Zaterdag 22 Februari 1902. (Z i e r i Is. z e e s c h. e Cour an t). RECLAMES. Heeren Hoeden, J. DE GRAAF Cz., Verpachting Grasgewas. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad gr Provincie. ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7658. Directeur A. J. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-escliieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKKL, Havenpark 348, Zierikzee. 15 regels cts. Elke regel meer lö cts. Ontvangen model 1902. Poststraat. De aandacht wordt gevestigd op de goedkoope aanbieding van VISITEKAARTJES door de Drukkerij en Papierhandel van R. W. J. OCHTMAN, Iimr~ AppelmarktZierikzee. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor het gedurende het jaar 1902 pachten van het Grargewas: j 1°. in de WandeliDg tussehen de Noord- havenpoort en de Nobelpoort, met uit- 1 zonderiDg van het voor lijnbaan gebruikte gedeelte; en 2°. in de Wandeling tussehen de Nobelpoort en de Zuidwellebrug, behooren zich, onder opgaaf der door hen te bieden pachtsom, vóór Dontlertlag clou S7 Feb**. U.S. «chriftelijk te wenden tot den Burgemeester. Buitenlandsche zeevaart verlofgangers militie. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op eene circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie, d.d. 4 Februari jlA no. 313, 3e afdeelingM. S. Vestigt de aandacht van belanghebbenden op de be palingen, door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog gegeven, tot het uitoefenen van de buitenlandsche zee vaart en het verblijf buiten'slanls van verlofgangers der militie te land, welke bepalingen ter Gemeente secretarie ter inzage liggen. Verzoekschriften tot het bekomen der gewenschte toestemming tot uitoefening der buitenland che zeevaart kunnen op ongezegeld papier, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van den Burgemeesteraan den Commissaris der Koningin worden ingezondenterwijl verzoeken om toestemming tot verblijf m landen buiten Europa rechtstreeks aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog moeten gezonden worden, eveneens op onge zegeld papier. Zierikzee, den 19 Februari 1902. De Burgemeester voornoem CH. W. VERMEIJS. De Transvaalseh-Engelsehe oorlog. Londen, 19 Febr. Aan den Standard wordt uit Pretoria van gisteren gemeld, dat in den nacht, toen verwacht werd dat Ben Yiljoen Macbadodorp zou verlaten met be stemming Daar Pretoria, als gevangene, de Boeren mijnen legden onder de spoorlijn tussehen Macbadodorp en Dalmanutha met het vermoedelijke doel den trein te vernielen en den generaal te bevrijden. Een wageD, die den gepantserden trein voorafging, bracht de mijn tot ontploffing en werd in stukken geslagen, doch de trein zelf bekwam geen schade. In elk geval is de toeleg der Boeren verijdeld, daar Yiljoen te Dalmanutha in plaats van te Machadodorp in den trein werd gebracht. Aan de Times wordt uit Bankkop van Zaterdag 1.1. gemeld dat er na 26 Januari, toen er 98 Boeren buiten gevecht gesteld werden, geen groot succes te vermelden is geweest in oostelijk Transvaal. De Boeren, die nu werkelijk afgeschrikt zijn, zijn meer dan ooit op hun hoede en blijven meerendeels buiten het bereik van ons vuur. Door de laDgzame uitbreiding van de blokhuizenlioies, is de groote moeilijkheid in dezen oorlog, in de groote afstanden bestaande, te boven gekomen. Wel zijn de Boeren nog j lang niet in het nauw gedreven, doch in j dezelfde verhouding als de blokhuizen de j bewegingen der Boeren beperkeü, vermeerderen zij de mobiliteit aan Britsche zijde. De jongste gecombineerde bewegingen tegen De Wet onttrokken een zeker aantal troepen uit dit district en er bestaat reden voor de vrees, 1 dat de operatiën, welke spoedig zullen moeten plaats vinden in andere deelen van het oorlogs- terrein, er in nog hoogere mate toe zullen bijdragende gevechtssterkte alhier te verminderen. Hoe wenschelijk het evenwel ook zijn moge het hooge veld voorgoed schoongeveegd te krijgen, zal de arbeid noodzakelijkerwijze langzaam moeten gaan in de eerstvolgende maanden en het is mogelijk van grooter ▼oordeel, dat aan andere districten de aandacht gewijd wordt, tot er meer blokhuizen opgericht zullen zijn. 20 Febr. Lord Kitchener seint uit Pretoria van gisteren, dat generaal Gilbert Hamilton rapporteert, dat hij, toen hij Dinsdag op Nigel aantrok, met de Boeren Blaags raakte te Klippan. Eensklaps raakte een gedeelte van het 2de regiment dragonders, die aan de linkerzijdeflank geïsoleerd raakte, omsingeld en afgesneden2 officieren werden zwaar gewond en 2 minderen gedood, 6 gewond en 46 gevangen genomen, welke laatsten sinds in vrijheid gesteld zijn. Generaal Hamilton's strijdmacht was zwak en daardoor niet in staat de Boeren uit hun sterke stelling te verdrijven. De Engelschen zetten hun marsch naar Nigel voort. Kolonel Mackenzie, opereerende ten noorden van het meer Banagher, nam 10 Boeren gevangen. Middelburg, (Kaapkolonie), 19 Febr. Fouché en Udendaal bevinden zich met ongeveer 100 man ten Westen van Barkly- Oost; Fouché moet invalide zijn, hetzij ten gevolge van wonden of door een val van zijn paard. Zierikzee, 21 Febr. Woensdagavond ver gaderde de Liberale Kiesvereeniging ten huize van mej. de wed. Kanaar. De voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opende haar met een kort woord. De notulen van de vorige ver gadering werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is het nazien der jaarrekening. Deze wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Bethe en Vermeys. Zij adviseert tot goed keuring der rekening in ontvangst tot een bedrag van f 183.75 en in uitgaaf tot dat van f 183.255zoodat er een batig saldo is van f 0.495Overeenkomstig dit advies besloot de vergadering. Uit de rekening bleek nog, dat aan contributiën f 66.25 geïnd was, en dat aan extra-bijdragen een som van f 117.50 was ingekomen. De voorzitter stelt aan de orde de verkiezing van een bestuurs lid, ter vervanging van den heer A. G. Kijn, die aan de beurt van aftreding is, en volgens het reglement niet herkiesbaar is. Door het bestuur werden aanbevolen de heeren A. Geluk en R. Visser. Gekozen werd de heer R. Visser, met één stem meerderheid. Deze neemt even wel de benoeming niet aan. Met het oog op deze beslissing wordt de verkiezing van een bestuurslid, waarvoor het bestuur een nieuwe aanbeveling zal opmaken, tot de volgende vergadering uitgesteld. De voorzitter betuigt in warme bewoordingen den heer A. G. Kijn namens de vergadering hartelijk dank voor al hetgeen hij gedurende de vijf jaren, dat hij aan de bestuurstafel zat, voor de Kies vereeniging gedaan heeft, inzonderheid voor de behartiging van de finantiëele belangen in zijn hoedanigheid van penningmeester. Het doet hem leed, dat het reglement niet toelaat den heer Kijn opnieuw een zetel in het bestuur aan te bieden. (Applaus). Alsnu verkrijgt de heer E. Hazelbof het woord, die, zooals op het convocatiebiljet vermeld stond, zou spreken over ^Evenredige Vertegenwoordiging". De heer Hazelbof begon zijn voordracht met de behaDdeliDg van de huidige Grondwettige artikelen, die over het kiesrecht handelen, en besprak vervolgens de kieswet-Van Houten, in verband met het stelsel, dat daaraan ten grondslag ligt. Dat stelsel werd door hem sterk veroordeeld, omdat het neerkwam op een overheersching van de meerderheid. De minderheid komt niet tot haar recht, haar stemmen zijn waardeloos. Vandaar dat zij vaak, zooals in de Zuidelijke districten, niet eens candidaten stelt. Vandaar het groote kiesverzuim. De minderheid bezit feitelijk niet het kiesrecht, maar slechts het waardelooze stemrecht. Men kan dus niet zeggen, dat ons geheele Neder- landsche volk, zooals de Grondwet uitdrukkelijk bepaalt, ia onze Staten-Generaal vertegen woordigd is. Maar niet alleen met het begrip volksvertegenwoordiging is het meerderheid- stelsel in strijd, maar ook, zooals door spreker wordt aangetoond, met de rechts-ideev Boven dien wordt het geheele stemrecht beheerscht door het samengaan van ongelijksoortige politieke fracties. Na aldus de gebreken van onze tegenwoordige kiesrechtregeling in het licht te hebben gesteld, toonde spreker aan, dat bij een evenredige vertegenwoordiging, dat is een vertegenwoordiging der staat kundige partijen in de wetgevende lichamen naar baar getalsterkte, de minderheden het beste tot haar recht zouden komen. De toe passing van dit beginsel is wel moeilijk, maar toch mogelijk. De verschillende stelsels, die tot de uitvoering van dit principe leiden, werden hierop uiteengezet en toegelicht. En om die stelsels aanschouwelijk voor te stellen, had spreker een kaartje doen drukken, waarop het stembiljet voor de stelsels der concurreerende lijsten, der vrije lijsten, en het Belgisch stembiljet was afgedrukt. In verschillende landen van Europa, o. a. in Denemarken, Zwitserland, België, vindt het beginsel van evenredige vertegenwoordiging zijn toepassing. Ten onzent is het denkbeeld in de Tweede Kamer door Goeman Borgesius ter sprake gebracht, die in overwegiog gaf een staatscommissie te benoemen, teneinde te onderzoeken, of er iets te doen viel in de door hem gewensebte richtiDg. Uit »Ons Program" van Dr. Kuyper blijkt ten duidelijkste, dat deze, gekant tegen een ver tegenwoordiging van de helft plus één, voorstander is van een evenredige vertegen woordiging. De eisch van evenredige vertegenwoordiging is evenwel vaak een politiek wapen in de handen der minderheid geweest. De strijd voor evenredige vertegenwoordiging is in ons land aangebonden door mr. J. A. van Gilse en C. E. van Koetsveld, die in 1896 een Nederlandscbe Vereeniging voor evenredige vertegenwoordiging in het leven riepen. Nadat de spreker zijn voordracht ten einde had gebracht, werd gelegenheid tot debat gegeven. De heeren Adriaanse, mr. D. van der Vliet, Van der Have, en de voorzitter vroegen inlichtingen, die gegeven, of maakten opmerkingen, die beantwoord werden. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn duidelijke, zaakrijke behandeling van bet zoo gewichtige onderwerp der evenredige vertegenwoordiging, waarna men streven moet ter wille van de billijkheid, niet vragend, of de toepassing er van uit het oogpunt van het partijbelang wel gewenscht is. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat den 21 sten Maart de heer Herman Snijders uit Middelburg als spreker in deze Vereeniging zou optreden. Hierop werd door hem de vergadering gesloten. Gisterenavond werd in één der lokalen der sociëteit »Ons Genoegen" de algemeene ver gadering der Vereeniging »Floralia" gehouden. De waarn. voorzitter, de heer J. van Schelven, deelde mede, dat de voorzitter, de heer P. van der Have, wegens gezondheidsredenen zijn ontslag heeft genomen als bestuurslid. Hij wijdt eenige waardeerende woorden aan den afgetreden voorzitter en herinnert aan het vele goede, wat hij gedurende vele jaren voor de Vereeniging heeft verricht. De secretarie-penningmeesterde heer N. Hottinga, bracht vervolgeus verslag en rekening uit over het afgeloopen jaar. Ook hij bracht hulde aan de afgetreden bestuurs leden, de heeren v. d. Have en Seyl, welke laatste de gemeente heeft verlaten. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal leden thans 184 bedraagt. Het nadeelig slot der rekening van het vorige jaar is gedekt door de gehouden verloting. Aan de leden werden 900 stekken uitgereikt, voorzien van daartoe bereidwillig afgestane tuin-aarde. De tentoonstelling, ofschoon niet begunstigd door schoon weeris uitnemend geslaagdde aanblik der planten was verrassend. De perken op het Havenplein hadden aan de verwachting beantwoord. De rekening bedroeg in ontvang f 202 45, in uitgaaf f 237.62.}, en heeft alzoo een nadeelig slot van f 35.17}. De voorzitter wijst er op, dat dit nadeelig slot grootendeels te wijten is aan het beplanten met rozen van een der perken op het Haven plein, waardoor echter de uitgaven op het volgend jaar minder zullen worden. Besloten werd te trachten het tekort der rekening wederom te dekken door eene ver loting waarvan de prijs op 10 cents per lot te bepalen. Na eenige gedachtenwisseling over den fioancieelen steun, die bewoners der Oude Haven aan de daar liggende parken reeds hebben verleend en naar wij hopen ook verder in toenemende mate zullen schenken, wordt het bestuur opgedragen daartoe pogingen aan te wenden, doordien die parken zeer zeker ook tot verfraaiing vooral van dat gedeelte der gemeente strekken. In plaats van de heeren P. van der Have en W. C. Seyl worden als bestuursleden gekozen de heeren L. Koopman en W. C. de Crane, terwijl de heer N. Hottinga als zoodanig wordt herkozen. Bij de omvraag wordt de wenschelijkheid van een scherper toezicht op de plantsoenen om deze gemeente uitgesproken en het bestuur opgedragen te trachten daarin verbetering te brengen. Hierna werd de vergadering gesloten. Bij Kon. besluit is benoemd tot ingenieur bij den rijkswaterstaat le klasse de heer J. Nelemans te Terneuzen, thans 2e klasse. De heer P. F. Fruijtier te Ilontenisse, lid der Tweede Kamer, is in de j.l. Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden algemeene verga dering van het Koninklijk Instituut van de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië benoemd tot lid van het Instituut. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Ter- neuzen werden candidaat gesteld de heeren P. J. Versluijs (lib.) en D. E. "Wolfert (a.-r.) Tot lid van den gemeenteraad van Overslag (vac. Waelput) is gekozen de heer A. van Laere, de eenige candidaat. De j.l. Dinsdag te Hoek gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad had tot uitslag dat (27 Februari) herstemd moet worden tussehen de heeren P. de Feijter Jz., die 140 en A. Jurrij, die 117 stemmen verkregen. Brouwershaven, 21 Febr. Gisterenavond werd alhier op plechtige wijze uitgereikt eene zilvere medaille aan het muziekkorps Apollo" alhier, hem geschonken door de onderofficieren-societeit te Middelburg, uit erkentelijkheid voor de wijze van ontvangst van genoemde sociëteit in deze gemeente, op hun uitstapje met dames in Juli van het vorige jaar. De uitreiking had plaats door een deputatie uit de voornoemde sociëteit, bestaande uit de heeren Van Burg, voorzitter, en Maarsen, lid, waarvan eerstgenoemde met een keurige rede de medaille aan het vaandel hing en daarbij de hoop uitsprak, dat dit vaandel lang het symbool moge zijn van het steeds in bloei toenemend gezelschap »Apollo". De voorzitter van het gezelschap, de heer C. J. Pleune, dankte de heeren voor de uitreiking, en de sociëteit voor hun blijk van waardeering en voegde daaraan een woord van dank toe aan de leden der vereeniging, aan de ingezetenen en het gemeentebestuur voor den ondervonden steun, terwijl van wege dat bestuur door den heer Van Schelven een woord van dank werd gebracht aan de onderofficieren-societeit voor het bewijs van waardeering aan Apollo" geschonken. De uitreiking ging gepaard met een uitvoering van het fanfarenkorpsde nummers werden verdienstelijk uitgevoerd. Ook had het bestuur voor de noodige afwisseling gezorgd door zang en komediespeldat zeer goed van stapel liep. Het geheel werd besloten met een bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Serooskerke. Wanneer men thans in den Schelphoek komt, kan men zien, dat er zoo zachtjes aan een begin gemaakt wordt met het leggen van de haven. Een aan nemerskeet riet, houtwaren, alles wijst er op, dat het niet laDg meer zal dureD, of met de werkzaamheden zal een aanvang genomen worden. Trouwens, men was reeds begonnen, als de wintervorst ons in de laatste weken niet zulke parten gespeeld had. Zoowel voor de betrokken gemeenten, als voor de aan- j nemers (zoolang ten minste hunne aan sprakelijkheid duurt) is het te hopen, dat ze gespaard mogen blijven voor tegenspoeden, I als b.v. het deel geweest zijn van Kloosternol. I Dat zou dubbel jammer wezen, omdat er nu reeds enkele, gelukkig zeer enkele wankel moedigen zijn, die met het oog op de lage J contractsprijzen der suikerbieten meenen, dat I onze haven geen toekomst heeft. Alsof de I bieten niet eens vroeger laag in prijs geweest j zijn, en alsof een kwaad jaar een kwade eeuw was. Laten cr over het algemeen wat minder peeën gezaaid worden, dan is dat nog geen bewijs, dat zulks in onze omgeving het geval zal zijn. Wat men moet missen per duizend bij vorige jaren vergeleken, haalt men o i. gemakkelijk uit de lagere trans portkosten en latere levering. Voor een oogenblik nog eens aangenomen, dat de bieten hun hoogtepunt hebben bereikt, dan dient nog bewezen, dat ze zoo maar direct de meekrap achterop zullen gaan; en voor dat laatste behoeft nog geen vrees te bestaan, ondanks de schrikwekkende cijfers, die van zekere, niet onverdachte zijde, worden aan gevoerd, en de tijdelijke sluiting van enkele fabrieken. En in het uiterste geval buiten de suikerbieten is een haven toch nog wel nuttig en noodzakelijk. St.-Maarten8dijk, 20 Febr. In de open bare school alhier werd hedenavond door den heer Carpani een voorstelling met lichtbeelden gegeven, welke van 6 uur tot half acht duurde. De serie beelden, bestaande uit stille en be weegbare, verschafte den kinderen blijkbaar een zeer prettigen avond, en menig beeld veraanschouwelijkte op duidelijke wijze, wat zij by het aardrijkskundig onderwijs over Amerika of Afrika gehoord hadden. Tholen, 23 Febr. Onze afdeeliüg van den Volksbond tot bestrijding van het misbruik van sterken drank hield gisteren een open bare vergadering toegankelijk voor ieder boven 15 jaar. In de boven verwachting zeer druk bezochte vergadering trad als spreker op de heer Van der Meulen van Bergen-op-Zoom, die in een J boeiende rede de gevolgen schetste van het misbruik van alcohol, voor 't individu zoowel als voor zijn gezin en de maatschappij. Aan de hand van bekende schrijvers en eenige statistische gegevens, toonde hij de aanwezigen duidelijk alle ellende, aan 't drank- misbruik te wijten. Daarna beschreef hij 't doel van den Volksbond en zette 't verschil tussehen dezen Bond en andere vereenigingen, die langs anderen weg 't hetzelfde doel beoogen, uiteen. Verder j verdedigde hij 't beginsel van den Bond en I stelde dit boven die van andere. Hij gaf achtereenvolgens een overzicht van wat de Bond deed en wekte daarna allen opvan welke richting ook op godsdienstig of staat kundig gebiedtot dien Bond toe te treden en op zijn terrein een der weinige, waarop in dezen tijd samenwerking mogelijk schijnt een vijand te bestrijdendie meer slacht offers maaktmeer ellende veroorzaakt dan eenige zichtbare vijand. Van de geboden gelegenheid tot het vragen van inlichtingen of 't maken van opmerkingen werd door Diemand gebruik gemaakt. Goes, 20 Febr. Animo om op de kiezers lijsten te worden geplaatst I totaal 19 lief hebbers, t. w.geen enkele spaarbankkiezer, 2 examenkiezers, 1 woningkiezer, 15 loon- kiezers en 1 belastingkiezer, aangeslagen in een andere gemeente. Ongetwijfeld zijn er meer kiesbevoegden, maar een gang naar het stadhuis is soms voor velen een te zware eisch 1 19 Februari 1871 is de heer J. G. H. Peyster als ambtenaar in dienst gekomen bij de Staatsspoorwegen. 19 Februari 1901 vierde hij den dag, waarop hij vóór 30 jaar bij die maatschappij in dienst trad. Sedert 1893 is de heer Peyster chef van het station Goes, en op zoodanige wijze vervult hij zijne be trekking, dat hij zich aller achtiDg in Goes heeft weten te verwerven. Zeer natuurlijk dus, dat zich onder den heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe een commissie uit de burgerij heeft gevormd om den 19 Februari voor den heer Peyster tot een feestdag te maken. Die commissie mocht naar wensch slagen. Zij werd in staat gesteld de jubilaris een fraai salon-ameublement te schenken. De voorzitter der commissie zei niet ten I onrechte, dat de heer Peyster het geheim j had ontdekt, om zijn betrekking waar te nemen ten bate der maatschappij en tot ge- I noegen van het reizend publiek. Het perron was net versierd en van alle kanten kwamen vriendschapsbetuigingen in. Vlissingen, 19 Febr. Gisterenmorgen had op de werf »de Schelde" een vreeselijk oDgeluk plaats. De 25-jarige ongehuwde werkman D. kwam in de machineloods in aanraking met een drijfriem, die hem een paar malen medenam vóór de machine kon gestopt worden. Hij kwam vervolgens tegen een stuk ijzer terecht, waardoor hij bijna oogenblikkeiijk dood was. Betreffende bovenbedoeld ongeluk kan men nog het volgen ie melden De sjouwerman D. was bezig met het verstellen van een takel en deed zulks door over de as van het drijfwerk, dat voor dien takel zich bevond, te reiken. Zijn kameraad waarschuwde hem voor de koppeling van de as, die zijn kleederen kon grijpen. Doch het was tevergeefs. De koppeling greep hem en slingerde hem ettelijke malen in het rond en perste het lichaam ineen. Doordat één der beenen tegen een houten stelling sloeg, brak

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1