ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 Februari 1902. (Z ierilizeesclie C o u r a n t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE». Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 58ste JAARGANG. No. 7655. Directeur i A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalinn'en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKEL, Havenpark 348, Zierikzee. De Tranevsaiach-Engolache oorlog. Londen, 13 Febr. Reuter's correspondent seint uit het Britsche kamp bij Wolvehoek van 8 dezer: Kitchener's plan om De Wet gevangen te nemen, en het gebied tusschen Lindley, HarrismithHeilbron en Botha-pas van vijanden te bevrijden, was het grootste, dat ooit in den tegen woordigen oorlog werd uitgevoerd het bestond uit het afzetten van een gebied van meer dan 80 kil. lang, waar dag en nacht de nauwste verbinding moest bewaard blijven, door een onafgebroken linie. »Vier colonnes, ieder gemiddeld 2500 strijdbare mannen sterk, waren geconcentreerd aan de Liebenbergspruit, in den Dacht van 5 Februariiedere mijl was bezet door 200 man, terwijl de blokhuizenlinie krachtig was versterkt. »De geheele linie rukte te 6 uur in den morgen van 6 Februari vooruit. Van ver schillende hoogten, waar men het terrein kon overzien, zag men lange rijen stippen, dat waren de verkenners. De hoofdtroepen zag men daarachter zich uitstrekken over het golvende veld. De troepen hielden zoo bewonderenswaardig voeling, dat het onmogelijk scheen zelfs voor een haas, om onopgemerkt te blijven liggen. »In dien nacht rustte de rechtervleugel op de blokhuizenlinie, 19 kil. oostelijk van Heilbron de linkervleugel raakte Doornkloof, 496 kil. oostelijk van Kroonstad. Onder tusschen had De Wet, na krijgsraad gehouden te hebben, zijn geheele macht in drie groepen gesplitsthij zond de eene uit om te pogen de noordelijke linie, de andere om de zuidelijke linie door te breken. De Wet zelf was van plan, om den spoorweg over te trekken westelijk van het noordelijke deel. »De Boerencommandanten Van der Merwe en Van Collem dreven om elf uur in den nacht van 9 Februari een aantal runderen tegen onze linie. De Boeren, laag over de paarden gebogen, reden tusschen het vee maar overal stietten zij op een vreeselijk vuur. Wij schatten, dat slechts 30 Boeren van de 200 er in slaagden door de linie te breken. »Na de vooruitgaande bewegiDg van den morgen van 7 Februari was de Engelsche linie dichter saamgetrokken, 300 man per mijl in plaats van 200. Kort na negen uur des avonds werd een hevig geweervuur gehoord aan de Britsche linkervleugel. Een lange vlammenlijn, knetterend als een brandend boscb, laaide op en neer de linie was ODgeveer 48 kil. lang. Gepantserde treinen verlichtten met zoeklichten mijlen ver het terrein, snelvuurkanonnen langs de loopgravenlinie, veldgeschut en pompoms wierpen diepe bas- noten tusschen het scherpe geknetter der geweren en van het fort bij Heilbron klonk het zware geluid van een scheepskanon. »Den geheelen nacht door, tot na twee uur in den morgen, werd voortdurend hevig gevuurd langs de geheele lijn. De vijand had verschillende niet-geslaagde pogingen gedaan, om langs de geheele linie door te breken bij verschillende gelegenheden waren zij met onmiskenbare dapperheid opgetreden. Een groep van 32 Boeren galoppeerde recht op de ijzerdraadversperring aan, tusschen den spoorweg bij Heilbron en de blokhuizen en verbraken die door den krachtigen schokzij verloren daarbij twee dooden en twee gevangenen. Ongetwijfeld zijn vele Boeren, die gewond werden bij de operatie, ontsnapt. De verhalen over de wijze waarop De Wet ontsnapte zijn nogal tegenstrijdig. President Steijn was klaarblijkelijk niet binnen de linie". President Krüger's kleinzoon Hans Eloff, die krijgsgevangen is op St.-Helena, en daar op Kerstfeest een oproer tegen de Britsche soldaten verwekte, is deswege opgesloten in het fort High Knoll. De oorlog in Zuid-Afrika kost Engeland meer dan de officieele oorlogscyfers aangeven. Zoo is eene extra-begrooting ingediend, waarop gevraagd wordt f 1.128.000 voor meer papier en schrijfbehoeften, door den oorlog noodig geworden, en f 540.000 om te voorzien in de plaatsen, opengevallen door het vertrek van postambtenaren naar het oorlogsterrein. Indië. Een moordaanslag. Indertijd is met een enkel woord melding gemaakt van een telegraphisch bericht omtrent een moord aanslag tegen R. K. geestelijken in onze Oost. Het Bat. Nieuwsbl. verneemt hieromtrent het volgende uit Buitenzorg: Zondagavond, 12 Januari, heeft onze algemeen bckendu pastoor Claessens alhier met zijn gasten bloot gestaan aan groot gevaar. Toen de pastoor na hot avondmaal tegen halftien met zijn adsistent, pastoor Visser, en zijn gasten, pastoor Van den Heuvel van Magelang en pastoor dr. Derckx, een botanist van naam van de universiteit te Leuven, die voor korten tijd in het belaDg zijner studiën in 's lands plantentuin werkzaam is, in de zijgalerij der pastorie zat te praten, zag hij een inlander over het hooge ijzeren hek klimmen en met een plof op hot erf vallen. De man stond dadelijk weder op, trok een kapmes en rende zonder een enkel woord op de geestelijken in, het kapmes boven het hoofd zwaaiend. Pastoor Claessens sprong op en gaf in zijn ontsteltenis een gil, welke de anderen op het gevaar opmerkzaam maakte. Tijd om zich te verdedigen was er echter niet meer. De woesteling was in een oogenblik in hun midden en deelde links en rechts houwen uit. Dr. Derkcx bracht hij met een geweldigen slag een wonde toe over het voorhoofd, waaruit het bloed gutste, dat den pastoor verblindde. Ook op de wangen, de armen en op den rug bekwam deze geleerde diepe houwen, zoodat hij kermend op den vloer nederzakte. Pastoor Van den Heuvel, hoewel ziek en zwak, snelde zijn collega dadelijk te hulp. Hij wist den moordenaar bij de polsen te grijpen en ter aarde te werpen, doch het kapmes kon hij hem niet uit de handen wringen beiden rolden in een worsteling door de galerij en daarna de trappen af in den tuin. Intusschen hadden pastoor Claessens en zjjn adsistent een stok en een stoel opgevat, waarmede zij den moordenaar te lijf gingen. Met vereende krachten werd men den man de baas; bij zonk eindelijk onmachtig ineen. Inmiddels waren de bedienden toegeschoten en het kostte den heeren veel moeite te beletten dat zij den moordenaar afmaakten. Dadelijk nadat deze onschadelijk was gemaakt, werd de noodige hulp verleend aan dr. Derckxzijn ernstige verwondingen werden zoo goed als het ging voorloopig verbonden. De politie, onmiddellijk gewaarschuwd, kwam een uur later opdagen. De inlander, die het stoute stuk dorst bestaan, zou afkomstig zijn van Tengerang, doch volgens anderen vroeger als tjamat in Bantam hebben gediend. Het is een man van middelbaren leeftijd. Wat de aanleiding tot die pogiDg tot moord is geweest verkoos hij niet te zeggen, doch wel liet hij zich uit dat hij helpers had en eene herhaling niet zou uitblijven. Dr. Derckx werd later overgebracht naar het hospitaal. Hier bleken de hem toegebrachte wonden, hoewel ernstig, gelukkig niet van dien aard, dat zijn leven in gevaar wordt gebracht. De inlander is wel erg toegetakeld, doch ook buiten gevaar. Do politie doet onderzoek en het zal later blijken wat er achter zit. De pastorie zal voortaan bewaakt worden om herhalingen van het gebeurde te voorkomen. Pastoor Van den Heuvel, die zich zoo ferm gedroeg, liep slechts eenige schrammen en onbeteekenende kneuzingen op. Aan zijn beslist optreden is het te danken dat allen nog in leven zijn. Amerika. Te Paterson zijn Zondag door een geweldigen brand 26 blokken huizen in de asch gelegd. Honderden zijn dakloos; de schade wordt op tien millioen dollars geraamd. Vele personen zijn gewond, gedood. Nadere berichten meldenHet was een van de koudste nachten van dezen winter, en de vluchtelingen hadden veel te lijden, toen het eene blok na het andere vuur vatte. ScboleD, kerken, fabrieken, alles ging in vlammen op. Er woei een storm, die de vlammen en vonken over verren afstand verspreidde en het onmogelijk maakte den brand te stuiten. Een aantal huizen, die nog geen vlam gevat hadden, werden met dynamiet vernield, maar ook dat hielp niet om den brand te keeren. De schade wordt nu al op 40 millioen dollars geraamd. Twintig menschen zijn gekwetst, één brandweerman is gedood. De kosten van de nieuwe vloot der Vereenigde Staten worden begroot op 99.803.928 dollar voor den bouw van nieuwe schepen en 9.343.235 dollar voor het onderhoud van oude schepen. Griekenland. Te Athene is op 80-jarigen leeftijd ovor- leden de bekende millionth t anayotte Vallianos, de rijkste koopman van Griekenland. Hij laat een vermogen van f 60.000.000 na, waarvan hij o. a. 6 millioen vermaakte aan zijn geboorte-eiland, Cephalonia. Vallianos, die op zijne kosten een »Nationale Bibliotheek" stichtte, waarop Athene terecht fier is, kon ternauwernood lezen en schrijven. Hij kwam eerst op 40-jarigen leeftijd in den handel. Engeland, Te Londen en in het noorden van Engeland is zooveel sneeuw gevallen als in geen twintig jaren gebeurde. In de hoofdstad lag de sneeuw 20 centi meter hoog. Frankrijk. Parijs, 12 Febr. Het Journal meldt op gezag van een uit Rome teruggekeerd prelaat, dat Z. H. de Paus, het betreurend dat allen, die als zijn opvolger in aanmerking zouden kunnen komen langzamerhand van het tooneel verdwijnen, en het vervolgen der richting willende verzekeren, door hem aan de leiding der zaken gegeven, als zijn voornemen heeft te kennen gegeven uit eigen machtvolkomen heid eenen opvolger te benoemen. Het moet derhalve geen verwondering op wekken wanneer kardinaal Rampolla als zoodanig werd aangewezen, maar die daad zou ongetwijfeld veel verzet uitlokken. Prins Sabine. Te Parijs is de vorige week prins Sabine in hechtenis genomen op een aanvrage tot uitlevering, die uit Bremen was gekomen, waar de prins zich aan oplichting moet hebben schuldig gemaakt. Prins Sabino is een Russische groote, die een zonderling avontuurlijk leven achter den rug heeft. Hij heeft tijden van grootheid en voorspoed gekend, evenals de grootste ellende. Prins Sabine is geboren op het kasteel Seretinskoié bij Moskou. Zijn vader, prins Savine, een Russisch generaal, was gehuwd met eene gravin de Toulouse Lautrec, wier broeder, kinderloos overleden, zijn titel van graaf de Toulouse-Lautrec aan den thans in hechtenis genomen priDS Nicolaas Sabine vermaakte. Toen de jonge Nikolaas zijne studiën had volbracht, nam hij dienst in het Russische leger. Als Russisch officier maakte hij den veldslag bij Plewna mee, waar hij tweemaal door een kogel werd getroffen. Maar het gedrag van den vermetelen officier was van dien aard geweest, dat zijn generaal, Skobelef, hem niet beter wist te beloonen, dan door hem als troonpretendent voor Bulgarije te pousseeren. Iets waar de Sultan met alle suzereine macht, waarover hij beschikken kon, tegen op kwam. Moest aldus prins Sabine zich den koningstroon onthouden zien, hem restten nog onmetelijke landerijen, waar hij als koninkje in het klein zijn macht kon doen gelden. Doch de prins had een goed hart, en de diepe ellende, die hij op zijn Russische bezittingen om zich heerschen zag, bracht hem eerst tot het Tolstoïsme, vervolgens tot het nihilisme. Deze omstandigheid deed hem in Rusland in ongenade vallen, waarop hij naar Frankrijk moest de wijk nemen. Eënigen tijd leefde hij te Parijs in de volle glorie van zijn prinselijk bestaan, doch spoedig kwam ook daaraan een eind en werd hij op verzoek der Russische regeering uitgeleverd. Daarmede was het avontuurlijk leven van den prins eerst recht begonnen. Op weg naar Rusland sprong hij uit den trein, en werd met een gebroken sleutelbeen door Belgische jezuïeten opgenomen en verpleegd. In 1885 kwam hij van alle middelen van bestaan verstoken in Frankrijk terug. Om niet van honger om te komen nam de prins tot minder prinselijke middelen zijn toevlucht, wat hem in October 1885 eene veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf wegens oplichting bezorgde. Doch opnieuw slaagde hij er in, aan de justitie te ontkomen. Hij ontvluchtte uit het paleis van justitie langs een zeker raampje, en door de wacht peper in de oogen te gooien. Zoo stond de prins op straat en wist niet, waarheen to gaan. Hij koos den onvoorzichtigsten weg en keerde naar Rusland terug, waar hij spoedig werd ontdekt en naar Siberië verbannen. Yoor de derde maal wist prins Savine te ontkomen, dezen keer naar Amerika. Te Chicago liet hij zich tot Amerikaansch burger naturaliseeren, en trad als ingenieur in dienst bij een spoor wegmaatschappij. Toen de oorlog tusschen Amerika en Spanje uitbarstte, nam Savine dienst in het Ameri- kaansche leger; aan de zijde van president Roosevelt nam hij aan verschillende veldslagen op Cuba deel. Na het sluiten van den vrede verhuisde bij weder naar Frankrijk, waar hem de fortuin nu scheen te zullen toelachen. Al spoedig raakte hij te Parijs in kennis met de barones van Infreville die een aangenomen dochter, eene juffrouw Yervoort, had. Savine wist het hart dier jonge dame spoedig te veroveren en werd als bruidegom aanvaard, met goedkeuring van de barones, die een millioen franken als bruidschat aan haar pleegdochter had toegedacht. De liefde had voor Savine echter haar valstrikken. Toen de barones bemerkte, dat Savine het met haar pleegdochter ernstig meende, werd de bruid schat langzamerhand ingekrompen, en toen het op trouwen aankwam kreeg de echtgenoote van prins Savine graaf van Toulouse Lautrec niets mee. Savine trok daarop met zijne vrouw naar Canada, waar hij opnieuw als spoorweg ingenieur werkzaam was. Een knoeierij met ongeldige spoorwegkaartjes, waardoor hij zijn bescheiden inkomen wilde vermeerderen bezorgde hem daar vijf jaren gevangenisstraf. Na vijf maanden kreeg hij gratie. Onmiddellijk wilde hij naar zijne vrouw terug, die hem in den tusschentyd een zoon had geschonken. Moeder en zoon hadden evenwel den straftijd van Sabine niet afgewacht, en waren naar Europa teruggekeerd. Op zijn reis tot opsporing van vrouw en kind landde Sabine te Bremen, waar bij zich voor de zooveelste maal aan oplichting schuldig maakte. De prins week daarop uit naar Parijs. Daar stelde hij zich dadelijk in betrekking met een inlichtings bureau, waaraan hij opdroeg zijn vrouw op te sporen. Hij vernam toen, dat zijne vrouw een proces tot echtscheiding tegen hem was begonnen, waarin de uitspraak reeds nabij was. Ten einde niet bij verstek te worden veroordeeld koos hij een procureur. Al deze maatregelen veroorzaakten echter, dat Sabine zelf in de kijkers liep, zoodat de politie op het verzoek om uitlevering uit Bremen, gemakkelijk de hand op hem kon leggen. Zoo is het avontuurlijk leven van prins Sabine tot nu toe geweest. BelgiB. Uit Nice wordt gemeld, dat koning Leopold een ontmoeting heeft gehad met zijne dochter, de vroegere aartshertogin van Oostenrijk, Stephanie, nu gravin Lonyay. Sedert haar laatste huwelijk leefde de gravin met haar vader in onmin, maar de vrede moet nu te Nice hersteld zijn. Een groote hoeveelheid sneeuw is Dinsdag in en bij Brussel gevallen. Zij lag er een halven meter hoog en maakte het verkeer met trams en rijtuigen onmogelijk. Ook had door de sneeuw dien morgen nabij Brussel een botsing plaats tusschen een personen- en een goederentrein. Yier wagens en de machines werden verbrijzeld. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De weg was echter geruimen tijd versperd. In een spoortrein tusschen Thienen en Namen viel Maandag een zevenjarig knaapje door het opengaan van een portier, waartegen het leunde, uit den waggon. Zijne moeder wilde in wanhoop het kind naspringen. Maar een medereiziger sprong op de loopplank, om haar tegen te houden. Hij was een sterk gespierd man, maar het kostte hem moeite, de vrouw van haar wan- hopigo daad af te houden. Eindelijk gelukte dit hem echter en men dwong haar weder te gaan zitten. Intusschen hadden een paar andere passa giers aan den noodrem getrokken en toen de trein stilhield, ging men zoeken naar het kind. De jongen had zich door den val nagenoeg niet bezeerd. Hij kwam vroolijk de naar hem zoekende mannen tegemoet loopen. Spoedig lag hij in de armen van zijne moeder, die, gelijk men denken kan, bij het wederzien van aandoening werd overstelpt. Is bij de thans heerschende prijzen van het Chilisalpeter het gebruik dezer meststof nog rendabel 7 De prijs van Chilisalpeter is in den laatsten tijd beduidend gestegen. Wat is hiervan de oorzaak? Zie, Chili-Salpeter is een handelsartikel. De prijs regelt zich naar vraag en aanbod, zooals dit met alle andere artikelen gaat. Is de vraag grooter dan het aanbod, dan zal onder normale omstandigheden de prijs rijzen. In het omgekeerde geval is eene daling der prijzen te verwachten. Nu zal het velen gebruikers van Chili-Salpeter bekend zijn, dat er bij de Chili-Salpeterwerkers in Zuid-Amerika eene werkstaking heerscht. Door gebrek aan werkkracht is do productie niet zoo groot als in gewone jaren. Hierdoor is prysverhooging ingetreden, want het zou kunnen gebeuren, dat de vraag het aanbod overtrof. Nu doet zich de vraag voor, althans hier en daar wordt de vraag geopperd, of het gebruik van Chili-Salpeter onder de thans heerschende prijzen nog rendabel zal zijn. Onzes inziens kunnen of liever moeten wij deze vraag met beslistheid bevestigend beantwoorden. Sedert het Chili-Salpeter als stikstofmeststof gebruikt wordt heeft het terecht steeds bekend gestaan als eene mest stof, die bij alle cultuurgewassen de opbrengsten dusdanig verhoogt, dat de rentabiliteit boven al.'ea twijfel verheven is. Indien dit waar is en er zijn geen feiten, die het tegen spreken dan kan de prijsverhooging wel de zuivere winst eenigszins verminderen, doch deze geheel wegnemen is onbestaanbaar. Wij zullen dit door een practisch voorbeeld duidelijk maken en nemen hierbij aan, dat de prijs van het Chili-Salpeter thans f 2.50 boven den gemiddelden marktprijs is. Verder veronderstellen wij, dat er haver verbouwd zal worden, waarover per H.A. 250 K.G. Chili-Salpeter zal uitgestrooid worden. Deze 250 K.G. Chili-Salpeter kosten thans meer f 2| X f 2^ f 6.25. Wanneer wjj nu beweren, dat de zuivere winst bij haver door het gebruik van genoemde hoeveelheid Chili-Salpeter beduidend meer bedraagt dan f 6.25, dan zal geen practisch landbouwer ons tegenspreken en is hiermee reeds bewezen, dat de rentabiliteit bij de tegenwoordige prijzen niet in twijfel mag getrokken worden. Nu nog iets. Stikstofmest moet er gebruikt worden. Indien men nu b.v. eens geen Chili-Salpeter zou willen gebruiken, dan zou toch eene bemesting met zwavelzuren ammoniak noodig zijn. Wellicht, dat daardoor de bemestingskosten per H.A. met f 2.50 zouden verminderen. Hiermee zijn we evenwel niet klaar, want de rentabiliteit zou daardoor alleen dan met f 2.50 stijgen, indien de opbrengsten even hoog waren. Op grond van practische ervaringen mag echter als zeker worden aangenomen, dat dit niet zoo zal zijn. De resultaten toch van zwavelzuren ammoniak zijn zeer onzeker. Alvorens deze meststof tot uitwerking komt, moet er aan verschillende voorwaarden worden voldaan. Deze zijn: 1°. de bodem moet voldoende hoeveelheden kalk bevatten2°. de tempera tuur des bodems moet vrij hoog zijn; 3°. de dampkringslucht moet ongehinderd den bodem kunnen binnendringen. Is aan één dezer voorwaarden niet of in onvoldoende mate voldaan, dan is ook de uitwerking nul of zeer gering. Buitendien gaat er by de omzettmg van ammoniak tot salpeterzuur 10 pCt. van de aanwezige stikstof verloren, waardoor natuurlyk ook de prys dezer meststof inderdaad belangryk stygt. By eene vergely kende prysberekening wordt dit maar al te dikwyls uit het oog verloren. Och, het staat met deze kwestie als met den aankoop of het huren van bouwgrond. Wanneer b.v. A grond koopt van goede hoedanigheid voor f 1000 per H.A. en B betaalt voor slechten grond per H.A. f 800, dan doet A verstandig, want wy zyn van meening, dat het productie vermogen van A's grond veel meer dan f 800 (=z rente naar 4 pCt. van f 200) hooger zal zyn. In den vorm van aardappelen b.v. zou de meer-opbrengst by A per H.A. dan 4 H.L. aardappelen meer moeten bedragen. Ieder practisch landbouwer zal moeten toestemmen, dat verschil in kwaliteit van den bodem al spoedig een verschil geeft van eenige H.L. aardappelen per H.A. in opbrengst. Wy aarzelen daarom ook niet als onze meening uit te drukken, dat het gebruik van Chili-Salpeter absoluut niet mag lijden door de verhoogde pryzen. Hierdoor zou de land bouwer zich zelf benadeelon. Getrouwd JACOB VAN DALSEN en GIELTJE DE GRAAFF, diemede namens wederzydsche Familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewyzen van belangstelling by hun Huwelyk ondervonden. Stavenisse, t- 12 Februari 1902. Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 5