ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Zaterdag 1 Maart 1902. (Z i e r i ]i zeesche Courant). Eerste Blad. RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Algemeens Brandschouwing Halfvastenmarkt. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7661. Dlreotouri a J". DE LOOZE. Redacteuren: j A" FAKKEL. .7. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels 'T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen 2 model 1902. Postatraat. Verhuisd van het Haven park naar de Meelstraat A. FRANKEL, Redacteur. No. 386. BRANDSCHOUWING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Directie i der Brandweer op Maandag: den 3 Maart eerstkomende on volgende dagen eene in de woningen der ingezetenen zal houden, overeen komstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 28 Februari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de jaarlijksche Halfvawten- markt op Donderdag; den O Maart e.lc. alhier zal gehouden worden, en dat de standplaats voor kramen zal zijn op het Kraanplein en op het Havenplein. Zierikzee, den 28 Februari 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Nederland Zaandam, 27 Febr. Het aantal ziekte gevallen is de laatste dagen niet vermeerderd. De burgemeester dezer stad heeft per publicatie bekend gemaakt, dat de ziekte zeer gevaarlijk en besmettelijk is en dat een der beste voorzorgsmaatregelen is groote reinheid op lichaam en kleeding en in buis. Het grootste gevaar voor besmetting bestaat bij aanraking van patiënten, terwijl de ziekte ook wordt overgebracht door ongedierteD. Dat de vrees voor overbrenging der ziekte groot is, blijkt hieruit, dat men te Alkmaar in beslag heeft genomen een drietal kisten met besmet beddegoed en lijfgoed, afkomstig van hier en bestemd voor den ontsmettings oven te Alkmaar. Toen men echter zekerheid verkreeg, dat deze goederen waren verzonden in hermetisch gesloten dubbele kisten, volgeDS voorschriften bij de wet bepaald, werden zij ter verdere expeditie doorgelaten. Den Bommel. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat in de maand Februari o. a. in de registers van den Burger lijken Stand zjjn ingeschreven: 2 tweelingen en 1 drieling. De laatsten maken het, naar wij vernemen, best. Zierikzee. De beperking van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen I is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten I dezer provincie gemaakte bepaling, opgeheven, met ingaDg middernacht tusschen 28 Februari en 1 Maart. Uit Westel. Zeeuwscb-Vlaanderen zullen in het begin van Maart een dertig a veertig per sonen naar Amerika vertrekkenin den loop van het voorjaar zullen waarschijnlijk nog meer anderen volgen. Er zijn uit deze streek reeds een aantal gezinnen daarheen verhuisd. Door de Kon. Pakketvaart-maatschappij is aan de Maatschappij ïde Schelde" de bouw opgedragen van twee stoomschepen, type Alting. I Te Koewacht gevoelde een vrouw, de wed, B., met hare huisgenooten aan tafel i zittende, zich eensklaps onwel. Bijna op het zelfde oogenblik bleek zij te zijn overleden. De heer J. Fraaer, arts te Schoondijke, heeft bedankt voor de benoeming t)t gemeente geneesheer te Maasdam. Stavenisse. Donderdagavond is onver wacht brand ontstaan in de houten schuur van M. Moerland op den Molendijk, die spoedig gebluscht werd, zoodat er weinig schade werd veroorzaakt. Oorzaak onbekend. Poortvliet, 25 Febr. Hedenavond werd door de vereeniging »OnderliDg Vermaak" alhier haar jaarlijksche vergadering (potver- tering) gehouden bij den heer A. J. Nortier. Te betreuren viel het echter, dat zij haar j algemeen hooggeachten voorzitter, den heer i E. C. van Rijssel, door den dood heeft j moeten missen dit werd met eenige woorden door den vice-voorzitter, den heer M. J. de Graaff, die de leden allen welkom heette, besproken en betreurd. Daarna werd over gegaan tot het benoemen van een nieuw bestuur. Gekozen werd tot voorzitter de heer M. J. de Graaff en tot vice-voorzitter de heer C van Weatenbrugge; tot bestuursleden de heeren J. Noom, C. Gebraad en L. K. van Zaltbommeltot secretaris de heer H. W. Odink en tot penningmeester de heer J. C. Endhoven. Eenige prijzen werden, ter verloting, door het bestuur aangekocht, die onder de leden werden verloot. Verder werd de avond doorgebracht met biljartspel en werpen met den hal ven bal, voor welk doel ook eenige prijzen werden disponibel gesteld. Oud-Vossemeer. Door ziekte van mede werkende leden is de tooneelvoorstelling, welke bepaald was op 21 Februari 1.1., voor de tweede maal voor onbepaalden tijd uit gesteld. Het zou trouwens zeker van invloed op het bezoek zijn, dat in de laatste weken zich in deze gemeente een groot aantal influenza-lijders zijn. St.-Filipsland27 Febr. Heden werd door de deelnemers aan de vrijwillige oefening in den wapenhandel een schietwedstrijd ge houden om prijzen, die bestonden in luxe- voorwerpen en kistjes sigarerf. Door elk der deelnemers werd 10 maal geschoten en wel 5 maal in knielende en 5 maal in staande boudiDg. De uitslag was: le prijs M. van Splunter; 2e D. Kunst; 3e H. Kramer; 4e J. Verwijs; 5e H. P. de Bruijoe; 6e Cs. van Bendegom; 7e C. Noorthoek 8e J. van Nieuwenhuizen; 9e P. A. Kaashoek; 10e C. van Strien; 11e F. Meijer; 12e A. J. Smits; 13e P. Reijngoudt. Het hoogste as ntal geschoten punten was 113, het laagste 26. Wissenkerke, 27 Febr. De leerlingen in den wapenhandel hielden heden onder leiding van den len luitenant Smit Sibinga een schietoefening om prijzen. Er waren 28 deelnemers; door 12 daarvan werden 40 en meer punten behaald. De 2 hoofdprijzen werden gewonnen door J. de Looff Pz. met 56 en A. Oele met 54 punten. Het maximum was 60 punten. Door den heer Smit Sibinga werden ten gemeentehuize de verschillende prijzen aan de winners uitgedeeld en een woord van dank gebracht aan de sergeants Van Dierendonk, Goetheer en Vermui voor betoonden ijver, en ook aan de leerlingen. j Door C. KuDst werd namens de leer lingen den heer Smit 8ibioga, de sergeants en den gemeente-veldwachter Van den Broecke daük gezegd voor belangstelling, leiding en medewerking. Camperland, 26 Febr. Op initiatief van den heer J. M. Noordhoek vergaderde men heden in de openbare school alhier met het doel om een varkens verzekering op te richten. Betrekkelijk waren niet velen opgekomen toch traden een 15-tal leden toe, er werd een concept-reglement voorgelezen, en een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren J. M. Noordhoek, J. J. Buijze, A. Heijboer, M. Goudswaard en J. de Kam, respectievelijk als voorzitter, secretaris, penningmeester en commissarissen. In een nader te houden vergadering zal het concept-reglement artikelsgewijze worden behandeld en vastgesteld. Onder hen, die toetraden, waren 2 van Geersdijk. Het is te verwachten echter, en tevens ook te hopen, dat nog meerderen tot lid zich zullen aanmelden, wat voor het goede doel zeker wenschelijk zou zijn. Goes, 27 Febr. De gemeenteraad heeft de voorstellen van Burgem. en Weth., inzake minimum-loon en maximum-arbeidbijna onveranderd aangenomen. Daar voor ongeveer eene week deze voorstellen uitvoerig in deze courant zijn medegedeeld, kan met de vermelding van het feit f der aanneming volstaan worden. De heer F. v. d. Leeuw was ongetwijfeld de tolk van velen, toen hij in warme bewoordingen hulde bracht voor huu krachtig optreden in deze kwestie aan Burgem. en Weth., aan de commissie die haar voor bereidde (de heer Reigersberg Versluys en De Koning) en aan het raadslid den heer v. d. Bout. De heeren De Koniüg en De Witt Hamer hebben bedankt voor het lidmaatschap der De gemeente zal geen gevolg geren aan het voorschrift bij art. 29 der gezondheidswet. Volgens een schrijven van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal de wachtkamer 3e klasse van het station van den Staatsspoorweg belangrijk worden vergroot. Uitbreiding van de andere wachtkamer en noodige verbeteringen aan het gebouw zijn in onderzoek. Men wil de ervaring raadplegen om te zien of zij onvoldoende zijn. De Goesenaars en het geheele reizende publiek verkeert omtrent dat »onvoldoende" volstrekt niet in twijfel. Naar De Zeeuw meldt heeft de minister van oorlog afwijzend beschikt op het verzoek van A. de Dreu, loteling der lichting 1902, voor de gemeente Goes, om vrijstelling van den werkelijken dienst voor de Dationale militie. De minister heeft echter doen blijken dat er termen bestaan om de moeder van den dienstplichtige tijdens zijn werkelijken diensttijd, ingevolge art. 113 der militiewet, een geldelijke tegemoetkoming te verstrekken, indien zij in een request aan den minister daarom verzoekt. Woensdagmiddag te 2 uren ontstond brand op de hofstede vact den heer J. van Boven onder Nisse. De schuur verbrandde geheel, al het daailn aanwezige vee, benevens de vruchten, kwamen in de vlammen om alleen twee paarden konden worden gered. Het woonhuis bleef gespaard door het spoedig aanrukken der brandweer. Tijdens den brand waren de bewoners der hofstede afwezig. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De schuur was tegen brandschade verzekerd. Middelburg, 27 Febr. In de j.l. Woensdag gehouden raadszitting kwam o. a. in behan deling het adres van J. van Loo c.s. om tot de uitvoering van sommige gemeentewerken over te gaanteneinde daardoor te voorzien in de algemeen heerschende werkloosheid. Na eenige discussie wordt een voorstel van den heer L. K. van der Harst, om Burgem. en Weth, uit te noodigen in dezen een onderzoek in te stellen, met 12 tegen 5 stemmen ver worpen en daarna het voorstel van Burgem. en Weth. tot afwijzing van het verzoek aan genomen. Voorts werd door den Raad het voorstel van Burgem. en Weth. aaDgenomeD, om naar aanleiding van het rapport van den ingenieur Schotel betreffende het door hem ingestelde onderzoek naar een nieuwe prise d' eau en daarmede in verhand staaode werken voor de gemeente-duinwaterleiding, dezen heer op te dragen een gedérailleerde begrooting der werk zaamheden op te maken, welke geraamd wor den op f 30000. Aanbestedingen, Verkooplngen enz. Den Bommel. Uitslag aanbesteding van Peru-Guano en Ammoniak Superphosphaat. Voor Peru-Guano werd ingeschreven door J. de Wachter, den Bommel, voor f9.40; Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen, Dordrecht, voor f8.50; Internationale, Zwijn- drecht, voor f 8.475 E. Mast, den Bommel, voor f8.25; A. Snelleman, Dinteloord, voor f 8 25Iman J. van der Have, Zierikzee, voor f 7.95. Voor Ammoniak Superphosphaat door Internationale, Zwijndrecht, voor f 7 25; A. Snelleman, Dinteloord, voor f 7.02Iman J. van der Have, Zierikzee, voor f6.95; E. Mast, den Bommel, voor f 6.90; J. de Wachter, den Bommel, voor f 6.89; Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen, Dordrecht, voor f 6.85. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. KERKNIEUWS. Te Oud-Vo88emeer was reels in het begin van het vorige jaar sprake van groote ver beteringen van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente of wel van slooping van het oude en opbouw van een geheel nieuw gebouw. Indertijd werd een commissie benoemd tot i onderzoek van het gebouw, maar tot heden is hiervan niets vernomen, zoodat ook hier geen sprake schijnt van afdoening van zaken, j Intusschen moet uitgemaakt zijn dat kinnen kort herstellingen hoogst noodzakelijk zullen worden. Te Oud-Vossemeer werd Woensdag- avond in de kerk der Geref. Gemeente aldaar de jaarvergadering gehouden door de Ver- j eeninging »Obadja"; een groot aantal waren 1 opgekomen om de samenspraken, o. a. be- treffende Zuid-Afrikaansche toestanden, aan te hooren. Beroepen bij de Geref. Gem. te Tholen ds. J. Boeijenga te Arnemuiden. Beroepen bij de Herv. Gem. te Zoute- lande ds. J. G. Dekking te Krimpen aan den IJsel. Aangenomen het beroep naar de Herv. gem. te Breukelen door ds. C. J. H. Verweijs te Wissenkerke. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente fe Goes heeft eene radicale verandering gebracht in hare wijze van collecteeren. Tot 1 Januari 1902 gingen des Zondags na afloop der morgenkerk jongens rond met bussenze vroegen huis aan huis. De opbrengst was voor de Ned. Herv. en de R. K. Voorts werden tot dien datum om de drie maanden door diakenen z. g. rondgangen gedaan, meestal ook huis aan huis. Beide wijzen van collecteeren zijn afgeschaft. Voortaan en dat is heel verstandig zal men voor zijne armen niet langer aan leden van andere kerkgenootschappen bijdragen ver zoeken. Natuurlijk wordt daardoor een belangrijk verlies geleden f 500), die de diaconie niet missen kan. Maar de ongeveer 4000 leden der Ned. Herv. gemeente te Goes zullen dat bedrag toch wel ruimschoots bijeen kunnen brengen. Dat is tenminste te hopen. Diakenen trachten door het bekomen van vaste inschrijvingen in hare behoefte te voor zien. Het vorige jaar heeft zij ongeveer 4700 gulden uitgegeven voor hare 85 armen en 9 verpleegden in het gasthuis. Moge de hoop der diakenen niet beschaamd worden Niet vergeefsch is de oproep geweest om het halve eeuwfeest der kerk van wijlen den edelen ds. Budding te Goes to vieren. Uit Franeker, Ermeloo en zelfB uit Winschoten waren de feestvierenden opgekomen. Een zangkoor onder leiding van den hear J. W. v. d. Weert bracht eenige liederen ten gehoore. O N D E B W IJ^r Naar gemeld wordt, zal bij het aanstaande examen voor cindidaat-onderwijzer, te Middel burg te houden, het aantal adspiranten veel grooter zijn dan gewoonlijk, daar ook de 1' ar.Ungen van het vierde studiejaar der rijke - normaallessen te Bergen op Zoom daaraan d( al zullen nemen. Bij het op 26 dezer te Breda gehouden examen voor Nuttige Handwerken zijn o. a. geslaagd de dames J. van Royen van St.-Maartensdijk, E. Quaak van Scherpenisse I en L. Gunst van Oud-Vosmeer. I Op de voordracht voor onderwijzer te Houtrijk en Polanen komt als no. 1 voor J. Kluit van Zonnemaire, thans te Oosterland, en no. 2 K. J. Heijboer van Serooskerke (S.), thans te Zonnemaire. Benoemd tot onderwijzer te Dubbeldam de heer K. J. Heijboer, thans tijdelijk in functie te Zonnemaire. De uitgaven ten behoeve der Ambachts school te GoeB hebben over 1901 bedragen f 6256,05 en de ontvangsten f 6232,24, j zoodat er een tebort is van f23,81. Twintig I personen zijn als nieuwe leden toegetreden. In plsats van den heer A. de Beste (overleden) en van den heer Stoel, die eerlang de gemeente verlaat, werden in bet bestuur gekozen de hcaren L. de Beste en jhr. Regers- berg Versluys. In het reglement werden eenige wijzigingen I gebracht, waardoor het in 't vervolg mogelijk zal worden schoolgeld te heffen, teneinde de kas te stijven en werd de ksftijd der leerlingen gesteld tusschen 12 en 18 jaar, in 1 plaats van 12 en 16 jaar. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 Dec. j.l. 60. In plaats van den heer H. L. Gerth van Wijk is met ingang van 1 April a.s. be noemd als onderwijzer in plant- en dierkunde aan de Rijksnormaallessen te Middelburg, de heer C. Hack, hoofd der school A aldaar. Aan den heer H. de Vries, onderwijzer aan de openbare school te Zoutelandeis op zijn verzoek door den gemeenteraad eervol ontslag verleend met 1 Maart a.s. Door het hoofd der christelijke school te Oude-Watering is aan Hare Majesteit de KoniDgin om gratie verzocht of omzetting der 14 dagen gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld, werd in eene geldboete. Adressen ora dit verzoek te steunen zijn verzonden door hoofden van openbare en bijzondere scholen in den omtrek en door notabele ingezetenen. Dit laatste werd o. a. geteekend door predikanten der Gereformeerde, Her vormde en Remonstrantsche gemeenten, den pastoor, den dokter, den notaris, enz. RECHTSZAKEN. Zierikzee, 27 Febr. Door de arrond.- rechtbank zijn heden veroordeeld, wegens: 1 diefstal door 2 vereenigde personenwaarbij de schuldigen het weg te nemen goed onder hun bereik hebben gebracht door middel van verbreking, gepleegd door kinderen, die den leeftijd van 10 en nog niet dien i>an 16 jaren hebben bereikt, met oordeel des onderscheids: A. O., 14 jaar en P. G., 13 jaar, beiden arbeiders te St.-Philipsland, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf; 2°. mishandeling: P. M. J., 20 jaar en S. de K., 26 jaar, beiden varensgezel te Bruinisse, no 1 tot 1 maand, no. 2 tot 2 maanden gevangenis straf 3°. mishandeling: E. de G., weduwe J. W., 31 jaar, koopvrouw te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 4". dronkenschap: D. V., 62 jaar, arbeider te Zierikzee, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Zierikzee, het vonnis bevestigd eu veroordeeld tot eene hechtenis van 14 dagen; 5". diefstal, waarbij de schuldige het weg te nemen goed onder zijn bereik heeft gebracht door middel van inklimming: J. P. B., 30 jaar, huisvrouw van J. 8., zonder beroep te Poortvliet, tot 1 maand gevangenisstraf. Vrijgesproken.- C. K. Az., 32 jaar, landbouwer te St.-Maartensdijk, beklaagd van huisvrede breuk. Zierikzee, 28 Febr. Heden verscheen voor de arrond.-rechtbank alhier ter openbare terechtzitting Arie Weltevreden, 31 jaar, evangelist, geboren te Brielle, gedomicilieerd te Zwolle, thans gedetineerd in het Huis vau Bewaring alhier; ter zake: dat hij op of omstreeks 19 Augustus 1901 te Zierikzee in een woonhuis, staande aan de Lange Nobelstraat, op vijf verschillende plaatsen en in een daaraan vastgebouwd evangelisatie-lokaal op twee dicht bij elkander op eene gaanderij gelegene plaatsen heeft geplaatst of doen plaatsen een brandend lampje met petroleum en één of meer brandende nachtlichtjes te midden van vuurmakers en andere licht ontvlambare stoffen, welke lampjes verbonden waren met touwtjes aan de sleutels van loopende wekkerklokjes, in dier voege dat, wanneer de wekkers afliepen, de lampjes moesten of althans konden worden omgetrokken, alles op zoodanige wijze dat bedoelde lampjes en lichtjes of, voor zooveel de gaanderij betreft, ook eenig ander door hem of op zijn last aldaar geplaatst licht of vuur in aan raking moesten of althans konden komen met bedoelde vuurmakers en andere ontvlambare stoffen, die daardoor in brand moesten of althans konden geraken, tengevolge waarvan in den avond van genoemden dag op de gaanderij van het evangelisatie-lokaal de daar aanwezige licht ontvlambare stoffen inderdaad in brand zijn geraakt, en die gaanderij en de daarboven liggende zoldering van het lokaal, alsmede eeu op die gaanderij staande kist met bioscoopplaten gedeeltelijk zijn verbrand, terwijl de in het woonhuis geplaatste toestellen geen brand hebben veroorzaakt, tengevolge van de van beklaagde's wil onafhankelijke omstandigheid, dat andere personen de aan de lampjes bevestigde touwtjes hebben door gesneden, vóór dat de wekkers afliepen, en de lampjes en nachtlichtjes hebben uitgeblazen, vóór dat zij met de daarbij liggende ontvlam bare stoffen in aanraking kwamen, hebbende beklaagde de bovenomschreven handelingen verricht of doen verrichten met het opzet om daardoor brand te stichten in voormeld woonhuis en lokaal en in de daarin aanwezige roerende goederen, van welken brand gemeen gevaar voor de belendende en omringende woningen en de daarin aanwezige goederen, en levens gevaar voor de buren te duchten was, terwijl beklaagde daarbij het oogmerk had om zich wederrechtelijk te bevoordeelen ten nadeele van de Zeeuwsche Brandwaarborg-Maatschappij te Zierikzee, in welke hij het woonhuis eu lokaal en de daarin aanwezige roerende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1