Uit Stad en Provincia.y De kleine werd voorloopig ter verpleging in die inrichting opgenomen. 's-Gravenhage, 25 Febr. Tweede Kamer). Daar het vereischte getal leden te half- twaalf niet aanwezig blijkt te zijn, wordt de vergadering door den voorzitter geschorst tot 1 uur '8 namiddags. Daarna voortgezet de behandeling der militaire bevorderings- en pensioenswetten. De Minister van Oorlog bestreed het denkbeeld-Seret om van officieren en leden der Staten-Generaal voor bevordering niet uitsluitend de meest geschikten in aanmerking te doen komen. Met 45 tegen 18 stemmen werd verworpen het door den Minister van Oorlog bestreden amendement-Verhey c.s., om officieren op non-activiteit bij herplaatsing in activiteit hun nummer op de ranglijst te doen behouden. Het wetsontwerp bepaalt, dat die officieren, voor wat hun ouderdom in rang betreft, geacht worden zooveel later in rang te zijn benoemd als hun non-activiteit heeft geduurd. Zieribzee, 26 Febr. Naar wij vernemen, heeft zich thans ook hier een afdeeling gevormd van den «Algemeonen Nederl. Timmèrbond", bestaande uit 14 personen, waarvan 5 het voorloopig bestuur vormen. De heer K. Schraver, gepensionneerd le-luitenant-plaat8elijk-adjudant, te Rotterdam heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal tien adressen gerichthoudende verzoek bepalingen in het leven te roepen ten opzichte vanhet invoeren in alle gemeenten van verordeningen, waarbij aan kinderen lijdende aan huiduitslag, enz. verboden wordt de school te bezoekenhet afschaffen van de gelegenheden van op de openbare straat gratis drinkwater te verkrijgen en het bevorderen van de plaatsing van pompen op groente-, bloemen- en beestenmarkten het weren in de dagbladen van advertentiën van kaartlegsters enz.het verschaffen van de gelegenheid tot uitoefening van kiesrecht, zooveel mogelijk aan eiken kiesgerechtigde het veranderen van kerkelijke ceremoniën, in verband met de eischen der hygiënehet aanbrengen van closet-inrichtingen in alle woningenhet verkrijgbaar stellen van vergiften het contro leeren van overheidswege van levensverzekering maatschappijen, zieken- en begrafenisfondsen en het verkoopen van Haarlemmerolie. Vele oud-militairen weten wellicht niet dat zij tegen afstand van het hun toekomend militair pensioen in het «Invalidenhuis" te Leiden kunnen worden opgenomen. Dat «Invalidenhuis", een in 1815 gestichteinrichting, stelt zich ten doel om den gewezen militair onder toekenning van een soldij een goeden en aangenamen levensavond te verzekeren. Aan de opneming zijn o. a. als voorwaarden verbonden overlegging van de pensioen-akte en van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester. Aanvragen tot opneming moeten vrachtvrij gericht worden aan den secretaris der districts commissie van het «Fonds voor den gewapenden Dienst", den heer L. P. van der Heyden, van-Galenstraat 58, te 's-Gravenhage. Bij de Genie in Ned.-Indië is als militair opzichter te Kota Radja aangesteld de heer L. F. Boltersdorf, oud-leerling der ambachts school te Goes. Te Middelburg, waar men in den laatsten tijd begonnen is een aantal historische gebouwen in ouden stijl te herstellen, is nu ook de beurt gekomen aan het Schuttershof «De Edele Handboog". Op het eind van het vorige jaar werd de zg.n. «Bakkerskamer", waarboven zich bevond de «Schutterskamer", waar steeds do feest maaltijden der confrères werden gehouden, afgebroken en in oud-Hollandschen stijl her bouwd. Thans begint men met het afbreken van het daaraan grenzende gedeelte van het gebouw, om dat eveneens in denzelfden stijl op te trekken. In den nacht van j.l. Zondag op Maandag is door de maréchaussée te Axel (Sassing) gearresteerd D. C. W.directeur van de coöperatieve stoomzuivelfabriek aldaarals verdacht van valschheid in geschrifte, n.l. het zich doen afgeven op verschillende tijdstippen van een, naar men zegt, vrij groot bedrag, op bewijzen door hem valschelijk onderteekend met de namen van het bestuur der fabriek. "W. heeft bekend. Het geval verwekt te Axel veel sensatie. Oosterland, 24 Febr. Hedenavond ver gaderde alhier ten dorpshuize van den heer J. J. Beije de Yereeniging «Oosterlands Kolenfonds". Ruim een honderdtal van de ruim 460 leden was opgekomen. De voorzitter, de heer burgemeester J. C. van der Have, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de in zoo grooten getale opgekomen leden, het betreurende dat door het overlijden van twee bestuursleden, n.l. de heeren E. E. Vleugels Schutter, commissaris, en J. J. Vijver berg, boekhouder, deze twee plaatsen onbezet bleven, en dus in deze vacaturen hedenavond moest worden voorzien. Vooral de laatste, die in zijn functie als boekhouder, zich steeds stipt en accuraat toonde, werd dan ook met leedwezen gemist. Uit een drietal leden werd met algemeene stemmen de heer D. Viergever tot commissaris gekozen. Voor de betrekkiDg van boekhouder hadden zich drie sollicitanten aangemeld, t. w. de heeren W. J. van "Waardenburg, M. Capelle en A. P. Rotte, waarvan de eerste met algemeene stemmen gekozen werd. Tevens was door het bestuur besloten de betaling der kolen door de leden niet meer wekelijks, doch twee keer in de maand te doen geschieden, n.l. den eersten en den derden Zaterdagavond van iedere maand. Bij rondvraag voor de op te geven kolen werd staande de vergadering pl. m. 4500 H.L. opgegeven. Een sprekend bewijs dat ook in deze eendracht macht maakt, en dat allen het voordeel van coöperatie inzien. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering, na de aanwezige leden voor hunne trouwe opkomst bedankt te hebben. St.-Filip8land, 25 Febr. Hedenavond vergaderden de leden van het pas opgerichte fanfaren-gezelschap «Concordia" tot het behandelen van statuten en reglement. Beide werden goedgekeurd en er werd besloten op eerstgenoemde de koninklijke goedkeuring aan te vragen. De heeren W. C. v. d. Sleijden en A. Léon van Eldik werden bij acclamatie respectievelijk tot voorzitter en tot le penning meester geproclameerd. Verder werden gekozen tot vice-president de heer Js. de Wilde, tot secretaris de heer Cs. v. Bendegom en tot 2e penningmeester de heer P. Smits. Besloten werd in een latere vergadering een huishoudelijk reglement vast te stellen. Tevens deelde de voorzitter nog mede, dat verschillende personen donateur geworden waren, waardoor op dit oogenblik een jaarlijksch bedrag van f 171 gewaarborgd was. De instrumenten kunnen binnen een paar dagen vorwacht worden, zoodat de oefeningen spoedig een aanvang zullen nemen. Wissenkerke, 25 Febr. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van don gemeenteraad (vacatureDe Regt) werden uitgebracht 215 stemmen, waarvan 7 van onwaarde. Als candidaten waren gekozen do heeren W. du Claux, J. M. Marcusse Jz., J. L. Marcu8se en A. Abrahamse (laatstgenoemde had voor zijne candidatuur bij advertentie bedankt). Uitgebracht werden op de heeren W. du Claux 69, J. M. Marcusse 81, J. L. Marcusse 50 en A. Abrahamse 8 stemmenzoodat herstemming moet plaat9 hebben tusschen de heeren J. M. Marcusse Jz. en W. du Claux. Ierseke, 25 Febr. Gisterenavond werd n& eene lezing van den hoer Geill, kapitein der infanterie te Middelburg, alhier eene afdeeling opgericht van Volksweerbaarheid. Een voorloopig bestuur werd samengesteld, bestaande uit de heeren M. de Korte, J. J. v. d. Peijl en W. Joosse. Krabbendijke, 26 Febr. Gisteren had alhier een ernstig ongeluk plaats. De arbeider C. Z. viel, terwijl hij hielp om stroo weg te tasten, in de schuur van den heer C. G. K. van het zoogenaamde dilt op den dorschvloer, waardoor hij van binnen ernstig letsel bekwam. Per rijtuig moest hij huiswaarts worden ver voerd, alwaar de heer Geill spoedig genees kundige hulp verleende. Vlissingen, 24 Febr. Door de barbiers- en kappersvereeniging alhier is besloten met ingang van 1 April a.s, de winkels des avonds ten 9 ure te sluiten, uitgezonderd Vrijdag en Zaterdag. Aanbestedingen, Verkoop In gen enz. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van der Lek de Clercq zijn op den 25sten Februari 1902, voor mej. de wed. en erven J. M. Constandse te Bruinisse, verkocht 06 aren 25 cont. tuin aan het Pad naar den molen te Bruinisse voor f 345 de massa 24 aren 60 cent. bouwland aan het Gemeentepad aldaar voor f 1275 de massa, en 45 aren 30 cent. bouwland aan den Straat weg aldaar voor f 1000 per 40 aren 33 cent. Bij do heden (Woensdag) gehouden veiling, ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys, zijn verkocht, gemeente Zierikzee 1. huis, waarin horlogemakerswinkel, in de Poststraat, voor f 1475 2. huis met smederij c.a., in de Venkelstraat, voor f '1100 3. pakhuis en erf daarnaast, voor f 400 4. huis en erf, in de Molenstraat, voor f135; 5. huis en erf daarnaast, voor f 125 6. huis en erf, in de St.-Domusstraat, voor f 775 7. huis en erf, in de Hoofdpoortstraat, voor f 1000. De perceelen aan de Lammermarkt en St.-Lievenstraat, zijn opgehouden. St.-Maartensdijk, 25 Febr. Ten overstaan van notaris N. van Steenbergen werd heden avond alhier in tweede veiling publiek verkocht, ten verzoeke van de erfgenamen van wijle» mej. de wed. L. van Broek a. een woonhuis met erf aan de school straat, groot 1 are 84 cent b. een woonhuis met erf, groot 1 are 56 cent. a. en b. gecombineerd voor f 2740 c. een woonhuis met erf in de Blauw- straat, groot 36 cent., voor f 430 d. een perceel tuingrond in Parochie- Papenhoek, groot 4 aren 70 cent., voor f 300 alles gelegen en staande in de gemeente St.-Maartensdijk. Verder een woonhuis met erf aan het Westeindegemeente Scherpenissegroot 57 cent., voor f 550. Bergen-op-Zoom, 22 Febr. Bij de heden gehouden aanbesteding van het bedijken van schorren tusschen Woensdrecht en Rilland, voor den Dieuwen polder, was slechts één biljet ingekomen, n.l. van Jan Smit VII te Haarlem, voor f 205.000. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 25 Febr. Door den Bond van Beetwortelsuikerfabrikanten is de prijs der bieten gesteld op f 8,25 per 1000 K.G., en is men slechts kunnen overgaan dien prijs te besteden door te bekrimpen de provisie der agenten en het loon der wegers en schippers. De paarden, die den haver verdienen enz. Camperland, 25 Febr. In de openbare school alhier zal morgenavond vergaderd worden om een Vereeniging tegen sterfte van varkens op te richten. Volgens besluit van den Bond van Suikerfabrikanten zullen de volgende 9 fabrieken in de aanstaande campagne niet werken: Laane Rogier Daverveldt Co. te Bergen-op-ZoomJiiger Co. en Janssens van Well Smits Co. te RosendaalG ran pré Molière Jiiger Co. te Oudenbosch; Meeus Co. te StanddaarbuitenLebret «Sc Co. te ZevenbergenDordrechtsche Suikerfabriek, Dordrechtv. Campenhout «Sc Co., te Groenen dijk, en suikerfabrj^ te Sas-van-Gent. In eene te middelburg gehouden ver gadering van de afdeeling Walcheren van de «Maatschappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" zijn ter voorziening in de vacaturen door het vertrek naaf elders van de bestuursleden Baron Van Hardenbroek en T. J. Voorbeytel gekozentot vice- president de heer J. Polderdijkthans secretaristot secretaris de heer J. Kraamer; en tot gewoon bestuurslid de heer F. Polderdijk. Besloten werd, aan den dezen zomer te Middelburg te houden paardenmarkt weder eene loterij te verbinden. RECHTSZAKEN. Ter openbare zitting van de rechtbank te Amsterdam was Dinsdag, in de zaak- Noëls van Wageningen, do ambtenaar van het O. M. aan het woord. Het getuigen verhoor was Maandag afgeloopen. Het O. M. toonde uitvoerig aan dat de boeken, ten processe dienende, kracht van bewijs hebben in den zin van het wetboek van koophandeldat beklaagde heeft uitgelokt vervalsching der boeken door misbruik van gezag en eindelijk dat bij als president- commissaris de valeche boeken in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Chemirche fabriek bracht, deed goedkeuren en daardoor décharge verkreeg voor commissarissen en directeur. Het O. M. eischto tegen beklaagde 3 jaren en 3 maanden gevangenisstraf, verminderd met drie maanden voor de 8 maanden, in preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. Van Gigh, kwam daarna aan het woord. Hij trachtte beklaagde van alle schuld vrij te pleiten en alle schuld te leggen op den heer Nieuwmeyer, die, als bekwaam accountant en materieele dader, zelfstandig werkend administrateur-directeur der Ilollandia was. Deze wist dat hij strafbare feiten pleegde en de verdediger feliciteerde hem dat hij ter terechtzitting enkel als getuige was geroepen. Mr. Van Gigh concludeerde ten slotte tot vrijspraak van zijn cliënt. De rechtbank te Arnhem heeft den heer Pijttorsen, hoofdredacteur der Nieuwe Arnh. Ct., beklaagd van smaadschrift jegens Van Santen, van rechtsvervolging ontslagen. Voor de rechtbank te Breda werd Maandag behandeld de zaak tegen O. G. v. Z., laatstelijk woonachtig te Antwerpen, beschuldigd van diefstal met braak te Bergen- op-Zoom in den nacht van 4 op 5 Dec. Tegen beklaagde, die van zijn 12de jaar af bijna altijd in de gevangenis is geweest, werd 10 jaar gevangenisstraf geëischt, Tegen de gebroeders P. en A. v. O., beklaagd van op 13 Jannuari j.l. twee broeders te Roosendaal te hebben mishandeld, waarvan er één aan de gevolgen is overleden, werd 4 en 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 6 Maart. K E B K MI K ij W In de Geref. kerk te Terneuzen heeft een collecte voor de concentratiekampen in Zuid- Afrika ruim f 159 opgebracht. Bij opening der verzonden inschrijvings biljetten voor leening of giften ten behoeve der vergrooting van de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse bleek, dat voor een vrij aanzienlijk bedrag deelgenomen was. Hoewel de be- noodigde som niet geheel is verkregen, bestaat er nu toch alle kans, dat de zoo noodige uitbreiding van het kerkgebouw tot stand zal komen. O N D E K W IJ 8. Bij kon. besluit is gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten, waarbij goedkeuring werd onthouden aan de verordening tot regeling van het lager onderwijs in do gemeente Arne- muiden, voor zooveel betreft de bepaling van den leeftijd voor het bezoeken van de openb. lagere school te Kleverskerko. Gedep. Staten onthielden hunne goedkeuring op grond dat een leeftijd van 5 jaar in het algemeen te laag moet worden geacht voor toelating tot eene school voor gewoon lager onderwijs, terwijl de Raad van Arnemuiden daartegen aanvoerde, dat de kinderen te Kle- verskerke woonachtig wegens den grooten afstand ruim 3 kilometer geen gebruik kunnen maken van de zich in de kom van Arnemuiden bevindende bewaarschooldat de bewoners van Kleverskerke grootendeels veld- arbeiders ziju en derhalve hun bestaan bij den landbouw moeten vindendat het, met het oog op de geringe loonendie veldarbeiders voor het grootste gedeelte van het jaar verdienen, van veel belaDg is, dat hunne kinderen zoo spoedig mogelijk in het onderhoud van het gezin kunnen helpen voorzien; en dat, indien de toelating van kinderen [op de school te Kleverskerke een jaar later werd gesteld, de moeders dier kinderen ook verplicht zouden zijn een jaar langer thuis te blijven en dien tengevolge voor dien tijd hunne inkomsten uit veldarbeid zouden moeten derven. De volgende overwegingen leidden tot on gegrond verklaring van het beroep van den Raad dat het niet wenschelijk moet worden ge acht, dat kinderen van zeer jeugdigen leeftijd op de openbare school worden toegelaten dat zulks toch, zoowel ten nadeele van hen zelf als van hunne oudere klasgenooten, be lemmerend zou kunnen werken op den goeden gang van het onderwijs dat mitsdien een regelingvolgens welke leerlingen, die slechts hun 5e levensjaar vol tooid hebben, reeds op de openbare lagere school zouden kunnen worden toegelaten, niet voor goedkeuring vatbaar is; dat de omstandigheid dat ter plaatse geen bewaarschool wordt aangetroffen in geen gevul een reden mag zijn, ten nadeele van het op de openbare school gegeven onderwijs, kin deren op te jeugdigen leeftijd op die school toe te laten; dat evenmin te dezen in aanmerking mag komen het door appellant aangevoerde fioan- tiëel huishoudelijk belang der ouders. Bij kon. besluit van dezelfde dagteekening in hoofdzaak daarmede overeenstemmende werd het besluit van Gedep. Staten gehand haafd betreffende het onthouden van goedkeu ring aan eene bepaling van gelijken aard in de verordening te Wolfaartsdijk. Mej. C. C. Duijvestein, onderwijzeres aan de openbare school te Othene (gemeente Zaamslag) heeft tegen 1 April a.s. als zoo danig eervol ontslag aangevraagd. Gemengd Nieuws. Een niet alledaagsche rijtoer. Een veehouder te Kolderveen, in Meppel's nabij heid, heeft dezer dagen een eigenaardige rijtoer gemaakt. Hij wilde een varken van verblijfplaats doen verwisselen, tot welk doel hjj de deur van 't hok opende. Nauwelijks echter zag de krulstaart daar buiten de zon op de sneeuw schitteren, of hij kreeg onweer- staanbaren lust eens een kijkje te nemen en holde de deur uit tusschen de beenen van den boer door, die door den schrik neerviel, en boven op 't zwijn terecht kwam. Met beide handen hield hij zich aan 't beest vast, waarop een dolle rit begon. Het varken scheen plotseling trek in de ijspret te krijgen, zoodat 't het erf en 't land overrende, en over 't ijs van een zoogenaamde eendenbijt wilde loopen, waarvan 't natuurlijk gevolg was, dat varken en berijder in een oogenblik in 't koude bad spartelden. Luidkeels riep de boer om hulp, hetwelk, geaccompagneerd door 't vreeselijk geknor van 't varken, door eenige buren werd gehoord, die toesnelden om beiden uit hun netelige positie te verlossen, hetgeen slechts met groote moeite gelukte. Een advocaat te Maastricht had de vorige week een pleidooi voor een boertje gevoerd, eu dit nog al naar diens zin er afgebracht. Na afloop van het pleidooi haalde het boertje zijn portemonnaie uit zijn zak, zocht er twee kwartjes uit, en stopte die zijn verdediger in de hand, zeggende: Hé meneer, geer hebt 't zoo goed gedaandrink hei e glas beer veur 1" Flakkeesche lotelingen. Iemand beklaagde zich er over, dat de loteliDgen, wonende op het eiland Flakkeo, op Zondag 2 Maart des ochtends 6 uur per boot moeten vertrekken naar Dordrecht, volgens oproeping van den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Toen de Minister van Binnenl. Zaken met die oproeping in kennis werd gesteld, bleek, dat bier een misverstand in het spel was. Onmiddellijk daarop werd de inlijving van de Flakkeesche miliciens op een anderen dag bepaald Dinsdag 18 en Woensdag 19 Maart. Hevige brand te New- York. Tijdens een regen- en hagelstorm brak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om 1 uur, te New-York brand uit in het arsenaal van het 71ste regiment. Een groot aantal patronendie daar geborgen waren, ontploften en de kogels vlogen naar alle richtingen. De vlammen deelden zich mede aan naburige tramloodsen en aan het met gasten dichtbezette Park- Avenue hotel, waar een groote paniek ontstond. Een groot aantal personen sprong uit de vensters op de straat, waar zij met gebroken ledematen werden opgenomen. Een muur en de toren van het hotel stortten in en begroeven een aantal personen. In het geheel zijn 15 personen bij den brand om het leven gekomen, terwijl een vijftigtal zijn gewond. Ernstig ongeluk. In de steengroeven van Brédency, bij Essen, die toebehooren aan de bekende kanonnenfirma Krupp, heeft deze week een geweldige instorting plaats gehad. Zeven werklieden werden bedolven 4 hunner zijn gedood, 1 ernstig en 2 licht gewond. Valsche bankbiljetten. Sedert een week zijn in Engeland honderden valsche bankbiljetten van 5 pond sterling in omloop, die prachtig zijn nagemaakt en bijna niet te onderscheiden zijn van echte. De Engelsche Bank heeft er reeds 300 in haar bezit. Do politie heeft nog geen spoor van de vervaardigers kunnen ontdekken. Ingezonden Stukken. Toelaagfonds voor Werklieden te Noordgouwe. Met belangstelling nam ik in dit blad kennis van het verslag over 1901 van bovengemeld fonds, waaruit bleek, hoe dit fonds in een bloeienden staat verkeert. Die gunstige toestand gaf zelfs aanleiding tot verschil van gevoelen op de algemeene vergadering der leden van het fonds; het bestuur toch stelde voor, om in 1902 in plaats van gedurende 9 maanden slechts 7 maanden contributie te heffendaarentegen wilden anderen bij ziekte eene hoogere uitkeering dan 60 cent per dag geven ten slotte werd het voorstel van het bestuur aangenomen. i Het ligt niet op mijn weg om in deze huishoudelijke aangelegenheid van het fonds partij te kiezen, en ik vestig de aandacht daarop alleen om er op te wijzen, dat de gunstige toestand van het fonds ook tot eene uitbreiding van zijn werkkring zou kunnen leiden. Immers de toelage van 60 cent per dag wordt als regel slechts gedurende 50 dagen in het jaar gegevenwie langer ziek is, heeft geen recht op de toelage, tenzij het bestuur hem die wil toeleggen uit de reserve kas. Bovendien kan hij, die blijkt bijna voortdurend ongeschikt tot werken te zijn, geen lid van het fonds blijven (artt. 11 en 12 van het reglement). Wanneer dus een lid eene slepende ziekte of een blijvend gebrek krijgt of een hoogen ouderdom bereikt, ontvangt hij geene toelage, en verliest hij zelfs zijn lidmaatschap. Het fonds laat dus zijne leden in den steek, juist in die gevallen, wanneer zij de meeste behoefte aan zijn steun zullen hebbendie leden zullen dan in den regel hunne toevlucht moeten nemen tot de armenzorg, en dit is zeer te betreuren voor hen, die juist door hun lidmaatschap van het fonds hebben getracht buiten armoede en bedeeling te blijven. Het fonds zou daarom m. i. een goed werk doen, als het van zijn gunstigen financieelen toestand gebruik maakte, om ook in de bovenbedoelde gevallen eene toelage aan zijne leden te blijven geven. Deze blijvende uitkeering behoeft daarom niet zoo hoog te zijn als de tijdelijke toelagehet zou reeds een vooruitgang zijn, als zij eenigszins hooger was dan de bedeeling, die het armbestuur gewoonlijk verstrekt. Het spreekt van zelf, dat zulke blijvende uitkeeringen zeer bezwarend voor de kas zouden kunnen worden. In dat geval zou het fonds kunnen trachten bijdragen van meer begunstigers of donateurs te krijgen. Daar vele ingezetenen van Noordgouwe onlangs zulke schitterende blijken van hunne offer vaardigheid hebben gegeven voor het ziekenhuis aldaar, mag met grond worden verwacht, dat zij ook voor dit liefdadig doel vrijwillige bijdragen zouden over hebben. Mochten die bijdragen onverhoopt niet voldoende zijn, dan zou het fonds een subsidie kunnen vragen aan het armbestuur, waarvoor alle reden bestaat. Immers door de toelagen aan zijne zieke en oude leden ontheft het fonds het armbestuur van bedeeling dier leden, en niet alleen eene goede zorg voor de armen, maar ook het geldelijk belang van het armbestuur brengt mede het fonds daar in te steunen. Onlangs werd in een hoofdartikel van dit blad er op gewezen, dat de vereeniging ii Onderling Hulpbetoonalhier reeds sedert jaren dergelijke vaste uitkeeringen doet. In dezelfde richting is ook de gelijknamige vereeniging te Zonnemairc werkzaam, die aan haar ondersteuningsfonds bij ziekte ook een ensioenfonds heeft verbonden, waaruit uit- eeringen kunnen worden gedaan a. aan de deelgerechtigdendie den ouderdom van 65jaar hebben bereikt (ouderdomspensioen) b. aan de deelgerechtigdendie door ouderdom niet meer in staat zijn hun volle dagloon te verdienen, (invaliditeits-pensioen) c. aan de weduwen of weezen van overleden deelgerechtigden (weduwen- en weezen-pen sioen). Nu derhalve twee aangrenzende gemeenten reeds in die richting werkzaam zijn, moge het tusschengelegen Noordgouwe daarin aan leiding vinden om die voorbeelden te volgen. Ten slotte maak ik van deze gelegenheid gebruik om de besturen van ondersteunings- of to el aag fond sen, welke dit blad in handen krijgen, te verzoeken mij een reglement en een afschrift of uittreksel van hun laatste jaarverslag te willen toezendenteneinde een overzicht.van die fondsen te kunnen samenstellen. Zierikzee, 25 Februari 1902. J. P. CAU. St.-Maartensdijk, 25 Februari 1902. Geachte Redactie Naar mij van verschillende kanten onder bedekte termen is medegedeeld, word ik ten onrechte beschouwd als inzender van het stukje, geteekend, «Een getrouw kerkbezoeker", voorkomende in uw blad van 18 Februari 1.1. tt ®00o8' n^ngenaam zal het mij zijn, indien UEd. hieronder verklaart, of bedoeld stukje van mij afkomstig is. Bij voorbaat zeg ik u hartelijk dank. J. POLDERMAN. Wij verklaren, dat de heer J. Polderman niet de schrijver van het bedoelde stuk is. De Redactie. M A B K T B E BTÖHTE N. Gorinchem, 24 Febr. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 179 koeien,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2