Donderdag 27 Februari 1902. (Z i e r i li. ss e e s c h. e Courant), Algemeen Overzicht. lltUWSI i JÜIHGEM. ZIERIKZEESCHE Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7660. Directeur i A. J". DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Havenpark 348, Zierikzee. Bij Klippan hebben de Engelsche troepen van de Boeren er van laogs gehad. Een deel van Hamilton's troepen, die gedwongen werden te retireeren, werd van de hoofd macht afgesneden, omsingeld en gevaDgen genomen. De gevangene Engelschen werden, nadat zij op de gebruikelijke wijze van kleeding en bewapening ontlast waren, in vrijheid gesteld. Tegenover dit voordeel staat echter een nadeel. Bij Nooitgedacht namelijk is een Boerenlager door de Britsche colonnes verrast geworden. 164 Boeren werden gevangen genomen. De Engelschen hebben, zooals zij zeiden, geene verliezen geleden. Als dat waar is, dan kan men hieruit gerust de gevolgtrekking maken, dat tot die 164 Boeren vele vrouwen en kinderen behooren, want strijdbare en goed gewapende Boeren geven zich niet over zonder tegenstand te bieden, en aan tal van vijanden een gratis entrée-biljet voor de andere wereld te hebben toegezonden. Een deel van de Boerenregeering en de bekende treinvernieler, de wakkere Jack Hinton, zouden zich in het lager bevonden hebben, maar nog gelegenheid gevonden hebben te ontsnappen. Overigens valt er van het oorlogster rein weinig nieuws te vermelden. Alleen vestigen wij de aandacht er op, dat nu ook het hoofdblad der Engekche Jingo-pers, de Timeserkent, dat Lord Kitchener, met het door hem geliefkoosd stelsel van blokhuizen, die door prikkeldraad met elksar verbonden zijn, niet het door hem beoogd doel bereikt, want dat de Boeren er des nachts voorbijrennen, na de gespannen prikkeldraad te hebben doorgesneden, of als dit aan te veel gevaar verbonden is, na een kudde vee te hebben opgejaagd, die door baar geweldige vaart de versperring verbreekt. Op de laatste manier is nu De Wet de blokhuizen-linie gepasseerd, waardoor hij zich met Steyn heeft weten te vereenigen. Kritzinger is nog niet gevonnist, maar de Jingo's huilen als jakhalzen naar zijn bloed. Toch zijn er in Engeland nog stemmen, die luide en krachtig pleiten voor het levens behoud van dezen held. Zoo hebben drie leden van het Engelsche Parlement zich rechtstreeks tot den Koning gewend met het verzoek gebruik te maken van zijn recht van gratie, indien eventueel de krijgsraad het doodvonnis over Kritzinger mocht uitspreken. Zoo zegt Daily News, dat er een onuit- wischbare smet op Engeland zal vallen, als het heldenbloed van dezen dappere vergoten mocht worden. Zoo werd in het Lagerhuis de Minister van Oorlog geïnterpelleerd over deze aangelegenheid, maar deze verklaarde niet te willen ingrijpen in de verantwoordelijk heid van den opperbevelhebber. En deze is, gelijk men weet, Lord Kitchener. En wat men van den Engelschen bloedhond te ver wachten heeft, begrijpt men. De uittreding van den ijdelen Lord Rose- i bery en zijn volgelingen uit de liberale partij achten wij geen verlies voor haar. Wanneer in oen partij elementen zijn, die de toepassing en ontwikkeling van hoofdbeginselen beletten of belemmeren, dan is het voor de kracht van de partij beter, dat deze elementen zich afscheiden, 't Is toch verkieselijker een kleine, aaneengeslotene groep van mannen te vormeD, die door één en hetzelfde doel nauw met elkaar verbonden zijn, dan een groote partij, die uit heterogene bestanddeelen samengesteld, door geven en nemen, door het doen van wederzijdsche concessies kunstmatig bijeen blijft. Het tractaat, dat Engeland met Japan gesloten heeft, en dat wij nog niet besproken hebben, is ontegenzeggelijk een belangrijk voordeel voor het eerstgenoemde rijk. Maar of Japan er veel bij winnen zal, betwijfelen wlj, Op Groot-Brittannië immers valt niet te rekenen, zelfs al is het ook door een tractaat gebonden. Vandaar, dat men in de diplomatieke wereld gewoon is te spreken van het »trouwe- looze Albion". Het gesloten verbond is gericht tegen Rusland, dat, gedachtig aan het »zalig zijn de bezitters", Mantschourije bezet blijft houden, wat noch Engeland, nóch Japan bizonder aangenaam vindt. Maar of Rusland door het tractaat bewogen zal worden Mant schourije te ontruimen, kunnen wij moeilijk aannemen. Een officieus Russisch orgaan heeft trouwens reeds te kennen gegeven, dat aan het tractaat geen terugwerkende kracht kan worden toegekend, wat met andere woorden zeggen wil, dat Rusland Mantschourije bezet houdt. De lezers en lezeressen zullen zich nog wel herinneren, dat de Keizer van Duitsch- land, in zijn kwaliteit van honing van Pruisen, twee malen geweigerd heeft de benoeming door den Gemeenteraad van Berlyn van Kaufmann tot 2den burgemeester te bekrachtigen. Nu is in het Pruisisch Huis van Afgevaardigden de Regeering hierover geïnterpelleerd. De Minister van Binnenl. Zaken, Von Hammerstein, weigerde echter den grond mede te deelen. Hij maakte er zich van af door te zeggen, dat de al of niet bekrachtiging een koninklijk prerogatief is dat buiten het ministerieel terrein lag. De bekende talentvolle liberale afgevaardigde Richter was echter van een ander gevoelen, en zette helder en duidelijk uiteen, dat de gemeentelijke zelfstandigheid door s Komngs weigering de benoeming van den Gemeente raad te bekrachtigen werd aangetast, hetgeen een inbreuk was op de Grondwet, waarbij die autonomie werd gewaarborgd. Prins Heinrich is in Amerika, na een zeer stormachtige reis, behouden aangekomen. Hij werd zoowel te New-York als te Wash ington met veel geestdrift door volk en overheid ontvangen. Aan zijn reis naar e nieuwe wereld worden politieke doeleinden toegeschreven. Keizer Wilhelm II, zoo ver luidt het, wil met Amerika in een intiemere, ionigere verhouding komen. Dezelfde grond die hem tot een verbood met Engeland bewogen heeft, schijnt voor hem ook de reden te wezen met Amerika een verdrag te sluiten, waardoor de staatkundige stelling van Duitschland aanmerkelijk versterkt wordt. Hij acht die door het Drievoudig Verbond niet sterk genoeg. Daarom heeft hij zijn broeder naar Amerika gezonden, die er met komt om zich als Prins te laten bekijken, maar vermoedelijk een bepaalde geheime politieke opdracht heeft. Voor de reis moest echter een grond worden genoemd, en deze is het doopen van bet nieuwe jacht dat ten behoeve van den Keizer op een Amerikaansche werf gebouwd is. Aan Alice Roosevelt was opgedragen om het Keiaerhjke jacht een naam te geven, en deze heeft zich gisteren van die opdracht gekweten, en in tegen woordigheid van Prins Heinrich en den President der Republiek het jacht .Meteor genoemd. De Koning van Belgie is van een keelziekte, die hem noopte in Laeken in zijn paleis te blijven, hersteld, zoodat hij, in stede van te midden van zijn volk te leven en to arbeiden, zijn lust, voortdurend op reis te ziin, opnieuw kan bevredigen. De onlusten in Spanje, die zich niet bepaalden tot Barcelona, maar tot onder scheidene andere steden zich uitstrekten, zijn nog niet geëindigd, maar zullen door de militaire macht wel bedwongen worden. Bij het dempen van dergelijke ongeregeldheden gaat het gewoonlijk Spaansch toe. De orde zal nu wel weêr hersteld worden. Maar hoe lang nog zal de Regeering in staat wezen om de telkens uit vertwijfeling ontstane, en de telkens met grootere kracht en fellere verbittering terugkeerende onlusten te ooder- drukken De Transwaalsch-Engalsche oorlog. Een Boerenvrouw, die eenigen tijd geïnterneerd is geweest in het concentratie kamp te Middelburg, en later vergunning kreeg, zich naar Natal te begeven, schrijft in een brief aan één barer verwanten in Europa, dat zij tijdens haar reis van Middelburg naar Natal getroffen werd door de onbeweeglijkheid van verscheidene detachementen Britsche soldaten, die langs den spoorweg waren gepos teerd. Later bleek dat deze soldaten slechts nagemaakt waren. Het waren poppen, die in Engelsche uniform gekleed waren en van afstond tot afstand waren neergezet, om als Boerenverschrikkers te dienen, voor het geval de republikeinen zouden willen beproeven een aanval te doen op den spoorweg. Amerika. Het programma voor het bezoek van PrinB Heinrich van Pruisen aan de Tereenigde Staten is een reeks van feestelijkheden, ont vangsten, toespraken en reizen. Van -2 Februari tot 11 Maart zijn alle uren bezet. Al die achttien dagen is er geen uur, waarin de Prins niet verrast, geroerd of verbaasd moet worden. Men moet een Pnna zijn om het aan te durvenI De reis door het land, na de plechtigheden te New-York en te 'Washington, begint den len Maart en eindigt den 7en. In dien tijd worden PittsburgColfljf/1 Cincinnati Chattanooga, Lookout Mountain, Nashville, Louisville, Indianapolis, St.-Louis, Chicago, Milwaukee, Buffalo, Niagara, Rochester, Syracuse, Boston, Harvard, Albany en West Point bezocht. De voornaamste Duitsche feestelijkheid is een optocht van 15,000 leden der Duitsche vereenigingen te New-York op 26 Februari. Yoor het bijwonen van het te water laten van het Keizerlijk jacht en het daarna volgend luncheon zijn 2000 menBchen genoodigd de voornaamste ambtenaren, allerlei mannen van naam, groote geldmannen, enz. Gelijk reeds bericht is, behoort tot de feestelijkheden te New-York ter eere van den Prins ook een gastmaal van de pers, waar niet minder dan 1400 dagblad-redacteurs zullen aanzitten. De politie te Washington moet bevel hebben ontvangen, alle verdachte vreemdelingen in hechtenis te nemen vóór de aankomst van Prins Heinrich. Na eene stormachtige reis is do »Kroonprinz Wilhelm", met Prins Heinrich van Pruisen aan boord, Zondag 1.1. te New-York aangekomen. De Prins is, door de menigte uitbundig toegejuicht, onmiddellijk overgegaan aan boord van de daar reeds vroeger aan gekomen »Hohenzollern", waar hij recipieerde. Onder de feestelijkheden belooft bijzonder prachtig te worden het vroegmaal, dat heden (Woensdag) door de vertegenwoordigers der financiëelehandels- en nijverheidswereld, onder leiding van den heer Pierpont Morgan, aan den Prins zal worden aangeboden. De Prins gaat een krans leggen van American Beauty-rozen, lelietjes van dalen en orchideeën wordt er consciëntieus bijgevoegd op het graf van Generaal Grant. Zondagavond heeft Prins Heinrich van Pruisen, aan boord van het Keizerlijke jacht ïHohenzollern", een diner gegeven aan allerlei notabiliteiten, waarna hij een bezoek bracht aan de Duitsche Club. Om één uur in den nacht aanvaardde de Prins de reis naar Washington, luisterde te Baltimore, op het platform van den achtersten wagen staande, naar het gezang der Duitsche vereeniging en onderging een toespraak van den burgemeester in 't Engelsch, om precies op tijd (tien minuten vóór halfelf) Maandagmorgen te arriveeren te Washington, waar hij werd ontvangen door de staatssecretarissen van buitenlandsche zaken en van marine (de heeren Hay en Long). De Prins reed mot een militair escorte naar het Witte Huis, geestdriftig toegejuicht door de menigte. De president ontving hem privé. De Prins reed vervolgens naar de Duitsche ambassade, waar hij gedurende zijn verblijf logeert. Nadat de president hem daar een tegen bezoek had gebracht, bezocht Prins Heinrich de gezantschappen en het Capitool. Engeland. Londen, 25 Febr. In het Lagerhuis werd medegedeeld, dat de kosten van den oorlog in Transvaal tot 31 Dec. 1901 ongeveer 131 millioen pd. st., d. i. 1572 millioen gulden bedragen hebben. De kosten van 1 Jan. tot 31 Maart worden geschat op 15 millioen pd.st. of 180 millioen gulden. Chamberlain verklaarde, dat Botha geen onderwerping had aangeboden. Italië. Uit Italië weer een bericht van veroordeeling van een onschuldige op grond van meineed van een ander. Ongeveer 21 jaren geleden werd een land bouwer uit den omtrek van Palermo, Nicolo 1 Dentaro genaamd, van moord op een zijner knechts beschuldigd en ter dood veroordeeld, i maar zijn vonnis werd veranderd in levens- j langen dwangarbeid. Hij hield niet op te verklaren dat hij onschuldig aan den moord was, maar het baatte hem niet. Thans heeft echter een boer, die indertijd met nog een paar anderen het getuigenis aflegde waarop hij veroordeeld werd. op zijn sterfbed bekend, dat hij valsch had getuigd en dat een ander, reeds overleden man den moord had begaan. Een nieuw onderzoek bracht nu inderdaad Dentaro's onschuld volkomen aan het licht. Hij werd dezer dagen in vrijheid gesteld en keerde naar zijn dorp terug, waar zijn bloed verwanten en dorpsgenooten hem een harte lijke ontvangst bereidden. I Maar zou men hem niet gaarne nog iets meer gunnen? Het zilveren jubilée van Z. H. Paus Leo XIII is Donderdag officieel ingewijd. Tal van brieven en telegrammen van gelukwensching kwamen reeds vroeg in den ochtend aan. De buitenlandsche vorsten »ook de protestantsche koning van Engeland naar de paus zelf zeide zullen naar de feesten in Maart bijzondere gezanten zenden. Donderdagmiddag werd in de St.-Pieterskerk een H-mis gediend. Alle kardinalen waren tegenwoordig, en kardinaal Rampolla, die aartsbisschop van de St.-Pieterskerk is, officieerde. Zeventig duizend menschen woonden de plechtigheid bij. Toen de Paus zich na de mis voor een venster vertoonde, werd hem een treffend huldebetoon bereid door de menigte v óór de kerk. Paus Leo XIII heeft Donderdag in de troonzaal op het Vaticaan audiëntie verleend aan de commissie voor de viering van zijn vijf-en-twintig-jarig pontificaat. De commissie heeft hem exemplaren ter hand gesteld van de herinneriDgs-medailleswelke aan de pelgrims zullen worden uitgereikt. De Paus drukte zijn blijdschap uit over het internationaal karakter der feestviering, vooral over de belangstelling in zijn feest van het protestante Engeland". Rusland. Bij een hevigen brand in een houten huis te Moskou is een vrouw met drie barer kinderen om het leven gekomen. Zij zag zich door de vlammen den uitweg afgesneden en niemand hoorde haar hulpgeroep in het ontzettend geraas. Haar jongste kind, dat zij uit een venster in de sneeuw wierp, werd gered. Maar vóór zij met de drie anderen kon beproeven op die wijze een uitweg te vinden, werd zij onder een instortende zoldering bedolven. Duitschland. Vrijdagochtend heeft te Augsburg op de binnenplaats aan de gevangenis de terecht stelling van den Beierschen roorer en moordenaar Mathias Kneiszl, van wiens wandaden men vroeger reeds het een en ander modedeelde, plaats gehad. Even vóór 7 uur kwam Kneiszl, begeleid door een gevangeniswachter en twee helpers van den scherprechter en vergezeld van den gevangenis-geestelijke met een Capucijner pater, op de plaats, waar alle toebereidselen waren gemaakt. De ter dood veroordeelde moordenaar was bleek, maar volkomen bij kennis. Juist om 7 uur was de voorlezing van het vonnis geëindigd. De geestelijken baden toen, terwijl Kneiszl oen blinddoek voorkreeg en hem de handen op den rug werden gebonden. Enkele oogenblikken nadat bij op het schavot gebracht was, snorde de valbijl door de lucht en Kneiszl was gevonnist. Hoofd en romp werden in een gereedstaande bruine kist gedaan en weggebracht. Het lijk werd, nadat het tegen betaling van 60 Mark aan de moeder van Kneiszl was afgegeven, op het katholieke kerkhof met kerkelijke plechtigheden begraven. Kneiszl had dienzelfden ochtend de absolutie ontvangen. Toen het lijk van het gevangenieplein gebracht werd, stond in de straten een dichte menigte, die buitengewoon opgewonden was, daar men nog tot het laatste oogenblik de gratie verwacht had. België. Te Charleroi heeft een 15-jarig meisje terechtgestaan wegens eene poging tot moord op haren vader. Zij deed, om zich op dezen te wreken, daar hij haar van diefstal had beschuldigd, kopergroen in zijn soep. Maar de man bemerkte het bij den eersten lepel en zoo mislukte de toeleg. De jeugdige misdadigster is nu door de rechtbank vrijgesproken, omdat zij geacht wordt zonder oordeel des onderscheids te hebben gehandeld; maar zij is naar een ver beterhuis verwezen tot hare meerderjarigheid. j Nederland. Enschedé, 24 Febr. Tot heden bi draagt I de opbrengst voor de stakende en uitgesloten arbeiders ruim f 17175. In acht dagen is dit bedrag met f 7000 vermeerderd. Haarlemmermeer, 24 Febr. Gisteren morgen was P. Schaap, arbeider te Liese, met vrouw en kind naar de kerk geweest. Dicht bij zijn huis moet hij de Ringvaart oversteken naar den polder. Terugkomende, zou hij weder overvaren, doch bij het afzetten van de schuit viel hij overboord. De vrouw, j die hem wilde redden, is met het kind ook 1 te water geraakt. De man geraakte echter tusschen het drijfijs en verdronk, terwijl vrouw en kind gered werden. Zaandam, 24 Febr. Gisteren en heden morgen zijn geen nieuwe ziektegevallen voorgekomen Weer is één der lijders in de volksbarak overleden. Het aantal verpleegden in de barak bedraagt thans nog 6. De geneeskundige inspecteur heeft de ziekte als vlektyphus en epidemisch verklaard. Als bron van besmetting meent men te moeten aanwijzen microben in een lading lijnzaad uit Baltimore, opgeslagen in de fabriek vWilhelmina" van de firma Honig en Koning. Het is een feit dat een 6-tal arbeiders in die fabriek werd aangetast. Velen hunner bezochten het gezin van K., dat als brand punt van besmetting kon worden beschouwd. Ongeveer de helft der aangetasten sterft. De vlektyphus komt in ons land zelden voor, echter vrij veel in Engeland. Utrecht, 24 Febr. Een 25-jarige dienstbode alhier kreeg eenige maanden geleden kennis aan een ruim 28-jarigen schildersknecht. Door spaarzaamheid en doordien haar ouders haar ook nog iets hadden nagelaten, bezat zij een aardig spaarduitje, dat op de spaarbank was geplaatst. Daar haar beminde het ernstig scheen te meenen en, zooals hij beweerde, een goed weekgeld verdiende, bestond er naar baar meening geen enkele reden om het trouwen nog langer uit te stellen. Toen haar aanstaande van hetzelfde govoelen bleek te zijn, was men het er dan ook spoedig over eens, dat deze gewichtige gebeurtenis met Mei a.s. zou plaats hebben. Van dat oogenblik af werd de spaarpot meermalen aangesproken èn voor den uitzet, èn ten behoeve van haar beminde, die onverwacht gedaan had gekregen. Dit laatste vooral was een bittere teleurstelling, doch gelukkig kreeg hij spoedig weder werk en hoewel hij daarmede maar weinig verdiende, heetten de vooruitzichten toch gunstig te wezen. Vreemd was het echter, dat door hem slechts zelden over hun huwelijk werd gesproken en dan nog op een wijze, die duidelijk genoeg te kennen gaf, dat hij het liever nog maar een poosje uitstelde. Geen wonder dan ook, dat het meisje meermalen een getrouwde vriendin haar nood klaagde en eindelijk met deze begon te vermoeden, dat er iets achter stak. Om althans eenige zekerheid te verkrijgen, werd aan een bevoegde autoriteit ter laatste woonplaats van haar beminde om inlichtingen gevraagd en toen deze werden ontvangen, was het meisje geruimen tijd stom van verbazing en verontwaardiging. Uit het bericht bleek namelijk, dat S. zoo heet het jongmensch gehuwd was en dat hij ruim een joar geleden, vrouw en kinderen had laten zitten. Wat er verder volgde, laat zich denken. Het ergste is nog, dat de spaarpenningen van het meisje, dat niet den minsten argwaan koesterde, geducht zijn geslonken. S. werd sedert niet meer gezien, wellicht dat hij zijn geluk nog eens elders zal beproeven. Alhier bad Zaterdagmiddag een treurig voorval plaats. Omstreeks halfvier vermaakten zich namelijk vier jeugdige waaghalzen op het ijs eener breede en diepe sloot aan den Ezeldijk bij het fort »De Bildt", met glijbaantjes maken. Opeens echter bezweek het ijs onder hun voeten en zakte het 4-tal er door. 3 hunner werden met veel moeite op den wal gehaald, waarvan twee echter reeds geen teeken van leven meer gaven. Van dezen slaagde men er in van één de levensgeesten weder op te wekken, van den ander, den 11-jarigen S.kon evenwel slechts de dood worden geconstateerd. In middels was men dadelijk naar den vierden knaap den 12-jarigen v. d. B. die aanstonds onder het ijs was geschoten, gaan visschon, doch eerst na middernacht mocht men er in stegen diens lijk te vinden. Een 12-jarig meisje in deze gemeente heeft plotseling een groot ongeluk getroffen. Terwijl zij namelijk met de overige huis- genooten aan tafel zat te lezen, bemerkte zij opeens, dat zij minder goed kon zien dan anders. Aanvankelijk werd dit geweten aan het licht, dat, naar zij meende, minder goed brandde, maar reeds kort daarna waren haar oogen zoodanig verzwakt, dat zij bijna niets meer kon onderscheiden, tot zij ten slotte niets meer zag. Hevig ontsteld spoedde de vader zich met het kind naar het gasthuis voor ooglijders, waar volslagen blindheid werd geconstateerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1