Zaterdag 1 Maart 1903. AANBESTEDING. Noord-Beveland. Melkkoeien, Souchon-Thee. (Z i e r i li. zeesclxe C o u r a n t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIES. 8 zeer schoone Werkpaarden, 6 jonge Paarden, Karn- en Melkgereedschap HUISRAAD, Bij inschrijving te pachlen voor 1 jaren 1 Gem. 194 Roed. BOUWLAND, Een Schilderszaak, Boeierschuit, D. J. OCHTNIAN in Agenturen. Voorhanden puike Sigaren AFTER DINNER, NI. J. Constandse, Melkmarkt. ZIERIKZEESC NIEUWSBODE. VerschijDt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7661. Dlreoteuri A'. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan i3 regel» 30 Ct«. meerdere regels 10 Ctu.kunnen uiterlijk tot de» Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. du Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fiiünkui., Meelstraat 386, Zierikzee. De TraitevMlsch-Eitgelsche oorlog. Heilbron, 25 Febr. Gisterenavond deden een aantal Boeren een poging om door de blokhuizenlinie ten oosten van Tafelkop heen te breken, onder bedekking van een zwaren regen. Zij werden ontdekt en een krachtig geweervuur werd op hen geopend, dat ondanks de duisternis niet zonder uitwerking bleef: er werden een Boer en een inboorling gedood en drie geweren werden later op geraapt. Enkele Boeren slaagden er evenwel in de linie over to komen. Het weder is gedurende de laatste dagen ongunstig geweest voor de wisseling der signalen. Londen, 26 Febr. Lord Kitchener seint uit Pretoria van gisteren, Dinsdag, dat kolonel Byng rapporteert, dat een 600-tal Boeren, komende uit Zuidelijke richting en een kudde vee voor zich uitdrijvende, trachten den rechtervleugel van zijn voorpostenlinie te bestormen in den nacht van Zondag 1.1., dicht ten Zuiden van Bothasberg, waar hij zich vereenigd had met Rimington's linkervleugel. Een zeker aantal Boeren baanden zich een weg, nadat zij alles achtergelaten hadden. De Nieuwzeelanders hielden zich uiterst kranig. De Boeren lieten 15 dooden en 6 gewonden in de onmiddellijke nabijheid achter. Kitche ner verklaart zich in afwachting van nader bericht, aangaande de verliezen aan Engelsche zijde, etc. 27 Febr. Aan de Daily Mail wordt uit New-York gemeld, dat de Boeren- gedelegeerde Wolmarans geweigerd heeft iets openbaar te maken aangaande de plannen der gedelegeerden, doch hij verklaarde, dat zij voornemens waren op rustige wijze te werken om de sympathie der Amerikanen te verwerven. Zij zullen een twee- of drietal dagen te New-York vertoeven en daarna waarschijnlijk naar Washington gaan, om president Roosevelt de hun door president Krüger verschafte geloofsbrieven aan te bieden en om bij den president de Boeren- zaak te bepleiten. Daarna zullen zij het zuiden en het westen der Vereenigde Staten doorreizen, waar op groote schaal verzoekschriften worden voor bereid aan het Congres, aandringende op een votum van sympathie met de Boeren. De BoereDgedelegeerde Wessels verklaarde, dat het onzeker was of Krüger een bezoek zou brengen aan Amerika. De correspondent der Daily Mail te Johannesburg verklaart zich in een schrijven van 30 Januari 1.1. in staat om juiste cijfers te geven, loopende tot einde November met betrekking tot het aantal burgers der Kaap kolonie, die zich bij de Boeren hebben gevoegd. Hij zegt, dat de cijfers het verbazingwekkende totaal van meer dan 11313 man bereiken. Wodehousehet districtdat Merriman afvaardigde naar het Parlement, leverde 1027 rebellen meer op dan de helft van het aantal stemgerechtigden in het districtAliwalnoord staat boven aan de lijsten met 2156 man, Barkley Oost leverde 945 man, Barkley West 903, Burgersdorp 877, Colesberg 446. Iu de eerste helft van 1900 telden de opstandelingen in Hay, Herbert, Prieska, Kenhardt en Cordonia minder dan 300 man, nu tellen zij 2793 man. Dit moet toege schreven worden aan de vonnissen, in het begin van 1900 toegepast op de kleine strijd macht, bij Sunnyside gevangengenomen. St.-Helena, 26 Febr. Negen en dertig Boeren-krijgsgevangenenw aaronder de bekende Ben Yiljoen, kwamen gisteren hier aan. Zij zijn naar het quarantaine-station gezonden. Volgens berichten van St.-Helena is de vrouw van den krijgsgevangen Boeren-generaal Cronjé, die nooit herstelde van den te Paardeberg ondervonden schok, thans zoo bedenkelijk ziek, dat er bijna geen hoop is op haar herstel. Ook Cronjé's adjudant moet stervende zijn aan hartziekte. En zoo zal dan de Generaal waarschijnlijk w eldra dio beiden, zijn eenige huisgenooten, verliezen. Amerika. Uit New-York wordt bericht, dat mej. Alice Roosevelt Diqsdag op Shooter's eiland, in tegenwoordigheid van haren vader, den President, en van Prins He inrich van Pruisen, de doopplechtigheid heeft voltrokken aan het nieuwe jacht van Keizer Wilhelm, dat weder «Meteor" schijnt te zijn genoemd in plaats van «Rheingold", als eerst werd bericht. Namens den Keizer vereerde Prins Iieinrich aan de doopster een fraaien gouden armband met diamanten. Dienzelfden dag ontving Prins Heinrich ten stadhuize het New-Yorksch eere-burger- schap, een eer, sedert in 1824 Generaal Lafayette het verwierf, aan niemand meer te beurt gevallen. Bij het vertrek van het station te Washington zoo bericht le Matin is de landauer, waarin Prins Heinrich met den Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Ilay, gezeten was, aangereden door een ander rijtuig, welks paard op hol was geslagen. De disselboom van dat rijtuig drong tot in den vorstelyken landauer door. Prins Heinrich werd niet gedeerdmaar de heer Hay moet aan de rechterzijde vrij ernstig zijn gekneusd. Hij klaagt over hevige inwendige pijnen. New-York, 27 Febr. Gisterenavond is Prins Heinrich vóór het Ariongebouw door 320 Duitsche vereenigingen met ongeveer 10.000 fakkeldragers en 24 muziekkorpsen hulde gebracht, in den vorm van een fakkel optocht, bij uiterst gunstig weder. De Prins hield een toespraak in het Duitsch en zeide o. a.«Ik weet, dat gij bijna allen deel uit maakt van de zich ontwikkelende Ameri- kaansche natie. Ik kan u slechts raden, vervult als mede burgers van dezen staat in gelijke mate uw plichten, als uw verwanten aan gene zijde van den Oceaan". Bij zijn aankomst in het Arion-gebouw hield de president, dr. Weyland, een toespraak tot den Prins, om er dezen op te wijzen, dat de duizenden, die aan de betooging deel namen, slechts de vertegenwoordigers waren van even zoovele millioenen Amerikanen van Duitschen oorsprong, die met ontelbare banden aan het oude vaderland gebonden zijn. Spreker gaf als zijn wensch te kennen, dat de Prins bij zijn terugkeer in Duitschland aan zijn broeder den Keizer zou mededeelen, dat alle Duitschers met onverflauwde liefde de lotgevallen van het Duitsche rijk volgen. Engeland. Londen, 26 Febr. De bladen maken een telegram openbaar uit New-York van gisteren, bevattende de mededeeling, dat het stoom schip «Rotterdam" aldaar ia aangekomen uit Europa met de Boerengedelegeerden Wol marans, Wessels en De Bruyn aan boord. De Boerenvertegenwoordigers zullen binnen enkele dagen naar Baltimore en Washington vertrekken, waar zij hopen gehoor te ver krijgen bij president Roosevelt, bij de politieke leiders en bij de voornaamste predikanten. Niet minder dan zes leden van het Britsche Ministerie Chamberlain is er niet onder, want hij was Dinsdag in het Lagerhuis op zijn post zijn op het oogenblik aangetast door de verraderlijke influenza. Belgii. Volgens de Petit Bleu, is te Brugge eene gerechtelijke instructie geopend tegen ernstige misdrijven tegen de zeden. Er zijn reeds vele getuigen door den rechter van instructie gehoord en men beweert dat verschillende families uit clericalen hoogen staat in het schandaal zijn betrokken. Landbouw en Veeteelt. Men meldt ons: Volgens loopende geruchten zou de prijs per 1000 K.G. bieten bij het nieuwe contract bepaald zijn op f 8.25; volgens sommige agenten is evenwel de prijs nog niet vast gesteld, en zou dit in verband staan met de te Brussel gehouden suikerconferentie. Binnen enkele dagen zullen evenwel de contracten verschijnen; met zekerheid wordt gemeld, dat de agonten voortaan slechts f 0.15 zullen ont vangen per 1000 K.G. voor hunne bemoeiingen; ook voor hen is het «vet van den pot". Een onzer correspondenten schrijft De wintertijd is de tijd voor bestrijding van insecten op de vruchtboomen. Eon zeer eenvoudig middel wordt hier medegedeeld dat gebezigd kan worden op andere tijden. Petroleum wordt terecht beschouwd als een krachtig middel om insecten te dooden, maar men moet er het gebruik van kennen, anders wordt het voor de plant nadeeliger dan het kwaad zelf. Vooreerst is het noodig een volkomen mengsel te maken, en men bekomt dit op de volgende wijze: Men neemt het wit van twee eieren, dat men tot sneeuw slaat. Bij deze sneeuw voegt men een hal ven liter petroleum, en men beslaat dit wederom tot men sneeuw van petroleum heeft ver kregen. Daarbij worden rv 10 liters water gegoten en alles wordt we&.rnm goed door- eengeslagen door middel van een bezem of bundel wissen, tot men een goed mengsel heeft verkregen. Nu mag men dit vocht onbevreesd gebruiken tegen do wollige boomluis, door middel van een bestuiver. Men mag het zelfs ook aanwendon bij het verdelgen van insecten bij teedere gewassen door middel van een flesch, voorzien van oen peer van caoutchouc. St.-Maartensdijk. In de vergadering tot veredeling van het paardenras in het eiland Tholen, Woensdag alhier gehouden, waarbij zeer weinig leden tegenwoordig waren, werd de rekcniDg over 1901 vastgesteld met een goed slot van f 341,76s. Nadat door den secre taris verslag was uitgebracht omtrent do op 29 Mei 1901 te Oud-Vosmeer gehouden keuring van 2-jarige merriën, werd bij loting bepaald, dat in 1902 de keuring zal plaats hebben te Poortvliet, Dinsdag 27 Mei. Tot keurmeesters werden aangewezen de heeren H. J. Dorst, A. Akkermane, J. E. v. d. Maas, J. L. Groene- wege, P. A. Tholenaar en J. Elenbaas Mz. en als plaatsvervangers de hh. J. C. de Vlieger, C. Noom Nz. en G. Hoek. Staande de ver gadering werden uitbetaald do premiën in 1900 bij de keuring te St.-Maartensdijk toe gekend, en wel aan de heeren: A. J. Akkermans no. 1 f 25J. E. Hage no. 2 f 20; J. Elenbaas no. 3 f 15; J. E. v. d. Maas no. 4 f 10; J. C. de Vlieger no. 5 f5. Suikerbieten. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen, oostelijk deel De «Union sucrière" een coöperatieve vereeniging van 14 suikerfabrikanten, waarvan de zetel gevestigd is tc Sas van Gent heeft haar contract voor de campagne 1902 bekend gemaakt. Voorwaarden en prijs vallen nog weinig in den smaak der landbouwers, verschillende afdeelingen der «Vereeniging van Landbouwers, die suikerbieten verbouwen", hebben nu ver gaderingen uitgeschreven om te bespreken, welke houding de landbouwers zullen aannemen. Vele landbouwers spreken er hier over van 't jaar haver te zaaien in plaats van beet wortelen, wijl in de laatste jaren van Belgische zijde veel vraag naar haver was en daarvoor goede prijzen besteed werden. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Bruinisse, 27 Februari 1902. Mosselen. De vorige week zijn verzonden naar Antwerpen 750 ton, die verkocht zijn voor f 1.30 tot f 2 per ton; naar Mechelen 100 ton, prijs f 2 per ton; naar Parijs 945 balen, prijs f 1.80 tot f 2 per baal; naar Londen 350 balen, prijs f 2.30 per baal naar Hull en Grimsby 200 balen, prijs f 2 per baal, alles franco boord Rotterdamnaar Holland 250 balen, prijs f 2 per baalhier op de haven te ontvangen f 1.50 f 2 per ton. Naar mossels was veel vraag. Oesters. De vraag blijft goed en er is nog steeds veel verzending. De prijzen zijn: lste soort f 50, 2de soort f 40 en 3de soort f 26 per duizend. Wilken 10 cents per kilo, alleen voor Brussel. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 20 Föbr. Een zoon van K. F.erens en C. de Graaf. gehuwd: 26 Febr. L. Zon-uiter, 25 j., j.m. en J. Goedegebuure, 27 j-, j d. overleden: 21 Febr. J. van Oeveren. 4 d., z. 2t L. Hagesteijn, 82 j., wed. van J. Hart. Ondertrouwd P. HAGE en J. C. VAN DEN BOUT. 28 Februari 19Ó2. Oud-Vosmeer Dreischor, Geboren GERARD1NA JACOBA, Dochtor van D. 8. BAKKERS A. M. BAKKERS— Oosterman. Rotterdam, 25 Februari 1902. Hiermede vervul ik den treurigen plicht kennis te geven dat na een kortedoch ernstige ongesteldheid is overledenmijne geliefde Echtgenoote Mej. Catharina van der Slikke, in den ouderdom van 71 jaar en 9 maanden. Zij, die haar gekend hebben, zullen beseffen wat ik aan haar verlies. Stavenisbe, 25 Februari 1902. Haar diepbedroefde Echtgenoot, H. STEENDIJK. Alg e me ene kennisgeving. Sociëteit „Concordia". BALLOTAGE: Zondag 2 Maart 'snam. 1 uur. De ondergeteekende zal trachten aan te besteden op Vrijdag; 7 Maart, des namiddags om 2 ure: Het bouwen van een nieuwe Landbouwschuur. Bestek en teekening liggen ten zijnen huize ter inzage. Aanwijzing 3 en 4 Maart, van 10 tot 2 uur. M. DE VOOGD, Scharendijke. Notaris N. VAN STEEN- ÊtLg^y BERGEN te Tholen zal, ten verzoeke van de Erfgenamen, van den Heer W. M. WESDORP, op Zaterdag 1 Maart 1902, bij inzet, in de herberg van C. Bal en op Zaterdag 8 Maart 1902, bij toewijzing, in de herberg van W. Moelker te Tholen, telkens 's avonds 7 uur precies, in het openbaar verkoopen: te Tholen, aan de Hoogstraat, groot 3 Aren 50 Centiaren. De Notaris H. ROELOF te Cortgene zal, ten verzoeke van den Heer HENDRIK MEULENBERG Dz., op de door hem be woonde Hofstede te Geersdijk, gemeente Wissenkerke, op Woensdag 5 Maart 1902, des morgens 9 urepubliek verkoopen (waaronder 4 veulendragende), en 9 baatgevende 4 kalfdragende Vaarzen, 5 tweejarige Ossen, 1 tweejarige vette Stier, 1 jarige Fokstier en voorts 12 stuks Vaarzen, Ossen en Kalvers van verschillenden leeftijd, alles van Noord- HollandBch raseen drachtig Zoogvarken 3 vette- en 5 Loop varkens, 2 Karnhonden, 100 Kippen, 24 Eenden en 3 Ganzen. Wijders 1 Utrechkche Wagen, 1 Tilbury, Menwagens Ploegen Eggen Rolblokken Peen- en Stroomolens, 2 Kiekenrenner met Loopen, Kooktoestel van 125 Liters, Culti vator, Bascule met Gewichten, Graanzakken, Zeeften, Ladders, Veldsleden, waaronder 1 Rolslede, benevens en wat verder tot een volledigen Bóeren- Inspan behoort. 1800 groene- en doode Wilgen Musterd. waaronder 1 Chiffonnière1 Kastje, Tafels, Stoelen, Kisten en wat meer zal worden geveild. De veiling van het Beestiaal begint om half één. Betaaldag 1 November 1902, onder borg stelling desverlangd. Op de Hofstede geene stalling. Eene jonge vare Koe te koop, of te ruil tegen eene Kalfvaars. Te bevragen bij Boekh. KROM te Zierikzee. Notaris VAN SETERS te St.-Maartensdijk, zal te Scherpe- nieee, Donderdag 6 Maart 1902, bij J. Rijstenbil voor inzet en Donderdag 13 Maart daarna, bij O. Rijstenbil voor toewijzing, telkens des avonds 7 uren publiek verkoopen Namens de Erven Weduwe *W. KLOS: Gemeente Scherpenisie Koop I. 70 A. 60 c.A. BOUWLAND, in den Zoutenpolder, in huur bij A. J. Slager. Koop II. 47 A. 50 c.A. BOUWLAND aldaar, in huur bij H. Mol. Koop IIL 43 A. 80 c.A. BOUWLAND in Wolfshoekin huur bij Jac. Duunhoower. Koop IV. Een MANNEN-ZITPLAATS iu de Hervormde Kerk. (Dadelijk op gebruik), gelegen aan den Serooskerkschen Weg, ge meente Serooskerke. Inschry vingsbiljettenmet óón of twee borgen, kunnen ingeleverd worden vóór of op den 15 Maart bij M. BEIJE te Zierikzee. In een klein stadje in Zeeland, wordt te koop aangeboden, om direct te aanvaarden met inbegrip van Huis en Erf en volledigen Inventaris. Adres onder lett. P, aan het Bureau dezer Courant. Door verandering uit de hand te koop Een in goeden staat zijnde groot 41 tonbij M. VENDE- 1 VILLE te Kamperland. TZ zoop: Een best Vos-Merriepaard, hoog 1,65 M., oud 5-£ jaar, mak in alle tuigen. Ook genegen in ruil te nemen. Adresde Heer DE ROO, 2de v. Blankenburgstraat 11 Den Haag. Eene MELKKOE, die pas gekalfd heeft, benevens eene jarige Vaars te koop, bij P. BLOM te Burgh. Te koopEen Loopvarken, by P. VAN DER LINDE Janz. te Dreischor. JAAPJESPEEN en blauwe Zetpoters te koop, bij M. MOELKER, Ellemeet. To lioop 15000 a 16000 kilo Wei- en Klaverhooi, by H. v. d. ZANDE, Bruinisse. Zeeuwseh Uienzaad te koop, by M. MOELKER, Serooskerke. De smakoiykste in 't gebruik de voordeeligste. Eén galden per 5 ons. j A. J. ConstandseBrouwershaven. in verschillende merken, verpakt in kistjes van 100, 50 en 25 stuks. Aanbevelend. de fijaste 2j cent Sigaar f 2,25 per kist, 100 etuk». I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5