ZIERIKZËËSC11E NIEUWSBODE. Donderdag 20 Febrnari 1902. (55 ierilizeesclie O o xx ran t). KEN NISGEV IN G. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7657. Directeur -a A. FRANKEL. ar. DE LOOZE. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FuaNiasL, Havenpark 348, Zierikzee. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND, Gezien het besluit der Gedeputeerde Staten van 8 Februari 1902, no. 141; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 Staats blad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1902: 1°. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen; 3*. de kooi-eenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4'. de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet 5°. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei; 6°. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5°. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paliDg, doch alléén met aalkorven en met van een aalhaak voor ziene dobbers, zal mogen plaats hebben. Middelburg, 11 Februari 1902. De Commissaris der Koningin voornoemd, ROEST. Goede tijding van het oorlogsveld in Zuid-Afrika: De aangename indruk over het welslagen der ontsnapping van De Wet en zijn manschappen aan 't hun gespannen net, is nog niet uitgewischt, of we hooren reeds van een andere nederlaag, in meer actiever vorm aan de Engelschen toegebracht. In het gevecht tusschen Elandsfontein en Yereeniging hebben de van Kliprivier opgerukte Britsche troepen ten getale van 320 man, danig klop gehad. Zij waren er op uitgetrokken om een in de nabijheid toevend Boerencommando te over rompelen. Gekomen bij een hoeve, waarvan zij dachten, dat de Boeren zich daarin ver scholen hadden, wilden zij deze omsingelen, toen zij bespeurden, dat een te paard gezeten Boer in gestrekten draf de hoeve ontvluchtte. De 320 Engelschen hem ventre terre achterna, teneinde hem te vangen. Maar het Boertje liet zich niet vangen, maar lokte zijn volijverige vervolgers naar een kopje, waar zij zich eensklaps beschoten zagen door honderde Boeren, die een goed onderhouden geweervuur op hen richtten. De schrik sloeg de arme Tommies, die pas uit Engeland op het Blagveld waren aangekomen, en nog geen kruitdamp geroken hadden, om het hart. Zij staken, voor zoover zij niet meer konden vluchten, hun beide handen in de hoogte als teeken van overgave. Slechts de officieren verweerden zich dapper, maar werden natuur lijk overmand. Dowell, de aanvoerder der Engelschen, sneuvelde. De EDgelsche bladen melden, dat Zaterdag het proces tegen Kritzinger begonnen is, en dat Kitchener al het mogelijke zal doen om Kritzinger in staat te stellen zich behoorlijk te verdedigen. Alsof het niet de plicht is eiken beklaagde, wie hij ook zijn moge, volle gelegenheid tot verweer te geven. Hebben de Engelschen soms dien plicht vroeger ver zaakt, dat zij er nu van gewagen, teneinde Europa, dat wegens het vergoten bloed van Scheepers gruwt van het Britsche volk, zand in de oogen te strooien. Wil men het doen voorkomen, alsof thans gerechtigheid zal geschieden Is dit de voorbode van een nieuw gruwelstuk, dat men bedrijven wil, en wil men zich bij voorbaat dekken tegen de beschuldiging van barbaarschheid Of wil men éénmaal voor de wereld goedertieren heid veinzen? Hoe ook, of men Kritzinger van het leven berooft, of in het leven laat, Engeland's naam blijft voor de menschheid en haar geschiedenis voor eeuwig geschand vlekt. En met bloedroode letters zal de naam van Kitchener, Engeland's beul, in de geschied- Tollen worden opgeteekend. Maar de Boeren, of zij in dezen strijd overwinnen, of zullen vallen, hun naam, en de namen van hun helden zullen glorierijk prijken voor het oog van het geslacht, dat leeft, en dat na ons zal komen. En van die namen zal de schitterendste zijn die van de groote figuur, Christiaan de Wet, die met zijn beide zonen onversaagd en tot bewondering zelfs van zijn vijanden kampt voor zijn door Britten verwoest vaderland. Maar ook zijn heldhaftige echtgenoote zal de Muze der Historie niet vergeten. Ook haar naam zal door de nakomelingschap met eere ge noemd worden. Fier wees zij indertijd den geldelijken steun, dien de Engelschen haar boden, van de hand. En ook fier gedraagt z(j zich thans, nu zij in het kamp te Maritz- burg hun gevangene is. Zij ia vast over tuigd, dat haar man liever sterven zal, dan zich overgeven aan de Engelschen. En wat haar zelve betreft, zij ziet hem duizend maal liever in het graf dalen, dan levend in de handen der Engelschen vallen. Aldus sprak zij tot den correspondent van een Engelsch dagblad. Zulk een vrouw verdient een man als De Wet tot echtgenoot te hebben. In twee staten van Europa zijn ernstige onlusten uitgebroken, te weten in Spanje en in Oostenrijk, die beide met elkaar dit gemeen hebben, dat zij een gevolg zijn van i werkstakingen, maar die van elkaar hierin 1 verschillen, dat aan die in Oostenrijk ook nog een nationale reden ten grondslag ligt. i De onlusten in Spanje zijn te Barcelona 1 losgebarsten, waar de algemeene werkstaking (la grêve noire) reeds sedert lang door j agitatoren voorbereid, haar beslag heeft gekregen. Niet minder dan 80.000 arbeiders, behoorende tot alle vakken en bedrijven, bakkers, metselaars, timmerlieden, fabriek arbeiders, zij allen hebben hun gereedschappen neergelegd, en het werk gestaakt. Het ver keer in de stad is hierdoor gestremd. Trams, omnibussen en rijtuigen rijden niet meer. Alle fabrieken, winkels en koffiehuizen zijn gesloten. De Regeering heeft bij het wetgevend lichaam het voorstel ingediend om alle grondwettige rechten te schorsen, dat wil zeggen, om de vrijheid van drukpers, van vereeniging en vergadering tijdelijk op te heffen, en den staat van beleg af te kondigen, waardoor al het gezag in handen komt van de militaire overheid. En waar in Spanje die optreedt, daar is het volk te beklagen. Reeds is er tusschen soldaten en de stakers hevig gevochten. Al die opstootjes en oproertjes zijn, zooals wij reeds vroeger gezegd hebben, het voorspel van een in Spanje naderende revolutie. De onlusten in Oostenrijk bepalen zich tot Triest, een stad, die grootendeels door Italianen bewoond wordt, en die niets vuriger wenschen dan af te schudden het Oosten- rijksche juk, teneinde zich bij Italië aan te sluiten. Een werkstaking was ook hier de aauleidiDg. Troepen werkstakers doorkruisten de stad, waarvan een botsiDg met de politie en de militaire macht het gevolg was. De soldaten gaven vuur, na de werklieden te hebben ingesloten. Velen werden gedood, nog meerdere gekwetst. Dit heeft de woede nog meer aangewakkerd. Uit de huizen werd de zwarte vlag gestoken, als teeken van rouw over hen, die gevallen waren. Aan de on lusten kwam eerst een einde, toen bekend werd, dat het scheidsgerecht ten voordeele van de arbeiders had uitspraak gedaan. De witte vlag werd van het raadhuis geheschen, en de burgemeester maakte van de stoep van het stadhuis die uitspraak aan het volk bekend. De werklieden trokken nu in groote scharen met witte vaandels door de straten, aldus te kennen gevende, dat in TrieBt de vrede was wedergekeerd. De Transvaalsoh-Engelsche oorlog. Pretoria, 15 Febr. Woensdag der vorige week, gingen ongeveer 150 man van de 28e compagnie bereden infanterie op patrouille uit naar Kliprivier ten zuiden van Johannesburg, om te zoeken naar Boeren, die verondersteld werden doorgebroken te zijn na de jongste jacht op De Wet. De troepen omsingelden een hoevewaarin Boeren vermoed werden een enkele Boer maakte zich uit de voeten. De bereden infanterie zette hem na, reed een nek op en steeg toen af om een kopje op te klimmen. Onmiddellijk daarna barstte van drie zijden een hevig geweervuur los op de patrouille, die bemerkte in een hinderlaag gevallen te zijn en niet in staat was iets ter verdediging te doen. De acht officieren, die bij den troep waren, deden een dappere poging om zich met karabijnen en revolvers staande te houden op een heuvelrug en verdedigden dien, totdat zij overmand werden. Twee hunner werden gedood en velen gewond. De bereden infanterie verloor in 't geheel 12 dooden en 48 gewonden. Aan de Engelsche bladen wordt uit Pretoria van Zondag gemeld, dat 3000 Boeren, die verblijf houden in het vluchtelingen kamp te Pietersburg, nu te zamen overgebracht zullen worden naar Colenso. Gedurende de laatste drie weken is de overbrenging uit de verschillende kampen naar de kuststeden van Natal voortgezet, tegen 1000 per week. Er zijn nu meer dan 60.000 mannen, vrouwen en kinderen in de Tranavaalsche kampen en meer dan 45.000 in de Vrijstaatsche kampen. De vermeerdering in aantal is gedurende de laatste maanden gering geweest, daar de colonnes geen nieuwe gezinnen aangevoerd hebben. 150 personen ontvluchtten deze maand uit het Pietersburgkamp, in verband met Beyers' strooptocht. Mevrouw De Wet, de kloeke echtgenoote van den dapperen generaal, ia op het oogen- blik in het kamp te Maritzburg, Natal. Zij vertelde daar {aan een bezoeker, dat twee harer zoons bij hun vader streden en een derde op St.-Helena is. Zij klaagde er zeer over, dat zij geen tijding van haren man mocht ontvangen, noch hem van zich kon laten hooren en verlangde een huis in de stad, evenals de echtgenoot van generaal Smit. Het kamp- en tentleven beviel haar geenszins en zij weigerde bepaald dankbaarheid aan de Britsche Regeering te toonen voor het voedsel, de «gemakken" en den bediende, welken de Britsche overheid haar verschaft. Zij verzekerde, dat haar man zich nooit zou overgeven en dat zij zelve liever zou zien, dat hij stierf dan zich overgaf. Dat de Britsche troepen hem ooit zouden kunnen vangen, vond zij te dwaas om van te spreken. Mevrouw De Wet, door den Engelschen correspondent beschreven als eene kleine vrouw, met strenge gelaatstrekken en bevallig gekleed, weigerde anders dan Hollandsch te spreken. Londen, 17 Febr. De correspondent van de Standard te Pretoria geeft uitvoerig verslag van het gevecht van den 12en in den Suikerboschrand tusschen Elandsfontein en Vereeniging. Hij vertelt Een bereden troep, sterk 320 man, verliet de halte Kliprivier om een Boerencommando, in de nabijheid opgedaagd, te verdrijven. Het waren meerendeels versche troepen, kortelings uit Engeland aangekomen. Dit verklaart waarom de Boeren hen gemakkelijk in een hinderlaag konden lokken. Dowell, de bevelhebber der Engelschen, liet zijn man schappen afstijgen, toen zij een open vlakte bereikten. De paarden bleven onder bewaking achter. De manschappen gingen te voet het gebergte in. Spoedig bespeurden de Engelschen daar, veel talrijker dan zij verwacht hadden, de Boeren, die op den loer lagen. Een heftig geweervuur begroette de Engelschen. Hun paarden gingen er ten slotte van op hol. Tegelijkertijd trokken de Boeren om de Engelschen heen en omsingelden hen nagenoeg. Dowell had reeds bevel gegeven tot den terugtocht, maar, naar het schijnt, te laat. Hij en zijn zes officieren vochten manmoedig door totdat allen gewond neervielen. De Boeren hadden hun toegeroepen, dat zij zich moesten overgevenmaar zij weigerden. Dowell sneuvelde. De terugtocht der Engel schen schijnt toen een algemeene vlucht geworden te zijn, hetgeen verklaarbaar is, daar zij zonder leiding waren. Het grootste deel rende terug naar de halte Kliprivier, waar zij 's middags aankwamen. De Engelsche verliezen zijn natuurlijk ernstig. China. Volgens gerucht, zou een verbond gesloten zijn tusschen Rusland en China. De volgende week zullen de artikelen dezer overeenkomst publiek gemaakt worden. Het zou het antwoord zijn van Rusland en China op de Engelsch-Japansche overeenkomst. Amerika. De groote brand te Paterson, in den Amerikaanschen staat New-Jersey, is ontstaan in eene loods van de electrische Spoorweg- Maatschappij en werd eerst niet als ernstig beschouwd. Maar de vlammen verspreidden zich snel naar het machinengebouw daarnaast en vervolgens naar de in de buurt staande huizen, die in groote haast door de bewoners ontruimd moesten worden. Het was één van de koudste nachten van dezen winter en de vluchtelingen hadden veel te lijden, toen het eene blok huizen na het andere vuur vatte. Velen konden niet meer langs den trap ontvluchten en moesten van reddingsmiddelen gebruik maken. Het stadhuis, een oud gebouw, werd niet gespaard, en toen de vlammen de Eerste Baptistenkerk bereikten, moest de brandweer den strijd opgeven. Scholengebouwen voor vergaderingen, kerken, alles ging in de vlammen op. Om half drie 's nachts werd hulp gevraagd te Newark, Hoboken en andere plaatsen in den omtrek, maar met den storm, die de vlammen en vonken verspreidden, was de brand toch niet te stuiten. De Park Avenue werd een kilometer ver van weerszijden vernieldhet prachtige huis van Griggs, die Minister van Justitie was onder Mac. Kinley, verbranddeslechts met veel moeite slaagde men er in, het huis waar de familie van Garret A. Hobart woont, tijdelijk te beveiligen. Een aantal huizen werden door middel van dynamiet vernield, maar ook dat hielp niet. Toen de volgende middag de burgemeester een bijeenkomst belegde om hulp te verleenen, woedde de brand nog, maar men was het vuur toch meester. Zes en twintig blokken huizen waren vernieldeen twintigtal menschen gekwetst en een pompier gedood. De schade kan nog slechts bij benadering begroot worden, maar wordt als minstens 40 millioen dollars opgegeven. Deze brand is de meest vernielende geweest na den grooten brand van Chicago, 30 jaren geleden. Volgens de laatste berichten bedraagt de schade slechts acht millioen dollars. Men troost zich over die ramp met de overweging, dat de wijk, die het broeinest was der anarchisten, vernield is. Het vuur heeft dus de politie een handje geholpen, ongetwijfeld met het oog op het aanstaande bezoek van prins Heinrich. Servië. In het paleis van den Koning, te Belgrado, zijn dezer dagen twee schildwachts, die voor de deur der Koninklijke vertrekken stonden, dood gevonden, klaarblijkelijk vergiftigd en wel, naar men vermoedt, door samenzweerders, die een aanslag op 'sKonings leven beraamden, maar niet hebben uitgevoerd. Rusland. De stad Sjemaoha of Sjamachi in het gouvernement Bakoe in Transkaukasië is door een vreeselijke ramp geteisterd. Een aardbeving heeft op een dozijn na alle huizen der nog geen 24,000 inwoners tellende stad verwoest en volgeus het jongste telegram zijn duizenden menschen om het leven gekomen. Een bericht van Zaterdag uit Tiflis zegt dat Vrijdag reeds een 200-tal dooden uit de puinhoopen waren opgegraven en dat de uitgravingen geregeld worden voortgezet hoezeer ook bemoeilijkt door de nog steeds voorkomeDdeaardschokken. Onder de honderden en honderden slachtoffers behooren een groot aantal vrouwen, die zich op het oogenblik van de ergste aardbeviDg in de in het Oosten zoo onmisbare badinrichtingen bevonden. De kerken, de moskeeën, de kazerne's en het belastingkantoor zijn totaal verwoettde gevangenis en de regeeringsgebouwen zijn zwaar beschadigd. De geheele bevolking van ruim 23,000 zielen, voor zoover niet gedood, zit zonder dak en zonder voedsel bij de puinhoopen neer. Nederland Enschedé, 18 Febr. In eene zeer druk bezochte vergadering van stakers en uit- geslotenen is besloten, dat de uitgestotenen den arbeid niet zullen hervatten, dan wanneer zij allen zijn toegelaten, en dat de deken wevers niet zullen beginnen voordat er eene loonsregeling is getroffen. Amsterdam, 17 Febr. Zaterdag is hier na eene korte ongesteldheid overleden, de in het geheele land bekende tooneeliste mevr. I AlbregtEngelman. Den 17den Januari had zij den leeftijd van 68 jaren bereikt. Laatst- leden Dinsdag is zij voor het laatst opgetreden, ofschoon zij zich onwel gevoelde, 't Was haar z. g. eere-avond, en een buitengewoon talrijk publiek was aanwezig om haar hulde te breDgen. 't Zou het laatste op de «planken" zijn 1 Woensdag wordt haar stoffelijk overschot ter aarde besteld op de Nieuwe Ooster Begraafplaats, in betzelfde graf, waarin ook haar man, de tooneelspeler Albregt, rust. Een brutale looddief werd hedenmorgen, oDgeveer elf uur, op heeterdaad betrapt. 't Wekte argwaan bij eenige voorbijgangers, dat op een van de daken van den bouw- valligen hoek naast het café «De Kroon", op het Rembrandtsplein, iemand bezig was stukken lood van den dakgoot af te sDijden, terwijl daar toch niet gewerkt wordt. De politie werd hiermede in kennis gesteld. Dadelijk begaven zich eenige agenten naar de aangeduide plaats, waar het terrein tusschen de Balk-in-8teeg, Rembrandtsplein, Paarden straat en Binnen-Amstel door hen werd afgezet. Do dief, die zich nu in 't nauw gebracht zag, trachtte over de daken te ontvluchten. Tweemaal sprong hij zelfs over de twee meter breede Balk-in-'t Oog-steeg. Bij een van zijne gevaarlijke sprongen, struikelde hij echter en werd, zwaar gekneusd, door eenige politie-agenten opgenomen. Per raderbaar werd hij naar het Binnen- Gastbuis vervoerd. De hoeveelheid lood en compositiepijpen werden in het politieposthuis aan het Rem brandtsplein gedeponeerd. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden in het Linnaeuspark alhier, een ver pleegster in een woning dood werd gevonden, zonder dat men de oorzaak kende. Een dergelijk geval heeft zich thans bij een andere familie in dat park voorgedaan. De dienstbode werd bewusteloos gevonden en is overleden. De zuster van de vrouw des huizes, die zich met de verpleging van het meisje wilde belasten, werd ook bewusteloos. Een geneesheer, die bij de dienstbode te hulp was geroepen, meende de oorzaak aan hartaandoeniDg te moeten toeschrijven. Toen echter de zuster van de huisvrouw eenzelfde lot dreigde te ondergaan, riep men dokter Heijermans te hulp, en deze, die ook de verpleegster had behandeld, kreeg vermoeden, dat hier vergiftiging door gas plaats had. Een onderzoek vanwege de justitie werd gelast, waarbij het vermoeden van dokter Heijermans zekerheid werd. De justitie heeft daarop sluiting gelast van de gasfabriek, die het licht levert aan de huizen in het Linnaeuspark en in Water graafsmeer (een fabriek indertijd door de Maatschappij, die het park exploiteert, ge sticht) en den veldwachters werd gelast den bewoners aan te zeggen, dat zij voorloopig geen gas kunnen branden. De fabriek, waarvan hier sprake is, levert watergas, dat bereid wordt door stoom over gloeiende kolen te drijven en door het hooge gehalte aan kooloxyde zeer giftig is. Wij weten niet of daarmede de fabricage van watergas zich van een gevaarlijke zijde heeft doen kennen, dan wel of de wijze van bereiding in de fabriek te Watergraafsmeer te wenschen over liet. Het onderzoek zal daaromtrent wel het noodige licht verschaffen. Wel kan men mededeelen, dat het gas reukeloos was en dus de aanwezigheid er van niet door de slachtoffers kon worden bemerkt. Daar de reukeloosheid een groot gevaar oplevert, wordt het gas gewoonlijk met een sterk riekende stof gemengd. Roosendaal, 17 Febr. Aan het Gastelsch veer, bij deze gemeente, stonden vanmorgen eenige vrouwen te wachten op de tram naar Roosendaal. Toen die eindelijk kwam, wilden zij er reeds opstappen voor de tram stopte. Een der vrouwen, vrouw v. M., viel daardoor, bleef met de voeten tusschen de treeplank steken en werd zoo een eind meegesleept voor de tram tot staan was gebracht. Zwaar inwendig gekneusd werd zij toen opgenomen zij kon niet verder vervoerd worden. Zierikzee, 19 Febr. Volgens achterstaande advertentie is de lezing van den heer M. L. Spruyt in de sociëteit «Concordia", op Vrijdag 21 dezer, wegens ziekte uitgesteld. Wij meenen den lezers geen ondienst te bewijzen, wanneer wij den Maandag mede- gedeelden uitslag der stemming voor de Commissie vau Toezicht op het Middelbaar Onderwijs nog eenigszins aanvullen. Bij de leden werd een lijst rondgedeeld, waarop 36 namen voorkwamen. Negen leden stemden. Gekozen werden, bij eerste stemming, de heeren mr. J. P. Cau met 6 stemmen, F. A. de Klerck met 6 stemmen, C. de Looze met 7 stemmen en J. de Vrieze met 5 stemmen. De volgende heeren vereenigden de volgende stemmen op zich. C. M. Bal 4 st., L. Koopman 3 st., Loewer 3 st., Franse 3 st., Verschooff 3 st., Van der Vegt 2 st., mr. Van der Kun 2 st., dr. Goemaüs 2 st., Legemaat 2 st., Meijlink 2 st., dr. Helder 2 st. Op verschillende personen werd één stem uitgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1