapsvellen, en in deze elegante kleeding worden zij in vrijheid gesteld, en naar Kitchener of zijn generaals terug gezonden. Tegenover deze schitterende overwinning staat echter een voor de Boeren niet onbe duidend verlies. Zij hebben namelijk volgens Kitchener een duizend man aan gevangenen verloren, toen zij onder aanvoering van De Wet, die ten tweede male was ingesloten, het net wilden doorbreken. Niet minder dan 32 Britsche colonnes hadden aan die insluiting, die ten doel had De Wet te vangen, deel genomen. Het komt ons voor, dat De Wet met schier zijn geheele macht den dans ont sprongen is, en zich door de blokhuisversperring een weg heeft weten te banen, maar dat een zeer klein deel der strijdbare Boeren en een groot aantal vrouwen, kinderen en grijsaards in handen des vijands zijn gevallen. En nu doet Kitchener het voorkomen, alsof die duizend gevangenen duizend gewapenden waren, waarbij geen weêrlooze vrouwen en kinderen zich bevonden. Onder de gevangenen bevindt zich een zoon van De Wet. Yan de krijgsverrichtingen in de Kaap kolonie boort men weinig. Volgens een Engelsch blad, de Daily Mail, zouden een 12000 Kapenaars zich bij de Boeren hebben aangesloten. In den Duitschen Rijksdag ia de Zuid- Afrikaansche oorlog op het tapijt gebracht, en wel naar aanleiding van de vele inge- komene adressen, waarin de Regeering werd uitgenoodigd stappen te doen tot het aan- knoopen van vredesonderhandelingen. De commissie, in wier banden al de verzoek schriften gesteld werden, adviseerde over te gaan tot de orde van den dag, met andere woorden, ze naar de snippermand te ver wijzen. De meerderheid dacht er evenwel anders over. Professor Hasse trad in een uitvoerige beschouwing over den oorlog, besprak daarbij de weigering van Engeland ambulances tot de concentratiekampen toe te laten, en beklaagde er zich over, dat hetRoode Kruis niet meer doorgelaten werd. Hij weet Engeland's weigering ten aanzien van een en aDder aan vrees, dat nog meer ergerlijke toestanden aan het daglicht zouden komen. Dr. Arendt stelt voor de verschillende petities naar de Regeering te verwijzen. Dit voorstel werd door de meerderheid aangenomen, nadat do Rijksdag het voorstel der commissie, over te gaan tot de orde van den dag, verworpen had. De Rijkskanselier, Von Bülow, ont wikkelde naar aanleiding van den wensch, door den afgevaardigde Grodnauer geuit, dat Duitschland zich met den Zuid-Afrikaanschen oorlog zou bemoeien, het standpunt der Rijksregeering. Het was naar zijn oordeel niet in het belaDg van het rijk het initiatief te nemen om aan den oorlog een einde te maken, of daaraan een ander karakter te geven. Dit standpunt achten wij zeer gerecht vaardigd. En niemand zal er dan ook de Duitsche Regeering een grief van maken, dat zij zich niet mengde in den strijd. Maar wat wel, en met recht, aan Duitschland kan verweten worden, ie, dat de Regeering van dit rijk toeliet, dat contrabande aan Engeland, ten nadeele van de Boeren, uit Duitschland werd uitgevoerd, en dat in 't algemeen door haar een houding jegens het Britsche rijk werd aangenomen, die minder strookt met den geest van neutraliteit. Parijs is het tooneel van een straat- betooging geweest, die met een geweldige vechtpartij met de politie eindigde, waarbij vijftien agenten gewond werden. Eerst nadat een twintig personen ia hechtenis genomen waren, werd de orde hersteld. Aanleiding tot die straatbetooging bad gegeven de in Frankrijk's hoofdstad heerschende werkeloos heid. De werkeloozen waren in de zaal van de Arbeidsbeurs te zamen gekomen, teneinde hun toestand te bespreken. Ónder ben schijnen vele anarchisten geweest te zijn, die de menigte opruiden. Plotseling werd, terwijl één der sprekers het woord voerde, geroepen nGenoegl de straat op!" In een oogenblik was de zaal ontruimd, en was men op straat. De politie, die den stroom wilde tegenhouden, werd met stokslagen ontvangen. Een ver woede vechtpartij ontstond, met de hierboven Oe Transwaalsoh-Engalaohe oorlog. I Londen, 3 Maart. Kitchener seint uit Pretoria van heden Maandag, dat kolonel Anderson, die het bevel voerde over Von Donop'8 convooi, te Kraaipan is aangekomen 1 met 9 officieren en 245 minderen. Volgens ingaande mededeelingen begon het convooi zijn opmarsch Dinsdag der vorige week om 4 uur in den morgen en werd het aangevallen toen het nog donker was, op ongeveer 16 K.M. van Klerksdorp. Met behulp van de kanonnen en het pompom sloeg de infanterie, welke vóór aan de colonne geplaatst was, den aanval van de Boeren af, na een gevecht en het convooi zette den opmarsch voort, toen er een tweede aanval werd uitgevoerd. De Boeren, naderkomende tot op 90 Meter, slaagden er in enkele wagens op hol te doen slaan, doch de infanterie joeg hen terug. Verder bericht Kitchener, dat deze gevechten 2 uur in beslag namen. Het convooi begon zich weder langzaam in beweging te stellen, toen de achterhoede door een groote strijd macht aangevallen werd en om een kanon vroeg. Op dit oogenblik voerden de Boeren stoutmoedig een charge uit, zich werpende tusschen de bedekking op den linkervleugel en het convooiterwijl op-hol-geBlagen muildieren in alle richtingen verwarring brachten in de infanterie, waarvan de Boeren partij trokken, door de verspreide troepjes van het escorte tegen den grond te rijden. In alle rapporten wordt gewag gemaakt van het dappere vechten van de troepen gedurende de 2 uren, tijdens welke de kanonnen en het pompom bijna den geheelen voorraad ammunitie verslonden. Kitchener meldt ten slotte, dat 200 man bereden troepen uit Klerksdorp kwamen, doch in bedwaüg werden gehouden door de Boerenstrijdmacbt, welker totale sterkte geschat wordt op 1200 1700 man, inderhaast saamgetrokken uit bijna alle commando's in het westen van Transvaal. De la Rey, Kemp, Colliers en Lemmer waren bij den strijd aanwezig het heet, dat Lemmer gedood is. Tegen De Wet. Uit Pretoria wordt aan de Engelsche bladen geseind, dat niet minder dan 33 colonnes op dit oogenblik tegen De Wet ageeren, die nog 1300 man j by zich heeft De garnizoen» en de blokhuizen j zijn versterkt, terwijl de ijzerdraadversperringen nieuwe kabels hebben gekregen. Volgens een bericht uit Heilbron, staat De Wet nog met verscheiden honderden mannen in het front der Engelsche colonnes aan den j Westkant van de Wilgenrivier. Generaal Wessels tracht van de Oostzijde by hem te j komen, maar vond de doorwaadbare plaatsen te sterk bezet en werd teruggedreven. Het Leinster regiment, onder generaal Edward Hamilton deed by een aanval van j een talrijke Boerenmacht uit het Oosten, die de Wilgenrivier wilde oversteken tusschen j Dxamboppruit en Rietspruit eenige kleine verliezonde Boeren werden teruggedreven. Beide berichten zyn echter gedateerd 17 Februari. Amerika. De New-Yorksche bladen weten eene vermakelijke geschiedenis mee te deelen van eenige matrozen van de »Hohenzollern" en de vfree lunch", het in het Amerikaansche leven gebruikelijke gratis-ontbijt. Den avond na de aankomst te New-York had bijna de helft der equipage verlof om te gaan passagieren en een half dozijn matrozen maakte daarvan gebruik om met den spoorweg naar het batterij-park, den uitersten spits van het Manhattan-eiland, te stoomen. Van daar gingen zij door Broadway naar Park Raid, onderweg de tot de wolken reikende huizen aangapenden kwamen eindelijk in Bowery, New-Yorks vroolijke straat; daar bezochten zij iedere music-hall en hoewel men hen gewaarschuwd had voor Bowerytoonden de mannetjes van de »Hohenzollern" weinig verlegenheid. Eindelyk giDgen zy, moe van het vele rondkijken, een restaurant binnen, om een glas bier te drinken. Toen één hunner de eettafel met begeerige oogen opnam en by zichzelf over legde of zijne spaarduiton wel genoeg waren voor deze heerlijkheden, noodigdede restaurateur hem uit maar toe te tasten, hot kostte niets. I Janmaat liet zich dit niet tweemaal zeggen, at zich flink vol en bracht de blijde boodschap ook aan zijne kameraden over. Deze talmden natuurlijk ook niet lang met zich te goed te doen, zoodat de tafel in den kortst mogelyken tijd zoo blank was als het dek van de >Hohenzollern" na een schoonmaak, tot groote pret van de aanwezige gasten en tot schrik van den restaurateur, die niet verwacht had, dat zyn waren een dergelyken aftrek zouden vinden. Prins Heinrich is in den nacht van Woensdag op Donderdag om half twee uit New-York weer naar Washington vertrokken. Daar woonde hij Vrijdag oen herinnerings plechtigheid voor Mac Kin ley by in het Kapitool, dan bezocht de prins het graf en het huis van Washington en at des avonds in den familiekring van den president met den Duitschen gezant. Eene deputatie van Duitsch-Amerikanen werd door den Prins op het balkon ontvangen. Hun woordvoerder betuigde Z. H. de blijdschap der Duitsch-Amerikanen over 's Prinsen bezoek, dat de vriendschap tusschen Duitschland en Amerika bevestigde en de prins spoorde de Duitsch Amerikanen aan, zich te beijveren, goede Amerikaansche Staatsburgers te zyn. Omstreeks 11 uur begaf de prins zich, onder politiegeleide, naar het station en half 12 aanvaardde hy daar, in gezelschap van den vice-admiraal Evans, zyn reis naar het Westen; het eerst naar Pittsburg. De reis gaat, gelijk men weet, door over stroomd gebiedwant de natuur heeft geen rekening gehouden met het programma, dat erop ingericht was, den prins de schoonste punten van het land te laten zien in normaal drogen staat. Italië. Door de geheele Roomsch-Katholieke Christenheid werd Maandag het 25-jarig jubileum van Leo XIH, als hoofd der kerk gevierd. Vincenzo Gioacchio Pecci, die den tweeden Maart 1810 te Carpeneto geboren is (en dus Zondag 1.1. juist 92 jaar is geworden) werd, ingevolge den dood van paus Pius IX (den zevenden Februari 1878) den twintigsten Februari d. a. v. tot paus gekozen, onder den naam Leo XIII. Pecci onderscheidde zich reeds vroeg door bijzondere kwaliteiten en uit neiging en met de aanmoediging van zyn leermeesters, besloot hy het geestelijke ambt te kiezen, waartoe zijn ernstige aard hem dan ook voor beschikte. Den zestienden Maart 1837 ontving hij den titel prelaat van de kamer van den Heiligen Vader" en 23 Dec. d. a. v. werd hij tot priester gewijd. Als gouverneur te Benevento te Perugia en te Spoleto, kenmerkte de jonge geestelijke zich als gestreDg, doch beslist onpartijdig en rechtvaardig handhaver der wet. Den 27en Januari 1843 werd Pecci benoemd tot aartsbisschop van Damiate en was ook drie jaar nuntius te Brussel. Bij den dood van Pius IX was Pecci kardinaal kamerling en men kan wel zeggen dat hij een uiterst moeielijke periode heeft doorworsteld, voornamelijk iu den eerBten tijd van zijn hooge waardigheid, terwijl hij steeds getoond heeft een open oog en oor voor de groote wereldgebeurtenissen en den invloed daarvan op de Roomsch-Katholieke kerk en haar streven. Zaterdag heeft de dokter van den paus hem onderworpen aan een iDgaand onderzoek, doch het resultaat was, dat de jubilaris de vermoeienissen van Maandag in de Sint- Pieterskerk gemakkelijk zou kunnen doorstaan. Bulgarijë. De zendelingen mej. Stone en mevr. Tsilka zijn Zondag-middag om half twee in vrijheid gesteld en te Strumnitza aangekomen. Rusland. De Czaar heeft 50.000 roebel geschonken voor de leniging van den nood in Sjemacha. waar de vreeselijke aardbeving de heele stad vernield heeft. Eenige duizenden van menscben zijn onder de puinboopen begraven. De stank van in staat van ontbinding verkeerende lijken van menschen en dieren is ontzettend. Verminkten liggen overal in do straten. De militairen van Bakoe doen al het mogelijke om redding te brengen. Wie zich zelf heeft kunnen redden, ijlt weg uit de stad, waar nog voortdurend aardschokken worden gevoeld. Op 25 werst afstand van Sjemacha zijn op drie plaatsen vulkanische uitbarstingen waar genomen. Hooge vuurzuilen stegen uit den grond op. Honger en koude brengen veel ellende aan de geredden, die in de open lucht kampeeren. De bevolking bestaat, behalve 't daar liggende garnizoen, hoofdzakelijk uit Ameniërs en Joden. België. Antwerpen, 4 Maart. Het blad La Métropole verklaart, uit volstrekt vertrouwbare bron, mededeeliug te hebbeo ontvangen, voor welker juistheid ingestaan kan worden. Volgens deze berichten zou door de beide zit tingen van Donderdag van de Buikerconferentie, een beslissende stap zijn gedaan inzake de suikerquaeBtie, De gedelegeerden werden het eens over een conventie op de volgende 1. Opheffing van alle directe of indirecte i premicn in alle landen, ter conferentie j tegenwoordig. 2. Verlaging van de extra-invoerrechten in alle landen, tot een uniform recht van 6 francs, waardoor de handhaving van kartells of binDenlandsche syndicaten aan Duitschland en Oostenrijk onmogelijk gemaakt zal worden. 3. Toepassing van nieuwe wetsbepalingen, voortvloeiende uit de overeenkomst onder internationale controle, van September 1903 af. Eenige gedelegeerden drongen er op aan, dat zij deze voorwaarden mochten onderwerpen aan de definitieve goedkeuring van hun regeeringen. Nederland. Assen, 3 Maart. De 22-jarige Catharina Johanna Carolina was dienstbode alhier. Op een goeden dag ging zij naar Groningen, om een consult te hebben met één der profes- l soren. Toen bleek, dat het meisje een jongen was. De noodige stappen werden gedaan en met machtiging van de rechtbank werd dit in den burgerlijken stand hersteld. De naam is nu veranderd in Catharinus Johannes Carel. Gisterenochtend ging de voormalige dienst bode voor het eerst in jongenskleedereo naar de kerk. Amsterdam, 3 Maart. Een hoogst merk waardig en zeldzaam geval heeft zich deze woek in vArtis" alhier voorgedaan één der waterboa's (Boa murina) van Suriname, van I zeer aanzienlijke lengte 13 voet bracht een dertigtal jongon ter wereld. Deze joDge slangetjes ongeveer 65 c.M. lang en van duimsdikte die reeds geheel de kleuren- teekening der ouden bezitten, zijn uiterst levendig en voortdurend in beweging; zelfs bijten zij heftig naar de voorwerpen, die hun worden voorgehouden. De grootste moeilijk- heid om ze in het leven te behouden is wel het geschikte voedsel voor hen te vindentot nog toe nemen zij uitsluitend warme melk tot zich. Een geval van worstvergiftiging heeft zich de vorige week in de Reyer Anslostraat alhier voorgedaan. Een geheel gezin werd des nachts ernstig ongesteld en in allerijl werd geneeskundigo hulp ingeroepen. De dokter, die al spoedig uit de verschijn- J selen constateerdo, dat hier vergiftiging in j het spel was, diende de noodige middelen toe om de schadelijke stoffen uit het lichaam te verwijderen en slaagde er in bet gevaar te bezweren, doch het hoofd van het gezin en het jongste kind zijn nog ernstig ongesteld. Een voorloopig onderzoek heeft uitgemaakt, dat de vergiftiging zeer vermoedelijk toe te schrijven is aan bij het middagmaal gebruikte worst, doch voor alle zekerheid heeft de geneesheer aan het laboratorium van den stedelijken gezondheidsdienst verzocht de worst aan een technisch onderzoek te onderwerpen. Bij de firma K., in hoeden, Dapperstraat, alhier, kwam een heer een hoogen zijden hoed koopen voor f 7.50, dien hij wilde betalen met een gouden tientje, dat hij op een papieren zak op de toonbank wierp, zoodat het geen klank gaf. De heer K. nam het op, liet het op de toonbank vallen en ontdekte dat het valsch was! Na een korte woordenwisseling werd de hoed betaald met 3 rijksdaalders. Vlug verwijderde de sinjeur zich met zijo hoed, zeggende »Ik heb nog meer van dat soort tientjes in den zak, ze zullen hun weg wel vinden". 's-Gravenliage, 4 Maart. (Tweede Kamer). Aan de orde was heden het wetsontwerp betreffende de bevordering, het ontslag en de pensioneering der officieren bij de zeemacht. Een amendement-Verhev c.s. op artikel 3, strekkende om als regel de kanonneer- en torpedobooten niet onder de oorlogsbodems te rekenen, waarop men zekeren tijd actief gediend moet hebben om voor bevordering in aanmerking te komen, werd door den Minister van Marine overgenomen. Op artikel 10 werd een amendement- Verhey c.s., strekkende om aan de eischen voor bevordering den kapitein-luitenants ter zee de voorwsarde te verbinden, dat zij minstens 6 maanden buitengaats het bevel gevoerd hebben met 36 tegen 22 stemmen verworpen. Een amondement-Verhey op art. 20, strekkende om te lezen, in plaats van t>Nederlandsche Marine", ^Zeemacht", werd door de Regeering overgenomen. Een amendement-Vehey c s. op art. 21, strekkende om leden van het Hoog Militair Gerechtshof eveneens op te nemen onder de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1