Dinsdag 25 Februari 1902. (Z ierilizeesctie O o "lx ran t) Eerste Blad. RECLAMES Heeren Hoeden. J. DE GRAAF Cz., Uit Stad en Provincie. Verpachting Grasgewas. NIEUWSTIJDINGEN. ZIERIKZEESCHE NIEIWSRODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7659. Directeur a. ar. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren: J J. WAALE, alleen voor bet binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Mnandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Ingezonden Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. dk Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkkl, Havenpark 348, Zierikzee. 'n*- stukken Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen model 1902. 1901, uitgebracht door den directeur, bleek, dat in den loop van bet jaar het ledental Poststraat. Zij, d;e in aanmerking wenschen te komen voor het gedurende het j\ar 1902 pachten van het G'asgewas: Id de Wandeling tusschen de Nobelpoort en de Zuidwellebrug, behooren zich, onder opgaaf der door hen te bieden pachtsom, vóór Donderdag' den 2T Fobr. I u.s. schriftelijk te wenden tot den Burgemeester. Nederland. Zaandam, 22 Febr. In den loop dezer week deden zich alhier eenige gevallen van besmettelijke ziekte voor, onder zeer vreemde verschijnselen. Zoo stierven aan die ziekte in één gezin vijf personen na korte ongesteldheid, terwijl personen die met dat gezin in aanraking kwamen, mede werden aangetast en in de barak worden verpleegd. Van deze is inmiddels één patiënt overleden. De genees kundige inspecteur stelde een onderzoek in. Een bacteriologisch onderzoek zal nu moeten uitmaken, met welke ziekte men bier te doen heeft. Heden zijn wederom vijf nieuwe ziekte gevallen voorgekomen, waarvan vier bij kinderen; van de aangetasten is weder een lijder overleden, die in de barak werd verpleegd. Omtrent het ontstaan der ziekte en de resultaten van het onderzoek verkeert men nog in het onzekere. Alhier hebben zich voor de betrekking van stadstuinman, op een salaris van f 700 tot f 900, 1,48 sollicitanten aangemeld. 's-Hertogenbosch, 21 Febr. Dat de sedert Deo. 1900 uitgeweken en daarna ontslagen ontvanger der «Godsbuizen" F. J. A. Van Weerteen kas-tekort heeft van ruim f 80.000 was geconstateerd. Thans is gebleken dat het batig saldo van het gesticht «Reinier van Arkel", groot f 35.000, slechts voor f 5000 is belegd, en de vraag wordt gedaan, hoeveel jaren de boekhouding wellicht reeds is vervalscht of veronachtzaamd. Met het oog op een en ander keurde de gemeenteraad van 's-Hertogenbosch het verslag van de commissie ad hoe betrekkelijk de rekening der «Godshuizen" over 1900 onder reserve van alle rechten goed. In diezelfde vergadering bleek, dat het Bedeelingsfonds", eveneens tot de administratie der «Godshuizen" behoorende, zijn tekort telken jare ziet klimmen en dat het «Groot- Zieken-Gasthuis" ook onder de «Godshuizen" ressorteerende, óók al aan «tekorten" mank gaat. Het plan is deze zaken bij de eerstvolgende begrooting onder de oogen te zien. Tilburg, 22 Febr. Een der knechts van de firma Broekx—Smulders, de 15 jarige G. v. d. L., kwam gisterenmorgen, na bezig te zijn met benzine, te dicht bij waardoor zijne kleeren in brand met het gevolg, dat hij over het lichaam met brandwonden werd overdekt. Zijn maat, de 16-jarige A. v. E., die hem te hulp wilde komen, kreeg óók ernstige brandwonden aan het onderlijf. Beide zijn naar het gasthuis vervoerd. De laatste verkeert buiten alle gevaar, en ook den eerste hoopt men in 't leven te behouden. Steenbergen, 22 Febr. Door kwaad willigen was de wissel van de Zuid-Ned. Stoomtramweg-Maatschappij nabij het Hoekje te Kruisland overgegooid, zoodat de tram derailleerde en eerst te half één in den nacht alhier aankwam, in plaats van te half elf. geweest 't vuur, Zierikzee, 24 Febr. In het lokaal van mej. de wed. H. van der Straate had Zaterdag avond een druk bezochte openbare vergadering van deD Algem. Nederl. Timmerliedenbond plaats. Uit het inleidend woord, dat door den voorzitter van de Middelburgsche Afdeeling werd uitgesproken, bleek al aanstonds het doel, waarmede deze vergadering belegd was. Men wilde hier een afdeeling stichten. En om daartoe te geraken, achtte men het noodig de timmerlieden te overtuigen van het nut, dat in aaneensluiting bestaat. Met die taak was door het Hoofdbestuur de heer G. Wolfs winkel van Amsterdam belast. Deze wees in zijn met veel aandacht gevolgde voordracht op het groote belang van een vakvereeniging. en somde de voordeelen op, die er uit samen werking voortvloeiden. Hij besprak daarbij het oude gildewezen, waaraan ook samen werking ten grondslag lag. Door de Fransche overheersching werd aan het gildewezen een einde gemaakt. Door de omstandigheden in het leven geroepen ontwikkelden zich nu van lieverlede de vakvereenigingen, vooral in Engeland. Zij verkregen allengs meer en meer invloed. De fabrikanten waren verplicht met de besluiten van de vakorganisaties rekening te houden. Maar niet alleen in Engeland, ook in andere landen ontstonden vakvereenigingen, in Denemarken, Duitschland, Nederland, enz. Spreker schetste de moeilijk heden, waarmede de Nederlandsche Timmer liedenbond te worstelen heeft gehad. Aan die moeilijkheden had vooral de pers veel schuld, die de menschen afschrikte door het roode spook. Toch ondanks alles telt de Nederl. Timmerliedenbond thans reeds 32 afdeelingen, en heeft, gelijk spreker met eenige voor beelden staaft, zelfs vrij wat nut gesticht. Als een resultaat van zijn voortdurende bemoeiingen kon men wijzen op het feit, dat reeds in 22 gemeenten van ons vaderland het beginsel is doorgevoerd, dat in de bestekken bepalingen staan betreffende minimum-loon en maximum-arbeidstijd. Spreker leest uit de statuten van den Nederl. Timmerliedenbond eenige artikelen voor, die door hem nader worden toegelicht. Ook wordt door hem gewezen op het bestaan van een vakblad, dat om de veertien dagen verschijnt, en slechts 2j cent per nummer kost, en op het jaarboekje, dat tegen den prijs van twaalf cent te bekomen is. Spreker besluit zijo zaakrijke rede met den wensch, dat te dezer stede een afdeeling van den Bond moge opgericht worden. Van de gelegenheid tot debatteeren of in lichtingen te vragen, werd door niemand gebruik gemaakt. De voorzitter doet de openbare vergadering in een huishoudelijke overgaan, tot welke alleen de timmerlieden toegaDg hadden. Naar wij vernemen, hebben met uit zondering van den heer J. de Vrieze, al de tot leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs gekozene heeren voor de benoeming bedankt. Door de Gedeputeerde Staten dezer provincie is, bij het thaos ingevallen dooi- weder, beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met iDgang midder nacht tusschen den 24 en 25 dezer. Bij de d.d. schutterij te Middelburg is op zijn verzoek eervol ontslagen als le luitenant J. DroDkers. De j.l. Vrijdag te Biggekerke gehouden herstemming voor een raadslid had tot resultaat dat gekozen werd de heer K Houterman met 64 van de 126 geldige stemmen. Op den heer A. JaDse waren 62 stommen uitgebracht. De maréchaussee E. de Ridder te Oostburg is beuoemd tot gemeente-veldwachter te Wijhe. Bij kon. besluit van 31 Jannuari j.l. no. 21 is o. a. het volgende bepaald Bij overlijden van een gehuwden onder officier of soldaat, wordt ten behoeve van zijn gezin eene geldelijke vergoeding te goed gedaan ten bedrage van: voor een adjudant onderofficier f 65, een sergeant-majoor f 60, een ander onderofficier f 50, een korporaal f 40 en een minder militair f 35. Tevens wordt aan het gezin huisvesting voor rijks rekening verleend tot en met den laatsten dag van de maand, volgende op die waarin het overlijden heeft plaats gehad. Noordgouwe, 23 Febr. Zaterdagavond hield het Toelaagfonds voor werklieden zijne algemeene vergadering. Uit het verslag over met 8 was vermeerderd, zoodat thans 36 werklieden lid zijn. De financiëele toestand»- was weer gunstig. Het vaste fonds, bijeengebracht door de werk lieden, was bij 't begin van 1901 groot f 278.90, thans bedraagt het f 382.22, eene vermeerdering dus van ruim f 100. Uitgekeerd is aan 13 werklieden het geringe bedrag van f 52.20 de gezondheids toestand der leden was derhalve in 1901 zeer gunstig. De reservekas, bijeengebracht door donateurs en begunstigers, was van f 447.21 gestegen tot f 539.21. Het Toelaagfonds heeft thans te beschikken over een gezamenlijke kas van f 921.43, waarvan f 819.27 op de Rijkspostspaarbank is geplaatst. Het bestuur stelde, met het oog op den bloeienden staat van het fonds, voor, om in 1902 maar 7 maanden te contribueeren. Dit voorstel vond bij velen bestrijdingzij wenschten 9 maanden te blijven co itribueerendoch dan bij ziekte een hoogere uitkeering dan 60 cents per dag te ontvangen. Een voorstel daaromtrent kon niet gedaan worden volgens het reglement moeten vóór 1 Januari de voorstellen bij het bestuur worden ingeleverd. Het bestuurs-voorstel werd nu met 10 stemmen aangenomen, 6 stemmen waren tegen uit gebracht en 5 blanco's. Aan de beurt van aftreding waren de heeren Yan de Garde, directeur, J. Sinke en P. Kort, bestuursleden. De eerste werd met algemeene stemmen min één herkozen Sinke met 17 van de 25 stemmen en in de plaats van P. Kort werd gekozen J. van Leeuwen, die echter bedankte. Bij een nieuwe stemming werd P. Kort met 15 stemmen herkozen. Als nieuwe leden werden opgegeven M. Kort en M. de Wit. Met een opwekking aan de opgekomenen om door werving van nieuwe leden deu bloei van het fonds te helpen bevorderen en het daardoor tot zegen van velen te doen zijn, sloot de directeur de vergadering. Kerkwerve, 24 Febr. Naar wij vernemen, hoopt de Jongeling8-Vereeniging «Dient den Heer met Blijdschap" alhier, Dinsdag 25 Februari a.s., des avonds half zeven uur, haar 5de jaarfeest te vieren, waarbij als spreker hoopt op te treden ds. Blankert alhier. Eikerzee, 22 Febr. Naar wij vernemen werd in de laatstgehouden vergadering van het leesgezelschap «Ellemcet en Elkorzee" I het 30-jarig bestaan dezer Yereeniging herdacht. Zij verkeert thans in bloeienden toestand. Drie der leden zijn gedurende al die jaren onafgebroken aan dit gezelschap verbonden geweest. Tot hen behoort de wakkere voor- zitter, de heer M. Poldermans, die ook al die jaren deze functie bekleedde. Bij monde I van één der leden werd hem dan ook de warme erkentelijkheid van 't gezelschap daar- 1 voor betuigd. Haamstede. Zaterdagmiddag wilde een 31-jarig meisje M. J. K., dat aan Vallende ziekte lijdende was, een emmer water putten. De ongelukkige viel voorover in de diepe vaart en werd later levenloos opgehaald. De ouders van het meisje, die 's morgens zich naar Rotterdam hadden begeven, werden, toen de boot aldaar aankwam, per telegrafisch j bericht met het treurige geval in kennis gesteld. Dreischor. J.l. Vrijdag gaf het muziek gezelschap «Crescendo" de eerste uitvoering. De bovenzaal van het «Hotel van Bloois", was haast te klein, om alle aanwezigen plaats te verschaffen Met onverdeelde aandacht genoot men van de muziekstukken, die ten gehoore werden gebracht. Blijkbaar waren allen voldaan over de wijze, waarop de leden zich van hunne taak kweten. Neemt men in aanmerkiog, dat de vereeniging nog zeer jong is, dan weten we uit deze uitvoering, dat de leden zich met lust en ijver moeten hebben toegelegd op het bestudeeren der stukken, die op het programma voorkwamen. Zeer zeker komt een groot deel der eer van het# welslagen dezer uitvoering toe aan den heer Theewis te Zierikzeedie als directeur de leden op zoo uitstekende wijze tot deze hoogte heeft gebracht. Behalve een 'twaalftal muzieknummers kregen we nog te hooren een paar voordrachten met zang«Naar de chocolade meeting" en «Persoonlijke dienstplicht", be nevens twee blijspelen «Een raadsvergadering te Koekamp" en «Zonder geld op reis", die verdienstelijk werden uitgevoerd. Na afloop dankte do president der ver- eeniging, de heer J. J. Verjaal, het publiek voor de opkomst en beval het gezelschap in aller medewerking aan, terwijl ook de heer J. M. Klompe, als president der donateurs, dank bracht aan directeur eu werkende leden voor deze uitvoering. Nieuwerkerk, 22 Febr. Gisterenavond i traden voor de leden der Vereeniging »T. A. V. E N. U." op de heeren Van den Houten, Koevoets en Lunenberg, bijgestaan door den heer Jongmans van Zierikzee. Over de wijze, waarop ze een beschaafd publick, dat voor zijn plezier uit is, weten bezig te houden door het voordragen van komische stukken met zang, begeleid door piano, en van enkele Dummers voor viool en piano, kunnen wij niet anders dan met grooten lof getuigen. Deze laatste bijeenkomst in dit seizoen was dan ook stellig de aangenaamste. Volgens gewoonte werd ditmaal aan de aan wezige jongelieden gelegenheid gegeven aan hun dan8lust te voldoen. Voor de armen van alle gezindten werd door de heeren uit Zierikzee gecollecteerd de som van zeven gulden, Bruinisse, 22 Febr. Niettegenstaande het ijs door den dooi zeer onbetrouwbaar was geworden, waagden zich Zaterdagmiddag nog enkelen op de Weel, een water in de nabij heid dezer gemeente. Een knaapje zakte echter door het ijs en werd slechts met veel moeite met behulp van ladder en touwen uit zijn gevaarlijken toestand gered. Staveilisse. Door den Gemeenteraad alhier is in zijn laatste zitting vastgesteld het kohier van den hoofdelijken omslag tot een bedrag van f 2600. Voor noodzakelijk levensonderhoud wordt voor ieder belasting plichtige f 300 afgetrokken. De laagste klasse met een geschat inkomen van f 350 betaalt f 0.50, en de hoogste met een belastbaar inkomen van f 4900 betaalt f 176.09. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer J. C. Luijk, noodig door het bedanken van den heer A. Hage. L.l. Vrijdagavond gaf de Zang- en Tooneelvereeniging «TUnion" alhier een uit voering. Tengevolge van vele ziekten en ongesteldheden in de gemeente, was de op komst niet zoo druk als anders. Behalve een 6-tal zangnummers, werden door de dames en heeren werkende leden verdienstelijk opgevoerd eon 3-tal kluchtspelen«Het vrouwtje van buiten", «De barbier-brug wachter" en «De ad sisten t-dokter". Na afloop der voorstelling bleef de danslustige jeugd nog eenigen tijd gezellig bijeen. De concessie van den heer H Nieveen, te Lemmer, voor den aanleg van een stoomtramweg van Tholen naar Stavenisse, is vervallen. Poortvliet, 22 Febr. Gisteren werden alhier voor de leerlingen der openbare lagere school lichtbeelden vertoond met een sciopticon door den heer Carpani. Het schoollokaal, alwaar dit plaats vond, was bovendien geheel bezet met andere nieuwsgierigen, die tegen een entrée van 10 cent toegang hadden. De lichtbeelden bestonden hoofdzakelijk uit voor stellingen van Amerika en Afrika. Oud-Vosmeer. Den Cdon Februari hield de verleden jaar alhier opgerichte Kolen boud «Eendracht maakt Sterk" hare eerste jaar vergadering. Bestond de bond bij de oprichting slechts uit 46 leden, dit aantal bleek thans gestegen te zijn tot 130. De prijs der kolen, einde vorig jaar geleverd, bedroeg slechts 81 op het einde der volgende week te water worden gelaten. Sas van Gent, 22 Febr. De directeur der Eerste Nederlandsche Coöperatieve Suiker fabriek blijft weigeren de Belgische werklieden te ontslaan. Wel betreurt hij het, dat zoovele lieden te Sas van Gent zonder werk zijn maar hij is van meening, dat hij daarom nog niet de Belgische arbeiders mag ontslaan, die niet de minste aanleiding daartoe gegeven hebben. Intusschen blijven de gemoederen onrustig. Om krachtiger te kunnen optreden is men voornemens over te gaan tot het oprichten van een werkmansbond. cent, welke prijs nog 2 cent per mud lager geweest zou zijn, indien de Vereeniging niet eenige onkosten had moeten maken, tot het aanschaffen van materiaal. De prijs der steen kolen, die 15 Maart verwacht worden, zal slechts 76 cent bedragen. De kwaliteit der geleverde steenkolen was uitstekend, en de Vereeniging, die in het algemeen belang blijkt gewerkt te hebben, verdient dus alle medewerking. Laat een ieder dan nog toe treden als lid, opdat de Vereeniging nog steeds in bloei toeneme! St.-Filipsland, 23 Febr. Benoemd tot directeur van het Fanfaren-Gezelschap alhier de heer Van Steenbergen te Steenbergen. Vli8singen. Het stoomschip «De Koek", in aanbouw bij de Koninklijke Maatschappij «De Schelde", voor rekening van de Kon. Pakketvaart-Maatschappij te Amsterdam, zal Aanbentedingen, Ver koop ingent enz. St.-Filipsland, 23 Febr. Het metsel- en timmerwerk voor 3 te bouwen woningen aan het zoogenaamde Karreveld alhier is aan genomen door de heeren L. Capelle en C. Féléns, voor f 1525. Landbouw en Veeteelt. Oosterland, 21 Febr. In de gieteren avond gehouden vergadering in de «Blauwe Keet" werd rekening en verantwoording gedaan der fairbank. De voorzitter, de heer burgemeester Van der Have, zeide den leden dank voor hunne goede opkomst. Uit het verslag van den secretaris, den heer Flohil, bleek, dat er na aftrek van alle onkosten nog een batig saldo overbleef, welk bedrag tot de volgende campagne werd gedeponeerd. Cortgene, 22 Febr. Gisteren hield de Vereeniging «Landbouwbelang" hare gewone vergadering in het lokaal van den heer S. de Regt. Uit de door den beer Wolse als penning meester gedane rekening bleek, dat over 1901 was ontvangen f 22.07 i.80 en uitge geven f 21.969.991, zoodat op 1 Januari 1.1. een batig saldo in kas was van f 104.80£. Deze week werden voor de Vereeniging aangevoerd bijna 200,000 K.G. Chili-salpeter, superphosphaat en ammoniak-superphosphaat. Steenbergen, 22 Febr. De raad dezer gemeente heeft besloten tot het instellen van eene vrije voorjaars-paardenmarkt op den 4den Dinsdag der maand April. UËOHT8ZAKEN. Zierikzee, 22 Febr. Door den heer kan tonrechter zijn op 19 Febr. 1.1. de navolgende vonnissen uilgesproken tegen onderstaande personen, wegens: 1®. Bet te zamen en in vereeniging bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche stroomen op eene in uitsluitend gebruik gegevene en met overdag duidelijk zichtbare bakens afgezette plaats zonder voorzien te zijn van een schriftelijke vergunning van den rechthebbende: J. van den O., 13 jaar, P. van den O., 12 jaar; C. J. J., 12 jnar; C. Z., 13 jaar; C. K., 12 jaar; J. C. J., 13 jaar; J. Z., 14 jaar; N. van den B., 13 jaar en J. van den O., 14 jaar; allen zonder beroep, wonende te Bruinisse, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder hunner; 2Het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenzonder voorzien te zijn van een con sentafgegeven door het Bestuur, der Vissche- rijen op die stroomen: J. B., 13 jaar, zonder beroep, wonende te Bruinisse, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hech tenis; 3°. Overtreding van de wet betreffende de maten, gewichten en weeg werktuigen D. B., 34 jaar, winkelier te Eikerzee en T. K., 28 jaar, winkelier te Ellemeet, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; M. van der M., huisvrouw van A. van der B., 25 jaarwinkelierster te Oosterlandtot 4 boeten, elk van f 0,50, subs. 1 dag hechtenis I voor elke boete; met verbeurdverklaring van I de in beslag genomen maten of gewichten; 4°. Bet zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg C. G., 46 jaar, metselaarsknecht te Zierik zee, tot 3 boeten elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete; C. van den H.28 jaararbeiderC. K. 21 jaar, arbeider, beiden te Zierikzee en P. H., 50 jaar, metselaar, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 5". Overtreding der Leerplichtwet: tot 2 boeten van f 3, subs. 2 dagen hech tenis voor elke boete: W. de K., 47 jaar, landbouwer te Duivendijke; A. L., 39 jaar, arbeider; J. H., 39 jaar, koopman en P. van der M., 34 jaar, landbouwer, allen wonende te Kerkwerve; tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis: B. W., 42 jaar, landbouwersknecht; K. T., 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1